BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. leden. Slechts twee personen zijn te Parijs ten gevolge van de overstrooming om het leven gekomen en dat is bij een ramp van dezen omvang werkelijk merkwaardig te noemen. Al naarmate te Parijs het water zich terugtrekt, blijkt duidelijker, hoe groot de aangerichte verwoestingen zijn. De straten vertoonen diepe voren, breede spleten en kuilen en telkens weder zinkt hier en daar een gedeelte straat weg. Maandag bijv. te half 10 moest plotseling bet verkeer aan de snijding van de rue Caumanau te Saint-Lazare ophouden, een stuk straat was neer gezakt in de diepte van de galerij van den in aanleg zijnden ondergrondscben spoorweg. Er was daar een opening ontstaan van 4 vierk. meter en een diepte van 1 M. 50. Maar ondanks dat alles verbetert,de toestand merkbaar. De rue Regnault, de rue de Chevaleret, de quai de la Gare zijn weder droog, evenals een gedeelte van de avenue LedruRollin, de faubourg St. Antoine, die beden weder voor het verkeer zou worden opengesteld. Op den quai d'Orsay, in de richting van de rue de Bellechasse en den pont de Solférino, is vooral de toegebrachte schade duidelijk merkbaar. Langs den Orleans en daarlangs stroomen vuile modderbeken. Het is maar gelukkig, dat de val langzaam gaat. Zakte het water sneller weg, dan zouden een groot aantal licht gebouwde buizen reeds zijn ingestort. Nader is gebleken, dat men ver keerdelijk beeft gemeend, dat de meeste riolen gesprongen zijn, in werkelijk heid was er siechts één riool, dat aan den drub van het water geen weerstand beeft kunnen bieden. Maar zoo goed als overal hebben de geleidingen van de buizen naar de riolen, die natuurlijk minüei stevig zijn aangelegd, bet moe- teu afleggen en dat was de reden, dat het water de straten heeft overstroomd. De Esplanade des Invalides, eenige dagen geleden nog een meer, staat thans droog. Maar de bewoners van de rue de Constantino en de rue de Fabre, moeten thans nog met bootjes van levensmiddelen worden voorzien. De Paryscbe correspondent van de Petit Bleu deelt met volstrekte zeker heid mede, dat president Fallières onmiddellijk na de algemeene ver kiezingen in Mei zal aftreden. Zijn gezondheidtoestand moet den laatsten tijd van dien aard zijn, dat de doktoren hem ernstig hebben aangeraden, hoe eer hoe liever het in verschillende opzichten veel van zijn krachten vergende presidentsambt neder te leg gen en zicb op zijn landgoed Loupilloo terug te trekken. De president moet in December eenige malen plotseling zoo onwel zijn geworden, dat zijn omgeving het ergste vreesde. Reeds wilde de beer Fallières een paar weken geleden zijn besluit om af te treden, bekend maken, doch op aandringen van den minister president, die hiervan, op dit tijdstip, slechte gevolgen vreesde voor de ver kiezingen, heeft hij dit uitgesteld tol bovengenoemde datum. De correspondent voegt hieraan toe, dat dit bericht nog niet tot de pers is doorgedrongen, aangezien men in politieke kringen het stipste stilzwijgen in acht neemt. Niettemin staat hij in voor de juist heid van zijn inlichting. De bestuien der Duitsche vereeni- gingen van belanghebbenden bij de 't ook niet kon missen... Hij moest 't dan maar zoolang afnemen van het geld, dat-ie haar immers de vorige week al zou hebben teruggegeven- Toen Da de venijnigheid gezegd had, voelde zij er spijt, berouw over— Maar 't was te-laat. Georges ver dween in de massa— Het deurtje van de tram had zij eenige malen open en dicht hooren kletteren... Kon haar niks-schelen. Zij lette op niets, niemand. Voelde zich te miserabel, te verdrietig. Wist dat als mevrouw straks soms zou gaan mopperen over het kwartier te laat thuiskomen. Dat ze dan in staat zou zijn om zóó op stel en sprong— Da zat zich op te winden, dat haar wangen gloeiden...! En