BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. ■vóórhistorische Acbaeische nederzet ting in de vlakte van Nidri, waar volgens hem de stad Ithaca van Homerus moet hebben gestaan, alsook bij den ingang van de haven van Nidri. Het verder uitgraven van hel groote gebouw, dat volgens Dr. Dörpfeld bet paleis van Ulysses is geweest, werd door een plotseiing te voorschyn komenden waterstroom belet. Een eind verder naar het Noorden vond hij zeven Romeinsche graven en veel dieper drie goed bewaard ge bleven graven van Dorischen oor sprong. In die graven, welke hij wegens den bouw en de liggen voor Koningsgraven houdt, vond Dr. Dörp feld bronzen dolken, een zilveren arm band en andere voorwerpen. Aan den voet van den berg Skaros vond hij een familiegraf, 12 meter in middellijn, dat vaatwerk, versierselen en allerlei andere voorwerpen bevatte. Die graven zijn, volgens Dr. Dörp feld, van Achaeiscben oorsprong en dagteekenen van ca. 2000 jaren vóór Christus. Maandagochtend beeft ten overstaan van den notaris van wijlen koning Leopold van België en in tegenwoordig heid van de beide executeurs testamen- taires, de barons Goffinet, en de rechts geleerde raadslieden van de prinsessen Louise, Stéphane en Clémentine de eerste samenkomst plaats gehad, van de belanghebbenden bij de nalaten schap van den koning. Baron Goffinet deelde mede, dat koning Leopold zich vergist had ten aanzien van de som, die hij van zijn vader beeft geërfd, deze bediaagt nl. niet 15 maar 18 nnllioen. De executeurs verklaarden wijders, dat zij gaarne een onderzoek over hun beheer zouden toestaan en <iat zij bereid waren alle gewenschie mededeelingeu te doen omtrent de wijze, waarop wijlen de koning zijn geld gewoon was te beleggen. Men kwam overeen om onmiddellijk over te gaan lot het opmaken van een inventaris, ook van de waarden, die koning Leopold in binneu- en buitenland had gedeponeerd, zoodat o.a. ook onderzocht zal worden hoe veel geld de koning heeft gesloken in de drie maatschappijen, die hij onlangs in Duitscbland, Frankrijk en België heeft opgericht. Men is van meening, zoo schrijft de Brusselsche berichtgever van de Foss. Zeitung, dat bet vermogen, dat de drie princessen zullen erven minstens 40 millioen frs. en misschien nog meer zal bedragen. De vrienden van den koning schijnen n.l. aan den druk van de openbare meening te zullen toegeven en alle stukken ter beschikking te zullen stellen. Deze toegevendheid wordt toe geschreven aan den invloed van koning Albert, die, het koste wat het wil, een pioces over de erfenis vermeden wil zien. Drie en dertig steden in Nieuw- Engeland waren gedurende den avond en den nacht van 26 Dec. in duisternis gedompeld, doordat de electrische ge leidingen onklaar waren geraakt. De exprestrein van Pittsburg zit vast in de sneeuw en de reizigers moesten tijdens Kerstmis door mede lijdende pachters uit den omtrek van spijs en drank worden voorzien. President Taft heeft zijn reis van Washington naar New-York, waar hij de feestelijke viering van den jaar dag van het Amerikaansche Historische In z'n half-suffen kop kwam de herinnering aan het vroegere nog wel eens op. Maar hij kon zich de dingen slechts gedeeltelijk herinneren. Over zoo'n brokje praatte hij dan net-zoo- lang totdat de oude kennissen er ge noeg van kregen... En dan liep Toon Blank-om-een er nog in z'n eentje over na te praten... Blij dat-ie zich dat ééne toch nog zóó goed voor den geest kon halen... Daarin had Rooie-Luk gelijk: Toon wis niet zöö simpel als men wel ge loofde... Daarin bleek Luk weêr scher per blik te hebben dan de meeste anderen... cPssst En hij het steegje in. Achter Luk aan... Gauw-gauw. Rechts-om... Luk wist, hoe hij het groene deurtje kon open-krijgen... Knipoogje van verstandhouding niet waard. Eerst liet Luk den ander uitpraten. Luisterde met strak gezicht, heel- ernstig, naar Toon. De meesten be gonnen te lachen over z'n simpelig, suffig doen. Maar' Luk