stellings wezen in het binnen- en buiten land, van de maatregelen, die kunnen dienen om bet gebruik van goed en soortecht zaaizaad te bevorderen en van den coöperatieven aankoop van landbouwwerktuigen. Hij bezocht daartoe verschillende landbouwtentoonstellingen hier te lande, de 23ste tentoonstelling van de Duitscbe Maatschappij van Landbouw te Leipzig, de Saatstelie de Saatzucht- stelle en de Geratestelle van genoemde maatschappij in Berljjn, de twee voor naamste te Berlijn gevestigde vereeni- gingen van coöperatieven aankoop van landbouwwerktuigen, dergelijke ver- eenigingen te Halle am/Saale en Mün- ster in Westfalen en de in die plaatsen gevestigde Kamers van Landbouw. Over het eerste in studie genomen punt, het Landbouwtentoonstellings- wezeu, is bereids een rapport ver schenen dat aan u allen is toege zonden en dat straks in behandeling zal komen. Meerdere mededeelingen over hetzelfde onderwerp zullen met tertijd verschijnen, zooals over het hoogst belangrijke vraagstuk van het keuren van vee, enz. Ook over de beide andere punten zijn reeds be langrijke gegevens bijeengebracht; bet bestuur nam daarvan kennis, maar meende met het publiceeren nog eenigen tijd te moeten wachten waar door de secretaris de gelegenheid heeft deze nog aan te vullen en met ver schillende belanghebbenden te be spreken. Stappen zijn gedaan om te komen tot eene collectieve Nederlandscbe inzending op de Internationale Land bouwtentoonstelling te Buenos-Ayres in 1910. Deze tentoonstelling wordt gehouden bij gelegenheid van de 100- jarige onafhankelijkheid van de Repu bliek Argentinië en biedt een buiten gewoon gunstige gelegenheid aan om leclame te maken voor enkele van onze uitvoerartikelen op het gebied van de Landbouw, in het bijzonder voor vee, pootaardappels en kaas. De Argen lijnscbe veestapel, tot voor korten lijd uitsluitend in de vleesch- ricbting gefokt, moet door de ver anderde economische toestanden aldaar ten deele meer in de melkrichtiug ontwikkeld worden, en naar de meening van velschillende deskundigen kan het Nederlandscbe vee goede diensten doen. Intusschen zijn aan het doen van eene collectiefiuzending van runderen, pootaardappelen en kaas zeer hooge kosten verbonden, en waar vroeger met een dergelijke onder neming, door bijkomende omstandig heden, zeer ongunstige financieele resultaten verkregen werden, meenden wij, dat slechts deelname voor den Ned. Landbouw, door ons bepleit kon worden, wanneer zij ten volle inge licht waren omtrent de toestanden en heerschende meeningen op het gebied van den landbouw en de vee houderij in Argenlïë, de eischen die men aan het te zenden fokvee aldaar stelt, enz. Op grond van die over wegingen wendden wij ons tot de regeering met bet verzoek de noodige gelden aan de Koninklijke Nederland scbe Landbouwvereeniging beschik baar te stellen, opdat een landbouw kundige naar Argentinië zou kunnen worden uitgezonden. De regeering stond daar een bedrag van drie duizend gulden toe en de Koninklijke Neder landscbe Landbouwvereeniging vond den heer I. G. J. van den Bosch be reid om zich naar Argentinië te be geven. De aan den heer Van den je uit achter je rug...! Meheer de demokraat... Straks motte-ze je nog opsluiten...! Met je polletiek..." En plots weer opstuivend in feller woede... Nóg eens bonkend op de tafel... «Maar ik zeg je dat 't uit is!... Ik zal er op passen, dat jij met je dollen kon, ons niet allemaal ongelukkig maakt... Nou wéét je 't, meheer de demekraat!" Tante Ali was tikj e bleek ge worden van schrik. En de hand, waarmee zij de naalden liet dansen, was onvast, beverig... 