BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. GEMEENTERAAD. Het voornemen bestaat den 15den een bezoek te brengen aan de ar beiders-kolonie Maria-Veen aan de lijn Oberbausen-Reine-Quakenbrück, ter wijl den löden van Hagen uit eenige Tbalsperren worden bezichtigd. Belangstellenden, die deze excursie wenschen mede te maken, kunnen zich orn inlichtingen wenden tot de Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij te Utrecht, die bereid is alle gewenschte inlichtingen te verschaffen en opgave voor deelname gaarne vóór 5 Juni a.s. tegemoet ziet. Vrouwenkiesrecht. Behoudens toestemming van de be trokken hoofden der gemeenten zal door de afdeelingen Utrecht en Zeist van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht op 15 Juni van Utrecht naar Zeist een optocht worden gehouden, waarin verschillende groepen op het vrouwenkiesrecht betrekking hebben de, zullen voorkomen. Volgens berichten uit Buenos Ayres is het eeuwfeest van Argentinie's onafhankelijkelijkheid luisterrijk ge vierd. De stad was schitterend ver sierd de schepen in de haven waren met vlaggen getooid en door de straten golfde een ontzaglijke menschenmassa. 's Middags werd de eerste steen ge legd voor het nationale gedenkteeken daarop volgde een intei nationale revue. Daaraan deden behalve de 20,000 man Argentijnsche troepen de be manning mede der oorlogsschepen van Duiischland, Frankrijk, Italië, Spanje, Nederland, de Vereenigde Staten, Japan, Chili, Uruguay. De zoo zeer gevreesde storingen van het leest door anarchisten zijn gelukkig achterwege gebleven. Hofrichter, de Oostenrijksche luite nant, die, om sneller promotie te maken, aan twaalf zijner mede-officie ren vergif zond, waardoor één hunner werd gedood, is, gelijk een telegram bericht, door den krijgsraad te Weenen veroordeeld tot den dood door den strop. Zijn rechters bevalen echter, op grond van bet oordeel der ziel- kundigen, die hem voor geestelijk minderwaardig verklaarden en op grond van zijn beweegredenen die zij «niet onedel" gelieven te noemen, verzachting van het vonnis tot 20 jaren zware gevangenisstraf aan. De familie is van baar kant in de weer om in hooger beroep voor alge- heele of gedeeltelijke ontoerekenbaar heid te pleiten. Te Calais is men, volgens de jongste berichten, nog druk bezig met de pogingen tot bovenbrengen van den gezonken onderzeeër Pluviose. Men had nog steeds te worstelen met groote moeilijkheden: slecht weer, sterke stroomingen enz. Maar het is toch eindelijk gelukt een paar ket tingen om het gezonken vaartuig heen te slaan en men heeft allen moed dat het heffingswerk, zij het ook langzaam, wel volbracht zal worden. Een treffend oogenblik was bet toen een duiker de aan Harden gescheurde vlag van de Pluviose boven water bracht, die hij aan den minister van marine overhandigde, en toen de zee lieden, met tranen in de oogen, eer biedig het hoofd ontblootten voor die "De naam doet weinig ter zake, ik weet er op 't oogenblik geen." "Dan stel ik U voor, ons: Dc Vrij schutters van het Gooite heeten," zeide Edmond. "Aangenomen, die titel bevalt mij." "Maar mijn waarde," merkte Schim mel op, «ik geloof, dat wij nog een voornaam pnnt vergeten hebben den bevelhebber!?" "Ook daar heb ik aan gedacht: wat dunkt U van kapitein Korf?" "Dat is de man. Dien moeten wij hebben," riepen de beide toehoorders met hem instemmend, terwijl Schim mel er aanstonds op liet volgen "Dan stel ik voor, hem onmiddelijk een bezoek te brengenzien wij eerst, hoe laat het thans is? Acht uur. Dat gaat, 't gebeurt meer, dat ik omstreeks dien tijd bij hem komhij moet voor onze zaak gewonnen worden, 't is een kerel uit één stuk. die niet licht voor voor iets terugdeinzen zal, daar ben ik zeker vanonmogelijk staat in zijn woordenboek." "Laat ons dan gaan," antwoordde Daan, zich vergenoegd de handen wrij vende, daar de zaak naar zijn wensch ter harte genomen en met de noodige voortvarendheid behandeld werd. Hij vlag, in