BINNENLAND. Opvoeding der jeugd. BUITENLAND. Plaatselijke Berichten. heid, ter voorkoming van infectie, ter bestrijding van epidemieën noodzakelijk dat er op betgeheele wasschorijbedrijf staatscontrole plaats beeft en dat bestaande gevaarlijke toestanden niet bestendigd worden. Voorschriften voor de uitoefening van het wasscherij bedrijf en voor de behandeling door tusschenpersonen zijn meer dan gewenscht, een ge biedende noodzakelijkheid in het volks belang, minstens evenzeer noodig als goede rioleenngeD, goed drinkwater, zuivere grachten, breede straten, gemeentereiniging en zooveel waaraan de staats-, provinciale of gemeentezorg zich reeds wijden. Maar zoover zijn we nog niet en totdat het zoover is, weest voorzichtig voor de behandeling der wasch I Veritas. Opvoeding begint met voeding. Weten de moeders, de jeugdige moeders, boe ze haar kindertjes moeten behandelen en voeden? Een dier weet bet bij instinct. Het zal niets doen, niets nalaten of het moet zijn jong nuttig zijn. Dit instinct mist de mensch, en bij staat in dezen dus ver beneden het dier. De moederliefde is bij den mensch niet minder steik ontwikkeld dan bij het dier; maar deze geeft op zich zeiven het kind niets. Opvoeding; het is de moeielijkste taak, die ouders en onderwijzers heb ben te volbrengen! Gelukkig dat het beseft wordt en dat men er ook van wordt dooi drongen, dat het bezit van kinderen plichten oplegt en verant woordelijk stelt voor de vorming. Ten aanzien van voeding en ver zorging is de jonge moeder geheel onwetend en moet zij zich verlaten op de anderen. En, laat het gezegd zijn, zij is veelal meer geneigd den raad op te volgen van diegenen, die het ook niet weten, dan van degenen die der zake kundig zijn. Ze vernemen, hoe ze zelf zijn grootgebracht en houden zich daaraan. Het kind van eenige maanden is lastig en slaapt niet rustig geef het in zijn pap wat slaapverwekkends. Het heeft kou gevat en eet niet, geef het een paar druppels Haarlemmer olie met wat suiker! Geneesheeren, wat weten die van kleine kinderen? Vergeleken althans bij degenen, welke zooveel kinderen hebben grootge bracht en steeds het beste succes had den van hunne huismiddeltjes? Zou eene moeder uit een boek moe ten leeren, hoe het kind behandeld moet worden? Als of haar kind niet anders ware dan alle andere, en de vreemdeling die het boek heeft ge schreven, haar kind zou kennen? Zoo wordt er geoordeeld en dien overeenkomstig gehandeld. Ontwikkeling en gezondheid van het lichaam staan naast die van den geest. Deze laatste, de opvoeding heeft tot taak de zedelijke en godsdienstige vorming, de vorming van het gemoed, de bepaling van den wil, het geschikt maken voor het huiselijk en maat schappelijk leveu, het brengen tot vrij heid, zelfstandigheid en humaniteit. Een werk, zoo zwaar, dat er ouders zijn, die er maar niet aan beginnen en louter aan de omstandigheden, aan de straat en aan de school overlaten, om er wat van terecht te doen komen. De kinderen zijn ondeugend. Ouders kunnen ze baast geen baas en zijn blij wanneer ze naar school gezonden van te betalen, ging niet. Ze poogde moed te verzamelen om naar den «salon" te sturen met »'t boekje", maar ze kon 't niet van zich verkrijgen. Ze zou 't in vredesnaam maar doen met 't scheutje, dat er nog in huis was... Willem, als die straks thuiskwam, wijsmaken dat de kan gebroken was, toen ze had laten halen... En dat zij niet direct weer om nieuwen voorraad durfde sturen... 