II Gemengd Nieuws. Slothoiiwer's StoomMerij, Wissel- en Effectenkantoor iinp. C. van B. A. SIDDRÉ, ViH Blanc Motissenx fln Méöoc. Advertentiën. DRUKWERKEN, De jacht op klein wild in deze Provincie, met uitzondering van die op houtsnippen, wordt 31 Decem ber met zonsondergang, dus om kwart voor vieren, gesloten. Debouwvaneennieuweambachts school te Tiel is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer W. Genderen alhier, voor f '29.500. Aan het Commissariaat van politie is voor den rechthebbende terug te bekomen een dessert-mesje met zilveren handvat. De heer P. R. Kok is met ingang van 1 Januari bevorderd tot opzichtei le klasse van 's Rijks Waterstaat. Tot hoofd van de R.-K. school voor m. u. I. o. aan de Schimmel pennick-kade is benoemd de heer G. B. Legdeur. Tot administrateur van de afdee- ling Informatie en incasso van «Handel en Nijvprheid" is benoemd de heer W. van Haselen PHzn., Soesterweg 14. Rij kspostspaarbank. In tegenstelling rnet zijne maande- lijksche bekendmaking, dat de spaar bankboekjes ter verificatie en rente bijschrijving elk jaar worden ingewacht in de maand, waarin ze werden uit gegeven, brengt de Directeur der Rijkspostspaarbank thans ter alge- meene kennis, dat boekjes in de maand Januari uitgegeven niet tot bovengenoemd doel mogen worden ingezonden zonder dat de 'inlegger daartoe uitdrukkelijk door hem is uitgenoodigd. Hij vestigt voorts de aandacht der inleggers er op dat, mochten in de maand Januari a.s. toch boekjes ter rentebijscbrijving worden ingezonden zonder uitnoodiging zijnerzijds, deze, door de buitengewone werkzaamheden welke in die maand aan de Directie te verrichten zijn, noodzakelijkerwijs geruimen tijd onbehandeld zullen moeten blijven. Posterijen. Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toe vloed van poststukken bij de jaarwis seling wordt bet publiek verzocht brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, als prentkaarten, visitekaar tjes en circulaires, welke men op I Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 27 28 of 29 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de be stelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoien van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op den dag in de bestellingen opgenomen. «Adam in Ballingschap" ging Maandagavond in «Amicilia" voorde 112e maal en wel voor een vrij volle zaal en voor een zeer gemengd publiek. Willem Rooyaards, de Direc teur, beeft indertijd heel wat aan gedurfd om dit treurspel te doen opvoeren, dat door zijn gezelschap op een meesterlijke wijze vertolkt wordt. We haasten ons hier dadelijk bij te voegen, dat het welslagen voor een deel ook te danken is aan de heeren Cuypers en De Moor. De beer Royaards was vervangen door den heer Anton Verheyen, die den «Lucifer" uitbeeldde. Zijn houding, z(jn gelaat en stem, zijn geheele zijn in één woord was een duivel. «Adam" en «Eva," de heer Cauwenberg en De Bels is toch ook van de partij Luk staarde voor zich uit. Het argument maakte indruk op hem... Maar hij weifelde... Weifelde... «De Bels heeft lef genoeg" zei hij nu heelemaal niet meer aan Toon denkend «de Bels heeft lef genoeg, daaavan niet! Maar van dat non's fijn af te wikkelen... Dat er geen onge lukjes gebeuren..." En hij schudde het breede, donzige hoofd... Neen, 't was en bleef te gewaagd- Ze hadden Toon buiten het gesprek gehouden. En ook niet gezien, dat-ie zoo vreemd was gaan doen... Graaiend, met z'n handen, door de grauwe haren. En dan weer wrijvend over z'n voorhoofd... Ze keken op. Daar zat Toon, Hoed achter op den kop geschoven... grinnekend... «Hij heeft 'm te pakkenzei Gerrit, naar Toon z'n glaasje grijpend... Doch Blank-om-een was hem voor. Z66 vlug, zóó driftig, dat ze er- allebei verbaasd van waren... «Ja, zuipen ken-je," zei Luk smade lijk, «maar werken... werken..." Doch hij vergiste zich. De suffe had z'n rechterhand uit