Pink Pillen BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Een sterk vergrootte bloeddruppel. Senaat als het brave college van Noord-Hollandsche vroeden hebben een hartelijk »m. g.« verdiend,van klle partijen in den lande. De senatoriale Begrootings-weekjes kunnen op deze wijze heusch interes sant worden... Jammer, dat mannen als Figaro, die over «surprise-kometen" zoo somber gestemd zijn, in de minderheid zijn gekomen... Een dikke honderd jaar geleden, nog, zou zoo'n rossig staartding voor een rechtgeaard minister van defensie goud waard zijn geweest... Had-ie er z'n aller duurste begrooting met vlag- en wimpel door-gehaald... Vooral tegen den avond... als het dreigende staartje begon te gloeien...! Mr. ANTONIO. RECLAME. Wat aan het bloed zijn roode kleur geeft, is die massa kleine, microscopische lichaampjes, „roode bolletjes" geheeten. Die roode bolletjes nemen de zuurstof op, dat groote levenselement, dat noodig, onmisbaar is voor het leven van ieder orgaan van ons lichaam. Bii den bloedarmoedige is het aantal dier roode bolletjes belangrijk verminderd, en de zieke wordt bleek en zwak. Het is zuurstof, door de roode bolletjes geleverd, die de maag in staat stelt het voedsel tc verteren. Verminder de hoeveelheid roode bolletjes en de spijsvertering heeft niet meer plaats. Er is ook verband tusschen het aantal der roedebloedWletjesen den gezondheidstoestand van het zenuwstelsel. De Pink Pillen vermeerderen ontegenzeggelijk hot aantal der roode bolletjes en vermeerderen dus de opname der zuurstof. Het is om deze redenen dat zij onmiddelijk de bloedarmoede genezen, het is daarom dat zij kleur en Erachten geven, dat zij de maagpijnen en de rheümatische pijnen doen verdwijnen, en dat zij het bewiis geven van een onschatbare, waarde bij de benandeling van zenuwstoringen. Er wordt niets over de Pink Pillen verkondigd dat niet ruimschoots bewezen wordt door duizende genezingen. Indien gij ziek zijt en geen, voldoening hebt door de gevolgde behandeling,'"moet gij het eens beproeven met de Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De ellende, veroorzaakt door de over- stiooming te Parijs die ook zoo groote stoornis brengt in handel en verkeer, is ontzaglijk groot. Het bedrag van 2 milhoen francs, door de Kamer voor de schadelijdenden toegestaan, is ten eenenmale onvoldoende, gelijk minister Briand meedeelde. Maar de regeering zal, in overleg met de Kamer, verdere maatregelen nemen tot leniging van den nood. Ook van particuliere zijde is men aan alle kanten in de weer ten bate van de noodlijdenden. Als het koude weder aanhoudt zou de toestand nog kunnen verergeren, want bevriezen van het water zou vele muren en kaden misschien doen springen. Een ramp, als die thans een deel van Parijs en van het geheele gebied der Seine verwoest, houdt de openbare meening dermate bezig, dat men bijna over niets anders kan spreken, terwijl dezellcle gedachten natuurlijkerwijze in ieders hoofd opkomen, zoodat beschou wingen oieibodig zijn. De nieuwsgie righeid der eerste dagen heeft al zeer spoedig plaats gemaakt voor droefenis. Die duizenden gezinnen, die uit bun huis gejaagd zijn en bedreigd worden in hun vermogen, in hun leven wel licht; dat voortdurende wassen van den stroom, die blinde maebt der elementen tegenover welke de moderne mensch, die zoo trotsch gaat op zijn wetenschap, machteloos staat, dal alles zijn dingen, waarover men niet behoeft uit te wijden, 't Is nog te vroeg om te onderzoeken of het niet mogelijk geweest was, de ramp te beteugelen en of men niet zekere voorzorgen moet nemen voor de toekomst. Men kan de tegenwoordigheid van geest en de toe wijding der bevolking in deze omstan digheden niet genoeg