1 B. A. SIDDRÉ, Wijnhandel. VANE C2'S Advertentiën. GYMNASIUM TE AMERSFOORT. C. VAN WAGENINGEN, - „DE WITTE WINKEL". - EMBROCATION VANE c.9 het Raadsbesluit van '10Mei4910.no, 126 tot wijziging dei Begrooting. dienst jaar 1910. (Aangenomen voor kennis geving). Schrijven van Burgemeester en Wet houders van 4 Mei 1910, afd. 1, no 639, betreffende vaststelling van de Bouwverordening en wijziging van 4 Strafverordeningen, met bijbehoorende stukken. (Ter Secretarie ter inzage voor de leden). Van Burgemeester en Wethouders het Gemeenteverslag over 1909. (Te Secretarie ter inzage voor de leden) Van de Commissie tot bijstand in het beheer van den Reinigingsdienst het Verslag over 1909. (Ter Secretarie ter inzage voor de leden). Een adres van het bestuur van de Vereeniging: Ambachtsschool voor Amersfooit en Omstreken» houdende verzoek de subsidie met f 500 te ver- hoogen en eene hypothecaire leening van f4000 te willen verstrekken. (In handen van Burgemeester en Wet houders om praeadvies). Eene dankbetuiging van bet bestuur van de Oranjevereeniging voor de ver leende subsidie. (Voor kennisgeving aangenomen). Een adres van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Scbildersgezellen- bond betreffende het verbod van lood houdende verven. (Voor kennisgeving aangenomen). Een adres van J. A. Bode te Weesp, gericht aan den Raad. benevens een schrijven van dienzelfden persoon, gericht aan den Voorzitter van de financieele raadscommissie, betredende het schoolgeld voor zijn zoon, die leerling is van de Hoogere Burger school. Na eenige discussie op voor stel van Burgemeester en Wethouders besloten hierop afwijzend te beschik ken en adressant te verwijzen naar het gemeentebestuur van Weesp. Dankbetuiging van de dames A.M. van den Singel en G. van Hoogevest voor hunne benoemingen tot onder wijzeressen in de nuttige handwerken (aangenomen voor kennisgeving). Een adres van D de Graaf e. a houdende verzoek gedurende eenige maanden de keuring van visch des morgens om 7 uur te doen aanvangen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten in te willigen. Een adres van de afdeehng Amers foort van den Bond van Nederlandse!) gemeente-werklieden met vei zoek te willen besluiten tot eene spoedige behandeling van het werklieden reglement en tot invoering van een nieuwe loonregeling. Hierover wordt lang en breed ge discussieerd. De heer Rijckens vond dat de eer van den Raad er mede gemoeid was niet langer te wachten met de vaststelling van een werklieden- reglement en wilde de oorzaak van dat lange wachten wel eens weten. De heer Plomp toonde aan dat de Raad nimmer heeft vastgesteld dat er een werkliedenreglement zou zijn, maar eukel een commissie benoemd om een ontwerp te maken. De heer Gerritsen schaamde zich lid dier com missie te zijn en zou reeds lang zijn ontslag als zoodanig hebben genomen, vreesde hij niet daardoor de boel in de war te sturen. De heer Van Esveld voerde aan dat wisseling van secretaris de zaak had vertraagd, doch dat nu een ontwerp gereed was en weldra den Raad herijken zou. De heer Rijckens bewonderde de lankmoedigheid der gemeentewerklieden in deze welke be wondering door den heer Plomp niet werd gpdeeld, daar zij iels vragen waar Wat dunkt U van den politieken toestand «Een weinig betrokken." «Niet erger?" «Volgens de krant van heden bestaat er veel kans, dat de gerezen kwestie van daag of morgen in der minne ge schikt wordt. In ieder geval is de toestand op dit oogenblik nog niet