Mr.H V Pink Pillen zuil r Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Sl! API R] Stoips Advertentiën. Te Huur aangeboden een mooie Suite Neemt dit ter harte. Maand ACR Veronachtzaamt nimmer Aambeien. MANTEL MAC DE OUDEGftfleHT, UTRECHT. 1 gevolge van door vermeerderende welvaart toenemend verkeer met voer tuigen een som van f 15.000 wordt uitgetrokken voor buitengewone be stratingen en wordt de post voor het gewone onderhoud met f 15.000 ver hoogd. RECLAME. Een verwoeste gezondheid, dat is de verwoesting voor n zelf. Een sleohte maag, dat is de ver woesting van uwp' gezondheid. Waak dus over uwe maag. Indién gij er gebruik van maakt is zij uw vriend, indien gij er misbruik van maakt is zij uw vijand. Zij zal u de ergste pijnen doen lijden. Om uw maag goed te doen werken, moe ten de verteringsorganen sterk en moet gij zelf krachtig zijn. Gij kunt geen kracht hebben dan indien uw bloed rijk is. Zij' die arm aan bloed zijn, lijden eén ellendig le/èn. Zij wier bloed rijk is, hebben een gemakkelijk leven, zij kunnen m alle omstandigheden er-v"an slagen. Armbloedigen, weet wel dat gijeven krachtig kunt worden als zij die n omringen en wier goede gezondheid gij bewondert. Daartoe is het voldoende dat gij de Pink Pillen gebruikt, die de machtigste hersteller vail het bloed en versterker der zenuwen zijn die bekend is. De Pinb Pillen zullen door uw bloed te Verrijken en* het te zuiveren, van u een nieuw mensch makén, zoodat gij u zelf niet meer zult herkenn€fr. Neemt dit wel ter harte en zegt het voort in uwe omgeving. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, maagzièkten. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Bij Kon. besluit zijn o.a. benoemd tot luitenant-generaal, commandant van het veldleger de generaal-majoor W. A. T. de Meester, commandant der le divisie; tot commandant der le divisie de generaal-majoor van den staf der infanterie H. (J. A. Neeteson, inspecteur van het wapen, met ont heffing van zijn betrekking als inspec teur van het wapen en inspecteur van het militair onderwijs. Bij Kon. besl. zijn benoemd bij het 5e regiment infanterie tot kolonel- commandant de luitenant-kolonel F. H. VV. II. Spieringhs, commandant van het instructie-bataljon tot luitenant kolonel de majoor H. J. Indewey en tot kapitein de le luitenant C. C. de Gelder van het korps. Voor de op 4 November a.s. te houden verkiezing van vijf leden voor het college van Notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente zijn door de Orthodoxe kiesvereeniging «Evangelie en Be lijdenis" de volgende candidaten gesteld; de heeren J. van Bottenburg, N. Veis Heijn en N. van Veen, (aftr.j en voor de vacaturen, de heeren M. van Heioma en E. Lindenhovius. Het kantoor van de firma Van Gend Loos, H. Collignon Cie., zal binnenkort worden verplaatst naar I het perceel Langestraat 47, bij de Kortegracht, laatst bewoond door de firma Roeraade. Woensdag 28 October hield de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoh. Dranken, afdeeling Amersfoort met hare onder-afdeeling «Geheelonthou- ders-Zangvereeniging" een gecombi neerde vergadering in «Ons Huis". De heer Van Rheenen hield een rede over Geheelonthouding, sprak met een enkel woord over de heerschende drankdwang, over de ellende die er uit voortvloeit, en toonde aan hoe de samenleving oneindig veel beter zou wezen zonder alcoholgebruik. Vervolgens werden verschillende humoristische stukjes voorgedragen, en bracht de zangvereeniging zeer verdienstelijk eenige stukjes ten ge- hoore. Ruim 125 personen bezochten deze vergadering, die weer eens getoond heeft hoe men zonder het gebruik van alcohol veel prettiger, gezelliger en waardiger samen kan zijn, als dat men zich bedwelmd door het gebruik van sterke drank, enz. 16 personen traden als lid der ver- eeniging toe. 9 leden sloten zich aan bij de zangvereeniging. Is het door zijn veeleischendheid al een groote kunst zich de genegen heid van het uitgaand publiek te ver werven, nog grooter kunst is het om staat