BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Stralen van hoop. kleurige, breede, vroolijke gezicht, die schijnt te spelen met de moeielijk- heden; den strijd, de inspanning te zoeken... Er z'n goed-humeur onverstoorbaar bij behoudt; z'n slagvaardigheid om geestig, of snaaks, of oolijk te blijven in het debat, immuun tegen af matting... Aldus zien wij Regoüt I, gelijk het hoofd van Waterstaat in do wandeling wel zal genoemd worden. In sterk-gebogen houding wandelt deze Excellentie door de straten der hofstad, maar 't is niet 't onder «paek van sorgen® gebukt gaande, edoch il&neurs-pose, gewoonte... Deze kan tegen een stootje, beseft men. Zou, op minister Talma's plaats gezeten, allicht den weg door de kronkelpaden van het labyrinth der sociale ver zekering e.a. met vlugger tred hebben doorwandeld- De «premie® voor naat uiterlijk ver toon, naar ijdelheids- bevrediging, naar praal en glans hunkerenden al-lager. En de ernst, het blokken, het «payer de sa personne® worden steeds drin gender, grooter... Wijst 't op periode van, toch nog verre toekomst, waarin de vol doening van voor het «solus publicum» zijn beste kracht te hebben geollerd, de mooiste, de eenige, de kost baarste «lauwerkrans* zal zijn, de onstoffelijke, welke men zal be- geeren Waarin, met al 't andere klater goud, de kruisjes en sterretjes, de titels en de «gouden franje« van alle denkbare soort, zullen overgebracht zijn naar het museum van rariteiten en curiositeiten... Dan hebben we denk ik, toch nog heel wat »evolutie« door te maken... En een geheimzinnige stem fluistert bij mijn oor: «En welk speelgoed zal de mensch zich dan hebben geschapen...!?® Mr. ANTONIO. RECLAME. Laat dit aan uwe zieken lezen en hoe ont moedigd zij ook zijn, toch zullen zij een straal van hoop bewaren. Gij vindt hier een voorbeeld van genezing door de Pink Pillen van een zeer ernstig geval, dat weer eens aantoont dat Pink Pillen genezen wanneer andere middelen hebben gefaald. Do heer H. Heurkens, wonende bij den heer Thiissen, Kreupelstraat, no. lila, te Boxmeer, oud 62 jaren, schrijft ons het volgende: „Ik heb aan groote zwakte en groote bloed armoede geleden. Mijn gezondheidstoestand was zoo ongunstig geworden dat ik voor mijn leven was gaan vreezen. Na zonder succes vele genees wijzen te hebben beproefd die geen andere uit werking hadden gehad dan.dat zij mij veel geld hadden gekost, heb ik toen de Pink Pillen willen gebruiken, waarvan iedereen zooveel goeds zegt. De Pink Pillen zijn zefer gunstig voor het her stel van miin gezondheid geweest en hebben mij een zoo volkomen genezing bezorgd, dat ik zeggen kan dat al mijne wenschen zijn verhoord." Het bestaan van een ziekelijk mensch voort slepen, op zijn gelaat de sporen van lijden dragen, zien nooit gezond en krachtig gevoelen, dat is het lot van vele menschen- Duizenden hebben zoo geleefd, in kwellingen, in pijnen, tot op den dag dat zij. dank zij de Pink Pillen, krachtige menschen vol gezondheid zijn geworden. Uwe pijnen behoeven dus geen reden tot wan hoop te zijn. De Pink Pillen hebben dikwijls menschen ge nezen wie geen enkele andere gëneeswijze had kunnen helpen. Prij» 11.75 de doos, f9.per 6 doozen. Terkrijgbur bij het Generaal Depót der Pink Pillen, Tan Ecghenlaan S3, Amsterdam en roor Amersfoort en omstrekan bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en Terder bij verschillende apothekers en goede drogieten. Het Insectarium op de Brusselsehe Tentoonstelling. Een van de vier koepels van de Levensverzekeringmaatscb. «Utrecht" in den Hollandscben tuin vóór het hoofdgebouw van de Nederlandsche Afdeeling is door den Heer R. A. Polak den conservator van bet bekende «Artis insectarium, ingericht tot een verblijf voor levende inlandsche in secten, voorkomende in de heide, in bosscben en op ontginningen. Langs den wand zijn insectaria geplaatst met levende Nederlandsche rupsen, poppen, vlinders en kevers. Van de rupsen noemen wij de beruchte non rups en een andere niet minder scha delijke soort, de pijoboomspinner, die