zorgwekkend." "Met uw welnemen, in Amsterdam scheen men er anders over te denken," bracht Daan in het midden. "Wel mogelijk mijn waarde; wan neer men voor eenige tonnen gouds aan handelsartikelen te verliezen heeft, is het zeer natuurlijk, dat men zich licht bezorgd maakt; ik voor mij ge loof en hoop echter van harte, dat onze diplomaten het onweder zullen weten af te wenden." "Wanhoopt u dan zoodanig aan een vruchtbare verdediging van ons land »Ik wanhoop aan niets, mijne heeren, maar ik zou ongaarne zien, dat wij met onzen machtigen nabuur in oorlog werden gewikkeldik ben geen vrieud van een gewelddadige beslissing." Een dergelijk antwoord hadden zijne gasten niet verwacht. Toch wisten zij zeer wel, dat het geen vrees was, die ze geen recht op hebben Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten adressan ten mede te deelen, dat voorstellen omtrent een wei kliedenreglement in behandeling zjjn. Een adres van de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden, houdende verzoek om voor 2 personen pen buitengewoon verlof om als afgevaardigden te gaan naar 't Congres te Rotterdam te houden op 4, 5 en 6 Juli. De voorzitter deelt mede dat door Burgemeester en Wethouders op een dergelijk verzoek reeds afwijzend was beschikt uit hoofde, dat de werklieden hun vrije dagen tot het bijwonen dier congressen konden benutten. De heer Gerritsen vond zulks treurig en had andere motieven van B. en W verwacht. Amersfoort is bij anderen plaatsen 50 jaar ten achter Hij gaf daarom B. en W. in bedenking bet gevraagde verlof alsnog in ernstige overweging te nemen. Een desbetref fend voorstel werd met 8 tegen 4 stemmen verwerpen. De heer Plomp betoogde terecht dat de Raad hierin niet te beslissen had, daar hetgeen gevraagd werd geheel tot de bevoegd heid van het Dag, Bestuur der ge meente behoorde. Een voorstel van hem om het adres te renroyeeren aan Burgemeester en Wethouders werd daarop met elf tegen één slem die van den beer Rijckens, aange nomen. Het Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende de subsidie over 1909 aan de Amersfoortsche tramwegmaatschappij. (Zie ons vorig nummer) werd z. d. en z. h. st. aan genomen. Het Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool, vond geen genade in de oogen der lieeren Gerritsen en Rijckens, die het school geld progressief wenschte te zien vast gesteld. De heeren Plomp en Celosse wezen op bet onverstandige en ge vaarlijke om zulks in de gegeven omstandigheden, met het oog op de rijkssubsidie te doen, hetgeen de heer Gerritsen aanleiding geeft zijn voorstel in te trekken doch onder beding, dat Burgemeester en Wethouders binnen niet te langen tijd de Raad zullen doen weten, hoever ze met eene pro gressieve regeling van het school geld zijn. Bij de artikelsgewijze behandeling wenschte de heer Gerritsen in artikel 18 te zien opgenomen, dat onver mogende leerlingen niet enkel kosteloos onderwijs zouden genieten, doch dat de gemeente ook de leermiddelen kosteloos voor hen zou verkrijgbaar stellen. De heer Plomp voerde aan dat de H. B. School geen leermiddelen ter beschikking der leerlingen stelt. Ook de voorzitter oordeelde bet beter eene dergelijke bepaling niet in dat regle ment op te nemen, doch daartoe liever later een afzonderlijk voorstel in te dienen. Het reglement werd daarop zooals het door Burgemeester en Wethouders was ontworpen met 11 tegen 1 stem, die van de heer Rijckens, vastgesteld. De inverorderiing van het schoolgeld werd met