men eenmaal »in een goed blaadje", die gunst bij voortduring te behouden. Deze kunst nu verstaat de heer Henri ter Hall in hooge mate. Hij ken( zijne Pappenheimers door en doo^ en het gevolg daarvan is, da hij steeds voor uitverkochte zalen optreed, wat niet enkel gunstig werkt op 's heeren ter H's portemonnaie maar ook wel degelijk op het spel zijner artisten. Ook hier had hij beide avonden een uitverkocht huis en geen van hen, die een der beide voorstellingen bij woonden, zal zich den tijd daar door gebracht hebben beklaagd. Een zeergoeddubbel mannenkwartet, bracht in combinatie met een aantal vrouwelijke matroosjes, een mooi in scenè gezette ovatie aan de bemanning onzer Hollandsche reddingsbooten en gaf later in Elzas'-costuum nog een paar nummers ten beste, die blijkens het eindelooze applaus zoo in den smaak vielen, dat hel tot een toetje genoopt werd. Het Duo Davids mag dan al volgens het zeggen der manne lijke helft niet kunnen zingen, toch is het der moeite waard het te hooren, niet het minst om de leuke moppen door hen getapt. Het nummer der gedresseerde prachtvogels, papagaaien en kakatoes was nu juist niet nieuw maar zoo fraai uitgevoerd met zoo schitterend decoratief is het altijd der moeite waard de zeldzame dressuur dier schuwe vogels nog eens te zien. Aan een gedetailleerde beschrijving der revue wagen wij ons niet. De geestige zetten ontdaan van hun schitterend omhulsel zouden flauw lijken. Het zij genoeg wanneer wij ver klaren dat geen der vorige revue's van den heer Ter Hall op zoo fraaie aitistieke wijze gemonteerd waren als Kij k je nog 's om". Het was gisteravond alweer vol in aAmicitia", toen door de Hage- spelers »de Belangrijkheid van Ernst" werd opgevoerd. De verwachtingen waren natuurlijk hoog gespannen en wat spel en decoratie betreft werden we niet teleurgesteld, doch de inhoud van bet stuk zelf was niet veel. Vooral het 3e of laatste bedrijf was onbeduidend. De heer Worsting, Paul de Groot en zijn vriend Algerno Mon- criefl, Eduard Verkade, evenals Helen Desmond en Alice Plato speelden hun rol met groot talent. Beide dames raakten met elkaar in kennis en waren dadelijk vriendinnen. Ze hadden ook gemeen dat ze den naam Ernst beide zoo mooi, zoo heerlijk vonden en gaarne een man wilden hebben, die deze schoone naam droeg. Hun beider minaars gingen wel eens uit onder dezen riaam en hun respectieve dames meenden dan ook dat ze zoo heetten. Het bedrog kwam uit en om alles weer in het reine te brengen wilden ze zich laten herdoopen en hadden dit reeds met den predikant afge sproken. Voor bet echter zoo ver was, kwam alles in orde. In eene algemeene vergadering der Vereeniging Handel en Nijver heid op 2 November a.s. in de socië teit «Vereeniging" te houden en ook voor niet-leden kosteloos toegankelijk, zal de heer Mr. W. Elink Schuurman uit Hilversum spreken over Onderlinge Brand-assurantie en Assurantie-polis sen. Op verzoek van den spreker zijn aan Bestuurderen en autoriteiten der stad uitnoodigingen gezonden tot bijwoning dezer lezing. Op beleeld verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 24 Oct. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Herdenking der Kerkhervorming. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/> uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Hei Logegebcruie Van Pcrsijnotraal No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. E. M. ten Gate Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Bediening v. b. H. Avondmaal 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening van het H. Avondmaal, 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, de Heer A Spijkhoven van Driebergen, 's Avonds 5 uur, de Heer A. Spijk hoven. