BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. bedrijfsonkosten eenvoudig zien ver meerderd zonder dat zij dat meerdere op hunne buitenlandsche koopera kunnen verhalon. De Regeering heeft dan aan onze „nationale" nijverheid een extra belasting opgelegd zonder haar daarvoor eenige compensatie te verschaffen. Dat onze export-industrie dankbaar deze verzwaring van de rechten op hulpmid delen van haar bedrijf zal aanvaarden, mag dan ook worden betwijfeld. Zoo zullen ook de machinefabrikanten niet bijster zijn ingenomen, wanneer de rech ten op apendages, die zij van buiten betrek ken, worden vermeerderd, terwijl hun fabri kaat, machinerieën, evenals thans onbelast in ons land wordt ingevoerd. De fouten van het tegenwoordig tarief zullen dus worden bestendigd en de nadeelen ervan met nagenoeg '/i worden vermeerderd. De noodzakelijke technische partijen het eens zijn en waarbij vóór als tegenstanders van vrijen handel elkander kunnen ontmoeten wordt door een opcentenheffing belemmerd. Ook in dit opzicht kunnen noch de freetraders noch de protectionisten met het voorstel der regeering meegaan. De z. g. n. „voorloopige" verhooging van de inkomende rechten met 30 ten honderd is in haar wezen en hierop moge de nadruk worden gelegd een protectionistische herziening van het tarief, waarbij de norm wordt gebracht van 5 op 6'/> percent. De definitieve herziening zal ons dus nog verder voeren op den weg der „bescherming." Men make zich geen illusie dat door de voorloopige verhooging de eigenlijke herziening van het tarief voor langen tijd van de baan zoude zijn. De Regeering erkent zelve dat het opcentenvoorstel tot dekking van het begrootingstekort van het komende dienstjaar is de eerste stap in protectio nistische richting. Doch juist daarom schuilt er in het voorstel een ernstig gevaar; het wordt licht door meerdere gevolgd. Want is deze o. i. onjuiste methode van begrootingstechniek en van belastingwetgeving, welke strijdt met de meest elementaire beginselen van economische politiek, eenmaal binnen geleid, welke waarborg bestaat er dan dat een volgend tekort den minister van Financiën niet opnieuw zal doen besluiten tot aanwending van dit protectionisten en freetraders misleidend lapmiddel om aan geld te komen en opnieuw een zgn. „voorloopige" verhooging van het invoer- rechtentarief door te zetten? Nu zegge men niet, dat een verhooging van de maximumnorm van het tarief van 5 op 6'/» pCt. slechts bedoeld is als middel in het belang van de schatkist, derhalve uitsluitend een „fiscale" her ziening beteekent. De strijd om den vrijen handel is geen opportunistisch getwist over de grens- cijfers waar fiscaliteit ophoudt, protectie begint. De vraag, of het voorstel bescher mend is of niet, mag men niet van de bedoelingen vanden ontwerper afhankelijk stellen. Niet op diens bedoelingen komt het aande inhoud en de gevolgen van het voorstel, niet de intenties van den voorsteller, teekenen een tarief. En dan moge er reeds nu de aandacht op worden gevestigd, dat het kenmerkende van de regeeringsplannen is, dat zij niet ver volgen de lijn tot nu toe gevolgd en welke ons tot welvaart en bloei heeft gebracht, doch dat wij een terugtred doen op den afgelegden weg. Ieder recht op artikelen, die ook hier te lande gefabri ceerd worden, is meer of minder van beschermenden aarddus iedere ver hooging, ook de door de regeering voorgestelde, is eene verhooging van den «Meneer heeft toch niet het booze- oog?" vroeg er een... Kijkend naar een lange, schrale figuur, die de hand naar Beekman had uitgestoken, juist op het moment toen er nog eens zou geklonken worden... En het port- stroompje naar alle kanten rondspatte... «Meneer heeft toch niet het booze oog?" vroeg de spotvogel... «Dkt weet meneer Beekman wel beter!" kraakte de keelstem van den pas aangekomene... En weer, alsof er niets gebeurd was, strekte hij de smalle, vischachtig kille, klamme hand uit naar den vader van 't bruidje. Terwijl zijn puntige, melk witte tanden tusschen de lippen te zien kwamen... Met een grijns, die aan de koude, koolzwarte oogen iets dreigends, vreeswekkends gaf... Het geluid, waarmee Beekman den vreemdeling voorstelde, was