dienst waarvan 27 mannen orn het leven kwamen. Een ondergeschikt Russisch ambte naar heeft een streek uitgehaald, die de lachspieren in de ambtenaars kringen sterk in beweging heeft ge bracht, maar voor de betrokkenen toch hoogst onaangenaam was. Een der provincies staat nl. onder het bestuur van een gouverneur, een braaf en hoogst welwillend man, die echter zeer weinig werk maakt van zijn ambt. O m. was van hem bekend, dat hij de hem toegezonden stukken steeds teekende, zonder ze te hebben gelezen en daarvan maakte een zijner ambtenaren gebruik om hem een lee- lijke poets te bakken. Minister-president Stolypin ontving dezer dagen nl. een brief, opgesteld door den ondergeschikten ambtenaar, maar onderteekend door den gouver neur. In dit schrijven werd den eerste- minister medegeeld, dat zijn officieele arbeid prulwerk is en dat hij maar beter zou doen des gouverneurs voor beeld te volgen en «bridge" te gaan spelen, >uvat voel interessanter is dan die domme politiek." Minister-president Stolpypin aarzelde niet lang met zijn antwoord, hij ge lastte den zich van geen kwaad bewusten gouverneur onmiddellijk telegraphisch zijn ontslag te vragen. De andere ambtenaar zal echter ook vermoedelijk een leelijke pijp rooken. Een gedeelte van Noorwegen wordt op het oogenblik geteisterd door een overstrooming. De berichtgever van den Matin te Christiania heeft met een zestigtal af gevaardigden de overstroomde streken bezocht en deelt over zijn tocht het volgende mede: Wij hebben Lillestroemmen bezocht, een industriestadje met 5000 inwoners, gelegen aan een meer op 21 K.M. afstand van Christiania. Tweeduizend inwoners van het plaatsje zijn zonder dak. Het laag gelegen gedeelte van de stad is één meer, waaruit alleen de daken der huizen en de kruinen der boomen omhoog steken. Te Febund, een ander industrie plaatsje, dreigt een brug van 500 M. lengte over de Glommen in te storten. Door stutten tracht men het gevaar af te wenden. Het werk in den ge- heelen omtrek staat volkomen stil. Gelukkig schijnt de overstrooming haar einde te naderen, het water be gint althans langzaam te zakken. De militante voorvechtsters van vrouwenstemrecht in Engeland hebben in den laatsten tijd weinig van zich doen spreken. Zij hebben blijkbaar haar politiek van geweld tijdelijk of voorgoed verlaten, toen ze zagen dat deze slechts weinig nut opleverde. Nu hebben ze het plan opgevat, om door middel van het tooneel haar denk beelden te propageerenin hel Court Theatre zullen twee tooneelstukken, op het vrouwenstemrecht betrekking hebbende, opgevoerd worden. Desuffra- gettes loopen het West-End af met reclamebiljetten voordie voorstellingen. Gelijk men weet, mochten sinds eeuwen de bonden vrijelijk rondloopen te Constantinopel, waar ieder verplicht was ze te ontzien en geen maatregelen tegen die viervoetige zwervers geno- was dien dag meer en meer versterkt in zijn meening, dat bet spoedig tus- scben Nederland en zijn oostelijken nabuur tot een botsing moést komen; reeds liepen er in de hoofdstad des rijks onrustbarende geruchten en waren er allerwege telegrafisch instructiën gezonden aan de stoomers en schepen, die op de terugreis waren naar het vaderland. Een buitengewone bedrijvenheid heerschte er in de forten rondom Utrecht en dagelijks werd aldaar de voorraad oorlogsmaterieel vergroot. Maatregelen, die men te vergeefs ge tracht had geheim te houden. "Als het er nu toch eenmaal van komen moet," dacht Daan, "dan zullen wij hen laten gevoelen, dat de aard der oude Hollandsche jongens nog niet verbasterd is, iets wat zij trouwens aan onze houding bij de gebeurtenissen in de Transvaal al kunnen bemerkt hebben." Een kwart uur later stond het drietal voor de woning van den gepensioneerden officier van het Indische leger, den heer Korf. Op de vraag of de kapitein te huis was, werd door de dienstbode bevestigend geantwoord, waarop Schi na me! hem om een onderhoud liet ver men mochten worden, die vaak