't Voornaamste was, dat tante het breiwerk weer had opengerold. Niet nijdig was... De Bruin had met de afgepaste kwasi-kalme manieren van een, die wonder van zelfbedwang blijft ver- toonen, hoed opgezet, overjas aange trokken, parapluie gezocht... Stapte nu, zonder iets te zeggen de deur uit. Truitje, zijn eenig kind, zat nu achter de toonbank. Stillekenshaar romannetje verder te lezen... In rustig uur... Zich niets aantrekkend van de dagelijks terugkeerende kibbelarijen... Toen pa haar groette, deed Trui of ze niks merkte. Zij was altijd op i'i hand- Bosch verstrekte opdracht luidt als volgt: het ter plaatse instellen van een onderzoek naar den toestand van de veehouderij en landbouw in Argentinië voor zoover dat van belang geacht kan worden met het oog op de artikelen, die door Nederland naar Argentië zouden kunnen worden uit gevoerd; en het uitbrengen van een rapport dienaangaande en het geven van een advies aan de Koninklijke Neder- landsche Landbouwvereeniging of het gewenscht is om aan de verschillende rubrieken van de in 1910 te Buenos- Ayres plaatsvindende internationale landbouwtentoonstelling deel te nemen, daarbij alsdan tevens nadere aan- wijzigingen geven omtrent de meest gewenschte wijze van deelname. Ofschoon dit onderzoek ook be vorderlijk is aan het doel dat bet Nederlandscbe rundveestamboek na streeft, stellen wij het ten zeerste op prijs, dat genoemde vereeniging voor deze studiereis wel een van baar hoofdambtenaren verlof wilde ver- leenen en spreek ik daarvoor hier openlijk een woord van dank uit. De heer Van den Bosch zal tegen het einde van deze maand, wanneer hij zich zoo volledig mogelijk van den toestand in Argentinië op de hoogte zal hebben gesteld, advies geven over de deelname aan de landbouwtentoon stelling en de wijze hoe dat bet beste kan geschieden. Inmiddels moet hier getracht worden een syndicaat te vor men van belanghebbenden en belang stellenden in deze aangelegenheid want het zal duidelijk zijn, dat de Konink lijke Nederlandsche Landbouwveree niging onmogelijk het daaraan ver bonden geldelijke risico op zich kan nemen. Het hoofdbestuur der Koninklijke Nederlandscbe Landbouwvereeniging benoemde een commissie bestaande uit de heeren mr. W. J. baron van Dedem, dr. E. van Weideren, baion Rengers en V. R. Y. Cioesen, die in opdracht heeft zich met de vorming van dat syndicaat bezig te houden. Eerstdaags zal u een circulaire dien aangaande bereikenwaar het hier een hoogst belangrijke zaak geldt hoop ik dat velen uwer bereid gevonden zuilen worden steun te verleenen. Het hoofdbestuur der Koninklijke Nederlandscbe Landbouwvereeniging besloot uit de begrooting voor 1910 een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen welke som vóór het aanspreken vari de gelden van hel syndicaat dienst zal moeten doen voor dekking van een eventueel te lijden verlies. Het zal u bekend zijn dat jaarlijks in Engeland op verschillende plaatsen tentoonstellingen van kruideniers waren en voedingsmiddelen gehouden woiden de z.g. Grocers Exhibitions. In 1909 werd door Nederland deel genomen aan eene dergelijke tentoon stelling in Londen. Door den heer dr. J. J. L. van Rijn, laridbouwcon- sulent in Engeland, werd op het Landhuishoudkundig congres in 1909 te Hoorn, namens de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen het vraagstuk van geregelde deelname aan de Engelsche Groceis Exhibitions ingeleid en uit de daarop gevolgde besprekingen bleek dat meerdere personen in den lande van bet nut daarvan overtuigd waren. Dit gaf de Koninklijke Nederlandsche Landbouw vereeniging aanleiding om in samen werking met den Algemeenen Neder- «Laat-ie maar gaan" bromde jufirouw De Bruin «Nou weet-ie 't meteen, 't Heeft me allang de keel uitgehangen I" «Groot-gelijk I" stemde tante in, de steken van 'r kous tellend, wèer heele- maal vergenoegd «zóó mot-je 'm aan pakken I En moeder gaf Trui een knipoogje vanHeb-ie 't in de gaten Dat de andere beantwoordde met een onver schillig schouderophalen... Geeft toch geen zier... Morgen weer precies-het- zelfde... «Dèt zullen we zien I" mompelde moeder, de gebarentaal begrijpend... De vijf bestuursleden der wijkaf- deeling van de zeer-democratische kiesvereeDiging waren op een kruis punt gekomen... Drie van hen zouden rechtsom gaan. De heeren De Bruin en Yan Dalen de linksche straat in... «Nogmaals," zei de president der wijkafdeeling, De Bruin's rechterhand in de zijne houdend «nogmaals wensch ik u van harte geluk met uwe herbenoeming tot bestuurslid. Ik durf te