heesch. Ze zagen wel, hoe vreemd de ge lukkige vader deed... Hoe hij beefde... "Wat 'n moeite 't hem kostte zijn glas naar de lippen te brengen... Zij vertrokken, de een na den ander. Yan Staveren 't laatst. Trachtend den vader van bruidje mee te krijgen... De oude Beekman wits geen mensch voor caféloopen... «Jammer, dat ie niet mee is gegaan" zei een van het clubje onder 't huis- waartstrammen... »'t is voor den oude dam, dien men sinds 1850 herhaaldelijk verlaagd heeft met de hoop hem eens geheel te kunnen®slechten. Tegen dat voornemen om op zoo ruwe wijze af te wijken van de historische lijn onzer handelspolitiek sedert 1850 en die om te buigen in protectionistische richting, is een krachtig protest plicht matig. Ook zegge men niet, dat de vermeer dering van het percentage der heffing garing is, dat slechts een „matige" ver hooging bedoeld wordt, niet belangrijk genoeg om daartegen in het krijt te treden, dat deze kleine concessie aan de „fiscale" politiek wel kan worden gedaan en dat het bedrag van f3.730.000 wel kan worden gedragen. Dat die concessie inderdaad niet zoo onbelangrijk zou zijn, blijkt als men bedenkt, dat de offers, die men bij de tariefverlagingen van de jaren" 1853, 1854, 1862 en 1877 meende te brengen, resp. ongeveer f122.000, f380.000, f113.000 en f 1.000.000 per jaar be droegen. In vergelijking met vroegere concessies aan den freetrade is dus dit voorstel eerder „onmatig" te noemen. Men moge beweren dat de vermeer dering van het heffingspercentage gering is en dat het uiterst matig protectionis tisch karakter van het tarief slechts zeer weinig verscherpt wordt, nogmaals wen- schen wij er op te wijzen dat elke stap, hoe klein ook, gedaan op den verkeer den weg der protectie, is af te keuren. En wat het bedrag der ruim 3mil- lioen gulden betreft: afgescheiden van de willekeur, waarmede dit bedrag wordt geraamd, blijft het ons voorkomen in strijd te zijn met de eenvoudigste begin selen van een billijk belastingsysteem om door invoerrechtenverhooging den indirccten druk te verzwaren zóó dat geen rekening wordt gehouden met de draagkracht der verschillende groepen van de bevolking. Bovendien, de rede neering is zeer gevaarlijk. Want indien men beweert, dat er door verhoogde rechten op gefabriceerde goederen slechts een zeer klein bedrag in de week méér zal worden geheven van een arbeiders gezin, wat moet dan worden geantwoord aan agrarische protectionisten, wanneer zij als compensatie voor de verhoogde lasten op de hulpmiddelen in hun bedrijf, een recht vragen van één of twee kwar tjes op de hectoliter tarwe? Zal men dan in billijkheid hun eisch kunnen weerstaan omdat ook daardoor slechts een zeer geringe last op de verbruikers gelegd wordt? Zoo lijdt ook het opcentenvoorstel van de Regeering aan hetzelfde euvel als elke andere protectionistische wijziging der inkomende rechten nl. ongelijke en dus onbillijke behandeling der verschil lende bedrijven, bevoordeeling van den één, noodwendig gepaard met benadee ling van den ander, tenzij ook deze op zijn beurt wordt beschermd. De door de regeering uitgesproken bedoeling, om de schatkist aan geld te helpen, „voor- loopig" aan ruim 3.7 millioen gulden, is een nieuw bewijs voor de stelling der vrijhandelaren dat de protectie niets is dan een politiek instrument: een twee snijdend wapen, dat aan handel en indus trie meer wonden toebrengt naarmate het ruw en onhandig wordt gehanteerd. Wij komen dus reeds nu tot deze conclusie Het opcenten-voorstel tot „voorloopige" verhooging der inkomende rechten en de „verdere plannen" van de regeering zijn in strijd met de vrijzinnige econo mische politiek tot dusverre gehuldigd de voorloopige verhooging bevestigd en vermeerdert voor alle industrieën, die goed, dat ie niet dagelijks zoo'n ge- lukkie heeft..." En hij grinnikte vergenoegd over zijn geestigheid. Maar die op trambalkon tegenover hem stond, tuurde met strak ernstig gezicht de avondstraat, waar de lichtjes begonnen op te vlammen, in... Ze hadden, dien middag, langer dan gewoonlijk zitten plakken... Maar wat een van de twee, op trambalkon staande, had opgemerkt, nam hem te zeer in beslag... Want hij bad bespeurd den feilen