J. Mevr. BISSEN AGEHTEW GEVRAAGD. Plaatselijk Nieuws. Yoor Huis en Hof. Veronachtzaamt nimmer Aambeien. Advertentie». Jhr. Mr. Abraham Matthias Cornelis Sandberg AGENTEN. is AFWEZIG tot 17 April. Amersfoortscli Wissel- so Effectenkantoor Een Kuyper in onzen gemoedelijk- rustlievenden Senaat: wie kan 't zich eigenlijk voorstellen? De van vurige stiijdvaardigdigheid vervulde in den kring onzer Binnenhofscho seniores Van de wijze ouden (hoe een Staal moet hunkeren naar het moment, waarop hij weêr »in activiteit" zich mag roerendie in de afgeloopen week hunne wandeltochtjes maakten van Binnenhof, via Besognekamer of witte, naar bótel... vice-versa. Terwijl collega Van Heeckeren wel bijster- gewichtige allures aannam, precies- deed, alsof er «historisch moment" op komst was en het lot des volks in zijn vestjeszak berustte... Onderwijl collega van Löben Seis oogen-opzette... Oogen... Alsof 't aan den gezichts einder reeds de Engelsche vloot in zicht komt, gereed om onze arme kusten in vloek-en-zuchtje te accu- peeren... Maar onze senatoren wandelden, lunchten, dineerden, omberden en whistten, hielden seclie-vergaderinkjes over naturalisatie-wetten... Het «juri- disch element" bracht bouwstof bij een voor een Verslag, dat niet-on- aardig bundeltje rijkspapier zal vergen. Keerden huiswaarts, zonder dat er iets «gevraagd», opgehelderd was... Zekeren «brief» van zeker medelid «voor kennisgeving» aannemend, gelijk een mededeeling van licht-verkouden collega, die, zeer tot z'n spijt, «een gedeelte der vergadering» niet kon bijwonen. Van welke tijding de praeses- geneiaal dan kond doet met het ge zicht vari iemand, die schokkend staatsgeheim onthult... Neen, April-grappen vind ik subliem, maar alte-doorzichtig moeten ze niet zijn. Dan gaat de aardigheid er-af! lie Aldeeling Amersfoort van rle vei eeniging voor Vrouwenkiesrecht lm ld Donderdag 1.1. een op openbare ergadermg in de Arend, die zeer •huk bezocht was. Mej. de Hol opende met een woord van welkom, en zei dat er gelegenheid zou zijn tot debat, zoowel mondeling als schriftelijk. De gestelde vragen zouden dan door r ekster worden beantwoord. Zi| gaf nu het woord aan Freule S. VVichers die vijf gedichten opeen keurige wijze voordroeg. Ze waren min of meer toepasselijk op het te behan delen onderwerp, blijkende b.v. uit den titel «Vrouwenkiesrecht.» Mevr. Dr. Alelta Jacobs sprak hier na over: ls spoedige invoering van Vrouwenkiesrecht wenscbelijk en nood zakelijk? Zoo dikwijls, aldus spr., wordt de vraag gedaan, waarom doet ge moeite kiesrecht voor de vrouwen ie krijgen? Waren onze moeders zonder het kiesrecht dan ook niet goed De strijd voor vrouwenkiesrecht is niet kunst matig tol stand gebracht, maar is een natuurlijk gevolg van de ontwikkeling der vi onw. De wensch om deel te nemen aan den wetgevenden arbeid ligt in de lijn dezer ontwikkeling. De vrouw wordt wakker, ze begint haai taak te begrijpen en moet dan wel het kiesrecht eischen. Wanneer we den loop der dingen gade slaan, zien we dat we leven in een tijd van overgang, er is een nieuwe sociale geest, nieuwe denkbeelden, andere idealen. De groote fouten, die de oude wereldorden aankleven, toonen aan, dat de eene helft der menschen niet in staat is alleen iets goeds tot stand te brengen. De vrouw moet ook deel hebben aan het maken der wetten. Ook de economische gebied hebben de taaiste jaren groote veranderingen plaats gehad. In alle beschaafde landen is men behoefte gaan gevoelen bet maatschappelijk leven wijdere uit breiding te geven. Bijna alles staal onder con tióle van Staats-of Gemeen te- regeering; denk aan de woningwet, de leerplichtwet, arbeidswet, vaccine- wet, enz. Verwaarloozen deoudeisde opvoeding van hun