BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. onderzoek van de Koloniën en het Indisch Comité voor wetenschappelijke onderzoekingen. Op dezen belangrijken tocht is men de zoogenaamde Noordrivier opge varen, om daarop in noordelijke richting in het oerwoud door te dringen. Een aantal bergkammen en toppen werden aangepeild. Zij ont vingen o.a. de namen van het Van Herwerden-, La Chapelle-, Pijnacker Hordijk-, Treub-, Hellwig- en Van Heutsz-gebergte en de Rumphius- keten. De noordelijkste bergketen kreeg den naam van Oranjegebergte, de hoogste top dien van Wilhelmina- top (4800 M.). Dit gebergte was te beschouwen als een oostelijken uit- looper van het Sneeuwgebergte en van den Wilhelminatop zag men inderdaad in het westen den Car- stensz-top (5500 M.), genoemd naar den Hollandschen zeevaarder, die reeds in 1623 uit zee dien hoogen top had aangepeild. Door omstandigheden was men genoodzaakt toen terug te keeren, zonder bet eigenlijke Sneeuwgebergte te kunnen bereiken. De resultaten van deze expeditie, niet alleen op zuivergeographiscb maar ook op botanisch, zoölogisch en ander gebied, waren zeer belangrijk, maar het groote doel was nog niet bereikt Naar men weet, is mr. Lorentz in de tweede helft van het vorige jaar ten derde male naar Indië vertrokken als leider van een expeditie, welk6 op dezelfde wijze was voorbereid en ge steund als die van 1907. Hij werd daarbij weder vergezeld van den heer J. VV. van Nouhuys. gezaghebber van de gouvernements-marine, die waar nemingen op het gebied van geologie, topographie meteorologie zou verrich ten. Mr. Lorentz had het voornemen, met een zoo klein mogelijk aantal personen het binnenland in te gaan, om met zoo groot mogelijken spoed bij den opmarsch het doel te bereiken. Bijzonderheden ontbreken nog, maar het feit staat vast: bet Sneeuwge bergte is bereikt en beklommen tot een hoogte van 15,000 voet. Jammer, dat tegelijk met dit karig gegeven, niet tevens een plaatsbepaling bekend is gemaakt. Tot de tochtgenooten van mr. H A. Lorentz, die zich belast met de zoölogie en ethnographie, behoort de reeds genoemde gezaghebber der gou- vernements-marinej. W. van Nouhuys, als geoloog en kartograaf; en voorts ook dr. L. I. A. M. von Römer, offi cier van gezondheid 2a kl. bij de marine, als medicus en botanicus, Raden Jaarman Soamintral Zeerban, inlandsch arts, speciaal belast met de zorg voor de eventueele zieken op het bivakschip. Voorts van den Bota- nischen Tuin een mantri met helper voor het bijeenbrengen van levend plantenmateriaal. Het dekkingsdetachement staat onder leiding van den luitenant der infanterie D. Habbema. die op Borneo goed vertrouwd is geraakt met het transport te water en tevens met de Dajaks. Van deze boscbbewoners wer den er 80 aangeworven als koelies. Het detachement zelf bestaat uit 4 Europeesche en 2 inlandsche ser geanten, 2 inlandsche korporaals en 34 inlandsche fuseliers, benevens 1 zieken verpleger: waaraan zijn toegevoegd een 20-tal dwangarbeiders. De helft van het detachement ging als reserve naar Meraake. o Jetje knikte eventje en moê fronsde de wenkbrauwen... Noü kwam 't er meer dan ooit op aan, om te zorgen, dat ze wat minder burgerlijk deden... «Ik woü dat 'k een ander meisie wist" zei ze, toen Bet de kamer uit was »die Betje leert nooit manieren. Die is alleen geschikt voor... Voor..." En zonder den zin te voltooien fluisterde zij pa toe, z'n jas toch aan te trekken... Wie zat nu in z'n hemds mouwen... En het gesprek kwam weer op den jonkheer. Hoe die gesproken had van «zijn vriend Harmens", die van avond verhinderd was op bezoek te komen... Hem verzocht had z'n excuses bij meneer en mevrouw Jaspersz te gaan maken..." "En mevroüw I zei-ie 't nèt-zoo I vroeg moê, met stralende oogen. Pa legde, met plechtig gebaar, z'n rechterhand op de borst... «Ja, 'k heb 't ook gehoord I" be vestigde jetje. »Dat was me toch wel een tientje waard geweest als Eef 't gehoord had, wat jij vroeg ze haar man, die 't geheel met 'r eens was. Dien avond... Toen pa weêr naar z'n kantoor was... zaten moeder en Jet nog nren in het halfduister te De Haagsche Kroniekschrijver van de «Gron. Ct.