B. A. SIDDRÉ, Wijnhandel. Yoor Huis en Hof. Advertentie». Lammson iïoumr Co. TüIVERSMAGrAZIJN boven Venus, in de buurt van de ster Epsilon Pegasus. lederen dag stijgt de staartster tengevolge van haar eigen beweging een paar graden hooger boven onzen horizon, maar iederen dag gaat de zon wat later onder (tegenwoordig om kwart vóór 5) dit zijn invloeden die elkaar tegen werken en het is niet zeker hoe de zichtbaarheid der komeet dientenge volge wordt gewijzigd. Ze is in de laatste dagen slechts op enkele plaatsen in ons land terloops en onduidelijk gezien. Uit waarnemingen in Engeland blijkt intusschen dat de kern snel in helderheid afneemt. De staart even zoo: prof. Turner te Oxford schatte de lengte daarvan Zaterdag op 15 a 20. nadat prof. Nijland te Utrecht, Donderdag te voren 24—35 graden geschat had. Niettemin moet de staart nog Ilink ontwikkeld zijn en als bet weêr nu wat meewerkt kan de komeet nog weken lang een merkwaardig hemellichaam blijven. Zeer veel hangt daarbij af van de doorschijnendheid der lucht. Een politiehond aan het werk. Men meldt uit 's-Gravenhage De hulp van een politiehond werd Maandag ingeroepen voor de opspo ring van een meisje dat in een zenuw lijdersinrichting te Scheveningen ver pleegd werd en daaruit den vorigen dag had weten te ontsnappen. Het kon worden vastgesteld, dat zij den dag van hare vlucht het laatst was gezien in de Rijklof van Goensstraat. De politiehond Marre werd door zijn geleider, den politie-agent Sjoorda, aan een kleedingstuk lucht gegeven in die straat en niettegenstaande het spoor meer dan 24 uur oud was, scheen de hond het dadelijk te heb ben gevonden, althans hij bracht zijn geleider over het Bezuidenhout en door het Bosch naar de uitspanning Het Roomhuis, waar hij staan bleef. Bij informatie bleek, dat de vermiste daar den vorigen dag even had ver toefd en weder was doorgegaan. »Opnieuw werd »zoeken« gecom mandeerd en het schrandere dier bracht nu zijn geleider door een war- moezerij en over een weide naar de Bezuidenhoutsche sloot, waar hij aan den waterkant bleef rondsnuffelen. De politie ging nu aan 't dreggen en kort daarna werd het vermiste meisje levenloos opgehaald. Bruidstoet per arreslede. Dat deze winter, naast al te veel regen, sneeuw, wind en klammerige koude ook nog zijn eigenaardige ge noegens medebrengt, blijkt uit een bruiloft, die Donderdag te Woerden gehouden is. Bruid en bruidegom voorop in een versierde ar en daar achter zeker wel 30 arresleden, die tot groot vermaak van de jeugd en ouderen van dagen tenminste nog eenig idee bracht van zoo'n echten ouderwetschen genoeg'lijken Holland- schen winter. In den laatsten tijd kwam het herhaaldelijk voor, dat op het traject ZeddamTerborg van de Geldersch- Westfaalsche Stoomstam staven ijzer of blokken hout op de lijn werden gelegd, ten einde de tram te doen ontsporen, gelukkig steeds zonder gevolg. Thans is het gelukt den dader aan te houden, een veertienjarigen knaap, B. genaamd. Een gemagnetiseerd schip. In een van de Engelsche bladen staat een wonderlijk verhaal over een gemagnetiseerd schip, dat verleden week Woensdag met steenkoollading «Ja, amice" zei de lange "ik kan best begrijpen, dat je er beroerd onder bent... AsjeblieftDe oude zal je een nootje te kraken geven, man!... Kan best wezen dat-ie je naar de Oost stuurt... Zie ik 'm best voor an Net als de Pa van Willem Ankers, weet-je-wel, hé die een lapje van duizend verdonkeremaand had... Best, zei de-ouwe, ik zal je uit den pekel helpen, maar je teekent voor Indië— Tj onge, George, vrind, 't ziet er zwart voor je uit!» En de lange genoot