I Bazaar Zandbergen. - CONCERT - B. A. SIDDBÉ, Advertentie». te AMERSFOORT. Lamwson Bouwer Co. C. vai Wapinp. Amersfoortscli Wissel- ei Effectenkantoor Sociëteit „YEREENIGING" Amersfoort. MAANDAG 31 JANUARI 1910 Mevronw ffHAMEC OURTVERNIERS VAN DER LOEFF te Utrecht, Piano. Mevronw GUDE PETRI te Utrecht, Zang. Den Heer MEGLINK te Amsterdam, Zaag. OPERETTE-UITVOERING door eenige heeren en dames nit Amersfoort. DINSDAG 1 EN WOENSDAG 2 FEBRUARI BAZAAR van 2 tot 6 ure 's namiddags. MUZIEKUITVOERING entrée f 0.10. "^7" 5j2a.liand.el. ViH Rlaic Moossenx du Medoc. 1910 zal worden waargenomen door W. Ridder Huyssen van Rattendijke, De Hagespelers hebben gister avond velen van hun kunst doen ge nieten door bet opvoeren van het treurspel Macbeth. 't Is een zwaar stuk, niet alleen voor de spelers, doch ook voor de hoorders De hoofdrol is bijzonder moeielijk, doch werd door den heer Verkade als Mac beth prachtig uitgebeeld Hetzelfde kan van alle spelers en in 't bijzonder ook van Lady Mackbeth gezegd worden De drie heksen hebben door hur voorspellingen het hoofd van Macbeth op hol gebracht. Zij begroetten hem als Cawdor en koning. Dit eerste kwam weldra uit Hij wordt nu eerzuchti en doodt Duncan, den koning vai Schotland, die bij hem den nacht door brengt, in den slaap. Tol deze gruwel daad is bij aangezet door zijn vrouw Het spel was hier pakkend en werd onder adernlooze stilte aangehoord De twee zoons van koning Duncan moeten als verdacht van de gruwel daad vluchten Mackbeth wordt nu koning en laat voor de zekerheid ook Banquo vermoorden. Ihens zoon ont springt evenwel den dans. De oudste zoon van Duncan, Malcolm geheeten heeft zich onder bescherming vai Edward the Confessor gestald. Ook MacdufT komt h> Ipen en met ven groi lejvei liekken ze naar Schot land Hiei wordt Macbeth verslagen en gedoo en Malcolm komt op den troon zijner vaiieien. Door de eigenaardige tooneelinrich- ting waren de pauzes zeer koit ei behoefde telkens maar Weinig tijds aan de noodige veranderingen besteed te worden. Niettegenstaande dit was bet toch nog kwart over elf toen de voor-telling was afgeloopen. 't Was Zondagavond, toen de plaatselijke aldeelmg van de Ned. vereeniging tot af-chafling van sterke dranken haar propaganda-avond hield, zoo vol m «Arnicitia", dat velen tei ug- moesten. Over drie weken zal Palja- weer opgevoerd worden en 't zal dal dit kan bijna met zekei heul gezeg i woiden weer even vol zijn als nu. want het sluk viel bijzonder in dei smaak. Tot veraangenaming van den avond bracht de muziekvereeniging van de Wagenwerkplaats ook veel bij In 't kort 't was een goed geslaagde propaganda-avond. Een briefkaart, 3 Januari 1905 te Enschedé ter post bezorgd, werd bier den 18 Januari 1910 den ge adresseerde ter hand gesteld. De Afdeeling Amersfoort van het Nederlandscb werklieden verbond «Patrimonium" zal Vrijdag 28 Januari haar Jaarfeest vieren in het Vendu huis op het Havik. Woensdag 2 Februari zal de Christelijke Zangvereeriiging «Looft den Heer", onderafdeeling van de Christelijke Jongelingsver. Ps. 119 9" een uitvoering in «de Arend" geven, onder leiding van den Heer H. Koop- mans ringen op uit het verleden... wist met genialen tact 't chapiter aan te roeren van dien keer, toen Dorens twee dagen achtereen den eersten prijs bij het schieten had behaald... Moederluisterde met eene aandacht zooals ze anders nooit voor zulke dingen had... «Grut nog toe," zei ze, en als vader niet zoo in beslag genomen ware door het herdenken van zijn oude glorie, dan zou ie best gemerkt hebben, hoe schor ze was en hoe onvast, vreemd haar praten... Dat heb je me nooit verteld, "Willem!" «Heb ik je wèl verteld!" klonk va ders barsche, harde