BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. BUITENLAND Gemengd Nieuws. omstandigheden, niet afhankelijk van invoerrechten, doch uitsluitend van technische factoren. De hoofdzaak werd reeds volkomen terecht door Minister Harle in zijn M. v. T. genoemd, dat de Engelsche spinneiijen, op groote schaal werkend, zich toeleggen op een speciaal soort garen, een enkel soort katoen spinnen en slechts een paar nummers produceereo, hetgeen bier niet wel doenlijk is. Wij kunnen de verleiding niet weerstaan om uit diezelfde Memorie van Toelichting van Minister Harte nog een ander gedeelte aan te halen, hetwelk betrekking heeft op den toestand der weverijen, omdat ook hierin door zoo onverdachte bron volkomen bevestigd wordt wat wij boven dienaangaande opmerkten. Daaromtrent schreef deze bewindsman het volgende: «onze zeer ontwikkelde weefindustrie dankt voor een groot deel haten bloei aan den vrijen invoer van gaiens. Tengevolge van de pro- luctieverhoudingen in andere landen is zij in staat deze grond(hulp)stoften voor haar fabrikaat tegen de voor- deeligste prijzen te betrekken. Bekend is het dat de overproductie van garens uit andere landen hier menigmaal afzet vindt tot een prijs, die in het eigen land niet meer loonend zou zijn en waartegen ook hier niet met voordeel zou zijn te produceeren. De weverij, die voor een zoo belangrijk deel voor export werkt, gebruikt dan ook hoogst belangrijke boeveelheden buitenlandscbe garens en de voor- deelige conditiën waaronder zij die betrekt, zijn mede oorzaak dat zij op markten aan de buiteniandsche weve rijen met kracht het hoofd kunnen bieden." Het loont de moeite bij dezen passus uit dit staatsstuk nog een oogenbhk te vertoeven. Hier wordt erkend dat onze weefindustrie zich heeft weten te ontwikkelen tot een belangrijke uitvoernijverheid(ontkennin'g daarvan kan ook wel bij niemand opkomen). Bij bet opsporen van de oorzaken dezer ontwikkeling hoort men den Minister niet gewagen van de rechten ad 5 pCt. op manufacturen, welke op die ontwikkeling invloed zouden hebben uitgeoefend. Voor een groot deel schrijft deze tot protectie gezinde Minister den bloei van deze industrie biet aan toe, dat zij baar grondstoffen, welke tevens het volledig fabrikaat van spinnerijen zijn, vrij kan invoeren. Erkend wordt, dat onze Nedetlandsche weverijen op de wereldmarkt aan de mededinging met buiteniandsche we verijen het hoofd weten te bieden en voor dit feit wordt als een der oor zaken genoemd, dat zij zoo groote hoeveelheden buiteniandsche garens onder de voordeeligste conditiën kun nen betrekken. Hierin ligt opgesloten dat de buitenlandscbe weverijen onder minder gunstige conditiën haar grond stof inkoopen. Immers zegt de Minister dat de productieverhoudingen in andere landen leiden tot overproductie van garens, welke dan bier voor zeer lagen prijs worden verkocht. Onder die productieverhoudingen in andere landen nu moet men verstaan, de aldaar aan spinnerijen verleende be scherming. Die protectie van spinne- lijen in het buitenland heeft dus tot eeiste gevolg dal de weverijen in die lauden haar garens duurder koopen dan wij hier en dus op de wereldmarkt bij ons achterstaan. Een tweede gevolg dier protectie van spinnerijen is over productie van garens, welke aan onze weveiijen tpn snede komt. En uit de iets in het oor fluisterde.