knikte en luisterde alsof-ie een van de kwieksten over zich had... Genootschap zou bijwonen, moeten opgeven, omdat er geen treinen ver trokken. En wat het ergste is, er is ver moedelijk een tweede sneeuwstorm te verwachten, want in het Westen is een blizzard opgestoken, die zich met groote snelheid oostwaarts beweegt. Kerstgeschenk aan Prins Hendrik. Van bevriende zijde schrijft men aan de ïPr. Gr. Ct.' Toen wij nu eenige weken geleden een bezoek brachten aan het atelier van Ouo Eerelman, vonden wij den meester voor zijn ezel bezig met het uitwerken van eenige studies voor stellende een zijner meest geliefde onderwerpen een vhond met jongen". Op onze vraag waar bij dit nest weer had gevonden, moest bij ons bet antwoord schuldig blijven, maar Eerleman was zoo vriendelijk, ons uit te noodigen, eenige dagen vóór Kerst mis terug te komen, om het dan afgewerkte schilderij te zien. Nu dit schilderij ter bestemder plaats is aangekomen, gelooven wij geen onbe scheidenheid te begaan, een eri ander hierover mede te deelen. In het begin van October j.l. werd de heer Eerelman namens Hare Majes teit de Koningin uitgenoodigd, ten paleize Het Loo te komen en ontving daar de vereerende opdracht een moederhond met zes jongen, black and tan teckel, den lievelingshond van Z. K. H. Prins Hendrik, op doek te brengen. Dit werk nu hadden wij eenige dagen geleden het genoegen te mogen beschouwen en ons troflen de aardige groepeering en typische standen van moeder en kroost, bet mooie pers pectiefvan hel boschendeblauw zwarte kleur der aardige beestjes. Het schil derij met een afmeting van pl.m. 180 bij 90 c.M. stelt voor op den achter grond een gezicht in het park van Het Loo met het bekende laantje, waarin H. M. zoo gaarne vertoeft, op den voorgrond de teckel met baar jongen. Reeds ontving de heer Eerelman namens hare majesteit de mededeeling van H. D. ingenomenheid met het werk. Een geluk wensch onzerzijds aan den heer Eerelman met de eervolle opdracht en met de gelukkige uit voering daarvan is zeker niet mis plaatst. Te Utrecht is de jaarvergade ring gehouden van den «Bond van Arbeiders(sters) in de Kleeding-indus trie," onder voorzitterschap van den heer Van Duyn. Het jaarverslag deed zien, dat het ledental door de uittreding der Rot- terdamsche organisaties sGerardus Majella" en »Recht en Plicht" gedaald was van 614 tot 593. De afd. Den Haag werd aangewezen voor bet dagelijksch bestuur en als plaats voor de redactie met den heer Leeflang als redacteur. Omtrent de productieve associatie werd uitgesproken dat het wenschelijk is dat deze plaatselijk ter hand worde genomen. Zij kan dan door de fede ratie ondersteund worden doch deze kan zelf haar niet ter hand nemen. De contributie werd verlaagd tot 2 cents per lid en per week. Naar aanleiding van een verzoek der afdeeling Utrecht werd toegezegd dat pogingen zullen worden gedaan Liet gewezen-kornuit een tweeden borrel brengen. Merkte, hoe Toon z'n handen nu al niet meer zoo beefden als daar straks. En toen Blank-om-een, opgewekt door de borreltjes, zei dat-ie nog best kon meêdoen... Als 't most... «Jij meêdoen riep Luk uit. «Toon, zoo waar as ik... Jij meêdoen I Een van jepuiksten,een vanje kwieksten!... Zeg, Willem" tot den man in 't buffetje, «wat heb ik jou nog gister avond van Toon gezegd? Neen eerlijk! Vertel nou's!" De waard knikte van-waarachtig, 't wks zoo... Luk had 't gezegd, waar ze allemaal-bij-waren... Dat Toon ze den baas was... Dat ze bij Toon in de leer konden gaan... De glaasjes waren nog eens gevuld, en Luk bespeurde hoe 't ging glanzen in Toon z'n oogen... De half-suffe hersens moesten niet alteveel... Hij wenkte den waard... Nou niet meer... Eerst praten... En hij kruiste de armen over elkaar. Boog het hoofd tot dicht bij dat van Toon... Draaide kwansuis aan z'n rooien snor. Maar 't was om achter z'n hand om de artikelen van den heer Brusse in de »N. R Ct." in brochurevorm te doen verschijnen." Bij