m BLVvEM Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentiën. „Volks= en Schoolbaden". Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Hoofdinspecteur van de Volks* gezondheid op VRIJDAG 7 JANUARI, des avonds 8 but, in „AMICITIA" over Volks- en schoolbaden met lichtbeelden, voorgesteld door den heer W. VANBOVEN, Inspectenrv|dVoIksgezondheid. Napoleon van nabij gezien. In 1852 ging zij naar Batcelona. Nu is zij daar in een gesticht opgenomen, maar in weerwil van haar hoogen leefiijd gaat zij eiken Vrijdag uit om in particuliere huizen kleine giften te ontvangen. Van dat geld koopt ze dan tabak voor baar zoon, thans 89 jaar oud en eveneens in een gesticht opge nomen. In den herderlijken brief waarin monseigneur Mercier, de kardinaal aartsbisschop van Mechelen, allen Bel gen vermaant Koning Leopold in hunne gebeden te gedenken, wordt gesproken van het kerkelijk huwelijk desKonings Volgens de Belgische bladen is dit huwelijk met mad. Delacroix, genaamd baronesse de Vaughan, gesloten vier dagen vóór 'sKonings dood door den pastoor te Laeken. Het was een voor waarde van de Kerk, toen het noodig weid geacht den vorst de laatste genademiddelen te verstrekken en aan die voorwaarde heeft de Koning zich onderworpen. De berichtgever van de Daily Chronicle te New-York seint, dat er in verband met de beweging tot beteugeling van den handel in blanke slavinnen, door het gemeentebestuur van New-York een commissie is be noemd, die speciaal zal hebben na te gaan, welken omvang genoemd menscbonteerend bedrijf te New-York, waar de meeste landverhuizers aan komen, heeft verkregen. Als voorzitter van die commissie is aangewezen de jonge Rockefeller. Deze maakte echter bezwaar tegen de aanvaarding van die functie, onder bewering, dat zijn zaken al zijn tijd en krachten in beslag namen. Maar rechter O'Sullivan van het Hoogge rechtshof, liet dat bezwaar niet gelden: Alle burgers van de stad," zoo ver klaarde deze magistraat, «onverschillig of zij millionairs of arme lieden zijn, hebben plichten jegens de stad te vervullen en het Hof kan niet toe geven, dat persoonlijke verplichtingen van meer belang zouden zijn dan de welvaart van de stad, vooral waar het zoo'n ernstige quaestie geldt als de onderhavige." Er is weder een verloving in het Pruisische Koningsbuis en wel van Puns Friedricb Wilhelm van Pruisen, jongsten zoon van Prins Albert en kleinzoon van Prinses Marianne der Nederlanden, met Prinses Agathe van Ranbor en Corvey Knizer Wilhelm maakte aan het lauiihediijer op Nieuwjaaisdag die ver loving bekend. De prins is 29 jaren en de Prinses 21 jaren oud. De verkiezing te Wijk-bij- Duurstede. Uit de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Wijk bij Duurstede hebben de liberalen veel kunnen leeren. Men heeft n.l. herhaaldelijk aange nomen, dat wegens zijne indeeling dit district niet meer op de rechtsche partij kon overwonnen worden. Zoo ook nu, van daar dat et in de meeste plaatsen niet voldoende is gewerkt. Men meende uit vorige verkiezingen te mogen opmaken, dat mr. baron De Wijkerslooth minstens 1500 stem- Snikkend, verbergend haar hoofd in de kussens... O, 't was geweest als een droom— Iets onbegrijpelijks... Mevrouw Boelofsz bleef bij haar bed zitten. En als Jet iets zeggen wilde, legde mevrouw een vinger op de lippen... «SstI Eerst wat rusten!... Tonia bleef beneden. En toen ze van een culmans had gebruikt, een uurtje later... vertelde zij mevrouw Boelofsz... Dat alles, en al wat er op volgde ging Henriëtte nu voorbij... 