-. Toen had de reus zóó'n pats, met gebalde vuist, op de leestafel gegeven, dat ze allemaal het toch al niet heel dikke blad hoorden splijten... Maar Hendriks had wondertoer ge daan. liet energieke onverhoedschen greep aannemer bij de schouders ge vat... voordat de reus bekomen was van verbazing, dat iemand hèm durfde aanranden, de deur uit had geschoven, naar z'n fiets toe- Ze waren allemaal opgestaan... Ver wachtten iets ijselijks... Patroon en aannemertje stonden een poosje in de gang te praten... Hendriks kwam dood bedaard binnen... of er niks was voorgevallen... En zij zagen 't lichtje van Piet z'n fiets over de laan van buitenbuurt voortschieten... »Hoe heb ie 'm dit gelapt?» vroeg een, met échten, grooten eerbied pa troon van «De Druif» aankijkend. Kreeg echter geen antwoord. Meneer Hendriks hield er niet van om over zulke dingen na te pleiten... Bleef zwijgen... Ze voelden, dat hij er niet op wou terug komen... Maar van dit oogenblik af was meneer Hendrik's gezag, zoowel uit geestelyk als pfiysiek oogpunt be- eerst aangehaalde woorden des Minis ters bleek tevens, dat onder zoo ongunstige concurentie-voorwaarden onze onbeschermde spinnerijen toch kunnen blijven bestaan, ja zelfs zich uitbreiden en ontwikkelenbleek ons tevens, dat de geringere mate van ontwikkeling der spinnerijen niet in gunstigen zin zich zou wijzigen al werd ook een recht van 2 of 3 pCt. op baar product gelegd. Inderdaad, zoo staat de zaak ten onzent en zoo waardeloos is als bewijsgrond voor het heilzame van bescherming, een beroep op de grootere uitbreiding van onze «beschermde" weverijen en de geringere uitbreiding van onze onbeschermde spinnerijen. Ware de zaak anders, Minister Harte zou zeker niet hebben nagelaten, in zijn toelichting tot dedaarbij betrokken posten van zijn tarief, daaraan een grond te ontleeoen voor doorvoering van zijn stelsel ook hier. Doch men ziet, dat alles wat hij te dezer zake opmerkte neerkomt opeen bevestiging van wat ten aanzien der weverijen en spinnerijen altijd door voorstandeis van den vrijen handel is vooropgezet. Het leek, zegt de Matin, alsof alles wat gezegd kon worden over da ellende, door het opstuwende water van de Seine teweeggebracht, was gezegdhet leek, alsof geen der ge teisterde plaatsen ontsnapt was aan de waakzaamheid der overheid en aan den speurzin der verslaggevers. Er is echter een plaats, waar bet water nog meer ellende heeft veroorzaakt dan ergens elders, en dat stadje is in de algemeene ontsteltenis geheel en al vergeten. Het is Draveil-Vigneux. Veertien dagen lang was de geheele lage stad, de x>villa DraveiU, zooals ze in de wandeling heet, van alle verkeer afgesneden; hare800inwoners waren elders onder dak gebracht en in het verlaten plaatsje zette het hier en daar tot aan de daken der huisjes reikende water ongestoord zijn ver nielingswerk voort. Op een Vrijdag begon de overstroo ming, binnen enkele uren steeg het water tot 1 M. 40, het klom tot 4 M. en bleef 14 dagen op die boogte. De bruggetjes, die door de brand weer en de genie waren gelegd, werden door het onstuimige water weggeslagen als stroobalmen. Toen voeren dappere mannen in schuitjes naar de verschil lende huizen en baalden daar de menschen vandaan, die van verdieping naar verdieping waren gevlucht uit angst voor bet steeds hooger klim mende water en voortdurend pistool schoten hadden gelost om maar de aandacht te trekken. En thans komen zij geleidelijk weer terug naar hun geteisterd plaatsje, naar hun vroeger zoo coquette wonink jes, die thans dreigen in te storten, waar hunne meubels door het water zijn vernield, waaruit hunne kostbaar heden zijn verdwenen en door welker verbrijzelde ruiten hun de bitterste ellende aangrijnst. Oud-president Roosevelt is met zijn jachtstoet op den terugweg. Den buit voert hij in groote wagens mee. Onder de geschoten dieren bevindt zich een witte rhinoceros. De Duitsche generaal Keim, die zich reeds zoo vaak belachelijk heeft gemaakt met zijn heftis oorlogsge- keken, rotsvast gegrondvest...! Meneer Daniels moest hèm zelf dus spreken, dien ochtend... En Hendriks, aan zoo'n autori- tair-deftig toontje niet gewend... Z'n vrouw, nederiger van natuur, had hem al ingefluisterd «Gauw dan, die nieuwe meneer van numero twéélf... 