gestoken. Hij lachte op zoo'n vreemde mevr. Royaards, waren uitmuntend en leefden geheel in hun rol. Adam had een uog iet of wat Vlaamsch accent, doch dit deed geen afbreuk aan de schoonheid van zijn zeggen. «Eva" was een echte vrouw. Ze kon geen weerstand bieden aan het gevlei van Belial den heer Van Kerckhoven toen deze haar aanspoorde van de verboden vrucht te eten. De valscbe tronie van den vorst der duisternis kon ze niet zien, doch wel de honing zoete stem liooren. Het was dan ook geen wonder dat ze bezweek. Uriël, de rechtsengel, werd door den heer Van Dalsum gespeeld, zooals het paste, ernstig in woord en gebaar. De zes wachtengelen bekoorden door hun zeggen en hun dans. Vooral het gezamenlijk uitspreken der tegen zangen was indrukwekkend. Druk postverkeer. Men meldt uit Vlissingen Met de dagboot «Duitschland" zijn hier gisteravond aangebracht 900 postzakken Ter vervoer van dit kolos saal aantal brieven waren 5 post- rijtuigen in de mailtreinen geplaatst, terwijl 30 Duitsche postbeambten waren overgekomen om de enorme massa correspondentie te verwerken. Een Hollandsche vliegmachine. Van de industrie der in ongeloof lijk korten tijd tot een vrij groote volmaaktheid opgevoerde auto heeft de Nederlandsche Nijverheid slechts weinig geprofiteerd. Dit voorbeeld mag waarlijk wel eens worden overdacht nu wederom een jonge industrie, de aviatische, met reuzenschreden vooruitgaat. En ook op dit gebied, het kan niet worden ontkend, is ons land ten achter. Zelfs een klein land als België bezit reeds een zelf-gebouwden bestuurbaren ballon Reeds maanden geleden waren ons een aantal namen genoemd van lieden, hier te lande, die ernstig het vlieg- vraagstuk bestudeeiden en groote plannen koesterden. Onder dezen de gebroeders Hamers te Watergraafsmeer, die echter hun arbeid nog in stille wilden voortzetten. Dinsdagmiddag nu kregen we een uitnoodiging eens naar de machine in aanbouw, die reeds haar voltooing nadert, te komen kijken in een loods nabij het voetbalterrein van R. A. P. op Oud-Roosenburcb. Uit den aard der zaak valt over een vliegmachine feitelijk eerst dan te oordeelen, wanneer ze gevlogen heeftNaar wij vernemen zal de machine binnen eenige weken voltooid zijn, en zal liefst op een dag als net terrein hard bevroren is en van de wielen niet heeft te lijden, worden, beproefd. Volstaan wij dus met het volgende: De machine, een biplan, die met len aviateur 250 KG. zal wegen, wordt gedreven door een 2 cylinder Humber-motor van 20 PK. Een drietal maanden zijn de heeren Hamers, architect en mechanicien, en De Roes, mechanicien, aan den arbeid. Reeds werd een model van 5 M. (de machine zelf is 7 M. lang) opge laten en bleek over voldoende stijg- kracht te beschikken. Bij den bouw dezer machine is manier. En het vlamde nu in z'n oogen... De grauwe haren kringden om z'n gore wangen, waar, hier en daar, vurige plekjes op waren... "Ik doe meê, hoor I" riep Toon, zóó hard, dat ze ervan schrokken... Want buiten stonden er altijd, van de nprinserij" op de loer... "Ik doe meê!" riep Toon Blank- om-een... En nu tiktje hij zelf om een nieuwen borrel, als in den tijd toen-ie nog haantje-de-voorste was... Vóór dat de "Stille" hem dien tik had gegeven... Dien nacht liepen Luk en Lange- Gerrit samen langs den buitenkant, nog eens bepratend 't gevalletje... "Nou," zei de rooie, "wat hèb ik je gezegd...? Die Toon is waarachtig nog niet zoo ver weg... Die is 'n stiekemert, wat ik je vertel..." De lange antwoordde niet. Hij kón Luk geen ongelijk geven. Maar wan neer hij dacht aan dien grauwen kop van den «suffe", met die vreemd- glanzende oogen, die fladderende grauwe haren, dat grijnzen, dat ballen van de vuisten... Kwamen hem woorden op de lippen... Die hij, ook wel uit angst voor Luk, die onge makkelijk kon zijn als-ie driftig werd, ruimschoots gebruik gemaakt van bamboe, een licht materiaal, dat bij rukwinden gemakkelijk meebuigt. Het