echt van den angst, die zijn woorden teweegbrach ten...." "Ja, zei hij nog «mij kun-je 't nooit wijten. Ik heb je genoeg gewaarsch...» «JijGewaarschuwd viel George uit, en in z'n feilen doodsangst was dit hem toch te kras... Jij die me...» «Nou?... Ik, die je... Watnog meer?.. Jij hebt verzekerd, dat je in elk ge val de duiten kon suppleeren... Hoe 't ook liep... Dat weet-je best... En op grond daarvan heb ik je toch, volgens mijn beste weten, geraden om bij Sammetje een duit-of-wat te wa gen... Je hebt er, die bij Sam in een nacht over de driehonderd pop hebben verdiend...» van Port Talbot was vertrokken en dat genoodzaakt werd te Falmouth binnen te loopen, omdat de kompas sen niet meer goed aanwezen, blijk baar tengevolge van bijkomende mag netische invloeden. Het opmerkelijke van het geval was, dat de kompassen aan land gebracht, weer goed W6rk ten, zoodat men de verstoring op rekening mag stellen van het schip, dat magnetisch was geworden. Er zijn dan ook deskundigen aan boord gegaan, om te zien wat er te doen valt aan bet schip, dat het spreekt van zelt zonder bruikbaar kompas niet varen kan. Volgens het verhaal van den gezag voerder voelde de bemanning op eens, dat het schip heftig trilde, het was daarbij, of er een kanon werd afge schoten. De voormast leek in vlammen te staan en het geheele schip werd verlicht. »Op dat oogenblik zoo vertelt de kapitein verder zagen wij iets groots, vlammends, met een staart, die ongeveer 20 voet van ons af over de zee heenstreek. Het verschijnsel uitte zich verder in een duidelijk sissend geluid en op het moment van zijn verdwijning ging het water als een zuil de hoogte in. Iedereen dacht een oogenblik, dat hel schip in brand stond. Ook het ruim was schitterend verlicht, in de machinekamer echter heerschle niet meer dan een flauw paarsch schijn overal sprongen vonken af. De tweede stuurman, die juist peilde hoeveel water in de pomp stond, kreeg een hevigen schok van de stalen stang, die hij in zijn hand hield. In eükele seconden bad zich dit alles afgespeeld. Wjj keken op de kompassen zij waren niet meer te vertrouwen. Ik besloot daarom zoo spoedig mogelijk ergens binnen te loopen." Aldus luidt het verhaal van den kapitein. Misschien kan er wel wal af, maar merkwaardig blijft het verschijnsel, dat door den kapitein aan een komeet of aan een bliksemstraal werd toegeschreven, daarom toch. Het zal wel een mete oorsteen zijn geweest, die in dit ge val zich op deze bijzondere wijze heeft kunnen doen gelden. Diefstal van f 17,000. Zondagavond tusschen 6 en 8 uur is een brutale diefstal gepleegd in de woning van den heer B. Hello, Mathijs Balenstraat 9 te Dordrecht. Terwijl genoemde heer met zijn vrouw ter kerke was, heeft een ongenood be zoeker zich blijkbaar met een valschen sleutel toegang verschaft tot zijn woning en uit een nachtkasje in de huiskamer den sleutel der brandkast genomen, deze geopend en zich den inhoud toegeëigend van een blikken trommel, bestaande in een waarde van ongeveer f17,000 aan eflecten, benevens een aantal andere gelds waardige papieren. De ledige trommel werd in de kast achtergelaten. Voorts werd uit een kast in de voorkamer, waar de sleutel op stak, een bedrag van circa f60 aan zilvergeld benevens een aantal gouden en zilveren sieraden meegenomen. Sporen van braak zijn niet gevonden, zoodat de dief wel goed ter plaatse bekend moet zijn geweest. Vermoedelijk voor het geval hij mocht worden overvallen, had bij de deur der serre geopend om langs dien weg te kunnen ontvluchten. Eerst gisteren tegen den middag werd de diefstal ontdekt, doordien de vrouw des huizes de brandkast, welke in een kast in de gang geplaatst was, »Sst!