BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. hij als prins van Wales en als Koning toonde in den strijd der staatkundige partijen en door zijn groot plichtbesef en werkkracht, die hem in staat stelden alom en telkens als beweegkracht aller lei goede instellingen en bewegingen het aanzijn te geven of te steunen. En tot die groote populariteit droeg ook bij dat hij een echte Britsche «Country gentleman" en sportsman was. Hij had en toonde vreugde in de bebouwing van zijn land, in de prijzen, welke zijn vee won op ten toonstellingen. Hij hield van de jacht en won driemaal de Derby met zijn renpaarden. Alles te samen was hij een idëele koning voor Engeland, vooral in de tegenwoordige ernstige crisis van 's lands regeeringsinstellingen, nu de reactionaire revolutie der lords een buitengewoon gevaarlijke spanning veroorzaakt heeft tusschen Huis dei- Lords en Huis der Gemeenten. Van den Koning hoopte en ver wachtte men, dat zijn staatsmanswijs heid en tact een oplossing zouden vinden, die vrede bracht in het binnen land, en dat hij dus ook binnenslands den hem geschonken eeretitel van "Edward the Peacemaker" winnen zou. Geen wonder dus dat de plotselinge dood van dezen koning onder de diplomaten, die een diplomaat onder de koningen was, diepe verslagenheid en groote bezorgdheid wekt in En geland. Want nooit was hij zoo on ontbeerlijk als juist nu De liberalen hebben al het recht aan hun zijde. Set is onmogelijk dat de democratie, die weieerden Koningen hun veto ontnomen heeft, dit veto laat behouden aan een Kamer van erfelijke wetgevers, die voor zeven achtsten uit Tories bestaat, die maat regelen door een liberaal ministerie voorgesteld steeds verminkt of af stemt en die tot het huidigen oogen- blik toe steeds belet dat aan Ierland recht worden gedaan. Geen van de hervormingen door de Lords nu en dan besproken, geeft den liberalen zelf de flauwste kans om ooit een meerderheid te krijgen in de Eerste Kamer. Feitelijk wordt het Kijk bestuurd door één Kamerdie der Lords, die niet verkozen wordt en niet ontbonden kan worden. Tot nu was het Engeland's roem dat het het eenige land was waaraan een ongeschreven constitutie vrijheid en elasticiteit van wetgeving gaf. De rechtsche revolutie der Lords heeft daaraan een einde gemaakt. Door zich ook meester te maken van het beheer der financiën, dat sinds een paar eeuwen uitsluitend aan het Huis der Gemeente was toevertrouwd, hebben de Lords de ongeschreven grondwet geschonden. De eerste minis ter Asquith heeft nu een voorstel tot beperking van de macht der Lords voorgesteld, dat feitelijk het eerste hoofdstuk is van een geschreven grond wet. De aanneming van dit eerste hoofd stuk door het Huis der Lords kan alleen verkregen worden indien de Kroon die jaarlijks de lords elk af zonderlijk oproept om als pair dienst te doen, slechts een zeer beperkt aan tal pairs oproept in het volgend zittingsjaar, of wel doordien plotseling een drie honderd nieuwe pairs be noemd worden. Maar dit laatste is een zeer onhandig en gevaarlijk middel. Want zooveel erfelijke pairs op eens te maken ware zeer bezwaarlijk. Zulke pairs moeten toch een erfelijk fortuin hebben. En de benoeming van pairs voor hun leven, zooals nu b.v. de bisschoppen der Staatskerk benoemd worden, heeft het Huis der Lords steeds belet. Toen lord Kibbesdale als pair voor zijn leven door koningin Victoria benoemd werd, weigerden de lords hem te erkennen en te ont vangen en lord Palmerston was zwak genoeg toe te geven en hem toch tot erfelijk pair te maken. Die opstand tegen een koninklijk besluit zouden de pairs zeker herhalen tenzij een machtig, temperende hand vol tact de lords tot tijdig toegeven wist te noopen. En ziet die hand, die geliefde en geëerde hand ligt op het doodsbed uitgestrekt Hoogst waarschijnlijk