Voor hen die aan de Maag lijden BliMSEiNLAIND. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. Gelden twee redenen om de Pink Pillen te gebruiken. Er bestaan twee redenen, en wel een theore tische reden en een praktische reden. De theoretische reden is deze De daad der spijsvertering en het werk der spijsvertering zijn afhankelijk van het bloed en van de zenuwen. Wanneer het bloed arm is, wanneer de zenuwen zijn verzwakt, is geheel het organisme in een toestand van zwakte, en doordat de maag in die verzwakking begrepen is, voert zij de spijsvertering slechts ten halve of soms zelfs in net geheel niet uit. De Pink Pillen bezorgen bloed en versterken de zenuwen, zij geven kracht aan geheel het organisme en stellen ieder orgaan in staat zijn werk te doen. Dus zijn de Pink Pillen uitmuntend voor uw slechte maag. Mev, B. Pleiter. (Cl| de Graaf. Zwolle.) De' Pink Pillen hebben duizende maaglijders genezen, en voor heel wat menschen zijn het alleen de resultaten die gelden. Dis is de prak tische reden vaarom, indien gij aan de maag lijdt, gij de Pink Pillen moet nemen. Ziet hier, om dit betoog te besluiten, een voorbeeld Mevrouw P, Pleiter' te Wapenvelde, schrijft: „Ik heb veel aan mijn maag geleden Ik was verphcht bijzonder op mijn voeding te letten, ik kon islechts zekere dingen eten en dan nog in kleine hoeveelheden- Des ondanks leed ik bij iedere, spijsvertering. Ik had van allesr"beproefd en ging er mets op vooruit. Integendeel, ik was door dien leefregel verzwakt. In de laatste tijden werd ik' overvallen door hevjge krampen en herhaalde brakingen. Toen raadde men mij de Pink Pillen te nemen. Ik -heb die pillen genomen en ik heb mij zeer spoedig beier gevoeld. Ik heb mijn eetlust weergevonden en tegelijker tijd mijne krachten; mijn, Blaag verteerde het voedsel beter. Weldra heb ik mijn voeding kunnen wijzigen en nu eet ik alles zonder vrees voor slechte spijsvertering. De Pink Pillen zijn aanbevolen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, plaatse lijke pijnen, neurastnenie. Prijs 11.75 de doos, f9.per 6 doozen. "Verkrijgbaar bij het Generaal Depöt der Pint PilleD, Eeghen- la&n 22, Amsterdam ep voor Amerafoort en onutreken by de firms'» A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 122 en Terder bij Terechillende apothekers en goede drogisten. gedreven; of gewichtig-doenerij, in- terressant willen wezen, antipathie tegen wien-ook, gekrenkte ambitie, verstoord geestelik-evenvvicht... Wat dat dan ook 't sterkst heeft geïnfluen ceerd om te handelen gelijk bij deed... Het schouwspel van een, die alles, en volkomen terecht, verdiend, wordt «afgemaakt,! zoodat aan geen herstel meer kan gedacht... 't Was deerniswekkend en droevig...! Waarom de heer Van Löben Seis 't noodig vond om nog, met zeker vertoon van sombere geheimzinnigheid, te vragen, of er dan in 1904; toen er te den Helder in alle geheim militaire maatregelen werden gelast, geen ge vaar dreigde... Waarom hij op zoo'n eigenaardig toontje «hoopte,* dat «ook in de toekomstgeen gevaar zou blijken te dreigen... Laat ons er niet in verdiepen. Gekrenkte ambitie is ge vaarlijker ding dan velen vermoeden...! En het thans-gebeurde kan voor sommigen een les wezen. Der meer derheid van onze senaat komt de eer toe... En bet invloedrijke woord van iemand als jhr. J. Rüel zal daartoe veel hebben bijgedragenDat hij door den sluier met forsche moedige hand weg te trekken, niet desluizen heeft geopend, waar de troebele stroom van praaijes, verzinsels, achterklap en duimzuigerij zich opnieuw zou hebben dooigebi oken Over de «faits et gestest van de Eerste Kamer over de Begrooting zeiven kunnen we in beknopt teiugblikje zeer kort zijn ditmaal. Minister Weutbolt, onze gezellig- goedronde Excellentie Jan Kanon, had over den senaat waarlijk niet te klagenOveral sympathie... Instee van de spitsroeden, waar het Parlement hem door deed gaan. Slechts hier weer de somber-alarmistische, aulo- rilan-grimmige genei aal Seis, die vindt dat 't met onze kustveidediging niet vlot. Overigens was de beer Van Löben Seis zoó duister... Zoó duister dat de kleine admiraal met de leven- dig-jolige, zwarte oogen al een paai maal gewelkt had: «Ik snap tniel!...