stem «maar vrou wen onthouden zulke dingen niet..." En vóórdat hij weer nijdig kon worden, ging meneer Verhoef de bijzonderheden releveeren... van hoe de kolonel naar Dorens toe was gekomen... hem op den schouder geklopt... gezegd van dat ie «een kranige jongen" was... «Neen, Dorens, kerel, dat mot er kend, jij was ons toen allemaal vèr de baas... Trouwens, niet alleen in 't schie ten... neen, juffrouw, je mag eer stellen op je man... dat zegt ook iedereen..." «Nou jk, nou jh!" bromde Dorens, maar beurtelings keek ie naar vrouw en naar vriend... of ze wel doordrongen waren van wat ie beduidde... De stemming werd echt-genoegelijk, moeder haalde een pot met inge maakte kersen voor den dag... Of Ver hoef die al geproefd had?... En: of vader goedvond... dat natuurlijk aller eerst, hè?... dat de pot werd «aange broken"?... «Jawel, vooruit maar!" zei Dorens, vroolijker, meer toeschietelijk dan moeder hem in maanden gekend had «snijd den boel maar los!... Dangaik een paar sigaren halen..." De zangvereeriiging «Amersf. Mannenkoor" geeft 3 Februari haar derde uitvoering, weder in «Arnicitia Als solisten zullen meewerken me vrouw Joh. Kerkmeijer- Bakker, alt. uit Hoorn mejufPouw Marie van Oost piano, uit Utrecht; en de heer Ph Carstens, tenor, uit Deventer. Naar wij uit goeden bron ver nemen zal de Amersfoortscbe»Muziek vereeniging directeur de heer Jochems Zondag G Februari a.s. een Volks concert geven, afgewisseld door voor drachten. Donderdag 10 Februari zal de Gymnastiek vereeniging «Wilhelmina onderaf, van de Chr. Jongelingsver- eeniging Ps 119 9 een uitvoering geven in «Arnicitia" onder leiding van den heer P. de Jong. In den a.s zomer zullen door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer Bikkeis, op het terras der sociëteit «Arnicitia» concerten worden gegeven op 5. 19 en 28 Juni, 5. 13, 17 en 24 Juli, 7, 14. 18, 23 en 28 Augustus Eventueel te ge»en concerten op 2 en 31 Augustus zullen vooraf worden bekend gemaakt. Mejuffrouw J. S C. Brederode slaat op de voordracht ter benoeming lot onderwijzeres aan de le openbare lagere school te Nijkerk. Bij de uitgever A. H. Adriatn te Leiden is ter perse: Open Brief aan Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys vai Beerenbrouck, Afgevaardigde van hei Distnct Gulpen, door Jos van Veen gewezen R. K. Pnester. Jhr. Strick van Linschoten die Zondagavond een simultaan-partij sppelde in het schaakgenootschap «Amersfoort", won van de 16 partijen er II, maakte remise tegen den jongen neer van Hoek en verloor 3 partijen tegen de heeien De Boer, Eggink en Förster. Door de heeren Jbr. van de Poll, te Zeist, en Kessels, te Tilburg, is eene «Nederlandsche Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen" opge richt. Zeer vele vereeriigingen in den ande zijn als lid toegetreden; ver scheidene toonkunstenaars hebben unne instemming met de zaak be tuigd. De firma Faddegon en Co. te Amsterdam die reeds jaren lang een goeden naam heeft op het gebied van Steendruk en cartonnage werk, ver raste hare clientèle ditmaal met een keurig in lichtdruk uitgevoerde kalen der waarop in kleurendruk het laatste portret van onze Koningin met Haar dochtertje. 302ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 25 Januari 1910. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lewweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Verhoef protesteerde. Riep uit, dat, als vader nou «omslag ging maken", hij gewoon-weg uitkneep... Hield hem vast... Woü zijn hoed wegstoppen... Dorens werd niet eens nijdig erom. geen quaestie van, hij moest töch sigaren hebben. In een wip was-ie terug... Moeder en Verhoef zaten, met ver blijde gezichten, te fluisterpraten... En zij dribbelde naar het opkamertje- Dien d'r slaapvertrekje, waar ze zoo lang had... 