« schrijft o.m.: «Het dagelijksche hofnieuws in de dagbladen ontslaat mij er van om trent de Koninklijke familie mede- deelingen te doen. Men weet tegenwoordig, dat de mededeelzaamheid tegenover de pers, onder den tegenwoordigen secretaris van H M. de Koningin, jhr. v.Geen, vrjj onbeperkt is, dag aan dag wat er ten paleize omgaat wie aan den Koninklijken discb genoodigd of in audiëntie ontvangen zijn, of en waar heen de Koningin en de PriDs, ook de Koningin-Moeder en Prinses Juliana zijn gereden en welke bezoeken zij hebben afgelegd of tentoonstellingen, concerten enz. bezocht. En toch het meest intieme van het leven der Vorstelijke familie hoort men minder bespreken, terwijl daarin toch ook voor een groot deel van ons volk, voor de Nederlandsche vrouwen vooral, dunkt mij, een bron ligt vao groote belangstelling. En daarom verheugt het mij u iets te kunnen vertellen van onze kleine Prinses Juliana, wat getuigt van haar zeer voorspoedige ontwikkeling. Dezer dagen heeft de Prinses voor het eerst aan moeders hand gestaan; zij vond 't blijkbaar beeihjk en de Koningin was er bijzonder door verblijd en trotsch op; evenzoo de Prins; hij ver telde 't aan de geheele omgeving met de voldoening van eiken vader die ontdekt dat zijn kind «op eigen bee- nen" kan staan. Ons Prinsesje is in alle opzichter, een voorspoedig kind zij kent iedereen die met haar omgaat, lacht tegen vader en moeder en be- üint al moeite te doen om te praten, nu jt in zuigelingtaal. Een portret van de Koningin. Naai verluidt heeft li. M. de Koningin aan mevrouw Thérèse van Duyl Schwartze opgedragen een levensgroot portret van Hare Majesteit te schil deren. Landbouwonderwijs voor meisjes. De quaestie van landbouwonderwijs voor meisjes is in de Gelderscbe Overijselsche Maatschappij van Land bouw aan de orde. Op een vraag aan de afdeelingen of dergelijk ondei wijs gewonscht wordt, is door 28 afdeelingen geantwoord, waarvan 23 in bevestigenden zin. In de algemeene vergadering der Maatschappij in Augustus zal men dus wel besluiten een bpgin met derge lijke cursussen te maken. In de gisteren gehouden Tweede Kamer-zitting was ingekomen een schrijven van dr. Kuvper, waarin hij bericht dat hij zich. zoolang bet enquête-voorstel aanhangig is, zal onttrekken aan de werkzaamheden der Kamer. Het Propagandablad voor Geheel- OnthoudiDg van de Afd Amersfoort van den Alg. Geheel Onthoudersbond meldt, dat Donderdagavond, in het Venduhuis op het Havik, een groote openbare vergadering zal worden gehouden, waarin verschillende spre kers bet woord zullen voeren. Het A mersfoortsch Gemengd Geheel- onthoudens-koor zal eenige liederen ten geboore brengen. praten. Bouwde moê heerlijke lucht- kasteelen... vanals Jet eenmaal mevrouw Harmsen zou zijn. De gade van een notaris... Eduard stond nu immers voor z'n derde gedeelte. Hoe ze wonen zon in mooi villatje... Met verandah en serre... Misschien zou, als die rijke oom van Eduard dood was, d'r man wel een klein spannetje... "Neen, dkn een auto I" zei Jet, nil al opgetogen over de briljante toe komst. "Tut-tut-tut! Niet te hoog vliegen, kind! Lóag bij den weg blijven!" zei moê «als je een aardig rijtuigje hebt... Al was 't alvast maar een mooie fiets I" "Ajakkes! Een fiiets! Die heeft iederen tegenwoordig!" zei Jet, en ze vond dat moê toch eigenlijk... ondanks al haar deftig willen zijn... "En dan komen wij jelui daar op zoeken, om den Zondag...!" "Als u dan maar niet zulke malle hoeden draagt... met van die gekke bloemen erop... En die opzichtige broche van grootmoê..." Jetje was echt-kribbig