't Was al den 26sten... Er stond zooveel «opgeschreven"... Zöö zou 't kunnen. En onderwijl ze bij het scheutje melk dat er nog was, 'n tikje water deed,... rammelde de juffrouw van twee-hoog bijzonder-druk met kopjes en schoteltjes, maakte die zich gereed om nu eens 'n echt-fijn, geurig elf-uursch «kommetje" te gaan genieten... ...Zij en Willem waren 't hierover volkomen met elkaar een9 geweest; met 't overschot van haar «beste japon" kón ze, met geen mogelijkheid de bruiloft van Kee en Jan gaan bijwonen. Zij had voor hem, op de tafel, uitgespreid de jurk. En toen zagen ze eerst recht- duidelijk 't vale, glimmerige, sleetsche. Hij zou z'n gekleede-jas nog wel weten op te kalefateren. Brands, de kunnen worden. Straks als ze buiten den band springen, als ze op straat of in huis ergernis of aanstoot geven, krijgt de school de schuld. Die is de aanstichter, de bewerker de oorzaak van alle baldadigheid en de gruwelen, welke de jeugd bedrijft* Vader Cats rijmde eens: «Eeu ander krijgt altijd de schuld, Geen mensch en ziet zijn eigen bult." Wat het huisgezin verwaarloosd is in vele gevallen niet meer goed te maken, zoo min door christelijke als door openbare scholen. Tucht moet er heerschen in de school, maar vooral ook in huis. Die kan gehandhaafd worden zonder lichamelijke kwelling, deze verbittert, maar verbetert niet. Met slaan kan men misschien een duivel verdrijven, zeker is het dat men een anderen duivel binnenhaalt. Gewen aan gehoorzaamheid door ze te bevelen wat uitvoerbaar is en door te waken voor stipte opvolging van bevelen. Maar ook en vooral door zelf het voorbeeld te zijn van stiptheid en regel en orde. Zwakheid alleen kan verlof geven tot iets, wat pas ten strengste was verboden. Door schreien en schreeuwen, door aanhoudend vragen en dreinen weten de kinderen de ouders aan hen te doen gehoorzamen, hun zin door te drijven, Zij leeren het gebod min achten, zij doen hun luimen, hun neigingen gelden als een wil, zij heer schen en leiden, in plaats van geleid te worden. Laten de ouders weten wat goed voor hunne kinderen is, maar laten zij het ook willen Onverstandige strengheid is doo- dend, maar onverstandige liefde is de kweekbodem van allerlei kwaad. Hoe kan het kind. dat in buis zich niet heeft leeren buigen en schikken, dat niet beeft leeren volgen, in de school of op straat zich betoomen? Hoe kan van eene school duurzaam goeds verwacht worden, als de straat en het huisgezin niet medewerkt of zelfs tegenwerkt? Het maatschappelijk leven, dat later komt met zijne eischen van gehoor zaamheid, rechtvaardigheid en in schikkelijkheid zou voor velen niet zulk een harde leerschool zijn, indien hun jeugd minder on verstandig geweest ware. De ongevallenwet. Aan de hoofdbesturen van de aange sloten vakbonden, de Bestuurders bonden, Bureaux van Arbeidsrecht en afdeeüngen van vakbonden is door het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen een vragenlijst ge zonden, ten einde materiaal te ver krijgen voor de beoordeeling van de leemten en gebreken, die in de be palingen en werking van de Ongeval lenwet aan den dag zijn gekomen. Door de zorgvuldige beantwoording van bijgaande vragenlijst, zegt het genoemd bestuur, zal een belangrijk en noodzakelijk materiaal verkregen kunnen worden. Uitdrukkelijk doen wij u opmerken, dat de vragen betreffende de groepen arbeiders, welke van de wettelijke ver zekering zijn uitgesloten, niet betreffen de landarbeiders en zeelieden, omdat specialiteit in het «herstellen" van heerenkostuums, had verklaard dat 't wel lukken zou... Voor Brands hadden zij, van drie-hoog, geen geheimen. Die was nog in de familie. Hij zou dat «zwarte pak" weer toonbaar maken. Brands was 'n goeie-kerel. Die praatte niet over zulke dingen met derden. Die haalde je 't vel niet over de ooren... Misschien zou-ie met een kistje van vijf-en-twintig sigaren tevreden zijn... Dat zou wel lukken... Maar zij juffrouwtje van drie-hoog, wat moest zij beginnen Op afbetaling kon niet, al was 't slechts vanwege het direct een gedeelte moeten storten... Ze had de versleten jurk in een hoek gesmeten. Had tranen van spijt in de oogen. Begreep wel, dat 't eenige wat erop zat zou zijn: thuisblijven. En ze dacht erover, hoe Marie, d'r nicht een aartsvijandin van jaren-hèr, zou jubelen, 't Geval zou bespreken met al de anderen... Waarom Jet niet gekomen was? Niet