NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. Schelsen uit ie rectaal. Wo. 52 Woensdag 29 Juni 1910. Negen-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Vooruitzichten in den handel. Steniaweg ZEIST. FEUILLETON Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonno. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Als alle ouders en jongelui wisten hoe gering tegenwoordig de vooruit zichten in groot- en kleinhandel zijn, zouden zij wel eens terdege zich be denken, alvorens deze tak van bestaan een bijzondere voorkeur te schenken. Alleen hij kan het in onzen tijd in den handel tot iets hooger brengen, die behalve groote kennis, ijver en volharding, een reeks uitstekende eigenschappen bezit, die niet kunnen worden aangeleerd, doch die iemand als 't ware aangeboren moeten zijn. Nog velen zijn helaas van meening, dat een jongmensch, hetwelk onge schikt blijkt te zijn voor een beroep of betrekking waar voor meerdere studie noodig is nog maar bet beste doet om in den handel te gaan, want denkt men, alszoodauig kan het iedereen tot iets brengen. Wel is van alle beroepen de handelstand de meest uitgebreide en biedt hij jongelui met de meest uiteenloopende neigingen een geschikte plaats aan, maar nooit of nimmer zullen zij daarin vooruit komen die ook daarvoor de noodige lust en bekwaamheid missen. Wie in den handelstand zich een flinke of zelfstandige positie wil veroveren, moet onvoorwaardelijk goed begaafd zijn, volharding, ijver en doorzicht hebben. Heeft hij deze eigenschappen niet, dan zal hij altijd een ondergeschikte betrekking blijven vervullen, of ten slotte zonder betrekking geraken. Men moet natuurlijk ook wel een beetje geluk hebben wil men vooruit komen, maar nooit zal een weinig ontwikkeld handels- of winkelbediende een eerste plaats kunnen innemen waar zelfs goede werkkrachten nog lang niet altijd een behoorlijke positie kunnen verwerven. Sinds de hoop en de duur tot het bereiken van zelfstandigheid, onder de jongelui allengs minder wordt, ingevolge de tijdsomstandigheden en de toenemende concurentie, blijven de moesten tevreden met een ver kregen goede, ondergeschikte betrek king wat ten gevolge heeft, dat er minder verschuivingen plaats vinden en het openkornen van werkelijk eerste klas-betrekking nog zeldzamer wordt. De vooruitzichten voor het mannelijk personeel zijn bovepjdien nog ongunstiger geworden, waarin vele takken van handel de vrouwelijke employé een plaats heeft weten te vinden. Jongelui.dieniet minstensdehoogste klasse der lagere school doorloopen hebben, is het af te raden, handels bediende te worden, daar zij onmoge lijk kunnen voldoen aan de voor dit beroep gesteld wordende eischen, wil len zij althans in hun latere leven daarin een eenigzins dragelijk bestaan vinden. Minderwaardigeen ongeschikte jonge lui zijn er meer dan genoeg. Deze moesten inzien, dat, zoo zij niet ge schikt zijn of geen lust hebben voor een ambacht, hun plaats wellicht kan zijn op een administratie kantoor, een bank, advocaten of notaris kantoor maar nimmer in industrie groot- of kleinhandel, waar zij niet hooren in het nooit tot iets zullen brengen. Maar al heeft het jongmensch nu ook aaoleg voor den handel, zoo moeten hem de daarvoor vereischte kundig heden toch worden bijgebrachthij moet het ook leeren hij moet practische bekwaamheden opdoen. Wanneer men nu dc industrieele, de engros en exporthandel eens buiten beschouwing laat en zich houdt aan de kleinhandel, het winkeliers bedrijf, dan is het aller eerst noodig een goede leerlingplaats voor de aanstaanden bediende misschien lateren patroon te vinden. Vaders, die zelf in den hancfel zijn, tasten hierin nog menigmaal mis. Het opdoen van