* En ieder vund dat plausibel. Want niemand, in trouwe, snapte den heei Van Löben Sols.., £n eindelijk kwam 't er bijJ den minister uit: »'t Zal wel aan mij liggen, maar ik kan beusch de draad niet vatten Hoe genoeglijk ze lachten, onze goede senatoren... Want »populair« is generaal Seis niet in dez»n kring Voor «de kusten» klopt Admiraal Wenlholl's hart warm genoeg. Maar... collega Kolkman is er ook nog!.. Weet-ge, heeren, daar wringt 'm de schoen Admiraal Wentholt kan, als hij 't op de beupen heeft, de lui wat aardig te pakken nemen. En hij deed 't den Zaanscben dilettant mihtairist Laan, die in bui van fel uitbottend pa triottisme, heel onze kust met «mijnen» bad willen bestrooien. Prachtig, zegt de minister. Maar... die zeer pa triottische bezigheid kost ons, goed berekend, 61 millioen gulden, het mijntje op 1700 gesteld. En: eene kompleetekustbemanning. Ongerekend nog dat geen handelsvaartuig onze kust meer zou kunnen naderen en wij 't met een stuk of wat groote en kleine Staten aan den stok zouden krijgen... De brave Zaanlander verborg hetbreede gelaat met de grijze bakkebaardjes en de goedig grijze oogen in de handen- Peinsde maar repliceerde voorzichtig- lijk niet... Verder maakte de admiraal nogduidelijk|dat kapitein V.Twistvoorz. der nationale officierenvereeniging al met de ministers Ellis en Cohen Stuart heeft onderhandeld over het zenden van een predikant ten gunste der geestelijke belangen van Janmaat. De Regeering zal «willig oor» hebben voor andere vereenigingen, die aan kloppen met dergelijk doel En dwingen zal men Janmaat nooit...'t Bleef blad stil in de senatoriale atmospheer en de admiraal sloot met blij gelaat z'n portefeuille... 't harte vervuld van dank bare sympathie voor den Senaat, met wien men kan opschieten... waar geen Üuymaers u veiraderlijke antithese- mijnen onder de voeten leggen... Alle bladen, alle stemmen, allen, die 't zagen en hoorden, hebben generaal Cool complimenten gemaakt over de keurige, duidelijke wijze, waaiopdeze zijn Hoofdstuk VIII verdedigde. En die buide verdient de minister ten volle!... Wie had gedacht dat deze houterige mar. met z'n kort geknipt, borstelig wit haar, z'n kort wit kneveltje, z'n onbeholpen buiginkjes voor ieder, die, in de Tweede Kamer stond te mom pelen, te fluisteren, te hakkelen, te tobben over strookjes papier, dat generaal Cool zoo vlot, zoo kranig in de Eerste Kamer voor de vuist weg zou spreken Hij heeft goed, fiksch, voor ieder verstaanbaar gesproken. Duidelijk ge maakt, dat we in verhouding tot andere landen waarachtig niet te veel voor onze defensie besteden. In 1870 offerden wij nog bijna 24 pCt. der uitgaven, in 1880 was 't 29 pCt., tien jaar later 25. Thans staan we op 23 pCt... In Duitschland is't44pCt.. En Zweden heeft (zooals de heer Waller dithyrambisch bezong) «den boogen moed* om 32 pCt. zijner uit gaven voor de Defensie te geven... O, ware er slechts een senaat, geen Parlement, waren er louter Waller's, Laan's, Van den Biesen's lot «con- tróleursDe minister zoudevrije hand wel hebben..Edoch :erzijn ook de... Het verdere vult schrandere lezer immers zelf in... Interessant was, hetgeen de minister over de stelling-Amsterdam zei. Zeker, we moeten aan die stelling met kracht voortweiken. Maar: het ge wichtigste punt is zij niet meer. De tijden veranderden. De bedreiging onzer neutraliteit zal nu vooral van den westelijken kant komen Eerst daarna is »de binnendeur,de stelling Amsterdam, aan de orde. Overigens, is de minister «niet zoo somber gestemd.t De Nd.