VIEWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Proviicie Utrecht. BINNENLAND. Wo. txU. Woensdag 1 Juni 1910 Negen-en-dertigste jaargang, VERSCHIJNT WOENSHAG W ZATERDAG J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Steniaweg ZEIST. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. FEUILLETON, DE INVASIE DER DÜITSCHERS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zondag met het gevolg als naar ge woonte de eerste godsdienstoefening tijdens (laar zomerverblijf op Soestdijk bijgewoond in de Hervormde Kerk te Baarn, onder gehoor van ds. H. H. Meulenbelt. Nationale Huisvlijttentooiistclling te Scheveniugen. Reeds meermalen werdt door ons over de Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt te Scheveningen geschreven. Thans mag gezegd worden, dat aan de voorbereidingen voor deze tentoon stelling met ijver de laatste hand wordt gelegd. In de onmiddellijke nabijheid van het Kurbaus wordtopde badplaats, die meer en meer zich in haar zomer kleed gaat steken, het eigen gebouw der tentoonstelling opgericht, dat ge durende 2'/i maand te zien zal geven wat Nederland op het gebied der huis vlijt doet aanschouwen. De tentoonstel ling waarvan Prins Hendrik eere-voor- zitter is en waarvan de Minister van Binnenlandsche Zaken, Landbouw en Waterstaat o.m, leden van het eere comité zijn, isverdeeld in 12afdeelingen en omvat zoowel vaklieden als niet- vaklieden, mannen, vrouwen en kinde ren vanaf 12-jarigen leeftijd, en ten slotte voorwerpen ter opluistering. In de le afdeeling wordt de theorie der huisvlijt getoond wordt een over zicht gegen van de verschillende met hoden, van de geschiedenis der huisvlijt in hare bijzonderheden, van hare be oefening aan de hand van een groote kaart, ten slotte van leermiddelen en grondstoffen. In deze afdeeling zullen meerdere firma's exposeeren. In de 2e afdeeling zal een moderne huisvluitschool in werking worden aan schouwd. Hier zal op 4 middagen iri de week geregeld les worden gegeven in de verschillende vakken, welke tot de huisvlijt in betrekking staan en gerekend kunnen worden tot haar domein te behooren. Zoowel de meer eenvoudige vakken als houtarbeid, klei- arbeid en cartonnagearbeid zullen hier worden onderwezen als de meer zeld zaam vooi komende vakken gelijk het betikken en de weefarbeid; ook het nationale kantwerk zal vertegenwoor digd zijn dank zij de medewerking der Koninklijke Kantweikschool te's-Gra- «enhage. In deze afdeeling zullen ook van tijd tot tijd sprekers zich doen hooren om aan de hand van wat ter tentoonstelling te zien is, voor de huis vlijt te pleiten. De 3e afdeeling zal trachten zoo volledig mogelijk de huisvlijt In vroege- ren tijd in aanschouwing te brengen van vele particulieren is hiervoor mede werking verk i egen, eveneens van enkele instellingen. Al zal uit den aard der zaak deze afdeeling niet zoo heel om vangrijk zijn, toch zal rnen er menig interessant voorwerp aanschouwen, dat loert van vioegere tijden en een te herhalen voorbeeld geeft voor de moderne huisvlijt. De 4e afdeeling omvat de houtbe werking en de metaalbewerking, in beide onderdeelen is veel fraais te verwachten. Op het gebied van hout- snijwerkt en houtsnijbeeldhouwwerk is eene fraaie collectie bijeen, zoo ook van ftguurzaagwerk. Het terrein voor de metaalbewerking loopt van de klein ste tot de giootste voorwerpen; men zal er sierlijk metaaldrijfwerk zien, doch ook groote mechanische toestellen en zelfs een geheelm onderdeelen in huis vervaardigde motorboot, die over zee de tentoonstelling zal bereiken. De 5e afdeeling omvat papier-, leer-, beenwerk; bovendien net- en stroo- vlecbtweik vooral in de laatste catego rie zijn aardige inzendingen verkregen. De 6e afdeeling, die der nuttige en fraaie handwerden, is eveneens zeer uitgebreid en zeer verscheiden. Wat ouk geldt van de 7e afdeeling, de schilderkunst, photographic en projec tie en boetseer- en kleiarbeid omvat de schilderkunst op diverse wjjze, op carton, paneel en doek, op porcelein, glas tegels is ruim vertegenwoordigd en evenzoo de altijd belangwekkende boetseer- en kleiarbeid. In de 8e afdeeling zal men het meest Ingenieuse knutselwerk vinden opleg- werk van postzegels, van sigarenband jes, van tramkaartjes en dergelijke; bovendien scherfwerk, spat-, zeef- en walmwerk, en ten slotte de versierings kunst uit en niet waardelooze grond- stolïeri. De 9e afdeeling is de afdeeling der verzamelingen op algemeen zoowel op natuurhistorisch gebied, en in de 10e afdeeling wordt door instellingen col lectief gpëxposeerd. Uit den aard der zaak beloofd deze laatste afdeeling in alle opzichten