't Was weer terug... De betere jaren die kwamen, had ze zich verbeeld te zijn... De verzoening met thuis... Haar huwe lijk .met den ernstigen, stroeven man tegen wien ze opzag met zoo'n eer bied... Die niets wist van... En wiens aanzoek om haar hand immers zoo'n groot, overgroot geluk voor 'r werd genoemd- Dat meer-en-meer op den achter grond raken van de schande... En hoe pa haar telkens wanneer-ie haar zag, vermaande: «Bescheiden zijn, Jetje! Vooral héél bescheiden, kind! Dat is 't beste, 't eenige voor jou. En dan klles doen wat je man aangenaam is... Niet vergeten, dat Wolters... Hm... A^jn, je..." men meer zou ontvangen dan mr. H. C Dresselhuijs, en in dit cijfer heeft men zich ruimschoots de helft vergist. Met de Juni-verkiezing gaf dit een verschil van ongeveer 3000 stemmen. De rechtsche partij (hoofd zakelijk de Katholieken), die wel wist, waar de schoen het meest wrong, was lang niet zeker van de overwinning en werkte nacht en dag voor hare zaak. In de toekomst is bet te voor zien, dat Wijk-bij-Duurstede, bij krachtiger bewerking van de kiezers, omgaat, betgeen bij een beetje inspan ning nu reeds bad kunnen geschieden. Het zachte winterweder is den bloembollenkweekers niet naar den zin. De bollen werken al flink en, als het weder zóó blijft, zal spoedig het dek moeten worden losgemaakt, omdat de bollen anders te veel op trekken en zij vatbaarder worden voor de nachtvorsten, welke in het voorjaar ongetwijfeld ook ditmaal niet zullen achterwege blijven. Landverhuizers. Gedurende het afgeloopen jaar ver trokken naar Amerika langs het station te Oldenzaal 15,645 landver huizers tegen slechts 3807 in 1908 waarvan alleen voor rekening der N. A. S. M. te Rotterdam 15,195 personen, 't Waren hoofdzakelijk Russen, Polen, Duitschersen Kroateu. Over dezelfde plaats keerden in 1909 naar hun respectieve woon plaatsen uit Amerika terug circa 26,000 emigranten. De heer Dr. Ruysch, Hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, zal in de sociëteit «Amicitia" alhier op Vrijdag den 7e Januari a.s. des avonds ten 8 ure, eene lezing houden over «Volksbaden": Is men gewoon om als eischen voor eene goede volksgezondheid te stellen, zuivere lucht, zuivere bodem, zuiver drinkwater, men moet niet vergeten dat een zindelijk lichaam eene belang rijke invloed heeft op onze gezond heidstoestand. Welk een groot aantal menschen, lijden niet aan allerlei soorten van huidziekten, die dikwijls veroorzaakt worden door het woekeren van schimmelplanten op onze huid. Houdt men deze zieken rein, verwijderd men geregeld bet stof en de doode huid schubbetjes, de schimmelplantjes, die ons toevallig besmetten, vinden een onvi uchlbaren bodem, woekeren niet voort en worden door een doelmatige wassching verwijdert. Allerlei kwaad aardige besmettelijke ziekten, o.a. typhus, cholera, pest kunnen door vlooien en luizen van de eene lijder op zijne gezonde omgeving over gebracht worden. Bovendien is eene reine huid rioodig voor de goede warmteregeling van ons lichaam en de kans van kouvatting wordt veel minder. Alleen personen onbekend met de meest eenvoudige stellingen der ge zondheidsleer kunnen het gewicht van Volks- en Schoolbaden" onderschat ten. Dr. Ruysch, de Voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor «Volks- en schoolbaden", zal zoo vriendelijk zijn, Yiijdag deze belang rijke zaak in te leiden, om zoodoende hier voortebereiden de oprichting