BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. majesteitelijke moederliefde verheft zich, met machtigen wiekslag en in smettelooze reinheid, boven dit alles. Waar zij wordt gehuldigd, met of zonder gouden Kroon, straalt het reine en goddelijke licht, dat ons ver troosting biedt voor het kleine, het geveinsde, het onware... Mr. ANTONIO. Het weer in het buitenland. In de Alpen heerscht een gebied van hooge drukking, dat over Duitscbland meestal droog, warm, mooi weer ver oorzaakt. In Opper-Beieren was bij opklarend weer in de ochtenduren de hemel bedekt met wolken, die de berg toppen omhulden. De temparatuur stijgt er aanmerke lijk, de wind is volkomen gaan liggen. In' Boheme en Opper-Oostenijk is het warm, met gedeeltelijk bewolkte lucht. In Zuid-Tirol helder en warm. In Zwitserland gedeeltelijd sterke be wolking, warm met onweersverschijn selen. De berichten uit Genève, Lau sanne, Montreux, Chur, Davos, St. Moritz zeggen: mooi weer, windstil: die uit Interlaken, Lucern, Lugano, Zurich, en Ragaz eengszins bewolkt en windstil. Het Camorra-proces. Binnen eenige dagen zal te Viterbo, een stad ten noorden van Rome, het proces aanvangen tegen de leden der beruchte Napelsche Camorra, verdacht van moord op het echtpaar Cuocolo, in Juni 1906. Na eindelooze gedach ten wisseling en onderzoekingen heeft de justitie indertijd aangenomen, dat de moord het gevolg was van een vonnis, uitgesproken door het hoogste bestuur der Camorra, als straf voor verraad en spionnage, door de slachtoffers in dienst der politie verricht. Toen men eenmaal zoover was, werd het zaak den rechters en de uitvoerders van dit vonnis in hechtenis te nemen. Hiertoe werd last gegeven en thans zitten ruim veertig verdachten, onder wie zeer bekende personen uit Napels, in de gevangenis in afwachting van de openbare behandeling hunner zaak, welke eigenlijk de zaak der geheele Camorra beteekent. Daar alle beklaagden met groote kracht hun onschuld volhouden, zal het proces waarschijnlijk maanden en maanden duren; er zullen ruim hon derd getuigen verhoord worden, ter wijl tachtig advocaten de verdediging zullen voeren. Eerst zou de openbare behandeling te Rome geschieden, daar de Napoli- taansche jury en rechters niet vol doende onbevooroordeel geacht werden tengevolge van vrees voor weerwraak der Carnorristen. Echter bleek de Romeinsche burgerij niet zeer gesteld op deze bevoorrech ting, schrijft de correspondent van de Temps De Messagero vroeg zich met schrik af, wat de politie der hoofdstad, die niet eens de eigen apachen meester kan worden, wel zou vermogen tegen al die Carnorristen, die natuurlijk voor de debatten zouden overkomen. Andere steden echter weer beklaagden er zich over, dat dit voordeeltje niet aan hen werd gegundzij toch zien er ge legenheid in goede zaken te maken, als al die advocaten, rechters en ge tuigen zoo lang moeten gehuisvest en gevoed worden. Waarom moet Rome, dat al zoo veel aantrekkelijkheden voor de toeristen heeft, ook nu weder be voordeeld worden vragen zij. Nu is de keuze gevallen op Viterbo en alles is daar nu in de weer, om de gasten te ontvangen. Do hotelhouders zien met verlangen de komst tegemoet der talrijke Romeinen en vreemdelingen, die voor het sensatieproces worden verwacht. De gevangenisdirecteur neemt uitge breide maatregelen, om de Carnorristen behoorlijk te kunnen bewaken en hen iedere mogelijkheid tot verbinding met de buitenwereld al te snijden. Van hun zijde echter blijken de hoofdpersonen van het op te voeren drama volstrekt niet tevreden