BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. .Engelsch gevoelig geweten hebben ze nooit gehoord. En het Fransche protest zal dien weg op gaan in de mand. Wat weten ze 'van Frankrijk? De Fransche ziekte?... Alleen van Duitschland weten ze wat meer; ze hebben van de Duitsche gepantserde vuist gehoord en kruipen op handen en voeten wanneer ze er mede worden bedreigd, 't Eenige wat ze begrijpen is de vuist." Poerisjkjewitsj is afgevaardigde van Bess- arabië, dat in 1877 Russisch is geworden. 3) Een tweede Poerisjkjewitsj. 3) De knuppel, welken tsaar Peter steeds bij zich had en waarmede hij allen, die hem in 't een of ander mishaagden, séance tenante afstrafte. Groote overstrooming heerscht in het Abrdal ten gevolge van wolkbreuk. Het verkeer op de Ahrthal-spoorweg is gestaakt. Tusschen Neuenahr en Remagen, is het een groot meer. De spoorwegdijk aan de Boven-Ahr is weggespoeld. Telegraaf- en telefoon verbinding zijn gestoord. Aan den oogst is groote schade toegebracht, evenals aan buizen en veestapel. Voor het ver lenen van hulp zijn troepen naar de geteisterde streek gezonden. In Duitschland heeft een vakman, Scblüter genaamd, op een soort van gistingsmethodepatentgenomen, waar door de eiwitstoffen, die thans, door verwijdering van de zemelen, aan bet brood worden onttrokken, voor het brood behouden blijven, ontdaan van de cellulose, die zemelen houdend brood zoo moeilijk verteerbaar maakt. Men berekent, dat het verlies door verwij dering der zemelen, voor Duitschland jaarlijks op 468 millioen gulden kan worden geschat. Het naar den uitvinder genoemde Schlüterbrood verdient, zoo het heet, in alle opzichten de voorkeur boven brood, waarin de zemelen niet voorkomen, daarenboven zou het lager in piijs kunnen zijn. Monuiucnt-dr. Laurillard. Het heeft H. M. de Koningin behaagd eene bijdrage te schenken voor hel monument dat opgericht zal worden op het graf van wijlen ds. Laurillard. Lustrumfeesten te Utrecht. Door de maskerade-commissie van bet Utrechtsch Studentencorps wordt bekend gemaakt, dat haar door den rector van het U. S. C. bet volgend schrijven van den Commissaris der Koningiu in de Provincie Utrecht is ter hand gesteld Uit de nieuwsbladen ontwaarde ik dezer dagen, dat door het Utrechtsche Studentencorps als onderwerp voor de in 1911 te houden maskerade is vast gesteld een optocht uit den Napoleon- iischen tijd met Napoleon I als hoofd persoon. Ik mag niet verhelen, dat dit besluit op mij een verbijsterden, maar vooral een weemoedigen indruk heeft gemaakt, omdat ik daarin het gevolg meende te moeten zien van eene afstomping van het nationaal gevoel bij jonge mannen, wier bestemming het is in de toekomst de leiders en regeerders van het Nederlandsche volk te zijn ik heb echter, die gedachte zooveel mogelijk van mij afgezet en neem aan, dat men tot de keuze van het evenbedoeld onderwerp is gekomen, geleid door den wensch om een op tocht samen te stellen, het beeld gevende van een tijdperk, dat wat uniformen en costumes betreft, rijk den. Toen had ze baar woord gegeven. Portie in bet «briefje" met bet staart nummer... Da, ook op dat stuk bij- geloovig, was in de wolken. Had niebt een zoen van pret en dankbaarheid gegeven. Daarna weêr vergeten... Het «briefje" Haar helft in de kosten. Moet me juist op zoo'n ongeluks dag gebeuren. En Kee merkte direct, dat er iets «met de centen" haperde. Had al berouw genoeg gehad over haar gulheid. Een staartnummer brengt altijd geluk... Voor zoo'n daalder most- ze me daar misschien een fortuintje aan Da geven... Woü van de zaak af-wezen... Waarachtig, Da moest, met kleur als bloed, bekennen dat Gerrit «het geld bij zich had", moest wis selen... Straks zou ze... «Ja!" zei nichtje «dat's nou erg jammer. Maar weet-je wat het geval is?... Dirk was tóch al zoo nijdig dat ik je portie in dat staartnummer had gegeven... En... En... Gesteld, dat er nu vandaag iets op valt... Zie-je... Recht