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Genoten wij deze week volop van storm en regen volgens oud- Amersfoorters echt Kermisweêr in het buitenland was het al niet veel beter. De correspondent van het «Han- delsblad" schrijft uit Londen: «Het weder is de laatste dagen hier meer dan afschuwelijk. De wind giert over Londen en aan regenen geen ge brek. Gisteren was het alsof alle sluizen des hemels extra-wijd open waren gezet, want van den ochtend tot den avond «genoten" wij van ware plasregens en vandaag is het wel iels beter, maar toch nog aller-ellendigst. Zóó beduidend is de regenval der laatste dagen dat het water der rivieren in vele plaatson des lands tot een buitengewone hoogte gestegen is en aan de kusten, waar steeds de storm loeit, de daar gelegen plaatsen door bet opgezweepte water hevig te lijden hebben en helaas! wederom van vele scheepsrampen metname van visschers- vaartuigen, wordt gewaagd. Uit Lnwe- stoft en andere kustplaatsen meldt men dat het water in de sousterreinen van vele huizen bijkans tot de zol dering staat. Het stoomvaartverkeer tusschen Engelend en het eiland Wight is gevaarlijk en ten teeken daarvan woei gisteren en vandaag op de pieren van vele plaatsen op dat eiland de roode vlag. De spoorwegtunnel aan de esplanada te Ryde, tegenover Ports mouth, staat onder water; tegen de pier van Yarmouth, ook op dat eiland, is een van zijn ankers geslagen schip geloopen, dat groote averij bekwam in Wales hebben de woeste bergstroo- men weder veel schade berokkend; in de Theems is het water tot groote hoogte gestegen en staat te Londen bijkans gelijk met het Embankment. Het jaagpad langs de rivier buiten Londen staat eenige duimen onder water en de wegen langs de rivier te Richmond staan blank. Soortgelijke berichten uit het geheele land spreken van ellendig najaarsweder. Het ernstigste dat vermeld wordt, gebeurde gisteravond laat op de South Eastern spoorweglijn tusschen de plaatsjes Etchingham en Ticehurst. Daar gaat de lijn over een brugspan- ning over het riviertje deRother.dat in den regel niet veel te beduiden beeft. Maar de water-ophooping in de Rother-vallei is van dien aard, dat de brug geheel werd weggeslagen, juist toen een goedertrein van elf wagens er over ging. De locomotief bleef over den wal hangen, maar eenige goede renwagens. meest met papier geladen, vielen in het water. De stoker en de geleidende conducteur zijn er goed afgekomen, de machinist verdronk; het treinverkeer tusschen Londen en Hasting is geheel gedesorganiseerd en moet langs een oijiweg geleid worden." Bezoekingen van een kapitalist. In «Het Volk" vinden wij de vol gende merkwaardige advertentie van het oud-Kamerlid Van Kol: Na lang dralen heb ik mij wel genoodzaakt gezien tot dezen stap teneinde paal en perk te stellen aan veel nuttelooze correspondentie, die vaak uren in beslag neemt. Vrijwel dagelijks ontvang ik brieven om iemond te helpen aan een betrek king, een verzoek te doen aan een of ander Minister en vooral om gel- delijken steun. Soms van deze laatste 12 op één dag, om bedragen vari- eerende van 10 tot 50, 200 en soms enkele duizenden guldens I Men begrijpe toch dat ik over betrekkingen niet beschikken kan, aan Ministers geene verzoeken doen wil, en de bankbiljetten niet uit mijn mouwen schud. Vandaar mijn dringend verzoek zich met een en ander te beperken, en mij toe te staan door het niet langer beantwoorden van onvervulbare wen- schen, wederzijdsch tijdverlies te voorkomen. Nog iets van de bonderden voor schotten die in mijn boeken staan, kwam er geen dozijn terecht. Mag ik betrokken personen daarom ver zoeken eens na te gaan of zij nog geen kans zien hun schuld af te lossen, waardoor weer anderen zouden kunnen geholpen worden. H. VAN KOL. Voorschoten, 21 October 1909. Naar wij vernemen, bestaat bij de Ooster Stoomtram Maatschappij het voornemen, bij den aanstaanden zomerdienst de paardentrekkracht op de lijn Zeiststation Driebergen te vervangen door electrische kracht (beugelsysteem). Na afloop van de paardenmarkt te Barneveld keerden een aantal woon wagens, welker bewoners die markt bezocht hadden, in de richting Amers foort terug. Bij den tol op den Nijkerkschen grindweg trachtten zij dien te passeeren zonder te betalen. De tolgaarder, die op grond van vroegere