Pink Pillen. INENTING. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. sche politieverordeningen zullen be letten dat 't, eilacy, voorshands zoo blijven zal... Ik vrees zelfs, dat er voorloopig óók wel uitgeslapen advocaten zullen te vinden zijn, bereid oom voor allerlei op ngeld verdienen» beluste dames en heeren van »dubieus gehalte» statuten te ontwerpen... zóó pienter ineenge timmerd... zóó spitsvondig geknutseld... zóó keurigjes onaantastbaar... dat de arme Overheid zich isliep uit!» moet laten najouwen... onderwijl leepjuristje met oolijk gelaat de zware deur zijner brandkluis sluit... van kastje, waar ie zooeven zeker bundeltje papier in stopte... van dat papier, waar men heusch niet aan merken kan, uit welke soort van handen het indeuweoverging.. Mr. ANTONIO. RECLAME. In tijden van epidemie. Het gebruik der Pink Pillen. Hij die in tijden van epidemie ge bruik maakt van de Pink Pillen, is alsof hij ingeënt ware. De Pink Pillen vermeerderen in aanzienlijke hoeveelheid het aantal der roode bloedbolletjes, geven aan het bloed de verweerkrachten die aan dagelijks herhaalde aanvallen van het kwaad doen weerstand bieden. Een gunstig terrein is noodig voor de ontwikkeling van de schadelijke eigenschappen der mikroben! Wat is zulk een gunstig terrein? Een orga nisme verzwakt door een ziekte. Somwijlen zijn ongunstige weers omstandigheden voldoende om den mensch neer te drukken en de besmet tingskracht der mikroben te ver- grooten. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De diamanten van Abd el Azis, den gewezen Sultan van Marokko, die sinds geruimen tijd in de Bank van Leening te Parijs hebben gestaan, zijn Maandag eindelijk gelost. Eigenlijk had dit reeds Vrijdag moeten plaats hebben, maar El Mokri de Marokkaansche afgezant, bad ver zuimd te voldoen aan de bepaling van de Fransche wet, dat kostbaar heden, die uit het buitenland in Frankrijk worden ingevoerd, aan de Munt moeten worden gekeurd. De moeilijkheden die daardoor waren ontstaan, werden echter door tusschen- komst van den Franschen minister van buitenlandsche zaken uit den weg geruimd en dus kon Mokri Maandag den kostbaren schat in ontvangst nemen. De juweelen lagen uitgespreid over een gioote tafel, bedekt met een groen tafelkleed, waarboven èen groot aantal electrische lampjes aangebracht waren. De president van de Bank en de magazijnmeester namen uit handen van Mokri een som van ander half millioen francs in ontvangst en stelden hem toen met een zekere plechtigheid de kostbaarheden ter hand. Sedert maanden reeds hebben de tegenstrijdigste geruchten omtrent den keizer van Abessynië de rondte ge daan. Nu eens heette bet dat bij overleden was, dan weder hadden zijn geneesheeren voorspeld, dat bij, on danks zijne verlamming, nog maan den lang kon leven, later weder kwam bericht, dat zijn dood ieder oogen- blik te wachten was, maar steeds werden die berichten na korten tijd weder tegengesproken. Thans echter wordt aan de »Osservatore romano" het blad van het Vaticaan. dat ver bindingen onderhoudt met de zende lingen in Abessynië en dus goed ingelicht kan zijn, medegedeeld, dat de negus reeds den 23sten December zou zijn overleden, maar dat zijn dood zoo lang mogelijk geheim zal worden gehouden, wijl men vreest voor bin- neniandsche onlusten. De zaak betreOende de Mecklen- burgsche grondwet, tegen welker in voering de Ridderschap zich verzet, s in den Duitscheo Rijksdag besproken. Velen hadden verwacht, dat de regeeringen van MecklenburgSchwerin en Mecklenburg Strelitz. die gezegd badden sRijksbulp te zullen inroepen, hun tegenzin tegen inmenging der Rijksregeering overwonnen zouden hebben. Maar die verwachting is onge grond gebleken. De regeeringen, zoo werd nu