Plaatselijk Nieuws. BliMNENLAIS'D. Moeder en Kind door de Pink Pillen RECLAME. genezen Te Beverwijk hebben de Pink Pillen pas meer dere merkwaardige genezingen tot stand gebracht, onder weken moet vermeld worden de dubbele fenezing van mevrouw B. Boumans, geb. de •est, en haar zoon, van wie wij hier ae por tretten geven. Mevrouw Boumans, wonende no 27, Alkmaarsche weg, schrijft ons: Met. B. pouman^en haar zoon. (CL Belt$man, Beverwijk.) „Ik verklaar* zeer gaarne Mat de Pink Pillen mijn gezondhafd, die gedureijde eenigen tijd veel te wenschen /verliet, nersteld; hebben. Ik was tot erge bloedarmoede vervallen'en had mij voort durend te ^beklagen over allprlei ongemakken: pijnen in dbn rug en in de bprst, groote zwakte, volhardende hoofdpijn, veelvjildige duizelingen, slechte sdjjsvertering. Mijn zwakte was zeer groot geworden? en van. mijne krachten was zeer weinig overgebl^Ven. Na vele geneesmiddelen te hebben beproefd/ en te hebben waargenomen dat mijn toestand' niet verbeterd was, heb ik de Pink Pillen iwillen gebruiken di$ te Beverwijk reeds talrijke? genezingen hadden tot stand gebracht. Deze pillen hebben mij Allerbest geholpen, zij hebben mij onmiddelijk jteen groot gevoel van weizijd en kracht bezofcd. Mijne kwalen zijn verminderd en .spoedig/daarna verdwenen, en eindelek ben ik volkoofen genezen. Mijn zoontje die acrii een onrustbajfcnde zwakte leed, die niet vorderde, niet groeide, is ook aan het gepiuik der Pink Pillen gezet en heeft zich /aarbij wonderbaar wel bevonden." Er 'js geen geval van algemeene z^kte dat door ae Pink Pülenstaan geluncht en ge nezen fcan worden. 15e onde^onden v afschijnselen gebrek' aan eetlu|f, bleekhefi, hoofdpijnen, moeie- lijke slaap, pipien in den\ujn?' zwakte in de beencnj. zijn fven zoovele waarschuwingen van het bloed datT herstel en versterking noodig heeft. Geef het dan de Pink Pillen die onovertroffen zijn als hersteller van het bloed en als versterker der zenuwen. De Pink Pillen genezenbloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, maagpijnen, neuras thenie, plaatselijke pijnen. Prijs 11.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij het Generaal Depöt der Pink Pillen, Eeghcn- laan 22, Amsterdam en voor Amersfoort en omstreken bg de Arma'e A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bg verschillende apothekers cn goede drogisten. dan het tempo versnellend ol ver haastend... D.it 't, voor wie er eenmaal »den slag van beet heefu, niet zoo erg moeielijk is den »mundus« te foppen, Phineas Barnurn, heeft 't schit terend bewezen En kwakzalvers in volksgunsten adoratie pasten het recept met vir tuositeit toe... Barnum wist zijn geest zoo koel, zoo nuchter te houden, dat bij tot 't laatst toe aan de winnende hand bleef. Niet alle Barnum's zijn even sterk en verstandig!...'t Gebeurt wel dat een of ander Phineasje, in politiekerij of aanverwante artikelen, beentjes blijkt te hebben, die de weelde der grootheid en aanbidding niet kunnen dragen... Dan stijgt de wierook zoo'n Phineas naar 't hoofd Verpraat of verschrijft terug... Niks-bijzonders, jawel, dat konden zij toch een ander wijsmaken... Niks-bijzonders... En ze tuurden naar het bovenhuis... Het raam was nu donker geworden... Geen licktglimpje te bespeuren... Een van de vijf wijkagenten, die den "inbreker" hadden willen pakken, dien avond is bekend als een "dienst klopper", dien men bij menschen- beugenis niet beeft zien glimlachen... en met wien de grootste rekel onder de straatkerels en-jongens niet gauw 'n "giintje" zou durven maken... Maar als bij 't beeft over dien lan gen, mageren, schuwen meneer Van Doorn... die zijn vrouw wijsmaakte dat-ie 'n gratificatie had gekregen... Die, uit angst voor haar nijdigheid, geld had opgenomen, waarvan een kennis 'm bad verzekerd dat-ie er in twee dagen tijd met gemak honderd gulden "bovenop" kon verdienen... Van den armen stakker, die ten