mm B. A. SIDDRÉ, Wijnhandel. Het Wetboek voor Iedereen Het Wetboek voorledereen Advertentiën. Afflersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Lamaison& Bouwer Co. Muurhuizen 39 C. van Verkrijgbaar bij den Boekhandelaar 6. i SLOTHOUWER alhier, de vijfde tot 1 Oef. 1909 bijgewerkte drnk van NAUTA en de tweede geheel bijgewerkte drnk van NAUTA Prijs van elk, Gebonden in Linnen Stempelband, slechts ƒ1.25. wel zeer duidelijk welke nadeelen het protecttionisme met zich brengt. Vi ije invoer zou die speculaties van de trusi zeer zeker hebben doen mislukken. Vui als brandmiddel. Te Amsterdam zijn proeven genomen met biiketten gemaakt van huisvuil, dat fijngemalen op 1300 verhit ver mengd met '10 teer en daarna samengeperst werd. Naar de »Tel.« meldt zijn de proeven uitstekend geslaagd en dit gunstige resultaat wettigt alleszins de verwach ting dat in de gemeente Amsterdam het huisvuil op deze wijze zal worden vernietigd en gebruikt. Stoutmoedige bandietenstrcek. Vrijdagnamiddag werd een onge hoord stoutmoedige bandietenstreek gepleegd in de bureelen van den beer Gbemar, wisselagent te Brussel. In den laatsten tijd was er meer malen een deftig gekleed heer, klein van gestalte, in het bureel allerlei inlichtingen komen vragen. Vrijdag namiddag te 2V, uur. terwjjl de heer Ghemar naar de Beurs was en de bediende alleen in bet bureel werkte, kwam de man opnieuw. Hij vroeg om het adresboek te mogen raadplegen Terwijl de bediende het boek nam, haalde de bezoeker een revolver te voorschijn en loste een schot op den heer Moll, die in de volle borst ge troffen werd. De ongelukkige, die zag dat hij met een dief te doen had, kon zich nog tot aan het venster slepen en klopte herhaaldelijk op de ruit. Een voorbijganger die de wan hopige gebaren bemerkte, vermoedde dat er iets ongewoons moest gebeurd zijn en ging den broeder van den heer Ghemar waarschuwen. Deze kwam met twee zijner bedienden toesnellen. Zij vonden de voordeur en de bu reeldeur open en in het bureel lag de heer Moll m een grooten bloedplas uitgestrekt. Er werden onmiddellijk twee geneesheeren ontboden, die het slachtoffer onderzochten en vervolgens naar zijn woning deden dragen. De toestand van den ongelukkige is zeer erg. Hij heeft nochtans het signale ment van den bandiet kunnen opgeven, dat in alle richtingen gestuurd is. De booswicht is er niet in geslaagd de brandkast open te krijgen en hpefl waarschijnlijk met ledige banden hei hazenpad moeten kiezen. Geheimzinnige verdwijning. Sinds eenige dagen heerscht te Rijssel groote opgewondenheid onder de bevolking naar aanleiding van het plotselinge verdwijnen, op klaarlichten dag, van een looper van een bank instelling, zonder dat eenig spoor van hem gevonden werd. De zaak trok des te meer de aandacht, omdat een ieder zich een soortgelijke geschiedenis herinnerde, welke een tien jaar ge leden zich in dezelfde wijk afspeelde en nog volkomen duister is voor d6 politie. Ditmaal echter is de recherche ge lukkiger geweest. Tijdens een huiszoeking in de rue des Postes, heeft men op zolder onder twee kisten het lijk gevonden van den ongelukkige, gewikkeld in linnen, papier en zakken. Men beeft gemeend uit de gevonden aanwijzingen te mogen opmaken, dat de looper, toen hij zich met eenige wissels aanmeldde, in de keuken is gelatenbier is hem een doodelijke wonde in de kpel toegebracht met een lang kennen... aan eiken vinger kan ik voor zoo iets liefhebbers krijgen- Een formaliteit... bloote formaliteit... afijn, adieu, mijnheer Hendrikstot...» Maar patroon bleef zitten. Peiusdo over 't geval... Meneer Daniels zou borg staan... om dien fotograaf uit de Lange- straat, van wien bij al sinds maanden wist dat ie zoo wrak stond, te redden- Had zelf wel 't geld verschaft, maar moest dan met verlies verkoopen... Afijn, Kroesen had hem gesmeekt... Gezin met vrouw en drie kinderen... "Waarachtig» zei de meneer van het "geldkantoor» tot Hendriks «ik be zweer je, een juweel van een man zoo een mot er nog geboren