NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. HET ilEÜWE MODEBLAD. Aan üb Lezeressen. HET NIEUWE MODEBLAD J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. BUITENLAND Schetsen uil ile rechtzaal. No. 18. Woensdag 2 Maart 1910. IVegen-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG een Modegids bij uitnemendheid. Vele kleintjes maken een groote. Steniaweg ZEIST. FEUILLETON. Amersfoortsclie Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maandeD met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlgke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. Het voorjaar is ingetreden en daar mede is de tijd gekomen dat de dames zich, meer dan anders, bezighouden met de keuze en den aanmaak harer toiletten. De behoefte aaD het bezit van een degelijk, practisch Modeblad, het welk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. hetwelk hij de uitgevers van dit blad is verkrijgbaar gesteld kost slechts 55 cis. p. 3 maanden (franco p. post 65 ets.) en is Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel als van meer bescheiden costumes en eene uitge breide collectie voor kindergoed. Hetieonoiitbeerlijkvoor elke huis moeder, die er prijs op stelt zich en hare kinderen smaakvol en toch weinig kostbaar te kleeden. Elke aflevering is vergezeld van een uitvoerig patronen- blad zoodat men in staat is een be treffend costuum of model daarvan zelf te vervaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van handwerken. Meerdere malen wordt eene mode afbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren, door invulling en inzen ding van onderstaand inteekenbiljet aan De Administratie van ons blad. Ondergctcekeude verlangt zich te abonneeren op tegen 55 Cts. per 3 maanden (franco per post 65 cts.) NAAM: WOONPLAATS: „Doe bij een kieinlje dikwijls wat Dan wordt het nog ccn groote schat." Onlangs waren we er getuige van boe de echtgenoote van een onzer kennissen met groote zelfvoldoening met een kennis van haar zat te rede- neeien over de vervaaidiging vaneen sprei. Een los stuk werd door de beide dames bewonderd, zeer nauw keurig bekeken en gaf aanleiding tot een discours over allerlei fraaie steken. Het slot van het gesprek was: nik rnoet acht maal negen zulke vakken hebben, er zal dus nog wel een poosje mede beengaan, eer ik met de gebeele sprei klaar ben, vooral omdat ik alleen in mijn snippet uurtjes er aan werk, maar ik zeg maar: vele kleintjes maken een groote. Wanneer er iederen dag aan een zelfde werk eenige oogenblikken gear beid wordt, zal men na vei loop van maanden en jaren versteld staan over de resultaten. Wat eiken dag verricht woidt beteekent op zicb zelf weinig, docb alles van verscheidene dagen bij elkander nemende, houdt het groote waarde. Met bonderden voorbeelden kan gewezen worden op de macht van het kleine. Een droppel water, men telt hem niet. Door zijn nietigheid valt h(j niet in het oog, kan men uiet bemerken wat zwaarte hij heeft. In een emmer met water één droppel meer of minder maakt geen verschil dat waar te nemen is. En wanneer millioenen droppelen zich vereenigen tot een groote massa hoe groot is dan de macht der kleinen nietEen zandkorrel, wat heeft hij tebeteekenen? Nog minder dan van een droppel water is het te bemerken dat zij er is. Honderden voeren wij er soms, na een wandeling aan of in onze kleeren mede, zonder dat wij iets of den genngslen last bespeuren. En wanneer er millioenen en nog eens millioenen van die kleine lichaampjes zijn bijeengebracht hoeveel macht wordt er dan niet betoond'? Dan weten die kleintjes de golven der zee in hun macht te stuiten, dan beschermen zij uitgestrekte landstre ken tegen de vernielzucht van den oceaan. »Wie het kleine niet eert, is het gioote niet weerd" is een spreuk die alle recht van bestaan heeft. Thans een enkel woord over de macht van het kleine op het gebied van de dubbeltjes. Het moet gezegd worden, dat velen niet overtuigd zijn van de waarheid: een schat vormt men zich door kleintjes bij kleintjes te voegen. Al is bet slechts een halve cent hij heeft zijne waarde en bij mag evenmin ver waarloosd worden als eenig grooter bedrag. Sommige menschen hebben de verkeerde gewoonte aan kleine bedragen niet de minste, waarde te schenken. Wanneer zij er toe konden overgaan eens een geheel jaar niet uit te geven wat niet noodig was. zouden zij een aardig duitje over gespaard hebben en zeer zeker tot de conclusie komen dat