slotte, in z'n wanhoop over bet acceptje niet te kunnen voldoen... bij zichzelf had in gebroken, dien avond... Dien de agen ten vonden, peuterend aan de kast, waar z'n vrouw bet geld, en zoo, in borg... Ea fUe toen overvallen werd.,. hij zich... vergeet zelfs, op boozen dag, het maskertje voor te doen, dat zijn ware trekken steeds voor bet oog zijner naaste volgelingen zelfs verborg... Dan gaat er een kreet van verbazing op, van ontzetting. .Elders: van vreugde, herademing. Phineas vermomt zich weer bliksemsnel, 't Kan wezen dat eene seconde te laat hem tot verderf was... Maar soms wint hij tóch nog 't spel. Vergeten de menschjes... En zegt de rest: «Och wat, 'k moet me bepaald vergist hebben Mr. ANTONIO De Amersf. vereeniging tot bestrijding der tuberculose hield Donderdag 24 dezer haar Algemeene Vergadering in »Ons Huis" onder voorzitting van den heer W. H. E Vrijdag. Nadat de notulen waren golezen en goedgekeurd werd het volgende jaarverslag door den heer W. C. Oosterman uitgebracht: Het jaar 1909 heeft de verwach tingen van het Bestuur niet geheel vervuld, daar aan de goede voornemens voor veel en viuchtdragend werk niet kon worden voldaan. Het jaar begon al met een minder aangename stoornis in den arbeid, doordat, blijkbaar door een elkaar niet juist begrijpen, de enquètrices meenden niet langer voor de vereeniging werkzaam te kunnen zijn. Hoewel bet bestuur unaniem van meening was, dat de enquètrices bezwaren zagen, waar deze niet be stonden, werd aan hare wenschen nader gestipuleerd, tegemoetgekomen, zoodat zij besloten haar arbeid weder te hervatten Echter niet voor langen tijd. Zuster Diemont vroeg ontslag wegens baar huwelijk en aanstaand vertrek naar Indië en zuster Bakker wegens vertrek naar elders. Het ont slag werd eervol verleend onder dank betuiging voor hetgeen zij in het belang der vereeniging hebb«n gedaan. Daar de combinatie met het Groene Kruis niet in alle opzichten voldaan bad, werd besloten een eigen enquèti ice aan te stellen en als zoodanig werd benoemd mej. N. Stoppendaal te Apel doorn, die 1 Oei 1909 in functie trad. Er waren toen 10 patiënten, twee konden in den loop van 't jaar als genezen worden beschouwd, terwijl er twee overleden. Na dien daturn kwamen er 5 lijders bij zoodat erin 't laatst van het jaar 17 patiënten waren, die de enquètiice geregeld bezocht. Getracht werd bij behoeftige lijdeis voor verstel kende middelen le zorgen, terwijl in twee gezinnen hulp in de huishouding werd verstrekt, daar de vrouw des huizes ziek was. De huizen van eenige gestorven tuberculose lijders werden met formalinedamp ontsmet. De toestand der woningen was over 't algemeen voldoende, er was gewoonlijk een vertrek, dat door de zorgen der enquètnce als zieken kamer kon worden ingericht. Twee woningen waren als onvoldoende te beschouwenmet behulp der Gezond heidscommissie zal getracht worden hierin verbetering te brengen. Uit bet magazijn werden de velschillende artikelen verstrekt, welke voor een doelmatige verpleging noodig bleken. Het Consultatie bureau werd 1 October weder geopend en waarge nomen door Dr. tl. W. Scbreuder en arts J. W. Jorissen. Acht nieuwe patiënten meldden zich daar aan. Twee, die vermoedden, dat zij aan tuber culose leden, bleken niet door de ziekte aangetast. Twee patiënten kwamen uit zich zelf, een werd gezonden door do enquêtrice en een door zijn onder wijzer. Drie werden door bun genees- heeren naar bet bureau verwezen, terwijl een kind werd onderzocht, waarvan de moeder lijdende was aan t. b. c. en zij dit lijden bij haar kind vreesde. Dit bleek echier vrij te zijn In 3 twijfelachtige gevallen werd Niks had gehoord van de drukte op straat... In z'n angst dat hij niet gauw genoeg klaar zou komen met z'n in braak in eigen woning- Als de grimmige Brouwer, de agent met z'n koude strenge oogen en z'n harde stem, vertelt hoe die meneer Van Doorn op z'n knieën smeekte dat ze hem toch maar zouden "Opbrengen," naar bet bureau, liever dan, nk de vreeselijke ontdekking, Lize zijne vrouw, te ontmoeten, die, in den melksalon, zat te wachten tot de in brekers gepakt waren... Als-ie dddrvan vertelt, dan rollen de tranen van jool den barscben Brouwer in den groven baard... MaItee Coebfjlü. sputa naar een bacteriologisch labora torium opgezonden. Het verslag brengt hulde aan de tegenwoordige enquêtrice voor baar practisch en volijverig werken. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1909, 231 tegen 313 op 31 Dec. van 't voiig jaar. De contributie steeg niettemin tot f453,40 tegen f 450,90 in 1908. Versterking blijft echter dringend noodig, daar de contributies en sub sidies niet voldoende bleken om de uitgaven te dekken. Dat er nog geen ie kort is komt door het overschot van het jaar 1908, toen de volle inkomsten werden genoten, terwijl de vereeniging slechts enkele maanden bestond en werkte. Het verslag eindigt met een aansporing meerder sympathie voor het streven der vereeniging te wekken en spreekt de boop uit, dat de penningmeesteres vooral van die sympathie zal kunnen getuigen. Punt 2 van de Agenda: Rekening en Verantwoording van de Penning meesteres. De aangewezen Commissie beeft alles met nauwgezetheid nage gaan en in volmaakte orde bevonden. De Voorzitter dankt de penning meesteres voor baar nauwkeurig beheer en de commissie voor haar moeite. Punt 3 Bestuursverkiezing. Dr. Kamerling wordt in 't Bestuur ge kozen en Mevr. Reigersberg Versluys, Mevr. Oldenneel en Mevr. Hoogendorp worden herkozen. De enquêtrice deelt mede er thans 20 patiënten ingeschreven zijn. Opdat de verpleging in het huis gezin iets kan beteekenen is men sommige zieken in de huishuur te gemoet gekomen. Al een paar hebber, nu een i uimere woning kunnen betrekken. Dr. van Enst merkt op, dat de Vereeniging alleen helpt waar tuber culose geconstateerd is en dat men geen hulp verleent, waar dit niet het geval is. Zal de Ver. werkelijk t. b. c. bestrijden, dan bedenke men dat 90% aan deze ziekte in meer of mindere mate lijdende zijn, en dus in alle gezinnen hygiënische maat regelen moeten genomen worden. Het steunen van vacantie-koionies, volks- baden, abattoirs ligt op den weg der vereeniging. Hij vraagt: is in deze richting al iets gedaan? Waarop de voorzitter kan antwoordenja wel, nl. moreele steun. Maar gelden voor al deze zaken, hoe goed en nuttig ook, voteeren kunnen we met het oog op de rijkssubsidie niet doen. De eerste spreker zegt, ik bedoel wanneer deze en dergelijke zaken b.v. school artsen in den Gemeenteraad of elders ter sprake komen kan de Ver. op het grooie nut er van wijzen. De Ver. is nu een filantropische. Men steunt behoeftige t. b. c. lijders. Dr. schreuder is het hiermee ook eens, doch het streven is voorkoming van besmetting. We moeten van het standpunt uitgaan, dat t. b. c. be smettelijk is. De Ned. Ver. tot be strijding van t. b. c. werkt om infectie tegen te houden en dit moet ook ons doel zijn. De voorzitter dankt de heeren voor hun aanwijzingen. De heer Heunks vraagt naar de verpleging van den patiënt met be trekking tot de lighallen. Hei blijft hier ook gezinsvei pleging. Tot leden der commissie tot het nazien van de rekening en verant woording werden gekozen mevr. Warn- sink en de beeren Des Tombe en Van Enst en tot hun plaatsvervangers de heeren Fredenks, Heunks en van Dommelen. De heer Des Tombe was de tolk der vergadering, toen hij Bestuur en Zuster dank zegde voor het vele dal ze in het afgeloopen jaar voor de Ver. gedaan hebben. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn alsnog aangesloten 59 de heer Joh. Bottinga, schoenen magazijn, Langestraat 32. 