model wijkt af van de tot dusver in het buitenland gebouwde machines Het eene zweefvlak is of wordt ge plaatst voor aan het toestel boven de plaats van den bestuurder, het andere beneden aan den achterkant, met een grooten afstand dus tusschen deze beide zweefvlakken. Het toestel is bestemd om rijdende vaart te nemen, zooals alle machines behalve de Wrights. Het rustopdrie even kleine, stevige wielen, alle voor zien van niet minder dan 40 spaken. De schroef is van hout vervaardigd. Het toestel wordt met de voeten in horizontale richting en met de banden in verticale richting bestuurd. Of deze machine het luchtruim zal kunnen kiezen, dient te worden afgewacht. In elk geval gaf ons de beknopte, solide gebouwde en zelfs elegante machine den indruk, dat we hier met een ernstige poging te doen hebben. Nog geen enkele vlieg machine, behoorlijk met een motor uitgerust, is in ons land zoo ver haar voltooiing genaderd als deze. Aan de drie jonge mannen, die ge heel voor eigen rekening drie maanden reeds voor hun ideaal arbeiden, en die straks bereid' zullen zijn voor het groote doel, dat hun voor oogen staat bet leven te wagen, mag zeker reeds nu een woord van lof niet onthouden worden. Pionierswerk op elk gebied vindt doorgaans veel te weinig waardeering Handelsblad. Een liefdadig oud heer, die in een der armenbuurten van Berlijn voor Kerstman wilde spelen, heeft zijn goedheid duur moeten bekoopen Hij wachtte in een automobiel bij het uitgaan van een school de kinderen op en deelde onder hen pakjes uit die geld en lekkernijen bevatten. De kinderen drongen joelend om hem heen en vochten onder elkander om zijne giften. Maar weldra kwamen er volwassen mannen bij, die den kin deren de pakjes afnamen. De vaders en moeders kwamen toeschieten om hunne kinderen te beschermen en het werd een algemeen gevecht. Vele kinderen die in 't gedrang kwamen, klommen in den auto, waar de oude beer het bard te vet antwoorden had tegenover de ruwe kerels, die hem alles wilden afnemen wat hij bij zich had. Hij gaf zijn chaufleur last om weg te rijdenmaar er wareu nog verscheidene kinderen in den auto. «Die wil bij vermoorden I" riepen eenige stemmen. Er snelden verschei dene mannen toe, sleurden de kin deren uit het voertuig en takelden den «Kerstman" deerlijk toe, die ten slotte door de politie ontzet werd. Slechts zeer weinig kinderen hebben het voor hen bestemde geld gekregen. «Het zien op groote afstanden door middel van een draad, is niet langer een probleem, van welks ver wezenlijking de wetenschap droomt", erzekerde Ernst Ruhmer, een jong electro-technicus te Berlijn, aan den correspondent van The Daily Mail. Hij kon dezen echter niets van zijn uitvinding laten zien, daar zijn toestel in handen was van bet Belgische gou vernement, dat in overweging neemt, als clou voor de tentoonstelling te Brussel, een volmaakten aanleg voor televisie te laten construeeren, die 250.000 pond zal moeten kosten. terughield... Maar vertrouwen deed nde lange" het zaakje niet... Waaróm niet, zou hij zelf niet hebben kun nen uitleggen... De rechter van instructie had last gegeven dat een speciale bewaring zou zijn dien ochtend, bij het verhoor van de drie op-heeterdaad gepakte inbrekers... Want hij voorzag tumult... Toen Toon Blank-om-een werd bin nengebracht, ging een van de veld wachters vlak-naast Gerrit Donker, numero twee van de verdachten, staan, want die z'n houding beviel hem niet... 