van een Volksbadhuis. Dan boog Jet 't hoofd en knikte... «Zeker, pa, ik weet wel..." Pa bepaalde er zich dan toe met de vingers wat te trommelen en een ijselijk-barsch gezicht te trekken... Ze moest zich vooral niet verbeelden, dat pa vergeten was— Nu stond de meneer in de Bosch laan over haar... Hij nam, heel-diep, z'n hoed af, met de plomp-overdreven hoffelijkheid van iemand, die «goede vormen" nabootst. En op zijn vaal grauw, smal-bleek, beenig gezicht speelde een grijntje... medelijdend- familiaar... zóo krenkend, dat Jet een blos naar 't gezicht drong... Er even weerzin in haar opwelde... «Willen we even..." wees de meneer, wijzend op het breede pad, dat vóór hen lag, pratend op afgemeten toontje, met krakend keel-stemmetje; «zich" type van gentleman wanend— Tegelijk Jet van hoofd-tot-voeten mon sterend «willen we even een eindje opwandelen Een paar dames, die voorbij waren gekomen, hadden haar minachtend aangekeken... Iets tegen elkaar ge fluisterd, met schampere grimlachjes- De haast negen jaar van beter-leven Aan het Postkantoor Amers foort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in December ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f33 703.85 en terruggevraagd f 31784.41. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 15 091. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomeneen wit metalen lepeltje, een bankbiljet, een zoogoed als nieuwe dameshandschoen, een oorbelletje en een portefeuille, alle op den openbaren weg gevonden. De tram vervoerde in December 1909,9855 betalende passagiers, tegen 8612 in December 1908. Aan passage werd ontvangen f496.60 of f64.34 meer dan in de zelfde maand van 1908 terwijl de totale ontvangsten f506.20 of f64.35 meer bedroegen en de opbrengst per dagkilometer 19.07 was, legen f7.92 in Wintermaand 1908. In plaats van wijlen den heer Mr J. Heyligers is tot regent van de stichting «De armen De Poth" benoemd de heer M. van Heioma. De vereeniging voor verbetering van vrouwenkleeding zal den 18e dezer in de Industrie- eri huishoudschool een tentoonstelling houden, door eene lezing toegelicht. De plaatselijke afdeeling van het liefdewerk «Oud papier" verzond in 1909 niet minder dan 12000 Kilo scheurpapier en snippers aan het hoofd-comité te Amsterdam. De anti-revolutunaire Kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" zal as. Vrijdagavond in het locaal «de Zaaier" vergaderen ter behandeling der jaarverslagen van den secretaris en penningmeester en tot het ver kiezen van drie bestuursleden in de plaats van de heeren A. M. Donner, D. Ruys en H. Teerink, die aan de beurt zijn om af te treden. Voor de Amersfoortsche leden van den Nederl. Bond voor vrouwen kiesrecht en voor belangstellenden zal Mr. H. Th. Gerlings uit Utrecht op 3 achtereenvolgende Vrijdagen een cursus houden over: Het Strafrecht in het algemeen en zooals het vroe ger washet strafrecht zooals het thans is en de strafrechthervorming. Een in het politieblad gesig naleerde werd door de politie alhier aangehouden en naar Utrecht overge bracht. Maandagmorgen te 10 uur had de wijding plaats van het nieuwe schoolgebouw voor R. K. m. u. 1. o. aan de Schimmelpenninckkade. De plechtigheid, die door den Zeer Eerw. heer A. L. F. H. Fock werd verricht, werd bijgewoond door de R. K. geestelijkheid der stad, dooi de schoolcommissie en door de be sturen van de R. K. instellingen. De Broeder-overste van het Gre- goriusbuis wees in zijn toespraak op de nuttige