plotseling schrok ze zóó hevig, dat er een gevoel van verlamd-zijn over haar kwam... Dat de kleur uit haar gelaat week... Dat 't was of een ijzeren vuist 'r hart saamklemde en zij niet kon ademen— Vlak-over-haar zat Georges... De oogen strak op haar gericht. Precies als vroeger, stok met dikken knop tusschen de knieën geklemd. Modieus lM«r4» met kesrig dasje... Hij leek vaart op den Rijn, de Elbe en de Weser, hebben zich wederom gewend tot den Bondsraad met een schrijven, waarin zij hunne bezwaren tegen het Pruisische voorstel tot bet heffen van scheepvaarttollen uiteenzetten en ver zoeken het voorgestelde wetsontwerp niet aan te nemen. De kamer van koophandel te Mainz beeft bij den Bondsraad een verzoek van gelijke strekking ingediend en de te Duisburg gehouden vergadering van den «Particulier-SchifTersverband Jus et justitia," heeft zich eveneens nog maals verklaard tegen elke heffing van scheepvaarttollen. Dezer dagen meldde een telegram uit Lugano, dat zeven Italiaansche smokkelaars, die over den Forcolapas trokken, door een lawine waren over vallen en dat zes hunner het leven hadden verloren. Uit den mond van den eenigen''overlevende heeft de «Corriere della Sera" de volgende bijzonderheden omtrent dit ongeluk vernomen: De kolonne, bestaande uit vijf dragers en twee gidsen, was met een lading smokkelwaar uit het Me- soleintal in het kanton GraubUnden vertrokken om bij den Focolapas de Italaansche grens over te trekken. Het ongeluk had plaats, toen de beide gidsen, nadat de grens was overschreden, den terugtocht aan vaardden. Een dezer gidsen, de gé- redde Maretoli, [liep op ongeveer 20 meter achter de kolonne en gaf ten teeken, dat de makkers den weg naar Chiavenna hadden bereikt en dus buiten gevaar waren, e6n luiden gil. De ondervinding nu heeft geleerd, dat het lichtste geruisch, de geringste luchttrilling voldoende zijn om de losse sneeuwmassa's, die aan de naakte steile rotswanden hangen, in beweging te brengen. Dit bleek ook thans weder. Nauwe lijks was de kreet in de eenzaamheid van bet dal weggestorven, of een zware sneeuwmassa raakte los van den rots wand en rolde met de snelheid van den bliksem neer op de smokkelaars- kolonne. Maretoli had op dit kritieke oogenblik een gevoel, alsof hij neer plofte en zag niets anders dan ter rechterzijde van het pad den gapen den afgrond, waaruit een dof geloei, als van een storm, opsteeg. Toen hij weder tot bewustzijn was gekomen, waren zijn makkers spoorloos ver dwenen. De sneeuwlast bad ben neer- gesmakt in den diepen afgrond, waar uit een dunne stofnevel omhoog steeg. Bezoek van Koning Albert. De «Soir" bericht, dat de Koning besloten heeft in het aanstaand voor jaar een officieel bezoek te brengen aan Koningin Wilbelmiua. De Ridderorden-quaestie. «De Standaard" schrijft: »Naar men ons bericht, beeft dr. Kuyper reeds voor geruimen tijd den heer J. E. N. baron Schimmelpenninck v. d. Oye van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, verzocht, zich wel met de samenstelling van eene commissie van beoordeeling in de bekende zaak te willen belasten. »Deze heeft hieraan welwillend ge volg gegeven, en thans kan worden meegedeeld, dat in deze commissie hebben zitting genomen de heeren: Jbr. mr. P. J. van Swinderen, vice- iets dikker geworden, en z'n snor was aangekomen, dht merkte Da direct. Hij groette haar niet. Keek Da al maar strak aan... hoè-ie 't nu eigenlijk met 'r had- Ze woü stroef, norsch-onverschillig kijken, maar 't ging niet. 't Was haar, of het grijnzende, prikkelende verdriet zich oploste— En een zonderlinge sensatie van blijde vreugde kwam over haar... 't Tintelde in haar oogen. 