kroost dan worden ze uit de ouderlijken rnacht ontzet. In 't kort alles wordt door wetten be- heerscht, waarom het noodzakelijk is de vrouw ze meehelpt tot stand brengen. Nu zijn de wetten eenzijdig en o rechtvaardig, omdat ze door den man alleen gemaakt zijn. Bovendien zijn drijfveeren der vrouwen anders dan die der mannen en nu de politiek het hui gezin is binnengedrongen wil zij zich ook doen gelden. De uit breiding van de kiesrechtbeweging is een gevolg van het versterkt en vei- .11.'d gevolg bij de viouw. De ge- Iiijw ih en ongehuwde beeft hel lecht op het kiesbiijet. Op de vraag wat het kiesrecht voor de vrouw beteekent past de weder vraag wat beteekent het voor den man? Zelfs de kleinste organisatie van mannen krijgt macht, omdat ze kiezer zijn, naar de wenschen van vrouwen wordt niet gehoord en zal niet gehoord worden, zoolang ze geen kiesrecht hebben. Met voorbeelden wordt dit bewezen. Zoo kreeg b.v. de Vrouwenraad in Noorwegen pas gehoor, toen de helft der vrouwen hier kiesrecht had in 1907. Ook in ons land is het zoo. Na de uitbreiding van bet kiesrecht be grijpt de regeering de belangen der werklieden beter en kwamen de arbeidswet, de ongevallenwet, de woningwet, en anderen tot stand door drang van anderen op. Zoo is het ook met de viouw gesteld. Ook zij heeft groote belangen, die lot nog toe verwaarloosd zijn. Om haar be doelen nog nador te verduidelijken wordt in 't kort de wet op het vader schap bespioken, een wet, die noch aan de moeder noch aan het kind techt doet. De huiselijke omstandigheden zijn zoo veianderd, dat ze aan alle vrouwen geen werk verschaffen. Ze zoeken dat dus buitenshuis. Een miljoen vrouwen in ons land arbeiden voor geld. In alle beschaafde landen is dit zoo, zijnde een gevolg van den ontwikke lingsgang der maatschappij. De vrouw moet dezelfde rechten hebben als de man, het moet de vraag zijn of een betrekking goed wordt waargenomen en niét wie ze waarneemt. En dat ook de vrouw voor alle betrekkingen deugt, bewijst Colorada, waar een vtouwelijke minister van onderwijs is benoemd, die hiervoor zeer geschikt blijkt te zijn. Ook is de betrekking van secretaris of Gemeenteontvanger voor vrouwen als geknipt. Ue reactie wil de vrouw weren, doch dn gaal up den duur niet; zij beeft ook voedsel, kleeding en huisvesting noodig. Met Fokker zegt spr. dat de toestand der vrouw onhoudoaar en een beschaafde natie onwaardig is. Zaten in de Tweede Kamer een paar vrouwen dan zouden de wetten er wel anders uitzien. Thans ziet men maar al te duidelijk bij bestudeering der Sociale wetten, dat de man allereerst regeert. Van de gelegenheid tot debat maakte de heer Basting gebruik die vol lof over de schoone rede opkwam tegen het éénzijdig oordeel over den man. Uitvoerig werd hij beantwoord. Drie vtagen waren schriftelijk ge daan. «Zal vrouwenkiesrecht oneenigheid brengen in hel gezin Was de eerste. In landen, waar de vrouwen kiesrecht hebben, is de waardeering grooter geworden. Het antwoord kan dus kort en goed neen luiden. De tweedezal vrouwenkiesrecht niet een grootere mach taan de geestelijk- beid geven? weid ook uitvoerig be sproken. Spr. gelooft bet niet. De derde: «welke politieke kleur heeft de Ver een i g i n g?