BUITENLAND. Plaatselijke Berichten. Gemengd Nieuws. nog aan, dat hij de quaestie der leger vorming los wil zien van de politiekerij anders komen we nooit uit »bet moeras." In soldij-verbetering èn capitulanten-stelsel zoekt hij de op lossing, van het kader-vraagstuk. In geen geval vermindering van het be roepskader!... »Dat zou onvergeeflijk zijn!" roept hij uit, en een uit de school van wijlen Veltman zou »bravo geroepen hebben. Onder de dingen, die niet slechts om den toon-vao- zeggen hilariteit wekten in de kamer, en door kapt. Van Twist werden bepleit, ook diteen Nederlandscb jongmensch, die aan eene onzer uni versiteiten gaat studeeren behoorde zijn rang bij het leger behaald te hebben... Waarom heeft de wieg van dezen krijgsman toch niet gestaan op Pruisischen bodem, insteê van in de woning eens eerbaren, weibeklanten Haagschen apothekers!?... De kleine, nog zoo krasse generaal Eland was, na langdurige afwezig heid door ongesteldheid, in de zit ting weer present en werd door tal van leden zeer hartelijk begroet. Ook hèm scheen de speecb-Van Twist bij zonder te amuseeren. De heer Eland staat schouder aan schouder met kapt. Thomson. Met name ten opzichte van het tweeploegenstelsel en de herha lingsoefeningen, die veel in aantal maar kort van duur moeten zijn. Voorts: algemeeue dienstplicht met scherpe keuring; vrijstelling van de kostwin ners, afschaffing van de viermaanders, kaderplicht en verkorting van den eer sten oefentijd. '11 Heel program in zak formaat! Maar zóó is de leuk prac- tische generaal. Dinsdagde pogingen van den ouden, leelijk grimmigen scboolstiijd, om uit zijn graf te herrijzen. Ziet, er waren twee propagandisten van den eersten iang. Zij heeten: Oosterbaan en Ter Laan. De eerste draagt een masker, maar wat hij beoogt is doorzichtig genoeg. Niet ten onrechte noemde de lieer Roodhuyzen, de practisch aan gelegde grappicus der Kamer, hem «ouderwetsch agressief". Dat was de heei Oosterbaan stellig... En de dor-, de langdradig-, de eindeloos-pratende, pratende Ter Laan... al maar even rad met ontelbare «meneer de voorzitter», van onder de lange knevelharen van het onexpressief gelaat... De heer Ter Laan even agressiefin zijn heftige aan vallen tegen het bijzonder onderwijs. Boven bem, boven alle anderen uit: dr. Bos, die olie kwam gieten op de stormachtig ziedende golven. Die de paladijn was der pacificatie. Flink, moedig; niet beducht voor de beschul diging van tot »de Rechtschen» af te zakken. Die de leus hoog hield van: Weg met oude veeten. Wij moeten slechts één doel hebbenverbetering van het volksonderwijs, opdat èn de onderwijzers èn de «kinderen van het volk» gebaat worden. Deugdelijkheid van het onderricht, hechte waar borgen daarvoor, èn vrijheid, in den ruimen, waarachtigen zin des woords: voor elke overtuiging; naast het staatsonderwijs, dat norm behoort te blijven: dit behoort ons streven te zijn. De man van rijzig kloeke gestalte met het eerlijke, vriendelijk kleurige gelaat, de schrandere donkere oogen, deze «liberaal» in den echten, mooien zin van het begrip, heeft dat beginsel Dinsdag j.l. in ons Parlement verkon en schreide. Het is zomer. Op zekeren dag kwa men de dorpsmeisjes haar vragen om mee te gaan naar het bosch teneinde daar het feest van den Heiligen Johan nes te vieren. Eerst schrikte Marie van het verzoek maar toen bedacht zij dat die wandeling de kleine be droefde misschien afleiding zou geven waarom zij tot haar zeide: «Ga mijn kind en speel zoo prettig mogelijk. En tot de andere meisjes zeide zij"Zorgt goed voor haar. Gij weet dat ik haar lief heb, als de appel mijner oogen. Weestmaar gerust," antwoordden de goede dorpelingen, namen Snij egurka bij de hand en geleidden haar naar het bosch. Zij maakten bouquetjes en guir landes van bloemen met haar, daarna verzamelden