prijzen. Als de menscben misschien onvoorzichtig ge weest zijn vóór de ramp, dan hebben ze toch de ramp zelf doorstaan met een moed en kranigheid, die terstond den ernst van het geval verminderd beeft. Men vreest, dat Parijs en de banlieue gebrek aan petroleum zullen krijgen, want de petroleum wordt per schip langs de Seine aangevoerd en de sche pen kunnen niet meer varen of aan leggen. Het gerucht als zou de Eifleltoren gevaar loopeu omver te vallen wordt stellig tegengesproken. De toren loopt niet het minste gevaar. Overigens klimmen er dagelijks duizenden men scben op, om van het schouwspel te genieten. In de Sorbonne zijn de lessen ge staakt, omdat het electrisch licht niet meer brandt. Van de Métro worden alleen nog maar gebruikt de lijnenvan de Boule vards Extérieurs naar l'Etoile, van l'Etoile naar l'Italie, en een paar lijnen in het noorden der stad. De kerk te Dillenburg. Sedert geruimen tijd reeds,zoo wordt uit Dillenburg aan de »Küln. Zeitung» geschreven, bestond hier ter stede bet plan om de kerk waar een aantal leden van het huis van Oranje een laatste rustplaats hebben gevonden, een waar diger aanzien te geven. De Koningin der Nederlanden heeft eeriige jaren geleden reeds een som geschonken voor het aanbrengen van een gedenk plaat, maar thans acht men het noodig ook eenige herstellingen en verbete ringen aan te brengen, waarvoor, vol gens de berekening, een som van 23.000 Mk. noodig zou zijn In een dezer dagen te Dillenburg gehouden vergadering, waar ook een aantal vertegenwoordi gers der regeering aanwezig was, is nu besloten tot den keizer een verzoek te richten om een bijdrage voor bet genoemde doel van 10.000 Mk. De kerkelijke gemeente heeft zich bereid verklaard om het overige deel der kosten te dragen. H. M. de Koningin reed Donder dagmiddag in een open rijtuig uit naar bet Haagsche Bosch. Daar stond een arreslede gereed, waarin H. M. met een hofdame plaats nam en een tocht door het Bosch maakte. H. M. keerde te voet naar het Paleis in het Noordeinde terug. Nieuwe Reizigerstarieven. De Minister van Waterstaat heeft zijne goedkeuring gehecht aan bet voorstel der betrokken spoorwegmaat schappijen, om de nieuwe reizigers- tarieven op 1 Januari 1911 iu te voeren. CANADA. De Industrial Canada, het officiëele orgaan van den bond van Canadeesche Fabrikanten, publiceert dat er in Canada groot gebrek aan werkkrach ten is en dit zeer waarschijnlijk grooter worden zal. Niettegenstaande het nu nog winter is in Canada, bleek uit een ingesteld onderzoek dat nu reeds ongeveer 0000 personen gewenscht werden, zoowel vrouwen als mannen. Het jaargetijde in aanmerking nemende, is dit cijfer hoog en wijst op een waarschijnlijk zeer groote behoefte gedurende dit jaar. O.a. zijn er plaatsen open op meubelfabrieken, stofieerderijen, boek binderijen, fabrieken van linnen goede ren, schoenen, kachels, houtwerk bis cuits, gebreide en geweven goederen, electrische installaties, hoeden, para- pluies, pianos, zeep, motorwagens, drukkerijartikelen etc. Ook is er behoefte aan machinisten, molenaars, koper- en zinkwerkers etc., terwijl er ook niet vaklieden werk zullen kunnen vinden. In verband met het bovenstaande ontvingen wij van het Hoofdkwaitier van het Leger des Heils, dat zich zeer interesseert voor emigratie en bereid is iedereen zooveel mogelijk inlichtingen te verschaffen, de ver zekering, dat inderdaad in Canada behoefte is aan vrouwelijke en man nelijke werkkrachten en het Leger des Heils daarom weder de gelegen heid voor iedereen opent, om, zoowel onder geleide van Heils-Officieren als op andere wijze, door zijne bemidde ling naar Canada te emigreeren, waar door men zeker kan zijn de meest belrouwbare inlichtingen en hulp te