Pas oj voor Decente Pink Pillen. BINNENLAND. De maand der ziekten. Plaatselijk Nieuws. doorwrochte en sierlijke «maiden speech" en de belangrijke rede van prof. Drucker over onze ellendig- verouderde burgerlijke procedure alsmede warme kwartiertjes, welke de Zaandammer wildzang op z'n ge weten heeft, vatten we samen. De minister Nelissen, wien een betoog van hulde, van sympathie en waardeering te beurt viel, ran Rechts èn van Links, om een Bouwmeester jaloersch te maken, minister Nelissen is (daaromtrent zijn de honderd Binnenhof-vroeden 't eens) 'n voortreffelijk bewindsman, kundig, geleerd, eerlijk, rechtvaardig, vol ijverig, doortastend. Bovendien is de kleine figuur van deze Limburger zoo vriendelijk bescheiden, dat hij aller harten voor zich wint. Een-en-twintig sprekers waren te beantwoorden toen mr. Nelissen Don derdag-middag aan het woord kwam en we zullen dus van 't allervoor naamste iets aanstippen slechts. Dat onze strafprocedure moet her zien, evenals onze burgerlijke, geeft de minister grif toe. De eerste wil hij bij gedeelten wijzigen. Van de laatste gevoelt bij even diep als prof. Drucker dat zij eene «mummie" is geworden, vervreemd van ons volks leven, slechts dienstig voor op buit azende rechtsconsulentjes van zeker allooi en van anderen, die speciaal den «kleinen man", den naieven, trachten te plukken, hem door bet labyrinth van chicaneeren voerend... Een zeer gewichtig vraagstuk is ook dat van de preventieve hechtenis, met al wat daar zoo aan verknocht is. Het sympathieke van minister Nelissen is dat hij precies zegt, wat hij wil of bedoelt, beoogt. Van lustige dialectiek o, premier van dit Kabinet! is hij niet gediend. Hij «gevoelt er iets voor" om menschen, die langen tijd preventief gevangen zaten en dan onschuldig bleken, schadevergoe ding te geven. Verder wenscht hij. in deze richting, niet te gaan. Ook bij de eedsvraag, de ge wichtige, de zoo urgente schonk hij volmaakt-klaren wijn. De eed moet voor menschen, die «het ernstig met hun consciëntie meenen," behouden. Maar geen dwang; geen pressie tegen het geweten in... Dat is eene ge wichtige verklaring, welke een omme keer aankondigt op een gebied, waar reeds telang het waarachtig en eerlijk- ernstig geloof tot eene bespotting of een bron van ergernis werd gemaakt. Deze kleine, hoffelijke, volgzaam- lijkende, minister kan ook stevig, streng, nuchter practisch en... zelfs heftig wezen. De eerste eigenschappen kwamen wel zeer helder aan den dag toen hij 't had over de Kinderwetten, speciaal over de ouders, die hunne kinderen verwaarloozen. Ik zal ze wel krijgen, zegt mr. Nelissen. Wacht maar... eerst maar een stelletje ambte naren, ter inning van de kosten voor onderhoud van de stumpertjes, bij den voogdijraad benoemd. Dat is nummero-een... Dan trachten wij de duiten, die liever aan jenever besteed worden, binnen te krijgen. Lukt dat niet, wel, dan leggen we beslag op het loon. En vertikken de brave vaders 't, dan, om te werken dan het Rijksgesticht. Ze zullen wel eieren voor hun geld kiezen!... Of deze celibatair-bewindsman ook nuchter- practischen «kijk" op het leven heeft... Ik bepaal me er toe waar tjjd en plaatsruimte dwingen tot het aanstip pen van het voornaamste slechts, dat de woeste, driftige, onbekookte manier, waarop de heer Duys de zaak- Garsthagen besprak, oorzaak was dat de minister echt boos, echt bleek van verontwaardiging korter stroef- nijdiger antwoordde dan bij allicht anders zou hebben gedaanaan ver volging «dénk ik niet," noch den officier noch den door den heer Duys van meineed beschuldigde Dordtsche rech ter Van Rhede... Op vermoedens be schuldigt men iemand niet van zulke dingen... Een kwartier na zijn on- stuimigen uitval stond de beer Duys ietwat bedremmeld de vaderlijke te rechtwijzingen van den