't Sprak uit haar verlegen glimlachje om haar lippen- En toen Georges aan de eerst volgende halte, waar Da moest uit stappen, mééging, vond zij 't heel gewoon, natuurlijk... «Zou-ie?" had ze gedacht, bang dat hij kalmpjes zou blijven zitten— Haar hart bonsde en hamerde on stuimig toen Georges naast haar kwam loopen. Haar arm vatte... Zoo zacht, zoo chic kon-ie dat doen— Heel anders dan de jongens thuis bijvoorbeeld, die je een kneep gaven met 'r ruwe knuisten, dat je 't bijkans uitgilde van pijn... «Dag, Da« zei-ie «we hebben elkaar in lang niet gezien Ze kon geen woord spreken, zoo ^arnerde en bonsde dat hart... Zij president van den raad van state; «mr. H. J. Kist, oud-procureur- generaal bij het gerechtshof te Amster dam en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; »en jhr. mr. A. P. C. van Karne- beek, oud-minister van buitenlandsche zaken, minister van staat en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Tweede Kamer. Het is nog niet zeker of de Tweede Kamer tegen de helft van Februari, zooals in uitzicht was gesteld, dan wel een week later zal worden bijeen geroepen. De handel in blanke slavinnen en het Leger des Ileils. Het Leger des Heils verzoekt ons mede te deelen, dat het bereid is voor iedereen, dus ook voor alleen reizende vrouwen en meisjes, schikkingen te maken, waardoor zij door een Officier van dat Leger in de havenplaatsen van Amerika en andere werelddeelen zullen kunnen worden ontmoet. Deze Officier zal bereid en in staat bevon den worden bij aankomst voor hare belangen te waken en haar alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen. In bijna alle plaatsen van eenig belang in Noord-Amerika bevinden zich afdeelingen van het Leger des Heils, tot welke men zich om raad en hulp wenden kan. Het is zeker van belang voor ieder, die dit persoonlijk betreft of wiens bloedverwanten hierbij betrokken zijn, niet op reis te gaan zonder het Leger des Heils te Amsterdam om inlichtin gen te hebben verzocht, waarbij dan dient opgemerkt te worden, dat het Leger des Heils in staat is de reis route geheel te regelen. Kerkgaan van militairen. Het komt den M. v. 0. wenschelijk voor, tegemoet te komen aan het verlangen van vele ouders met betrek king tot het ter kerke gaan op Zon en Feestdagen, van hunne minder jarige zoons, die in militairen dienst zijn. Dientengevolge heeft de Minister bepaald, dat indien door hen, die de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen, bij het indiensttreden van hunne minderjarige zoons of pupillen, het verlangen wordt te kennen gegeven, dat dezen geregeld de godsdienst oefeningen hunner gezindte, op de hiervoren bedoelde dagen bijwonen, die minderjarigen, voor zoover de belangen van den dienst zulks zullen toelaten, onder geleide van den oudste in anciënniteit of rang, daarheen zullen te brengen zijn. De majoor-kwartiermeester W. VVoudstra van het le reg. inf. te Assen is met 1 Februari benoemd tot controleur der inwendige admi nistratie, 2e bureau, alhier. Bij Kon. Besl. zijn o.m. benoemd: tot gener.-maj., comm van de 4edivisie, de kolonel G. A. Buhlman, comm. van het 3e reg.: tot militie-ie-luit., de militie-2e-luit. G. A. J. van Engelen van der Veen, A. Plomp, H. J. A. van Son, R. P. van der Mark en M. J. L. baron Taets van Amerongen van Rens- woude, van het 5e reg. Kapitein A. A. Heisterkamp en de le luitenants B. Jasink, J. Busquet en J. II. Larnour, allen van het 5e regiment infanterie, zijn benoemd tot boog 't hoofd en mompelde iets- Maakte o-zoo weifelende beweging als om zich terug te trekken... Maar toen Georges z'n hand, die op haar arm rustte, wilde terughalen, drukte Da die vaster tegen zich aan... Zóó geluk kig, dat-ie weer bij haar was— De torenklok sloeg elf uur. Ze had al ruim een halfuur thuis moeten wezen... Maar ze gaf er nu niks-om. Liet zich door George brengen nog wel drie, vier straten verder. Ging met hem zitten in een klein café, waar 't, vóór een groen, aan ringetjes hangend gordijn, vrij donker was... Luisterde daar naar al wat-ie haar vertelde... Hoorde, hoe George een tientje liet wisselen om de consumptie te betalen... 