is recht... Neem-jij dan liever een ander briefje... Och, mensch, dat van die straatnummers is toch maar is aan weelde en verscheidenheid. Niettemin blijf ik de gedane keuze ten zeerste betreuren, als gevestigd op een bij uitstek anti-nationaal onder werp. Immers bij de ruimste erkenning van diens groote eigenschappen, blijft Napoleon I tegenover ons nationaal gevoel, de man, die nauw honderd jaren geleden, onvergetelijke schande en nameloos wee over Nederland heeft gebracht. Waar ik zoo gevoel en naar ik vertrouw duizenden in den lande met mij gevoelen, daar meen ik eerlijk heidshalve te moeten medededeelen, dat werd het in den aanvang dezes genoemde besluit van het Utiechtsch Studentencorps gehandhaafd, het mij niet mogelijk zou zijn aan eenig feest betoon bij de aanstaande lustrum feesten in 1911 deel te nemen. Ik behoef u wel nauwelijks de ver zekering te geven, dat bij de nauwe betrekking, waarin ik tot de Utrecht sche Universiteit sta en bij het belang, dat ik stel in het lief en leed van het Utrechtsche Studentenkorps, ik met dan met innig leedwezen mij tot de gedachte onthouding bij één der lus trumfeesten van dat corps zou genood zaakt zien. De commissie, van oordeel dat de medewerking der hooge autoriteiten voor het welslagen van eene Utrecht sche maskerade een eerste vereischte is, heeft besloten van het Napoleon plan af te zien en over te gaan tot het tweede plan. »De samenkomst van Lodewijk IV, den Keizer van Duitsch land en Eduard III, Koning van Enge land, te Coblenz in den jare 1338". Door de afd. Amersfoort e. o. van den Bond van Ned. Onderwijzers is het volgende adres aan den raad onzer gemeente verzonden «Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de afd. Amersfoort, enz. dat naar haar meening de salaris- verordening voor het personeel, werk zaam bij het openbaar lager onderwijs in de gemeente niet aan matig gestelde eiscben voldoet, wijl 1. de periodieke verboogingen te laag, te gering in aantal zijn en niet vlug genoeg volgen, waardoor het te bereiken maximum te laag blijft; 2. de wouinghuur niet wordt uit gekeerd zoowel aan ongehuwden als gehuwden, zoowel aan vrouwelijke als mannelijke leerkrachten en bovendien te laag is; dat tengevolge biervan de mutatie onder het ondewijzend personeel te groot en daardoor van nadeeligen invloed op het onderwijs is; redenen, waarom adressante, onder verwijzing naar bijgaande Memorie van Toelichting, uw college verzoekt, bovenbedoelde vedordening zoo te wijzigen, dat aan de vermelde bezwaren worde tegemoet gekomen." Bij bet adres is een Memorie van Toelichting gevoegd, waarin op de voortdurende wisseling van personeel wordt gewezen, aangezien Amersfoort geen salaris voor voldoend levenson derhoud geeft. Ook het aan tal sollici tanten naar Amersfoort is met het oog daarop gering. De jaarlijks terugkeerende Nationale Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 13 Juli a.s. op het Landgoed «Nimmerdor" (nabij de gekkepraat... En ik krijg er mot met Dirk over... Dat wil-jij toch óók niet, hè?... Laten we dan maar doen of er niks gezegd is I" Da stond het tafelblad op te wrij ven. Beefde van woede... Een staart nummer met twee negens en een zeven... Ging haar neus voorbij... «Toen jij verleden jaar met dat dwangbevel zat en Gerrit jelui aan tien gulden heeft geholpen, toen..." «Noü krijg-je 't heelemaal niet!" stoof Kee op «al woil-je 'r honderd gulden voor geven, nietJa, wij heb ben jouw tien-pop noodigl... ZiLt-je 'r maar zoo goed bij als Dirk en ik... Dan hoefde-je niet te liegen dat je kiespijn hebt om niet te laten merken dat je loopt te grienen van armoei!" «Dat lieg-je!" schreeuwde Da, bij wie de maat overliep... «dat lieg-je, varken! Laat jou Dirk maar oppassen, dat ze hem niet in de kast stoppen. Dat z'n baas niet te weten komt van z'n gappen... Kee was wit als krijt. Ze strekte den wijsvinger van haar rechterhand naar de andere uit, en zei alleen: «Dèt zal ik je betaald zetten. Ont houd je dag, juffrouw!... Dadr hoor-je nader van!" stations Amersfoort en Leusden) voor dit doel welwillend afgestaan. Verleden jaar nam een grooter aantal deel aan dezen Velddag dan gedurende eenige jaren het geval was, daartoe mede in staat gesteld door de extra treinen en het goedkoop tarief, geregeld door verschillende Spoorweg Maatschappijen. Ook dit jaar zijn weder dergelijke regelingen getroffen, en goedkoope kaartjes met programma's z(jn aan de stations verkrijgbaar vanaf Zaterdag 2 Juli tot en met Maandag 11 Juli. De Velddag zat dit jaar gelold wor den door den Secretaris voor Buiten- landsche Zaken aan 't Internationale Hoofdkwartier van het Leger des Heils te Londen, Kommandant Howard. Behalve de gewone samenkomsten zullen o.a. ook een Maatschappelijke Demonstratie en een Zendingsdienst gehouden worden, waardoor ieder van meer nabij zal kunnen kennismaken met den welslagenden arbeid van het Leger des Heils op Maatschappelijk- en Zendingsgebied. Een groep Nederlandsche Officieren zal voor het werk in Ned.-Indië uit gezonden worden. Verder zal er een Muzikale Demon stratie gehouden worden, waaraan 100 Muzikanten en 200 Zangers zullen deelnemen. De Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht afd. Amersfoort houdt Woen- dag 15 Juni van 2Vi tol 4'/i uur in Hotel Reicbman een feestelijke ver gadering voor hare leden en genoodig- den. Mevrouw Versluis-Poelman uit Amsterdam zal als spreeksteroptreden en zullen Mevr. v. D.-B. en Mej. R. eenige Zang en piano nummers ten gehore brengen. Door pastoor Hoorneman van de St. Franciscus-kerk is j.l. Zondag in tegenwoordigheid der plaatselijke R. K. geestelijkheid en het bestuur het Patronaats gebouw gewijd. Deze week werd wel muzikaal ingezet. Allereerst werden we Maan dag ochtend vergast op de werkelijk fraai muziek van het fanfarekorps van het Leger des Heils, dat op verschil lende punten der gemeente eenige nummers ten beste gaf. Kort daarna trok de Utrechtsche afdeeling van het le regiment Veld artillerie op weg naar Oldebroek door de stad, begeleid door de hier in garnizoen liggende officieren van dat wapen en door de muziekkorpsen van het 'le regiment huzaren en het 5e regiment infanterie. Tot vaandrig bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd de sergeanten aspirant militie-officier J. F. A. Lees berg. E. A. B. Lechner en H. van der Veen. Gisteravond hield Handel en Nijverheid haar gewone maandverga dering in de Zwaan onder voorzitting van den heer S. J. v. Duinen. De Secretaris leest de notulen van 12 Mei, die onveranderd worden goed gekeurd. Alsnu komt punt I van de agenda aan de orde Bespreking aangifte voor kiezer van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De voorzitter deelt mede, dat hij die kiezer wil worden, zich zelf moet opgeven. De formulieren zijn bij de Kamer van Koophandel te verkrijgen, worden ingevuld en vóór 15 Juni bij het Gemeentebestuur ingeleverd. Daar de Candidaten hier besproken kunnen En statig schreed zij bet vertrek uit. Nichtje nog éven 'n blik toe werpend... Een blik... Maar ze deed de deur zachtjes dicht. En geruisloos ging zij de trap af... Snikkend viel Da op een stoel neêr. Geen centen als straks de groetenboer om z'n achterstand kwam... De herrie met Gerrit, die nooit iemand op kan toor woü hebben voor particuliere zaken... In zijn nederige positie kon 't hem op slag z'n baantje kosten... Geen geld voor vleesch nog vier dagen vóórdat er tractement gebeurd werd... Scheur in haar splinternieuw schort. Kopje van het Zondagsche servies stuk... Ylek op Jaantje d'r beste jurk... En... 