BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. GEMEENTERAAD. meter boven zomerpeil, zijn de meeste dijken niet bestand". In Frankrijk heerscht groote ellende door overstroomingen. De Seine trad buiten hare oevers zoodat een groot aantal straten van Parijs en de om gelegen plaatsen onder water staan en de bewoners genoodzaakt zijn naar Parijs te trekken om daar een onder dak te vinden. In de provincies echter, vooral in het westelijk gedeelte van het land, is de toestand nog veel erger volgens de berichten in de Fransche bladen staan daar een groot aantal plaatsen, bijv. Argenson, Auxerre, Montargis e. ageheel of gedeeltelijk onder water. In Zwitserland is de toestand eenigs- zins verbeterd. Ook daar te lande voorzag men zware overstroomingen, tengevolge van den buitengewonen sneeuwval, gelukkig echter is het beter gegaan dan men verwachtte. Zonder ongelukken is het echter niet afge- loopen. Door een lawine is aan de noordzijde van den ótschberg een ba rak verwoest en een aantal bewoners gedood. In enkele gedeelten van Zwitserland echter heeft men bange dagen door leefd. In het dorp Unter-Traulinge bijv. zijn alle straten en bruggen ver nield. De tuinen in het dorp zijn thans bedekt met groote hoopen keien en kamers, kelders en schuren staan vol water en slijk. Donderdagochtend te S'/> uur moest de dijk, die het water van het kleine riviertje, de Traur, tegenhoudt, het opgeven en het water stroomde het dorp binnen. De bewoners sprongen verschrikt uit hun bedden en er speel den zich hartverscheurende tooneelen af. Een vader bijv., die gewekt werd door het geraas van het aanstroomende water, opende de deur van zijn kamer en het water steeg hem onmiddellijk tot aan de borst. Hij pakte twee zijner kinderen, sloeg de iets hooger gelegen vensters stuk en bracht de kinderen op een trap, die naar een hoogere verdieping leidde. Een derde kind ver trouwde hij toe aan een 17-jarige dochter. Deze beiden waren nauwelijks het venster uit, of zij werden door het water medegesleurd. De vader sprong hun na, werd echter gegrepen door den stroom en redde zich door een telegraafpaal te grijpen. De oudste dochter werd tegen een tuinhek ge slagen, maar eveneens gered. Het kleine kind echter vond men s'ochtends verdronken terug onder een troep planken. Spoedig echter daagde er redding op voor de arme bewoners van het dorp en het aantal slacht- olh is bleef tot enkele beperkt. (Fik uit andere plaatsen wordt over oversiroomingen bericht, waarbij veel have te loor ging, maar gelukkig geen menschenlevens. Het treinverkeer in Zwitserland, dat hier en daar gestremd was, is zoo goed als hersteld. Stormen in de Riviera. Ook de Italiaansche Riviera werd door zware stormen bezocht. Hoog gaande zeeën vernielden den spoorweg bij Ospedaletti, over eene lengte van 100 meter. De expresstrein, die van Genua naar Vintimiglia vertrok met 500 reizigers, had gelukkigerwijze eenig oponthoud gehad bij het ver trek van Genua en ontkwam aldus aan een groot gevaar. veel scherper en lucider dan iemand iemand ter wereld 't kan... Schreide vrouwtje met haar klein verstand, haar simpel doorzicht; haar och zoo- poovere ervaring... over hetgeen Jan te wachten stond... ondanks z'n mooie plannen... En eerst toen zij, met het welbe kende forsche manuaal, den sleutel in het slot van den straatdeur hoorde steken, wreef ze met een schichtig- angstige beweging, over haar gezicht- Gauw trippelend naar de slaapkamer, om zich te wasschen... Dat vader 't niet merken zou... van dat geschreid hebben... De eenige, die nog over Jan te spreken was, meneer Verhoef, had moeder ervoor in den arm ge nomen. Alléén durfde zij het zaakje niet aan... Maar Verhoef, de oude vriend, met wien hij driemaal in de week 'savonds z'n kaartje legde; die nog samen met hem in dienst was geweest... met wien hij later samen zaken had gedaan en zoo... Verhoef, die hem op 'n prikje kende... dien hij lijden *®sht... die vaders eigenaardigheidjes, In de omstreken van Genua woeden