verklaren, namens onze vereeniging te spreken wanneer ik hier verklaar, meneer De Bruin, dat zij hoogen prijs landschen Zuivelbond en den Neder- landschen Tuinbouwraad, verschillende belanghebbenden benevens de heeren Löhnis. Remmelts, Van Rijn en Swaving en een afgevaardigde van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen tot eenigo besprekingen uit te noodigen, welke.op 3 November 1909 in 's-Gravenhage plaats vonden. Daarbij is het volgende plan uitge werkt. Er wordt gedurende drie achtereen volgende jaren, zoo mogelijk aan twee tentoonstellingen per jaar deelgenomen. Volgens schatting zal een plaatsruimte noodig zijn van 5 maal 8 meter. Daarin wordt in de eerste plaats een verzameling van monsters van produc ten.die door Nederland geleverd kunnen worden, tentoongesteld. Met behulp van gedrukte adreslijsten en verder door de bij de inzending aanwezige personen zullen inlichtingen verstrekt worden waar deze artikelen te ver krijgen zijn. Verder zal eer, overzicht gegeven worden van de in Nederland genomen maatregelen in het belang van de hoedanigheid en zuiverheid der artikelen in questie. De Johanniter-orde. Naar verluidt, zullen deze maand niet minder dan vijfentwintig nieuwe leden in de Nederlandsche afdeeling der Johanniter-Orde worden opgeno men Dank zij de breedere opvattingen van den Prins Commandator, en der sinds een paar jaren te Berlijn ver anderde bepaling, welke slechts vijftig jarigen adeldom tot de aanneming ver- eischt, laat het zich aanzien dat de Johanniters hier te lande tot een zeer talrijke vereeniging zullen aangroeien, in staat om aan de Protestantsche ziekenverpleging een veel vermogenden steun te bieden. Er zullen dus weldra een vijftigtal adellijke Protestanten tot dat doel in de hier herstelde Orde samenwerken. Tevens vernemen wij, dat er geen sprake kon zijn van een werkzaamheid der Orde in onze Koloniën, wat aan Islamiten allicht reden totontstemming had kunnen geven. Ook de geest der instellingen dient zich naar den vooruit gang der beschaving te wijzigen, en nagenoeg al onze Protestantsche Johan niters hebben daarvan een piijzens- waardig bewijs geleverd. Het vervaardigen der keurige kleedij van zooveel ridders, die ongetwijfeld ook den glans van galafeesten nog zal verhoogen, zal onze inbeemsche nijver heid ten goede komen. Vaderl. Prins Hendrik is voornemens, zich op 21 dezer naar Weimar te begeven, ten einde aldaar tegenwoordig te zijn bij den plechtigen intocht van het jonggehuwde groot hertogelijk echt paar. Van Weimar vertrekt de Piins naai Beilijn ter bijwoning van de jaarlijk sche vergadeiing der Johanniter Orde. Daarna zal de Prins naar Dobbin reizen en aldaar eeriige dagen verblijf houden, met het doel om den 29eri Januari tegenwoordig te zijn op den daar ter plaatse te vieren verjaardag van de groothertogin Marie van Meck- lenburg-Schwerin, 's Prinsen moeder. Begin Februari zal de Prins in de residentie terugkeeren. De Prins bracht heden een bezoek aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, mr. Heemskerk, in diens kabinet aan het departement. stelt op het bezit van een man, die- die... de strooming des tijds... en... de... de teekeneD der tijden van 't heden zoozeer gevoeld, begrijpt als gij-" «Bravo!" riepen de anderen. De Bruin glimlachte buigend... Toen gingen hij en Van Dalen linksom... 't Was een geanimeerd debat ge weest. De Bruin had het woord gevoerd en de zestien aanwezige leden hadden hem toegejuicht... «Jij komt nog eens in den Raad!" zei Van Dalen, toevallig denkend aan de dertig pop, die hij de volgende week aan De Bruin moest teruggeven... «Let op m'n woorden, Amice, jij, als vooruitstrevend middenstander,gaat naar den Raad... En daar hóór je ook in... Wat eerlijk is blijft eerlijk!" «Kerel, schei uit met je gekheid!" zei De Bruin, maar z'n wangen gloeiden als vuur... «Er zitten niet veel in den Raad," hernam Van Dalen, die liep te piekeren over eene transactie, waarin De Bruin de rol van «borg" zou moeten spelen... Hij zag anders geen kans om er zich door te slaan... «er zitten niet veel in