heel wat last gaven. Maar thans wordt, bij zooveel andere hervormingen in Turkije, ook dat ver anderd. Deoverheid van Constaniinopel is nu begonnen met 'savorids in alle wijken drijfjachten te laten houden op de losloopende bonden. Het aantal van de zwervende honden wordt op niet minder dan 30.000 geschat. Vorst en sociaal-democraat. Het relaas van een audiëntie, verleend door koning Victor Emanuel aan een afgezant van den sociaal-democratische bond van glasblazers, die in Asti een coöperatieve glasfabriek willen oprich ten, doch beweren hierin tegengewerkt te worden door de autoriteiten, geeft een aardigen kijk op het joviale karak ter van den jeugdigen vorst. Toen de arbeider, die, bij gebrek aan rok. in een kort buisje en een strooien hoed op, ten paleize verscheen, bij den koning werd toegelaten, be groette hij dezen met de verzekering, dat het hem genoegen deed, den vorst nu ook eens in levenden lijve te zien, want «we kennen u alleen van de postzegels." En toen de koning hierop hartelijk lachte, noodigde onze glasblazer: «Als u langs Asti komt, stapt u dan eens bij ons af, dan zal ik u onze glasfabriek laten zien. Ik kan u wel geen warrne ontvangst beloven van de zijde der arbeiders, maar u moet u dan maar tevreden stellen met een zeer eer biedige begroeting." Lachend verzekerde Victor Emanuel, dat bij er eens over na zou denken. Toen tnen eindelijk tot het eigen lijk doel der audiëntie kwam, merkte de koning op: #U moet niet vergeten, dat ik maar heel weinig heb te zeggen, hoor, en dikwijls doen mijn ministers geheel anders dan ik het wel zou wenscben. Maar als ik iets voor u doen kan, dan..." Na korten tijd keek de bezoeker op de klok en stond opterwijl de koning hem naar de deur geleidde en hem dc hand drukte, vroeg de man of een arme duivel als bij. een verzoek mag doen. «Zeker, zeker, vraag maar op" klonk het vriendelijk. «Welnu, dan zou ik graag willen, dat u de koningin hartelijk van mij groette. «Wel zeker, het is jammer, dat Helena liet zoo druk met de kinderen beeft, anders had ik haar graag met u in kennis gebracht.<r Opgetogen verliet de sociaal-demo craat het paleis hij bad zich den vorst niet zóó menschelijk voorgesteld. De Commissaris der Koningin, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, is voornemens den Sen Juni a.s. een be zoek te brengen aan het St. Elizabeth's Gast- of Ziekenhuis. Het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te 's Heerenberg is door den heer G. K. van der Horst, candidaat alhier, aangenomen. Een logé van den heer Lohman, gérant van het café «Centraal» bad j.l. Zaterdag het ongeluk van de tweede verdieping door een met matglas ge- dekten koekoek te vallen. Met gebro ken been en talrijke ontvellingen aan gelaat en handen werd zij naar het •St. Elisabeths Ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is tot dusverre bevre digend. zoeken. «Laat de heerenbovenkomen," hoor de zij den kapitein op bevelenden toon tegen het meisje zeggen. Een oogenblik later waren zij om de tafel gezeten, waarop de officier bij hunDe komst de krant had neer gelegd, die hij juist las, toen de vrien den werden aangediend. »Een onverwacht bezoek heeren, maar daarom niet minder aangenaam," sprak de heer korf, "ik heb in langen tijd het genoegen niet gehad mijn waarde heer Schimmel, je bij mij te zien; waaraan is dat te wijten? heb je tegenwoordig een ander onder je kennissen, die U inlichtingen kan geven omtrent het leven der insecten van Nederlandsch Indië wantje vriend schap is min of meer van egoïstischen aard mijn waarde, even als die van alle geleerde en geletterde lui of doet ge bij geval niet meer aan zoö logie?" onder deze woorden had de gastheer een kast geopend en daaruit een handvol sigaren genomen, die hij vervolgens, na zijne gasten uitgenoo- digd te hebben er naar verkiezing gebruik van te maken, in den sierlijk uit hout geeneden koker plaatste. »Gij hebt gelijk mij van die lang- Morgenmiddag