algemeene stemmen aange nomen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd z. d. en z. h. st. de jaarwedden van den heer A. J. de Jong als leeraar aan het Gymnasium vastgesteld op f 1093 84* en als leeraar den kapitein zoo deed spreken; in Indië had Korf als een leeuw gevoch ten en talrijke litteekenen bewezen, dat hij er niet zonder kleerscheuren afgekomen was aan zijn linker hand miste de kapitein twee vingers, we) ke verminking aanleiding gegeven had tot zijne pensionneering van laf hartigheid konden de vrienden hem dus niet verdenken, toch was zijn ant woord niet zoo, als men dit van een dapper en moedig soldaat meende te mogen verwachten. »Gij weet niet, wat de oorlog is mijne heeren," vervolgde de officier; gij hebt in uw geïllustreerde tijd schriften wel eens een mooie gravure van den slag bij Gravelotteof de be storming van Karz gezien en mogelijk ook bewonderd, maar ochde ka pitein haalde de schouders op, "'t is daarmee als met de berichten uit En- gelsch Indië over den hongersnood gij meent het lijden dier ongelukkigen eenigszins te kunnen begrijpen, maar ik verzeker U, dat de stoutste fantast niet in staat is het ontzettende van zoodanigen ramp te schilderen Gij staat verbaasd, dat een oud militair niet vol geestdrift uitroept«Ahaein delijk eens weder wat te kloppen aan de Hoogere Burgerschool op f 1276151. Een Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het niet houden van overgangsexamens aan het Gymnasium, maar het bevorderen tot hoogere klasse aan het oordeel van heeren curatoren over te laten, werd even eens z. d. en z. h. st. aangenomen. Daarop kwam aan de orde een Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende wijziging van bet uitbreidingsplan. De heer Rijckens, voorstander van groote kinderspeelplaatsen binnen de gemeente, stelde voor dit plan nog maals aan Burgemeester en Wethou ders terug te zenden met verzoek nu aan de wenk der gezondheidscom missie, betreffende die pleinen, gevolg te geven. Na bestrijding door de Wethouder van openbare werken zag hij zijn voorstel met 9 tegen 4 stemmen ver worpen. Het voorstel van Burgemees ter en Wethouders werd daarop onge wijzigd z. h. st. aangenomen. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van ver ordeningen betredende het vaststellen en opheffen van z.g. bouwverboden werden met algemeene stemmen aan genomen. Het Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening betreffende de straatpolitie gaf de beer Rolandus Hagedoorn aan leiding tot de opmerking dat gebeele politie verordening wel eens mocht worden herzien. De voorzitter beval zich aan voor een lijstje van opmer kingen, maar de heer Hagedoorn vond dat dit meer op den weg der com missie van wetgeving lag. Behoudens een kleine wijziging in artikel lb. bepalende dat niet meer dan twee paarden los bij de hand mogen worden vervoerd, werd de ver ordening zooals deze door Burgemees ter en Wethouders om de begrooting dienst 1909 met 3200 55' zoo in ont vangst als in uitgaaf te verhoogen werd z. d. en z. h. st. aangenomen. Op dezelfde wijze keurde de raad goed een op de begrooting dienst 1910 alsnog een post uit te trekken van f 13.voor twee zilveren medailles alsmede om een tijdelijke geldleening aan te gaan tot een bedrag van f71.784,33. Een nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Schuilen- burg tegen den aanslag van het ver- gunningsieclit, gaf enorme aanleiding tot discussie en werd z. h. st. goed gekeurd, evenals het Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van een strook grond aan de Wolfertstraat. Het legedeelte van het oorspronke lijk kohier der inkomstenbelasting dienst 1910 werd vastgesteld tot een bedrag van f 37248.50. Het 2e gedeelte tot een bedrag van f 27225,50. De Stembureaux ter vei kiezing van 4 leden der Provinciale Staten van Utrecht in het kiesdistrict Amers foort wegens periodieke aftreding, werden vastgesteld als volgt: le stemdistrict (tevens hoofdstem- bereau) Plaatsvervangend vooizitter M. L. Celosse. Leden: H. W. van Esveld en A. H. van Kalken. Plaats vervangende leden A. M. Tromp van Holst, N. Veis Heyn, W. Salomons, J. W. C. Bloem. 2e stemdistrict. VoorzitterA. A Hamers, Leden M. R. N. Oosterveen, H. Kroes. Plaatsvervangende leden: Th. J. P. Bianchi, J. van Wessum, B. A. Siddre, J. Sinnige. 3e stemdistrict. Voorzitter: Tb. San ders. LedenD. Gerritsen, S. J. van Duinen. Plaatsvervangende leden: J. C. Rolandus Hagedoorn, J. W. Joris- sen, D. Ruys, L. O. Verkei k. De agenda was hiermede afgehandeld. Alvorens de zitting werd gesloten kreeg de wethouder van openbare werken nog het woord om in ant woord op een in de vorige raadsver gadering tot hem gerichte viaag mede te deelen, dat Burgemeester en Wet houders na grondig onderzoek tot de conclusie zijn gekomen dat eene om legging van het vei lengde der Paulus Buyslaan hoogst ongewenscht is. Dit gaf den heer Rijckens nog weder aanleiding tot het debiteeren van eenige hatelijkheden. Nadat de voorzitter had medege deeld dat er van den vader van de onderwijzeres raej. Beek alsnog een schrijven was ingekomen om het aan zijn dochter wegens ziekte verleende verlof te verlengen tol het einde der vacantie en aldus was besloten, sloot ZEd. de vergadering. ST00IYIVAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomvaartmaatschappij «Nederland*. ss. Koning Willem I vertrok van Colembo 27 Mei. ss. Grotius arriveerde te Port-Said 30 Mei. ss. Koning Willem II vertrok van Colembo 29 Mei. Solidariteit in de dierenwereld. Het volgende, inteiesant op het ge bied van de dierenwereld' werd in# Oldeboorn door enkelen opgemerkt. Op de schuur van een koemelkerij had den spreeuwen hun jongen. Een kat beklom de schuur. De oude spreeuwen fladderden schreeuwende boven bet dier, dat zich daardoor niet liet afschik- ken. Toen het gevaar voor hunne jongen al dreigender werd, vlogen zij op eens tegelijk weg. Hunneafwezigheid duurde echter slechts kort. Zij kwamen terug en nu vergezeld van 6 kraaien of kau wen, die, als was 't afgespoken, tegelijk op poes afgingen, welke laatste nu zoo spoedig mogelijk maakte dat zij weer beneden kwam. doch gij hebt geen besef van ellende, die de oorlog veroorzaakt en in welken onaangenamen toestand hij den soldaat soms brengt. Verbeeldt U maar eens een oogenblik, dat de vijand in het land is, en gij gij hier of daar, met uw wapen voor de borst gereed staat, den eersten van hen, die op uwe post afkomt, naai de andere wereld te helpen - Gij zijt alleen en wacht. Daar nadert een een vreemde soldaat argeloos, ten minste zonder U te bemerken, uw schuilhoek. Wat zult ge doen Hem toeroepen Haltgeef u overDan kunt ge zeker zijn, dat hij, al ware het slechts werktuigelijk, onmiddelijk zijn geweer op U aanleggen zal, en dat het vol gende oogenblik over uw leven zal beslissen. De zucht tot zelfbehoud noodzaakt u dus den naderenden vreemdeling als een hond neer te schieten. Die man is echter mensch als gij, is iemand, dien gij mogelijk nooit ontmoet hebt, die aan U even onbe kend is. als gij aan hem, die U nooit het minste leed heeft berokkend; die man is mogelijk vadermet angstig verlangen richten zijne kinderen den blik naar het land waarheen een on- Getrouwd VIRGINTE WOLTERS en P. JOS. HAMERS. De Heer en Mevrouw HAMERS Wolteks zeggen, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank voor de bewijzen van be langstelling bij hun huwelijk ondervonden. Venlo. Amersfoort, 31 Mei 1910. 