wel? D'r voet verstuikt? Laat-je niks wijsmaken. Ze heeft geen stuk kleeren aan d'r lijf. Daar zit 'm de knoop... Begrjjp-jenou?... En de beele bruiloft daar zou 't ge babbel zijn over die arme Jet, die niet wetsontwerpen voor de verzekering van deze arbeiders reeds zijn ingediend. Zij vallen dus buiten dit onderzoek. Ten einde een betrouwbare, doel matige beantwoording der gestelde vragen te verkrijgen, geven wij in overweging, uit de plaatselijke vak vereenigingen, respectievelijk uit den Bestuurdersbond, en wanneer een Bureau van Arbeidsrecht bestaat, in samenwerking met deze instelling, een plaatselijke commissie te benoemen, met opdracht, de vrageulijst te beant woorden. Het onderzoek toch zal plaatselijk moeten geschieden en voor samen werking daartoe zullen ongetwijfeld alle afdeelingen van vakbonden, die bij het Vakverbond zijn aangesloten, gaarne willen medewerken. De hoofd besturen zijn, naar wij vertrouwen, bereid bunne afdeelingen daartoe op te wekken." Herijk maten cn gewichten. Staatscourant no. 273 bevat een Koninklijk besluit van den 13den November 1909, tot regeling van den herijk der maten en gewichten in 1910 en 1911. Daarbij is bepaald le. de maten en gewichten moeten in het jaar 1910 of 1911 worden onderworpen aan den herijk bedoeld bij artikel 15, litt. a. der bovenge noemde wet; 2o. de herijk heeft plaats binnen het tijdvak, van 1 Januari 1910 tot en met 31 December 1911; 3o. aan Gedeputeerde Staten der provinciën wordt opgedragen het tijd stip te bepalen, waarop de herijk voor elke gemeente binnen het onder 2o. genoemde tijdvak zal geschieden 4o. het merk van goedkeuring, dat in 1908 en 1909 bij den ijk en her ijk van maten en gewichten gebezigd is, is tot 1 Januari 1912. Volkstelling. Naar men mededeelt, is in den Ministerraad besloten, dat geen rijks ambtenaren aan de werkzaamheden der a.s. 10-jaarlijkscbe volkstelling zullen mogen deelnemen. Ongeveer veertien dagen geleden, zoo wordt uit Breslau aan den Lokal- Anzeiger bericht, ontvingen baron Albert v. Rothschild te Weenen en de «Rötschildsche Güterdirektion" te Beneschau, een brief uit Boven-Silezie. waarin de baron werd bedreigd met den dood, wanneer bij niet 25009 Mk. aan een sociaal-democratischen leider le Rybuik, wiens naam iri het schrijven genoemd werd, zou zenden. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de man, die in den brief als de ontvanger werd aangewezen, met de zaak niets te ma ken had. Zaterdag was de onderwijzer Stra- chetta uit Ludgersthal, op weg naar Schillersdorf, waar baron Rothschild op jacht was, toen een in livrei ge- kieedejonge man hem verzocht een brief persoonlijk aan baron Rothschild ter hand te willen stellen. De onderwijzer verklaarde zich daartoe bereid. Onder weg echter ontplofte de brief met een hevigen knal en Strachetta werd ern stig gewond. Men vermoedt nu, dat er tusschen dezen aanslag op baron Rothschild en de poging tot afpersing verband be staat. eens een japon bad om, als er in de familie iets te doen was... Toen had Jet, van drie-boog, die van baar jeugd af zich gekenmerkt had door zekeren hooghartigen angst om «beklaagd te worden en andere menschen «te voet te moeten vallen", bad Jet 't van zichzelve verkregen om eene tante, van wie men wist dat zij er aardig bijzat en die kind noch kraai op de wereld had, een «klein voorschot" te vragen... Zonder precies te vertellen waarom... Willem had, zei ze een teleurstelling onder vonden, en als tante nu zoo goed zou wezen om voor twee, hoogstens drie maanden... Die twintig gulden... De tante trok, terwijl Jet zat te praten, een zeer lievig, goedig, mede lijdend gezicht. Had blijkbaar met 't geval te doen. Verklaarde dat zij Willem, haar bebuwdneef, altijd «zoo'n netten, aardigen, goeien man" had gevonden. Jet dacht 't spel ge wonnen te hebben. Was rood en op gewonden van blijdschap... Meende tantebeelemaal te hebben overgehaald- Toen