de macht van het kleine wel zeer groot is. Recht tegenover hen, die op geldelijk gebied de macht van het kleine niet inzien, staan zij, wier eenwig streven het is, geld op te stapelen, zij het ook met opoffering van elk genot. Gierigaards zijn ongelukkige wezens. Terwijl zij in het behoorlijke kunnen voorzien, in de behoefte van hun lichaam, lijden .zij gebrek, enkel om het genot te smaken van de hoeveel heid baar geld iederen dag te ver meerderen. Gepaste spaarzaamheid en niet te ver gevoerde zuinigheid zijn de beste toepassing van de waarheid dat de macht van het kleine groot is en zij die deze twee in den regel samen gaande deugden betrachten brengen het gewoonlijk ver in de wereld. Sommige lieden kunnen wonderen verrichten met weinig geld en het geheim schijnt alleen te zitten in het niet uitgeven, wanneer het onnoodig is, en het niet koopen wanneer geld door geheel Nederland. Levering der verschillende gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. ontbreekt. Bovendien hebben zij de gave van zeer veel waarde te hechten aan kleinigheden, die zjj zorgvuldig bewaren tot vele kleintjes een groote geworden zijn. Iemands welvaart hangt er geheel van af of de macht van het kleine wel erkend wordt Het gebeurt nogal eens, dat streng toegepaste zuinigheid met gierigheid verward wordt. Wie zoo iets doet, toont riiet te weten wat het verschil is. Zuinigheid is het niets uitgeven voor overdadige dingen en het stepds met overleg en berekening te werk gaan gierigheid is het verzamelen van geld en goed, alleen om het genot van het te hebben. Zuinigheid is een engel, die zegen verspreidt, gierigheid is een duivel die zijn slachtoffers zoolang met zijn klauwen vasthoudt, tot zij zich niet kunnen verroeren. Wie zuinig is, is in vele opzichten een vrij man wie gierig is, is niets meer dan een slaaf. Zuinigheid is nooit genoeg aan te prijzen terwijl men nooit genoeg alkeer van gierigheid kan betoonen. Ouders kan nooit genoeg op het hart gedrukt worden om hunne kin deren vroeg aan sparen te gewennen. Past op de kleimjes. de macht van het kleine is zoo groot! Nederlandsch in Amerika. In de sOalvin College Chimes» van Januari, het orgaan der Theologische School te Grand Rapids, Mich., N.-A., schrjjft W. B. E »Het mag zeker een verblijdend teeken geacht worden dat er in onzen Studentenkring meer liefde voor en beoefening van onze schoone Hol- landsche taal en literatuur valt te consiateeren, dan dit vroeger jaren wel het geval was. En dit is noodig ook. Reeds sedert het begin van dit schooljaar bestaat de literarische club »De Zevenster«. De leden dezer club houden zich onledig met het bestu- deeren van de beste producten onzer Hollandsche dichters en proza-schrij- vers, de studie van het drama en per soonlijke beoefening der literatuur». Onder het opschrift »De toekomst van het Hollandscb in Ameilka» heeft de beer H. Oosterheerdt te Chicago een artikel aan de Hollandsche bladen in Amerika gezonden, in welk artikel hij de oprichting eener groote Ver- eeniging voorstelt met het doel de studie van bet Nederlandsch in Amerika aan te moedigen. Om dit doel te be reiken geeft hij vier middelen aan lo. het uitloven eener premie van tenminste duizend dollar voor het beste Nederlandsche boek, in Amerika gedurende een zeker jaar geschreven Ho. het houden van lezingen in Ie Hollandsche nederzettingen .t A - nka; 3o. hel veileei. - beurzen aan veelbeiovemle -t.üe.if ten einde hen in staat te stellen, wanneer zij in Amerika een graad behaald hebben, hun studiën in Neder- laud te voltooien4o. trachtten te beweiken dat aan de voornaamste hoogescholen in Amerika leerstoelen voor de Nederlandsche taal, letter kunde en geschiedenis worden opge richt. Ons duukt dat dit aanlokkelijk plan 't Venijn. Z'n vrind. ...Nooit liad-ie haar zóó gezien, zoo angstig, zoo beverig, zoo onvast van doenzoo heelemaal zonder de doortastende flinkheid van driesten durf, die haar anders eigen waren. D'r lippen zagen bleek en in haar zwarte oogen sidderde angst voor wat volgen kon... Ze had zijn hand gegrepen en hij voelde dat de binnenkant van haar vingers klam, vochtig was. 't Papier, dat zij vasthield, trilde. «Over krap twee uren is-ie er!" zei ze toonloos, heesch. En ze tuurde naar de wijzerplaat van de oude klok, die in 't kamertje hing. "Nou, wat zou dat nög?" vroeg hij, windend een der lange punten van zijn rossigen knevel om wijsvinger en duim- punt... "Wat zou dat dan nög?... Hij zal je waarachtig niet opvreten. Wat bezielt jou toch?... Omdat-ie je ge schreven heeft over dat berouw-heb- ben... Dat 'n ander mensch willen wor den?... En al die flauwsjes meer?