BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. getuigen en ziet toe, dat uw grond worde bewerkt naar den eiscb, herziet uzelven in plaats van steeds te klagen brengt eerst de gemiddelde opbrengst van den Duitschen bodem van bijna 2000 Kgr. tarwe per hectare, tot die in Nederland van ruim 2000 Kgr.! Dat zijn de resultaten van bescher ming en van vrijhandel voor den landbouw. In zake de komst van H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk voor het gewone zomerverblijf ten paleize aldaar is nog niets vastgesteld. Van een datum, gelijk die reeds werd genoemd is derhalve niets bekend. Prins Hendrik. Z K. H. Prins Hendrik komt 20 April des namiddags in een auto van het Loo te Leeuwarden, waar intrek genomen wordt bij den Commissaris der Koningin, om den volgende dag vroegtijdig naar Schiermonnikoog te vertrekken. Den 23e komt Z. K. H. van Rottumeroog per auto te Leeuwar den terug om weder te logeeren bij den Commissaris der Koningin. Den volgenden morgen gaat het dan per auto naar Het Loo. Jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck. f Zaterdagavond is op bijna zestig jarigen leeftijd overleden jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck, lid der Eerste Kamer, commissaris der Staatsspoor weg Maatschappij. De Ver. ter behartiging v. de Belangen der Vrouw. Genoemde Vereeniging heeft aan de Staatscommissie tot herziening der Grondwet het dringend verzoek gericht om, waar de Nederlandsche vrouwen van eigen vertegenwoordiging zijn verstoken gebleven, haar zaak naar recht en billijkheid te willen behan delen, opdat de e.v. gewijzigde Grond wet waarborge de algeheele gelijkheid als staatsburger van bet geheele Neder landsche volk, mannen en vrouwen, zoodanig dat de gelijkheid niet enkel bepaald blijve tot de strafwet en justitieele bepalingen. Gistermiddag te een uur werd het stoffelijk hulsel van jhr. mr. A. M. C. Sandberg op de algemeene be graafplaats ter aarde besteld. Velen waren hier tegenwoordig om den overledene de laatste eer te bewijzen het Dagel. Bestuur der Gemeente, de kantonrechter, de regenten van het Burgerweeshuis notabelen van de Herv. kerk hoofd- en subalterne officieren en vele anderen. Ds. Meiners sprak aan de groeve, en wees op de scberpe tegenstelling: het ontwakende leven in de natuur en den dood van dezen alom geachten man, die niet alleen door geboorte, doch ook door zijn daden getoond beeft een edelman te zijn. Als mensch, als ambtenaar, als echtgenoot en vader herdacht spr. den ontslapene, wiens verscheiden voor Amersfoort een groot verlies is. De oudste zoon dankte zeer be wogen voor de betoonde belangstelling. «De Vrouw in't Spel" Maandag jl. in «Amicitia" gegeven heeft onge twijfeld alle bezoekers ten hoogste de sofa zaten, over het hoofd streelde, over de wangen. De armen om z'n schouders sloeg... Hem influisterde dat zij, z'n vrouwtje, toch zoo trutsch was op haar knappen, lieven, braven man. Dat als ze hèm niet had... Hèm, haar steun, haar schat, haar alles op de wereld... Ze waren nog eerst ruim 'n jaartje getrouwd- Hij dacht eraan dat ze 't weten, ontdekken zou. Hoe het dolle verdriet het vernielende, het moordende waanzin zou doen branden iD die mooie, klare, eerlijke, vertrouwende kinder- oogen. Hoe zij schreien zou... Het arme vrouwtje... Schreien, totdat ze niet meer kon. Totdat het groote verdriet haar had gedood- Voor hij 't beletten kon, drupten tranen op het voor hem liggende papier. En die zwakheiddat blijk van mach teloosheid, in het bijzijn van dat door de schavuiten op hem afgestuurde wijf maakte hem als-dol— «Schurken bende, die jelui zijn!" barstte hij los, opspringend van zijn stoel. «Lage, smerige schurkenbende. Je zult eenmaal boeten voor je mis daden. Vroeg of laat vlieg-je er toch in!... De kruik gaat zoolang te water... En dan krijgen jelui je portie... Drie- voldaan, omdat bet een meer dan