gelukkig hier te lande nog geen vei- woestiogen heeft aangericht en verder de interessante klimoprups, die zóó bedrieglijk op takjes gelijken, dat den bezoekers de diertjes moeten worden aangewezen, anders zouden zij ze voor takjes aanzien. Verscheidene vlindeis komen reeds uit de poppen, o.a. de prachtige koninginnepages en de for- sche ligusterpijlstaarten. Ook wijzen wij op den poppenroover, den ge- duebten maar goudgroenen roofridder. Hij vervolgt bij voorkeur groote rupsen, die bij aanvalt en verslindt. Boven ieder insectarium is door opgezette voorwerpen een gedaanteverwisseling der soort, welke levend is tentoon gesteld, aanscbouwelij k'voorgesteld zoo dat de bezoeker, als bij levende rupsen ziet, onmiddellijk wordt ingelicht omtrent de vlinders, waarin die rupsen zullen veranderen, en ziet bij levende poppen of vlinders, dan vindt bij er de opgezette rupsen boven. Naast de insectaria met rupsen, poppen, vlin ders, kevers enz. zijn de mierenleeuwen, die kleine sluipmoordenaars onzer zandstreken geplaatst. Op den bodem van trechtervormige vangkuilen, ge heel onder 't mulle zand begraven, slechts de vreeselijke grijpkaken daar boven uitstekend, wachten ze geduldig af, tot een mier of ander klein diertje in hun nabijheid komt, langs de wanden van hun valkuil afglijdt en hun als 't ware in de kaken valt. De prooi wordt dan vastgegrepen, uitgezogen en daarna buiten den kuil geworpen, waarna de roover in zijn hol, waarvan de naaste omtrek in den regel met de overblijfselen van zijn slachtoffers als bezaaid is, weer op den loer gaat liggen. In het midden van den koepel staat een groot insectarium, waarin poppen en vlinders van verschillende soort in bonte verscheidenheid. Daarom heen zijn twee kunstmatige mierennesten en een zestal aquaria voor waterinsecten gerangschikt. De mierennesten zijn met levende mieren bevolkt. In het eene bevindt zich een kolonie van de sroode boschmier« of »sprokkelmier« in het andere de «bloedroode roof- mier« met haar grauwzwarte slaven. Deze mierennesten maken het moge lijk een blik te slaan in het hoogst belangwekkende mierenhuishouden. Steeds is daar iets te zien. wat boeit. De lijken van gestorven stamgenoten worden op bet «Kerkhof« gedeponeerd. De voedsters gaan naar de restauratie, zuigen zich daar vol, om beneden in het nest teruggekeerd haar zusters uit baar krop te spijzigen. Beide soor ten hebben op 't oogenblik eieren, waar onophoudelijk mee word gema- noevreerd. Spoedig komen uit de eieren jongen. Dan kunnen wij zien, hoede mierenkindertjes (witte larfjes) gevoerd worden, hoe ze worden gereinigd, hoe ze op de wandeling worden meege voerd, hoe de kinderkamers met groote zerg worden uitgekozen en ingericht. In het nest van de bloedroode roof- mier werken de slaven aan dit alles, ook aan 't verzorgen van het kroost harer meesteressen, ijverig mee. Ook in de aquaria is allerlei belangwekkends te zien. De waterroofkevers, die ge duchte roovers onzer binnenwateren, schadelijk voor de vischteelt, daar ze kuit en jonge viscbjes verslinden, maar ook weer nuttig door 't opruimen van velerlei onreins. De larven van libel len met haar lange vangtand onder aan den kop. waarmee ze waterdiertjes grijpen, om ze te kunnen verslinden. Dan de larven van kokerjuffers, die zich een costuurn vervaardigen van afgebeten plantendeelen, van slakken huisjes, van steentjes en van alles, wat ze in het water vinden. Deze beide soorten larven verlaten later als gevleugelde insecten het water. De staafwants met zijn lange adem halingsbuis is ook een roover evenals het vlugge bootsmannatje of rug zwem mer. Ten slotte wijzen wij er op, dat de bevolking van het insectarium ge durig verandert. Niet alleen worden rupsen poppen en deze weer vlinders maar telkens worden nieuwe soorten bijgevoegd Bij een herhaald bezoek ziet men dus steeds iets nieuws. Ongeveer een week geleden werd te Pittsburg een zekere «kolenel" Ja mes Teplow in hechtenis genomen, onder beschuldigieg van bigamie. En sedert dien tijd hebben zich niet minder dan