verklaard, hebben met »hulp" geen ingrijpen van het rijk bedoeld, maar moreelen steun, en dien verleent de Rijksdag haar reeds, zei haar ver tegenwoordiger, wanneer hij met haar voor de oogen der gebeele wereld de Mecklenburgsche riddeischap aan de kaak stelt. Voorloopig blijft dus alles bij het oude. Maar men mag altijd nog hopen, dat het niet altijd zoo blijven zal. Voor het gerecht te Stuttgart is thans een proces tegen Graaf Zeppelin aanbangig. Het betreft het ongeluk te Echterdingen toen zijn eerste lucht schip, door een plotselinge windvlaag losgerukt, ontplofte en geheel verloren g'ng- De gewezen werktuigkundige Böhler, die als toeschouwer op bet terrein was, werd daarbij zoo zwaar verwond, dat hem een been moest worden afgezet. Hij eischte daarvoor schade vergoeding een bedrag in eens van 10.000 mark, een jaargeld van 4000 mark en 4000 mark ter vergoeding van de geneeskundige behandeling. Die eischen werden echter, als te hoog, afgewezen. De zaak kwam voor het gerecht en de rechtbank bepaalde een termijn voor onderhandelingen over een beschikking. Deze zijn echter afgesprongen en nu zal de rechtbank de zaak heslissen. »Zandbergen," Vereeniging tot Opvoeding van Weezen en andere Minderjarigen in het Huisgezin, zal bij onze lezers wel bekend zijn, van naam althans. Er zijn er allicht nog velen, die er feitelijk niet mede bekend zijn, boe- wel deze instelling het centrum van haai zegenrijke wei kzaamhederi Amers foort heeft. De Vereeniging werd opge richt in 1874 om kinderen, die niet meer door hunne ouders verzorgd konden worden, op te voeden in eene omgeving, die het meest nadert tot bet ouderlijk buis n I. in een gezin van menschen, die kinderen met liefde en verstand kunnen en willen opvoeden. Die pleegouders worden door den Directeur overal gezocht en staan steeds onderdiensoppertoezicbt. Streng wordt gelet op in achtneming van godsdienstige gezindte, waartoe het kind behoort. «Zandbergen" is in Nederland de oudste Vereeniging met dit doel, zij is bonderden kinderen ten zegen geweest en heeft thans nog ruim 200 kinderen onder baai- hoede. Aanvankelijk worden de kin deren ter waarneming geplaatst in het »Tebuis", dat even builen Amers foort staat op het buitengoed »Zand- bergen," waar ook de Directeur Jhr. W. A. Ortt woont. Wij bevelen onzen lezers een bezoek zeer aan. De Vereeniging zit op zware lasten. Het aantal kinderen nam toe; veel ziekte vorderde hooge uitgaven en de inkomsten gingen achteruit. Reeds eenige jaren werkt de Ver eeniging met groote tekorten, dus is zij geducht aan het verarmen. Komt daarin geen keer, dan zal het kleine kapitaal, dat ze heeft, spoedig opge teerd zijn en zal in onzen tijd, in de eeuw van het kind, de Vereeniging die in Nederland het eerst voor de ouderlooze kinderen den zegen van opvoeding in een gezin bracht, moeten bezwijken. En de Vereeniging staat nog voor groote kosten, omdat het Tehuis veel te klein is en in veel opzichten dringend verbetering noodig heeft. Wij vestigen daarom gaarne de aandacht op deze sympathieke Ver eeniging. Men kan lid worden voor f5.per jaar. Wil men helpen om de groote uit gaven, waarvoor het Bestuur dit jaar staat te bestrijden, dan kan men de pogingen steunen van onze stadge- noote, Mevrouw van Reigersberg Ver- sluijs, die 1 en 2 Februari een bazaar en eene loterij voor de Vereeniging hoopt te houden en daarvoor zich in den steun van H.M. de Koningin- Moeder mag verheugen. Waar deze Hooge Vrouwe voorgaat, zullen naar wij vertrouwen, velen volgen Het was Woensdagavond bijzon der Jeeg in sAmicitia", toen Aldo Antonietti met medewerking van mevr. Mossel zijn extra concert gaf. Er waren misschien maar vijftig menschen, meestal dames. Doch dat de aanwezigen genoten