ondervindingen daarop be dacht was, weigerde den boom te openen, indien niet vooruit betaald werd. Door dan bewoner van den eersten vvaaen werd hieraan voldaan doch nauwelijks weid de lol geopend, of de geheele reeks zette zich in beweging. De tolgaarder, die moeite deed om den boom weder te sluiten, werd daarop door de mannen aangevallen, geslagen en aan het hoofd verwond. Toch hield hij stand en eischte bijbe taling alleen de laatste twee wagens slaagden er in tolvrij te passeeren. De politie werd met het geval in kennis gesteld, doch kon niet veel uitrichten, omdat de tolgaarder niet met stellige zekerheid zou kunnen verklaren, welke personen hem hadden geslagen Terpen in Friesland. Door de administratie der ver mogensbelasting worden de vlucht heuvels der oude Friezen, de z.g. terpen in aanmerking gebracht als bezit bij de vaststelling van den aan slag. De waarde dezer hoogten is vrij aanzienlijk, doch is het feitelijk dood- liggend kapitaal, daar de huurprijs niet zooveel hooger is dan van ander uitnemend land. Het gevolg van dezen maatregel is, dat de eigenaren der terpen deze in allerijl gaan verkoopeu, ten einde de waarde van den boven grond rentegevend kunnen beleggen. Zoo werd Maandag verkocht de terp «Groot Tolsuin" nabij Tzum, ter grootte van 8.6 pondemaat (een p.m is 36'A are) welke f 21,508.60 heeft opgebracht. De kooper moet alles op een vast gesteld peil binnen een bepaalden tijd afgraven, waarna de ondergrond weder ter beschikking komt van den oor- spronkelijken eigenaar. De uiterst vruchtbare aarde wordt naar elders vervoerd ter bemesting. Het verdwenen kostuum. Eenige dagen geleden bracht een onbekende dame een bezoek aan een modewinkel te Dordrecht om een mantelkostuum te koopen. Er werden er haar eenige voorgelegd en gepast, maar zij wenschte ook een kostuum te zien, dat in de uitstalling stond. Dit werd voor haar gebaald, maai' het beviel haar evenmin als de andere, reden, waai om zij stof uitzocht om daarvan een kostuum op maat le ma ken, dat aan een opgegeven adres aari de Steegoversloot moest worden be zorgd. Nadat de dame was vertrokken, werden de haar vertoonde kostuums weer opgeborgen, maarden volgenden dag kwam men tot de ontdekking, dat er een verdwenen was. Alles weid nagegaan, maar vergeels, zoodat er geen andere mogelijkheid scheen te bestaan dan dat de onbekende dame van de gelegenheid dat de winkel juffrouw zich een oogenblik verwijderd had om het kostuum uit de uitstalling te halen, gebiuik had gemaakt, om het thans vermiste kostuum onder hare kieeren te verbergen. Hoe het mogelijk was dat dit niet bij het maatnemen zou zijn ontdekt, bleef een raadsel, maar het vermoeden werd nog sterker, toen de dame aan het opgegeven adres aan de Steegover sloot niet bekend bleek te zijn. De politie van het gebeurde in kennis gesteld, zette toen haar onderzoek voort, met het resultaat, dat de ver dachte vrouw te Rotterdam opge spoord en bet gestolen kostuum in hare woning in beslag genomen werd. Zondagavond vervoegde zich bij den winkelier een heer uit Rotterdam, die hem vertelde een broeder der bewuste dame te zijn en zich bereid verklaarde het gestolen kostuum, alsmede het bestelde te betalen, wanneer hij van de zaak verder geen werk wilde ma ken. Hij zou zeiflater komen afrekenen. De winkelier vertrouwde de zaak ech ter maar half, en deelde zijne ont moeting aan de politie mede. Van de financieele regeling zal het natuurlijk in de eerste plaats afhangen of het zaakje nog verdere gevolgen zal heb ben. DordCt.) en Maria Johanna Hekkers. Barta Wilhelmina, d. van Sander Steenbeek en Cornelia van Straten. Jacobus, z. van Gerrit Arler en Elisabeth de Groot. Elsje, d. van Hendrik Meester en Katriintje Berendsen. Cornells, z. van Willem Arlar en Neeltje Veenendaal. Jannetje, d. van Elbert van den Brom en Anthonia Muis. Willem, z. van Johannes Groene- woud en Beatrix van der Heiden. OndertrouwdDirk van Eist en Albertha Windhouwer. Gerrit Jan Fitskie en Carolina Ahrens. Gehuwd: Boele de Vries en Aagje van Moorselaar. Dirk Overdiep en Gerarda Helena van Essen. OverledenAdéle Gesiena Maria Kamer ling, 5 j. Hendrika van Es, 23 j., ongeh. Leonardus Binsbergen, 19j., ongeh. Cornelis van Aken, 75 j., echtg. van Jacoba Maria van Wanroij. Leusden. 