opende de oude juffer, die wel een kwartier bad zitten luisteren zonder iets te zeggen, den mond. »'t Is erg naar, meidlief", verzekerde Men maakt zich ernstig ongerust over den Amerikaanschen millionnair John Jacob Astor en zijn jacht »Nour- mahal". De «NourmahaT' vertrok met den heer Astor, diens zoon Vincent, twee gasten en een bemanning van 40 koppen aan boord, den 9en Nov. 1.1. van Port Antonio, Jamaica, om naar San Juan, Porto Rico, te gaan, en sinds dien dag is er niets meer van het jacht vernomen. Men begint te vreezen dat het jacht in den hevigen orkaan die in den omtrek van Jamaica heeft gewoed, is vergaan. Berichten, dat het bij de Bahama-eilanden of elders zou zijn gezien, bleken onjuist. Men blijft echter nog hopen dat het misschien in volle zee onklaar geworden is en, na door de reparatiekrachten aan boord hersteld te zijn, nog terecht zal komen. Een gerucht, dat «Nourmahal" plotseling zijn reisplan veranderd en koers naar Europa gezet zou hebben, wordt onwaarschijnlijk geacht. Trichinenziclite bij varkens. Wegens voorgekomen gevallen van trichinenziekte bij varkens hier ter stede, raden B. en W. den inwoners ten strengste aan geen varkensvleesch of worst te eten, wanneer die niet vooraf goed gekookt zijn. Het gebruik van rauw en gebraden varkensvleesch, van rauwe of gerookte worst, is beslist nadeelig voor de gezondheid. Aan C. Bruijnis, Korte Berg straat, is door B. en W. vergunning geweigerd tot oprichting eener sme derij tot herstelling en vervaardiging van electrische verlichtings-en andere toestellen, in de oude Zeepfabriek van den heer Pleijnis Door den inspecteur der infan terie is bepaald, dat reservisten, die zich vóór 1 Januari a.s. voor vrijwil lige dienstneming aanmelden, een onafgebroken dienst van 8 maanden naar wensch bij het korps hunner keuze kunnen vervullen. Na dien datum worden zij vooreen zoodanige dienstvervulling gedetacheerd bij de militaire schoolcompagnie. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de reciteer-vereen iging «Crescendo" sedert Zaterdag niet meer is een onderafdeeling van den Chr.Nationalen Werkmans-Bond. Vanwege de afdeeling Amersfoort wordt Vrijdagavond te Hoogland door den heer H. B. Hijlkema, zuivel-con- sulent in Utrecht, een lezing gehouden over «Het verschil in het vetgehalte der melk". Tot onderwijzeres aan de Gabrie Mehenschool der Hervormde diaconie is benoemd mejuffrouw A. Smeding, uit Beetsterzwaag. De heer J. de Groot, commies 2e klas bij 's Rijks directe belastingen, invoerrechten en accijnsen is door Burgemeester en Wethouders tot gemeente-deurwaarder benoemd. Door een aantal neringdoenden zal een verzoek tot de vereeniging «Handel en Nijverheid" worden ge richt om haren invloed aan te wenden tot het dit jaar doen houden der St. Nicolaasavond op Zaterdag 4 December. zij, en voegde er dadelijk, met een vroolijk lachje, dat kuiltjes in haar dikke wangen groef, bij: «Maar ik heb 't niet, hoor!... Geen ceDtje, Jet! O-jeetje nee!" En weer schudde tante van 't lachen, als gold 't de vermakelijkste zaak ter wereld. Jet had de grootste inspanning om 't harde, oudbakken koekje, dat tante haar, met overstelpende mildheid, had opgedrongen, door de keel te krijgen... Ze was even ver, nu. De wanhoop van door Marie, op de bruiloft, te worden uitgelachen en beklaagd, dreef haar een magazijn van den vierden rang binnen... Er waren goedkoope, nette japon netjes uitgestald. Héél goedkoope erbij, waar ze 't best mee zou kunnen doen... De meneer-zelf kwam voor. En Jet praatte met hem... Eerst schor van verlegenheid, daarna wat fermer, legde ze hem uit... De meneer begreep, glimlachte; keek juffrouw van drie-hoog eens ernstig aan... Aarzelde nog wel. Maar scheen 't zaakje toch aan te durven. Zij had een keurig japonnetje uitgezocht. Bruin met zilveren passementen. De meneer verzekerde dat 't «in gewone Den len December wordt de volledige dag- en nachtdienst bij het plaatselijk telefoonnet ingevoerd. Met den nachtdienst wordt belast H. van Hattem. De heer G. H. Dorrestein, sur numerair der Registratie en domeinen te Woudenberg, slaagde voor het notarieel examen derde gedeelte. In de plaats van den heer A. A. Verburg, die als Hoofd der school naar elders vertrok, is de beer C. A. Heunks benoemd tot onderwijzer der Volkszangschool van Toonkunst aan de openb. school in de Koning straat. 