zullen verkrijgen. Men wende zich daartoe tot het Hoofdkwartier van het Leger des Heils, Prins Hendrik kade 49-51, Amsterdam Men meldt uit Egmond aan Zee aan het N. v. d. D. Voor het burgemeesterschap dezer gemeente zijn ruim 40 sollicitanten. In een der adressen, die hier gecir culeerd hebben, wordt de benoeming gevraagd van mr. Van den Berg, wonende te Utrecht, leeraar aan het Oud-Katholiek Seminarium te Amers foort, en wel op grond, dat in dit zeedorpzooveelOud-Katholieken wonen In het afgeloopen jaar werden door de politie alhier 39 personen aangehouden, die in 't Algemeen Politie blad gesignaleerd stonden. Aan 832 personen werd nachtver blijf en voedsel verstrekt, terwijl 117 van reiskosten werden voorzien. Verder werden opgemaakt 708 pro cessen-verbaal. Hiervan waren o.m. 225 wegens openbare dronkenschap, 140 wegens verschillende misdrijven, 74 wegens overtreding der rijwiel en motorwet, 48 voor overtreding der leerplichtwet, 14 voor overtredingen van de drankwet 45 van de ijk wet, 31 voor overtreding van het provin ciaal reglement betreffende trekhon den, 12 voor de overtredingen van de verordening op de tapperijen enz. enz. Den 24 Februari a.s. zal door «Het Tooneek, directeur de heer Wil lem Royaards, in Amicitia worden opgevoerd het in den laatsten tijd veel genoemde tooneelstuk «De Vrouw in 't Spel." De Tooneelvereeniging «Tbalia» zal op Zondag 6 Februari a.s. in Amicitia een volksvoorstelling geven van het blijspel «Broeders Vrijmetse laars», dat Zondag j.l. in de «Vereeni ging» met groot succes in besloten gezelschap werd gespeeld. Onze paardentram heeft gisteren door tie dikke sneeuwlaag tijdelijk den dienst moeten staken. Mel 1 Februari wordt de be steller W. J. Mulder van Roosendaal overgeplaatst naar het postkantoor alhier en treed de hulpbesteller H. J. van Bennekom in zijne plaats. Mr. S. G. van Heuven, griflier bij ^bet Kantongerecht alhier, is be noemd tot Kantonrechter te Terborg. Kapitein B. Reijnvaan, van het 5e regiment infanterie, zal kapitein W. J. Steinbuch opvolgen als leider van het Voorbereidend Militair Onder richt in Utrecht en Gelderland. Luitenant-kolonel-kwartiermees ter D. G. M. de Vries, controleur over de inwendige administratie der korpsen 2e bureau, dat 1 Februari te Amersfoort komt, heeft tegen 1 Mei pensioen verzocht. De le luitenants der infanterie B. E. Stover en E. C. J. Moonen, leerlingen van de Hoogeie Ki ijgsschool, worden 1 Mei gedetacheerd bij het le regiment huzaien te Amersfoort. Luitenant A. G. J. C. Wilkens, van het le regiment veld-artillerie te Utrecht, wordt 17 Mei gedetacheerd bij de rij- en hoefsmidschool te Amersfoort. In eene gisteravond gehouden vergadering der Afdeeling Amersfoort van de vereeniging tot opvoeding van Half-verweesde-, verwaarloosde of verlaten kinderen in het Huisgezin werd door den heer Mr. P. L. Baudet het navolgend Jaarverslag uitgebracht. Konden wij ons vorig Jaarverslag aanvangen met de verzekering, dat over den algemeenen gang van zaken niet te klagen viel, ditmaal komt het ons voor dat in sommige opzichten, tevredenheid misplaatst zou zijn. Immers wanneer wij nagaan het uit gebreide arbeidsveld, dat nog braak ligt en tevens hoe door onvoldoende kasmiddelen wij niet voldoenden steun kunnen bieden telkens waar met reden een beroep op ons wordt gedaan,dan zal het wel duidelijk zijn, dat wij een gevoel van onvoldaanheid niet kunnen ter zijde stellen, wanneer wij een ver slag opmaken over de lotgevallen onzer afdeeling in het afgeloopen jaar. In de eerste plaats valt in stede van vooruitgang, achteruitgang in het aan tal leden te constateeren, op de leden lijst prijkten op 1 Januari 1910, 173 namen, met een totaal aan contributies van f 