belanwekkend te worden. De toegestane ruimte is reeds meer dan bezet, en zoodanig bezet, dat men uit deze afdeeling werkelijk een indruk zal krijgen van wat de Nederlandsche instellingen geven te zien in de diverse branches der huisvlijt. De lie afdeeling omvat de koloniën en het buitenland, dit laatste ter leering en ter opluistering. De koloniën geven hier zoowel de Oost als uit de West voorwerpon die afzonderlijk voor deze tentoonstelling zijn gezonden geworden, zullen bovendien ook den batikarbeid doen kennen. Van het buitenland zendt Duitschland eene schitterende collectie van het meest artistieke werk in Dene- mai ken en Zweden eveneens uitnemend uit, is medewerking van Spanje en Rusland en Rumenië, en zullen meer particuliere inzendingen te aanschou wen zijn uit de Ardennen, uit Italië, uit Oostenrijk en Dalmatië, uit Noor wegen en uit Azië. Eene vergelijking met de Nederlandsche huisvlijt zal hier dus wel gemaakt kunnen worden. De 12e afdeeling ten slotte zal in beeld brengen het sociaal-ethisch doel, dat met deze tentootstelling wordt beoogd; zal toonen wat de huisvlijt vermag in den strijd tegen drankmis bruik in het bijzonder, in den strijd voor volksverheffing en volksopvoeding in bet algemeen. De medewerking van artisten staat hier voor een resultaat Voegen wij daarbij nog, dat als af zonderlijke inzendingen enkele zeer bijzondere nummers zijn te vermelden als het «ZaandamscheCzaar-Peterhuis- je" op ware grootte en van een Zaan- schen windmolen in miniatuur, en van enkele prachtige schepen en bijzonder fraaie boekenkasten, dan behoeven wij werkelijk aan dat overzicht niet meer toe te voegen, dat deze tentoon stelling de moeite zal loonen. Voor de noodige afwisseling is mede gezorgd. In het theesalon, dat onmiddellijk aan de tentoonstelling grenst, worden ar tistieke matinee,s voorbereid en staat de hulp van vele dames uit de beste kringen der residentie borg voor een aangenaam en rustig zitje. Zij, die in dezen zomer naar Scheve ningen komen, moeten de tentoonstel ling niet verzuimen. Volksgezondheid. In September a.s. zal te Leiden ter gelegenheid van liet 15e congres voor Volksgezondheid eene ten toonstelling worden georganiseerd, omvattend A. Vervalschte levensmiddelen en artikelen ter vervalscbing gebruikt, zooals deze in den handel zijn aange troffen, een en ander zooveel mogelijk demonstratief gemaakt, bij voorbeeld door de bestanddeelen naast het mengsel te exposeeren. B. Platen hierop betrekking heb bende microscopische afbeeldingen, micro-fotografieën, lantaarnplaatjes, enz. C. Grafische voorstellingen omtrent werking van keuringsdiensten. D. Toestellen bij het onderzoek van levensmiddelen in gebruik. E. Boekwerken, verslagen van Ge- zondheidscommissiën, tijdschriften, leesboeken, enz. op het onderwerp betrekking hebbende. De tentoonstelling gaat uit van het Congres voor Volksgezondheid en wordt georganiseerd door de commis sie, door het congres, ingesteld tot het ontwerpen van een Codex alimen- tarus. Een plaatselijk comité van uitvoering heeft zich gevormd, bestaande uit: prof. dr. L. van Itallie, voorzitter, mr. J. Draayer, secretaris, mr. A. J. E. A. Bik, bestuurder Congres voor Volks gezondheid, dr. J. J. van Eek, directeur van den gemeentelijken keuringsdienst, J. Korevaar. wethouder, W. C. Mulder, architect, dr. II. E. Th. van Sillevoldt, directeur van het Rijks-Zuivelstation dr. G. L. Voerman, directeur van het Rijksbureau tot het onderzoek, van Handelswaren. De commissie verzoekt de mede werking van allen, die op dit gebied werkzaam zijn en noodigt hen uit aan de tentoonstelling deel te nemen. Een opgaaf van in te zenden voorwerpen wordt gaarne vóór 1 Juli ingewacht bij den secretaris der commissie, mr. J. Draayer te Leiden, bij wien ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Het Bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij verzoekt ons mede te deelen, dat ook dit jaar evenals het vorige een gezamenlijke excursie zal worden gemaakt met de leden van den oVerein für Wiesenbouw, Moor- und Heidekulturen in Westfaien." Deze excursie zal gehouden worden op 15 en 16 Juni e.k. door geheel Nederland. Levering der verschillende gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. 