geworden over dat zeggen vanal hadt-ze maar een mooie fiets alvast... Zij, aanstaande notarisvrouw in villa met serre en verandah, liet zich niet zulke dingen De beer A. ter Beek is met ingang van 1 Maart benoemd tot concierge aan het Evangeliesatie lokaal aan de Wolfertstraat. De Chr. Nationale Weikmans- bond zal Dinsdag 22 Februari as. des avonds te acht uur zijn 12de jaarfeest vieren in het «Valkje." De officier van gezondheid 2e klasse B. Eisendrath, van het Militair hospitaal alhier wordt 28 Februari gedetacheerd in de legerplaast bij Oldebroek. Vrouwenkiesrecht. Mevrouw M. van Eeghen Boissevain uit Naarden sprak zaterdagavond over dit onderwerp. Wat deze beweging wil is velen nog onbekend. De vrou wen willen dat hun meeningen en inzichten ook gevraagd worden bij het maken der wetten, iets waarbij ze toch ook groot belang hebben. De vroegere toestanden zijn veranderd en vrouwenkiesrecht zal dan ook wel komen, als liggende in de evolutie-lijn. De daartegen aangevoerde bezwaren werden allen door spi. weerlegd. Hoe de verschillende partijen over deze zaak denken, werd medegedeeld. Hierna weid opgevoerd «Onuvaakt« van Marcellus Emants. In een openbare vergadering van de kiesvereeniging «Gemeentebelang» Maandag j 1. in «Amicitia» gehouden, sprak de heer C. K. Elout uit Den Haag over: »De moderne Gemeente in den modernen Slaat». De heer Rijkens opende met een kort woord de vergadering en dankte de aanwezigen voor de opkomst. De spreker zeide niet te willen op treden als docent, doch alleen eenige denkbeelden geven over de verhouding van de Gemeente tot den Staat en op te wekken hierover eens na te denken Het onderwerp is zeer omvangrijk. De taak der Gemeente tegenover de gemeentenaren zal spreker niet be handelen, alleen de verhouding tot den Staat. Hg geeft nu een kort overzicht van het ontstaan der Gemeenten. Een Fran- sche wet zegteen gemeente is een geordende gemeenschap van burgers vereenigd door plaalselijke belangen. Haar wezen berust op nabuurschap, gelijk professor Oppenheim zegt. Hoe zijn de Gemeenten ontstaan 1». Uit de honderdschappen der Ger manen. 2«. Uit de Ambachtsheerlijkheden. 3°. Door uitbreiding van stads rechten. 4". Uit kerspelvorming ten tijde van het Cnristendom en 5o Uit de Marken. Eerst was er dus een stam, en hieruit ontstond een gemeente en niet om gekeerd. De steden hebben allengs een zeer groote macht gekregen, vooral was dit het geval in de Republiek der Ver- eenigde Nederlanden. De Fransche revolutie kwam en gooide dit alles omver. Geen onder scheid meer tusschen steden en platte land. De reactie vermocht niet alles weer tot het oude terug te brengen. Tot in 1848 door de zegepraal van het liberalisme stad en dorp weer ge lijk werden voor de wet. Dit nivelleeren van alle gemeenten is te betreuren en mede de oorzaak van het ongerief, waarin veel sleden verkeeren. Hoe is de tegenwoordige positie van de Ge meente tegenover den Staat. De laatste is heerscher; de eerste huishoudster. voorhouden... Ze zou pa en moê nu-al toonen, dat zij niet van plan was om zich op den kop te laten zitten... En dan om-den-Zondag bezoeken... Jawèl... Moê antwoordde niet. Zei geen woord meer... En Jetje werd er onge rust van. Ging naar moê toe... Boog zich over haar heeu... merkte dat moê d'r wang nat was... Ze schreide waar achtig... 't Was alleen maar "de grootheid," die Jet naar het hoofd was geslagen. Want ze sloeg de armen om moê heen en zoende haar... Zei, dat ze 't zoo toch niet bedoeld had... Dat wist moê toch óók wel... 