met de gaf Daan een oogwenk en antwoordde vervolgens: nik geloof uw voorslag ook in naam mijner vrienden te kun nen aannemen meneer Korf. Ik geef U de verzekering, dat wij van heden avond af, onze bemoeiing zullen staken, tot U het gepast oordeelt met kracht aan het werk te gaan; wij kunnen dan echter ook bepaald op U rekenen, niet waar?" Wordt vervolgd). keuze hunner rechters. Zij beweren, dat de rechters van het Hof te Viterbo al evenmin als de jury met juistheid kunnen oordeelen over bun zaak, daar zij volkomen onkundig zijn met de Napolitaansche zeden, en het milieu, waarin de dubbele moord heeft plaats gehad. Verschillende beklaagden verkeeren in beklagensvvaardigen toestand, daar hun gezondheid niet bestand bleek tegen de jarenlange preventieve hech tenis. De dossiers, die honderd vijftig lijvige boekdeelen vormen, werden dezerdagen onder sterk politiegeleide naar Viterbo overgebracht. Men schat de onkosten, welke de staat voor dit monsterproces zal te betalen hebben, op een half millioen lires. Pater RoulTet, een Fransch geeste lijke die onlangs uit Zuid-Afrika terug keerde, na 20 jaar in Zoeloe-land verblijf te hebben gehouden, vertelt het volgende verhaal omtrent den dood van Prins Louis Napoleon Bona parte (Napoleon IV) zooals bij het van de Kalfers vernam. Den len Juni 1879 bad de Engel- sche officier Carey met een kleine afdeeling soldaten een verKenningsrit ondernomen, waarbij de jonge Prins zich aansloot. Na eenige uren voort getrokken te zijn, rustten de soldaten aan de beek Isthotshozy. Toen zij zich opmaakten om terug te keeren, wer den zij aangevallen door 50 Zoeloes, die achter een maisveld verscholen hadden gelegen en die nu schreeuwend en de spereo zwaaiend op hen los kwamen. Luitenant Carey was zoo lafhartig van te roepen: Vlucht, vlucht!" en hij rende heen, zonder zich om zijn manschappen te bekommeren. Hij stond later voor een krijgsraad terecht en stiei f krankzinnig. De Prins bereed een vurig paard; hij bad moeite het in bedwang te houden. Toen hij zag, dat de soldaten reeds ver weg waren, nam hij revolver en sabel en hield stand tegen de Zoe loes. Hij verwondde er verscheidenen, maar de speren suisden om hem heen en hij viel, met wonden overdekt. Den volgenden morgen vonden de dokters 18 wonden op zijn lichaam, waarvan elk op zichzelf doodelijk,was. De Zoeloes, zoo verhaalt pater Roullet verder, waren zeer bedroefd over hun vergissing. Zij hadden ge meend een Engelschen officier te dooden en bevonden nu dat zij een Franschen Prins hadden vermoord, wien zij volstrekt niet vijandig gezind waren. Een der Kaffers nam, om zijn be rouw te toonen, vrijwillig de zorg voor het onderhoud van het graf van den Prins op zich. Provinciaal Utrechtsch Genootschap, Het «Provinciaal Utrechtsch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen" houdt zijne jaarlijksche algemeene vergadering te Utrecht op Dinsdag 14 Juni a s. niet 4 Juni, zooals verkeerdelijk in den oproepingsbrief aan de leden staal onder voor zitterschap van den heer mr. C. J. H. Schepel, aldaar. Den avond te voren vergaderen de drie verschillende sectiën van het Genootschap. Voor die vergaderingen zijn de volgende onderwerpen van bespreking aangekondigd: In de sectie natuur- en genees kundige wetenschappenprof. dr. E. Uoben «Over den invloed van hoogen druk (1500 atmosfeeren) op de affi niteit"; in de sectie letterkunde, wijsbe geerte en geschiedenis: prof. dr. D. C. Hesseling «Overblijfselen van onze taal op Ceylon"; dr. Joh. Dyse- rinck«Over een anonymus en zijne