instelling, die Amersfoort bierdoor rijker is geworden en sprak de hoop uit dat de Roomsch Katho lieken van Amersfoort de stichting van de school op prijs zullen stellen, en zooveel mogelijk hurine kinderen daarheen zullen zenden. De vereeniging «Dorcas" ontving iri het afgeloopen jaar aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften en contnbutiën der werkende leden de som van f 671.04» gingen al-verder weg— «En—I?" vroeg de meneer, toen ze een eindje hadden g-loopen. Uit het mofje, dat zij nu nog stijver tegen haar gezicht drukte, kwamen een paar doffe klanken... «Hoè zegt u?" vroeg de sinjeur, z'n tronie saam-fronsend en nu zonder tikje van hoffelijkheid «hoè zegt...?" Even hield zij de mof weg... Trachtte te noemen het cijfer, van wat ze dan— Voor 't pakje brieven... «O hè!" en de meDeer schaterde 't uit tegen de loodgrijze winterlucht «ó-hèl— En dan... En dén— Hij kwam vlak bij haar hoofd. Zoo dicht, zoo familiaar, dat vrouwtje bloedrood werd van schaamte— Een boertje, datvoorbij-sjokte,loerde even naar het paartje... Spuwde op den kalen grond— «En dÓDHij heeft 'ttoch zoo bitter arm... Zoo arm!" zei de meneer met eene meewarigheid van zeggen, die vrouwtje deed rillen... «Zoo arm!... Als-ie deze week de vijfhonderd gulden niet heeft, weet u wat er dan gebeurt?—" De mof ging nóg dieper tegen 't ge zichtje, want vrouwtje werd de wan hoop te bar... Die som werd op de beste wijze besteed en zooveel mogelijk in de voorkomende behoeften voorzien. Gedurende dat jaar zijn door haar 33 kraamvrouwen bedeeld, en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen, terwijl aan bet einde des jaars bovendien door haar aan 218 huisgezinnen uitdeeling is gehouden van 295 mannen-vrouwen- en kinderhemden. 115 lakens 36 dekens 189 paar kousen en sokken, 44 baaien en andere kleedingstukken. Gaarne bevelen wij de belangen dezer Vereeniging b(j haar gewone jaarlijksche inzameling, die in deze maand zal plaats hebben, op nieuw aan Lijst van Brieven en Briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de 2e helft van December 1909. Mej. R Broekman G. Renes v. Chest en Co B. Dind Mej. Hoefbamer A. Apeldoorn v. Krippendorf J Wanrooi B Gerdes Luwando G. Oterwijk C. Betlem Mej. J. v. Schalk Amsterdam. Utrecht. Venlo. Amersfoort. Hous Herl a Rhein Laien Amersfoort. Emmen. Ootmarsum, Uti echt. Venetië. 392ste ST11TSLOTEHU. Vierde klasse. Trekking van 3 en 4 Januari 1910. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. B. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 3356 3378 3390 6243 6254 7980 7989 8918 8923 8934 8947 8948 8952 15395 16242 en 16267 Te zamen 16 prijzen. Peary. In het bijblad van De Aarde en Haar Volken wordt onze aandacht gevestird op Peary's papieren. Nu Peary's papieren zoo gerezen zijn, is bet misschien niet ondienstig, nog eens er op te wijzen, hoe onmogelijk gauw Peary volgens zijn eigen getui genis de laatste afstanden, die hem van de Pool scheidden, heeft afgelegd. Iii de Pall Mall Gazelte rekende H. G. Mackenzie eens uit, hoe het met Peary's snelheden staat. Hij, Peary, heeft, zooals bekend is, zijn blanken metgezel Batlett weg gezonden vóór het laatste zelje naar de Pool. Tot op het oogenblik, dat Batlett hem verliet, was zijn gemid delde snelheid, met totale weglating van de dagen tusschen 4 eri 11 Maart, toen hij werd opgehouden door open water, ongeveer dertien mijlen per dag. Nadat Batlett hem heeft verlaten, gaat het plotseling verrassend