'n Sjieke baas, hoor...!" Wat op patroon slechts verkoelende, remmende uitwerking had... Hendriks kwam naar bezoeker toe, dopje op 't hoofd, handen in broek zakken, horloge-ketting zwaar-rinke- lend... Tikje-nijdig kijkend... Met koel- spiedende oogen... »U woü-me spreken Meneer Daniels maakte hoffelijk buiginkje. Haalde portefeuille uit z'n zak... Hield hem lapje van driehonderd voor... «Och, zoudt u me dat even kunnen wisselen En het glimlachje van «Och, eigen lijk hoef ik 't niet eens te vragen... Zooveel geld heb-je natuurlijk niet in huis!..." ontgiDg patroon grensjes... Daarom bekeek hij het bankje eens nauwkeurig, streek 't glad, keerde 't om en om... Vroeg toen heel droogjes: schreeuw, heeft thans een artikel geschreven in de Tagliche Rund schau, waarin hij betoogt dat Duitschland's toekomst afhangt van de overwinning of de nederlaag in den »eerstkomenden oorlog." Men moet niet vergeten, zegt de generaal, dat Duitscbland waarschijnlijk het volle gewicht zal te dragen hebben van den volgenden oorlog. Het Oos- tenrijksche leger is uit zoovele ver schillende volksstammen samengesteld, dat men er niet te zeer op kan rekenen, vooral omdat de Slavische elementen niet met veel vuur tegen de Russen zullen vechten. Helaas is Duitschland niet meer «bet gewapende volk van Europa," maar Frankrijk, dat zijn bevolking in veel sterker mate weerbaar maakt dan Duitschland. Zoo schrijft generaal Keim. Prins Hendrik naar Palestina. Men meldt uit Berlijn aan Het Vad.: In eene jl. Maandag bier gehouden kapittel der Johanniter-Oide, onder praesidium van den Herrenmeister der oide, Prins Eitel Fritz, is aan de daartoe opgeroepen kotnmandaloren (de voorzitters der verschillende kom- manderijen) o.a mededeeling gedaan van 's Prinsen voornemen om in het a.s. voorjaar persoonlijk het Keizerin Augusta-Hospitaal te Jeruzalem, eene stichting der orde te gaan openen. Tot de vorstelijke personen, die zijn uitgenoodigd, den Duitschen prins op die reis te vergezellen, en zijne gasten te wezen op het Duitsche oorlogschip, dat hem naar het Heilige Land zal overbrengen, behoort ook Z. K. H Prins Hendrik der Nederlanden. Naar het blad van andere zijde verneemt, heeft Z K H. nog niet besloten of hij aan deze uitnoodiging gevolg zal geven. Landbouwtentoonstelling. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van degroote landbouwtentoonstelling, die in 1911 te Enschedé zal gehouden worden, ter gelegenheid van de her denking van het 40-jarig bestaan van de Overijsselscbe Landbouw Maat schappij. Grondwetsherziening. Naar bet »Vad." verneemt, zal eerst daags in de «Staats-Ct verschijnen het Koninklijk besluit, houdende de benoeming der Staatscommissie tot voorbereiding van de Grondwetsher ziening. Is bet blad goed ingelicht, dan zal de minister Heemskerk zelf als voorzitter van die Commissie op treden. Aan de Hooge Regeering is het verzoek gedaan om in de eventueele Staatscommissie tot Grondwetsbpr- zienirig ook als lid op te nemen een Nederlandsche vrouw, ook en voor namelijk met het oog op de regeling van het kiesrecht. Een standbeeld van Koning Willem II. Men wil te Tilburg een standbeeld voor wijlen Koning Willem II oprichten. Het tentoonstellingscomité «Stad Tilburg" heeft in zijn jongste verga dering daartoe het initiatief genomen en reeds een bedrag uil de winsten der tentoonstelling in reserve gehouden. Vacantiekaarten. Nu de nieuwe tarieven dit jaar nog niet worden ingevoerd, zal, naar 't «Wilt u papier of speeie hebben "Liefst papier!" zei meneer Daniëls en patroon, nog altijd het bankje gladvouwend, om-en-om draaiend, be kijkend, rammelde met sleutels... Be gon z'n kast open te maken... En toen de nieuwe meneer z'n duiten had gekregen, informeerde hij naar het adres van een héél solied kassier... Hij was hier pas komen wonen, hè?... Be stelde, en passant, 't een en ander voor zijn kelder, uit »De Druif»... Was zelf heel matig, gebruikte haast nooit iets van wijn of zoo... «Maar men krijgt eens gasten, niet waar En er zijn ook wel eens zieken, die wat kunnen ge bruiken Drukte meneer Hendriks allervriendelijkst de hand, dankte nog maals voor 't wisselen... stapte, met statig deftige