sneeuw- en hagelbuien, terwijl het water in den Arno een bedenkelijke hoogte heeft bereikt. Te Genua verkeerde men in on gerustheid omtrent het lot van ver scheidene daar verwachte schepen. De onrust in Indië. Omstreeks Augustus van het vorige jaar, zond de onderkoning, lord Minto, naar aanleiding van de oproerige be weging in lndië, een brief aan de ver schillende vorsten, waarin hij hun aandacht vestigde op het drijven der oproerlingen, en hun oordeel vroeg over de daartegen te nemen maat regelen. Hij zeide daarin, het niet gewenscht te achten, algemeene maat regelen voor geheel Britsch-Indië voor te stellen, aangezien elke staat zelf moet beoordeelen wat binnen zijn ge bied behoort te geschieden tot onder drukking van de opruiing in haar vele verschillende vormen. De antwoorden der vorsten op dezen brief zijn thans openbaar gemaakt. Allen, zonder onderscheid, hernieuwen daarin de verzekering van hun trouw aan het Britsche rijk, keuren het drijven der opruiers af, en zeggen hun medewerking toe, om daaraan een eind te maken. De Nizam van Haiderabad deelt mede, dat hij reeds scherpe bevelen heeft gegeven tot wering van opruiende geschriften en geeft den raad, streng toe te zien op reizende agitatoren. De vorst van Mysore beveelt een strenge perswet aan, die van Gwalior stelt voor waakzaamheids comité's te vor men en anderen dringen op spoedige berechting van opruiers aan. Geen der vorsten is achtergebleven en de meesten zeggen den Britschen onderkoning dank voor het vertrouwen in hen gesteld, door hen in te lichten en hun raad te vragen. De Amerikaansche regeering be toont groote sympathie voor de thans gaande beweging tegen de vleeschtrust. Heden zal door den staatssecretaris van het departement van landbouw een communiqué worden uitgegeven over den toestand van den levens middelenmarkt, waarin wordt uiteen gezet, dat de aanwezige voorraad nooit zoo groot is geweest als thans en dat de boeren daarentegen niet meer krijgen voor hun vee dan vroeger, terwijl de fabrikanten van vleesch- conserven de prijzen blijven opdrijven. Bovendien wijst de secretaris er op, dat de vleeschtrust zich schuldig maakt aan het vormen van verboden ringen. De regeering hoopt echter een einde te kunnen maken aan het noodlottig optreden der ringen in het levensmiddelenbedrijf. De vleeschboycot breidt zich in- tusschen uit over het geheele land, millioenen personen doen er reeds aan mede en de gevolgen worden reeds merkbaar, in verschillende steden beginnen de vleeschprtjzen reeds te dalen. De raadszitting, de eerste in dit jaar, werd gisteienmiddag door den burgemeester Jhr. Barchman Wuytieis met een woord van welkom aan de leden geopend. Hij wees op hetgeen in het afgeloopen jaar door den Raad in het belang der gemeente was ver richt en sprak de wensch uit, dat ook dit jaar Gods zegen op den arbeid van den Raad mocht rusten. De heer hebbelijkheidjes slikte... die den ouden Dorens nu eenmaal nam zooals-ie was... Te vadsig van aard, en ook wel te goedig, om er zich nijdig om temaken... dié ook gesteld was op de grogjes, die bij Dorens werden geschonken zoo'n kaartjesavond... zonder dat, ge lijk bij andere kennissen wel gebeurde, de vrouw er bijzonder streng toezicht op hield... daar Dorens onbeperkt baas in z'n huis was... Verhoef zou haar helpen. Op een middag, toen vader ergens vergadering had, had ze hem het zaakje verteld, gezorgd, dat er een ka- rafje met toebehooren op tafel stond... Zóó slim was vrouwtje wel dat ze wist, hoe meneer Verhoef te "lijmen" een uurtje- En hij luisterde naar vrouwtje. Begon met te zeggen dat, als ze geen hel in huis wou hebben— Hij hoefde bëèr toch waarachtig niet te vertellen wie Dorens, d'r man, was, hè?... Maar de wil om haar jongen te hel pen maakte vrouwtje welsprekend. Ze vertelde 'm, hoeveel Jan van dat meisje hield... dat 't z'n redding kon wezen— 't Waren toch heel nette, keurig nette menschen, die Verwijk's?