zij drooge grassen en takken, en hoopten er een brand- stapeltje van opeen, 's Avonds stakeD zij het vuurtje aan en met bloem kransen op het hoofd, gingen zij op een rij staan en zeiden tot Snijegurka Als gij ons ziet loopeD, moet gij ons volgen. Toen begonnen zij al zin gende één voor één over het vuurtje heen te springen. Op eens klonk een klagende gil. De dorpsmeisjes keerden zich om en digd. En al het gekibbel, gekonkel, gekrakeel van roode, zwarte en andere visschertjes in troebel water zinkt er immers bjj in het niet!... Dr. Bos' rede, die de bewondering van alle eerlijken in en buiten den kring der Binnenhof-vroeden wekte, vormt een der weinige lichtpunten van dit lang durig Begrootingsdebat, zoo al niet 't meest glanzende!... En ernaast mag gesteld het ver standige, bezadigde woord van den minister Heemskerk, die erop wees hoe de openbare onderwijzer zich bewust moet zijn ambtenaar van den Staat te wezen. Hij mag dus niet, in zijn ambt, als zoodanig, de grondslagen van ons staatswezen trachten te onder mijnen. Maar om (zooals de heer Van Wijnbergen wilde) den onderwijzer, vóór de aanvaarding van zijn ambt te vragen: »Wat denkt gij? Wat is uwe overtuiging?"... En van het ant woord te laten afhangen, of men den man zal toelatendat weigert rar. Heemskerk. En voegt er een woord van vertrouwen in het eergevoel van onze onderwijzers aan toe. Zeker, het debat van Dinsdag gaf veel naargeestigs en ontmoedi- gends te hooren Doch zoowel de rede- Bos als die van den premier schonken daar toch in menig opzicht, mag getuigd vergoeding voor... Plaatsruimte en tijd met bet oog ook op invallend feest van «verlossing", niet 't minst voor de honderd-en-zoo veel afgetobden van het Binnenhof, dwongen mij om voor heden me slechts tot deze paar losse »kant- teekeningen" te bepalen, nu Hoofd stuk V immers ongerept in veilige haven is gekomen en we nog slechts voor ons hebben de laatste woelige Oorlog-uren, waarin mr. Van Idsinga de rol van stormgod zou spelen, naar reeds vei luidde... Van deze iange, afmattende campagne, waarin tegen 't eind inkwam het doodgeboren kindeken, genaamd voorslel-mr.Troel- stra tot het houden eener pailemen- taiie enquête naar »Het Lintje," terwijl dr. Kuyper er zelf rustig naar stond te luisteren... De premier-van 1901, die nog steeds vruchteloos zoekt naar den man, gegadigd om. op diens beurt, op te sporen een, bereid om, in samenwerking met nummero-een den »Eere-raad" te vormen... Di6 toch komen moet. Wanneer ons Parlement bestond uit mannen als een Bos, een Limburg, ook wel een De Visser; die de koste lijke kunst verstaan om hunne rede voeringen deagdelijk voor te bereiden, te verwerken; dan: in klaren, kort- bondigen, gecomprimeerden vorm voor te dragen, ja, dan zou 't wel anders gaanEdocb, de meesten hebben, eilacy, geen begrip van wat eene parlementaire rede behoort te zijn. Ze brengen steeds een speech »op papier", en dreunen die dan voor of: ze praten zichzelf dermate vast, dat ze niet meer uit het labyrinth hunner gedachten kunnen komen en ten slotte bet toeval of een wonder ze het geheim van den »puzzle" moet ontsluieren... Zóó mager, toch, is bet «tastbaar, practisch resultaat", te schiften uit dien oceaan van woorden, zinnen, sinds begin-November daar, in de oude danszaal, voortgebracht uit zelf verheerlijking, intrige, ijdelheid en nog meerdere bronnen van dusdanig- zagen dat Snijegurka er niet meer was. O, kleine deugniet! riep een van haar waar heeft zij zich verstopt! Men zocht te vergeefs naar alle kanten en te vergeefs riep men haar bij haren naam. Misschien is zij naar huis gegaan dachten zij. De jonge meisjes gingen er heen, maar niemand had haar gezien. Den geheelen nacht, den daarop- volgenden dag en nog eenige dagen later zocht men overal in het woud. Nergens was echter een spoor