buitengewone opvoering was't was geen spel, 't was werkelijkheid. En niet alleen de beide vrouwen rollen werden onverbeterlijk vertolkt, neen, alles was in de puntjes. Claire Forsters, mevr. v. Dommelen, zou gaan trouwen, doch Julian Rolfe, de heer Crispijn, steekt er een stokje voor door zijri vriend de oogen te openen, want Claire was een slechte vrouw, aan spel en drank verslaafd. De vriend schiet zich dood en Rolfe, die met Margaretb, mevr. de Vries, getrouwd is, wordt beschuldigd zijn vriend te hebben vermoord. Claire had besloten zich te wreken en zij doet dit zoo listig, dat Rolfe gearresteerd en in de gevangenis gezet wordt. Hoewel allen schijn tegen hem is, blijft zijn vrouw in hem gelooven en zij doet ook advocaat Thompsson, de heer Louis Gimberg, diens geschokt vertrouwen herwinnen. Nu komt het er maar op aan bewijzen van onschuld te vinden. Dit gelukt aan de liefheb bende vrouw, die als «Belle" vriend schap met Claire heeft gesloten. Deze laatste dronken zijnde verklapt hel geheim, dat ook door Thompson en een detective gehoord werd. Gimberg was een prachz-advocaat. Het goede en het kwade, het edele en het wagelijke staan hier scherp over elkaar, uitgebeeld door Margaretii en Claire. Geen wonder dan ook dat het stuk verbazend insloeg en de spelers tot driemaal gehaald werden. «Voor de regie van Chrispijn niets dan lof." De Vereeniging «Handel en Nijverheid" zal Donderdag 14 April a.s. 's avonds 8 uur iu het Hotel »de Zwaan" vergaderen ter behandeling der: Rekening en verantwoording van den Penningmeester over het dienst jaar 1909-10, jaarverslag van den Secretaris, verkiezing van 3 bestuurs leden wegens periodieke aftreden van de H. H. Johs. v. d. Meiden, J. v. d. Wal Kzn. en A. Wagenaar. Bespreking van contante betaling en maand rekeningen, (vorige vergadering aange houden) ingekomen stukken en mede- deehngen. Het Vaandel door stadgenooten aan de muziekvereeniging «Harmonie" geschonken, zal hedenavond op feeste lijke wijze in de sociëteit «Vereeniging» worden uitgereikt. Weder een geheel nieuw en bijzonder aanbod doet nu de firma Gebr. E. M. Cohen, te Amsterdam, door in baar aanbod op blz. 4 van heden niet alleen beste boeken der meest gevierde schrijvers, als: Dickens, Dahn, Keller, v Zeggelen, De Genestet, Carlyle, enz. enz. voor spotprijzen op te ruimen, maar tevens een extra cadeau te geven. Wie voor slechts f5 uit dat aan bod koopt, ontvangt daarbij cadeau 2 groote, fraaie, artistieke gravures ter waarde van f 10, en wel Pieneman De Slag bij Waterloo, en Klinkenberg: Het beleg van Leiden. De voorraad zal dus spoedig weg zijn en spoed in deze is dus aan te bevelen. Vliegen. Door luitenant C. Gordijn van het 5e reg. inf. alhier, en den heer Schol ten uit den Haag, is een N. V. aange gaan voor den tijd van 3 jaren, tot bet exploiteeren, van vliegmachines, naar het systeem uitgevonden door luitenant Gordijn. Weldra (reeds in dubbel!— Er zou geen gerechtigheid meer moeten bestaan, als— als... Jelui en je broedsel op den koop-toe... Dat verzeker ik je!" Hij tastte naar den sleutel van z'n brandkast.Hij zou nogmaals opdokken- Ze mocht 't niet weten, arm vrouwtje met de groote, lieve kinderoogen— Liever zou hij- Maar de wilde haat, de felle min achting— De razendo woede over dat moeten gehoorzamen aan schurken- troep van afdreigers, 't maakte, dat hij niet hanteeren kon de sleutel bos, waaraan zat ook die van de brand kast- Hij had zich omgewend. Dacht nu: ook nog woorden verspillen tegenover zoo'n megeer, die er straks— Als ze den buit met haar kornuiten zit te verdeelen, om ginnegapt, er «gijntjes" over tapt— Hij zoü het geld uit de brandkast nemen. Keek, uit voorzichtigheid, naar de vrouw- Deinsde, van verbazing, een paar stappen terug. Met de handen tegen het gezicht geklemd, bijtend in haar zakdoek om hem 't niet te laten hooren— Duwend, dan, de vuisten tegen de keel, om te