BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. het best kan worden uitgevoerd door het Algemeen Nederlandsch Verbond in Anieiika, dat dan dadelijk den steun en de medeweiking heeft van de ver takking over geheel de wereld. Het doel ligt geheel binnen den werkkring van het Verbond en de heer Ooster- heerdt heeft dan ook terecht ingezien dat hij voor deze zaak bij de Afdee- ling Chicago van het A. N. V. moet wezen. In zijn artikel noodigt hij deze Afdeeling tot een samenspreking uit Van harte hopen wij dat men met de uitvoering van het plan mag slagen Van onze levendige belangstelling moge men zich overtuigd houden. Wij zullen steunen waar wij kunnen. »Neerlandia.<i Er heeft in Ierland een spoorweg ongeluk plaats gehad, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Met een snelheid van 25 K.M. per uur reed Zaterdagavond de sneltrein van Belfast naar Larn en Stanraer in een groote leemhoop, die door den storm en regen losgeraakt was en op den spoordijk gerold. De botsing was vreeselijk. De locomotief en twee wagons werden uit de rails geslingerd die daar ter hoogte van 30 voet langs de zee loopen. Nadat er naar Belfast getelegra- pheerd was, kwam een sneltrein uit die plaats met drie geneesheeren naar de plaats des onbeils, daarop volgde een extra-trein rnet een reddings brigade en ziekenwagens. Wonderbaarlijk genoeg was er echter niemand gedood en ook werden betrekkelijk weinig personen gewond. De aardstorting kan slechts enkele minuten voor de aankomst van den trein plaats hebben gehad. Het Zwitsersche volk heeft bij referendum twee wetsvoorstellen aan genomen, één waarbij afzonderlijke rechtbanken ingesteld worden voor de bei echting van kinderzaken en één op de benoembaarheid van vrouwen in kamers van arbeid en koophandel. Hét eerste ontwerp verkreeg 4552 tegen 347 en het tweede 3470 tegen 1780. Een prachtbijbel. De Bijbel, welke bet Vorstelijk Echt paar voor Prinses Juliana vanwege de Vereeruging van Christel. Ondei wijzers in Nederland wordt aangeboden, zal spoedig gereed zijn. Dit piachtweik, voorzien van kostbare kunstplaten, wordt thans gebonden bij de firma Brandt te Amsterdam. Watersnood. Sedert Maandagmiddag zijn de dorpen langs de Maas in nood. Som mige, niet te bereiken, lossen schoten of hijschen de noodvlag. Uit Maastiicbt wordt gemeld: De toestand is hachelijk. De ovens der fabrieken staan onder water, waardoor veie werklieden zonder werk zijn. De dorpen om de stad zijn overstroomd. Luik seint nog was. De stand der Maas te Maastricht is de hoogste die sinds het ramp zalige jaar 1880 werd genoteerd. De schade in de omgeving aangericht is enorm. Verschillende honderden huizen staan onder water. De bewoners heb ben rnet hunne kinderen de woningen met bootjes verlaten. Hun have en g06d moeten zij meest achteilaten. de handen ineen... wou sterk zijn... weigerde nög... zag toen, hoe Trien, terwijl ze het hoofd tegen z'n schou der liet leunen, lonkte tegen Karei... 't Bloed gonsde hem in de ooren. En 't was hem of zijn keel werd dicht geschroefd met ijzeren greep. Maar hij voelde dat...als-ie bleef weigeren... Zij Trien hem ontsnappen zou... straks... onherroepelijk... voor altijd... Begreep 't met de intuïtie van man, die jaren achtereen het leven van misdaad heeft meegemaakt... Ze zag dat-ie weifelde... geen kracht meer had om te weigeren... Ze sprong op. Haar oogen jubelden van moeielijkbevochten zege- Karei begreep... Liet haar eerst begaan. Vroeg toen terwijl Trien zich gereed maakte om 't huis uit te gaan, waar ze zoo ineens naar toe ging... O, om neen beetje" te halen? Ter eere van Willem's «thuiskomst?" «Neen, menschen," zei Karei, ndaar heb ik nu een9 voor gezorgd!" En met voorzichtige beweging haalde hij een vierkante flesch uit z'n jaszak. Keurig met rood lak gezegeld... Zoo'n echte, piek-fijne flesch van Bols... »Als m'n beste vriend thuis komt," zei-ie, «das. kan 't kgen hpor L." Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Maart, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen veikrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in Februari ingelegd bij de Rijks-Postspaarbank f 39 242 94 en daaruit teruggevraagd f 40.404 44. Het laatste door het kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 15.280. Naar het Dagbl. verneemt, is thans het nieuw opgerichte muziek korps van het le regiment huzaren, kapelmeester de heer W. H. Scholtens, vrij wel compleet en bestaat dit korps voorloopig uit 24 man. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondagmorgen, te half tien, een godsdienstoefening voor jongelieden gehouden, waarbij zal voorgaan mevr. Baudet. Te 11 uur zal voor de gemeente optreden professor dr. H. Ritter, van Utrecht. Bij de firma Valkhoff Co. te Amersfoort is ter perse van Joannes Reddingius, den dichter van «Johan- neskind" een verhaal, getiteld: «Cyntbio," voorts van Tbérése Hoven een nieuwe Roman, getiteld: «Santé Catherine". Santé Catherine is het vijftigste boek dat, ter gelegenheid van den vijfligsleu verjaardag, van dezegevierde schiijfster, 2 April a.s., met baar portret zal verschijnen. Haar eerste boek »In bet schemer uurtje bij tante Théièse" kwam in 1889 uit, zij heeft dus ongeveer 20 jaar over hel vijftigtal gedaan. Haar boeken zijn te onderscheiden in Kindei boeken, Meisjesboeken en Romans. Ze voerde achtereenvolgens de redactie van St. Nicolaas (voor kin deren), Voor onze Meisjes, Onze Meisjeswereld en nam een korien tijd de redactie van de Hollaudscbe Lelie waar. Overzicht omtrent vervoer en opbrengst der Amersfoorlsche Tramweg Maatschappij over de maanden Februari. 1909 1910 dus meer Aantal passag. 7768 8861 1093 Opbr. v/ü yerv. 1390.35 f477.40 f 57.05 Dagkü. opbr. - 7.74» - 8.87s - 1.13 minder Totale opbr. f 586.52 f 482 32 f 104.20 Dagkil. opbr. - 11.36 - 9.57 - 2.06 Dat de heeren Willem Andries- sen en Niel Vogel kunstenaars zijn hebben ze gisteravond in de Concert zaal van «Amicitia" weer eens opnieuw bewezen. Wat pracntig samenspel 1 De schoonste klanken weten zij uit hun instiumenten te tooveren, alsof dat zoo vanzelf gaat. Van technische moeilijkheden is bij deze heeren natuurlijk geen sprake meer. Mevr. Geertruida Vogel- van Vlade- En de flesch was al open. Hij had alles vooraf beraamd... Er moest nu snel gehandeld, want op Willem zijn gelaat zag hij den strijd, den onwil weer terugkeeren... Het gelig-witte vocht klokkerde in de glazen. En ze klonken... De jenever brandde in het lichaam van den man, die sedert maanden ge- dwODgen onthouder was geweest Benevelde z'n geest, verlamde zijn wil. Vernielde glas na glas, de mooie voornemens, de plannen, al wat in z'n prachtige brieven, met tranen door weekt, uit de gevangenis gezonden, was vermeld geweest... Het gelige vuurvocht glinsterde in de glazen- Karei en Trien gaven elkaar telkens triomfantelijke wenkj es van «hoe-is-ie en van: «Nou, wat heb ik-je voorspeld?" ...En dienzelfden avond, tegen half- twaalf zat Willem weer in den kriDg der oude-vriDden, rondjes uitdeelend van het geld, dat Trien hem van zijn uitgaanskas had gelaten— ...Te beneveld zelfs om te bemerken, dat terwijl hij nieuw plannetje van inbraak zat te beramen Trien en Karei samen verdwenen in den zwar ten laat-avond-nevel— MaItbe Cobbkau. racken was ook bijzonder op dreef en het publiek, dat niet zeer talrijk was, was zeer gul met applaus en met bouquetten, want niet minder dan vijf lagen er al spoedig op den vleugel. Ze zong Duitsche liederen, behalve de door haar zelfgecomponeerde kinder liederen. Deze laatsten werden ook prachtig voorgedragen, n.l. Poesjenel, Sluimer liedje, en Het Hagedisje. Twee bloem stukken werden daarna aangeboden. Van