zal er een wapenstilstand tusschen de partijen gesloten worden om aan koning George zijn optreden niet al te moeilijk te maken. Maar het kan slechts een wapen stilstand zijn. En ofschoon men van den nieuwen Koning veel goeds weet en zijn plichtsbetrachting eert, derft hij het prestige, den onwederstaan- baren invloed van zijn vader. Voor het Britsche Kijk is de dood van Eduard den Vredestichter een zware slag! Na den dood van Koning Edward. Keizer Wilhelm zal deelnemen aan de plechtigheid der bijzetting van het stoffelijk overschot van Koning Edward te Londen. Hij zal op uitnoodiging van koning George, in het Buckingham- paleis logeeren, alwaar ook Prins Hendrik, Aartshertog Ferdinand van Oostenrijk en Koning Haakon van Noorwegen zullen vertoeven. Het stollelijk overschot van den koning zal den 20en Mei in grooten eenvoud in de koninklijke grafkelders te Windsor bijgezet woorden. Een brief van koningin Alexandra. Koningin Alexandra heeft een open brief gericht, aan de natie, waarin zij dank betuigt voor de ondervonden sympathie, fn dien brief zegt zij »Uit het diepst van mijn arm gebroken hart wil ik aan de geheele natie, die ik zoo innig liefheb, mijn diepgevoelden dank brengen voor de treffende be wijzen van deelneming, die ik in mijn onbeschrijfelijke angst heb ontvangen uit alle klassen der maatschappij, van hoog en laag, rijk eu arm. Ook het volk heeft een onherstelbaar verlies geleden, doordat zoo plotseling zijn beste vriend, vader en vorst naar betere gewesten werd geroepen. Ik beveel mijn dierbaren zoon in uwe zorg aan, wetend dat hij zijns vaders voetstappen zal drukken, en ik ver zoek u hem dezelfde loyaliteit en toewijding te betoonen, die gij aan zijn vader hebt betoond. Ik weet, dat mijn dierbare zoon en schoondochter alles zullen doen, wat hun mogelijk is om ze te verdienen Koning George V. Volgens de Engelsche grondwet is de troon des lands nooit onbezetdus op het oogenblik, dat Koning Edward den laatsten adem uitblies, was zijn zoon George koning. Van den nieuwen vorst valt wel wat minder te anecdoteeren dan van zijn overleden vader. Men zal in hoofdzaak zich moeten beroepen, om zijne type vast te stellen, op hetgeen hij als officier van de En gelsche marine verrichtte. Hij is gezond, sterk, flink; als jongen was hij de durvigste uit het gezin, en zijn oudsten broer, die later kwam te overlijden, was hij de baas met paardrijden en zwemmen. Toen hij de marine-uniform aantrok als adelborst aan boord van het opleidingsschip "Britannia" te Dar- mouth, was hij de jongste zeeman, wiens naam ooit op een scheepsrol voorkwam. Hij maakte op gewone wijze zijn promotie, voerde als officier het bevel over de kanonneerboot "Thursh", werd opper-officier in 1891 en kreeg het commando over den tweede-klas kruiser "Melampus". Later ontving hij den admiraalsrang. Als jong officier had hij zijn vlegel jaren, onsculdige deugnieterijen, als een poets aan zijn eerste officier ge bakkeu. die bij het stappen in zijn kooi op een spijker trapte, of tegenover den flirtenden scheepsdokter, die «La- dies' Cabin" op de deur van zijn hut geschilderd vond, bezorgden hem eenige straffen, die hij gelaten wist te dragen. Doch daarnaast dieDt ook vermeld hoe hij als 23-jarig zeeofficier in op dracht kreeg, een onklaar geraakte torpedeboot te gaan oppikkende zee was onstuimig en er liep een zwaar getij langs de Iersche kust, waar hij zich aan boord bevond van het vlag- geschip «Alexandria" van den opper bevelhebber, den hertog van Edinburg. De jonge officier deed zijn plicht toen met zooveel overleg en flinkheid, dat hij door zijn onmiddellijke en hoogste chefs om het zeerst werd geprezen. Te kraniger was deze redding, omdat prins George, evenals trouwens menig groot zeeman, onder wie zelfs de nationale held van Engeland, Nelson