pasjes, heen... nog eens voelend in de binnenzak van z'n over jas... waar een dikke gele enveloppe met groote zegels er op, in stak... Die meneer Daniëls, bij toeval, terwijl hij met patroon stond te praten, te voor schijn had gehaald... En juffrouw Hendriks direct in het kantoortje... Vuurrood van blijdschap... Een nieuwe vaste-klant, hoor... En wèt-voor-een »Daar zit 't an, Kees! Dat's een »U. D." meldt, de Staatsspoor ge durende de maanden Juli, Augustus en September wederom vacantie kaarten verkrijgbaar doen stellen. Aan het dezer dagen verschenen verslag van de Chr. Jongelingsvereeni- ging «Psalm 119 :9« alhier, ontleenen wij het volgendeHet ledental bedraagt 48, waarvan gemiddeld een 30jonge lingen de vergaderingen des Zondags avonds bezoeken. Naast de Bijbelbe spreking werden door onderscheidene personen onderwerpen van verschil lenden aard behandeld. De vereeniging, die in het afgeloopen jaar haar 40- jarig jubileum op feestelijke wijze herdacbt en een groote bijeenkomst voor mannen en jongelingen in de tent der Ned. Tentzending belegde, telt verschillende onderafdeelingen als: een knapenvereeniging met 30 ledeneen zangafdeeling, een gym- nastiekafdeeling voor jongelingen en knapen, waarvan de heer P. de Jong directeur is: een reciteer afdeeling met 14 leden; en een bibliotheek. Gedu rende den winter worden door de vereeniging om in de 14 dagen, des Zaterdags, conversatie-avonden ge houden. Hieraan werd verbonden een sectie voor taalstudie, ten doel heb bende, door vooidragen. schoonlezen en opstellen maken, de kennis van de moderne talen bij de leden te ver meerderen. Voorts wijdt de vereeniging zich ook aan den «Witte Kruisarbeid" ter bevordering van rein leven. De ontvangsten bedroegen f 790.78'/i en de uitgaven f739,26, zoodat er een saldo in kas is van f41,521/i, terwijl het kapitaal van het Bouw fonds vermeerderde tot f l442,84'/>. Naar het Amersf. Dagbl. ver neemt zal de voorstelling van «De vrouw in 't Spel", die op 24 Februari a^. in Arnicitia zou worden gegeven door Het Tooneel, directeur de heer Willem Royaards, door omstandig heden tot een nader te bepalen dag moeten worden uitgesteld. De prupaganda-avond van den Nederl. bond voor vrouwenkiesrecht zal waarschijnlijk Zaterdag a.s. ge houden worden. Als spreekster zal op treden mevrouw Van Eeghen Boisse- vain, terwijl door de. tooneelclub «Fritonigair. uit Den Haag, een too- neelstukje zal worden opgevoerd. De Tooneel- en Reciteer-club «Thaliatt gaf Zondag in Arnicitia het blijspel «Broeders Vrijmetselaarsa en deed dit zoo goed, dat er gelachen werd van belang. Haverman heeft een Xantippe uit gezocht tot zijn levensgezellin en om nu eens per week de deur uit te komen en bij zijn vrienden te zijn maakt hij moeder en dochter wijs, dat hij vrijmetselaar is. Ze vinden dit wel leuk. Als nu Louise de doch ter, trouwt, moet haar man beloven ook vrijmetselaar te worden. Als Louise een reisje maakt, gaat hij naar de loge van den schouwburg met zijn vriend Frans Visser, en toen de vrouw terugkwam kon hij gerust zeggen een getrouw logebezoeker te zijn geweest. Gekker wordt het geval als schoonmama en -papa komen logeeren en deze heeren elkaar alles naapen. Nu verschijnt een heusche broeder ten tooneele en het geval wordt nog gekker. Frans Visser treedt eindelijk als de reddende engel op. fortuintje, hè Dien mag-je in eere houden, man Meneer Hendriks was bezig z'n secretaire te sluiten. Stapte nu in het vertrekje rond, terwijl hij nog ge weldiger dan straks met z'n sleutels rinkelde... Hij zei geen woord. Knikte maar eventjes... Van dat-ie 't ook vond... Heel-aardig... Een bof... Ten minste, als... Als... »Wat nou: Als!?" riep z'n vrouw uit, nijdig vanwege zoo'n onverschil ligheid. »'t Zou wonder zijn, als jij dien man niet wantrouwde... Hè, 't is crimineel, zeg 'kJij zult de lui nog wegjagen met je zurigheid! 