« zei George, en hij greep 'n pols van den lange... »Sst! Daar is... Ik geloof, dat...« Hij tuurde het pad op... Een schaduw in de verte— Gouw-gouw fluisterden de jongens, waar ze elkallr... Mocht 't wezen, dat Daatje tóch kwam... met 't geld, dat ze voor Georges... voor hem zou... uit meneer z'n schrijfbureau, dat haast-nooit op slot was... waar ze wist te vinden... in het laadje van middenvak... Waar zij elkaür dan, over een uur, zouden treffen... In de stad, dicht bij Sam z'n speelhol... Stijver wrong Georges z'n hand om de pols van den lange. Zij tuurden, tuurden... »Ja, ze is 't!" riep Georges uit,en hij moest zich bedwingen, met groot geweld, om 't niet uit te schreeuwen van plezier... »Ze is 't I" De lange verdween als bij toover- De nauwe laan in... Gouw-gouw stappend... Wilde niet gezien wórden- Hij, Georges, ging haar tegemoet— Ze fluisterden druk, rad, opgewonden- Dwaalden toen dieper, dieper het groote bosch in, waar de schemering vond openstaan. De politie is toen dadelijk van het geval in kennis ge steld en heeft toen een onderzoek ingesteld. (»D. C.") Veiligheidstoestel voor locomotieven. Gedurende zijn oponthoud te Berlijn bracht Prins Hendrik der Nederlanden een bezoek aan de Künigliche Preus sische Militiirban te Berlijn, om de werking te zien van het apparaat, uitgevonden door onzen landgenoot J. van Braam, te Parijs woonachtig, om te verhinderen, dat locomotieven doorrijden, wanneer het signaal op onveilig staat. Dat toestel, aangebracht op locomotief en seinpaal, gedurende vele jaren reeds in werking bij de Preussische Militdrban, is door den Pruisischen Slaat voor verschillende spoorwegdirecties aangekocht. Prins Hendrik, die vergezeld werd door den gezant en den legatieraad te Berlijn woonde de werking op de locomotief bij en toonde zich zeer tevreden. De demonstratie, die bijgewoond werd door de leden van den Pruisischen Landdag, geschiedde door de autori teiten van de Militarbahn. De Nederlandsche Staat heeft een bestelling gedaan op dit toestel voor een sectie harer lijnen Woerden-Leiden Laatste internationale statistiek van het Leger des Heils. Hieronder laten we de laatste statis tische gegevens van het Leger volgen. Het brengt zijn boodschap in vijfen dertig verschillende talen en geeft drieënzeventig bladen en tijdschriften uit met een oplage van meer dan een millioen exemplaren per nummer. Bij onderstaande cijfers zijn niet ingesloten het aantal jonge mannen en vrouwen, die in de. zevenendertig Kweekscholen, die het Leger heeft, tot Officier worden opgeleid, noch de vele employés. Ook de dertien Militaire Tehuizen (waarvan vier in Ned.-Indië) en de verschillende rustoorden voor zieke Officieren zijn er niet bij inbe grepen Landen Offic. Korpsen Maatsch. en Inrich Buitenp. tingen. Vereenigde" Staten 3110 871 302 Zuid-Amerika 67 31 8 Zuid-Afrika 282 112 29 Australië 1747 1250 29 Canada 976 468 37 Denemarken en IJsland 264 127 25 Ned.-Indië 58 33 4 Finland 249 85 17 Duitschland 529 161 29 Gibraltar 2 1 Nederland 317 87 29 Italië 39 24 1 Frankrijk 107 63 7 België 36 25 2 Britsch-Indië 1719 2530 53 Japan 114 39 8 Korea 12 16 Malta 3 1 Noorwegen 514 239 30 Zweden 855 626 60 Zwitserland 359 262 11 W est-Indié 127 97 11 Groot-Brittannië en 4959 1436 168 Een"l goed vogelvoederjjvoor sterke zaadetende vogels verkrijgt men door een mengsel van 3 deelen hennep zaad. 1 deel haver, 1 deel zonnebloe menzaad en 1 deel zomertarwe, met toevoeging van versch ooft.Vogels in de kooi kan men een eenvoudig schoteltje water geven