— "Zèl wel waar zijn!" riep Verhoef Van Esveld dankte als oudste raads lid den voorzitter voor zijn welwillende woorden en uitte den wensch nog lange jaren met hem te mogen samen werken aan den bloei der gemeente. Nadat d^notulen onveranderd waren goedgekeurd volgde de gebruikelijke mededeehng der ingekomen stukken. Een schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken van 31 Decem ber 1909. no. 8753 Afd. H. M. O, houdende bericht dat de benoeming van Dr. T. P. Sevensma tot tijdelijk buitengewoon leeraar aan het Gym nasium wordt goedgekeurd. (Voor kennisgeving aangenomen). Schrijven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 December 1909, 3e afd no. 479 >/3170. houdende beiichl dat zij het raadsbesluit van 30 November no. 434 betreffende de subsidie voor het armbestuur voor kennisgeving hebben aangenomen. (Voor kennisgeving aangenomen). Bfsluit van de G-deputeeide Stalen van Utrechi van 3 Januari 1910 3e afd. no. 4854/20 tot goedkeuring van het iaadsbesluit van 21 December 1909 no. 477 betreflende verhuring van een peiceel aan de Kampstraat. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 3 Januari 1910. 3- afd. no. 4950/14 lot goedkeuring >an het op 21 Decembei l'J09 vastgestelde 4eaanvullingshohier van de inkomsten belasting. dienst 1909. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerde. S'aten van Utrecht van 3 Januari 1910, 3e afd. No. 4853/21 tot goedkeuring van net raaUshe-luit van 21 December 1909, no 479 betredende machtiging tot het aangaan van een tijdelijke geldleening (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerd-Siaten van Utrecht van 3 Januari 1910, 3e afd. No. 4852/28 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 21 December 1909 No. 478 tot wijziging der be giooting dienst 1909. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerde Si alen van Utiecht van 3 Januari 1910, 3e afd. No 4874/22 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 21 December 1909, No. 476 o.a. betreflende onder- üandsche verhuring van een terrein aan de Wolfertstraat. (Voor kennisgeving aangenomen). Schrijven van Burgemeester en Wet houders van 21 Januari 1910 afd. I. no. 115, houdende toezending van een procesverbaal van de opname van kas en boeken van den Gemeente Ont vanger. (ter secretarie ter inzage voor de leden). Van de commissie tot wering van schoolverzuim het verslag en de reke ning >-n verantwoording over 1909 (ter secretane ter inzage voor de leden). Eene mededeeling van Dr. T. P. Sevensma, dat hy zijne benoeming tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium aanvaardt. Voor kennisgeving aangenomen. Eene dankbetuiging van mej. E. M. van Hamcrsveld voor har e benoeming tol onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de school aan de Punten burgerlaan. Voor kennisgeving aangenomen. Een dankbetuiging van H. Jansen, boschbaas op Birkhoven, voor de hem verleende gralificaiie. Voor kennisgeving aangenomen. uit, z'n glaasje om wippend, zoodat moeder haastiglijk bet karafje aan vatte »dèt zal Jaap heeten... Meneer Verwijk de makelaar is een bloedeigen oom van 'r... As je blieft... mèèr... maaar..." En hij keek moeder met een lachje aan... »0f ze dat meissie aan jouw Jantje zullen geven... Hoor's, juffrouw, neem me nou 's niet kwalijk..." En zij miste den moed om hem tegen te spreken. De krenkende woorden bin derden baar wel... maar... »Dèt moet erkend" voegde meneer Verhoef er bij, die geen kwaaie vrinden met de Dorens wou worden... waar zoo'n patent grogje voor je klaar stond... "Dèt moet erkend, Jan hèèft zich gebeterd. Ik hoor 't van verschillende kanten... neen, dè,t moet toegegeven..." »Is 't waarachtigvroeg vrouwtje, en 't jubelde in haar oogen nzeggen ze dat van hem?" Hij stak haar "de vijf" toe. Tevreden, dat ie moeder weer in haar humeur gebracht had. Meneer Verhoef ging van het systeem uit om zooveel moge lijk iedereen te vriend te houden... Hij vond dat 't prettigst, 't makkelijkst en ook wel 't voordeeligst... Toen hebben ze samen, dien middag, Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken de rekening en verant woording over 1909. (In handen van B. en W. ter nader onderzoek). Van curatoren van het Gymnasium het verslag over 1909. (Te doen drukken bij 't gemeente verslag). Een verzoek van Bakkenes. huurder van de woning aan de voormalige gasfabriek om hem 125 Mi grond le verhuren. Op voorstel van B. en VV. tegen f5.