« De «Ver- eeniging» heelt geen politieke kleur en heeft die nooit gehad. Ze is neutraal en heeft alleen ten deel het vrouwen kiesrecht zoo spoedig mogelijk ir. de wereld te helpen. Mej. de Hol dankte Dr. Jacobs voor de leerzame en boeiende rede. Hierna gaf freule Wichers nog twee voordrachten, waarna de vergadering gesloten werd, In verband met de verleden jaar door de redactie van de Oranjevaan, Maandblad van den Nationalen Oranje bond, uitgegeven gedenkplaat ter ge legenheid der Koninklijke geboorte, welke alom met enorm succes bekroond is geworden, heeft de redactie doen besluiten, ten einde aan de vele aan vragen van verschillende zijden lege- moet te komen, een Tweede Gedenk plaat te doen drukken als Pendant van de vorige. Deze plaat zal worden uitgegeven ter gelegenheid der geboortedag van H. K. H. Prinses Juliana en zal worden gedrukt op fraai kunstdrukpapier, ongeveer 50 x 45 c. M. in zwart en Oranje. Rondom een fraai groot portiet van H. K H. Prinses Juliana in Hoogslderzelver Moeder zijn een elftal portretten der Koninklijke familie gegioepeerd; waarhij de laatste por tretten van H. K. [1. Prinses Juliana. De Nieuwe wapens van H. M. en Z. K. H., van Nederland. Oranje, Waldeck Pijrmont en de elf provin ciën zijn op decoiatieve wijze aan gebracht, terwijl een gedichtje, ver vaardigd door Mevrouw Arnold Boerse, onder de midden foto prykt. De platen zijn in de meest artistieke en historische bewerking uitgevoerd, des niettegenstaande is de prijs zeer gering. Maatregelen zijn getrollen, om alle bestellingen op tijd te kunnen uit voeren terwijl aan cornmissiën, school- au tori leiten, vereen igingen, werkgevers enz. tegen kosieude piijs woidt gele verd, teneinde het denkbeeld, om deze plaat n. I. zooveel mogelijk onder het volk te brengen, meer en meer te verwezelijken. Aanvragen met opgave van verlangd aantal richte men aan den heer Albert van der Horst, Heerengracht 377, Amsterdam. Vervolg Plaatselijk Nieuws, enz., zie Bijvoegsel. Vaak gebruikt men ter reiniging van bandschoenen naphta, maar velen is de lucht hiervan onaangenaam, daarom raden wij bet volgende aan neem een halven Liter melk, laat deze kooken en vermeng ze met een eierdooier, tets witte zeep en geest van salmoniak. Trek de handschoen over de hand en wrijf de vlek in met een wollen lap. Witte handschoenen verliezen hun kleur niet, het leder wordt helder en blijft wit. 't Is naar ik meen, weinig bekend, dat men witte handschoenen fiaai en schitterend oranjegeel kan verven, door ze te leggen m een warm af kooksel van de buitenste uienschillen. Naar men zegt moet de kleur zeer standvastig zijri. Wil men glas beweiken met een vijl, dan legt men deze in een laag nation en steekt ze dan inliet zand; daaitia kan men het glas er mede bewerken. Om van een glazen voorwerp een deel af te snijden, neemt men een draad, laat dien goed ver zadigen rnel terpentijn, spant dien om het voorwerp tot zoo ver men er een deel af wil hebben, steekt dan den draad in brand en besprenkelt het gias met koud water. Op de plaats, waai de draad gezeten heeft zal het glas afspringen. Gebroken glas, porselein of speel goed kan men lijmen met witte gela tine, welke men met een beetje azijn in een verwarmden lepel oplost. Doet ge bij den azijn eenige korreltjes chioomzure kali, dan kunt ge hel gelijmde voorwerp gerust met water schoonmaken. Glas-ernis bereidt uien aldus: in 90 deelen sptiitusvan 96 pCt. wordt opgelost 1 deel kamfer, 16 deelen sandrak, 4 deelen Vene- tiaansche terpentijn, 4 deelen terpen tijnolie en 1 deel witte suiker; men late dit bezinken en tot rust komen. Het lak moet warm op het eveneens verwarmde voorwerp aangebracht worden. Veel beter dan in étui's bewaart men goud, als men het wikkelt in poetslappen; 't blijft er dan goed uitzien. Goud schoonmaken kan men op vele manieren; een paar middeltjes geven we hier. Men borstelt het met een zachte borstel Of met geest van salmiak, zeep eu heet water, spoelt het af ui enkel regenwater, droogt het met een' linnen doek af, en legt bet in droog zaagsel op een warme plaats tol het geheel droog is. Gouden borden en vaatwerk maakt men schoon met een zachte boistel met spiritus. Men droogt de voorwerpen tusschen