't Ging hem prachtig, nu. En als ze nog een paar maanden verder waren... 't Was kwart over twaalven toen Da thuiskwam. Mevrouw, al in né'gügé, wachtte haar met vlammende oogen en van woede purperen wangen. Me neer riep, van boven, dat 't ongehoord was, en dat hij «zulke schandalen in zijn huis niet verkoos" Maar Da werd volstrekt niet boos. Vond de kracht om doodsbedaard te blijven.... Veel te zalig, veel te geluk kig om zich iets ervan aan te trekken... leden der commissie belast met het afnemen van het toelatings-examen tot het le studiejaar voor den cursus in 1910; de eerste tevens tot Voor zitter dier commissie, in welke 12 officieren zitting hebben. Kapitein W. van de Koogh, van het le regiment vesting-artillerie te Utrecht, die in het najaar de Middel bare akte Wiskunde behaalde, is met ingang van 1 Februari benoemd tot tijdelijk leeraar in de Wiskunde aan de Machinistenschool te Amsterdam en beeft in verband daarmee non-activeit aangevraagd. Bij beschikking van den voor zitter van de Kamer van Toezicht op de notarrissen en candidaat-nota- rissen, te Utrecht, is de notaris A. P. Schroder alhier benoemd tot plaats vervanger van wijlen notaris van Heu- ven te Barneveld, ten einde diens vacante kantoor waar te nemen. De Vereeniging tot bevordering van de Rozenteelt in ons land Nos jongunt Rosae is van haar voornemen, om in Hilversum een tentoonstelling van rozen te houden, teruggekomen, omdat de kas het niet toelaat. Toch wil de vereeniging iets doen. waaraan minder risico verbonden is. en wel door op 26 Juni, tegelijk met de algemeene vergadering, een Rozen- dag uit te schrijven te Amersfoort. Naar wij vernemen is hiervoor reeds de zaal van Amicitia besproken en zijn de heeren kapitein adjudant Hogervorst en mr. Baudet belast met de voorbereidende maatregelen. We hopen op deze zaak later terug te komen. »Dagbl.« De rangeerder G. B. ruim 31 jaar in dienst bij de N. C. S. en sedert betrekkelijk kort overgeplaatst van Amersfoort naar Nijkerk, is daar Zaterdagavond omstreeks 9 uur vlak vóór het station tusschen de buffers van een locaallrein geraakt en op slag gedood. Hij laat een weduwe met 4 nog jonge kinderen na. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Februari, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen veikrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in Januari ingelegd bij de Rijks-Postspaaibank f 5i.524 60 en daaiutt teruggevraagd f 41.851 55. Het laatste door het kantoor uit gegeven boekje draagt het nummei 15.139. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden en ver zonden van het Postkantoor te Amers foort, gedurende de 2e helft der maand Januari 1910. Brieven, binnenland. P. Zanino Amersfoort. A. v. d. Woud Hilversum. Reineveld L. Steenvoeder «'t Kan gebeuren!" zei ze alleen, wat mevrouw helsch maakte. En ten slotte zei ié, hoe «de eerste maal, dat 't weèr gebeurde... De Miereerste maal..." «O, dkn maar direct!" viel Da lachend uit, «voorziet u je maar gerust van een ander meisje, hoor!" En ze liet mevrouw staan, ging naar haar kamertje, enkel en alleen maar kunnende denken aan dat groote, groote geluk van hem te hebben terugge kregen— «Had-jij zoo-iets nu ooit van die Daatje gedacht?" vroeg mevrouw, zich gereed makend om in bed te stappen, aan haar echtvriend. Deze was al-haast onder zeil. Nog nijdig over dat moeten wachten, op zoo'n beroerde-meid— «Ze gaat weg! heeft me den dienst opgezegd!" hervatte mevrouw, haar muts vaststrikkend. Meneer gromde nog wat... Hoe eer hoe beter... zoo! Net... allemaal een der— allen met één sop overgoten... Toen ging meneer snurken. En me vrouw lag nog een heele poos