van het heerlijke spel van den jongen kunstenaar, die zoo eenvoudig weg, alsof het heel geen kunst is, daar stond te spelen, bewees het warme applaus. Het program was zeer varieerend, het concert Emoll van Mendelssohn bracht allen in verrukking, ieder be greep, ieder gevoelde, dat Anlonieti een groot kunstenaar is. Zooals ge zegd, het gebeele program was rijk en elk nummer even mooi. We noe men alleen nog maar bet menuet van Handel met de heerlijke »Zigeuner- weisen" van Sarasate. Na de pauze werd het programma zonder tusschenpoozen afgewerkt. Dat het accompagnement onberis pelijk was en nergens den violist over stemde, behoeft wel niet gezegd te worden. De vereeniging voor Vrouwen kiesrecht Afd. Amersfoort hield Maan dagavond in Hotel »De Zwaan" hare eerste huishoudelijke vei gadering waar in het reglement werd vastgesteld en het voorloopig Bestuur definitief ge- k-zen. De vereeniging telt bier thans 32 leden. Uitslag van de veiling van vaste goederen. Dinsdagavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden. Perc. I Een woonhuis genaamd »Zomerlust" aan den Heiligenberger- weg, no. 8, groot 5 A. 25 c.A., ge kocht door den heer F. Volmer Sr. voor f 1740. Perc. IIIV, Drie woonhuizen aan den Hetligenbergerweg. nos. 10, 12 en 14, gekocht door den heer Ph. Troulder voor f3960. Perc. V. Een heeren buis aan de Muurhuizen, no. 53, groot 2 A. 80 c.A., gekocht door den heer W. Croockewit W. Az. voor f2400. Peic. *VI. Een winkelhuis met bak kerij aan den Hol, no. 26, groot 1 A. 10 c A., gekocht door den heer H. C. van Dam voor f2880. Perc. VII en VIII. Een woonhuis aan het Havik, no. 27, en een woning daarachter aan de Muurhuizen, no. 102, gekocht door den heer J. Hulst voor f 160ü. Perc. IX, Een woonhuis aan het Havik, no. 11, uitkomende aan de Muurhuizen, gekocht door den beer J. Speelberg voor f2100. Perc. 10 werd inmiddels uit de hand verkocht. Aan de Centrale botermijn weid Dinsdag aangevoerd 2575 Kilo onge zouten en 2425 Kilo gezouten fabrieks- boter onder Rijkscontrole. De prijs der ongezouten boter was f 1.31 af 1.39, die der gezouten f 1.31 a f f 41. Aan het kantoor der directe be lastingen en accijnzen alhier kan pa pieren en zilvergeld tegen pasmunt woi den ingewisseld doch bij niet minder dan 50 gulden voor zilveren en tien gulden voor nikkelen en bronzen geld stukken. De heer W. Croockewit W.Az. werd door aankoop eigenaar van bet perceel no. 63 aan de Muurbuizen, bekend om het fiaaie antieke geveltje, reeds zoo menigmaal op verschillende wijze in beeld gebracht, hetwelk den nieuwen eigenaar nu in den oor- spronkelijken stijl zal doen restaur eeren. De Beukenlaan mag voortaan niet meer door motorrijtuigen beredeu worden. Mej. C. W. Dijkgraaf sprak Donderdagavond indeRernonstrantsche keik over theosofie. Nadat de heer de Jager uit Amster dam een kort inleidingswoord had gesproken, verkreeg de spreekster- het woord, en zeide, dat theosofie geen nieuwe godsdienst beteekent. Deze beweging wijst den weg tot God door weten, niet door gelooven. Mevr. Blavaisky heeft met drie ledig doel deze vereeniging gesticht: ie.het vormen vaneen broederschap, 2e. het bestudeeren van de ver schillende godsdiensten en 3e. het onderzoek van de natuurkrachten en de krachten van den mensch. Deze punten worden een voor een uitvoerig door spr. toegelicht. Aan het debat werd deelgenomen door ds.