worden om daar een wildvreemde te helpen met vijftienhonderd gulden... En wat ie allemaal nog meer doet... wat ik weet, dat ie doet!..." Patroon van «De Druif" wankelde... Wankelde... Die van de gitoogen en de roerige handjes had 't in de gaten- Hij zette z'n stokje weêr in een knik. Schoof z'n hoed naar-achteren. Kwam vlak bij Hendriks staan. Vlilk bij z'n oor... Fluisterde "Weet-je wat?... Jij kent 't toch öók gebruiken momenteel... Als jij onder den naam van Daniëls borg- mes, dat, gedeeltelijk schoongemaakt, is teruggevonden. Daarna is het lichaam op zolder verborgen. Bij de sectie is ook schedelbreuk vastgesteld en verwonding met een zwaar voorwerp aan den slaap. De vermoedens rusten op een handelsreiziger, die op de tweede ver dieping woont, en die, na het ver dwijnen van den looper Thain, op reis is gegaan en sinds dien niets meer van zich heeft laten hooren. Zijn bediende had hij verboden op zolder te komen, daar hij er een kat had opgesloten. De vrouw van den handelsagent is in hechtenis genomen en moest per rijtuig, beschermd door gendarmes te paard, die op het te hoop geloopen volk moesten chargeeren, naar de ge vangenis gebracht worden. Het slachtoffer kan niet meer dan 3000 francs bij zich gehad hebben. Adverteeren. De winkelstand beleeft in de laatste jaren drukkende tijdenen voor klagen bestaat wel reden. Overal heerscht een algenreene gedruktheid waarvan de winkelstand in de allereerste plaats de nadeelen ondervindt. Het zou echter verkeerd gezien zijn van den winkelier, indien hij meende dat hij zijne artikelen thans minder onder de aandacht van het publiek behoeft te brengen. Adverteeren, natuurlijk in redelijke mate, is een post, welke op het budget van eiken koopman behooit voor te komen. De man van kennis en onder vinding is er van overtuigd dat hij gerechtigd is een deel van zijn be drijfskapitaal aan adverteeren te be steden. Dikwijls hoort men beweren»ze kennen me wel« «goede waar behoeft geen krans»doch die zoo redeneeren geven blijk niet op de hoogte te zijn van hun lijd, vergeten het oude spreek woord, dat men de bakens verzetten moet naar het getij. De lijd dat goede wijn geen krans behoeft is voorbij, omdat er tegen woordig veel te veel goede wijn te verkrijgen is, zoodat men wel ge dwongen is de hoedanigheden op zijn oordeeligst te doen uitkomen. Daaren tegen zijn het juist die kooplieden, die werkelijk goede waar leveren, die liet meeste succes bereiken met ad- veiteeren, omdat zij naast de cliëntèle, die zij door stelselmatige reclame win nen en behouden, deze nog verdubbeld zullen zien door hun recommandatie. Maar, zooals wij boven reeds zeiden, adverteeren moet stelselmatig geschie den. Zoo maar te hooi entegrasb.v. een- of tweemaal per jaar annoncee- ren, heeft geen zin. Menig winkelier plaatst eens een advertentie in de hoop het er bovenop te halen, maar dit is slechts verlies op verlies sta pelen. In de eerste rijen, die geen succes hadden met reclame, staan zij die het slechts eens of een paar maal deden. Een feit is het dat in ons land te weinig geadverteerd wordt. Maar juist deze wetenschap moet voor den koop man, die een goede kijk heeft op de zaken, een reden zijn, om van de zwakheid zijner concurrenten gebruik te maken, te profiteeren van hunne nonactiviteit. Juist nu heeft hij gelegenheid, waar vele anderen het niet doen, zijne wa ren met des te meer klem onder de aandacht van het publiek te brengen, meer dan in tijden van voorspoed wanneer iedereen adverteert. teekent voor die vijftienhonderd... Weet-je wilt... Daar... We zijn toch ouwe-vrinden... Omdat jij 't bent... Eh... Eh... Tweehonderd gulden voor jou als 't in orde is— ContantCash En weêr greep hij 't stokje... Als dht niet hielp... De patroon woelde door z'n haren. Zette z'n pet beurtelings op en van 't hoofd— Streed, voelde men, 'n harden kamp— Dacht aan den wissel van vijf honderd, die de volgende week Zater dag kwam... Waar-ie nog geen drie voor disponibel hadEn hypotheek op z'n huis— Hoogere