— Pffl"... Hij maakte een schamper minachtend geluid. Als 't niks-anders was— "Hij heeft er de lucht van ["fluisterde de vrouw van dengeen, die acht maan den in de gevangenis had gezeten, en nu vandaag los zou komen, thuis ver wacht werd. ...Bij God, Karei, hij] snapt 't van ons- Even dacht die van de rossige kne vels na. Was-ie ernstig geworden... "En bij wil een ander leven begin nen, schrijft-ie toch," ging de heesche, bange stem van de vrouw voort. "Je hebt 't toch duidelijk gelezen. Ik ken hem... Als-ie hoort van dat zaakie met den manke... En dat ze al op hem ge rekend hebben I" De ander dacht na. Zei toen ineens op vroolijken, luchtigen toon, met kracht van zieh afschuddend tikj e van onrust, hem door de anders zóó pienter- kordate vrouw op 't lijf gejaagd. "Gelóóf-jij dat dan waarachtig!?... Denk-jij, dat Willem ineens 'n fijne beschuit is geworden?... O, zeker nou in het celletje, terwijl-ie niet vandAt— en hij maakte eene zeer duidelijk-te- begrijpen beweging van een, die 'n glas omwipt... zoolang als-ie niet van dat te pakken krijgt." JA, dAn zou 't kunnen wezen, dat-ie... Want ik geef je toe, hij is nooit ge weest van je echte soort... 'k Heb dik wijls genoeg tegen de jongens gezegd: Den een of anderen dag raken we Wil lem kwijt... Lèt op m'n woorden en houdt 'm maar in de gaten 1" Ze luisterde naar zijn praten. "Voelde zich wat versterkt, wat bemoedigend j door wat Karei, haar vriend, zei... En i ze fluisterden nog wel een half uur, dicht bij elkaar staande; hij met den arm om haar schouderzij met gretig welbehagen hoorend wat hij voor listig plannetje beraamde... Bewonderend het virtuose van zijn snel uiteenzetten der situatie, welke alles redden kon.... Ondanks de prach tige voornemens van den man, die acht maand "gezeten" had.... en die nu «een beter mensch" wou worden... Glimlachend wond Karei z'n rossige knevels om den dikken wijsvinger en zachtkens-neuriënd slofte hij 't huis uit, het straatje in... Er geen zier om gevend, dat de buurtjes de hoofden bijeen staken, fluisterend van"Daar heb-je 'm nou... je weet wel... Die| kerel van Steffens z'n vrouw,... Hij zal wel gauw los-komen... 't ls toch— 't Is toch— Ze fluisterden nog lang. Tuurden hem na, 't heele straatje door- Maar Karei dacht aan heel andere dingen... Van de onrust, die hem op het lijf was gegooid, bleef geen zweempje over... Heelemaal niets... Hij kende z'n "mannetje" zoo goed— van vroeger— Toen huisvriend, zoo tegen een uur of vier, half vijf, eens kwam aan- geloopen, de kamer binnentrad, waar Willem zat; hand in hand met z'n vrouw; zij met het hoofd tegen hem aangeleund... merkte Karei direct met de fijne intuïtie van een, die menschen heeft leeren doorgronden in de praktijk van boevenleventje— be speurde hij dadelijk, dat de strijd toch nog iets zwaarder zou zijn, dan-ie ge meend had... Willem had in die acht maanden cel over zich gekregen iets stils, iets ernstigs, stroefs. Op het ge zicht van vaalbleeke, grauwige cel- kleur was gekomen een expressie van maD, die zich, voor de toekomst heeft afgebakend den weg— Karei voelde 't zeer scherp en duide lijk. Zag ook aan Trien d'r oogen, hoe zij vreesde— Hoe de kalmte, die hij haar vanochtend gegeven hid, nu, nadat ze gezien had hoe vast bij Wil lem geworteld was dat plan om zich los te scheuren van 't verledenhoe die rust weer was gesmolten; over gegaan in folterenden angst- Merkte ook den onwil, het stijfkale van de manier, waarop Willem hem groette— Ternauwernood een paar slappe vingers toestak— Hem, den intiemen kameraad en handlauger van vroeger— maar Trien gaf 't nog niet op. Toen de bezoeker er een groot kwartier gezeten had, fluisterde zij Willem iets in— Tegelijk haar don- zigen, welgevulden arm van knap wijf om den hals van haar man slaande... Hem aankijkend met haar zwarte, lok kende, stralende oogen— Ze fluisterde... Woede teekende zich af op 't gelaat van den man, die acht maanden in de cel had doorgebracht en drie uren geleden op vrije voeten was gelaten. Dichter drong ze zich tegen hem aan... Lokkender, lonkeuder, streelen- der werd het gesmeek van haar oogeD Hij worstelde met zijn arme. mooie plannen, de ex-gevangene. Hij wrong

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1