veel vlugger. Batlett ging, zoo vertelt Peary, terug op een breedte van 87.48. Van de 88e parallel af nu naar de Pool was de snelheid meer dan 36 mijlen per dag. Er zijn door Peary niet veel bijzonderheden bekend gemaakt om- irent de terugreis, maar tot tweemaal toe vertelt de reiziger, dat bij de Pool verliet op den 7en Aril in den namid «Dan gebeuren er dingen... Dingen— Neen, hij moét 't hebben!" En dat «moét" werd gezegd, zóó hard, zóó bonkig, zóó wreed en ge biedend, dat 't Jet was of een klem mende hand om 'r hals snoerde... «Ziet u, 't moét!—" De meneer praatte rad, scherp voort. Hij gaf er niet om of de schuwe, ge martelde kinderoogen hem smeekend wenkten... zéchter te praten— zachter toch... als eens iemand hoorde— De meneer praatte zelfs nóg luider. Malligheid, er was geen kraai. En bovendien: doortasten was hier de zaak... zoo'n poppetje denkt anders- Ze snikte 't uit in haar mofje, maar de meneer vertelde... van wat er ge beuren zou wanneer het geld niet kwam. Haar man zou visite krijgen, een paar briefjes ontvangen uit het bundeltje- Ze wist wel... van negen jaar terug. En dan nóg een paar briefjes... Hielp dat niet, welnu, dan zou men... die madame Leroux, uit Brussel, de sage- femme, leefde nog... O, ze moest de complimenten van madama Leroux hebben... Enfin, mevrouw begreep er dus alles van. Overmorgen, 's middags vier uur, in den melksalon... daar zou de dag en dat hij bij kaap Columbia aankwam op 23 April. Nu bedraagt de afstand in vogelvlucht 480 Engel- sche mijlen. Ergo heeft Peary zestien dagen lang met inbegrip van alle oponthoud een gemiddelde snelheid gehad van dertig mijlen per dag, als men aan neemt, dat bij al dien tijd rechtuit is kunnen gaan langs den koristen weg. Overtuigend lijkt dat niet. De Gezondheids Com missie voor de gemeente Amersfoort, heeft de eer belang stellenden beleefd uit te noodi- gen voor eene samenkomst in de sociëteit «Amicitia" alhier, op VRIJDAG den 7e JANUARI e.k. des avonds ten 8 ure, waarin als spreker zal optreden, de Heer Dr. W. P, RUYSCH, Hoofd inspecteur" van de Volksgezond- hied, over het onderwerp om zoo doende de oprichting van een Volksbadhuis in deze ge meente voor te bereiden. DE GEZONDHEIDS COM MISSIE VOOBNOEMD. voorheen W. CR00CKEW1T WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CEEDIETEN, COUPONS, DEPOSITO'S, EFFECTEN, PROLONGATION, VREEMD GELD, WISSELS. Toegang Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. meneer dan komen... «Liever Zaterdag?... Ja, jawèl, Za terdag..." «Maar dat is dan ook de uiterste termijn I" zei hij, en de oogen van af- dreiger zagen haar aan met toornige waarschuwing... glinsterden als de oogen van een kat, die d'r buit gaat bespringen... «Uiterste termijn Enfin, afgesproken. Zaterdag vier uur— melksaloD... niét later!?" Heel-diep dopte sinjeur plotseling. Keek baar nog eens na... Met die dreigende oogen... Wenkte met vier vingers— Niet later, hé?— Wendde zich om. Stapte haastig voort... Een zijlaan in... Terwijl ge dwee vrouwtje op een bankje neer zonk. In het stille winterbosch uit- klagendhaar wanhoops angst, kermend van verdriet in haar machteloosheid tegenover het verschrikkelijke, dat gekomen was... ■jf. «Sterk zijn, kind!" had oude vrien din, die meer dan de anderen wist, gezegd, toen Jet haar om hulp kwam smeeken «sterk moedig zijnGeloof me, dat is hier het eenige. Tegenover chantage baat geen zwakheid. Als je

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2