het Kerstfeest ten Hove waren in de audiëntiezaal van het Paleis vijf Kerstboomen geplaatst en door de hofdames smaakvol versierd. Behalve de Koninklijke familie en de dames en heeren der hofhouding, waren eenige genoodigden uit de Gemeente tegenwoordig. Op den Eersten Kersldagmorgen was er godsdienstoefening in de Ko ninklijke Hofkapel op Het Loo voor het Koninklijk gezin en de bofdigni- tarissen. Namens II. M. waren ook uitgenoodigd al de officianten, aan het Hof werkzaam, met hunne vrouwen. Ds. Knottnerus, emer. predikant te Apeldoorn, had tot tekst gekozen Lucas II 10—12. Zondagmiddag halfdrie maakten de Koninginnen in een landauer een wandelrit over Hoog-Soeren. De Prins, vergezeld van Graaf Von Rode en Graaf Schimmelpenninck, maakte met een vierspan schimmels een rijtoer door de bosschen. Tuberculose. De uNederlandscbe Centrale Ver- eeniging tot besti ijding der tuber culose" houdt beden namiddag eene bditengewone algemeene vergadering in bet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. In die vergadering zal dr. M. W. Pijnappel verslag uitbrengen over de 8e Internationale Conferentie te Stock holm, en zal dr. W. J. van Gorkom een voordracht houden over x>de tuber culosebestrijding in Zweden en bij ons." Blijkens het toegezonden jaar verslag van de »Eerste Onderlinge" de te Zwolle gevestigde Ongevallen- Verzekering-Maatschappij, kan deze instelling over het afgeloopen boek jaar wederom op een belangrijke voor uitgang bogen. De bij haar verzekerde kapitalen vermeerderden met niet minder dan 17 millioen en stegen daardoor tot ruim 70 millioen gulden. Haar effectenbezit steeg tot een millioen tweemaal honderd duizend gulden. Na een belangrijke afschrijving werd aan aandeelhouders uitgekeerd een dividend van 5 °/o, terwijl boven dien em bedrag van ruim twaalf duizend gulden aan bet reservefonds werd toegevoegd. Over het tijdvak 1903/1908 bedroeg de premie-inname f3.121 027 43, wer den door haar geregeld en uitbetaald niet minder dan 26488 ongevallen met een totale uitkeering van f1.982.138 36' 85 ongevallen hadden den dood, 318 een levenslange invaliditeit en 26185 eene tijdelijke invaliditeit ten gevolge. Electra, Richard Strauss. Den llden Februari 1910 wacht ons ongetwijfeld de gewichtigste ge beurtenis op muzikaal kunstgebied, welke gebeurtenis waarschijnlijk die der groote steden in het buitenland nog zal overtreffen. Op genoemden datum zal het Con cert- en Theaterbureau M J ae Haan, den Haag. eene eenige opvoering van Electra van Richard Strauss in Hol land geven, welke opvoering met het oog op de enorme onkosten slechts ééns kan plaats hebben en alleen kan gegeven worden in een gebouw, dat over voldoende ruimte voor veel publiek kan beschikken, waarom de om te kunnen spreken... Er waren toch nog altijd dingen, waar geen ander meê noodig heeft, hè...? Luk had 't al in de gaten... Precies zooals-ie gedacht had... Toon kende de situatie op z'n duimpje. Of-ie er gisteren den dag had rondgeloopen... Waar je kwam van de straatzijde, en hoe-je dan het best, door de brand gang öf wel langs de bovenverdieping, achter in de steeg uitkwam... Geen haan, die er naar kraaide... Blank-om-een beefde van opwinding. O, Luk zag 't zoo duidelijk: hij woü wat graag...! De boevennatuur was er nog, hoor... Hij sidderde van begeerte. Dat zich fatsoenlijk houden was maar dwang. Wanneer Toon bij den rechter wel eens binnen werd geroepen, en meneer keek hem dan zoo scherp aan... Of-ie hem töch nog niet heelemaal vertrouwde... En hij vroeg dan: »'t Is je toch heilige, waarachtige ernst, Evers I" Dan wist Toon aan z'n gezicht zoo'n extra-glimp van onnoozelheid te geven, dat meneer... Maar zóöveel besef was er toch nog in hem over, dat-ie, zich bewust was meneer te bedriegeD... Doch hij durfde niet... keus is gevallen op het Gebouw voor K. IF. te den Haag. Zooals reeds gezegd, zal deze opvoering vele, die er plaats gehad hebben in de groote steden