Voor volières gebruikt men grootere zinken bakjes, langwerpig vierkant. Pasgevangen vogels moet men ergens in een stil vertrek plaatsen, voedsel op den bodem strooien, drinken er bij plaatsen, een doek over de kooi werpen en den al begon te dalen... terwijl, in de stad, de lichtjes begonnen te flon keren, aankondigend den naderenden avond, met groote stads-gedruisch en -gedoê... «En kunt u," zei de rechercheur, die bij meneer en mevrouw De Voogt over het geval zat na te praten... Z'n boekje bad-ie al opgeborgen... «Kunt u nu absoluut niet nagaan, waarvóór dat meisje het geld noodig had... waaróm ze eigenlijk heeft ge stolen Mevrouw haalde de schouders en de wenkbronwen héél-hoog op, verhief de beide armen en liet ze daarna neèrploffen, zoodat de handpalmen op de leuningknoppen van haar stoel neêr dreunden... «Absoluut nietzei ze. Meneer vond 't de moeite niet waard om erover na te denken. Staarde, met sceptisch-spottend kijkende oogen de wolkjes uit z'n sigaar na... Zij weigert beslist eenige opheldering te geven," zei de rechercheur, »er is niets uit haar te krijgen. De commis saris is gisteren wel een rond uur bezig geweest. Vruchteloos «Dat zijn de ergstenzei meneer, crimineel van aanleg. vogel stil laten zitten. Is het diertje te wild. zoodat hij aanhoudend vliegt dan bindt men de uiteinden vau de vleugels kruislings over elkaar boven den staart met een draadje vast. Gerookte worst moet koel, doch niet koud bewaard worden en moet ook tegen vorst gevrijwaard zijn, waarop men na het rooken wel moet letten. Worst van rauw vleesch loopt minder gevaar. Hammen bewaart men het best ieder op zich zelf in zakken, welke verder aangevuld worden met sterk riekende kruiden of met zaagsel van mahoniehout, en dan opgehangen worden. Als men gerookte hammen met eiwit, met peper vermengd, bestrijkt, blijven zij buitengewoon lang goed. Men kan ramen tochtdicht maken door de naden te bestrijken met Arabische gom en er daarna watten in te stoppen. Reten en gaten in meubels maakt men dicht met een mengsel van 1 deel kalkpoeder, 2 deelen roggemeel en zooveel lijnolie tot het een dun deeg wordt. Men vult de reten en gaten met een dik, doch kneedbaar deeg van lijm en lijn zaagsel, of met een mengsel van 1 deel terpentijn, 1 deel lijnolievernis, 1 deel sikkatief, deel kopallak en 5 deelen stijfsel. Om meubelen, welke door dampen, enz. zijn aangeslagen, weder te doen glimmen, als waren ze geheel nieuw, is het volgend middel, of liever de volgende behandeling, zeer aan te raden Neem de meubels af met een' zachten doek, gedoopt in zeepsop, en daarna met spons en zeemleeren lap. Laat ze vervolgens een half uur staan om kurkdroog te worden en boen ze ten slotte met flanel en boenwas (liefst zeer weinig daarvan) en het resultaat zal elke huisvrouw tevreden stellen. De blanke ijzeren deelen aan haarden polijst men met fijn smirgelpapier de gelakte deelen wrijft men af met een lap met olie. Platen van ge goten ijzer beschermt men tegen springen, door ze, zoodra zij bruin- of roodachtig worden, met wat olie in te wrijven. Houd netjes het huis, En de kind'ren schoon, Wis blijft de man thuis, En brengt U zijn loon. Spreek vnendlijke woorden, Die eens hem bekoorden, Verbabbel geen tijd, Dat geeft narigheid. En niet te vergeten; Wees tijdig met 't eten, Maak 't smaaklijk klaar, Niet zout of ongaar; En maak van u huis, Verstandig en wijs, Een klein paradijs. Observator. Voor de deelneming, be toond bij het overlijden van den zeer eerwaarden en wijdluften Heer TIMOTHEÜS VAN SANTEN, wordt U bij deze dank betuigd. Mede namens de familie F. KENNINCK. Amersfoort, 1 Februari 1910. Muui'huizen 39 belasten zich met aan- en verkoop vau Effecten, Wie sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Abonneert U op het KATHOLIEKE Maandelijks verschijnen 48 pag, groot formaat over 2 kolommen. Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raad sels, Logogrlef, Rebus, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Prjjs 65 CENT per 3 maanden Eerste aft. ter inzage bij den boekhandel en bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. Ouder de op de Prijscourant voorkomende Merken BORDEAUX-WIJNEN nemen een eerste plaats in St. JUL EEN CHATEAU DILLON BLANQUEFORT FBONSAO - - waarop—dan ook als TAF EL WIJN bijzonder de aandacht wordt gevestigd. DE PRIJZEN ZIJN 80 CENTS PER FLESCH. Aanbevelend, ALS BOVEN. Langestraat 74. »En u waart vroeger over haar tevreden?" vroeg de rechercheur. «Volkomen,', beaamde mevrouw, »'t is zonde en jammer voor het kind!" Meneer lachte schamper, werd er nijdig om... zoo'n slet, zoo'n doortrapte dievegge, zoo'n vrouwelijke apache- die ging ze nog prijzen... «Soms gebeurt 't wel" zei de recher cheur, lichtelijk geprikkeld door me- neers spotternij »dat er invloeden zijn, waar ze voor bezwijken— Dat's dan treurig genoeg— En als je niet weet, waar die invloeden schuilen... zietu... dan wordt het geval hopeloos." «Malligheid riep meneer uit, rood van nijdigheid, neen allemaal zotte- praatZe mosten nog de ouderwetsche methode hebben, met een rietje... of met de duimschroeven— en het brand merk... de pijnbank— weet ik wat... Al dat redeneeren, tegenwoordig, over dat boevenpak... al dat bespiegelen— "t is de pest, zeg ik je! ze half dood ranselen— in een hok opsluiten... water en brood om de drie dagen... dan leeren zij 't wel af..." De rechercheur zag meneer strak aan. Eerst met een glimlachje... wat 'n heet gebakerd, ouderwetsch heertje- En hij dacht, de politieman aan het meisje, dat nu opgesloten zat, aan die Daatje, met haar roodbekreten oogen, haar onstuimige verdrietaan- vallen haar felle, dolle wanhoopvan wie hij, met z'n ervaring als politie- speurder, stellig wist dat zij het slacht offer was, geen echte misdadigster... Rechercheur zag driftig autoritair, heel ouderwetsch, erg crimineel man netje strak aan... nu niet meer spot tend, nu doordringend scherp... Jawel, had hij niet reeds, datzelfde barsche meneertje... van de pijnbank en de hongercel— Zeker, hij wist, rechercheur, dat ze deftig-meneertje eens, tweemalen ge zien hadden... Dat huis met de groene jaloezieën... waar ze stilletjes oog op moesten houden... Rechercheur keek nu strak, door dringend, eigenaardig... Met iets-drei gends haast... Zonder een woord te zeggen— Langzaam de bol van z'n hoed opstrijkend... En 't was of meneertje er iets van snapte— Hij kreeg een angsttrekje op z'n gezicht. Werd klein tikje-bleek zelfs... Rechercheur zag 't heel-duide- lijk— Meneer stond op. Bood hem een sigaar aan. Rechercheur maakte hoffelijke bui ging. Accepteerde lucifertje. Maar bleef even-stroef, spiedend, kijken... Amuseerde zich over de onrustigheid van zooeven-nog zoo barsch-autoritai- ren meneer... Knikte, toen hij op straat was, van »Die snapte 't best— van dat huis met de groene jaloezieën..." Had er toch pret in dat-ie meneertje had laten schrikken... Alleen door dat nadrukkelijk-scherp aankijken... Nadat er zulke harde woorden waren gezegd over wat de ongelukkige meid moest hebben voor straf... De deern, die zoo jammerend lag te snikken, van verdriet dat ze nu Alles kwijt was... Yoor altijd— MaItre Coebf.au.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3