de overige noemen we slechts »In der Marienkirche« en «Meine Liebe ist grün,« die bijzonder mooi en indrukwekkend werder, gezongen. Sylvia Silombra, het tooneelspel van Jhr. van Riemsdijk werd Maandag in Amicitia gegeven. Het had maar weinig publiek getrokken en toch. Wat hebben de thuisblijvers veel gemist. Hei spel van de hoofdpersoon. Mevr. Julia van LierCuypers toch was wonderschoon. Het stuk is niet fijn van teekening, maar toch houdt het sterk gespannen. Als Sylvia langzamerhand haar toe stand bewust wordt, is haar angst aangrijpend en wij leven met haar mee en voelen met haar. Haar stem, haar houding, in één woord alles heeft zij in haar macht, omdat ze een kunstenares is. Doch niet alleen zij. ook de heer M. Halsmati, haar partner voldeed in alle opzichten en toonde groot talent te bezitten Ook komt lof toe aan tante Cosima (Mej. de Waart), den too.ieel-directeur (J. Baderman), Pepi (J. Hollema) en het dienstmeisje (mevr. Kinsbergen.) Het spel maakte zoo'n diepen indruk, dat er na elk bediijf niet dadelijk geapplaudisseerd werd. Onder voorzitting van den heer G. J. Buys, vergaderde de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken« jl Maandag. Rekening en verantwoording over 1909 is nagezien en in orde bevonden, waarom den penningmeester, den heer E. v. Volleuhoveu decharge verleend werd. In ontvangst en uitgaaf sluit de rekening met f 20817 met een batig saldo van f 7 50. Door reparatie aan het dak was het batig saldo in 1908 niet f288, doch slechts f l. Ook keerde bet plaatselijk nuts- departement maar f 50 in plaats van f 400 uit. Het schoolgeld was evenwel f 600 boven de raming. Het aautal leden is met 22 ver minderd, en de ontvangst bierdoor ook f 50 beneden de begrooting. De verkoop van oud materiaal bleef f 200 beueden de raming. Het bestuur hoopt de tentoonstelling dit weer in evenwicht zal brengen. Door het hout cementen dak zijn de uiigaven f 100 hooger dan ge raamd werd. Door het aankoopen van een model stoommachine en d"en giooten toevloed van leerlingen is de post leermiddelen I 150 boven de begiootlng. Rente en aflossing f z4 lager dan de raming, gevolg van liet een half jaar te laat ontvangen van de gemeente subsidie. Een inspecteur van het vakonder wijs uit Finland heeft de school be zocht en er met grooteu lof over gesproken. Ook heeft bij een stel teekemngen meegenomen. De vakteekencursus wordt door 100 leerlingen bezocht. Hieraan wordt ook een teekencuisus voor hoefdsmeden verbonden. De tentoonstelling zal van 2528 Maart gehouden worden en belooft zeer inieiessaut te zullen zijn. Voor den nieuwen cursus hebben zich reeds 62 leeihngen aangemeld, 35 voor smeden, 17 voor timmeien, 3 voor schilderen en 7 voor meubel maken. Hierna sloot de voorzitter de vei- gaderuig. Door B. en W. is tot onder wijzer in het rekenen aan de her halingsschool voor meisjes benoemd de heer K. Westerbeek. Bij bet te Utrecht gehouden examen ter verkrijging der acte voor nuttige handweiken slaagden o. m. onze stadgenooten de dames A. M. A. van den Donk. L. B. M. Heerscbe en J W M. Buysing. De heer A. W. Boeckhorst, te Groenloo, in de vacature-C. J. F. Prins benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort aan de Hellirigstiaat, heeft die benoeming met aarigennmen. Mejulhouw II van der Werf, te Locliem, is met ingang van 1 Mei benoemd tot Directrice der Nuts- Fröbelschool in de plaats van mejuf- fiouw H. van Nijmegen Schonegevel wie, op haar verzoek, met ingang van dien datum eervol ontslag is verleend. STOOfflVAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij. Nederland. s.s. Vondel vertrok van Port Said 1 Maart. Koninkl. Holl. Lloyd. s.s. Eemland vertrok van Bakai 26 Februari. s.s. Maasland arriveerde te Santos 27 Februari. Mevr. Besant in Indië verstooten. Terwijl Mevr. Annie Besant haar Amerikaansche [schoven samenbindt voor haar Indische korenschuren, ziet heter naar uit, dat zij deze bij haar terugkomst platgebrand zal vinden door dezelfde Hindoe pundits, wier geloof, zij verklaart te vertegenwoor digen. Zij maakt een tournee door de Vereenigde Staten, waarop zij lezingen houdt, de menschen bekeert tot bet Occultisme en ze inwijdt in de mysteriën van de zoogenaamde pbilosophie der Hindoes. Doch de meer ontwikkelden onder de bevolking in Indië, zegt men, komen onmisken baar tegen Mevr. Besants propaganda in verzet, omdat ze een krachtig be dwelmingsmiddel is, geschikt om een natie baar manlijkheid te ontrooven. De pundit Manohar Lal Zutsb. M. A. doet in een onlangs verschenen num mer van de Hindustan Review, uitkomende te Allahabad, hiertegen een waarschuwende stem booren. Hij stelt de viaag: «Welke plaats be kleedt de Tbeosopbie in het nieuwe leven voor Indië?" en hij beantwoordt ze in de volgende scherpe bewoor dingen «Zij (de Theosophie) vertegenwoor digt de orthodoxie, de reactie, de wer keloosheid, inertia, pur et simple. Ik wil hier niet spieken over de dogma's der «Theosophie," de occulte schei kunde, het astrale gebied of de mahatma's. De mahatma's mogen, wat rr.ij betreft, in Thibet even over vloedig zijn als braambessen omtrent deze kwestie neem ik een agnostieke houding aan: ik weet bet niet (Doch) er zijn zekere zwakheden in tiet Hindoesch karakter, zwakheden, die ons in merg en been zitten, en waarmede wij geboren worden, en welke de «Theosophie" verre van ze weg le riemen, bevordert en versterkt. Ik wil niet nagaan waaruit die zwak heden geboien werden doch dat die zwakheden bestaan en ze de Hin does «zachtaardig," onwerkzaam, on- praelisch en geheel ongeschikt maken voor het intensieve leven van den modernen tijd, kan door niemand ontkend woiden. Een zeer sterke neiging tot mystiek pessimisme kleurt de gedachten van zelfs onze beste denkeis, en in den Hindoe in 't al gemeen ontaardt zij tot louter passi viteit en nirvana. Het afschudden van deze verstandelijke verdooving is hel sine qua non van succes onder de moderne levenstoestanden, en bijge volg is alles wat er naar streeft ze te versterken en le bestendigen zeer beslist een kwaad. Ik ben van meening, en ik sta hierin niet alleen, dat de «Theosophie" een dergelijken invloed op den Hindoescben geest uitoefent. Den mensch, die slorndi onkeri is door alcohol, geeft zij ten overvloede nog een dosis dnatuia (een krachtig Indisch verdoovingskruid). Tot staving hiervan doet de geleerde pundit hier een aanhaling uit een artikel van een anderen geleerden pundit, Iqbal Kishen Snarga, die ook de Theosophie beschuldigt, dat zij den Hindoe beiooft van het weinigjelevens- te acht dat bij nog bezit. Pundit Sharga zegt: «Ongelukkigerwijze is de Hindoe in zijn denken over 't algemeen meer contemplatief dan actief, en de Theo- sopbische leeringen doen hem niet weinig kwaad door op iemand, die reeds van nature inactief is een loom makende invloed uit te oefenen. De uitwerking van deze leeringen op den Indischen geest komt hierop neer dal zijn belangstelling in het ongeziene en verwijderde woidt vergroot en in het tegenwoordige en zichtbare wordt verkleind. De theoriën mogen al of niet waar zijn, docb zij versteiken een verkeerde neiging, waartegen men op zijn hoede diende te zijn. Behalve wat deze inherente zwak heid in de Theosophie aangaat, is er nog een andere reden, waarom deze cultus in Indië veroordeeld wordt. Het volk van Hindostan komt tot het besef van de ongerijmdheid, dat een Engel- sche vrouw den Hindoes het Hin doeïsme onderwijst; zij komen er tegen in opstand en spreken er over om een einde te maken aan deze groteske abnormaliteit. Inderdaad be ginnen de Indische voormannen in Mevr. Besant's optreden als vertolker van het Hindoeïsme in Indië zelve een ernstige