't allerergst... Haar portie in het staartnummer naar de maan «Twee negens en 'n zevensnikte Da «de zwarte kat I... Zoo zwart als inkt was ze I..." Huiverend verborg zij het van tranen natte gelaat in de handen... "Weêr was het tweede advocaatje vóór haar neêrgezet. Gerrit had 't be steld, schoon ze bezwoer er geen druppel van te willen drinken. «'t Zit me tot hier!" zei Da, en ze drukte de met au-de-cologne bespren- worden ligt het dus wel op den weg van de leden der Vereeniging te trach ten kiezer te worden. Nu de opkomst echter zoo gering is, kan er moeilijk iets in deze gedaan worden. Daar niemand naar aanleiding hier van iets te vragen of te zeggen had, werd deze zaak als afgehandeld be schouwd en kwam punt 2 aan de orde: Bespreking van de wenscbelijk- heid van het al of niet zenden van afgevaardigden naar bet a.s. bonds- congres. Hoewel uit het oogpunt van zuinigheid gesproken is geen afge vaardigde te zenden, gelooft de voor zitter toch, dat dit niet goed is. Al geven de bladen ook verslagen toch is het goed acte de presence te geven. Op het Bondscongres zal over oneer lijke concurrentie gesproken worden. Onder veel verschillende vormen komt deze voor en het is de vraag of er wel wat tegen gedaan kan worden. De middenstand moet de zaak zelf aanpakken en niet altijd van boven af heil verwachten. De heer v. d. Wal meende als be zuinigingsmaatregel geen afgevaardig de te moeten zenden. Het onderwerp, dat behandeld zal worden, heeft geen kans van slagen. Ook geloofde bij, dat vliegende winkels niet zoo'n groote schade berokkenden als men wel eens meende. De heer Frederiks was vóór het zenden. Het is z.i. een verkeerde eco nomie ditmaal geen afgevaardigde te zenden. Ook de beer Luycx meende dit. De penningmeester herinnerde nog eens aan het te kort en vroeg of het noodig was twee afgevaardigden te zenden. Dit is niet noodzakelijk. De heer v. d. Meiden stelt voor of geen afgevaardigde te zenden of twee. Dit laatste wordt aangenomen en worden de voorzitter en secretaris als zoodanig gekozen. Punt 3. Benoeming vari een afge vaardigde naar de vergadering van den Ned. Bond van onderlinge Incasso's en Schuldverordeningsbureau's. Be noemd wordt de heer W. v Haselen. Punt 4. Ingekomen Stukken. Een schrijven van de H. S. M., dal een betere verbinding tusschen de perrons te Amersfoort niet te maken is, dat een hol langs de trap voor vervoer van fietsen mag gemaakt worden onder toezicht van den Inspec teur der Maatschappij op kosten der Vereeniging. Deze zijn gering en vol doet het dan neemt de Maatschappij het over. Aangenomen. De Dortsche winkeliersvereeniging heeft bericht, dat ze als lid van den Bond is toegetreden. De candidatuur van den heer H. Huson uit Vlissingeii voor lid van het Bondsbestuur wordt gesteund. De heer v. d. Meiden vraagt of er niet een keer minder vergaderd kan worden met het oog op de slechte opkomst. Het reglement laat dit niet toe, doch deze zaak zal in een bestuurs vergadering besproken worden. Hierna werd de vergadering ge sloten. Wedstrijd van vaders. Vier kleine kleuters staan onder mijn raam eri praten. De grootste, handen in de zakken, zijn matroozen- muts met onleesbaar geworden motto scheef op zijn kortharig stoppelhoofd vraagd aan den kleinste: «Wat doet jouw vader kelde zakdoek tegen haar neus. Gerrit merkte aan het marmeren blad van 't tafeltje, hoe zij beefde. En toegeven moest-ie: 't was «zuur." Duizend gulden... Ze hadden er toch hddst een lapje van vijf-en-twintig door beet gekregen... Dat kreng van 'n Kee. Misbruik te maken van eene tijdelijke verlegenheid... Daar zaten ze, Dirk en Kee. Vier of vijf tafeltjes verder. Zij had een pracht van 'n manteltj e aan, en glacé handschoenen, lichtgrijze. Ze dronk port, met een beschuitje!... Hij, Dirk, had grogje voor zich staan. Droeg een lichtblauwe, satijnen das met zoo'n liggend Engelsch-boordje... Piekfijn, hoor «Van onze centen« zei Da, de oogen niet kunnende afwenden van het tweetal. Kee, die zoo duivelsch treiteren kon, maakte telkens opmerkingen tegen Dirk, en dan lachten ze allebei... Ze bewogen dan de schouders expres-hevig om goed echt te tergen... En dan drukte Kee haar zakdoek tegen 'n wang... Van «wat heb ik toch een pijn