Twee genezingen. BIiNiNEINLAiND. Plaatselijke Berichten. Gemengd Nieuws. Nu heeft de minister eenvoudig de wet toe te passen; elke aanvrage om concessie op-zichzelve te beoor- deelen. Eene houding, waartegen be zwaarlijk principieël bezwaar kan worden geopperd. Zelfs een man als de Maastricbtsche Janssen bad erkend, dat eene decisie, oplossing, noodig is. Men heeft dus weldra de vervulling te wachten van 's heeren Vliegen's aankondiging: herleving van Van Kol's wetsvoordracht, door «stiefvader" ten doop gehouden, Geprezen mag worden minister Talma's ruime op vatting bij deze materie tegenover sommiger krenterigheid, 't Is zoo duur met die mijnen! De ingenieurs hebben «Karretjes" (auto's en rijtuigen) Wie het Limburgsche terrein kent, zal ook het gezochte van dat bezwaar inzien. Maar bovendien, is 't niet volkomen juist wat de minister zegt: Men vergelijke toch niet Staats met particuliere exploitatie. De Staat wil «op den duur" de zaken goed laten marcheeren; particuhereu kweeken al-dadelijk dividendjes, op den uitkijk liggend om het zaakje voordeelig van de hand te doen 1 Juist, Exelleritie. En indien gij met Rienzi wedijvert in vurige liefde voor Staatsexploitatie, met uitsluiting van elke andere, hadt gij geen kostelijker argument kunnen bijbrengen! Van het verdere bij «Landbouw" geziene en gehoorde wil ik nog slechts aanstippen, hoe de heer Frank van Lennep zijn «maiden woord," gelijk bij noemde, hield ten gunste van het verrijzen der nieuwe tuinbouw- winterschool voor bloembollen-cultuur op een punt, voor de belanghebbenden makkelijk bereikbaar. De afgevaardigde Van Lennep is zoowel wat uiterlijk als wat pedantesk-jolig-Komiscben spreektrant betreft, een soort van tweede-editie des premiers. Hij zou gevoegelijk voor rnr. Heemskerk's tweehngbroêr kunnen doorgaan, van wat kleiner statuur: hij lijkt frappan ter op hem dan des premiers bloed eigen broedervolksvertegenwoordiger. Alsmr. Van Lennep|de «planken-koorts" heeft overwonnen, die hen nu nog zijn oolijkheden op papier doet bren gen, in plaats van te improviseeren, wel, dan zou hij, ware rar. Van L. slechts een ietsje langer, robuster, best een keertje, bijv. in Vasten avond periode, aan de groene tafel, den premier kunnen vervangen, zon der dat iemand daar «erg in had" De oude heer Vorstei man van Oyen 't midden houdend tusschen een Chi- neeschen mandarijn met witten kne- vel-en-sik, en een Duitscben oud- strijder, deze Zeeuw gaf nuttige, practische raadgevingen inzake de winter-cursussen van den landbouw, die bij o.a. ook voor de boerinnekens bereikbaar wil maken. Deze grijsaard doet aan de veelpraterij niet meè: Spreekt slechts als-ie wat te zeggen heeft, dat niet kan wachten. Bestond wat al dit, goede betreft de Kamer uit minstens honderd Vorster- man's uit de Zeeuwsche buurt!... Eindelijk hadden we nog een debat over veeverloskunde, waarbij de beer Van Foreest de barensweëen van runderen schetste. Eerst gevoelde bij niets voor het aankoopen van drachtige koeien, ad f4000, teneinde den aan staanden veeartsen in te wijden in de geheimenissen van bet runderlijk kraambed. Zag hij meer heil in wat hij 't best wist te vergelijken met «vrouwen voor het vee", i.e. verlos kundigen, door de veeartsen zoo'n beeije op de hoogte gebracht. De munster Talma wist er hem echter van te doordringen dat 't 'm juist op de «moeielijke gevallen" van kalver-geboorte aankomt en hoe hij, Van Foreest bezig was de kwakzalverij ongewild in de hand te werken Eikend moet worden, dat de heer Talma hulde toekomt voor de kranige wijze, waarop hjj de zaken, ook de meest «technische" -- onder de knie heeft weten te krijgen 1 Ook de Katholieke gelederen tellen «enfant terribles". Zoo rar. Aalberse, die Rechts Donderdag toeriep: «Gij moogt de Christelijke arbeiders in bun vertrouwen niet teleurstellen, of gij zult de gevolgen aan den lijve ondervindenDenkt er om 1... Maar dat zult ge niet doen. Ik ben er van overtuigd 1" Waarop de heer Van de Velde, de sub-leider der anti-revolutionairen, zich haastte te komen bevestigen, dat Rechts de «verantwoordelijkheid ten volle op zich nam". Minister Talma was duidelijk, eer lijk, sober in zijne verklaringen. Hij zou nog altijd legen de motie-Aal- berse stemmen, want zulk eene «sys tematische beperkiDg van den arbeids duur" is uitermate lastig, zoo al door te voeren... maar ik verzamel gegevens, door de aibeidsinspectie verstrekt, ik zal eerlijk streven naar beperking van de arbeidsduur, die ik op zichzelf voortreffelijk acht. Voor 's heeren Schaper schampere uitvallen, dat de heer Talma «in de ruimte zwevend," slechts «minister wilde blijven," was dan ook geener lei grond. En prof. Treub, met zijn vragen naar's ministers plannen in zake de Arbeidswetgeving sloeg even min waar der Regeering geenerlei bepaalde vragen waren gedaan en haar dus hel verwijt van «geheim zinnigheid" niet kan treffen, waar lijk geen briljant figuur Minister Talma's positie is, na zijne kranige verdediging van Hoolstuk X, beslist versterkt. We schieten nu op. maar hoe!... De gansche moot «sociale verzekering" is uit de Begrooting gelicht. In Februari als het tekort bij de R V. B. behandeld wordt smullen we daar verder aan. Voelt, doorziet men wel de conse quentie van dit besluit?. O zeker, president Van Bylandt kón niet anders. Maar... 't is de eerste schrede tot een overschrijden der Kerstmislimiet voor het Begiootingswerk. Straks gaan de sluizen openstort de banjer van veelpraterij zich over de Januari-maand... Caveant consulesl... Mr. ANTONIO. RECLAME. Na den vader genezen te hebben, genezen de Pink Pillen de doehter. In dezen tijd, nu ten gevolge van de guur heid der temperatuur de rheumatieklijders een verergering van hunne pijnen gevoelen, is het nuttig eens mee te deelen hoe wel bedachtzame menschen zich van die pijnen verlossen. Onder de talrijke personen die dank zij de Pink Pillen zich van hunne rheumatische pijnen hebben verlost, vermelden wij heden den heer Kaal en zijn dochter, mevrouw J. Nijman te Doetichem, Nieuwe weg n. 86. (Cl. Brincker, Zutphen). Mevr. J. Nijman, Mevrouw J. Nijman, schryft ons: nMijn vader is twee jaren geleden genezen van rheumatiek die hem sedert langen tijd pijnigde en waar tegen hij voor dien tal van geneesmiddelen had beproefd. Sedert zijn genezing door de Pink Pillen is h\j altijd gezond geweest en heelt hij niet de minste pijn meer gevoeld. De rheumatiek is overerfelijk, zegt men. Ik heb er het bewijs van gehad, want ik heb er laatst een aanval van gehad en wel zoo hevig dat het mij onmogelijk was mijn werk te doen. Ik heb natuurlijk aan de ondervinding van mijn vader gedacht en de behandeling met de Pink Pillen gevolgd, die mij spoedig van mijne pijnen heeft bevrijd en mij tegelijkertijd heeft verlost van eenige kwalen als hoofdpijnen, oorsuizin gen en duizelingen." Het is te betreuren, waar te nemen dat er menschen zijn die onnoodig lijden, die onver- dragelgke pijnen l\jden wanneer het zoo ge makkelijk is te genezen. Wij hopen dat deze regels hen onder de oogen zullen komen en hen zullen genezen zools zij den heer Kaal en cijn dochter zoo goed genezen hebben. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, hleekzucht, algemeene zwakte, maag pijnen, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, neuras thenie. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépotbonder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prinses Juliana. Naar wij vernemen heeft jonkvrouwe L. van de Poll, dame du palais hono raire van H. M. de Koningin, belast met de opvoeding van Prinses Juliana, Maandag haar ambt aanvaard. Naar wij vernemen hebben de Koningin en de Prins het voornemen tot na Kerstmis ten Paleize Het Loo te blijven. Posterijen en telegrafie. De Minister van Waterstaat heeft tot dusver niet de overtuiging, dat er afdoende redenen bestaan om de bezoldiging van het geheele lagere personeel der posterijen en telegrafie, nadat in 4905 daarvoor bijna 7 ion is toegestaan, thans wederom le verbeteren, maar zijne aandacht blijft op de belangen van het personeel gevestigd. De Oranjezegels. De Oranjezegels zijn,misleidend zegt de «Haagsche Ct." Er is op gedrukt; «Zegelrecht met opcenten 15 ct." Een onwaarheid. Het zegelrecht is 15 centen maar met de (50) opcenten is 't 22% ct. Onderaan dat onjuiste stempel staat b's Gr. 1909". Er zal dus voor 1910 een nieuw stempel moeten worden gemaakt. "Laat men er dan opzetten: «Zegelrecht zonder de opcenten 15ct"; of als de Minister van Financiën denkt over verhooging van de opcenten eenvoudig: «Zegelrecht 15 ct." Want zooals 't er nu staat brengt de Staat eenvoudige menschen, die niet op de hoogte zijn, in den waan dat de ambtenaar van't zegelkantoor 7'/, ct. te veel laat betalen. De door het College van Cura toren van het Gymnasium alhier voor de benoeming van een tijdel (j k leer- aar in de Hebrepuwscbe taal opge maakte voordracht bestaat uit de heeren 1. Dr. F. P. Sevensma, doctor in de theologie te Amsterdam. 2. C. G. Wagenaar, doctorandus in de theologie te Utrecht. Door den A. N. W. B Toeris tenbond voor Nederland is eene bro chure uitgegeven, waarin verschillende methoden van wegaanleg, voor ons land van belang zijn beschieven, in vel band met hetgeen op het in October 1908 te Parijs gehouden Wegencongies werd behandeld. Deze brochure voor zien van een inleidend woord van den HoogEdelGestrengen Heer J. W. Welcker, HoofdinspecteurGeneraal van den Rijks Waterstaat, is verzon den aan de Raden van alle gemeen ten en aan alle Polder-en Water schapsbesturen in Nederland, aan alle leden der Provinciale Staten, aan de Ingenieurs en Opzichters van Rijks en Provincialen Waterstaat, en aan Directeuren van Gemeentewerken en Gemeentearchitecten. Naar men ons mededeelt, bestaan er bij het Bestuur van de Oranje- Vereeniging nu reeds plannen om de eerste verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, albier feestelijk le herdenken. Het voornemen beslaat om feesten in zalen te organiseeren welke uitsluitend toegankelijk zullen zijn voor de leden der vereeniging. Deze plannen zullen zeker door de leden met genoegen worden ver nomen, en ben, die nog geen lid zijn, aansporen om zicb zoo spoedig moge lijk als lid aan te melden, opdat het Bestuur daardoor in de mogelijkheid worde gesteld aan baar voornemen gevolg te kunnen geven. Volgens besluit van de Algemeeno Vergade ring beeft zich eene piopaganda com missie gevormd, die door persoon lijk huisbezoek zal trachten bet leden tal dat thans 534 bedraagt aanmer kelijk te vermeerderen. Door de Diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier is in hunne vergade ring van 23 November j I. besloten om de eerste Wintereollecte ten behoeve van de Armen der Gemeente te houden op Maandag, 13 December 1909. Daar de finantieele toestand der Diaconie b(j veireweg de meeste ge meenteleden niet voldoende bekend mag geacht worden, hebben Diakenen overwogen of bet niet gewenscht zou zijn in het kort biervan mededeeling te doen. De inkomsten toch zijn bij lange na niet toereikend om de