den Raad, die zoo'n tongetje hebben RUITEN f, A ND Over het herleefde Messina deelt een berichtgever van het Berliner Tageblatt" het een en ander mede Het oude Messina besloeg een oppervlakte van 1 700 000 vierkante meter. Het nieuwe strekt zich uit over 1.450 000 vierk. meter en de tot de gemeente behoorende dorpen beslaan 550.000 vierk. meter. In één jaar isdaareeri huizenmassa uit den grond gerezen, wel slechts voorloopig en van hout, maar die toch met elkander een echte stad vormen In de twee nieuwe barakkenwijken »della Mosella" en »della Giostra," is bet al leven en vertier. Men vindt er allerlei soorten van winkels, mode magazijnen, kapsalons, tapperijen, banketbakkers-, boek- en goudsmids winkels, kinemalografen-theaters, courantenkiosken, ja, zelfs elegante hótels, met kellners in zwarten rok. Men vindt daar ook de van staats wege gebouwde lokalen voor de lagere scholen, gymnasium en universiteit, het raadhuis, de kerken, banken, ziekenhuizen, enz. De regeering heeft 26 000 barakken gebouwd en het hulp-comité heeft ongeveer 4000 voor een deel zeer comfortabele houten huizen ingericht. De waterafvoer laat veel te wenschen over, behalve in de wijk sRegina Elena;" maar de waterleiding is goed in orde en de brandweer moet ook zeer goed ingericht zijn een zaak van groot belang in een houten stad. Merkwaardig is het, dat bijna al de gevluchte inwoners van Messine, die na de ramp betuigden, niet meer in de gevaarlijke stad terug te willen komen, toch teruggekeerd zijn. Van de 70.000 inwoners in bet nieuwe Messina zijn ruim vier vijfden inge zetenen van het oude Messina geweest. Textielindustrie. Met de invoering van den wettelijken 10-urigen arbeidsdag op 1 Januari in Duitschland, is daar ook door de ar beiders der katoenindustrie een alge- meene actie op touw gezet voorlö'/o loonsverhooging, ten einde het week loon op dezelfde hoogte te houden. Deze actie wordt geleid doordeTex- lielbonden. De voorzitter van één dezer bonden, afdeeling Gionau. had van directeuren der spinnerij Eilermark te Glanerbrug het voorrecht vei kregen om op de ver gaderingen, eene bespreking eener al- gemeene actie betreffende, opaanviaag steeds tegenwoordig te mogen zijn. De directeuren vergaderen namelijk in dergelijke gevallen met eene perma nente commissie uit hare arbeiders. Nu deze eisch aan de orde was kwam geene aanvraag van die zijde in, maar werd den directeuren bericht, dat eerie vergadering ter bespreking met hen door de commissie en den voorzittei zou worden gehouden. Bestuurdeis der inrichting konden zich met deze omkeering in de gewone orde niet vereenigen en weigerden dus te vergaderen. Samenkomsten hadden onder de ar beiders plaats en 't gevolg er van is geweest, dat 130 Duitschers, werkende in verschillendeafdeelingen der fabriek, ook twee stokers zijn hierbij, Zaterdag 8 Januari hun ontslagbriefjes indienden en met 14 dagen ophouden te werken. Met het oog op dit feit weet de firma, dat zij dan schakels in de weikzaam- heden geheel of gedeeltelijk zal missen en niet meer geregeld zal kunnen wer- als jij... Je weet, amice, dat ik nooit vlei, hè?" «Neen" erkende de ander «dat 's waar..." Ze sloegen weer een hoek om, gingen een brug over... Stonden voor den ingang der straat, waar De Bruin woonde. Vier huizen nog... Even stond hij stil. 't Hart hamerde hem in 't lijf... In scherpe omtrekken zag hij voor zich z'n Pietje, bonkend op de tafel, schreeuwend van: „Dét zeg ik je I die Van Dalen zet geen voet meer over m'n vloer..." Angst en velerlei andere gewaar wordingen worstelden in hem... Maar plots dacht hij terug aan wat de president daar net had gezegd... Aan zijn succes van dien avond... Pel en hevig loeide in hem op het gevoel van eigen beteekenis en waarde... Hij Hij zou toonen, nu eens wie hij was... «Je loopt toch even mee naar bin nen zei hij tot Van Dalen, en er was iets-heroïeks in den toon van zijn stem... Iets van 't besef, met for- schen mannenmoed groote gevaren te trotseeren, nu... «Je loopt toch mee naar binnen zoo doodgewoon; alsof er niets op ken. Daar