van Snijegurka te vinden. Johan en Marie, diep bedroefd, zochten haar wel het meest en het langst van allen en Marie riep uit: O, mijn lieveling, mijn kind, waar vijt gij? Somtijds verbeeldde zij zich, dat zij haar hoorden antwoorden. Waar was dan ook de aardige Snijegurka gebleven? Was zij door een wild dier of door een reusachti- gen vogel weggevoerd Geen van beide. Toen zij even als haar speel makkertjes over den vuurgloed van den brandstapel wilde springen was zij gesmolten, in een lichten witten damp ten hemel opgestegen en verdwenen. troebel gehalte... Oceanen, die weg- stroomen naar hel niet, zonder een spoor achter te laten.'n Andere herinnering dan van weemoed en overmatige vermoeidheid... Slechts enkele kerst-lichtjes flonkeren in de benauwende duisternis en houden levend, in u, het geloof aan het betere, dat toch nog is... Mr. ANTONIO. De Belgische hoofdstad, waar Woens dag de doodsklokken somber luidden voor Koning Leopold's begrafenis, was Donderdag reeds vol feestgedruisch en vlaggentooi ter eere der inhuldi ging van Koning Albert. Ten tien uur, toen de kanonnen bulderden, werden de hekken van het kasteel te Laeken geopend en Koning Albert verscheen, te paard in het groot uniform van generaal met het groot kruis van de Leopoldsorde. De eere- wacbt werd gevormd door een esca- dron van de guides en een ander van de burgerwacht. De stoet zette zich in beweging. Op de grens van bet koninklijk domein hield de burgemeester van Laeken een toespraak. Vooreerst sprak hij goede wenschen uit voor de Koningin en hare kinderen, waarbij hij namens den gemeenteraad de verzekering gaf van eerbied en toewijding. De burge meester prees zich gelukkig de eerste te mogen zijn om den Koning geluk te wenschen bij zijne troonsbestijging. Hij vertrouwde, dat Koning Albert evenveel belangstelling voor de resi dentie zal betoonen als Koning Leo pold. De Koning antwoordde dat hij, evenals zijne voorgangers, voort zal gaan met verfraaien ran de gemeente De stoet vervolgde daarop zijn weg door de stad. Koningin Elizabeth vertrok kort vóór den Koning uit het paleis, ver gezeld van de Gravin van Vlaanderen en de twee vorstelijke kinderen, in een galakoets met zes paarden, voor- atgegaan door pikeurs en begeleid dooi een eskadron guides. Zij waren in zwaren rouw. In andere rijtuigen volgden Prinses Stephanie, de Hertogin van Vendome en de Prinses van Hobenzollern, do Hertog van Vendome, de Hofwaardig- heidbekleeders, de eere-dames, ordon nans-officieren, enz. Aan de grens der gemeente Molen beek riep de wethouder van onderwijs Metteure, als plaatsvervanger van burgemeester Hollwet (die ongesteld is), omgeven door den geheelen ge meenteraad, Koning Albert een welkom toe. Bij de grenspaal van Brussel werd de Koning ontvangen en welkom ge heelen door Burgemeester Max en den geheelen Gemeenteraad. »Uwe Majesteit" ze idè Burgemeester, »u zal de tradities van het vorsten huis volgen dat medewerkte aan het vestigen van de onaf hankehjkbeid, de ontwikkeling en de vooruitgang des lands". De Koning wenschte den leden van het gemeentebestuur geluk met hunne medewerking aan het verfraaien der stad, drukte den burgemeester harte lijk de hand en daarop vervolgde de stoet zijn weg naar het Kamer gebouw, allerwege met groote geest drift begroet. Onder luide en langdurige toe juichingen maakte de Koning zijn entrée in de Kamer. Alle afgevaar digden stonden rechtop. Men wuifde rnet de boeden, handschoenen en zak doeken. Het was een onvergetelijk schouwspel. Men hield niet op met juichen. Naar men zegt riepen de socialisten het een of ander, maar telkens werden zij overstemd door nieuwe nog krachtiger vreugdekreten Uit herhaalde zich wel tien maal. Een zwak gr-fluit, men wist met vanwaar het kwam, wekte andermaal een uit barsting van geestdriften