— per M». Z. d. en z. h. st. toegestaan. Besloten werd tot aankoop van een perceel aan de Krankeledenstraat nabij de Lieve Vrouwetoren, om in verband daarmede de begrooting over 1910 te wijzigen en Burgemeester en Wet houders te machtigen dit perceel te verhuren. Nog werd de begrooting voor het dienstjaar 1909 gewijzigd door den post voor administratiekosten van het tonds voor werkeloosheid met f135. te verhoogen Voorts keurde de Raa i het voorstel van het dagel bpst om de gratificatie aan den hper W. Frans gepensioneerd commies ter secretarie ie verhoogen in verhand met het dooi hem verlaten der woning aan de Brec- deslraat, goed en werden Burgemeester en Wethouders gemachtigd die wo ning le verhuren. Een voorstel van Buigeme.--.tei ei Wethoudeis om f 120te vcrlecn-n voor hel doen vervaardigen van teeke- iiingen vond eenige bestrijding. De heer van Esveld maakte zich ongei uM over de steeds grootere uitbreiding van het technisch bui eau (Ipi gemeente; waar dit vroeger bestond uit den ge meeritearchitect en den gemeenteop- zicnter zijn daar sedeitaan toegevoegd een tweede opzichter, een opzichter voor het bouw- en woningtoezicht en een teekenaar en deze allen blijken nu het werk, dal vroeger door 3 personen werd verricht nog niet af te kunnen Dit gaf dan ook den heer van Duinen aanleiding te onderstellen, dal de tegen woordige jeugdige weikkrachien wei nig liefhebberij hadden voor het ambi loor hen uitgeoefend. De wethouder van openbare werken lichtte den post toe door te vei klaren dat de gevraagde f 120.slechts moesten dienen om bestaande teeke- ningen van gemeentewerken te doen copieeren voor bet archief, om deze eventueel te kunnen uitleenen. Nadat de heer Van Esveld had gerepliceerd, dat zij die ze leenden dan de kosten maar moesten betalen werd het gevraagde bedrag z. b. st. toegestaan. Op een verzoek van den heer L. Gerard van Sijsen om in den tuin van zijn perceel aan de Beekenstein- sche laan een houten rijwiel- en berg- loods te mogen bouwen werd conform net advies van Burgemeester en Wet houders, afwijzend beschikt. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap »de rivier de Eem« en betieflende bet in gebruik nemen van gemeente-eigendom ten dienste van een te bouwen sluis, werd z. d en z. h. st. goedgekeurd. Besloten werd wedeiom aan H. M. de Koningin een adres te zenden om ontheffing voor den tijd van 3jaar van ile verplichting toi oprichting eenei burgerdagschool. De. jaai wedde van den tijdelijk buitengewoner! leeraar aan hei Gym nasium Dr. Sevensma werd met ingang van 6 Januari II vastgesteld op t 300. overlegd. Op het oogenblik, dat meneer Verhoef op 't punt van vertrekken stond... Sien, Jan z'n zuster, had er niks meê-noodig... hield hij moeders rechterhand omklemd. Waren er tra nen van aandoening in zijn oogen... Bezwoer hij vrouwtje plechtig dat-ie zoudoen wathij kon.. Wierpmeneer Ver hoef, onder 't heengaan, nog 'n laat- Bten, weemoedigen blik op het "Staartje" dat in de karaf, op tafel, nog was overgebleven... «Wie denk-je", vroeg meneer Ver hoef, dien middag toen hij, toeval lig in de buurt moetende zijn, eventjes bij hem was komen aanwippen,zijn ouden vriend Dorens, die niet-precies thuisgekomen was van het loopje, dat hij na »de koffie" maakte, en in welk deel van den dag z'n humeur gewoon lijk begon op te klaren... "Wie denk je dat ik van-morgen in de tram heb gesproken?" Dorens, niet bijzonder van raadseltj es, "puzzles" houdend, schokschouderde even. Blies geweldige wolken uit z'n Duitsche pijp... "Je raadt 't nooit!" zei Verhoef, wetend dat de ander straks zou op gemonterd zijn... Tot curator van het Gymnasium (vacature