bedreiging te zien voor het toekomstige bestaan van bun ras en de inlandsche schrijvers aarzelen niet hun landslieden te waarschuwen voor het drijven van deze bejaarde Europeesche vrouw, die naar zij ver klaren op slinksche wijze bezig is te werken voor de volkomen slavernij van het Hindoesche volk. Hier volgt een aanhaling van den eerstgenoem- den schrijver «Voor den Hindoe-theosoof in 't algemeen beteekent de Theosophie Hindoeïsme plus Mevr. Annie Besant. Hij schijnt Mevr. Besant tot de ver zorgster van zijn geweten en tot «op ziener'' zijner ziel gemaakt te hebben. Het kastestelsel is goed, omdat Mevr. Besant er voor is; weduwen-huwelijk is slecht omdat Mevr. Besant er tegen is. De Engelsche jingo's zongen tijdens den Boeien-oorlog: «Mij country, right or wrong" (Mijn vaderland, hetzij het goed of verkeerd handelt). De door snee Hindoe-theosoof zegt: «Mrs. Besant, right or wrong". En zooals elke schooljongen weet is deze geest van obscurantisme (domperzucht) noodlottig voor allen vooruitgang en doodt bij elk oprecht denken." Lala Har Dyal, doctor eener Indische Universiteit en professor aan een der voornaamste hoogescholen van Lahore, trekt in een onlangs verschenen num mer van de Modern Review (Calcutta) nog sterkere conclusies. Hij schrijft: «Korten tijd geleden zijn een aantal Engelsche mannen en vrouwen op den voorgrond getreden als apostels van het zuivere en onvervalschte Hin doeïsme. Zij geven vóór ons in onze eigen heilige shastras's te onderwijzen. Zij verklaren groote liefde voor onzen godsdienst te koesteren Een Engel sche vrouw (Mevr. Annie Besant) is presidente van eeri lichaam, bestaande uit de élite van het Hindoeisme, in vloedrijke landeigenaren en geleerde priesters van Benares. En zij zien naar haar op als hun leidster Engelsche mannen en vrouwen bijna als priesters door sommigen onzer vereerd Zie het treurig schouwspel; denk na over de diepe beteekenis er van. Het is de ondergang van het Hindoesche ras." (Literary Digest, Nov. 1909. De »Theosophie« in bovenstaand artikel bedoeld, is niet de Theosophie zooals zij door Mevr. H. P. Blavatsky aan de wereld is gegeven en thans door de Univeiseele Broederschap en het Theosophisch Genootschap wordt gepropageerd, doch een namaaksel er van. Laatstgenoemde Organisatie staat onder leiderschap van Katherine Tin- gley en heeft haar Hoofdkwartier aan het Internationaal Theosophisch Cen trum, Point Lorna, Californië, V. S. A. Vert. Ernstig ongeluk. De sneltrein van Almelo, die ruim 6 uur Maandag nabij de Banriik, onder Colmschate, den straatweg kruistte, fieeft daar het rijtuig van jhr. v. d. B., dat juist passeerde, gegrepen. Jhr. v. d. B. werd op slag gedood, diens eehtgenoote werd licht gewond over gebracht naar haar woning, «huize rle Rinkelaar" onder Dijkerboek, ter wijl de koetsier zwaar gewond naar het ziekenhuis te Deventer is vervoerd. Jhr. v. d. B. was reserve-luitenant bij de cavalene. Omtrent de oorzaak van dit ernstig ongeluk ontbreekt nog de juiste toe dracht. De vermiste Zeistcr jongen. We kunnen rnet zekerheid mede- deelen, dat de persoon, die te Bever wijk was gezien en die in verband rnet deri vermisten knaap werd ge noemd, niet het minste met deze zaak te maken heeft. De woonplaats van dezen man is bij de politie bekend. Omtrent den bij Baarn gevonden city bag, aan welke vondst waarde werd gehecht, te meer waar zich daarin een adres zou hebben bevonden, kan gemeld worden, dal deze tasch niet de gesignaleerde kan zijn. Het z.g.n. adres was een reclamepapier. De onder Hilversum gevonden klee- ren bleken niet van den knaap te zijn. In verband met het bericht, dat in Apeldoorn en Barneveld een jongen is gezien, wiens signalement overeen zou komen met dat van den vermisten knaap kunnen we melden, dat uit

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2