't Wès een waagstuk... maar 't liep best... Van angst en opwinding liep moeder naar een hoekje van de kamer... kwansuis om iets op te bergen. Want nvi kwam 't— Ze hadden gezellig-fideel zitten bab belen. Vader was aan z'n tweede glaasje-kersen bezig. Verhoef had hem al zóóver gebracht, dat-ie een oud deuntje uit hun-beider jeugd meêzong... Moeder een tik op d'r schouder gaf en zei: «Kom, wijf, allo, meêzin- gen Toe dan Verhoef had 'm geplaagd met een oude ver!iefdheid...Dat-ie zich mooi stond te maken, voor een stukje spie gel, in het vooruitzicht van zekere Klaartje te ontmoeten...Wist-ie nog wel? «Ja," zei Verhoef tot vrouwtje, «hij er eentje geweest in z'n jongen tijd, dat verzeker ik je. En de meissies mochten 'm wht-graag zien... Nou, dat sergeantje Dorens... In z'n jeugd..." Hij knipoogde en schudde 't hoofd... Prikkelde al-meer vaders ijdelheidjes... Dorens was een ander mensch ge worden. Straks zou 't zonnetje weêr schuil Prijzen van f70. 6257 7695 8956 15380 16058 en 16060. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 8929 15370 15642 15649 15652 15683 16046 en 16050. Zij, die 1 APRIL e.k. den leeftijd van tenminste 14 jaren hebben bereikt en verlangen tot de lessen van bovengenoemde inrichting te worden toegelaten, gelieven zich vóór 16 Februari e.k. sohriftelijk aan te melden bij den ondergeteekende onder overleg ging van i le. een geboorte-akte; 2e. een of meer getuigschriften 3e. eene verklaring van ouders of voogden, dat zij voorne mens zijn hem (haar) voor het onderwijs te bestemmen. De Directeur, N. VAN VEEN. Amersfoort, 26 Jan. 1910. Muurhuizen 39 befasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Scholl Engberts Scholten ALMELO. 2UIVER WOLLEN ONDERtttEEOIftG. (fabrimat wjansem) DE WITTE WINKEL. Langestraat 74 AMERSFOORT. TELEFOON 70. gaan... Dusspijkers met koppen... Toen werd het gesprek weemoediger, ernstiger... Verhoef zinspeelde op heel- andere dingen... Roerde aan het jong gestorven zoontje van Dorens... Zag de aandoening op het gezicht van den oude... Stond ineens op— Ging naar vader toe. Legde eene hand op vriend z'n schouder. «Zeg, Willem," zei hij, en onderwijl greep moeder een stoel vast, zóó duizelig werd ze van angst... «Zeg, Willem, ik had je iets willen vragen!" De ander begreep blijkbaar niets van wat hij bedoelde. Even draaide Verhoef er om-heen... Toen kwam 't eruit. Praatte hij zacht jes, toch met nadruk... Vertelde hij van Jan z'n plannen; van z'n goed- gedrag... Z'n voornemens met dat meisje... Praatte, praatte maar voort... De oude Dorens zat naar hem te luiste ren. Met beide handen grijpend de leuningen van z'n stoe1. de oogen strak-gericht op die van z'n vriend... Ze wisten niet hoe ze 't met hem hadden... Hielden 't voor grenzelooze erbazing over dat ongedachte... Van dat Jan een meisje van nette familie- Maar plotseling vloog de armstoel in een hoek van de kamer... «Ploert!" schreeuwde Dorens, die met gebalde, dreigende vuisten tegen over den ander stond «ploert, die je bentDóhrom zitje me te flikflooien, hé?... Samen met héér... Met Mien... Ploert of gek, een van beide ben-je, Verhoef... Mij te willen overhalen om medeplichtig te zijn aan een schurke- streek... Een fatsoenlijk meisje te willen ongelukkig maken... Voor zoo'n— zoo'n..." voorheen W. TR00CKEW1T WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uit/allen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieutos van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wqnende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. met welwillende medewerking van ENTRÉE 1.en 0.50. AANVANG 8 