talrijke Gids-bijdragen van 1888 1843"; dr. J. B. Schepers: »Het adres van de letterkundigen tegen de vereenvoudigde spelling"; dr. J. M. Hoogvliet: «Over de hervorming van de uitspraak van het Latijn"; in de sectie rechtsgeleerdheid en staatswetenschappen mr. W. M. II. Boers: «Over het rechtskarakter der concessiën". Verkiezing Eerste Kamer. Den tweeden Dinsdag van Juli zullen de Provinciale Staten in alle gewesten moeten voorzien in de vervulling van de plaatsen der leden van de Eerste Kamer, die met den volgenden derden Dinsdag van September naar den rooster I moeten aftreden, zijnde dit jaar voor: Noord-Brabant: W. Merkelbach (Kathjhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois (Kath.) Gelderland: J. E. N. baron Schim- melpenninck van der Oye fanti-rev.) voorzitter; mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg (Kath). Zuid-Holland: mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Keil (a.-r dr P. J. F. Vermeulen (Kath), jhr. P. M. G. von Fisenne (Katb.). Noord-Holland mr. E. N. Rahusen (lib.), jhr. mr. J. Roëll (lib.), mr. W. F. van Leeuwen (lib.). Zeeland: W. Hovy (anti-rev). Utrecht: jhr. H. P. C. Bosch van Drakestein (Kath.). Friesland: jhr. mr. P. J. van Beyma (lib.). Overijsel D. W. Stork (lib.). Groningen: R. H. Dojer (lib.). Drente: mr. E. Pellinck (lib). Limburg: jbr. mr. L. H. L. J. van der Macsen de Sombreff (Kath.). Totaal 17, waarvan 10 anti-liberalen en 7 liberalen. Schietoefeningen door het le Regi ment Vesting-Artillerie te houden op de Zeister heide in Juni 1910. Woensdag S Juni Schieten met 4 mortieren van 10 e. M. en daarna met mitrailleurs (door de 5e Compagnie). Dit vuur vangtongeveer te7!4 uur v.m. aan door de 5e Compagnie en wordt tegen den middag voortgezet door de 6e Compie. Donderdag 9 Juni. Des avond te ongeveer 10 uur wordt een aanvang gemaakt met het (gedurende den nacht) inrichten van een batterij, om daaruit den volgenden morgen het vuur te open. Vrijdag 10 Juni. Des morgens te 3 uur opening van bet vuur met kanonnen van 12 c. M. K. uit de zoo juist ingerichte opstelling, (door de 5e Compie) welk vuur te ongeveer 7 uur v. m. door een andere Compie (de 6e) wordt overgenomen. Zaterdag 11 Juni. Schieten (door de 7e Compie) met kanonnen van 12 c. M. K., mortieren van 10 c. M. en mitrailleurs. Het scbietterrein is gelegen op de heide. Zuid-Oostwaarts van den straat weg UtrechtAmersfoort, ter hoogte van Rustoord* (aan dien weg). Het is te bereiken van de balte Huis ter heide (en van daar 1 uur wandelen) of over bet station Soesterberg (van daar wandelen over de heide uur, over den grintweg 1 uur). Maandagavond kwam een man, blootsvoets en liefst tegen half elf, bij een rijwielhandelaar hier ter stede een zoo goed als nieuwe fiets le koop aanbieden. Dank zij den nachtdienst op het plaatselijk telefoonnet kon de rijwielhandelaar de politie verwittigen, die zich haastte man en rijwiel zoolang logies te veleenen. De man wist van niets en had bloots voets gefietst omdat het zoo warm was. Dat kon toch niemand hem ver bieden. Dat vond de politie ook en ze vond het practisch, hoewel lichtelijk pijnlijk, zoo de bepalen te bewerken met de bloote voeten. Maar toch informeerde ze of er in den omtrek ook een karretje vermist werd. En jawel; te Eimeloo was er een verdwenen. De Ermeloosche politie kwam Dins dag naar hier, nam fietser en fiets mee, stopte den eersten onder den toren en bracht hem gister gevankelijk naar Zwolle, trots zijn pertinent ont kennen. Amersf. Crt. De Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier heeft voor de 7 Juni a.s. te houden periodieke vei kiezing voorde Provinciale Staten dezer provincie, de aftredende leden candidaat gesteld. De heer B. D. Best, leeraar aan de H. B. S. en aan het Gymnasium, is benoemd als plaatsvervangend lid der examencommissie, voor de acte Engelsche taal, middelbaar onderwijs. Bij de acte-examen L. O te Utrecht slaagden o.m. de dames J.C. Janssen en R. de Vries. Aan het politiebureau is voor den Rechthebbende terug te bekomen een dames-hoedensluier. De beer A. M Leinweber ambte naar bij de H. IJ. S. M. mocht jl Woensdag den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaren bij de N. C. S. in dienst trad. Later ging hij over bij de H. IJ. S. M. Te half één hadden zich vele ambte naren en beambten in het telegraaf bureau vereenigd en werd de jubilaris hartelijk toegesproken door den inspec teur, den heer Laman Trip, die namens de Maatij. het brevet en een gratificatie overhandigde. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Vervloet, stationschef, die als blijk van waardeering en vriend schap, namens de collega's, een prach tige pendule met candelabres aanbood. Ook van familie en vrienden moebt de heer L. vele bewijzen van belang stelling ontvangen. De tram vervoerde in de maand Mei 11,859 passagiers, of 1998 meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De totale opbrengst was f 650,60 of per dagkilometer f 11.65. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 10 650 Kilo onge zouten en 2925 Kilo gezouten fabrieks- boter onder Rijks-controle. De prijs van f2,08 a fl.20. Tot diaken der Gereformeerde gemeente aan den Zuidsingel is in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer D. van Tellingen, ge kozen de heer J. de Jager. Het schriftelijk gedeelte van het eind-examen der H. B. S. zal van 15 tot 27 Juni worden gehouden in de tooneelzaal der Sociëteit Amicitia. De stafmuziek van het 5e regi ment infanterie, directeur de heer G. Bikkers, geeft Zondagavond te 8 uur een concert in Amicitia. Het programma luidt: 1. Feurig Blut, marsch, Vollstedt. 2. Conceit-overture, Kalliwodo. 3. Alesia Walzer, v. de Operette »Die Puppea Andron. 4. Potpourri from Italian Opera's, Koppey. 5. Ouveature «Phèdrea, Massenet. 6. «Schneeuwitlchen«, Fantaisie- stück, Bendel. 7. »Albumblatter,« Schlummerlied, SchumannBikkers. 8. Grande fantaisie 5. d. m. de l'Opéra «L'Africainea, Meyerbeer. Door den Kon. Officiers Scherm- bond wordt Zondag-voormiddag in de gymnastiek- en schermzaal van het 5e regiment infanterie een scherm- wedstijd gehouden om het kampioen schap op sabel. De vereeniging «Nos Jungent Rosae," vereeniging ter bevordering van de Rozenteelt in ons land, orga- seert op 26 Juni in de buitensociteit Amicitia te Amersfoort eene tentoon stelling van rozen, waarbij zoowel kweekers als liefhebbers kunnen inzen den alles op rozengebied wat aan moois in hunne kweekerijen en tuinen te vinden is. Worden gewoonlijk op tentoonstel lingen prijsvragen uitgeschreven, hier is dit niet het geval, een ieder is vrij in de samenstelling zijner inzending naar eigen smaak. Dat deze nieuwe soort van tentoon stelling »rozendag« genaamd, opgang maakt, getuigt het belangrijke aantal inzendingen, waarvan reeds door de commissie van voorbereiding, toezeg ging is ontvangen. Er zullen dan ook duizenden van de mooiste rozen op dien dag bijeen gebracht worden. Wij kunnen onze lezers zeer aan bevelen deze tentoonstelling eens te gaan zien; door veelvuldige kruising heeft de roos vooral in het laatste tiental