erg van zeeziekte te lijden heeft, en het behandelen van een torpedoboot bij ruw weer veel verlangt van iemands hersenen en zenuwen. Oud-President Roosevelt. Gisterenmiddag vertrok Theodore Roosevelt en familie uit Christiania naar Berlijn. Een groote menigte deed den populairen man uitgeleide. Het afscheid der Koninklijke Familie was allerhartelijkst. Na Berlijn, alwaar Roosevelt geruimen tijd zal vertoeven, komt Londen aan de beurt, waarna de ex-president over St. Petersburg, door Siberia en Japan zal reizen, ten einde denkelijk hall Juli teSanFran- sisco te arriveeren. Alsdan heeft »Teddy" zijn wereld reis volbracht, een reis die een ware zegetocht bleek te zijn, en die hem wel weer beel spoedig in het Witte Huis zal brengen. Potsdam, 10 Mei. (Reuter) Roose velt kwam met zijn familie te I uur met een extra-trein aan, en begaf zich naar het Neues Palais. Wildpark Potsdam, 10 Mei. (Reu ter.) De rijkskanselier en de andere gasten reden na aankomst met Roo sevelt naar het Nieuwe Paleis. De Keizer verwelkomde den oud-presider.t en diens echtgenoote zeer haitelijk bij den ingang. Daarna werden de gasten door de Keizerin, prinsen en prinsessen begroet. Vervolgens werd het tweede ontbijt gebruikt in de «Jaspisgalerie" aan afzonderlijke tafels. Aan een tafel in het midden zat de Keizei tusschen mevrouw Roosevelt en de Kroonprinses, terwijl links van mevrouw Roosevelt de rijkskanselier plaats nam. Aan een tweede tafel zat de Keizerin tusschen de kroonprins en Roosevelt, links van dezen prinses Victoria Louise. Binnenkort zal te Rome een proces aan de orde komen, dat groot opzien zal baren, omdat er vemoedelijk allerlei dingen aan het licht zullen komen, omtrent het optreden van de Camorra, het geheimzinnige genootschap te Na pels, dat tegen geen enkele misdaad opziet, meedoogenloos is voor allen, die niet bij haar aangesloten zijn en een kanker aan het volksbestaan van Napels en omstreken. Driejaren geleden werd opeen r.acht in een herberg bij Napels een zekere Vincento Cuccolo vermoord door vier Camorristen, terwijl twee andere leden van dat genootschap op hetzelfde oogen blik zijn vrouw in hare woning ter dood brachten. Cuccolo had, volgens de meening der makkers, dubbel spel gespeeld. Hij had nl. met de andere camorristen allerlei diefstallen,overvallen en andere misdaden op touw gezet, zijn aandeel in den buit opgestreken, maar tevens de politie nu en dan gewaarschuwd. Derhalve werd in een Camorra bijeen komst het doodvonnis over hem uit gesproken. De moordenaars werden gevangen genomen en de medeplichtigen, die het vonnis hadden geveld, eveneens. De instructie van dezen zaak heeft driejaren geduurd enallebeschuldigden werden verwezen naar het Gerechtshof. Vanwege den grooten invloed echter, dien de Camorra te Napels heeft en wijl daar vermoedelijk pressie op de rechters zou worden uitgeoefeud, zal het proces niet daar maar te Rome werden gevoerd. Het zal vermoedelijk maandenlang duren erzijn niet minder dan 500 getuigen gedagvaard. Onze Vertegenwoordiging. De Koningin zal zich bij de begrafenis van koning Edward doen vei tegen woordigen door den Prins der Nedei landen, die tot het volbrengen van die zending met het pantserschip «lleemskerck" naar Londen zal worden overgebracht. De Prins zal als hoofd der missie vergezeld worden door twee leden van het Militaire Huis van de Koningin. Het Hof zal vermoedelijk voor 14 dagen rouw aannemen over den dood van koning Edward. Hofrouw. De opperceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de be velen van Hare Majesteit de Koningin, met ingang van 11 Mei 1910, den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Zijne Majesteit den Koning van Groot Britannië en Ierland, voor den tijd van vier weken, en wel: twee weken middelbaren rouw, en twee weken