494.waaruit volgt dat het ledental met 14 is verminderd, inder daad ontvielen ons een twintigtal leden door overlijden, vertrek naar elders, of om andere redenen. De aanwinst van zes nieuwe leden woog legen dat verlies niet op: te meer is dat verlies van beteekenis daar onze jaarlijksche uitgaven steedsstijgen en dientengevolge eene vermindering in vaste inkomsten ons slecht te pas komt. In 1909 voldeden 9 beschermers, 140 leden en 38 begunstigers hunne contributies. Voor onze eigen kinderen betaalden wij voor verpleging f798.21, terwijl voor die kinderen in onze kas gestort werd f 143.75, zoodat die verpleging ons te staan komt op f 654.46. Wanneer wij nu nagaan, dat door ons in de Algemeene Kas, jaarlijks moet worden gestort: f 11.000. dan wordt het duidelijk, dat wij den finantieëlen toestand niet rooskleurig kunnen inzien. Onze finantieën gingen dan ook achteruit. Wij gaven f 174.04 meer uit, dan wij ontvingen en hebben daarvoor ons kapitaal moeten aan spreken. Slechts één gift gewerd ons en wel van de ontbonden Tennisclub »'t Stort». Met genoegen maken wij er hier melding van, te meer omdat wij van 't hier medegedeelde geval hopen, dat bet door velen zal worden nagevolgd wat zeer ten goede zou komen aan onze bij uitstek Amers- foortsche instelling. Ledenvergadering werd slechts een maal gehouden ter behandeling van de statuair voorgeschreven punten. Deze eenige vergadering was slecht bezocht, iets wat niet gezegd kan worden van de Bestuursvergaderingen die geregeld den tweeden Vrijdag van iedere maand worden gehouden in «Ons Huis». Dit jaar vooral waren de beraadslagingen van gewicht; niet immer gaf, en dit in tegenstelling van verleden jaar de ons toevertrouwde jeugd reden tot tevredenheid. Baarden sommige kinderen ons teleurstelling door hun gedrag, geluk kig kunnen wij, op andere wijzen en deze vormen verreweg de groote meerderheid, die in alle opzichten toonden, het goede te willen. In het bestuur waren eenige ver liezen te betreuren. De Heer A. Bom mel vertrok naar Alkmaar, de heer Kenninck bedankte voor zijn bestuurs lidmaatschap, terwijl de beer G. R. Rijkens zich door drukke bezigheden genoopt zag zijne bestuuisfunctie neder te leggen. Wij hebben goede hoop, dat de opengevallen plaatsen spoedig weder bezet zullen worden, wat inet het oog op onzen arbeid uiterst gewenscht is. Mevrouw ReyndersCalkoen nam de benoeming tot lid van het dage- lijksch bestuur aan, terwijl voorzitter en secretaris als afgevaardigden de Afdeeling hebben vertegenwoordigd op de beide algemeene vergaderingen der vereeniging te Amsterdam gehouden. De Afdeeling Amersfoort ontsloeg in hel afgeloopen jaar een jongen uit de verpleging, die dienst nam bij het corps Genietroepen te Utrecht, maar nam voorloopig in afwachting van eene beslissing op een verzoek tot onthef fing der voogdij, onder hare hoede, twee jongens, zoodat voor hare reke ning nu verpleegd worden drie jongens en twee meisjes. Behalve van deze, behartigen wij de belangen van kinderen door Hoofd bestuur en andere afdeelingen aan ons toevertrouwd en oefenen de bestuurs leden, daardoor ieder in het bizonder aangewezen, een voortdurend toezicht uit. Van bet Hoofdbestuur hebben wij nu in verzorging vier jongens en één meisje, van de Afdeeling Zeist twee meisjes, van de Afdeeling Assen een jongen en een meisje en van de Af deeling Amsterdam één jongen, zoodat ons toezicht zich nu uitstrekt over 15 kinderen. Voor kinderen, die niet voor onze eigene rekening verpleegd werden, werd door ons uitgegeven f2714.85s, welk bedrag op f25,10 na, reeds is gerestitueerd. Wat betreft de gezondheidstoestand der kinderen, deze viel te roemen; ernstige ziektegevallen kwamen niet voor. Het is hier