-Hooykaas, milicien Ipenburg en de heeren Bastein en V. Noest. Over bet ontstaan van godsdiensten is ds. H. hel met Spreekster niet eens en vraagt ten slotte, waarop al baar beweringen steunen. De twee laatstgenoemde debaters wijzen spr. op het verkeerd gebruik van het woord kennis, wat zij ook beaamt. Ds. Hooykaas nogmaals aan 't woord komende, wees er op dat zijn vraag naar de gronden van de bewe ringen niet was beantwoord. Ook was hij het met de Christenbeschuowing van spr. oneens evenals met baar beschouwing over 't Christendom vroeger en thans. Het wegcijferen van het raadsel der zonde was zijn grootste bezwaar tegen de theosofie. Dit is verderfelijk. Dit leert het kwade te verdragen, omdat het niet anders kan, terwijl het Christendom daarentegen tot strijd tegen de zonde aanvuurt. De vereeniging Handel en Nijver heid» hield gisteravond haar eerste vergadering in dit jaar. Vóór de notulen der vorige ver gadering werden gelezen, hield de voorzitter een korte beschouwing ovei het af/eloopen jaar en sprak de hoop uit, dat bet Amersfoort goed moge gaan. De stad is de laatste jaren niet vooruitgegaan. Het marktwezen is nog als voor een halve teuw en met weinig kosten was toch deze zaak in orde te brengen en een flink plein te verki ijgen. Ook is hier woningnood. Vreemde lingen kunnen zich hier niet vestigen omdat er niet gebouwd wordt. Had de Gemeente nu maar grond dan kon ze het bouwen aanmoedigen. De heer Van der Wal las nu de notulen, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Bij de benoeming van één bestuurs lid inpiaats van den heer Berns, weidt gekozen de heer H. M. E. Hubers. Deze was niet ter vergadering, wes halve men hem zal vragen of hij de benoeming aanneemt. Punt 2: Adres der Handelsreizigers- vereenigmg »Ons Belang» inzake ver vroegde postbestelling. Het adres door de vereeniging aan den Directeur der Posterijen en Telegrafie verzonden werd voorgelezen. Gevraagd wordt de eerste postbestelling vóór 8 uur 's morgens te doen plaats hebben. De voorzitter kan niet nalaten bier op te merken, dat hem door den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken wordt in de schoenen ge schoven, dat hij indertijd misbruik van vertrouwen heeft gemaakt. Hij leest nu een deel van een verslag uit de vergadering voor en merkt op, dat er zeer vele onjuistheden in voorkomen, wat hij aantoont. Ook was hij in die dagen geen lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dit punt werd tot de volgende vergadering aangehouden. Punt 3. Voorstel tot steun verzoek Gei ritsen, het bouwen van een wacht lokaal uiteinde 2e perron. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft een adies tot de Directie van de Holl. Spoor gericht. Dit is door Burgemeester en Wethouders gesteund. Het verzoek is nu of Handel en Nijverheid ook dit adres wil steunen, hetwelk wordt aan genomen. De heer Van Achterbergh (villa Gretha) mei kt op, dat er vele ge breken aan 't station zijn, die metter tijd moeten worden weggenomen, en wil nu een adres zenden, waai m dit alles wordt opgenomen. Vooiloopig bepaalt men zich evenwel bjj 't ver zoek. Punt 4. Voorstel tot steun voorstel- Douma tot bet verkrijgen van een publieke telefoon op tiet perron wordt aangenomen. Ingekomen een schrijven van de Boekbinderspatroons veieeniging te A'dam, waarin ze mededeelen ook voor gesplitste bestekken te zijn. Een candidaat-ltd beeft zich aan gemeld. Bij de rondvraag merkt de heer Van Achterbergh op, dat hier woning nood is Menschen zijn te Utrecht gaan wonen, omdat ze bier geen ge schikt huis konden vinden. Meer vooi- beelden zijn hiervan te geven. Doch wat is de oorzaak Z. i. is de Mij. Bokhoven de grootste be lemmering voor het bouwen van woningen. Indertijd publiceerde deze Mij. in de Eemlander, dat was op gericht een vereeniging tot voorziening in den woningnood en dat ze huizen zou bouwen zonder winstbejag.Bouwers worden door zulke berichten tegen gehouden. De heer Van der Meiden merkt op, dat er woningnood is, doch dat eigen bouwers het er gerust op kunnen wagen met de Mij. Birkboven te concureeren. Van Achterbergh