uitgaven te dekken, zoodat een tekort wordt verkregen, hetwelk jaarlijks grooter wordt. Het tekort aan bet eind van het jaar 1909 te verwachien zal vermoe delijk eene som van f 1000 bedragen. De Diakenen richten daarom tot de gemeenteleden het beleefd, doch dringend verzoek, hunne gaven bij de eerste Wintereollecte op Maandag 13 dezer te vermeerderen. Sint Nicolaas bracht j.l. Woens dagavond in de «Arend" zijn jaar lijks bezoek aan de kinderen van leden en donateurs der plaatselijke afdeeling van den Kon. Nederlaudschen bond van oud-onderofficieren. De kleioen werden op anijsmelk en speculaas onthaald, kregen elk iets moois uit een tombola zonder nieten, en werden aangenaam bezig gehouden door verschillende spelen en voordrachten. In een j.l. Woensdagavond door liet bestuur der vereeniging «Ver gunning,uitgeschreven vergadering van slijters, koiïiehuishouders, kaste leins en tappers uit Amersfoort, Leus den, Hamersveld, Stouteriburg en meer omliggende plaatsen werd besloten, na 10 December kleiner glazen te verkoopen voor 5 cent en de bestaande glaasjes voor 7 cent. De kleintjes cognac af te schaffen. Voor particuliere afnemers zullen de volgende prijzen gelden jenever per llesch 90 ct. per Liter fl.10, per halven Liter 55 ct, per maatje 12 ct., per kommetje (2 maat jes) 24 ct. brandewijn per flesch f 1 00. per Liter f 1.20, per halven Liter 60 ct., per maatje 13 ct., per kommetje 26 cent. gewone likeuren (anisette, curajao enz.) 20 ct. meer per Liter dan thans. De prijzen der dranken, die niet belast worden met den hoogeren accijns worden niet verhoogd. Later zal worden medegedeeld, hoe te handelen met buitenlandsche likeuren en met fabricaten als van Wijnand Fockink, Bols, Hulskamp, enz. Aan de Centrale bolermijn werd aangevoerd 2925 Kilo ongezouten en 3500 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-controle. De prijs der ongezouten boter was f 1.32 a f 1.41, die der gezouten f 1.31 a f1.40. E. M.. die ook Woensdagochtend op het werk aan de Borstraat in de vroegte een zwaren bak met den vorigen avond gebluschle kalk zou overstorten in de kalkput, geraakte van de been en in de kalkput, werd door den bak verwond en beliep der mate brandwonden, dat opneming in het Sl. Eiisabelhsgasthuis noodzakelijk was. Vooral de oogen moeten zeer zijn gekwetst. Een pohtie-ronde bevrijdde hem nog juist intijds uit zijn hachelijke positie. Amersf. Crt. De heer P. J. F. van Voorst Vader legde aan de Bijks- universiteit te Utrecht met gunstig gevolg het kei kelijk voorbereidend examen af. De R. K. jongensschool voor Meeruitgebreid Lager onderwijs, aan de Scbimmelpenninckkade, zal na Kerstmis worden geopend. De beer M. Th. van Harten, kapelaan van de parochie van O. L. Vrouwe alhier, is benoemd tot pastoor te Bergum Oosterveld (Drente.) Detentoonstellingder»Protestant- sche armen-loteiij" wordt aanstaanden Dinsdag en Woensdag gehouden. De kapitein L. Noest, van het 5e regiment Infanterie, die sedert 1 October te 's Giavenbage gedetacheerd is tot het volgen van een tactischen cursus, zal op 15 December bij zijn korps terugkeeren. De ond-serg.-majoor instructeur P. de Jong, van bel 5e regiment Infanterie, is benoemd lot reserve 2e luitenant in het XVIIIe Landweer- district. Tot reserve 2e luitenant-kwartier- meesterder Landweer, XXXXedistrict, is benoemd de gepasporteeide sergeant H. V. J. Kiepe van het Ind. Leger. Door de politie alhier is aange houden een zekere J. de G. die na een ruit van een winkel te hebben ingeslagen, uit de étalage drie tijwiel- bellen stal. De bellen konden in beslag worden genomen, terwijl de G., die een vol ledige bekentenis heeft afgelegd, naar Utrecht is overgebracht, ter