begin Mei) zullen er vliegdemonstraties gehouden worden. Er is bier reeds op de Vlasakkers, nabij de 2e tol op de Utr. Weg een loods gebouw, waarin de aeroplanes opgeborgen worden. Wij wenschen den ondernemenden heeren veel.succes toe! ST00MVAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij Nederland. s.s. Koning Willem III vertrok van Singapora 9 April. s.s. Grotius vertrok van Port-Said 11 April. s.s. Grotius arriveerde te Suez 10 April. s.s. Rembrandt arriveerde te Bata via 10 April Schitterende overwinning. Wij hebben onzen naam in de voet balwereld gehandhaafd. Glorierijk heb ben wij n.l. Zondag j.l. het Belgische elftal te Haarlem verpletterd maar eens eventjes met 70. Na de débacle in Londen, waar wij verloren met 91, en na de onverdiende nederlaag in Antwerpen 23, was het noodig om eens duchtig revanche te nemen. En dit hebben onze elf crachs kranig gedaan. Een overwinning der Hol landers op de Britten, zal wel baast een voldongen feit zijn. Verkehrsbureau. «Het Badenland" is de titel van een pas verschenen brochure over het Zwarte Woud en aangren zende landstreken. Het boekje is rijk geillustreerd en bevat een beschrijving van Baden, den Rijn en de Neckar en de voornaamste steden van dit interessante gebied, b.v Heidelberg, de oude Universiteitstad, Mannheim, Karlsruhn, de hoofdstad, Baden-Baden, de beroemde badplaats, Freiburg enz. Het boekje, dat een zeer aangenamen indruk maakt wordt gratis en franco toegezonden door het Internationale öffentliche Verkehrsbureau, Unter den Linden 14, Berlin. Scheepsramp. Een loodsboot, dienst doende bij het lichtschip, «Westhouder", is door een Eugelsch stoomschip, varende van Antwerpen naar Dover, aangevaren en gezonken. Twaalf personen zijn verdronken, de overige bemanning werd gered. Het ontslag van dr. De Gelder. B. en W. van Amsterdam stellen voor gunstig te beschikken op een verzoek der commissie, welke werd benoemd om een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van de grieven door dr. De Gelder, baar zoo spoedig mogelijk een een voor- loopig crediet van f 3000 toe te staan tot dekking der uitgaven voor de ste no gragische opneming der getuigen verklaringen, voor het drukken daar van en van haar verslag, voor reis- en verblijfkosten van getuigen en voor bureaukosten. Dat wordt een duur onderzoek In Bennekom wordtdedorpspomp gebruikt om er de mededeelingen aan te plakken van een Christelijke Ver eeniging «Excelsior." Het pompwater schijnt echter van slechte kwaliteit te zijn, en zoo is de pomp van het opschrft «Ondeug delijk" voorzien, smoren het geluid... Zóó zat zij daar, snikkend, beeld van zóó-matelooze wanhoop, dat z'n woede vervluch tigde... Er groote, grenzelooze ver bazing voor in de plaats kwam... Hij, sleutelbos in de hand, bleef toeven— Niet in staat om nu het bloedgeld te krijgen uit de kast— Toen snikte zij 't uit... Hoe béng ze wa3, hoe doodsbang... Het gouden kruisje, dat, aan een zwart lintje, op haar borst hing, drukte ze telkens tegen de lippen. Ze was zoo bang, de handlangster van «chanteurs..." Ze wist 't wel. 't Zou op haar kind worden gewroken. Meneer had gelijk... Toen hij, daar-straks, over hun broedsel" zoo woedend schold en vloekte, was 't weer in haar opgekomen. Waar ze heele-nachten over lag te kermen, om genade en vergiffenis te smeeken... In uren, terwijl de kerel, die haar in z'n duivelsche macht had, uit was— Met z'n vrinden aan-de-zwier... Aan het gokken— Met geld, dat werd af gedreigd... Dag aan dag- In paroxisme van religieuse op winding wierp de vrouw, die daar straks nog zoo ijskoud had geschok schouderd— Na z'n vraag, wie hem waarborgde dat ze straks, morgen, Het toevallige samentreffen is hier, dat de christelijke mededeelingen ge regeld onder het hoofd «ondeugdelijk" te lezen zijn. Schaken per draadlooze tele- graphie. Meri schrijft aan de N. R. Ct. van boord van het stoomschip «OraDje" der Mpij. Nederland uit Colombo: Zooals algemeen bekend zal ziju hebben alle passagiersschepen van de Mij. Nederland, die na den le Januari 1910 Amsterdam hebben verlaten, een Marconitoestel aan boord, om doorloopend gemeenschap te kunnen onderhouden met den vasten wal en met voorbijgaande schepen. Ver scheidene keeren is door passagiers van de gelegenheid gebruik gemaakt om van uit zee enkele woorden tot achtergelatenen te richten. Dat de toestellen, die de Marconie Compagnie, te Brussel gevestigd, afstaat aan ge- abonneerden, geen prullen zijn, blykt wel hieruit, dat men één dag vóór Port-Said zijnde, direct met Scheve- ningen kan seinen, mits er geen storingen in de lucht zijn. De puntjes en streepjes van Morse vliegen dus over de Middellandsche zee heen, om in Scheveningen te worden opge vangen. Als curiositeit meld ik u, dat toen de «Oranje" op weg naar Indië een dag reizens van Aden was, een En- gelsch mailschip deze haven verliet om denzelfden kant uit te gaan. De «Oranje" seinde de sMorea" van de H. and O. om berichten. Een oogen- blik later kwam er een lang telegram met allerlei nieuws. Hierbij had een Engelschman een uitdaging gevoegd tot een schaakpartij met één of meer onzer passagiers. Het idee van den Brit viel in goede aarde. De wed strijd zou den volgenden morgen Woensdag 1G Maart om 10 uur aan vangen. Op het afgesproken uur waren de spelers present. De «Oranje" seinde te zullen beginnen als uitgedaagde partij, maar daar kwam niets van in. Het antwoord was: «Klaar, gooi een geldstuk op, wie beginnen zal. Dan zal ik zeggen of 't kruis of munt is, als gij het hebt gedaan." Zoo gezegd zoo gedaan. Een geld stuk werd opgeworpen, de Engelsch man raadde verkeerd, zoodat onze partij wit had. Toen is de schaak partij begonnen. De partij heeft ongeveer 5 a 6 u'en geduurd, die over 2 dagen werden verdeeld. Na den 36en zet heeft Hol land zich overgegeven en seinde«Op gegeven met gelukwensch." Enkele minuten later kwam er een antwoord van den volgenden inhoud: «Mr. L. bedankt zeer voor het spel en verzoekt uw speler te zeggen, dat hij te Colombo oij u aan boord zal komen om kennis met hem te maken. Onze passagiers danken ook voor dit spel. Morea." Een Weekblad voor verstandige menscben. Omsteeks half Mei zal veischijnen «De Reactie, Weekblad voor verstan dige menschen". Dit weekblad dat den vooruitgang wil dienen o. m. door bestrijding van alle uitwassen, van alle uitersten der maatschappijlijke bewegingen van onze tijd, zal aanvanke lijk in groote oplaag kosteloos worden verspreid en in openbare lokalen ter lezing gelegd. De Fransche onderzeeboot «Ven- tose" heeft Vrijdag ter hoogte van Cherbourg een nieuw duik-record ge slagen. De boot schoot neer tot een over eene week niet zou terugkomen, vragend altijd-weêr geld... Dreigend dat ze anders zou vertellen van het mooie blonde knaapje en de slanke dame, die 's middags langs z'n kantoor slenterde... Wierp de vrouw zich voor hem op de knieën. Gilde zij uit haar doods angst— God zon haar straffen... Zeker! Dat wist ze wel... Ed zij strekte de handen smeekend naar hem uit. Kermde om z'n ver giffenis— Eén woord maar— Eén woordje- Hij had het geld nu in eene enveloppe gedaan. Hij reikte 't haar toe. Neenze raakte 't niet aan. Nooit zou ze— als meneer niet zei, dat-ie— En in haar wanhoop ratelde zij 't uit, hoe de kerel, die haar als werktuig gebruikte, haar heelemaal in z'n macht had... En waaróm ze zoo bang voor 'm was... Hem als een slavin gehoorzaamde— waaróm ze dat deed... Ze vertelde het geheim van haar leven. En zijn toorn was verdwenen. Hij voelde, dat de handlangster der boe ven groot, diep leed had... Hij zag 't in de razende, wilde smart, die, om haar lippen, een grijnslach vormde, diepte van 25 M. en bleef gedurende 12 minuten onder water. Daarna duik- te ze tot op 35 M diepte eveneens een record en verbleef daar 24 