luide bravo's. In de Troonrede gaf de Koning, na een diepe hulde en betuiging van dankbaarheid aan de stichters der on afhankelijkheid, een hei inhering aan de roemrijke rol van Leopold 1 en de taak door Leopold II vervuld. Na een herinnering aari Leopold's on vermoeid streven om de natie te ver rijken en de economische hulpbronnen van het land uit te breiden, bracht de Koning dank aan de vreemde regee ringen die door de afvaardiging van vertegenwoordigers blijken hebben ge geven van bewondering voor de groote eigenschappen van Leopold II. Het oogen blik is voor België gekomen om haar lot te overdenken het oog op de toekomst te ricbteD. België is rijk en gelukkig, maar de rijkdom legt plichten op, zoowel voor de volken als voor personen. De geestelijke en zedelijke krachten van bet volk biengen voorspoed, zij moeten onverstoord in wezen blijven evenals de gehechtheid van de con- stitutioneele beginselen der liefde voor de onafhankelijkheid, de wijsheid bij de behartiging der openbare be langen, opdat bet geheiligd erfzaad der ouderen in stand worde gehouden, bij het voortgaan op den weg des vredes, van den arbeid en de weten schap. De natie wenscht voorspoed te ver- leenen aan den Congo zoowel in politieken als in menschelijken zin. Het werk der kolonisatie kan niet anders zijn dan een werk van hooge beschaving. België wordt geregeerd door instellingen waarvan andere staten de grondbeginselen navolgden. Altijd beeft België baar belofte ge houden en wanneer zij nu op zich neemt aan den Congo een program harer waardig uit te voeren, dan heeft niemand het recht aan haar woord te twijfelen. De Kroon heeft hare voorrechten, maar ook hare verantwoordelijkbeden. De souverein moet een dienaar zijn van het recht en een steun van den socialen vrede. »Ik heb mijn land liefde Koningin deelt in mijne gevoelens van onwankel bare trouw aan België en wij door dringen onze kinderen daarvan. Ik ben door de ontvangst die mij te beurt valt diep getroffen en ik zal mij be ijveren bet in mij gestelde vertrouwen te verdienen. »Ik verbind mij hierbij, mijne plichten nauwgezet te vervullen en al mijn krachten, zoo lang ik leef, te wijden aan den dienst van het vader land." Koning Edward heeft aan het volk van Zuid-Afrika de tafel, den inktkoker en de pen, die hij gebruikte toen hij de wet betreffende het Vereenigd Zuid-Arfrika onderteekende, als aan denken geschonken. Door de gladheid der straat heeft bij het instappen van een rij tuig de luitenant der Cavalerie O. I. Leger Goester zijn been gebroken. De door het plaatselijk comité voor Katholieke en sociale actie opge richte spaarkas zal, op een nader te bepalen dag in Januari worden ge opend. De heeren W. H. J. M. van den Bergh en J. C. V. Termaat zijn als commissarissen benoemd. Door de gladheid gleed j.l. Woensdag een wagen met paard aan de Groote Koppel in de Eem. Hel paard deed men naar'1 Spijker zwem men en bracht het daar op bet droge. Dit is in korten tijd de tweede maal dat dit dier hetzelfde zwem- tochtje maakte. De heer J. M. J. Hoog maaki voor het jaar 19091910 voor de plaatselijke afdeehng deel uit van het hoofdbestuur van Toonkunst. De heer M. W Petri zal deel uitmaken der examen-regelingscommissie. De Koninklijke trein, welke aan staanden Dinsdag 28 dezer de Konink lijke Familie van Het Loo naar de Residentie zal terugvoeren, zal in den namiddag bier passeeren Dinsdagavond had een bijeen komst plaats in «Centraal» van eenige restauiaiieboudeis der voornaamste zaken. Daarin is besloten een uniform tarief vast te stellen voor den vei koop per glas van gedistilleerd en likeuren, het welk gedrukt zal worden. Verder is besproken de mogelijkheid om te ko men tot een minimum prijs voor zaal- huur etc welk punt tot een volgende meer bezochte vergadering is aange houden, waartoe tevens de besturen der hier bestaande sociëteiten zullen worden uitgenoodigd. Vrijdag 14 Januari a.s. zal de heer A. Nijhoft, commissaris van politie alhier, den dag herdenki-11, waarop hij vóór 25 jaar bij de politie in functie trad. De R. K. Jongensschool aan de Schimmelpenninckkade, die op 1 Ja nuari zal geopend worden, zal op Don derdag 4 Januari verder in gebruik worden genomen. Als hoofd zal aldaar optreden de Eerw. frater Andreas, ter wijl hel onderwijzend personeel zal bestaan uil twee eerw. fraters en de heer E. W. J. Wentink. Eembode. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op eersten en tweeden Kerstdag geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Ie Keistdag. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. 2e Kerstdag. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reinonstrantsche kerk. Ie Kerstdag. Voorm. lO'/i uur. Ds. Hooykaas. 2e Kerstdag, geen dienst. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW Van Persijnstraat No. 1. Ie Kerstdag. Voorm. 10'/> uur, Ds. E. M. Ten Cate. Gereform. kerk (Langegracht). Ie Kerstdag. Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 2e Kerstdag. Voorm. 10 uur, Ds Donner. sAv. 5uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Ie Keistdag. Voorm. 10 uur, Ds Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. 2e Kerstdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink. Beide Kerstdagen buitengewone col lecte voor de armen. Vrije Gereform. Gemeente. Ie Kerstdag. Voorm. 9'/i uur, de Heer H. J. Vaar- ties van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. 2e Kerstdag. Voorm. 9'/i uur. de Heer H. J. Vaarties. 'sAv. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 95/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 3»2ste STAA INLOI ttvU. Derde klasse. Trekking van 20 en 21 December 1909. (100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leikweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f100 op No. 16056 De vierde klasse trekt van 36 Jan. 1910. De Vereenigde Staten worden weer eens in opschudding gebracht door fmancieele knoeierijen op groote schaal, waarvan reeds kortelijk mel ding werd gemaakt. Verschillende hooge ambtenaren in den Staat Ohio hebben gelden uit de openbare kas ten eigen bale aangewend, blijkbaar in samenwerking met bankiers, die de gelden hielpen overschrijven hoe wel zij wisten, dat dit onrechtmatig was De knoeierijen hebben volgens het onderzoek reeds vijf jaren geduurd en men berekent dat den Siaat op deze manier minstens 500 000 dollars is te kort gedaan. Een van de beide hoofdschuldigen, een hoofdambtenaar van de schatkist, is sedert overleden, maar zijn deelgenoten worden ver volgd. De drie bureaux welke in de frauduleuze handelingen waren be trokken droegen de gelden met on middellijk af aan de schatkist, maar plaatsten ze op de banken voor twee of drie maanden. Een van de bank instellingen heeft reeds eikend, be dragen van 50o0 en 10 000 dollars aan de ambtenaren te hebben uit gekeerd als intrest. Uit het Gooi. Bussum, dat zicb voor eenigen tijd naam maakte door de komische ver ordening op de waterplaatsen (waarvan er bovendien geen enkele in de ge meente te vinden is), begint lang zamerhand Kampen naar de kroon te steken. Op wegen, welke slechts van ééne zijde bereden mogen worden, staan borden, waarop vermeld: Deze weg mag niet bereden worden in de richting van Noord naar Zuid" (resp. Oost naar West, etc. etc.) Voor hen, die nu een toertje door 't Gooi willen rijden, is het dus ge raden hun koelseirs van een kompas te voorzien. Als laatste nouveauté inzake deze Bussummer moppen kan dienen, dat een kastelein tengevolge van den verhoogden accijns op 't gedistilleerd, zijn prijslijst heeft veranderd in dezep voege

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2