doodsschrik, die kermde in de oogen van bruidjes vader, toen die vreemde, zwarte meneer met het sar rende keelstemmetje en de vischachtig kille handen, plotseling in het café, bij hun tafeltje was verschenen... ...De wijzers van de groote caféklok boven het buffet wezen al tien minuten voor achten, en nóg zaten ze daar nog altijd, Beekman en de schrale van de vischhanden... De kellners in de nabijheid hadden alle gebruikelijke seinen geprobeerd. Met de servetten geveegd, met stoeltjes over den grond geschuurd. In tamelijk dichte nabijheid van de twee laten stof afnemen... Een raam wagewijd opengezet om de atmospheer van bitteruur te zuiveren... Niets hielp. De zaalchef was langs het tafeltje gedrenteld; had, voor export werken, de belemmering die haar drukt en vergroot de technische fouten van ons tarief, hij legt zonder equivalent hooger lasten op de financieel zwakken het tarief te maken tot sluitpost van de begrooting brengt groote onzekerheid, de verhooging der rechten groote nadeelen aan den nationalen handel en aan de nationale nijverheid; zoodat de aanneming van dat voorstel, in afwachting van „de verdere plannen" ten sterkste moet worden ontraden. De toestand in Griekenland. Er komen zonderlinge berichten uit Athene: de muileiij onder luitenant Tybaldos zou niet alleen gesteund zijn door een groot aantal van zijn kame raden, lagere officieren, maar ook door het meerendeel der parlementsleden, die op deze wijze aan de dwingelandij van den Militairen Bond willen ont komen. Komt het inderdaad tot een ernstig proces over Tybaldos en de zijnen, dan zullen er merkwaardige dingen aan het licht komen over de houding der politieke partijen. Aldus de berichten. Intusschen zijn de officieren van het leger en van de vloot onder elkander aan het kibbelen geraakt. De marine-officieren (die nu voor een grooideel tegen Tybaldos zijn) hebben aan den Militairen Bond laten weten dat deze niet voor Tybaldos in de bres mag springen (N.B. Tybaldos' muiterij was tegen den Bond gericht anders zou den Bond gewaaar worden dat er kanonnen zijri op de Grieksche oorlogsschepen. Kolonel Zorbas, de schijnbaar almachtige dictator, de president van den Militairen Bond, werd op het vernemen van datdreige inent zoo bevreesd dat hij alles toegaf wat de marine-officieren verlangden. Daarmee echter kwam hij in botsing met de leden van zijn Bond, waarvan er een groot deel vóór een amnestie ten behoeve van Tybaldos is. Men merkt uit dit alles dat het in Griekenland nog altijd een onbe schrijfelijke warboel is, waaruit men op een afstand met geen mogelijkheid kan wijs worden. Wie heeft er de macht? Do officieren. Ja, maar welke officieren: de booge of de lage, die van den Militairen Bond of van de «loot; zij die vóór Tybaldos, of die tegen hem zijn? 't Is onmogelijk op deze vragen antwoord te geven. Bij dat alles komt dat de Kretenzer- quaeslie ernstige zorgen baart. Turkije heeft nu aan de mogendheden gevraagd, de zaak definitief te regelen, maar volgens de ingewijden zullen de mogendheden dit weigeren, omdat zij overtuigd zijn dat elke regeling een ciisis ten gevolge zou hebben. Want geven zij aan Turkije toe, dan komt er waarschijnlijk revolutie in Grieken land, terwijl een Gi ieksch-Tui ksche oorlog onvermijdelijk schijnt, indien Kreta aan Turkije ontnomen en bij Griekenland gevoegd wordt. Daarom laten de mogendheden de zaak maar liever onbeslist. Naarde Weenensche bladen vertellen kan men Koning George's afstand van den troon ieder oogen blik ver wachten. Volgens de Neue Freie Presse is de Koning er zeer droevig aan toe: zijn troon wankelt, schrijft het blad, en zal spoedig in stukken met hand voor lippen, met zekeren nadruk gekucht. Eventjes gegluurd naar de extra-plakkers... Ze zaten er nog steeds. De magere van de klamme vischhanden aan zijn derde biertje met groote tusschen- poozen heel-kleine teugen nemend en dan dadelijk de schuimvlokjes, die aan z'n kneveltje mochten blijven hangen, afvegend met hagelwit zakdoekje. De oude-Beekman, de vader van gelukkig bruidje, met sidderende hand port slurpend... Al-maar port... De kelners fluisterden met elkaar. «Ja, maar..." had de gerant der zaak al gezegd «maar als dat