goedhartigen en zacht vriendelijken president Van Bylandt aan te hooren... De intrekking van de verhooging der 30 pCt. invoerrechten en de aan kondiging van mr. Troelstra's enquête- voorstel in zake het «Lintje" zijn de groote «surprises" van deze parlemen taire week... Van welke ik slechts een paar heel vluchtige en vage «kiekjes" trof... Mr. ANTONIO. o RECLAME. December is de moeder der maanden van het jaar voor de zieken. Voor heD die zwak en lydend zijn, beëindigd zij het jaar en som wijlen het leven. In December vooral ziet men die ongelukkige ziekte weerkomen die men griep of influenza noemt. De influenza is bijzonder te vreezen voor hire gevolgen. De staat van uitputting waarin zij den zieke laat, opent de deur aan alle verwikkelingen en aan de noodlottige instortingen. Tot nog tde heeft men geen krachtiger, geen zekerder versterkend middel gevonden dan de Pink Pillen om het herstel van de slachtoffers der griep te be spoedigen, om hen de verloren krachten weer te geven. Zij hebben tal van de gevolgen der influenza genezen. Neem de Pink Pillen om u te versterken, om u in staat te stellen kouvat ting te yermijden en om uwe pynen te ver jagen. Prijs f 1.75' de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Een buitengewoon hevige storm heeft Donderdagnacht en gisteren avond het grootste deel van het land geteisterd. Voor zoover daarover berichten ontvangen zijn, was deze storm de hevigste, die men zich kan herinneren. De wind had een snelheid van 70 mijl in het uur. Er is zeer groote schade toegebracht aan telegraafdraden en anderen eigendom. Daken van huizen en schoorsteenen werden door den wind medegesleurd. De rivieren zijn aanmerkelijk ge zwollen waardoor op verschillende plaatsen overstroomingen werden ver oorzaakt. Van alle zijden van de kust komen berichten van scheepsrampen omtrent vele schepen, vooral visschersbooten die in de Noordzee kruisen, heerscht groote ongerustheid. De Kuyper-zaak. Gelijk Het Volk meldde bestaat het voornemen bij de sociaal democratische Kamerfractie om, in weerwil van dr. Kuyper's eereraad, een voorstel tot parlementaire enquête te doen. De reden daarvan ligt, naar wij hooren, in de overweging dat een eereraad geen voldoende waarborgen biedt voor grondigheid van onderzoek o.a. omdat zulk een raad geen getuigen onder eede kan hooren (met strafrechtelijke sanctie) en geen stukken van het departement kan opvragen. O nge vallen verzekering. De herziening der Ongevallenwet behoort naar 's ministers meening, vooraf te gaan aan uitbreiding der Ongevallenverzekering. Opneming van alle bedrijven in de Ongevallenwet zal geleidelijk moeten geschieden. Verzekering tegen ongevallen van dienstboden en van alle andere per sonen acht de minister in beginsel wenschelijk. Tentoonstelling te Utrecht. In een Dinsdagavond te Utiecht gehouden vergadering is definitief besloten tot het in 1910 aldaar houden van een tentoonstelling van handel, nijverheid en kunst. Het hoofdbestuur voor deze tentoonstelling is samen gesteld als volgt: J. van Noordenne, voorzitter; P. H. Vree, secretaris; L. P. Esselink, penningmeester; mr. B. L Pb. van Lier, rechtskundig adviseur; G. M. Stuifzand, G. W. P. van Dokkum en D. Kruyf. Er zal een eere-comité worden gevormd, bestaande uit verschillende autoriteiten. De commissaris der Koningin en de burgemeester van Utrecht zullen uitgenoodigd worden in dit comité zitting te willen nemen. Een opzienbarende arrestatie. Op last van den officier van justitie te Groningen is te Bussum gearresteerd H. J. Dieters, tot voor kort lid van Gedeputeerde Staten. De arrestatie is geschied op vermoeden van ver duistering en oplichting gepleegd als gedelegeerd commissaris van de N.V. Neerlands Grondbezit. De ge- aresteerde was lid van Gedeputeerde Staten en moet