lichten rouw. St.Ct. Van het Loo. Van Het Loo wordt gemeldDe Koningin maakte gistermiddag van het zachte voorjaarsweer gebruik, door met de Prinses in een open landauer een grooten rijtoer te doen. Kort daarna reed de Prins uit rnet een jachtwagen bespannen met vier schimmels. !3de Internationaal Congres tegen het Alcoholisme. Het Uitvoerend Comité van de Geheel-Onthouders Vereeniging «In ternational Order of Good Templars," boofdafdeeling (Groot-Loge) van Neder land, heeft besloten niet aan dit Congres te kunnen deelnemen, omdat op voorstel van den «Volksbond" als grondslag voor dit Congres is aan genomen dat zoowel in de rapporten en de voordrachten als in de debatten streng zal worden vermeden critiek op of veroordeeling van de richting van andersdenkenden op 't gebied der bestrijding van het alcoholisme. Het wensebt geen overeenkomst aan te gaan, die door geen der partijen ge houden kan worden, en alleen te strijden met open vizier, eerlijk en oprecht. De gistermiddag onder voor zitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, van 1.45 tot 4 20 gehouden openbare vergade ring van den Gemeenteraad werd bij gewoond door 15 leden en den Secre taris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de beeren Kroes en Gerritsen. De notulen der openbare vergadering van 5 April werden als vastgesteld beschouwd. Van 1.50 tot 2,10 werd een geheime zitting gehouden. Na heropening der deuren werden, desgevraagd, de no tulen der geheime zitting van 22 Febr. gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De belangrijkste der ingekomen stukken waren een adres van mr. W. H. A. Elink Schuurman, houdend verzoek tot voor waardelijke deelneming aan deri nieu wen Bond voor onderlinge brand-en inbraakverzekering om prae-advies aan B. en W. een adres van het Bestuur der sociaal-technische vereeniging van de mocratische ingenieurs en architecten, betredende het gebruik van loodwit als voren adressen van J. A. Jekel en anderen nopens verlichting van den Leusderweg en aansluiting aan het buizennet der Gemeentegasfabriek als voren een adres van G. Sardeman tot het exploiteeren van electrische klokken als voren een adres van de Oranjevereeniging om voor 1910 een subsidie van f 200 beschikbaar te stellen. Aangezien reeds f200 op de Begrooting hiervoor is uitgetrokken, wordt dit subsidie z. d of h. st. verleend. Om 2.25 kwam aan de orde de Agenda. 1. Benoeming van een onderwijzeres aan de Openbare lagere school Ie soort voor meisjes (vacalure-mej. De Waard). Benoemd mejuffr. G. de Groot, uit Ommen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het personeel aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat. Het voorstel strekt om aanstonds te benoemen één onderwijzeres in handwerken en de andere zoodra dit noodig zal blijken het personeel wordt daardoor uitgebreid tot 9 onder wijzeressen in handwerken. Aangenomen z. d. of z. h. st. 3. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat. Benoemd mejuffrouw L C. A. Men- sing te Amersfoort. 4. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat (vacature-mej W. van Eeden). Benoemd mejuffrouw G. van Hooge- vest, te Amersfoort. 5. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat (vacature-mej. M. A. den Hartog). Benoemd mejuffrouw A. G. M. den Hartog. 6. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat (vacature-mej. L. J. J. Vermolen). Benoemd mejuffrouw A. M van der Singel te Amersfoort. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het verleenen van vei lof aan de onderwijzeres Mej. M. B. Ey kei boom (openbare lagere school le soort voor jongens). Het verlof wordt z. d. of h. st. verleend van 1 Mei tot 1 Juli 1910. B. en W. werden z. d. of h. st ge machtigd, zoo noodig, te voorzien in de vacature. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot definitieve vervulling van de betrekking van klokkenist. Benoemd de heer S. A. van Kalveen, thans tijdelijk. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Schuilen- burg tegen den aanslag van het ver- gunningsrecb t. Er werd over de zaak zelve eenige discussie gevoerd. Benoemd als herscbatter de beer J. A. van Hoksbergen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting voor het jaar 1910. Z. d. of h. st. woidt f1000 af- en overschreven voor den aanleg van een weg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het geven eener subsidie voor het kosteloos openstellen van de zweminrichting van P. van Achterbergh. Natwintig minuten discussie ver worpen met 13 tegen 2 stemmen, die van de beide Wethouders, in hoofdzaak omdat op de aangegeven uren de arbeidende stand toch geen gebruik zal kunnen maken van de inrichting, en dus daar een soort kinderspeelplaats zal komen, die men met f750 te duur betaald acht. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende eene wijziging van het uitbreidingsplan. Een voorstel-van Duinen om de beslissing te verdagen, werd na lange discussie verworpen met 8 tegen 7 stemmen; een voorstel-Rijkens om de zaak te renvoyeeren naar B. en W. werd aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van ver ordeningen betreffende bet vaststellen en opheffen van z.g. bouwverboden. In verband met punt 12, vervallen. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement van orde voor de verga deringen van den Gemeenteraad te Amersfoort. Aangenomen z. d. met 13 stemmen tegen 2, die van Wethouder Sanders en den heer Veis Heijn. 15. Voorstel van 4 raadsleden tot het benoemen eener commissie inzake progressieve inkomstenbelasting. Dus een commissie van onderzoek, welke te barer tijd een rapport zal uitbrengen over de al dan niet wensche- lijkheid der invoering van een progres sieve Inkomstenbelasting. Na een half uur discussie wordt het voorstel verworpen met 10 tegen 5 stemmen, die van de heeren: Van Duinen, Rijkens Tromp van Holst, Van Esveld en Rolandus Hagedoorn. 16. Vaststelling van het 6e suppletoir kohier inkomstenbelasting, dienst 1909. Z. d. of h. st. vastgesteld op f36.00. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijving inzake inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden dienst 1909. Z. d. of h. st. afgeschreven f 252.00. 18. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting dienst 1909. Z. d. of h. st. vastgesteld overeen komstig de niet-meegedeelde beschik kingen op de reclames. 19. Vaststelling van het 2e sup pletoir kohier der straatbelasting, dienst 1909. Z. d. of h. st. vastgesteld op f21 28*. Nadat de Agenda was afgehandeld meende de Voorzitter niet onweer sproken te mogen laten de redevoering, door den Voorzitter van «Handel en Nijverheid" uitgesproken bij de oprich ting der Vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken." De heer Van Duinen, repliceerend, meende, dal hij het door hem gespro kene, volkomen kan verantwoorden. De beer Rijkens vroeg wanneer nu toch het Reglement voor bet Middel baar onderwijs komt. De Voorzitter antwoordde, dat bet ontwerp in banden is gesteld van de Raadscommissie ad hoe, welke aan staanden Vrijdagavond vergadert en rapport zal uitbrengen. De heer Salomons vroeg ten slotte wanneer de Bouwverordening, die een jaar geleden reeds zoo ver gevorderd was, kan worden te gemoet gezien. De Voorzitter antwoordde, dat die zeer binnenkort kan worden verwacht. Hierop werd de vergadering gesloten. Ryks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Mei, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Hedenavond te 8 uur geeft de Zangvereeniging «Looft den Heer," 0nderafdeeling van de Chr. Jongelings-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2