-Hollandsche waterlinie in 1672 onze reddende engel zou den vijand ook nu nog genoeg te doen geven. Kan, zooals die thans is, reeds forschen weerstand bieden. En dat lichtte generaal Cool nader, met technische gegevens, toe. Zie, dat is bet mooiste, beste uit deze rede en de stijf-houterige man met de soms zoo glanzend- lichtende, energieke, schrandere grijze oogen heeft een goed werk verricht door op zijn kalme, zakelijke manier, den kop in te drukken van het lam lendige «allemaal weggegooid geld beduidt geen zier!'' van onkundigen, die, die er, geweteriloos-genoeg, op los kakelend, de ergste vijanden zijn van onze weerkracht! Over bet duel was de generaal even kort-eri bondig. Ueoflicier, die een tweegevecht weigert, zal daardoor in zijne loopbaan niet worden belemmerd. Zulk-een zal de minister, voorzoover hij kan, de hand boven het hoofd houden, wat dan ook, onduidelijk of vaag, in «de stukkent is gezegd, deze woorden zijn gezegd en waar een eerlijk, tevens gemoedelijk man als generaal Cool ze uitsprak, hebben ze blijvende waarde. Met zwarte banden hechtpleisters om de linker helft des hoofds heeft minister Talma Donderdag voor het slot van het Heeckeren-drama zijn Begrooting van Landbouw, enz. verdedigd, met de kunde, de vaardig heid, de uitvoerigheid en het geaffec teerde salon-stemmetje, die men van Z.Exc. alle kent... Er op gewezen dat 't met de staats exploitatie onzer mijnen naar wenscb gaat, waar thans 8 pCt. aanbedrijfs- overschot present is. Tegenover den heer Sickinga bepleit, dat maatregelen tot bescherming van den al-meer intensief beoefenden landbouw, tegen schade, door het wild berokkend, noodig zijn. Aangekondigd dat men aan eene Boschwet... ook ter be- kamping van de nonvlinders e.t.q. zal gaan werken— Het grootste deel zijner knappe rede gewijd aan de verzekering waarbij men (op de administratie-kosten) sinds 1908 een ton heeft bezuinigd. Langs «lijnen van geleidelijkheid* moet 't ook wat de R. V B. betreft, hier naar «betere padent gaan. Staatspensi- oneering noemde de heer Talma eene quaestie van armenzorg. niet van arbeiders-verzekering. Wie haar op den voorgrond dringt, brengt de Invaliditeits-assurantie in de verdruk king... Nogmaals: 't was eene kloeke rede, die bewondering afdwingt voor den man, die zich zou snel en zoo goed in de vele moeilijke zaken, aan zijn beheer onderworpen, beeft ingewerkt. Den Vrijdag der tweede week van zijne budget-bespiegelingen heeft de senaat nog noodig. Arm Hoogerhuis! De sanii-zuinigheids-baccil" heeft U reeds overmeesterd... En thans wordt gij ook nog door die veelpraterij einstig bedreigd!... Waak over de ongeschonden traditiën, U restend en die gij thans nog in eere bewaart!... Mr. ANTONIO Botervervalsing. Den len Januari is een nieuwe wetsbepaling inzake boter in wei king getreden, en wel die waarbij bepaald wordt, dat boter niet minder dan 80 PCt. botervet mag bevatten. De overige 20 pCt. kunnen derhalve uit water, kaasstof, zout en een weinig boteikleursel bestaan. Om nu te onderzoeken of de boter aan de gestelde vereischten voldoet, geeft het «Maandblad tegen Verval- sehingen" het volgende middel aan: «Reeds een reageerbuis van 2'/» centim. diameter is daartoe voldoende. Indien deze gevuld wordt met b.v. 20 giam boter en deze daarna boven waterdamp langzaam gesmolten wordt, moet van het geheele volume (boter en kaasstof en water), na volkomen bezinking, uit beider botervet beslaan «Een te hoog gehalte aan water- of kaasstof blijkt uit deze eenvoudige proef onmiddellijk en de huisvrouw, die bij ontvangst der boter zich de moeite van dit onderzoek getroost, zal daardoor belangrijk mede kunnen werken tot handhaving der nieuwe en zoo hoogst noodzakelijke wijziging der boterwet. Bakkersnachtarbeid. Het R.-K. Bakkers-Vaksecretariaat heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden in zake de afschaffing van den nachtarbeid van bakkers. Adressant wenscht, in het algemeen belang van de Nederlandsche bakkerij, zoowel om eigen geestelijken en hchamelijken welstand, alsvvel om te komen tot normale nacht- en Zondags rust in het bedrijf en eenigszins nor maal gebruik van den weikdag, met ernst aan te dringen bij onze Volks vertegenwoordiging de wetsvoordrachl om het goede en groote beschavings- beginsel te aanvaarden en met inacht neming van enkele technische ver beteringen het wets-voorstel van Minister Talma kracht van wet te geven, opdat de duizenden brood- bereiders van Nederland hun bestaans voorwaarden zullen kunnen verbeteren. Woensdagmiddag vergaderde de Afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies in de Industrie school onder voorzitting van den heer J. v. d. Horst Bruyn. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren gelezen en goed gekeurd, bracht de Secretaris, de heer Van der Klein het volgende jaarver slag uit. «Hoewel het afgeloopen j.iar een gelukkig jaar is geweest, moet dit verslag toch beginnen met een vei lies, een verlies geleden door het vertrek van den voorzitter,den heer A. Bommel De afdeeling verliest in hem den op- richtei en tevens een der meest werk zame leden. Het is zeker met uw instemming, wanneer hem op deze plaats een woord van hulde wordt gebracht Het ledental ging door verandering van woonplaats en enkele bedankjes terug tot 108. In den loop van het jaar verkreeg de afdeeling bij besluit van 17 Juli 1909 No. 48 de door haar gevraagde koninklijke goedkeuring. Slechts eenmaal werd een leden vergadering in de Fröbelschool ge houden. Het Bestuur vergaderde driemaal. De zorg voor uitzending en kleeding werd door dames bestuursleden en den secretaris geregeld met goedvinden der overige heeren. Reeds bij de eerste uitzending in Mei ging van Amersfoort een patient naar Nunspeet. Maar door de hulp van het Isr. armbestuur kwam de kleine jongen na 4 weken terug 6 pond zwaarder. De finantieele toestand was zoo gunstig, dat de secretaris den 17 Juli met 14 patiënten naar Egmond a)z kon gaan; naar 't Kei dijkhuis. Toen ze '12 Augs. daaropvolgende weer keerden was op het gelaat een andere kleur gekomen. Gewichtstoename bij sommige 5 pond. Een woord van hulde aan onze Penningmeesteres en de dames Com missarissen voor haar grooten ijver moge niet onvermeld blijven. Steeds wordt voortgegaan door Mevr. Tromp van Holst met den ver koop van briefkaarten; voortdurend verzameld de secretaris theelood, zilver papier, enz., want veel geld zal ook nu weer noodig zijn. Het gebrek aan plaats, waarmee 't vorig jaar werd getobt, zal weldra worden opgeheven. Ook Amersfoort leverde dooi den arbeid van een dames comité een deel van de benoodigde geldsom. Waar nu reeds verschillende aan vragen het ijverige Bestuur bereikten waar ook de afdeeling zelf voor nood zakelijke uitgaven komt te staan, kan het niet anders of aan bet eind van dit verslag moet tot u klinkenLaar ook ik trachtten leden te winnen in zeer ruimen kring, laat ook ik mee helpen verzamelen, dat vele kleine, -chijnbaar waardelooze goed. dat in Amsterdam in 3 jaar bijna f 40ÜO. opbiacht, laat ook ik meewerken lot heil van de Amersfoortsche jeugd, waaronder nog zoo vele kleinen een verblijf in een vacantiekolonie zoo dnngend noodig hebben." Namens de vergadering dankte de Voorz. den Secr. voor 't jaarverslag. Verslag Penningmeesteres. Inkomstenf559.12 Uitgavenf536,721 Batig saldof 22,39s De rekening werd nagezien en accoord bevonden door Mevr. Heyligers en den heer Oosterman. In het bestuur werden herkozen Mevr. Tromp v. Holst, mevr. Reynders en de heer v. d. Klein; in plaats van den heer Bommel werd gekozen de heer v. Enst. Tot afgevaardigde naar de Algem. verg. van 't Centraal genootschap in April te Amersfoort te houden werd Mevr. Heyligers gekozen. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering. De afdeeling Amersfoort e.o. van het Ned. Ond. Genootscb. heeft in eene drukbezochte vergadering op Zaterdag 5 Febr. j.l. met algemeene stemmen de navolgende motie aangenomen De afd. Amersfoort e.o. v/h N. O. G. van meening, dat de Openbare onderwijzers als ambtenaren van de gemeente of van den staat, verplicht zijn bij de jeugd de nationale gevoelens aan te kweeken en eerbied te wekken, voor onzen tegenwoordigen regeerings- vorm en het regeerend Vorstenhuis; o v e r t u g ddat het overgroote deel der natie van de onderwijzers verwacht eene opleiding der kinderen