als lid van de Prov. Staten voor Winschoten aftreden in 1913 maar hij nam 22 October als zoodanig zijn ontslag, nadat hij tien dagen te voren door de Groningsche Rechtbank was failliet verklaard. Hoe groot de omvang van dit faillissement is staat nog niet vastde curator, mr. H. Schrap, heeft de lijst van crediteuren en debiteuren nog riiet kunnen indienen, men spreekt echter van een bedrag van f700.000. Dit moet echter vastaan, dat de aanhouding door den officier van justitie is gelast naar aanleiding van gepleegde verduisteringen vóór dat het faillissement was uitgesproken. Het bedrag der gepleegde verduiste ringen moet enkele tonnen bedragen het juiste bedrag kan ook hiervan niet worden opgegeven, omdat dit pas uit de instructie, die heden begint zal kunnen blijken. Onzen berichtgever werd medege deeld, dat door den verdachte, die groot-grondbezitter en landontginner was, ettelijke landerijen, voor veel hooger bedrag dan de werkelijke waarde, in schijnkoop van de hand werden gedaan en daarna weder op dezelfde wijze weiden teruggenomen en voor een veel te hoog bedrag aan de vennootschap weder verkocht. De arrestatie heeft plaats gehad door eenige Groningsche inspecteurs. Met den trein van 512 is de arresteerde gisterenmiddag te Gro ningen aangebracht en per celwagen naar het huis van bewaring getrans- porteerd. De verdachte, die onvermogend was en als conducteur dienst heeft gedaan op de tram ZuidbroekTerapel, heeft, na den ommekeer in zijn fortuin ongelukkig gespeculeerd. De sluiting der jacht voor de provincie Utrecht is bepaald op Vrijdag 31 Dec. met zonsondergang, met uit zondering echter van de. het schieten van waterwild, aangeduid in art. 17 der jachtwet, daar waar het schieten van waterwild geoorloofd is; 2e. het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in eene eendenkooi of een daarmede gelijk staand toestel; 3e het schieten van houtsnippen. De bazaar voor een overdekte speelplaats op «Zandbergen" zal wor den gehouden in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging" op 31 Januaii en 1 en 2 Februari e.k. Mevrouw Van Reigersberg Versloys. Utrechtscheweg 90, neemt reeds nu gaarne voorwerpen daarvoor in ont vangst. De heer Th. J. H. Bianchi is in een te Zwolle gehouden Bondsver gadering gekozen tot lid van het Hoofdbestuur van het Kruisverbond, de R. K. drankbestrijdingsvereenigirig, in het aartsbisdom Utrecht. Naar wij vernemen heeft ds. Vunderink bedankt voor het beroep naar Rotterdam. De le luitenant der vesting artillerie A. G. Lagerweij, te Naarden. wordt op 15 Dec. overgeplaatst bij het 1ste reg. veld-artillerie alhier. Op f> Dec. wordt het kruis voor 15-jarigen dienst als officier-toegekend aan de 1ste luitenants A. van Willigen en H. C. J. M. Rerkeljon, van bet 5e Regiment Infanterie. Aan den heer J. Busquet Sr., 2e luit. kwartiermeester met den personeelen rang van kapitein bij het Amersfoortsch Vrijwilligerskorps, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Idem aan den reserve le luitenant A. H. F. Craanen van het 5e Regiment Infanterie en aan den off. v. gez. le kl. dr. L. Coenen. Laatstgenoemde is tevens benoemd tot reserve oil. v. gez. Door de politie is aangehouden A. van Z. verdacht van diefstal van drie manden bokking, welke hij reeds verkocht bleek te hebben. Bij zijn aanhouding werd hij in het bezit ge vonden van een gestolen handkar waar op twee rollen ijzerdraad, die óok door hem gestolen waren. Hij is naar Utrecht gebracht. Tot ouderlingen der Gerefor meerde kerk aan den Zuidsingel zijn herkozen de heeren J. Schaap en J. van Buuren en tot diaken de heeren J. Treure en W. van Genderen. In de vacatureDe Gooyer werd gekozen tot diaken de heer E. van Ruller. Mejuffrouw H. L. Wildt is ge kozen totSecretares-Penningmeesteres der plaatselijke afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik in de vacature, ontstaan door het bedanken om drukke bezigheden door den heer L. van Wijngaarden. Aan den heer P. J. Enter com mies bij 's Rijks directe belastingen, is op zijn verzoek met ingang van '1 December eervol outslag verleend. In de jl. Donderdagavond ge houden vergadering van het college van Notabelen der Ned. Herv. gemeente werden de heeren C. J. van der Nagel en J. Bolk als kerkvoogd herkozen De beeren N. van Veen en J. Ger. Kleber werden respectievelijk als voor zitter en secretaris van het college van Notabelen herkozen. Tot secretaris der kiesvereeni- ging «Gemeentebelang" is in eene Donderdagavond gehouden vergade ring gekozen de heer A. C. R O. Leir.weber. De volgende week vangt de winteruitdeeling van brood, van wege de stichting «de Armen de Poth" aan. Gedurende de vier wintermaanden zullen eiken Woensdag 150 zes-ponds roggebroodeu worden uitgereikt. Woensdag 1 Dec. werd door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht eene vergadering belegd onder presi dium van mevrouw Clifford Cocq van Breughel uit Breda. Het doel was eene afdeeling plaatselijke op te richten. Als spreekster trad op mejuffiouw C. S. Groot uit Hoorn. Deze talentvolle, bezadigde propa gandiste voor vrouwenkiesrecht gaf in haar interessante rede een kort overzicht van de geschiedenis van het vrouwenvraagstuk; zij deed duidelijk uitkomen, hoe de vrouw niet uit eigene verkiezing, niet omdat zij zich ver veelde in haar stillen, huiselijken werkkring, haar ai beidskracht op de wereldmarkt wasgaan aanbieden, maar omdat zij er door de oeconomische omstandigheden toe gedwongen werd Daarom ook moet devraagom vrouwen kiesrecht, als liggende in den stroom van onzen tijdgeest, ondanks den tegenstand van verschillende zijden, over niet te langen tijd bevredigend beantwoord worden. Spreekster en zij was met deze meeriing in goed gezelschap be schouwde dit als absoluut onver mijdelijk. De veigadering mocht zich ver heugen in eerie talrijke opkomst zoodat eene afdeeling hier ter stede kon worden opgericht. Het bestuur werd samengesteld als volgt: Mevrouw Van Vollenhoven van Rood Presidente; mevrouw Bruynis, Vice- piesidente; mejuffrouw Van Riemsdijk, le Secretaresse; mejuffrovw Van Les sen, 2e Secretaresse; mejuffrouw Van der Want, Penningmeesteressemejuf frouw De Hol!. Overzicht omtrent vervoer en opbrengst der Amersfoorlsche Tramweg Maatschappij) October 1908 1909 meer Aantal passag. 9751 11066 1315 Passaeeopbr. 1489.30 f 554.15 f64.85 totaal opbr. 589.40 612 75 76.35 dagkil. opbr 9.61s 10.98 1.36= November. Aantal passag. 8411 9395 984 Passage opbr. f 426.50 472.85 46.75 totaal opb. 439 52 498.77 59.25 dagkil. opbr. 7.92 9.236 1.315 Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand December, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij Item worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Aan het Postkantoor Ameisfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in November ingelegd hij de Rijks-PostspaarbaDk f 37.16675. en daaruit teruggevraagd f51.378 20. Het laatste door het kantoor uit gegeven boekjo draagt het nummer 15.020. Nazending postwissels. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat de gelegenheid bestaat om de nazending in het binnenland van gewone post wissels van binnen- of buitenlandscbe oorsprong, op verzoek van den afzen der of van den geadresseerde, per telegraaf te bespoedigen. Op gelijk verzoek kunnen binnen- landsche gewone en telegraphische postwissels per post ol per telegraaf naar het buitenland worden nage zonden. Vermits de bedoelde nazendingen als nieuwe zendingen worden aange merkt, is daarvoor het recht der postwissels verschuldigd, c. q. ver meerderd met de kosten voor de telegraphische overbrenging naar de plaats van nieuwe bestemming. Nadere inlichtingen zijn aan de postkantoren te bekomen. («St.