zoo voortgaat..." De ober fluisterde hem in van het mooie engagement...Dat wasdequaestie. Die vent bedronk zich uit plezier dat zijn dochter zoo'n fijne partij ging doen. Begreep meneer wel?... Zóó is dat soort van menschen nu Schandalig. Type van «burgerknul", wien de broodkruimels steken... gerant haalde met minachtend glimlachje z'n schouders op voelde zijn eigen zooveel-fijnere beschaving tegenover zóó'n individu... Keek met trotsche spotoogen naar het tafelfje van de twee plakkers... Toch was 't vreemd. Het zweet parelde den een den vader van bruidje op 't hoofd In ziin oogen. brandde een helle koortsgloed... Hij vallen's nachts luistert de Koning of hij nog niet den tred hoort van zijn muitende soldaten, die naar zijn paleis oprukken, met het doel hem het land uit te werpen. Minister-president Schollaert heeft in de Belgische Kamer de verklaring afgelegd dat hij vóór invoering van den persoonlijken dienstplicht is, onder voorwaarde van vrijstelling der geeste lijkheid. Men is hierdoor in oud-clericale kringen zeer verrast, omdat het nu waarschijnlijker wordt dat de her- verming door de jong-clericalen ge zamenlijk met de partijen van links tot stand zal worden gebracht. Het kwam bij de besprekingen tot een vrij heftige woordenwisseling tusschen den minister-president en den heer Woeste, die elkaar onaangenaam heden naar het hoofp wierpen. Van belang was dat Schollaert en Renkin veiklaarden mede te zullen aftreden, indien Hellebaut, de minister van oorlog, daartoe genoodzaakt wordt. President Taft heeft zich uitgelaten over de vrouwenquaestie en over het kiesrecht der viouw. Hij sprak ergens in Missisippi den meisjes van een industrieschool toe en zeide, dat hij het liefst alle vrouwen een onafhanke lijke positie zou zien innemen, opdat zij een vrije keuze zonden kunnen doen op de huwelijksmarkten daarom wilde hij dat meer wegen om haar brood te verdienen voor vrouwen openstonden nik ben geen verwoed suffragist zeide hij daarop ik ben niet voor vrouwenkiesrecht voordat ik er van overtuigd ben dat alle vrouwen het willen. Maar als ze het willen, dan ben ik er voor het haar te geven en dan zullen ze het krijgen ook." Zooals de president, zegt 6en Amerikaansch blad, denkt het meerendeel der Amerikanen er over. Deze week zullen op Het Loo wederom aanvangen de jachten op klein wild door Z K. H. den Prins, met genoodigden. Kinderwetten. Eenigen tijd geleden werd mede- deeling gedaan, dat het in de bedoeling zoude liggen de invoering der wet tot wijziging der civiele Kinderwetten op 1 November j.l. te bevorderen. Wij vernemen tbans, dat de noodige uit voeringsmaatregelen de invoering op dat tijdstip hebben onmogelijk ge maakt, doch dat het tbans in het voornemen van den minister van justitie ligt te bevorderen dat die wet op 1 December a.s. in werking treedt. De burgemeester van Baarn. Men meldt uit Baarn Zondag is door de oudste raads leden, de heeren dr. S. Greidanusen A. van Leersum, aan den burgemeester, baron d'Aulnis de Bourouill, namens zeer vele ingezetenen een adres van sympathie-betuiging aangeboden, met verzoek zijn ontslag-aanvrage alsnog in te trekken. Getroffen door deze huldebetuiging heeft de burgemeester besloten aan den wensch der inge zetenen te voldoen. UtrechtscheZuidwcsterTramwegen. Het gemeentebestuur van Harmeien heeft zich tot den Minister v. Water tuurde verward om zich heen... zei dan iets tegen dien van de visch handen... En deze haalde dan, heel hoog, de wenkbrauwen op, glim lachte dat al z'n kleine, gunstige, melkwitte tandjes te zien waren. Schudde, de wenkbrauwen zoo hoog als 't maar mógelijk was optrekkend, langzaam... met rustige nadruk, met iets van het sarrende, dat ook uit 't keelstemmetje tot u sprak, het kleine smalle hoofd met de loerende, stekende zwarte oogen... De oudste en de jongere patroon van Beekman hebben toen hij in hoogste instantie wegens diefstal anderhalf jaar had gekregen bijna ruzie met elkaflr gekregen over de vraag, of Constance, het ex-bruidje, al of niet de compère van haar vader was geweest... De jongste hield vol van wèl. 