5CH0LL-EN6BERT51 SCHOLTEN ALMELO c.V v;y-v'- RAMEH BUAflDOETElJ TRICOT VENTILATIE CtlDERGOEDERErii FLANELLEN, COMBINATIONS, PANTALONS DAMES-, HEEREN-, KINDER-ARTIKELEN. Het Eerste Toelatingsexamen is vastgesteld op Maandag en Dinsdag 11 en 12 Juli te 8.30. Aangifte van kandidaten vóór 1 Juli bij den Rector j. Gr. Koppel 2. „SpeciaaI" Jl-0*TMIN 'tint!:; ia -VvsVlups Jl.iMvlu*.*. V,,Ml.p Uitsluitend gefabriceerd door Zoütkeetsgracht AMSTERDAM. Gebruiksaanwijzing ingesloten Verkrijgbaar: Amersfoort bij de firma P. DE ZWART, Langeslraat 129. Utrecht bij de firma T. P. v. d. BERGH Zn., Heiligeweg 65. Onder de op de Prijscourant voorkomende Merken BORDEAUX-WIJNEN nemen een eerste plaats in St. JUXIEN CHATEAU DILLON BLANQUEFORT FRONSAC-- waarop dan ook als TAF EL WIJN bijzonder de aandacht wordt gevestigd. DE PRIJZEN ZIJN 80 CENTS PER FLESCH. Aanbevelend, Lansestraat 74. ALg BQVEN_ I verbiddelijke wet hem riep uw kogel ontneemt aan die hulpelooze wezens alles wat zij op aarde bezitten Hoe menige moeder zal te vergeefs de terugkomst wachten Tan haar kind hoe menige vader voor het laatst de hand gedrukt hebben van zijnen zoon? gij hebt een van dezen gedood. En hoe gedood? In een eerlijk gevecht met de blanke wapenen, man tegen man neen als een sluipmoordenaar hebt ge hem neergeschoten. Gij moogt, gij kunt niet anders; stelt gij U bloot, wilt ge ridderlijk strijden, dan doodt men Reeds op vijf of zes honderd pas afstand zend men een kogel op U af, als gij de onvoorzichtigheid mocht hebben uwe tegenwoordigheid te verraden. Ziet ge, dat is de oorlog. Gij weet wel mijne heeren, dat ik niet overgevoelig ben, maar geloof mij, hadt gij gezien, wat ik heb ondervon den, gij zoudt den vrede waardeeren als ik, en niet lichtvaardig over oor log spreken." »Ik moet zeggen," antwoordde Daan, "dat ik tot op dit oogenblik nooit zoo diepzinnig over den oorlog gedacht heb kapiteinik wil daarom gaarne aannemen, dat er veel verschrikkelijks geschiedt waar wij geen begrip van hebben, uit gemis aan ondervinding. U zult mij evenwel ten goede houden, dat ik het een en ander op uwe rede neering aan te merken heb. Ten eerste moet ik U doeD opmerken, dat geen onzer zich over den aanstaan den oorlog verheugtdat wij dien voor onvermijdelijk houden moge wat dol driftig schijnen, en voor onze oner varenheid pleiten in de politiek, U zult evenwel de laatste zijn, geloof ik, ons er een verwijt van te maken, dat wij thans, nu het geloof aan het behoud van den vrede is verdwenen, ons met een weinig voortvarendheid en geest drift voor den strijd gereed willen maken. De kapitein maakte een afwerend gebaar. "Duivels kapitein, gij zult toch niet willen, dat wij ons land zoo maar zonder slag of stoot aan den vijand zullen over geven dat de heeren ons allergenadigst van nieuwe wetten, nieuwe belastingen, en allerlei anderenieuwigheden zullen voorzien, en ons, hollandsche jongens, in de toekomst tegen Rusland of Frank rijk zullen bezigen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3