warenkennis b.v. is een hoofdzaak in menig vak, niet alleen wat betreft de kwaliteit der materialen en goederen, maar ook de vervaardiging in de landen van oorsprong. Menig een voudig winkelier is reeds verheugd wanneer het hem door zijne relatie's gelukt is, zijn zoon geplaatst te krijgen op een groote engros of winkelzaak, maar hij vergeet daarbij, dat in deze zaken voor een pas beginnend jong mensch veel minder gelegenheid is tot het opdoen van warenkennis, dan in menigen kleinen winkel, waar hij de zaak tenminste eenigszins kan over zien, zijne gedachte daarover kan laten gaan en zich langzamerhand op de hoogte stellen door beschouwingen en vragen. Wij gelooven derhalve dat een leer tijd in een winkel van niet te grooten omvang veel beter zou zijn voor den a.s. zelfstandigen winkelbediende of toekomstigen winkelier, en moet men dus wel nagaan of de gekozen leer plaats ook werkelijk een goede op leiding waarborgt. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt te Scheveningen. De inzendingen der Nationale Ten toonstelling voor Huisvlijt, welke in den aanstaanden zomer door den bond te Scheveningen wordt gehouden zullen wel zeer talrijk zijn en toonen ten duidelijkste aan, dat zij, die twijfelden aan de levensvatbaarheid van eene dergelijke tentoonstelling op zoo groo ten schaal in ons land, eenigermate een pessimistischen blik hadden in de beteekenis der huisvlijt voor ons tegen woordig volksleven. Het aantal inge zonden voorwerpen toch varieert tus- schen de 15 en 1G000 en van elk dezer voorwerpen kan gezegd worden, dat zij onder eene keurcollectie eene plaats behooren in te nemen, en elk dezer voorwerpen vertegenwoordigt op zichzelf een bepaald genre, zoowel artistiek als zeer gewoon, zoowel hoog als laag, zoowel groot als klein. Een 1600 inzenders hebben deze rijke collectie bijeengebracht. Van de afdeelingen der Tentoonstel ling zullen ongetwijfeld die, welke de hout- en metaalbewerking betreft, door geheel Nederland. Levering der verschillende gewassen legm BILLIJKE PRIJZEN. niet alleen uit den aard der zaak de meest omvangrijke zijn, doch tevens ook de meest interessante. Tal van scheepsmodellen direct trek ken onze aandacht; het schijnt of hier een geheele vloot voor anker ligt; boeiers, kotters, bommen, jachten, maar tevens oorlogsbodems, waaraan soms tot 2000 uren arbeid is ten koste gelegd. Scheepsmodellen, die ons naar vroegere eeuwen terugvoeren, als «de Zeven Provinciën", »de Halve Maan" en een Spaansch galjoen uit de 10e eeuw ontbreken niet. En evenmin de molens, in groot er. klein formaat, door handige knut selaars vervaardigd. Werd uit het noorden van Groningen een molen gezonden, die voor het houtzaag- zoo wel als voor het peldersbedrijf gebe zigd kan worden, onder een glazen vitrine komt een alleraardigst molentje, door een uurwerk in beweging ge bracht. Verderop zullen we ontwaren het natuurgetrouw nagebooiste bin nenwerk van een oliomolan, waarin een verborgen muziekrol ons op een gezellig wijsje vergast. Kamer-ameublementen van zeld zame volmaking, het magazijn van een eersterangs meubelhandelaar waar dig, volières, die practisch nut aan sierlijk uiterlijk parenmodellen van torens en villa's enz. Houtsnijwerk in de hoogste volmakingzoowel kerbsch- nitt en beitelwerk als houtsnij-beeld- bouwwerk geeft ons een beeld van den zeer boogen trap waarop dit werk ten onzent staat. Er is is ook figuur- zaagwerk, uit krankzinnigengestichten afkomstig. Alleraardigst zijn de voor wei pjes van sigarenkistenhout vervaar digd, kunstvol hel inlegwerk van kasten en theebladen; buitengewoon mooi de dingen van kurk vervaardigd, stijlvol het brandschilderwerk. Vliegmachines zijn er ook natuurlijk, evenzeer