't Werd bijgelegd, maar moê was toch stiller dan gewoonlijk, zelfs nu, na het bezoek van den jonkheer. Die woorden van Jet... over die broche en die hoeden... Dat was het begin al... "Weet tegen wie je spreektriep mevrouw Jaspersz, maar toch deinsde ze achteruit... Want de vrouw had haar, met d'r gebalde vuist, haast ge raakt... "Tegen wie ik spreek I" schreeuwde de moeder van Bet, de dagmeid, "tegen wie ik spreek...! Gek mirakel, dat je Het gezag der Gemeente is niet meer primair. Niet alle schrijvers zijn het in dezen volkomen eens, gelijk duidelijk werdt aangetoond. Mr. Levy en prof Oppenheim werden in dit verbaod genoemd. Van positief ingrijpen moet de Staat zich zooveel mogelijk onthouden, doch 't kan soms noodig zijn bijv. om een besmettelijke ziekte te weren. De Gemeente heeft een dubbele taak tegenwoordig; zij moet de wetten uit voeren en haar eigen huishouding be sturen onder contröle van den Staat. Het eerste beet Gemeente-autonomie en het tweede Gemeente-zeltbestuur. Om dit laatste te handhaven moet volgens spreker de positie van den burgemeester gewijzigd worden. Dit is vooral noodig in groote steden, waar en Gemeente en Staat hem hebben willen. Dat de zaak, zooals ze nu is, niet in den haak is, blijkt wel hieruit dat de kleinste zaken doorzijn handen moeten gaan. Alleen met het zetten van handteekeningen gaat in Amster dam veel tijd te loor. De benoeming van den burgemees ter is ook een gewichtige kwestie, zoowel voor groote als kleine plaatsen. De finantieele nood is ook veroor zaakt door het Rijk en spreker wil genezing zoeken door het Rijk te laten betalen de kosten voor onder wijs, armenzorg en politie. De administratieve nood der ge meente is ook groot. Burg. van Leeuwen heeft bij zjjn aftreden gezegd, dat bet aantal vaste ambtenaren in ongeveer 10 jaar is gestegen van 5000 tot 12000, als gevolg van de sociale taak. Nadat de spreker nog had aange toond, dat gebroken moest worden met het stelsel van collegiale verant woordelijkheid van het college van B. en W. en de commissies van bij stand niet voldoende had genoemd, sloot hij zijn belangrijke rede, die binnenkort in een der tijdschriften zal verschijnen. Van de gelegenheid om te vragen werd door den heer Boukacnp gebruik gemaakt, waarna do voorzitter de vergadering sloot. Gisterenavond vergaderde «Han del en Nijverheid" in »De Zwaan," onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen. De uitvoerige notulen van de vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde nu mede, dat de heer Hubers geschreven heeft zijn benoeming niet te kunnen aannemen. Gekozen werd nu tot bestuurslid de heer J. G. Fontein. Bij punt 2 deelde de voorzitter mede, dat het den heer Jebbink had geraadpleegd en dat hier te Amers- fooit in ruime mate gelegenheid be staat voor reëxpeditie door middel van Van Gend Loos en het Spoor, 't Best was als alle bestellingen in handen waren van v. G. L. De heer Douma was niet dit antwoord niet tevreden en meende dat het bestuur zijn licht r.iet alleen bij een belanghebbende had moeten opsteken, maar ook eens bij andere expediteurs, die ook werken, waar v. G. L. werkt. De heer Van der Meiden meent dat een expediteur, gelijk de heer Douma zich voorstelt, bier geen droog brood zou verdienen. Vervroegde postbestelling. Het Bestuur kan 't adres van de Handelsreizigersvereeniging niet steu nen. Het is ook niet wenschelijk ter wille van enkele personen een ver vroegde bestelling te viagen; de bent! Denk-je dat ik je niet ken...! Van haver tot gort, hoor. Je groot vader is loopknecht geweest bij Mel- dert. En je moeder was wèt blij as ze een halfpondje koffie kon slijten... Tegen wie ik spreek...? Jij hoort in het gekkenhuis, mensch! Wat is je man anders as een kale pennelikker... Betaal liever den schoenmaker, die al drie weken wacht op z'n centen voor de halve-zolen en achterlappen, die hij op de schoenen van dat malle draaisel van je, die Jet, heeft motte maken..." En eensklaps werd de vrouw giftiger, woedender... Stormde zij op mevrouw Jaspersz los... "Maar ik zeg je, m'n recht zal ik hebben I Jij zul m'n kind niet voor dief uitmaken, versta-je! Mijn man komt strakkies, en dan zul je..." Bet