in bet buitenland nog over- tieffen, eerstens door het zeldzame feit, dat de componist Richard Strauss persoonlijk de Electra-opvoering zal dirigeeren, tweedens dat als orkest zal medewerken, het \olledig Resi dentieorkest versterkt op de bezetting der Orkestpartitie, circa 100 musici. De Heer Henri Viotta zal alle voor repetitiën leiden, terwijl Richard Strauss eenige dageu vóór de uit voering komt, teneinde de hand te leggen aan de laatste repetities. Als solisten zijn uitsluitend gekozen, die welke door Richard Strauss zelf als de voornaamste zijn aanbevolen, n.l. Electra- ZdenkaFaszbender, Hofopern- sangerin München, als Klylamneslra Oltilie Metzger van de Hamburger Oper als Chrysothemis- Alargar Siems, Kgl. IlofopeniscDigerin, Dresden, als Ores tes,- K. Perron Kgl. Hofopernsanger Dresden, als Aegislh-Jos Tyssen, Opernsanger Frankfurt a/M, terwijl de overige kleine partijen zullen bezet worden door solisten van de Frank furter Oper. De Regie zal de Oberregisseur- Kraemer eveneens uit Frankfort op zich nemen, die tevens de beschik king heeft over de Décors, kostumes en verdere tooneel benoodigdbeden af gestaan door het Frankforler Theater. Als koor zal medewerken, Spoel's Vocaal Ensemble, versterkt. De koren zullen door den Heer Spoel worden ingestudeerd, terwijl de regisseur eenige dagen van te voren de too- neelrepetities zal komen houden. In de groote Offer-optocht zullen indien geen overwegende bezwaren ook stieren en lammen gedreven worden, teneinde de optocht zoo volmaakt mogelijk te doen zijn. Alzoo eene superieure Electra-opvoe ring den gemalen meester Richard Strauss waardig, De opvoering zal te half negen aanvangen en is tijdig geëindigd vóór de laatste treinver bindingen. Doordat de onkosten van slechts ééne Electraopvoering duizenden guldens bedragen is het Concertbureau de Haan tot zijn spijt verplicht de entréprijzen, teneinde de kosten te kunnen dekken, hooger dan gewoon lijk te nemen, en doet de Heer de Haan tevens gaarne een beroep op de medewerking van de pers, alsmede van het kunstminnend publiek, door flinke opkomst, deze grootsche onder neming te doen helpen slagen. Mr. S. A. Veiling Meinesz. f j.l. Zondag op den Tweeden Kerst dag, is mr. S. A Veiling Meinesz. oud-burgemeester van Amsterdam, op zijn landgoed »De Heilige Berg" overleden. Reeds lang liet zijne gezond heid te wenscheneene longontsteking, die hij Woensdag te voren kreeg, maakte een einde aan zijn leven. Sjnerd Anne Vening Meinesz was in 1833 te Harlingen geboren; hij studeerde aan het Athenaeum te Amsterdam en promoveerde in 1856 te Leiden tot doctor in de rechtswe tenschap. Hij was financieel onafhan kelijk en hoopte in bestuursfuncties het land te kunnen dienen. Doch voorloopig werd hij journalist: van I860 tot 1866 was hij hoofdredacteur van het Handelsblad. Toen werd hij Z'n beven was ook van angst. Hij dacht aan de cel... 't Maanden, maan den-lang alleen zijn... En natuurlijk was 't dan uit met de kwartjes, de rijksdaalder... Zoodra de «priuserij" 't minste van Toon merkte... Dat-ie weêr met Luk en de anderen smoesde... Zou 't aan den rechter gerapporteerd worden... Dan was 't voor-goed uit... Verder kon Blank-ora-een niet denken... Maar de ai gst bleef... Waaróm wist- ie zelf niet meer... Maar béng was-ie... Luk wenkte den man in 't buffetje, toch nog maar eentje in te schenken... «Jongen" zei Luk, die een fijn menschenkenner was «jongen, denk eens aan 1 Als 't fijn afloopt, op z'n allerminst driehonderd voor jou... Dan hang-je van die kerels niet meer af... Begin-je weer een eigen zaakie... KomeD we bij jou binnenloopen... Heb-ie je spatje gratis... En weêr op je eigen beenen..." Maar Toon beefde, 't Was, in zijn sufkop, waar de «stille" indertijd met dat ijzertje op gebeukt had, nu duister geworden... Alleen de angst voor de cel was er... Beheerschte hem... En dat verliezen van z'n vaste-geldje... Hij durfde niet... Luk, nijdig dat 't toch