to één uur zal professor F. Kenninck door den Aarts bisschop in tegenwoordigheid van provisoren als president van het Oud-Katholieke Seminarie worden ge ïnstalleerd. J.l. Zondag hield Zijn Eer waarde zijn afscheidspreek als pastoor der Oud-Katholieke Gemeente alhier. Zondag 29 Mei vergaderde te Baarn in Zanglust de Utrechtsche Propagandacommissie der Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken. Vertegenwoordigd waren 9 vereenigingen met GU0 leden. Hoofd doel der samenkomst was bespreking der Provinciale Meeting, te houden te Amersfoort op 3 Juli op 'i Stort of de Hertekop. Vergunning zal ge vraagd worden tot het houden van een optocht met muziek, banieren vlaggen enz., vanaf het station naar het terrein. Het muziekkorps de Har monie heeft reeds zijn medewerking toegezegd. Bij slecht weder zal vergaderd worden in Amicitia. Eerstdaags zullen de namen der sprekers bekend gemaakt worden, be nevens de onderwerpen waarover ge sproken zal worden. Het geheel zal telkens afgewisseld worden door mu ziek en door samenzang van 3 ge- heelonthouders-zangvereeriigingen, uit Utrecht, Baarn, en Amersfoort, die ook afzonderlijk zullen zingen. Als bestuurslid werd in de plaats van den heer J. Vollenhoven uit Utrecht, die wegens drukke werk zaamheden aftrad gekozen den heer G. Kinker mede uit Utrecht. Van vrijzinnige zijde worden hier voor de periodieke Staten-verkie- zing car.didaat gesteld de heeren D. Gerritsen te Amersfoort, dr. A. J. N. Thomas te Baarn en A. M. Tromp van Holst te Amersfoort. Tegenover den beer Bicker Caarten zal geen candidaat worden gesteld. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente vergadert Vrijdag avond in de kerkeraadskamer van de St. Joris- kerk, ter verkiezing van ouderlingen en diakenen. Als ouderlingen treden dit jaar af de heeren F. Wesseling en J. van Apeldoorn; als diakenen de heeren R. van Dijk en P. van Veen Jr. Voorts moet door het kiescollege worden voorzien in drie vacaturen, ontstaan door het bedanken van de heeren J. Klink en J. H. Boks, als ouderling, en door den heerj. E. van Nie, als diaken. Door «Amersfoorts' Mannenkoorrr is in den te Nijmegen gehouden zang wedstrijd den 7en prijs behaald in de 3e afdeeling. Den 6e Juni hoopt J. J. Koekoek, meesterknecht bij de firma J. van Vollenhoven, afdeeling koloniale waren, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren bij den heer J. van Vollen hoven in dienst trad. De bouw van 8 woningen aan de Tolstraat voor de N.V. «Volks huisvesting* is nu door den architect W. van Schaik bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan N. Wolfs winkel alhier. L. baron van Hogendorp luite nant-Kolonel van het le regiment Veld-artillerie zal in Juli deelnemen aan de Kadermanuevres te leiden door den commandant van het 9e regiment infanterie. De heer Jhr. Mr. H. W. van Asch van Wijck. lid der Tweede durige afwezigheid een verwijt te maken, maar ik hoop mijn verzuim te herstellen. Intusschen. om over het leven der dieren te spreken kwam ik thans niet hier, hoezeer ik uwe erva ring op dit punt ook waardeer wij hebben U heden voor iets anders noo- dig, kapitein raad eens «Dat is waarlijk zoo eenvoudig niet, hoe wil ik kunnen gissen, met welk doel gij hier komt? Mogelijk heeft een van de heeren een suikerplantage geërfd?" Algemeene vroolijkheid. Daan be loofde in gemoede een bedevaart naar Mekka te doen, als hem zoo'n buiten kansje ten deel mocht vallen; er be stond echter weinig gevaar meende hij, zijne belofte eenmaal te moeten vervullen, om de eenvoudige reden, dat hij onder de inwoners van Insulinde geen sterveling kende dan den Gou verneur-Generaal, en het van dezen toch waarlijk niet te verwachten was, dat hij hem een plantage zou ver eeren. "Misgeradenkapitein" hernam Schim mei, "hoewel uwe veronderstelling pleit voor uwe belangstelling in het stoffelijk welzijn mijner vrienden. Ik zal U maar kortweg zeggen, wat er Kamer voor 't district «Amersfoort* is