doeken. Gou den voorwerpen kan men ook schoon maken door ze af te wrijven met doorgesneden uien, daarna moeten ze worden afgespoeld en gedroogd. Eveneens door afwrijven met saltniakpoeder, gebrande kalk en wa ter. Een gouden ketting reinigt men in een flesch met warm zeepsop, terwijl men de flesch sluit en flink schudt. Hetzelfde doel bereikt men door in de Uescb kalk te doen. Geen enkele kamervogel kan op den duur de lucht van gas verdragen zoo mogelijk, plaatse men dus deu vogel in een kamer, waar geen gas licht is. IVie kleine bezuinigingen versmaadt als niet de moeite waard, vergeet dat uit een appelpitje een boom kan groeien. Observator. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 1 tot 7 April 1910. Geboren: Franciscus Jozeph, z. van Johannes Bunnik en Ide Jacoba Blom. Willemijntje, d. van Evert Corjjnsen en Melia van Gulik. Jan Jacob, z. van Jan de Wilde en Helena Paulina Petronella van der Raaf. Henricus, z. van Gerar- dus Cornelis van Schalkwijk en Gerarda Spijker. Gijsje, d. van Philippus van Katsbergen en Hendrika van de Kamp. Joachim Antonius, z. van Martinus Woerdeman en Everarda Maria Brouwer. Renger, z. van Hendrik Koenen en Gerritje Barten. Elisabeth, d. van Wouter Deijs en Joanna Theresia Wery. Geertruida, d. van Philip Veenendaal en Geertruida van Kommer. Lamber- tus, z. van Lambertus Smink, en Hendrika Koller. Jansje, d. van Gerardus Johan nes van de Wetering en Geertruida Masten broek. Wilhelmus Petrus Adrianus, z. van Adrianus Verheuvel en Wilhelmina Heere. Een buiten huwelijk geboren kind, vr. geslacht. Ondertrouwd: Johan Gerrit Boswinkel en Agatha Martina Kerkhoff. Ferdinand Felix Gregorius Richard en Johanna Wolfs winkel. Willem van der Flier en Antje Pampus. Jan de Jager en Jannetje Johanna van der Putten. Johannes Arnoldus van Doornik en Johanna Jansen. Gerard Pieter van Mourik en Marina Heuseveld. Jan Willem van Achter- bergh en Johanna Volmer. GetrouwdCornelis Groot en Hendrika Ockhuizen. Hendrik Groot en Adriana Verhoeff. Johannes Bosman enMinaRijn. OverledenHendrik Jacobus van Roosen daal, 72 j., ongeh. Henricus van Schalk wijk, 1 dag. Een als levenloos aange geven kind vr. geslacht. Nicolaas Janse, 64 j., echtg. van Hendrika Teresia Kraan. Johanna Gauw, 11 mnd. Thomas Wijnands, 86 jr., wedn. van AnnaRoozen- daal. Leusden. van 1 tot 8 April 1910. Geboren: Theodorus Johannes, z. van Johannes Smit en Jannetje Middelaar. Willem, z. van Rik van Veldhuizen en Geurtje van Beek. Gehuwd: Aalbert van Ejjden en Martha Maria Voskuilen. Hendrikus Lambertus Hamaker en Alijda van de Lagemaat. Marinus Ipenburg en Berendina van 't Hof. Overleden: Gijsbertha van 't Klooster oud 77 j., wed. van Jacobus Kletter. Stoutenburg. van 1 tot 8 April 1910. GeborenSibbella Francisca, d. van Johannes Haarsma en Johanna Maria Boerstel. Cornelia Lambertha, d, van Hendrikus van de Koedijk en Gijsbertha van den Heuvel. Woudenberg. GeborenCornelis Gijsbertus, z. van Dirk de Kruif en Cornelia Roll. Nelis, z. van Johannes Versteegh en Willempje Bakkernes. Jacoba, d. van Jacob de Haan en Hagata Schouten. Overleden: Grietje Koudijs, 75 j., wed. van Cornelis de Bree. MAKK.'1'HKRICHT. AMERSFOORT, 8 April 1910. Tarwe f 0;Ho«?ge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 0.a f 0.Heren f 0.a I 0.Klei aardapp. f0.— a f0.zandaardupp. 1.90 a f 2 25 Hoendereit-rfn f3 40 a I 3.70 per 100 st. Bruine f 3 60 a f3 90. Boter s 1.25 a f 1 45 per kilo. M u> garine f0.— a f 0.Zoetern. kaas f0 a f 0. Kippen 1*0.90 a f1 60. Kuikens f0 a 0.Piep kuikens f 1.af 1.30. Ganzen f 0.a f 0..Eenden f0 80 a f 1.10 p. st. Jonge fl.a fl.30. Hazen f0 00 a f 0 00. Wilde konijnen f 0.a f 0.