22 tot 29 Oct. 1909. Geboren: Johanna Aleida, d. van Wil helmus Tijmensen en Johanna Greefhoist. Ondertrouwd: Wulfert Tolboom en Elisabeth Grift. Gehuwd: Heinrich Stephan Ovink en Johanna Schimmel. Overleden: Cornelis Heesters, oud 76 j., weduwn. van Jacoba Willemina den Broeder. Stoutenburg. van 22 tot 29 October 1909. Gehuwd: Jacobus Jozephus Voskuilen en Woutera van Es veld. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 21 tot 29 October 1909. Geboren: Evert, z. van Adrianus van Niekerk en Alida Top. Catharina, d. van Jan van den Berg en Theodora Wel- lerd. Jacobus Johannes Bernardus, z. van Jacobus Nicolaas van Woudenberg MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 29 Oct. 1909 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f3.a f5.—. Peren f3.a I 6.Klei- aardapp. fO— a f0.zandaardapp. fl.80af220 Hoendereieren f7.a f 7 80 per 100 st. Eenden f0a f0Boter fl.40 a f 1.55 per kilo. Mar garine f0.a f0Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.70 a f 1 10. Kuikens f 1— a f 1.40. Piep kuikens f 0 40 a f 0.70. Ganzen f 0.a f 0..Eenden f0 90 a fl.20 p. st. Jonge fl.a fl.30. Hazen f150 a f2.—. Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.70 a f130. Duiven f 0.40 a f 0.60 paar. Magere varkens f 00.— a f 00.--. Varkens t. export f0.— a f Zeugen f a f—Biggen f 8.a f 13 Schrammen f a f Vette koeien f 000.— a f 000.— Guste koeien f 000 a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 80 heet. Appelen. 20 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en heet. Zandaardappelen, 14000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 900 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 250 biggen en zeugen. De eersti De Breede K° Een fa VRAAG woonach om vab streken van salan zij, die fourage- komen it Brieve, lichtinge: bureau ie in is een zac! dig uiterli en verlilio wordt lp lit van Bergt per stuk\ Zij, die willen ontijdig den zich: Haarkuii steeg 4, Aan behande wordt Het onder Een hier wo leeftijd geeft Ti 1( oplielil voorsp ir vcrled bi Oude li RECLAME. Onder de noodlottige gevolgen van het ver onachtzamen van eenvoudige gevallen van aam beien noemen wij bloedende aambeien, die uw levensbloed afvoeren en de oorzaak zijn van algemeene zwakte en bloedarmoede, uit stekende aambeien, èen der meest pijnlijke kwa len, die het merischdom kent, verzworen aambeien, de hardnekkigste vorm, die zich voor kan doen, de ongeneeslijke fistel en verstop ping van het afvoerkanaal der in^ewandep, het geen gewoonjijk in eenige uren noodlottig eindigt. Vele maDnen en vrouwen, die aan aambeien lijden, verdragen deze zoo goed als zij kunnen, omdat zij van nature teergevoelig zijn en er tegen op zien om een behandeling te ondergaan. Derhalve verwaarloozen zij bun kwaal, totdat deze een hoogte bereikt, waarop de pijn letterlijk ondragelijk wordt en een operatie bet eenige redmiddel is ter voorkoming van verdere ont wikkeling, die alleszins gevaarlijk zou zijn. Foster's Zalf geneest echter zelfs ernstige ge vallen van aambeien en zonder dat gij er eenigen last van zult hebben bij uw dageliiksche bezie beden. Zij is wonderlijk verzachtend en heelena; reeds de eerste aanwending geeft.een oügekend gevoel van opluchting en rust aan de aangedane aeelen. Een geduldige verdere behandeling met de zalf zal ongetwijfeld beloond wprden- door een volkomen genezing. 5 Let er op, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. op goeden stand Langestraat (geen winkel) ni. of z. pension. Zeer geschikt vóór deftig eehtpaar of Heer alleen. Br. fr. Letter S Bureau dezer Courant. Ontvangen een fraaie colledi Kiuderniantels, Mantel Costuiu Rokken, Blouses Tricot Taill' avond Mantels. SCHERP CONCUREEREN

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2