't "Was, betoogde hij een door gestoken kaart, afgesproken spelletje. Natuurlijk immers...! De vader had 't een en ander op z'n kerfstok, van vroeger. Dat de zwarte, die van de klamme visch handen, hem, juist toen dat mooie engagement was gekomen, geperst had om te stelen, onder bedreiging van anders den ouden heer Doedens te gaan vertellen, in wat voor familie staat gericht met verzoek de concessie verleening voor de ontworpen tramlijn Utrechtstation Harmeien te willen bevorderen. Bij de in Januari 1.1. ingediende plannen en bescheiden dezer ruim 12700 M. lange lijn werd van Utrecht tot De Meern stoomtramspoor aan genomen. De begrooting van aanleg en in stallatie kosten bedraagt f 132.000, de exploitatie en afschrijvingskosten zijn geraamd op f8300 en de jaar- lijksche bruto-opbrengst, getoetst aan het vervoer der vroegere auto diensten UtrechtHarmeien wordt veronder steld f 10300 te zullen bedragen. Met het ontwerpen der aangevraagde verbindingen dezer lijn langs De Hom mel naar IJsselstein (Schoonhoven) en langs De Meern naar Montfoort (Gouda), in aansluiting met den aan- hangigen tramspoorweg Gouda Schoonhoven, woidt voortgegaan. De Commissie voor Kindervoeding wendt zich metdenavolgende circulaire tot de stadgenoolen. Om het goede doel, nemen wij haar gaarne in haar geheel over. Ofschoon wij nog in den vollen Herfst zijn en weinig denken aan de strenge koude, die ons in het komende jaargetijde wacht, achten wij bet onzen plicht, U in herinnering te brengen, dat wederom gedurende den laatsten Winter veel kinderen door een warm middagmaal gelukkig zijn gemaakt. Nu gevoelen wij die bittere koude nog niet; doch spoedig staat zij voor de deur en dan is warm voedsel en kleeding voor die arme kleinen weer noodig Voor vele ouders met groote gezin nen en dikwijls weinige verdienste, of geteisterd door ziekte en tegenspoed, is de kindervoeding eene ware uitkomst. Doch om die kleinen te kunnen voeden en kleeden is geld noodig en daarom doen wij weder een beroep op Uwe offervaardigheid en komen met de dringende bede tot U: «Helpt ons wederom met Uwen geldelijken steun en, indien gij nog geen vaste conti ibuant zijt. bezorg bijgaand inteekenbiljet ingevuld bij een onzer terug of meld U als zoodanig bij een der ondergeteekenden aan." Gegoede ouders weet die arme kinderen Uwer minder bedeelde stad- genooten te gedenken! Tot ons leedwezen hebben wij ons vroeger locaal, waar de kindervoeding plaats had, moeten verlaten en was het Gemeentebestuur zoo welwillend, ons voor dit doel kosteloos een locaal af te staan. Het neemt echter niet weg, dat aan deze verandering toch onwillekeurig ook eenige kosten ver bonden zijn. Bovendien zal het aantal kinderen der Roomscb Katholieke scholen dit jaar veel grooter worden dan de vorige jaren en zullen dienten gevolge onze uitgaven ook verre die van vroeger overschrijden. Derhalve roepen wij U niet alleen toe: «Geeft"; maar: geeft veel". In den afgeloopen Winter werd gedurende84dagenaan 11808 kinderen, of gemiddeld 141 kinderen per dag, warm eten verstrekt en daarvoor werd aan de spijskokerij f539.10 betaald. Bovendien werd er aan de hoofden der scholen f240 uitgekeerd voor zijn zoon kwam... Wie de a.s. schoon papa was... Zeker, voor bruidjes vader een hard gelach... «Z'n verdiende loon" bromde de jongste, blij dat de «mésaillance" voor komen was, het dolle engagement af gesproken... «Zoo'n hondsvot verdient niet beter..." De oudere zweeg. «Jij bent in staat, zoo'n schurk, die ons bestolen heeft, nog te ver dedigen. 't Is magnifiek En met driftigen ruk verzette de verontwaardigde jongste zijn Ameri- kaanschen kantoorstoel...Dat de schroef nóg erger knarste dan bij het geluk- wenschen aan vader van bruidje... Op dien ochtend- De oudste patroon dacht aan een smal, wit meisjes-gezicht, dat hij pas gezien had, aan holle oogen, waarin de dood reeds zijn onmiskenbaar merk had gegrift... Aan koorts van vernield lichaam, die er in schitterde... die straks zou stelpen, voor goed, het smart- hebben over vernielden, korten ge- luksdroom... Hij besefte, dat compagnon echt- nijdig was. Antwoordde toch niet. Zoodat weêr slechts het gekras der pennen boorde door de stroeve stilte van het directie- kantoor... MaStee Coebeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2