233 de lieer D. J C. van der Heul, Burgers rijwielen-magazijn. Utiecht- schestraal 29 De heer A 11 Aardema. onder wijzer aan de school 3e soort Punten buigerlaan, is benoemd tot onderwijzer aan school 5 te Leeuwarden. Luitenant-kolonel H. .1. Indewey, van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot plaatsvervangend Voor zitter der commissie voor het loela- tings-examen tot de Cadettenschool le Alkmaar dat in Juli en Augustus wordt afgenomen. Met het oog op het epidemisch heerscben van roodvonk te Utrecht zal de indeeling der miliciens plaats heb ben op Woensdag 9 Maart des och tends om half tien te Amersfoort in de gymnastiekzaal der kazerne van het 5e regiment infanterie voor de lote- lingen der lichtingen van 1909 en 1910 uit alle Gemeenten der Provincie, be halve die uit de Gemeente Utrecht, die den 11 den teUlrecht woiden ingedeeld. In de Donderdagavond in café «Centraal» gehouden vergadering der R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde» werd als candidaat voor de Provinciale Staten vacature-Hartman gesteld de heer W. van 't Klooster, voorzitter van den Boerenbond en Wethouder te Eemnes. De Utrechtsche politie heeft een vijftienjarigen knaap aangehouden, die uit het gesticht »Kinderzorg« alhier was weggeloopen. Mejuffrouw A. Bouma behaalde te Utrecht de acte als onderwijzeres in de nuttige handwerken. Op het sportterrein »Birkhoven« zullen dezen zomer van Mei tot Sep tember elke maand draverijen en rennen gehouden worden Aandeelhouders worden herinnerd, dat zij hunne toegangskaarten vóór 1 Maart moeten doen halen bij den secretaris, den heer H. Meursihg. Het secretariaat van de plaatse lijke afdeeling van den Ned. Pro testanten Bond zal voorloopig worden waargenomen door den heer P. J. de Groot. De schietvereeniging »Wilhel- mina« der plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onder officieren zal dit jaar haar 15-jarig bestaan feestelijk herdenken. Twee vijftallen worden afgevaardigd naar den schietwedstrijd van «Piet Cronjéa te Ei melo. Door de politie is tegen een bakker, wegens het doen verrichten van werkzaamheden door kindereu beneden den vastgestelden leeftijd, proces-verbaal opgemaakt. De heer G. C Blanken alhier was met f 17.990 laagste inschrijver voor het bouwen van een hotel-cafè- restaurant aan het stationsplein te Zeist. Postkwitanties. In tal van gevallen worden de ter invordering aangeboden quitantiën en wissels tevens gebruikt om daarop gedrukte of geschreven mededeelingen van allerlei aard te doen, welke niet krachtens de terzake bestaande voor schriften zonder betaling van het verschuldigde port zijn toegelaten. In verband hiermede worden mei ingang van '1 April a.s. op quitantiën, wissels en andere handelspapieren aan de kantoren der Posterijen ter invordering aangeboden, geen andere schriftelijke of gedr ukte mededeelingen meer toegelaten, dan een advies, rekening of aanduiding van het bedrag in onderdeelen. Voor alle andere schriftelijke of gedrukte mededeelingen is respectie velijk het port der brieven of der gedrukte stukken verschuldigd. Dit port is door middel van fran keerzegels op de quitantiën, wissels enz. te verantwoorden 't Was Woensdagavond vol in sAmicitia," toen de leerlingen van de Muziekschool een voordrachtavond gaven. De verschillende nummers vielsn zeer in den smaak en alles bewees weer, dat het onderwijs aan de muziekschool in goede handen is. Op beleefd verzoek van den Keikeraad der Ned Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 27 Februari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur. Ds. de Meijere. Reiiioiigtrantsehe kerk. Voorrn lO'/i uur. Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnetraal No. 1. Voorrn lO'/i uur Do. F C. Fleischer te Winterswijk. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorrn. 10 uur, Ds. Donner. sAv. 5uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds Teerink. 'sAv. 5'/j uur, D-. Teerink. Vrije Gercl'orui. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, de Heer H. J. Vaar- ties van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gercform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen Geb. Eben Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/s uur, Godsdienstoefening. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. De Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, welke onder eere-voorzit- terschap van prins Hendrik te Sche- veningen dezen zomer wordt gehouden, begint meer en meer in plannen zicb af te teekenen, en ontwerpen, welke te voien vaag nog schemerden, zijn langzaam aan tot verwezenlijking gekomen. Er wordt door de verschil lende commissièn, elk op haar gebied, hard gewerkt en verschillende resul taten spreken van de belangstelling, die het streven dezer tentoonstelling reeds allerwege mag ondervinden. Op het terrein, dat de gemeenteraad van 's-Gravenhage aan het tenloon- stellingsbestuur in gebruik heeft afge staan en dat is gelegen te Scheve- ningen, in de onmiddellijke nabijheid van het Kurbaus, begrensd door de Nieuwe Parklaan en de Neptunus- en Stevinstraat, zal binnenkort een aanvang gemaakt worden met het plaatsen van het gebouw. In samen werking met den heer de Bazel, den bekenden architect, heeft de heer Joh. D. Looyen hiervoor de zorg op zich genomen. Het gebouw zal om zich heen een aardigen tuin hebben en zeer zeker een vroolijken indruk maken. Zoodra binnen korten tijd de aan besteding van dit werk kan plaats hebben, zullen nadere mededeelingen omtrent de indeeling der ruimten volgen. De ruimte der expositie is 2400 M*. Een reclameplaat voor de tentoon stelling is tevens ontworpen. De Haagsche Kunstkring nam in dezen de zorg op zich en schreef een prijs vraag uit onder zijne leden. De jury kende met algemeene stemmen den prijs toe aan het ontwerp van den kunstschilder Jan Franken, te's-Gra- venhage. Het welgeslaagde ontwerp geeft op een zeer gelukkige wijze en met prettige tinten aan hoe deze tentoonstelling de Huisvlijt opvat in sociaal-ethischen zin en toch niet blind is voor de artistieke beginselen. De reclameplaat zal op zeer ruime schaal door het geheele land worden verspreid; reproducties zullen binnen kort verschijnen. Voor verzamelaars dient, dat de plaat per exemplaar a f 0.75 beschikbaar is. Verschillende afdeelingen der ten toonstelling beginnen langzamerhand vorm aan te nemen. Voor de afdeeling der moderne huisvlijtschool, waarvan Mej. Pekelharing te Utrecht secreta resse is, wordt inzonderheid veel moeite gedaan, en zij belooft reeds een welslagen te worden. De histo rische afdeeling zal, zoo de ingeroepen steun van particulieren en musea wordt verleend, eveneens zeer inte ressant worden. De overige afdeelingen zullen zeker niet over gebrek aan deelneming behoeven te klagen steeds meer en meer komen berichten in van aardige en gevarieerde inzen dingen. En ook bijzondere attracties zullen op deze tentoonstelling in grooten getale te aanschouwen zijn. De afdeeling uit koloniën en buiten land belooft mede te strekken in allen deele ter opluistering. Voor Zweden is hulp toegezegd, en voor Noorwegen is eene mooie collectie aanwezig; Tyrol, Beieren en verschil lende streken van Duitsehland, even eens Bohemen, zullen goed verte genwoordigd zijn. Denemai ken's huis- vlijt-vereenigingen laten zich officieel vertegenwoordigen; voor Rusland en Roemenie wordt gezorgd. En ook uil andere landen is veel heel veel moois te verwachten, zoodat hier inderdaad veel tot leering aanwezig zal zijn. Voor deze internationale inzending is vrijdom van invoert echten vei kregen. Voor eene inzending uit de koloniën zoowel Oost als West, heeft zich eene bijzondere commissie gevormd, waarvan de heer van Es, oud-hoofd ingenieur in Indië, thans te Delft, voorzitter is, en waarvan leden zijn mevr. N. van Zuylen-Tromp, mevr. J. Zilcken-Baak en de heeren dr. H. van Cappelle, leetaar, A. Charlouis en Rud. du Mosch, chef der fnma Maintz Co. te Amsterdam, terwijl

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2