twaalf vrouwen gemeld, die alle beweren wettig met hem te zijn ge trouwd. Teplow is een man van een knap uiterlijk en van aangename vormen, die er niet alleen een ruim hart op nahoud, maar ook een zeer ruim ge weten. Sinds geruimen tijd reeds heeft de politie jacht op hem gemaakt we gens verschillende afzetterijen, die hij gepleegd hadhij verdween echter telkens, zoodra hem de grond te warm onder de voeten werd en dook dan onder een anderen naam weder elders op. Hij sloot telkens weder een nieuw huwelijk, wanneer het geld of de goed- geefscbbeid van zijn vrouw, die hij bet laatst hehuwd had ten einde was en hij werd eerst gearresteerd, toen bij van zijn allerlaatste vrouw juweelen had weten in handen te krijgen met het doel om met de opbrengst daarvan de kosten van het huwelijk met hare zuster te betalen. Rijkspensionncering van gemeente ambtenaren. De Nederlandsche bond van gemeente ambtenaren beeft tegen Zaterdag 28 Mei a. s. te 's Gravenhage een propa- ganda-vergadering uitgeschreven voor eene Rijksregeling van de pensionnee- ring van gemeente- ambtenaren en van bunne weduwen en weezen. Als sprekers zullen optregen de Ka merleden Prof. Mr. H. L. Drucker en Prof. Dr. W. H. Nolens, en de heeren J. N. Elenbaas, burgemeester van Krab- bendijke en Th. Pels, secretaris van 's Hertegenbosch. Deze bijeenkomst belooft te worden eene waardige en krachtige openbaring van bet reeds vele jaren zoozeer op den voorgrond tredend, al hunne wen schen overheerschend verlangen der gemeente-ambtenaren naar spoedige afdoening van deze hoogst belangiijke zaak, die in ons land voor zoo goed als alle andere openbare ambtenaren reeds sedert zoovele jaren regeling heeft gevonden. Wel blijft over het algemeen degemeentelijkeambtenaars- wereld vertrouwen stellen io de reeds zeer spoedig na haar optroden door de tegenwoordige regeering uitgespro ken bedoeliDg om deze zaak tot een goed einde te brengen. Intusschen ontstaat toenemende ernstige ongerust heid en pijnigende onzekerheid wegens den langen duur, die voor bare voor bereiding schijnt noodig te zijn. Voor eerst toch in de ministerieele levens duur een zeer wisselvallige en meestal korte, terwijl de gemeente-ambtenaren op de ministers Heemskerk en Kolkman al hun hoop hebben gezet. Maar boven dien vallen in dit groote korps open bare ambtenaren als het ware eiken dag nieuwe slachtoffers. Geregeld wor den oude, afgewerkte ambtenaren broodeloos, blijven weduwen en kinde ren onverzorgd achter. Deze zaak, waarvan algemeen de billijkheid wordt erkend en waarbij groote algemeene belangen zijn betrokken, vereiseht wel zeer dringend regeling. Reeds nu kan dan ook het bondsbestour verklaren, dat de heerschende onzekerheid hon derden gemeente-ambtenaren meton- weerstaanbaren drang zal bewegen door bezoek aan genoemde vergadering blijk te geven van hun groot begeeren naar zeer spoedige vervulling van bun dierbaarsteharlewensch, waarvoor zij reeds zoolang krachtig hebben ge streden. Landverhuizing naar Canada. Naar aanleiding van een mededeeling welke eenige dagen geleden in de meeste bladen verscheen, waarin ge zegd werd dat de Canadeesche ambte naar voor de landverhuizing te Londen had te kennen gegeven dal in Canada alleen voortaan personen zouden wor den toegelaten bestemd om op het land te gaan wei ken, deelt het hoofd kwartier van het Leger des Heils ons mede dat deze mededeeling zóó moet worden opgevat, dat iedereen die naar Canada gaat bereid en geschikt moet zijn bij aankomst aldaar landarbeid aan te vatten doch dat het niet nood zakelijk is met den landbouw bekend te zijn en verder dat het Leger des Heils bereid is te zorgen dat aan iederen emigrant bij aankomst onmid- delijk een positie in den landbouw verstrekt wordt, waarvoor door het Hollandsche en Canadeesche Hoofd kwartier van het Leger des Heils alle noodige schikkingen vooraf worden gemaakt. Deze mededeeling en die van den Canadeeschen ambtenaar te Londen, sluiten echter in het geheel de moge lijkheid niet uit dat handwerkslieden en anderen, na eenigen