eerste dan... Gesteld dilt-ie 't kon krijgen... Daar zouden weken meê heengaan... »Nou, afijn!" riep de zwarte hem, deurkruk al tusschen vingers, toe »nou, ik zie je nog wel eens..." Patroon wenkte hem. Vroeg hem iets... zachtjes... met bevende stem... Maar de zwarte werd nijdig, was diep-gekrenkt... Woü van de zaak niet meer hooren... Geen woord... Als er eenig «kwaad" bij was, zou hij, zwarte, er dai op ingaan!... Was hij,namens j geldschieter ageerend, dan gek... of| een schurk «Neen, Hendriks, dank-je wel. Merci j bien!... Dat is nou voor je vriend-j Wel is waar zal hij niet altijd voor deel putten uit zijn adverteeien, even min als de landman, die heden zaail verwachten kan reeds morgen den oogst binnen te halen, maar op den duur zal hij ervaren, dat het geld uitgegeven voor reclame verveelvou digd tot hem wederkeert. Door steeds eri door pakkende doel matige reclame de aandacht op zijn zaak te vestigen zal hij zijn doel be reiken. Door pakkende en doelmatige reclame! Daarin zit juist het gewicht? Goed adverteeren is een kunst, die lang niet iedereen verstaatDe meeste kooplieden besteden aan hunne annon ces te weinig tijd en daarin zit juist de fout. Een annonce moet met zorg gesteld worden, wil ze vrucht afwerpen In Amerika en England, waar men de kunst om reclame te maken beter dan ergens anders verstaat, zijn de kooplieden zoozeer doordrongen van het nut van adverteeren, dat vele zaken daarvoor een aangesteld persoon hebben, die, in het genot van een ruim salaris, speciaal belast is met uitdenken van pakkende reclame. Voor elk nieuw artikel dat onder bel publiek moet komen, weten die lieden, natuurlijk meesters in hun vak, goede annonces samen te stellen Dikwijls met de hulp van eliché's soms met één woord, één letter, weten die lieden de nieuwsgierigheid van het publiek op te wekken. Want zij weten maar al te goed dat Jan Publiek nieuwsgierig is en die nieuwsgierig heid wil bevredigen. Een voorname factor bij het adver teeren is meestal het opgeven van den prijs. Menigeen denkt wel, dat als de lezer door de annonce belang gaat stellen in een of ander artikel, hij dan den prijs wel zal vragen, maar niet altijd doet hij dat. Menig kooper toch is schuchter om den winkel binnen te gaan om naar den prijs te vragen, omdat de vrees voorzit dat het artikel duurder zal zijn dan hij of zij zich voorgesteld had en dit, eenmaal in den winkel, toch konpen zullen. Adverteeren, en nog eens adver teeren is de weg die leidt tot succes! Eens adverteerde een zeker man, Doch slechts een enk'len keer; Angstvallig gaf hij plaatsing op Toen durfde hij niet meer. Nu raast hij wijl bet hem niet bracht De koopers bij 't dozijn »Het adverteeren is maar lak, Hoe kan zoo dom men zijn?» De man dacht met een hamersteel Een spijker in te slaan Dat met een enkel eindje touw Een vlieger op kon gaan. In overspanning van het feit Vermagerde de man En snapte, dat men onbekend Geen zaken drijven kan. Want de vooruitgang is voor hem Die geregeld adverteert, En dat dit spreekwoord waarde beeft De man heeft het geleerd. v. D. Mevrouw VAN REIGERSBERG VERSLUYS betuigt haar harteljjken dank aan hen, die hunne medewerking hebben be wezen aan de BAZAAR ten bate van het Tehuis: Zandbergen. Opbrengst pi. m. ƒ1900. schap 1" En hij liep weg... 't Café door... Patroon hem achterna Nu in doodsangst door de gedachte aan z'n wissel van vijfhonderd.... Van Zater dag-ochtend... Hield zwarte bij slip van een jas tegen. Trok hem, met groote moeite, kantoortje binnen. Haalde sigaren, liet koffie komen— Beefde, dat de zwarte zijn voorstel zou intrekken— Vond zelf, dat hij z'n geluk wegschopte— Ware redding in den nood... Schoorvoetend gaf de zwarte toe. Haalde het reepje papier voor den dag... Verzekerde patroon, dat de twee honderd gulden er uiterlijk, uiterlijk overmorgen zouden wezen... Desnoods zou hij ze voorschieten— Waarom nietMet de handteeking van Daniels erop «Voor tienduizend ook goed!" zei hij, patroon van «De Druif" aankijkend met gezicht