't Was Zondagavond vol in «Amicitia" toen «het dilettanten-en semble" proeven van zijn kunnen gaf. Velen hebben genoten van de lieve muziek, ofschoon dit orkestje bij lange na niet op hetzelfde peil staat als vorige jaren. Daarvoor zijn er te veel uitnemende krachten aan ontvallen, 't Is jammer, dat er eiken zondagavond niet zoo iets is, waar de menschen heen kunnen. Ze genieten dan en zijn vau de straat. En dat er behoefte aan is, bewjjzen de altijd volle zalen. Wat trok «de Toovering" verleden winter niet verbazend veel publiek. Aan het Commissariaat van politie is voor de rechthebbende terug te bekomen een zeer mooie massief zilveren armband, op den openbaren' weg gevonden. Onder zeer veel blijken van deelneming werd Maandagmiddag het stoffelijk overschot van mr. J. Heyligers op de oude algemeene begraafplaats aan den schoot der aaide toevertrouwd. Het dagelijksch bestuur der gemeente, raadsleden, leden van verschillende vereenigingen waartoe de overledene behoord had, en een menigte andere belangstel lenden waren opgekomen om aan dien algemeen geachten stadgenoot de laatste eer te bewijzen. Vele kransen en bloemstukken dekten de baar. Het woord werd gevoerd door den Burgemeester, door dr. van Thiel, bisschop der Oud-Katholieken te Haarlem, door den heer Hoog, be stuurslid der plaatsel. afdeeling van Toonkunst en door prof. van Santen, president van het Oud-Kath. Seminarie. De oudste zoon dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. De Christelijke Jongelingsver- eeniging Ps. 119 9 was Maandag II. 40 jaar oud en hield te dezer ge legenheid haar feestavond in de Sint Joriskerk, die zich voor dit doel uitstekend leent. Het helder verlichte kerkgebouw met planten versierd maakte een aangenamen indruk op alle aanwezigen, die zeer talrijk waren. De heer Van den Burg bespeelde het orgel en bracht met zijn «Grand cbocur triomphal" de rechte stemming. De zang van mej. Jeannette Mols- bergen was schoon en overal in het gebouw kon men haar duidelijk ver staan, toen ze zong: «Komt nu met zang van soete tonen." Als voorzitter der commissie van toezicht opende Ds. Vunderink de bijeenkomst, de beste wenschen voor de vereeniging uitsprekende, terwjjl hij tevens de wensch uitte, dat de Gemeente, wat offervaardiger mocht worden. De feestrede werd gehouden door ds. Van Noort uit Amsterdam. omstandigheden" bij de veertig kosten moest. Maar 't was uitverkoop... En de juffrouw zei... Enfin, voor drie-en- twintig kon ze 't krijgen. In drie «payementen" te voldoen. Den len tien pop, den len der daarop volgende maand tien, en het restant dan binnen een paar weken... «Dus ik kan er vast en stellig op aan vroeg de meneer. «Jet gaf hem de hand er op. «Ik zal zorgen dat u 't vanavond nog hebt. Vóór achten. Secuur t" Met hoffelijke buiging liet hij Jet uit... Alsof hij eene echte, heusche- lijke dame voor zich had. Zij had 't kunnen uitschreewen van geluk. Zij vloog over den weg en ze keek zoo vroolijk, zoo blij, dat een kennis, die zij in haar opwinding over toch-behaalde zege, niet eens merkte, bleef stilstaan en dacht: wat zou die hebben?... Daar zit wat achter. Die hebben bepaald met iets geboft Zij kón zich niet inhouden. Nam er een «pasje" af en tramde heele- maal naar Marie toe om deze eens echt 't land op te jagen door te ver tellen, zoo terloops, van den nieuwen japon, dien zij voor de bruiloft van Kee en Jan had laten maken... Ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2