door de regeering, in de plaats van den tot Minister van Justitie benoem den heer Mr. E. R. H. Regout, be noemd tot commissaris-generaal voor Nederland en zijne koloniën op de tentoonstelling te Brussel. De commissaris der Koningin in deze provincie Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck is in een jl. Zater dag gehouden vergadering gekozen tot commissaris der Ned. Centraal- Spoorwegmaatschappij. Met ingang van 1 Juli is be noemd tot hulp-telefoniste aan het rijkstelefoonkantoor alhier mejuffrouw A. Briët. Auto-ongeluk. Op de grens van Hoevelaken en Amersfoort kantelde Zondagmiddag omstreeks 3 uur, bij een zeer lastige bocht in den Hoogeweg, een auto uit Amsterdam, waarin gezeten waren de eigenaar baron van Hardenbroek, twee dames en baron Van der Borg. Eerst genoemde, die het voertuig zelf be stuurde, en niet had gelet op de waar schuwing van een der omwonenden om in de bocht langzamer te rijden, geraakte onder den zwaren wagen de dames en de mederijdende heer kwamen er af met den schrik. Een in allerijl uit Amersfoort ont boden auto bracht baron Van Harden broek naar Amersfoort, waar kneu zingen aan een der armen werden geconstateerd, die in het ziekenhuis nader werden verzorgd, waarop hij met zijn dames per trein terugkeerde naar Amsterdam. Met de auto, die door den val niet erg was beschadigd, keerde baron Van der Borch terug naar Bathmen. Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van den burgemeester, Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, gehou den vergadering van den Gemeenteraad waren de heeren Oosterveen, Tromp van Holst, A. Hamers, S. J. van Duiuen en J. C. Rolandus Hagedooru afwezig. De 3 eerstgenoemden hadden bericht gezonden verhinderd te zijn, de heer Hagedoorn kwam later ter vergadering. Na goedkeuring van de notulen oer vergadering van den lOn Mei, zooals die door den secretaris waren ont worpen deelde de voorzitter mede, dat de navolgende stukken waren inge komen Schrijven van de Gedeputeerde Sta ten van Utrecht van 17 Mei 1910,3e afd. no. 1681/1186 houdende bericht dat zij het raadsbesluit van 10 Mei 1910 no. 130 betreffende wijziging van het reglement van orde voor den Ge meenteraad, voor kennisgeving hebben aangenomen. (Aangenomen voor ken nisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 17 Mei 1910, 3e afd. no. 1692/1165 tot goedkeuring van het 6e aanvullingskohier der inkomsten belasting dienst 1909, vastgesteld op 10 Mei 1910. (Aangenomen voor ken nisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 17 Mei 1910, 3e afd. no. 1692/1165 tot goedkeuring van het 2e aanvullingskohier der Straatbelas ting dienst 1909, vastgesteld op 10 Mei 1910. (Aangenomen voor kennis geving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 17 Mei 1910, 3e afd. no. 1680/1178, tot goedkeuring van van de zaak isgij ziet bier voor U, drie vrijschutters van het Gooi." "Ah zoo!" riep Korf, als iemand wien eene zaak duidelijk wordt, en meende thans te begrijpen waarom de heeren wat hoog gekleurd waren in het gelaatzeker te lang in de socië teit geplakt I en onmiddelijk opstaande opende hij de deur der kamer en riep Jansbreng eens vier kogelfleschjes en glazen." "Gij zijt toch niet van plan onze geestdrift in mineraalwater af te koe len, kapitein vroeg Daan lachend. «Ik heb er mij altijd uitstekend bij bevonden mijn waarde I als men wat copieus gedineerd heeft, is het een heilzaam middel en zeer aan te bevelen." "Maar verduiveld kapitein," viel Schimmel in, gij steekt den draak met ons; hoe komt ge in 's hemels naam op de gedachte, dat wij boven ons theewater zouden zijn Deze vraag bracht den officier aan het wankelen. "Neem mij niet kwalijk" antwoordde hij «maar ik zie geen kans uw partijgangerschap anders, dan op deze wijze te verklaren." "Dan zal ik genoodzaakt zijn U een omstandig verhaal te doen," hernam Schimmel; "eerst echter eene vraag:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2