van: «Wat ben je toch een uil..." En terwijl de zwarte het reepje papier aan een hoek vasthield, zette Hendriks er... Onderwijl de gitoogjes vonken schoten— Met van opwinding Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven dén kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer; Een feiji'is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd '/getuigen door hem weder in hft bezit van den hifardos te zvir gekomen. voorheen W. CR00CKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, EROEONGATIÉN, VREEMD GELD, WISSELS. belasten zich met pan- en verkoop van Effecten, Wis sel» en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Scholl Engberts Scholten ALMELO. ZUIVER WOLLEN ONDERKLEEDING. (fabrikaat wjauseh) DE WITTE WINKEL. Langestraat 74 AMERSFOORT. TELEFOON 70. Onder de op de Prijscourant voorkomende Merken BORDEAUX-WIJNEN nemen een eerste plaats in St. JULIEN CHATEAU DILLON BLANQUEFORT FRONSAC waarop dan ook als T A F E L W IJ N bijzonder de aandacht wordt gevestigd. DE PRIJZEN ZIJN 80 CENTS PER FLESCH. Aanbevelend, ALS BOVEN. Langestraat 7-1. VERZAMELING VAN WETTEN, die schier een elk telkens in het dagelijksch leven te pas komen, zoodat het bezit dezer verzamelingen voor een ieder het grootste gemak oplevert. (SUPPLEMENT.) Het feit, dat van deze Wetboeken binnen enkele jaren niet minder dan 30 OOO Ex. verkocht zijn, is wel een bewijs voor - hunne praktische bruikbaarheid. trillende ringers zijn mede borgstel ling op- De «rijke meneer" van buiten buurtje ontmaskerd als sluw op- lichtertje, dat schijn van fortuin-heb ben, al een jaar of wat had weten vol te houden was de beklaagde in het zaakje van oplichting, dat rechter-commissaris had te ontwarren... t Was een uiterst-gecompliceerd ge val en het net van bedrog, sluwe beet- nemerij, omspande u alom, zoodra ze er in begon te wroeten... Recbter-commissaris liet den blik gaan van den eene getuige, die vuór hem zat, naar den andere... Van patroon uit «De Druif," Hendriks, die de vijftien honderd gulden van het wisseltje had moeten betalen... Naar meneertje met de gitzwarte oogen en de aldoor-grijpende, tastende slankje handjes, wiens bleekheid scherp con trasteerde met het zwart van krulharen en kneveltje— ln wiens oogen nu iets eigenaardig-onrustigs kon heven... »Dus gij hebt u eenvoudig laten mis leiden, laten paaien door schoone be loften... zonder dat ge er eenig belang bij hadt, uwe borgstelling gegeven? zonder eenigen aannemelijken grond? zonder dat gij zelfs den man, die ge holpen moest worden... dien fotograaf dan... zelfs kende?» Patroon knikte, klemde de tanden opeen, voelde het wantrouwen in de vraag van den rechter... zag het mede lijdend spottige, waarmee griffier hem aankeek... Vanheb je nu toch ooit zóö'n ezel gezien?... Voelde krieuweling in de vuisten- zag onwillekeurig naar den spichtigen hals van den zwarte. «Dus» hernam rechter »u hadt gee nerlei belang, van welken aard ook, bij die borgstelling? En gij hebt ab soluut niets genoten van het geld Van de som, die gij nu moet storten Patroon van «De Druif» keek op... Het bloed golfde hem naar 't hoofd... Hij zag den zwarte aan— den schavuit, die hem tweehonderd gulden had be loofd... die hem geen cent, geen rooie duit, had afgedragen... Dien zou hij toch... Maar de gitoogjes keken ook hem aan... Tartten, dreigden hem«Ja, dürf eens te klappen'... Wat je toch niet kunt bewijzen... Durf 't eens I..." Patroon balde stijver de vuisten. Had reuze-geweld noodig om zich te beheerschen... Voelde dat hij zichzelf, door 't te zeggen, bloot zou geven... «Neen, edelachtbare," antwoordde Lij- En de pientere, uitgesleepen eigenaar van «De Druif" werd rood van schaamte— Terwijl tranen van machte- looze woede hem naar de oogen dron gen... En die van de gitzwarte lokken onstuiming z'n kneveltje bestreek, om niet te laten zien, hoe er lachje op 'n trekken speelde van: Ja, laat-ie eens als-ie du.rft... Laat-ie eens MaItke Cobbeac.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3