Auw!..," En ze lachten hen weer uit... Het «strijkje// speelde uit de «Car men,// Anders vond Da dat zoo heer- »Die brengt de brieven rond!"zegt de dreumes, rood van blijdschap dat hij met de grooten mee mag doen en ook om de galonpet van zijn vader. nEn jij?" vraagt de grootste weer aan een bobbert, die eigenwijs op een eindje sigaret kluift. «Mijn vader, die is aan de Kamer." Stille verbazing, Dan de oudste weer. «Wat is dat, zeg! «Nou die draagt ook een pakkie met knoopen, maar die heeft nog zoo'n ding er bij, je weet wel, bierzoo Hierzoo gaat gepaard met een wijs vinger op zijn borst. »0zegt de grootste weer, een beetje pafoverzooveel hoogheid. En jij No. 3 is heelemaal beduusd. »Ik heb geen vader!" »Loop rond, jób Van wie krijg jij dan op je ziel?" »Van mijn moeder, da's nog al wiedes «Die ken je an, he?" «Neen, jóhDie is zoo sterk, mijn groote broer, nou die is al op kantoor en die is zoo bang voor d'r, nóg zoo De allerkleinste heeft een idee en zegt: «En jouw vader?" »Az je dat es wist, hè? Nou, die is sergeant! Bij de soldaten De drie anderen, vol respect, kijken den grootste aan. «Fijn hè, jóh, maggie bij de parade zijn?" »En of! Vlak vooran?" Even een zwijgen van pure bewondering. Dan de kleinste weer«Maar mijn oome is nog meer!" «Maak nou geen lèf, jóh zegt de grootste. «Hooger dan serzjant kan ie toch niet, dan hè je enkel maar ofsier en dat benne de rijke mannen." «Wat een bianie! Jouw oome! 't Zal wat zijnNou zeg op." De kleine rekt zich wat uit, zet een snuitje van «dat zal je niet glad zitten" en dan: «Mijn oome die kan jullie allemaal opbrengen, die is politie agent.!" Eigenaardige Vogelmanieren. Uit Domburg meldt men aan de «Midd. Courant": Al eenige jaren achtereen bouwt een paar zwaluwen zijn nest in het zelfde lokaal der openbare school. Of het telken jare dezelfde zijn, dan wel een jonger geslacht, dat daar het vorig jaar is uitgebroeid, zou ik niet zeker kunnen zeggen. Het was steeds met een gemengd gevoel, dat die diertjes daar toegelaten werden, want, ofschoon hun vertrouwelijkheid voor ons menscben aangenaam is, toch laten ze op banken en kozijnen van die onoitwischbare souvenirs na, die de onderwijze! minder gunstig stem men, afgezien nog van de stoornis, die ze verwekken. Dit jaar besloot men dan ook, hoewel met spijt ze te weren. Toen een nest half klaar was, werd het stuk gemaakt. Een tweede bouwsel onderging hetzelfde lot. En op een Maandagmorgen, na twee volle vacantiedagen vonden we een derde nest bijna geheel klaar. Toen konden we 't niet meer over ons hart ver krijgen, nogmaals den arbeid der dieitjes nutteloos te maken. Weldra zullen er eiljes en jongen zijn. Als men nu nog weet, dat een zangvereeniging en een fanfarekorps wekelijks in dat lokaal oefenen, dan kiijgt men de overtuiging, dat een zwaluw aan zijn geboorteplaats gehecht is en zich niet spoedig laat afschrikken. lijk... Al was ze in de miezigste bui, dan fleurde die leuke melodieën van //l'Amour est enfant de Bohème» of «Adeux remparts de Séville» etc., haar dadelijk op. Nu verveelde de muziek baar. De advocaat kon ze niet door d'r keel krijgen... Zulk volk bederft iemand toch je plezier... Op-eens kwamen er kennissen van Dirk aan het tafeltj e zitten, Ze kenden den meneer en de dame niet... Volg den elke beweging... De oogen der vreemde bezoekers gingen, na een poosje, den kant van Da en Gerrit uit... Hij werd bleek, en zij kersrood. «Dat's vervloekt laagbromde Gerrit, toen de vreemde meneer met spotgezicht naar Da keek... En de juffrouw gilde, gierde 't uit... Kee maakte weêr allerlei koddige bewegingen met haar zakdoek... Zoo'n pijn... O, zoo'n pijn... Ze zagen 't precies hoe die menschen 't over haar hadden... Nu knikte Kee: ja-juist, die zijn 't; die-twee, daar in den hoek. De dame keek om... Proestte 't weêr uit... Alle vier schaterden... Toen keek de vreemde meneer Gerrit

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2