mislukte, lid van den Gemeenteraad, daarna wethouder belast met de financiën, doch hij moest wegens zijn huwelijk met de dochter van burgemeester Den Tex zijn lidmaatschap van den Raad neerleggen. In 1875 werd hij lid van de Tweede Kamer, waar hij o.a. de verheffing van het Amster- damsch Athenaeum tot Universiteit met succes verdedigde; in 1881 bur gemeester van Rotterdam, tien jaar later van Amsterdam. Een loopbaan, in weinig woorden veihaald, maar eene welke hem die haar aflegde, tot hooge eer strekt omdat elke betrek king er in vervuld werd met groot plichtsbesef, en naar volle overtuiging. Burgemeester Venmg Meinesz was een man op wien men aan kon, trouw aan zijn land en zijn stad, niet minder dan aan zijn woord. Een figuur om niet licht te vergeten. Voor Amersfoort's kinderen is het Kerstfeest ook dit jaar een blijde gebeurtenis geweest. Van alle gezindten weiden Kerstboomen geplaatst. Op Tweede Kerstdag in de R.K. Volksbond, in iiKinderzorg", het Wijk huis aan het Monnikenpad en bij het Leger des Heils. Gisterenavond bij de Ned. Herv. Zondagschoolvereeniging en hedenavond in »de Arend" voorde 450 leerlingen der Zondagschool van de heer W. Kleber. De heer T. A. des Tombe assis tent aan 's Rijks herbarium te Leiden is ook voor 1910 als zoodanig her benoemd. Mr. J. G. van Heuven, griffier bij het kantongerecht alhier, komt voor op de voordracht voor kanton rechter te Alfen. Maandagochtend ontsliep na eene kortstondige ongesteldheid op 58- jarigen leeftijd de heer T. van Santen, president van het Oud-Katholieke Seminarie en hoogleeraar in de God geleerdheid aan die inrichting. Alhoewel pas 3 jaar als zoodanig werkzaam bad de ontslapene, door zijn beminnelijke eenvoud, gepaard aan veelomvattende kennis zich tal van vrienden hier verworven, en vol strekt niet enkel onder geloofsgeuoo- ten. Te Hilversum geboren, bezocht hij hier de oude Latijnsche school, studeerde vervolgens aan het Semi narie alhier en werd in Mei 1375 tot priester gewijd. Allereerst werd hij als pastoor geplaatst te Nordstrand in Sleeswijk, om in 1880 als zoodanig naar Dordrecht te worden geroepen. Vandaar kwam hij in 1907 naar hier om de plaats van den tot bisschop benoemden beer J. J. van Thiel in te nemen, in wiens plaats hij tevens tot president van het curatorium van het Gymnasium werd benoemd. De overledene was tevens nog kanunnik van het aartsbisschoppelijk kapittel De uitvaart heeft Donderdagochtend te 10 uur plaats in de kapel van het semiriaiie, de begrafenis te 12 uur op de oude algemeene begraafplaats aan bet plantsoen. Aan onze oud-stadgenoot, den met den rang van Kolonel gep. luit.- kolonel C. F. H Putman Cramer, milhiie-commissaris te Eindhoven, is de rang van genei aal-majoor verleend. Luitenant H. L. E. G. J. Werner, van het 4e regiment huzaren, is be noemd tot adjudant van den comman dant der 4e divisie. De nieuwbenoemde reserve officieren worden 8 Januari beëedigd. beet op z'n rossigen knevel. De man in 't buffetje haalde de schouders op... Had 't wel voorspeld... Toon zat met z'n leêge glaasje te draaien... Keek met bedeloogen... nog eentje?... »Geen druppel meer!" zei Luk, woest over de centen, die nu weg gegooid waren... Toch was Toon niks- meer... Met een ruk, z'n geruite pet vaster op het hoofd drukkend, woü-ie op staan. Waar diende het langer kletsen voor I Toen lange Gerrit hen opeens in de gaten had. Toon zat nog na te beven. En weemoedig naar z'n leege glaasje te kijken... De twee kerels smoesden met elkaar, of Toon er niet bijzat... «Nou" zei Gerrit het zaakje nog eens overdenkend «met den zwarte mee?..." "Geen quaestie van!" besliste Luk «zoo'n dingetje mag-je alleen doen als je het terrein op een haartje kent... Had hij, met minachtend duimgebaar op de half-suffe, "ja gezegd... Dan was 't iets anders... Maar noü... Noü?..." "En de Bels dan?" zei Gerrit "dien moet je toch ook niet wegcijferen!...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2