13) DOOR -A-- T. ^ncliateatj.. «Ik vind het voortreffelijk en word onmiddelijk lid." «Komaan, dan de kameraden opge zocht; je bent een ervaren tourist, en kunt ons dus uitstekende diensten bewijzen, 't Is van belang, dat wij tot in bizonderbeden de streek kennen, waar wij werkzaam zullen zijn, namelijk in den omtrek van Amersfoort, Bus- sum enz." «In de provincie Utrecht ben ik vrij wel met bet terrein bekend, en zelfs op de Veluwe zou ik bier en daar van dienst kunnen zijn." «Dat verwachtte ik van je jij bent voor vrijschutter in de wieg ge legd," antwoordde Daan. Intusscben waren de vrienden bet gezochte buis genaderd, gingen den bakkerswinkel door, waarboven Schimmel een paar kamers bewoonde, en beklommen een verbazend nauwen trap waar boven dien een Egyptische duisternis den oningewijde hinderde. Toen men, na een paar vergeefsche proefnemingen of de muur ook vat baar was voor indrukken, eindelijk ter plaatse was gekomen, waar Daan beweerde, dat ergens een deur moest zijn, klopte Edmond op goed geluk af, met de noodige kracht tegen den wand, waarop een stentorstem, ant woordde «Kom maar binnen." «Dat is makkelijk gezegd," bromde Daan, die langs bet paneel naar den deurknop zocht. Na eenige vergeefsche moeite gelukte bet hem echter dezen te ontdekken, waarop de vrienden binnentraden. «Bonjour Daan van Rodenburg, aangenaam je te zien, neemt plaats, je ziet, ik ben aan mijn lievelings studie, zei de bewoner," zijne bezoekers de band reikende. Yan zijne studie bemerkte Edmond echter weinig; niet bekend met de bizondere liefhebberij, die Schimmel bad in de waarneming der verrich tingen van sommige insecten, waarvan bij er meestal eenigen in doosjes en glazen onder zijn bereik had, ont gingen deze aan zijn blik. Mieren, bijen, torren en dergelijken wekten overal en te allen tijde de belang stelling van den zoöloog. «Zoo je ziet, breng ik onzen vriend den tourist mee," ving Daan aan, «hij wensebt in onze club te worden opgenomen." «Ik bad er juist aan gedacht," ant woordde Schimmel, «hem in 't bizonder daartoe uit te noodigen, want bij is, voor zoo ver ik weet, de eenige onder ons, die bizonder op zwerftochten verzot is. Wij zullen je dus onmid delijk als gids installeeren van Roden burg, maar wij willen dat met een glas wijn doen, als jelui er niet tegen zijt." «In 't minst niet," haastte Daan zich te zeggen; «eerlijk bekend, ver smacht ik alweer van dorst, hoewel wij regelrecht uit een koffiehuis komen." Schimmel was zelf een te groot vriend van het edele vocht en boven dien te goed gefortuneerd om dien wenk niet op te volgen; bij zorgde dus onmiddelijk voor de gewensebte flesch, «een licht soortje beeren, en tevens een beproefd middel om bet gesprek levendig te houden." «Op bet welzijn van heel bet schoone geslacht," zei Daan, zijn glas opheffende en den vonkelenden wijn met een ken nersoog beschouwende. ii Op Anna Roland!" riep Edmond, eveneens bet glas omboog houdende. De vrienden dronken. «Alzoo ook reeds van uwe zijde on trouw aan bet celibaat?!" vroeg Daan den gastheer. «Van Rodenburg zal bet zoo niet bedoeld hebben", antwoordde de aan gesprokene «wel is waar vind ik Anna een aanbiddelijk mooi kind, maar gij kent nu eenmaal mijn oordeel over de vrouw in bet algemeen, en voor mij beeft bet gezegde geen waarde dat bare bekoorlijkheden bare gebreken doen vergeten." In weerwil dat Schimmel zooals wij hooren vrij koel over bet schoone ge slacht dach, was bij bij de dames gaarne gezien. Zijn breed geschouderde, hooge gestalte, zijne helder blauwe oogen en de wetenschap, dat bij nog al be middeld was, lieten nooit na, een goeden indruk te maken. Ware bij een Don Juan geweest, 't zou hem niet moeilijk zijn gevallen een aantal van ben aan zijn zegekar als de troonrede een lid van de Kamer. De dartele Brunette, op wier welzijn Edmond bad gedronken, maakte echter eenigszins een uitzondering op dien regel. De schrandere schoone, bet zwak van den heer Schimmel kennende, had onmiddelijk begrepen boe zij daarvan partij kon trekken om bij hem in gunst te komen. Op zekeren dag zond zij hem een collectie vlinders en kevers, door haar oom uit West-Indië naar Holland meegebracht, ten geschenke, en sedert werd zij de bevoorrechte. «Zou Rijnders niet komen?" vroeg Daan, zijn glas aanschuivende. «Mogelijk is hij verhinderd, anders moest bij dunkt mij reeds hier geweest zijn," antwoordde Schimmel, de glazen nogmaals vullende. «In ieder geval kunnen wij wel be ginnen te beraadslagen, wat ons corps te doen beeft bij bet indringen van een vijandelijk leger in ons land." «Goed, laten wij er een begin mee maken; mocht bij nog komen, dan kunnen we hem spoedig met een enkel woord op de hoogte brengen, van 't geen er besproken is. Wilt gij mijn meening kennen?" «Met genoegen, ga uw gang." Daan gaf nu een kort verslag van betgeen hij over deze zaak gedacht had. «En boe wilt gij ons corps noemen vroeg Schimmel ten slotte.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1