piofessor T. van Santen) werd met algemeene stemmen be noemd professor F. Kenninck. De gewijzigde begrooting van het burgerlijk armbestuur over 1909 werd goedgekeurd en de subsidie aan dat armbestuur met f235.98 verhoogd. Het bij art. 11 van hei Kon. besl. van 19 Nov. 1909 vastgestelde ver plichtte verslag aan Gedeputeerde Staten omtrent de wijze waarop het bij de begrooting toegestane bedrag voor bet in art. 35 der leerplichtwet omschreven doel, is besteed werd zoo als bet door Burgemeester en Wet houders was ontworpen goedgekeurd. Het 5e aanvullingskohier van de inkomstenbelasting, dienstjaar 1909, werd vastgesteld op f 78.75. Als laatste punt van behandeling vermeldde de agenda: behandeling van de motie vati den heer Rijkens en het desbetrellend rapport van Burge meester en Wethouders inzake de combinatie van de betrekkingen van Gemeente-geneesheer en Directeur van het St. Elisabeths Gast-of Ziekenhuis. Alvorens tol de behandeling werd ove> gegaan deelde de heer Rijkens mede, dat hij zijn motie in dier voege wenschte te veianderen, dat niet meer B. en W. werden verzocht de instructie an 'den g-ineentpg-neeshe-r te wijzi gen, dncli dal d- Raad zich tnispieke ovei hel nngewen-chte dei combinatie an d- betrekkingen van gemeente- geneesheei en direcleui van tiet zieken huis. Bij de daaiop volgpnde discussie werden heel wal scherpe uitdrukkingen gebezigd, zoodat de voorzitter zelfs een oo.enbltk oordeelde de heer Jorissen tot de oi de te moetpn roepen en de neer Rijkens. nota bene de toon van net 'loor l)iJorissen gesprokene dor-t te criti-eeren. Ruim een half uur 'luuule de discussies alvorens de vooi- zilter in stemming bracht of over deze motie al dan niet gestemd zou worden. Mei 10 tegen 6 stemmen besloot de raad wel te stemmen en met hetzelfde stemmeneijfer werd de motie daarop verworpen Alvorens de veigadei'ing werd ge sloten ve-tigde de heer Vels-Heyn de aandacht van den voorzitter op een ongewenscht en gevaarlijk paaltje aan de Beekensteinsche laan en drong aan op de wegneming daarvan. Nadat de voorzitier onderzoek bad toegezegd sloot hij de vergadering Op de algemeene begraafplaats te Utrecht werd Maandagmiddag te 2 uur ter aarde besteld het stoflelijk overschot van generaal-majoor J. H. A. Nierstrasz. Een groot aantal opper-, hoofd- en verdere officieren was bij de teraardebestelling aanwezig. De Minister van Oorlog was vertegen woordigd door den overste Van Ter- wisga. Er werd niet gesproken. Een zoon dankte voor de betoonde deel neming. »Het Paard" verneemt uit goede bron, dat dit jaar op de baan Birk hoven, te Amersfoort, vier gemengde meetings zullen gehouden worden. Het plan is rennen en draverijen te houden op den 2en Pinksteidag en verder één Zondag in de maanden Juni, Juli en September. lletzellde blad deelt mede, dat rit meester G J. A. A. baron van Heemstra nedankt heeft als handicapper voor de ennen en dal deze functie in De stilte ruischte. De Duitsche pijp smookte... Moeder deed al haar best om bedaard, gewoon te schrijven... "Kaptein Houtmans helderde Ver hoef op, beseffend dat het humeur van z'n vriend niet op te harde proef moest gesteld. »Hm!" gromde Dorens. »Hij heeft speciaal de complimenten voor je belast!" hernam buisvriend, "voor jelui allemaal..." Meneer Dorens zweeg nog, maar er was al licht in z'n oogen. De rook wolken werden dunner... Z'n gezicht klaarde op... Kapitein Houtmans, onder wien hij nog gediend had... als onder officier... die gaf de complimenten voor 'm... "Hij heeft met nadruk naar je ge ïnformeerd," zei Verhoef weer, die moeder op bijzondere manier bad aan gekeken... 't zou hem véél genoegen doen je weer eens te ontmoeten." "Zoo" kwam Dorens uit den hoek «beeft ie dat gezegd?" En aan de manier, waarop hjj den kop van z'n pijp uitklopte was te mer ken hoe het nieuwtje... over die joviale minzaamheid... hem genot verschafte... Meneer Verhoef was een fijn men- schenkenner. Hij haalde oude herinne-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2