tot alle Chr istelijke en maatschappelijke deug den; van oordeel, dat het handhaven eener absolute neutraliteit, zooals door het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. onderwijzers wordt gepropageerd in strjjd is met art. 35 der wet en niet gewenscht wordt door het Neder landsche volk; spreekt hare afkeuring uit over het streven van het Hoofdbestuur van den Bond in de richting van absolute neutraliteit der openbare school en over de desbetreffende passage uit de rede vari den voorzitter op de alge meene Vergadering van den Bond en besluit: deze motie te publiceeren. Het bovenbedoelde art. 35 luidt als volgt: Het schoolonderwijs wordt onder het aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar ge maakt aan de ontwikkeling van de ver standelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden. De onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren, te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbied verschul digd aan de godsdienstige begrippen van anders denkenden. Donderdagavond gaf de gym- nastiek-vereeniging «Wilhelmina" een uitvoering in Amicitia onder leiding van haar Directeur den heer P. de Jong. De verschillende nummers van het program werden correct en vlug uitgevoerd. Alle leden werken natuur lijk niet even mooi, doch er waren erbij, die 't bijzonder goed deden en toonden veel aanleg te hebben. Dit is voorzoover ik weet de eerste open bare uitvoering van «Wilhelminat, doch ze is volkomen goed geslaagd. De dir. heeft eer van zijn werk. Ter afwisseling werden samenspraken en eenige zangnummers door Mej. Jans sen ten beste gegeven, begeleid door den heer Groote Balderhaar ten Velde. Het publiek was zeer dankbaar en vlug met zijn applaus. De afdeeling Amersfoort van den Chr. Nat. Werkmansbond zal a.s Dins dag 15 Februari, des avonds te 8 uur, haar 12e jaarfeest vieren, door eene openbare samenkomst te houden in de St. Joriskerk, waarin als feest redenaar zal optreden dr. P. A. Klap, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. In de jongste jaarvergadering der plaatselijke afdeeling van den bond van Chr. handels- en kantoor bedienden werden de jaarverslagen uitgebracht. De afdeeling telt thans 20 leden, terwijl de rekening van den penningmeester sluit met een batig saldo van f8,89. Van de drie leden, die zich bij het plaatsing-bureau lieten inschrijven werden er twee aao een betrekking geholpen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Goote en Dorrepaal. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort zullen op Vrijdag 25 Februari 1910 des voormiddags 11 uur, in het koffiehuis «Het Valkje« te Amersfoort, in het openbaar bij afslag en opbod verhuren: 40 perceeien Bouwland, Weiland en Hooiland, gelegen in de Gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Hoog land en Eermies, zooais nader op de aanplakbiljetten is vermeld. De voorwaarden van verhuring lig gen ter lezing ter Secretarie der Ge meente Amersfoort, terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Ie Gemeente-opzichter P. van den Hooft Koestraat 9, en bij den op zichter der polders A. van Dijk, Ge meentebode te Hoogland. Bij de Bereden Wapens alhier in garnizoen is opgericht een voetbal- vereeniging onder de naam van O(ombinatie) B(ereden) W(apens). De jonge vereeniging speelt Zondag a.s. haar eerste wedstrijd tegen de Baarnsche voetbalclub «Steeds Voor waarts* te Baarn. Ter herinnering aan mr. S. A. Vening Meinesz zal een der nieuwe straten in het Westen van Rotterdam worden genoemdBurgemeester-Mei- nesz-laan. De nieuwe lijst, opgemaakt volgens art. 18 der Leerplichtwet, wijst uit, dat hier ter stede zijn 3629 leerplichtige kinderen. Aan de Centrale botermijn werd aangevoerd 29U0 Kilo ongezouten en 2775 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijkscontrole. De prijs was f 1.50 afl.59voorde ongezouten en fl.52 a f 1.61 voorde gezouten boter. In eene bijeenkomst der plaat selijke afdeeling van den Ned. Prot.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2