't Is zonde dat ik 't zeg En de juffrouw dribbelde heen, de deur achter zich dicht-smakkend... Meneer Hendriks, van »De Druif," zat, in z'n armstoeltje, vódr z'n schrijf tafel, te pijnzen... Eigenlijk vond-ie dat z'n vrouw gelijk had... 't Was waar... Een mensch kan tè wantrouwend worden... Zoo médkt de wereldje nou... Zelfs ovgr zoo'n man als die Daniëls zat-ie nu te piekeren»als 't toch eens schijn was... En: dat er iets in den klant van het bankje hem tegen stond... Maar hij lachte zichzelf uit, en terwijl meneer Hendriks de Er werd goed gespeeld en hartelijk gelachen. We kunnen hier nog bij voegen, dat het stuk voor niemand iets aanstootelijks heeft. Het is ons een groot genoegen te kunnen melden, dat «Amersf. Mannenkoor" zondagavond in de «Ver eeniging een volksconcert heeft ge geven, dat zeer goed bevalllen is. Er werd dan ook uitstekend gezongen en met gevoel voorgedragen. Ook de sopraan-soliste, Mevr. RuyghKriem, zong perfect meteen vol geluid, dat overal goed gehoord kon worden. 392ste STiitTSLOTEKD. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 7 en 8 Febr. 1910. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No 16045. Prijzen van f70. 3376 7964 7992 8906 8944 8949 15677 16022 16041 16052 16237 en 16249. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3353 3355 3361 3370 3373 3382 4809 6252 6259 7966 7982 8885 8888 8895 8905 8914 8939 11676 15367 15371 15373 15389 15390 15646 15654 15662 15667 16044 16048 16051 16054 16238 en 16239. Vier levensregelen Niet te veel werken en te veel eten. Niet te weinig werken en te weinig eten. c. Niet te veel werken en te weinig eten. d. Niet te weinig werken en te veel eten. De duurte. Te New-York zijn statistieken opge maakt van de voorraden voedings middelen door verschillende trusts in magazijnen en koelpakhuizen opge slagen. En die statistieken trekken in de Unie wel de aandacht. Want van de zijde der trusts wordt steeds be weerd, dat de booge pi ijzen der levensmiddelen, waaronder Amerika thans gebukt gaat, een gevolg zijn van de schaarschte aan levensmiddelen, maar de thans bekend geworden cijfers omtrent de opgestapelde voorraden toonen. dat van schaarste niet kan worden gesproken. Er zijn levens middelen genoeg aanwezig, maar ze zijn achtergehouden. De waarde van de in magazijnen en koelpakhuizen opgeslagen voorraden wordt op meer dan 700U millioen' gulden geschat. Reusachtig zijn de voorraden vleesch: J4 millioen runderen, 6 millioen kal veren, 25 millioen schapen en lam meren, 50 millioen varkens. In 78 vischpakhuizen is voor een waarde van 60 millioen opgeslagen. En dan zijn er niet minder reusachtige voorraden aan eieren, gevogelte, fruit, aardappelen, groenten, boter, kaas, enz De waarde aan kaas en boter alleen wordt wel op 250 millioen geschat. Zoo blijkt toch wel, dat de duurte in Amerika voor een groot deel kunst matig is. De Vereenigde Staten toonen hier nota begon te schrijven, die bij het mandje voor meneer Daniëls moest gevoegd, vervroolijkte het idee hem allengs, dat er zoo'n fijn klantje bij was gekomen... Zoodat-ie, dien middag, aan een paar van het stamclubje vertelde van den nieuweling... Aanwinst voor de buurt... TTT t Was een paar dagen na het "klapje», door Hendriks van »De Druif» geleden door dat faillissement... waar ze, in de stamclub, alles van wisten... en dus begrepen, waarom patroon er in de laatste weken zoo sip had uit gezien... 't Zal een dag of drie, op z'n hoogst, geweest zijn na dien tegenslag... dat de man met de loerende, sluwe git zwarte oogjes en de altijd in beweging zijnde handjes over hem zat... in het kantoortje achter cafézaal. Dat manneke met z'n zwarte krul- haartjes en z'n rad pratenden mond, hem over die zaak kwam polsen... Z'n jas al had dicht geknoopt, hoed op gezet, handschoentjes glad gestreken... «Nou, dan niet... voor u vijftig an deren» zei hij, »ik meende, u een dienst te bewijzen, omdat we elkaar al zoo

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2