— Tamme f 0.80 a fl 20. Duiten f 0.60 a f 0.80 paar. Magere varkens f20. - a I 30 Varkens export f 0.a l Zeugen f 60a f 0 80 Biggen f 10-a f 17 Schrammen f a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fo00.—Kalfkoeien f 000.— i f 000.—K.tlf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000 Pinkstieren f 000.a f 000. Aaneevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- eri 150 heet. Zandaardappelen, 150000 stnks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 900 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka-s. stuks Vee. 40 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 20 zeugen. RECLAME. Onder de noodlottige gevolgen van het ver onachtzamen van eenvoudige gevallen van aam beien noemen wij bloedende aambeien, die uw levensbloed ^fvoeren en de oorzaak zijn van algemeene zwakte en bloedarmoede, uit stekende aambeien, een der meest pijnlijke kwa len, die bet mcnschdom kent, verzworen aambeipn, de hardnekkigste vorm, die zich voor kan doen, dé ongeneeslijke fistel en verstop ping van het afvoerkanaal der ingewanden, het geen gewoonlijk in eenige uren noodlottig eindigt. V,ele mannen en vrouwen, die aan aambeien lijdpn, verdragen deze zoo goed als zij kunnen, omdat zij van nature teergevoelig zijn en er tegen op zien om een behandeling te ondergaan. Derhalve verwaarloozen zij hun kwaal, totdat deze een hoogte bereikt, waarop de pijn letterlijk ondragelijk wordt en een operatie bet eenige redmiddel is ter voorkoming van verdere ont wikkeling, die alleszins gevaarlijk zou zijn. Foster's Zalf geneest echter zelfs ernstige ge vallen van aambeien en zonder dat gij er eenigen last van zult hebben bij uw dagehilréahe bezig heden. Zij is wonderlijk vertfachtcna en heelend reeds de eerste aanwending geeft een ongekend fevoel van opluchting en rust aan de aangedant eelen. Een geduldige verdere behandeling mee de zalf zal ongetwijfeld beloond worden door een volkomen genezing. 5 Let er op, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Amersfoort verkrijgbaar bij den beer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a ƒ1.75 voor één, of ƒ10.— voor zes doozen. *t* Heden overleed zacht en kalm onze harte lijk geliefde Echtgenoot, Yader en Behuwdvader in den ouderdom van ruim 80 jaar. Amersfoort, 8 April 1910. Amersfoort DouairR-re S. G. C. SANDBERG Evers. j Jbr. J. A. SANDBERG. Arnhem R Jhr. H. H. SANDBERG VAN BOELENS. B. W. Th. SANDBERG VAN BOELENS—Sandberg. Assen I Jhr. Mr. B. W. Th. SANDBERG. I M. E. H. SANDBERG— Geisweit van der Netten. Leeuwarden I Jhr. F. E. P. SANDBERG. 1 M. E. R. SANDBERG— van Suchtelen van deHaare. I Breda |C. M. MOLLERUS—Sandberg. Jhr. D. MOLLERUS. Benige kennisgeving. Geen bloemen. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. De teraardebestelling zal plaats I hebben Dinsdag 12 April op de Nieuwe Algemeene Begraaf plaats te Amersfoort te 12 uur j van het sterfhuis. Ie Klasse Levensverzekering Mij., met de nieuwste con- cureerende tarieven, VRAAGT Fr. Brieven onder No. 10 aan het bureau van dit blad. ARTS, De praktijk wordt door de overige burger-geneesheeren waargenomen. voorheen W. 'CR00CKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO'S, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige; Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. geeft volgens opgave der geboorte opheldering in nlle zaken, voorspelt de toekomst en het verledene, ook per brief. Oude Zijds Voorburgwal 256 AMSTERDAM over het Stadhuis. Sociéië hncnyme. GOQltSG FIIIS GDIS f 1.65 de'Liter, in verzegelde beumndo llesch van 5 Liter, voor zien tan bet attest vun Dr. P. F.VAN 1iaa1bl ROOS HARMENS. Proefflosch d f l.öü._ üitel. verkrljgb. bjji Tl. 6. H. BRABDSEH AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2