minuten, zonder dat vaartuig noch bemanning er iets door le lijden hadden gehad. Te Mourmeton heeft Vrijdag de vlieger Daniël Kinet met een Far- mantoustel een nieuw wereldrecord gemaakt. Hij vloog 2 uur 20 min., roet een passagier bij zich en legde ongeveer 163 K. M. af. Graaf Bentinck, eigenaar van het kasteel te Amerongen, heeft aan de beide zijden van de steenen brug van dat kasteel twee oude scheeps- kanonnen opgesteld, welke hij gekocht heeft van den heer Maas, te Makkum. Deze vuurmonden zijn geen herin nering aan vroegere veld- of zeeslagen maar hebben toch wel een romantisch verleden achter zich. Zij zijn namelijk afkomstig van 't Engelsche goudschip «Lutine", dat in 1799 tusschen de eilanden Vlieland en Terschelling met man en muis is vergaan en sedert aldaar onder het zand bedolven ligt. Gelijk men weet is in vroeger jaren herhaaldelijk naar de schatten uit dat schip gevischt; in het begin met zeer gunstig gevolg. Ongeveer twintig jaren geleden wisten enkele zeer oude eilanders nog wel te verhaien van de opge wondenheid, welke bij de eerste ber ging op Terschelling heerschte, toen daar wagens met Spaansche piasters door hee dorp reden. In I8u0 en 1801 werd voor eene waarde van ruim f669,000 naar boven gehaald. Tusschen 1857 en 1861 nog eens voor een half millioen gulden opgehaald. In 1886, toen het schip wel 27 voet diep onder het zand zat, is men met duikers opnieuw gaan sisschen, doch toen was de uitkomst slechts zeer weinig bevredigend. Bij die gelegen heid werden ook de twee bovenge noemde kanonnen opgehaald; een daarvan was nog geladen. Bijna alles wat aan de «Lutine" behoort, ook deze kanonnen, en zelfs tot de kleinste spijkerkop, is gemerkt met een hanepoot. Nog steeds gelooft men, dat in het wrak nog staven goud en zilver, ook gouden en zilveren munten, aanwezig moeten zijn voor eene waarde van ruim 13 millioen gulden. Nu echter wederom bijna 25 jaren verloopen zijn sinds de laatste pogingen en alles natuurlijk nog dieper is weggezakt, zal de kans om ooit nog iets te vinden, wel uiterst gering zijn. De komeet van Halley IndeAmstr. Nachr. houdt Ebell van Kiel zich bezig met de vraag: hoe helder zal Halley's komeet wor den Op den dag van haar perihelium, d. i. op 20 April, zal de komeet zoo groot zijn als een ster van de derde grootte, aan bet einde der maand gelijk zijn aan een ster de 2de grootte en van 10 tet 30 Mei (na 19 Mei des avonds te zien) een grooleie helderheid hebben dan een ster van de eerste grootte bezit. Van het be gin van Juni af zal het merkbaar zijn, dat zij dagelijks afneemt: de aarde en de komeet gaan dan ook in tegenovergestelde richting van elkan der weg. Toch kan zij voor een normaal oog nog wel te zien blijven tot half Juli; zij wordt eerst kleiner dan een ster van de 5de grootte. die 'm deed huiveren— Vóór den geest bracht tafereelen uit helle-foltering— Hij Stak haar een hand toe. Ge doogde, dat de vrouw die greep— Onstuimig kuste, kuste, van grenze looze dankbaarheid, z'n vingers. Hij voelde, dat niet deze vrouw de afdreigster was... Hij wenkte haar nu te gaan— met de buit voor de kerels, die haar stonden te wachten, een straat verder— Telefoneerde naar huis, dat Jeanne maar moest gaan eten... Heusch, hij kón niet voor negen uur, op z'n vroegst, bij haar zijn... Mama was toch op- visitie Nou, dan had ze 't immers niet eenzaam— «Hè, maDnie, hoe akelig nu toch!" klaagde arm-vrouwtje terug, en hij hoorde duidelijk, dat ze tegen traantjes-van spijt worstelde «ik zat al zoo te vlassen op je komst— Ik zei al tegen ma: nou is Guust er toch stellig binnen 'n kwartiertje... En ik heb juist zoo'n heerlijk schoteltje..." Ze kon niet verder, arm kind vrouwtje. Snikte 't uit— Hij hoorde schoonma brommen. Als Guust nu toch zèken had... Papa werk immers óók zoo dik wijls opgehouden... Gaf-niks. Jeanne

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2