lag, in een hoek van de kamer, erbarmelijk te snikken. »0 moeder!" jammerde de meid... "Wees-jij maar stil hoor!" zei de vrouw, haar meetrekkend, «jij zet geen poot meer bij dat kale volk... Mis schien hêt je 't zelf wel gestolen!" En net woü-ze weer uitvallen... Balde de vuist al... Klemde de tanden opeen... Werd door-'t-dolle-heen om dat die Bet zoo Bnikte en kermde... tweede moet dan later bezorgd wordeu. Ook zouden de buitenwijken niet in de eerste bestelling kunnen worden opgenomen. Dan moeten er maar mannetjes bij komen, is ook in de Kamer van Koophandel gezegd, doch dit gaat maar zoo gemakkelijk niet. Ook verkeeren wij met Utrecht ver geleken toch al in gunstige condities. Hoeveel personen hebben belang bij een vervroegde bestelling, vraagt de heer v. d. Meiden, terwijl een ander betoogt dat H. en. N. er geen belang bij heeft. De motie wordt daarop ver worpen. Punt 4: Adres H. IJ. S. M. Het Bestuur zal verzoeken een proef te nemen met een uitgang voor motor rijwielen en rijwielen. De beer G. H. Barneveld wordt met groote meerderheid van stemmen als lid aangenomen. Ingekomen van de Handelsvereni ging te Haarlem het bericht, dat Kok uit Enschede als (lesscbentrekker te boek staat. Een schiijven van de Holl. Spoor, dat men zich voor een publieke tele fooncel aan het station tot de telefoon maatschappij moet wenden. Dit zal het bestuur doen. Ingekomen van de Handelsvereni ging Rotterdam een gedenkboek van haar 12'/i-jarig bestaan. In dank aan vaard, vooral het stuk over contante betaling hierin is van veel belang. Een afdruk hiervan zal aan de leden gezonden worden. De kwestie contante betaling gaf tot veel gepraat aanleiding. Het be stuur zal deze zaak overwegen en dan in een vergadering brengen. Nadat de voorzitter op een des betreffende vraag had medegedeeld, dat de leden een nieuw reglement zullen ontvangen, sloot hij de ver gadering onder dank voor de groote opkomst. De Zondag te Baarn gespeelde wedstrijd tusschen C. B. W. en B. V. V. Steeds Voorwaarts, is geëindigd in een gelijk spel. (1 1). Laat bij dergelijke wedstrijden het scheidsgerecht veel te wenschen over, ditmaal hebben wij hiervoor niets dan lof. STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Mij. Nederland, ss. »Grotius« arriveerde te Port- Said 8 Februari. ss. «Vondel» vertrok van Batavia 10 Februari. ss. «Koning Willem lik arriveerde te Lissabon 11 Februari. ss. «Koning Willem Ik vertrok van Colombo 11 Februari. ss. «Koning Willem I» arriveerde te Suez 14 Februari. ss. «Koning Willem Ik arriveerde te Sabang 15 Februari. Holland—Amerika-lijn. ss. »Potsdam« vertrok van Boulogne 5 Februari. ss. »Statendam« vertrok van New- York 8 Februari. Koninkl. Holl. Lloyd. ss. «Amstellanda vertrok van Rio de Janeiro 11 Februari. ss. «Zaanland» vertrok van Lissabon 8 Februari. ss. «Maasland» passeerde TenerifTe 78 Februari. De twee Italiaansche reizigers. Zou in staat zijn geweest om 't eerste 't beste, dat haar voor de hand kwam, te grijpen... Mevrouw Jaspersz was echt-bleek van angst... Gluurde naar den besten weg om gauw uit de kamer te glippen... Een agent te waarschuwen... Toen- Vader binnen kwam. Zoo wit als een doek. Hoed achter op 't hoofd. Hijgend van het loopen en de opwinding, met eene uitdruk king van verslagenheid... Zóó ontdaan, zóó ontsteld... Dat moê direct dacht: «Dat kan niet door het gouden horloge zijn... Al hadden ze tien horloges bij ons gestolen, dan zou-ie nog niet zoo doen... "Wat is er, man vroeg zij bevend, en zelfs Bet d'r moeder keek nieuws gierig op... Zelfs Bet hield op met snikken... "Wat is er?..." Hij keek z'n vrouw lang, somber, verslagen aan. "Ze hebben 'm!" zei hij eindelijk. "Wien? Wien?..." "Den dief." "HèBet vloog op en haar moeder om den hals. De woede der vrouw zakte... Mevrouw Jaspersz drukte de hand

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2