tijd in Canada te zijn geweest, een positie in bun eigen vak zullen kunnen viDden; maar als bovengezegd moet men bij aanvang bereid zijn landarbeid te aanvaarden. Voor verdere inlichtingen, ook om trent deze aangelegenheid, kan men zich wenden tot het hoofdkwartier van het Leger des heils te Amsterdam, zoowel schriftelijk als mondeling. Voorbereidend Militair Onderricht. Ingevolge het bepaalde in de Rege ling van het Voorbereidend Militair Onderricht, zal de aanmelding tot deel neming aan dit onderricht, dat koste loos wordt verstrekt moeten geschieden vóór den lsten Juni eerstkomende en wel: in plaatsen waar Infanterie of Ves ting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Comraandeerende-Offtcier der Infante rie of der Vesting-Artillerie; in de overige plaatsen bij den Burge meester der gemeente. Bedoelde Commandeerende-Officie- ren en Burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der In fanterie een staat in, vermeldende on der meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemde Inspec teur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken omalsnog tot het onder richt te worden toegelaten, zullen wor den afgewezen, tenzij de belangheb benden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a. s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a. s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschie den door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. De stemming voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten zal plaats hebben op Vrijdag 17 Juni, de herstemming zoo noodig op 28 Juni. Opgaven van candidaten kunnen ten stadhuize worden ingeleverd op 7 Juni Donderdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde" in het café «Centraal" eene vergadering ter bespreking van de aanstaande veikiezing voor de Provinciale Staten. Bij acclamatie werden de aftredende leden, de beeren A. J. Bicker Caarten, K. van der Burg, H. C. A. de Jong en W. van Klooster voorloopig can- didaat gesteld. In de vergadering der R. K. Centrale Kiesvereeniging voor het kiesdistrict Amersfoort, op morgen. Zondag 22 Mei, alhier te houden, zal een defi nitieve caudidaatstelling plaats hebben. Van de 18 leerlingen van de R.-K. Normaaschool voor meisjes, onder beheer van de eerw. zusters van O. L. V. alhier, die opgingen voor het examen voor onderwijzeres, zijn er 17 geslaagd. Herinnerd zij, dat morgen alleen geopend is de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2. In het Holkerveen bij de halte Hoevelaken ging Dinsdagmorgen bet eigendom van H. van Manen, te Amersfoort, bewoond door Maas van den Berg in vlammen op. Drie mest- kalveren kwamen mede in de vlammen om. Behalve de inboedel was niets verzekerd. Ook deze brand had kwaad willigheid tot oojzaak. De vermoede lijke dader is reeds verhoord. Woensdagmiddag werd een paard van luitenant Labouehère, dat gespannen weid voor een karretje, schichtig, trok het tuig stuk en sloeg op hol. In woeste vaart rende hel de Kampstraat over, den Hoogeweg op, en werd eindelijk bij den Koedijk gegrepen en tot staan gebracht, zonder echter ongelukken veroorzaakt te hebben. Het paard was zelf gewond aan linkerbeen en linkeroor. Mej. R. v. d. Hoven is benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. S. te Hooglanderveen. Een 30-tal Duitsche studenten uit Elberfeld bracht j.l. Woensdag een bezoek aan onze gemeente. De heeren die door hun uniform petten nog al de aandacht trokken werden rondgeleid door de heer ter Maat, secretaris van Vreemdelingenverkeer en de heer van der Weyden. Voor rekening van de N. V. «Volkshuisvesting" werd j I. Woensdag in hotel De Zwaan aanbesteed het bouwen van 8 woningen, in 2 blokken, op een terrein aan de Tolstraat alhier. Inschrijvers: F. van Hoogevest (A.) f 16)787; Mostertman en van Nes (A.) f15.900; H. Lablans (A.) f15.899 en Gebr. van Beek (Baarn; f15.758. De gunning is in beraad gehouden De officieren, leerlingen van het 3e studiejaar der hoogere krijgsschool en behoorende tot het leger hier te- lande, zullen