bespreekt nu de bouwverordening alhier en wijst op het bouwverbod. Hij toont aan hoe dom het is, uit eeu koopmans oog punt, te zeggen, die en die stukjes grond wil ik graag houden. Een ander lid wijst er op dat B. en W. naar believen van het uit breidingsplan kunnen afwijken, zooals aan den Arnh.weg. Een lid wil pogingen in 't werk stellen om de vergaderingen beter te doen bezoeken. Zal het vraagstuk van contante betaling voor den midden stand van zoo groot belang leden trekken? vraagt een ander lid. Het is de vraag. De voorzitter merkt op, dat de eerste vergadering in dit jaar vrij belangiijk was en dat ze zich kenmerkte door kortheid en degelijke debatten. Niemand meer het woord verlangende sluit hjj de vergadering. Gisteren herdacht de heer A. Nijhofl, onzen Commissaris van politie, den dag, waarop hij voor 25 jaren hij de politie was in dienst getreden. T-gen elf uui werd de jubilaris met zijn echtgenoote per tijtuig van zijn woning gehaald en naar het bureau van politie gebracht. De vlag wap perde van het gebouw terwijl de kamer van den jubilaris keurig met planten was versieui Het gebeele polilie-corps wachtte aldaar den jubilaiis at en nadat deze mi t zijn vrouw en eenige familieleden was binnengetieden werd bij eerst toegesproken door den In-pecteur Posthuma en later door den hoofd agent de Jager. Beiden overhandigden hem cadeaus en wel een gouden lorgnet en twee prachtige crapauds. Op het bureau was ook aanwezig de heer Felix Commissaris van politie te Harderwijk, die in welgekozen woor den de jubilaris namens de examen Commissie van den Nederlandschen Politiebond huldigde en als aandenken een mooie tegelplaat in lijst aanbood. Tegen 12 uur verscheen de Burge meester vergezeld van den Secretaris en sprak eerstgenoemde onder het aanbieden van een mooien wandelstok met zilveren knop eenige hartelijke woorden tot den jubilaris. 's Middags hield de jubilaris thuis receptie waarvan door zeer veel per sonen gebruik werd gemaakt terwijl bet den geheelen dag gelukwenschen regende zoowel uit de 6tad als uit alle oorden van het land; 's avonds bracht de Amersf. muziekvereeniging bem een serenade. De 14 Januari 1910 zal bij den heer Nyhoif ongetwijfeld zeer lang in aangename herinnering blijven en wij wenschen bem ook nog menig gelukkig jaar toe. De Hoogere Burgerscholieren en Gymnasiasten hebben nu ook hun eigen orgaan en blijkens het ons gezonden eerste nummer mag het er wezen. Dit nummer in kloek formaat 32 pagina's druks beslaande bevat het navolgende Eenige opmerkingen over Schillers gedachten-lyi iek, door J J Griss. De Amleth-Sage naar Saxo Gram maticus, door H. W. J. Kroes. Zelfstandigheid. Naar het Engelsch van Matthew Arnold, door Gr. Herinneiingtn uit mijn leven als leeraar in Nedeilandsch-lndië, dooi Dr. J. C C. W. van Nooten. Iets uit de Geschiedenis onzer Spoor wegen, door Dr C. te Lintucn. Orchideeën en Vogels op Schier monnikoog, door A. W. Kloos Jr. TECHNIEK: Grootte en vorm van de Aarde, door J du Saar. JON GEL IE DEN-AF DEELING: L-ed, door H. I. Levie. De zoekers, door Romeno. Plantenkarakters, door Wam. Een dichter, door S. M. TECHNIEK: Katbodestralen. door M. Polak. SPORT: Van hier en elders, door D. S. Schaakprobleem, Berichten en Mede- deelingen. Waar nu elke maand een dergelijk nummer wordt beloofd voor de luttele prijs van f2per jaar kan succes niet uitblijven Elke boekhandelaar neemt bestellingen aan. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 16 Januari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Renionstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Pereijnstruat No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. ten Cate.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2