uur precies. PKOGRAMMA's vérkrygbaar in de Concertzaal. PLAATSBESPREKING Zaterdag 20 Januari van 11 tot 1 uur by den kastelein der sociëteit Vereeniging. Dinsdagavond lialf acht Kinderayiuphonie en Uitvoering der Amersfoortsche Mandolineclub. ENTRÉE f 0.50 en ƒ0.25, kinderen beneden 14 jaar 10 ets. Geen plaatsbespreking. Woensdagavond 8 ure muzikale en andere voordrachten. KAARTEN zijn verkrijgbaar bij de boekhandelaren Valkhoff, Slothouwer en Veenendaal, bij de heeren Van Eimeren, Muyi en Zijlstra (Maison Beck) by den kastelein der soeieleit Vereeniging en des avonds aan de zaal. Hedoe Charapagnisé Sec. 1.50. N.B. De Vins Blanc Mousseux du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wijnen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in. Moeder vloog naar de deur, die naar het opkamertje leidde... maar 't was al te laat... Jan stond midden in de kamer. «Nou, voor zoo'n riep hij, en al de felle haat, tegen den vader in hem levend, vonkte in zijn oogen... «Dorens, bedènk dat..." De ander was vóór hem gaan staan. Had vader z'n armen gegrepen... «Een dief in mijn huisschreeuwde de vader «een d...dief..." Maar 't was al voorbij. De straatdeur bonkte dicht. Vrouwtje lag geknield voor een stoel. Lag stil te snikken... wist dat alles voorbij was... voor altijd... Geen kwartier later was ook de gast vertrokken. Zat vader weer in z'n armstoel. Joeg hij nieuwe rookwolken naar de zolde ring... Z'n woede was bekoeld. Moeder had de vlucht genomen naar het kamertje, waar Jan geweest was... wachtend, vol gens afspraak, op het gunstige moment, dat- vader hem misschien zou willen zien... Bij het denken aan de schande, die ze over hem hadden gebracht... z'n vrouw en Verhoef... om «den dief" in zijn huis te durven brengen... Bij die gedachte balden z'n vuisten zich weer, als om iemand aan te vallen, te tuch tigen... te toonen, dat ie niet met zich spelen liet... Kwam de aandrang in hem om het kleine, sidderende vrouwtje, dat hem ontvlucht was... Dat hem de schande had aangedaan... Om haar op te zoeken... Te laten merken dat-ie zijn gezag zou handhaven... Zooals hij 't al die jaren van hun huwelijk gedaan had... Maar 't was vader, of eene on- j zichtbare macht hem tegenhield... 't Was hem, of de grauwe wolken uit z'n Duitsche pijp vreemde vormen aannamen... Ze zweefden om hem heen, in allerlei grillige slingers en bochten- Ze wonden zich om hem heen, als spichtige figuren, die bogen en weêr-terugdeinsden... Het werd al donker in de kamer- In huis was 't héél-stil— Sien zou eerst over een halfuurtje van d'r atelier komen... 't Was vader na die scène van van-middag of hij gekluisterd was aan z'n stoel. Wat Verhoef hem gezegd had... Over Jan z'n plannen... Van zijn waar- achtigen ernst om zich te beteren... Dat-ie een ander leven zou beginnen... 't Was Dorens, of 't hem weer werd ingefluisterd... Hij zag den jongen, die gehoopt had op z'n vergiffenis, hollen over de straat... Weêr boef worden... Terug- geslingerd naar z'n kornuiten van vroeger... De grijze slingers en spichtige figu ren warrelden, in het halfduister om den ouden heer, 't was hem of ze tegen hem grijnsden... Hem dreigden... De ijle gestalten, die hij niet grijpen kon... Waèr z'n vuisten machteloos tegen waren- In het grauw-halfduister van de kamer begon, in bet hart van den on verzoenlijke voor 't eerst iets te leven dat er nog niet in had gesproken... En terwijl de schimmen, door de rook wolken getooverd, om hem heen krin gelden, beefde de vader, in eerste foltering van wroeging... Luisterde hij met kloppend hart... Of Sien nog niet kwam... om 't licht op te steken... MaÏtbe Cobbf.au.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3