't Wüs nog eens gebeurd dat een paar boeven door een gewezen kame raad waren "verklikt", en als toen, bij de instructie de brigadier er niet als de kippen bij was geweest... Want in zoo'n omstandigheid zou de spion er «koud" om zijn eer men beseft, wat er gaande is... De rechter van instructie liet Toon tot vlak bij z'n tafel komen. Trachtte antwoord te krijgen op de vragen, die hij hem deed... Maar 't ging niet. De ex-boef stond nog erger te beven dan hij dien mid dag, bij de samenkomst met Luk, Men schrijft uit Barneveld: Hebben de landbouwers in deze streken dit jaar reeds vaak van het hooge water te lijden gehad, zóó hoog als het thans gestegen is, is het nog geen enkelen keer geweest. Tal van landerijen zijn diep onder water gezet, terwijl heel wat boer derijen totaal geïsoleerd zijn. Op een enkele plaats ging het water zelfs over den Lunterschen grintweg heen. Deze telkens weerkeerende nver- stroomingen worden toegeschreven aan het steeds meer in cultuur brengen van woeste gronden, waardoor het overtollige water naar de beek wordt afgevoerd Niet minder dan vijf maal is de groote beek dit jaar buiten haar oevers getreden. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader Mr. Sjoeri Anne Veiling Meinesz, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Oud-Burgemees ter van Amsterdam en Rotterdam. Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw in den ouderdom van ruim 76 jaren. Den Heiligenberg, Leusden C. A. C. VENING MEINESZ— Den Tex Haarlem Mr. S. H. VENING MEINESZ J. J. VENING MEINESZ— Van Hall. Amsterdam C. J. VAN MARLE— Vxnisg Mzrazsz. Mr. J. C. VAN MARLE. Den Heiligenberg, Leusden. C. A. VENING MEINESZ. F. A. VENING MEINESZ, Den Heiligenberg, Leusden, 2G December 1909. De teraardebestelling zal plaats hebben op Don derdag 30 December te één uur op de begraaf plaats «Zorgvlied", Amsteldijk. te Nieuwer- Amstel. Heden overleed alhier in den ouderdom van 58 jaar de Zeereer- waarde en Wijdlufte Heer THIMOTHEÜS YAN SANTEN President van het Semi narium, Professor in de Theologie en Kanunnik van het Aartsbisschoppe lijk KapitteL Amersfooet, 27 Dec. 1909 Mede namems de familie E. KENNINCK. Zy, die in werkelijkheid genezing willen vinden by kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper; Aan hen, die ar "Onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieiuos van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Levering van alle voorkomende tegen concurreerende prijzen. voorheen W. CR00CKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO'S, EFFECTEN, PROLON G ATIÉN, VREEMD GELD, WISSELS. Scholl Engberts Scholten ALMELO. ZUIVER WOLLEN ONDERKLEEDING. (FABRIKAAT WJAJtóew) DE WITTE WINKEL. Langestraat 74 "fi AMEBSFOOBT. ITELEFOON 70. ■^77"ij aa.li&n.d.el. Medoc Champajnlsé SM. 1.50. N.B. De Tins Blanc Mousseui du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wijnen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in. gedaan had- Rechter probeerde 't met zachtheid. Préés Toon, dat hij de justitie bijtijds op het spoor had gebracht van het misdrijf, dat men wilde begaan... Toon had blijk gegeven, op den goeden weg te willen blijven... Zich niet weèr door zijn vroegere kornuiten... «Neen, meneerschreeuwde, opeens, Lange Gerrit, «neen, meneer! Hij heeft zich hier, op den Bels, willen wreken... Op Woutersz... Op den Bels... Omdat die..." Twee als met ijzer omklemmende vuisten van veldwachters snoerden om Gerrits armen... "Omdat de Bels... woü Gerrit voort gaan... Maar de suffe had zich omgekeerd. Net-als toen iD de boeven-kroeg, met Luk, die hem woü overhalen om aan de inbraak bij Jacobs meê te doen... Net-als-toen was 't. De grauwe haren fladderden om den kop van Blank-om-een. En het nog levende oog spatte vuur. Hij kromde de vingers. En hij krijschte: »Ja, dat is waar!... Omdat-ie mijn Greta heeft gestolen... mijn Greta.., Daarom De rechter hamerde met forsche hand en gebood stilte. De twee ijzeren veldwachtersvuisten klemden om Ger rit z'n arm... En Blank-om-een, de half-suffe, stond nu te schreien... Het berouw van z'n kameraden verraden te heb ben om zich op den Bels te wreken, kwam toch boven... Met het jankend gekrijsch van stompzinnige schreide verklikker... Zoodat de tranen neer spatten op het grove groene tapijt I voor de tafel van den rechter... MaItre Cokbkad.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3