de plaats een woord van dank te uiten voor den belangeloozen steun ons bewezen door den heer J. D. Rolandus Hagedoorn, arts, alhier, die door het geven van medische adviezen steeds waar het noodig was in belang rijke mate ons van dienst was. Onze inkomsten hebben in 1909 bedragen met inbegrip van het batig saldo aan 't begin van 't jaar groot f85.33 en van f 100 van onze bezit tingen te gelde gemaakt f3727.94. De uitgaven met inbegrip van een batig saldo aan 't einde van het jaar, groot f 11.29 wijzen een zelfde bedrag aan. Met een vernieuwd beroep op den steun van allen, die belang stellen in onzen aibeid, eindigen wij dit verslag. Nadat tie voorzitter, de heer F. M. van Veen, de vergadering geopend had, werden de notulen van de ver gadering van 5 Febr. 1907 gelezen en onveranderd vastgesteld. In het Afifeelingsbestuur werd her kozen de heer F. M. van Veen en gekozen de heeren J. van de Lyke, A. P. Schroder en H. van Maanen. Bij punt 3 van de agenda stelt de heer E. van Vollenboven voor, de jongens de helft van hun verdiensten te laten behouden en dit op de post spaarbank te plaatsen. Dit voorstel zal door de Afdeeling worden be handeld en komt dan op de eerst volgende alg. verg. ter sprake. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. te Amsterdam werden gekozen de heeren F. M. van Veen en Mr. P. L. Baudet en tot hun plaatsvervangers de heeren E. van Vollenboven en A. N. J. van Rossum te Baarn. De heer Rijkens dankt den voorz. voor de vriendelijke woorden en mocht het Bestuur hem noodig hebben, 't kan steeds op hem rekenen. De heer v. Vollenhoven stelt voor het verslag te laten drukken voor de propaganda. De heer Baudet is hier ook zeer voor, terwijl de lieer Rijkens aanbood er eenige te doen drukken, van welk aanbod gebruik gemaakt zal worden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Het Sevcik-Quartet. Bohuslav Lbotsky, 1ste viool, Karei Prochazka, 2e viool, Karei Moravec, viola en Bedrich Vaska, violoncel, zie hier de min of meer vreemde namen van de vreemde kunstenaars, die gis teravond in Amicitia het 4e Abonne mentsconcert gaven. De talenten van deze heeren zijn groot en zeldzaam, wat bij elk nummer van het programma bleek. Hun samenspel is bewonderens waardig. Ze begrijpen elkaar volkomen. Vooral bij de lage instrumenten was bet klankgebalte volkomen gelijk. Tech nische moeielijkbeden bestaan voor hen niet. Van het programma werd eenigs- zins afgeweken, in zooverre eerst werd gegeven Smetana E. moll (Aus meinen Leben) en daarna Beethoven op. 18 No. 2 G-dur. Na de pauze Schubert's Der Tod und das Mlidchen. Hoe innig, hoe fijn, hoe verrukkelijk werd dit meesterwerk uitgevoerd. Het was een avond rijk aan kunstgenot. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 30 Januari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. F. G. Lagers, Em.-pred., alhier. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Prof. Dr. H. IJ. Groenewegen, te Leiden. Collecte voor de Remonstrantsche Broederschap Doopsgezinde Kring. Eet logegebouto Van Pcrrijnitraat No. 1. Voorm lO'/i uur, Ds. E. M. ten Cate. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. sAv. 5'/« uur, Ds. Donner. Bediening van het H. Avondmaal. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening v. h. H. Avondmaal, 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, s' Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. 392ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 2628 Januari 1910. (2850 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leütweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 15690. Prijzen van f70. 3372 3389 6244 6264 7974 7988

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2