van 26 dezer tot 2 Juni oefeningen houden in de omgeving van Amersfoort en Ede. De leiding is opgedragen aan de kapiteins van den generalen staf J. L. ten Bosch en T. F. J. Muller Massis. De aspirant-commies A. P. Ben- jaminse, ten Postkantore alhier, is bevorderd tot commies 4e klasse der Posterijen en Telegraphie. Kapitein A. C. M. Ridder Alewijn, van het le regiment veld-artillerie, wordt van 1 Juli tot 1 October ge detacheerd bij het 5e regiment inf. De onlangs hier opgerichte fiets club «Juliana® hield tweeden Pinkster dag haar eersten clubtocht. Een dertig tal jongedames en jongelui vertrok om 7 uur 's morgens \an hier. De reis ging over Scherpenzeel naar de Grebbe, waar twee uur werd gerust, en verder door Rhenen, Eist, Ameron- gen en Doorn terug naar Amersfoort, hetwelk zonder al te veel bandonge lukken omstreeks 7 uur 's avonds werd bereikt en waarna toen nog een ritje door de stad werd gemaakt. Een heel gezellige tocht, begunstigd door mooi weer. Wie nog mogt willen toetreden, melde zich aan bij den Heer A. van Winterswijk, Kortegracht 2 oi bij mej. A. Kortes, Soesterdwarsstraat 19. De beide alhier in garnizoen liggende stafmuziekcorpsen van het 5e regiment infanterie en het le regi ment huzaren zullen de groote aubade begeleiden, die op 27 Mei door 10.000 zangers H. M. de Koningin te Amster dam zal worden gebracht. Aan de centrale botermijn werd j 1. Woensdag 9775 kilo ongezouten en 4425 kilo gezouten boter aange voerd. De prijs liep van f 1.07 tot f 1.16. Een begin van brand in de R. K. kerk aan de Langegracht werd j.l. Woensdagavond door een der kapelaans en den koster gebluscht De 30en Mei a. s. zal te Utrecht worden aanbesteed het uitvoeren van straatvernieuwingen op en het maken van een rijwielpad langs eenige der Rijks groote wegen der le klasse, in de provincie Utrecht. In het geheel zullen langs deze wegen gelegd worden 24.000 M. rijwielpad, welke zijn gelegen als volgt: lo Langs den Rijksweg Laren/Eem- nesHoogland/Hoevelaken, tusscben de grens met Noord-Holland en H.M.- paal 29.4, de K.M.-palen 40 en 44 en H.M.-paal 47.8, en de grens met Gel derland. 2o Langs den Rijksweg Amersfoort Renswoude/Ede, voorbij H.M.-paal 55.8 3o Langs den Rijksweg ZeistWou denberg, tusschen de H.M.-palen 83.8 en 88.4 4o Langs den Rijksweg Ouderamstel/ Abcoude—Zuilen/Utrecht, tusschen de K.M.-palen 12 en 16, 19 en 27, 30 en 35. 5o Langs den Rgksweg Vollenho venAmersfoort, tusschen de H.M.-pa len 87.4 en 89.2. 6o Langs den Rijksweg Utrecht De Grebbe tusschen de H.M.-palen 75.8 en 80.4, 94 8 en 98 2. Ten behoeve van deze paden zullen worden verwerkt 400 M.' fijn gi intzand en 350 M.' fijn geklopte kolensintels. Het bestek bevat geen enkele wijze waarop deze paden zullen worden aan gelegd, zooals breedte en diepte der te inaken sleuf, dikte der aan te bren gen verhardingslaag, enz. 2 Rijwielpaden, laatste alinea, be val alleen deze bepalingDe werkzaam heden geschieden geheel volgens aan wijzing der Directie. Een prachtige en lang gewenschte verbetering voor de wielrijders! Kampioen De Stadszwanen die bun nest hadden gebouwd op de oude Israëli tische begraafplaats buiten Bloemendal zijn weer vermeerderd met 5 aardige kleine. Het is een lust om te zien boe de kleintjes met moeder zwaan rustig rondzwemmen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 22 Mei geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Dr. W. van Lingen, Ev. Luth. pred. te Doetinchem. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10V> uur, Ds. J. van Loenen Martinet te Bussum. Collecte voor de vereen. «Tot Steun." Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Perrijnetraat Ho. 1. Voorm. 10'/> uur, Ds. E. M. Ten Cate. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. J. H. Donner, van Breda. 'sAv. 5uur, Ds. J. EI. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'li uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, de Heer D. Barth. van 'sGravedeel. 's Av. 5 uur, de heer D. Barth.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2