over 't geval te piekeren— van die stille, stem mige, zachte Daatje... hoe die zoo op eens- Brieven, buitenland. A. van Grootheest Adrean. Briefkaarten, binnenland. D. Visser Nijmegen. N. B. 3/14 Utrecht. Blanco. Briefkaarten, buitenland. J. Voggt Dortmund. A. Haveniker Paris. Bazaar Zandbergen. In de Concertzaal der Seciteit «Vereeniging" zag het er Maandag avond al recht gezellig, ja zelfs zeer feestelijk uit. De zaal was keurig en zeer smaakvol versierd en voi dames en heeren in avondtoilet. Mevr. d'HamecourtVerniers van der Loeff uit Utrecht bracht op meesterlijke wijze ten gehoore de «Romance en barcarolle" van Rubin stein, Aufschwung van Schumann en de «Rienzi fantaisie" van Wagner- Liszt. Zij oogstte veel bijval in, even als Mevr. GudePetri, die o.a.izong «Slaapliedeken" van Spoel, «Vogelvrij heid" van Richard Hol en «Moedertje" van B. Zweers. Begeleid door Mej. Wolter behoeft hier niets meer van gezegd. De heer Meylink, tenor, moest zijn stem te veel uitzetten, waardoor ze minder schoon klonk. Na de pauze de operette: «Zehn Madchen und kein Mann." Vlug en vlot liep alles van stapel en de vroolijk- heid en gezelligheid deden aangenaam aan. Gistermiddag de bazaar. Er is letterlijk van alles te koop voor veel en voor weinig geld. Ook kunnen we aanraden een lot in de loterij te nemen. Gisteravond werd door kleine kleuters Beethovens «Kindersymphonie" uit gevoerd. Leuk en aardig! Kinderen voor kinderen bezig te zien stemt aan genaam. De feestelijkheid werd zeer verhoogd door «Arion," de Amersf. Mandoline club. Deze avond belooft ook heel wat. Muzikale en andere voordrachten en de trekking der verloting. Overzicht omtrent vervoer en opbrengst der Amersfoortsche Tramweg Maatschappij over de maanden Januari. 1909 1910 dus meer Aantal passag. 9279 8320 959 Opbr.v/hverv. i 471.30 f427.05 f 41.25 Totale opbr. -481.22 -451.97 - 29.26 Dagkil. opbr. - 8.62 - 8.10 - 0.52 302ste 8TAA18LOTEH1J. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 31 Jan. en 1 Febr. 1910. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lelfweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 3364 3369 3384 3386 4806 8882 15379 15687 16023 16040 en 16255 Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 3351 3366 3379 3380 7976 7984 8925 8931 8936 15372 15377 15382 15384 15393 15670 15671 16672 15679 15697 16028 16038 16248 16258 18063 18064 en 20498. De Komeet. Nu er dan toch voor hoe lang eenige verbetering gekomen is in den algemeenen toestand van het weer, kan de «nieuwe komeet" opnieuw met eenige kans op succes gezocht worden aan den avondhemel. Tusschen half zes en half zeven blijft nog de beste tijd. Plaatsrechts En zij vermoedde niets van den ge- luksdroom, waarin, op haar dakkamer tje, zweefde deerntje, voor wie de avond zoo heerlijk was geëindigd. Ze wandelden met hun tweeën op den stillen Buitenweg. En de langste van hen beide zei zeker voor de twin tigste maal in het kwartier, dat zij al op den uitkijk stonden: «Zie je wel, kereltje, ze kómt niet! ze verdraait 't! Hèbikje wel voorspeld!" De ander bleef zwijgen. Keek nog eens op z'n horloge, beet op z'n kne veltje, gluurde tusschen de boomen— het breede pad op— niemand te zien. «Ja" zei de lange «zoo'n meid maakt zich daar ongelukkig voor jou! zou ze toch wel gek motte wezen, hè Neen, vriend, je oude zal er aan moeten ge- looven! niks aan te veranderen, ventje!" En hij grijnsde met een leedvermaak, een wreedheidsgenot, dat griezelig was.. «O, wat zit die George er in!" her vatte hij, na een oogje te hebben ge worpen op het bleeke, strakke angst gezicht van den ander «o, wat zit die George in de penarie!..." De kleinere, van 't haast stuk-ge beten snorretj e, mompelde iets... Schor... Haastig... Wildgejaagd—

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2