beschik king van den officier van Justitie. De vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken, verga dert as. Maandag 13 December, des avonds te half negen in de Ambachts school, ter wijziging der Statuten in verband met de oprichting van eeri Avondteekencursus voor ambachts lieden. Gisterenavond vergaderde de Afd. Amersfoort v.d. N. V. tot Afschaf fing van Alcoholische Dranken Besloten werd het succesvolle too- neelstuk «Paljas" op te doen voeren door de Utrechtsche tooneelvereeni- ging op 23 Jan. a.s. in Amicitia. Hier zal de afd. geen spijt van heb ben. De resultaten daarvan kunnen voor zoo'n bloeiende organisatie niet uitblijven. Verder zal medewerking worden verleend door haar oriderafd. dezang- vereeniging «De Blauwe Vaan." Tengevolge van den groei der Organi satie werd het bestuur met 2 leden uitgebreid, zoodat bet thans uit 7 leden bestaat. 3c Abonnemcnts-Concert. Donderdagavond werd net derde abonnements-concert van Stoker en Reddingius in Amicitia gegeven. Onze verwachtingen waren nog al hoog gespannen, doch eerlijk gezegd, we zijn teleurgesteld. Het zingen in de concertzaal is voor den bas-bariton Brederode blijkbaar te moeilijk. Hij begon slecht en zong met weinig ge luid en weinig uitdrukking de Ballade van Archibald Douglas, zoodat het schoone daarvan niet tot zijn recht kwam. «An Silvia" en de overige liederen ook weiden veel beter gezongen. Zijn gaven kwamen nu beter uit. Mej. Ecoline Adema, mezzosopraan zangeres is ook nog geen kunstenares van den eersten rang, hoewel ze over een rnooi, goedgetimbreerd geluid beschikt. Haar stem belooft veel, groote verwachtingen wekt ze op. De liede ren droeg ze gevoelvol voor, zoodat het groote succes wel verdiend was. De pianist, de heer Verheij bebben we den geheelen avond kunnen be wonderen om zijn schitterend accom pagnement. Aan alle eischen der kunst voldoet bij, en aan hem was niet weinig te danken dat de zang tot haar recht kwam. Hij bespeelde een vleugel van Steinvvay. and Sons uit liet magazijn der firma Krom te Utrecht. Op beleefd verzoek van den Kerkeiaad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 12 Dec. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstraiitsche kerk. Voorin. 10V> uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Eet logegelouio Van Persijnstraat No. 1. Godsdienstoefening kan niet ge houden worden wegens ongesteldheid van den predikant. Gerefonn. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/'» uur, Ds. Donner. Gerefonn. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Ds. Job. v. d. Vegt van Almelo, 's Av. 5Vi uur, Ds. Job. v. d. Vegt. 362ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 8 en 9 December 1909. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lkinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f30. 3360 3367 6260 6261 7968 8891 8946 15378 15645 16247 16253 en 16259. Te zamen 12 prijzen. De derde Klasse trekt van 2022 Dec. 1909. De diamantdiefstal. De politie is den Amerikaanscben oplichter Dixon, die door middel van een valsche check de diamanthande- laais Halberstadt en Hakker voor een hoeveelheid diamant ter waarde van f30,000 heeft opgelicht, nog niet op hei spoor. De benadeelde juweliers zijn naar Brussel en Antweipen ge weest om de politie en handelaars in te lichten. Ook voor Londen en Parijs zijn maatregelen genomen. Tot nog toe is men echter niets van de gangen van den hatidigen oplichter te weten gekomen. i'Omithopliilia". Gisteien opende «Oinithophilia" te Utrecht bare 16e groote internationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen. De tentoonstelling wordt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2