zij ook om den huidigen toestand in hare branche onmogelijk aan den eiscb kan toegeven, riam zij den opgedrongen maatiegel en zegde ook aan al de anderen van de pl.m. 760 harer aibeiders gisteren direct den arbeid met 14 dagen up. De groote inrichting zal dus, indien geen ver andering in dezen toestand mocht ko men, op 22 Januari a.s. geheel worden stopgezet. Aan Eilermaik werd per week 61'/» uur gewerkt en is de invloed van den vei korten werktijd niet van dien invloed op het loon als op de meeste andere fabrieken, waar men 65 werkuien had. De meeste arbeiders van Eilermark wonen aan deze zijde van de grens te Glanerbrug. Het ongeluk te Raibl. Juist toen Zaterdagmiddag het kerk klokje van Raibl den middag aan kondigde was de arts van bet plaatsje, dr. Wessely, bij een zieke. Hij nam afscheid, en beloofden den volgenden morgen te zullen terugkomen. Snel ging hij naar huis, over bet bruggetje dat over de Raiblbeek, die langs bet hospitaal stroomt, geslagen is. Daar kwam hij het kindermeisje tegen, met zijn anderhalf-jarig doch tertje in den kinderwagen. Gekheid makend nam hij bet kind uit den wagen, en droeg het de woning in het hospitaal gelegen, binnen. De meid met den wagen volgde. Wat in het volgende oogenblik ge beurde, wordt verhaald door den eenigen getuige van deze kleine voorvallen, en van den grooten schok die volgde. De herbergier Anton, die juist langs de beek liep, keek naar den vroolijk lachenden dokter, die met zijn kindje op den arm het hos pitaal binnen ging. Toen, een onder verdeel van een minuut later, zag hij de muren van dat gebouw bewegen en het zonderling-schrikwekkende, in de eerstvolgende oogenbhkken belette hem zich te verroeren, zoodat hij van schrik niet eens op het denkbeeld kwam te vluchten. Hij zag de muren bewegen, hij zag voor het raam van de benedenver dieping, de vrouw van den dokter met het kind op den arm, en met een uitdrukking van ontzetting op het gelaat. Hij zag een reusachtige stofwolk opstijgenhij hoorde een donderend gekraak van instortende muren en brekende balkenhij zag het huis een oogenblik als een ruïne; toen viel de voormuur ook om en alles verdween imde diepte Bruischend stortte zich de Raibl beek in den poel, die daar ontstaan was. waar nog voor enkele oogen bhkken het hospitaal stond. Hoe dat mogelijk was, zal uit het ingestelde onderzoek blijken. Over een oppervlakte van ongeveer 100 vierkante Meters is de aarde ingestort. Naar men aanneemt tengevolge van ondergraving en ontploffingen. Onder het hospitaal was een mijn gang, waarin vroeger gewerkt was, doch die sinds jaren verlaten was. In den laatsten tijd was het werk daar weder opgenomen. Het weik werd daar in drie étages verricht. Twee werklieden, die met het doen springen der loodlagen waren belast, hadden op het gevaar van dien arbeid gewezen. Maar de directie had last gegeven, den arbeid voort te zetten. Alle pogingen om te redden waren vergeefsch. Te snel en te afdoende was bet ongeluk, om nog iets te kunnen ondernemen. 't spel stond... Waarvan de ander geen flauw besef had... «Met plezier!" zei van Dalen, al maar piekerend over die onvermijdelijke transatie... En met hun-beiden traden ze den winkel in, op weg naar de huiskamer als zoo dikwijls vroeger... Mientj e, van den dokter, lag daar de familie naar een concert was en 't weer nog de zoelheid had van een luwen herfstavond, juist van uit het raam der zijkamer met haar kame raad, de werkmeid van mevrouw de Watering, een seer interessant en hoogst-vertrouwelijk discours te voe ren over de vluchtige verloving eener gemeenschappelijke vriendin, die sterk verdacht werd met een sergeantje te flirten... En wier wufte trouweloos heid zij om strijd gispten... De brievenbesteller kwam juist langs en kreeg van een der koutende juffers een koket lonkoogje... En erkend moet worden, dat deze besteller in de buurt bekend stond als «wèt 'n knap ventje..." In de stille straat begon de avond rust al-meer zachtkens te dommelen... Uit de verte waaide het gedruisch van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2