-Ct.") Omtrent de openstelling van het plaatselijk telefoon-bureau, heeft de directie der Ned. Bell. Telefoon Maatschappij bepaald, dat de dienst zal worden gehouden eiken dag door loopend gedurende helgeheele etmaal. Op Zon- en Feestdagen zijn echter uitgezonderd de uren van 9 lot half twaalf 's ochtends en van 2 uur 's middags tot 10 uur 's avonds. Woensdagmorgen ontstond een begin van biand in Amicitia. In de woning van den kastelein hadden eenige gordijnen door een brandend gascomfoor vlamgevat, doch door het haudig optreden der bedienden werd de brand spoedig bedwongen, zoodat de politie, die met haar slangenwagen onverwijld ter plaatse kwam, niet werkdadig behoefde op te treden. Bij den landbouwer A. v. d. Linden in de Birkt ontstond Woensdag nacht omstreeks half drie brand in de hooibergen. De brandweer was spoedig met 2 spuiten aanwezig en begon het blusschingswerk, doch moest zich bepalen tot het be schermen van het woonhuis en eenige schuren. Daar deze met riet waren gedekt en het nattig weder was, werden zij zonder groote moeite behouden. Ware dit niet het geval geweest dan had er zeker groot ge vaar bestaan, dat alles in den asch werd gelegd. Nu zijn twee hooibergen en een berg met stroo uitgebiand. Daar het noodzakelijk was het hooi uiteen te halen, om het opnieuw aan wakkeren der vlammen te voorkomen, moesten de spuitgasten den geheelen dag blijven doorwerken, hetgeen onder leiding van den opperbrandmeester geschiedde. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 5 Dec. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Yoorm. 10 uur. Ds. de Meijere. Remoiistrantsche kerk. Voorm. 10'/> uur, Ds. Hooykaas. Gereforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5Vi uur, Ds. Donner. 6 Dec. Coll. voor de Theol. School. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, de Heer H. J. Vaar tjes van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereforni. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9J/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Geboren: Pieternella Gerarda, d. van Wilhelmus van Wageningen en Hen- drika |Hopmans. Johannes Cornelis Josephus, z. van Cornelis Johannes Josep- hus van Luijn en Marie Boerssen. Jannes Johannes, z. van Johannes Der- mois en Geurtje van den Bosch. Zeger, z. van Gerrit van de Klashorst en Teuntje Antonia de Graaf. - Hendrikus, z. van Klaas Verhaar en Hendrika Hooft. Gijsbert, z. van Jacob van Laar en Heintje Buijs. Hermanus Everardus Antonius, z. van Johannes Hendrikus Bauland en Everdina Zysvelt. Gerarda, d. van Petrus Michielse en Johanna Spijker. Johanna, d. van Gijsbert ten Hoven en Hendrika ten Beest. Eleonora Maria, d. van Petrus Hendricus Maria Aloysius Herzogenrath en Emelia Ursula Agatha Keller. Rika Adriana, d. van Gerardus Johannes Verhaar en Johanna Veenendaal. Johannes, z. van Willem van Eeden en Johanna Gerarda de Gans. OndertrouwdEverardus Hendrikus Heilijgers en Willemina Holtman. Christiaan Berendsen en Elisabeth Johanna Catharina Berendsen. Hebbe Hermanus Schierbeek en Antje Schippers. GetrouwdDirk Hoi en Dirkje Vahstal. Arie van Doorn en LubbertaDulmus. OverledenReintje Johanna Smit, 3 m. Anna Bertha van Keken, 3 j. Henri Nico van Zanten, 5 w. Hendrika Cornelia Hienekamp, 29 j., echtg. van Johannes Heere. - Hendrika vanLavieren, 35 j., echtg. van Hermanus Adrianus de Vries. Johanna Margrietha de Groot, 6 m. Berendina Hendrika Teunissen, 41 j., echtg. van Theodorus Johannes van Stokkum. Gijsberta Clasina Rijn, 9 m. Wilheimina van Loo, 79 j., wed. van Johannes Martinus van Munster. Gerrit Bliekendaal, 8 w. Maria van den Hengel,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2