jaren zoo enorme vooruitgang gemaakt op 't gebied van houding en kleur, dat zij hoe langer hoe meer don eerenaam van Koningen der bloe men verdient. De toegangsprijs tot de Tentoon stelling zal zeer matig worden gesteld, terwijl aan de bezoekers bovendien des n.m. van 2'/, 4!4 uur een matinee zal worden aangeboden, uit te voeren door de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juni, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan" gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier vergaderde gisteravond ten getale van 53 leden voor de ver vulling van zeven vacatures in den kerkeraad te weten; vier in het col lege van ouderlingen, door periodieke aftreding van de heeren F. Wesseiing en J. van Apeldoorn JLz. en door het bedanken van de heeren J. Klink en J. H. Boks; verder drie in bet college van diakenen, door periodieke aftre ding van de heeren R. van Dijk en P van Veen en door het bedanken van den heer J. E. van Nie. Als ouderlingen werden herkozen de heeren F. Wesseiing met 43 en J. van Apeldoorn JLz. met 49 stemmen en gekozen de heeren M. van Heioma en P. Stienstra, respectievelijk met 34 en 30 stemmen tegen 17 en 14 op den heer A. C. Couvée; als diakenen werden herkozen de heeren R. van Dijk met 45 en P. van Veen met 47 stemmen, gekozen werd de heer C. W. F. Reyckers met 27 stemmen tegen 23 op den heer A. Smeitink. Bij de verschillende stemmingen waren eenige briefjes blanco ingeleverd terwijl op onderscheiden personen af zonderlijk nog 1 tot 7 stemmen waren uitgebracht. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 5 Juni geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. E. F. Herbschleb, Ev. Luth. pred. te Edam. Renionstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het logegebouio Van Persijnotraat No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. J. B. Du Buy, te Borne. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner, 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Felix, Em.-Pred. alhier, 's Ar. 5uur, Ds. Felix. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9s/t uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. BoeQe. Aan een juffrouw in deVredenhof- straat te Rotterdam verkocht een jongen van 9 jaar tien kroppen salade. De juffrouw gaf hem een gulden en daarmede maakte de jongen zich uit de voelen, den wagen met salade, waarmede hij ventte, in den steek latende. Men zette het boefje na en haalde hem in. Toen bleek, dat hij den wagen daags te voren gehuurd en niet terugbezorgd bad, terwijl hij de kroppen salade, waarmee bij ventte, uit een sloot aan den 's-Gravenweg had opgevischt. /IV. R. CU Onweer. Boven Eindhoven woedde gisteren een zeer hevig onweder. De bliksem sloeg in een pakhuis van de firma Gebrs. Rieter en de woning van den heer Ferd. Goossens aan de Markt. Het dak werd beschadigd. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. De bliksem sloeg verder in eenige huizen van omliggende dorpen. Voor Huis en Hof. Versch geverfde vloeren moet men, aleer ze in gebruik te nemen, eerst eenige malen met koud water dweilen; de verf blijft dan mooier en langer goed. Scheuren en naden in vloeren, die men dicht wil maken, giet men vol met een dunne gipsbrij. Kalk- vlekken in vloeren wrijft men met hooi of stroo en daarna wrijft men de plekken met azijn op een wollen lap. Huisvrouw, bewaar dit, 't kan u te pas komen 1 Liter meel weegt c.a. 500 gram (een ons 100 gram); 1 lepel meel 12 gram1 lepel suiker 20 gram1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2