als eiectrische trams, die heusch en heel snel kunnen rijden. En dan al dat koper en zilver en ander metaal. Deze modellen getuigen van kennis van alle onderdeelen, en grondige kennis is een waarborg voor zorgvuldige behandeling. Trouwens niet alleen de vaklieden hebben in deze afdeeiing ingezonden neen, hier is ook werk, van kantoorbedienden, timmerlieden enz. Een briefkaart automaat, waaruit men na het inwer pen van een dubbeltje een «Ansicht" trekt, waarschuwt,als men bij vergis sing er een stuiverofeen kwartje geeft. Vergeten we vooral niet het klein- koperwerk, als versiering op étagères, schoorsteenmantels en buffetten zoo zeer in trek. Daar is veel moois te zien en velen zullen met aandacht de aardige serviesjes bekijken, door een eenvoudig smidsgezel in vrijen tijd geslagen uit gangbare muntstukken, of het belangwekkende haardstel, door een dorpssmid vervaardigd. De voort brengselen van zilverdrijfwerk getui gen van de kunstvaardigheid en het geduld der werkers. In deze rijk voorziene afdeeiing is mej. De Haan uit Berlikum aan een spinnewiel geze ten in een keurig, echt Friesch ver trekje. Daar heeft mej. Lettinga de voortbrengselen van Berlikum's buis- vlijt smaakvol gegroepeerd en rust bet oog op het aardig mandenwerk en keurig gestyleerd aardewerk, op postzegel- en kantwerk, maar bovenal op tal van fraai besneden en gebeitste voorwerpen. Eene „verloving". Het roosje. Den bejaarde huishoudster van den rentenier, die vroeger voordeelige zaken in granen e. d. had gedreven, komt de eer toe van 't het aller- allereerst te hebben gemerkt. Op het Donderdagsche kransje harer intieme- vriendinnen, dat beurt om beurt bij ieder der dames van den kriDg werd gehouden... Krans van juffers, die zich wereld verheven achten boven gewone dienstboden... Krans van achtbare ouwevrijsters, ieder vertegenwoordi gend niet-onaardige portie van «zelf standigheid"... Daar had juffrouw Hamers, van den ex-graanhandelaar, 't eerst op het vreemde gezinspeeld. Zoo heel-terloops, zonder dat iemand er iets-bijzonders meê bedoelde, was Klaaszen, de kruidenier, op 't chapiter gekomen... Meneer Klaaszen, uit de Weverstraat. De man met het puntige schedeltje, waar dunne haren van onbestemde kleur over gekamd lagen... De man met de goedige, glimlachende oogjes en 't zachte stemmetje. Die Die zoo geduldig, zoo vreedzaam en lijdzaam kon luisteren naar verhalen van klantjes in zijn sinds jaren be staande, solide, ouderwetsche winkel. Die bet relaas over een steenpuist waar juffrouw Hamers een maand of vier geleden zoo'n last van moest ver duren, aanhoorde als gold 't intiemst en hoogst belang van een, die hem heel-na aan 't harte lag... Die lust en gelegenheid vond om het proces van een «zwerenden vinger» waar eene andere juffrouw aan leed, dagelijks te inspecteeren. En dat niet oppervlakkig met 't ongeduldige van een, wien de zaak geen zier kan schelen. Neen, meneer Klaaszen leefde mee, met hart en ziel, met zoo'n verdriet van een klantje zijner affaire... Als-ie het hoofd schudde, dan voelde men waarachtig deernis in hem klagen... De klank, waarmee hij »te-te-te« of «tjongs- tjongs, 't is me toch wat!" uitbracht, kwam uit het hart... Wie in het allerdiepst der zielen van juffrouw Hamers en van enkelen haren tijd- en speelgenooten had kun nen spieden... Edoch, wie vermocht dat!... Zou vreemde sensatien hebben aangetroffen. Meneer Klaaszen-zelf had stellig geen flauw vermoeden van de gedachten, die over hem gingen in hoofden van uiterlijk zoo koele onge naakbare, mannen-schuwende ouwe vrijsters... Hoe zij droomden van een levensstaat, waarin zij naast zich hadden juist zoo'n gedweeën, goedig-zachten, onderworpen man als... Hoe zij be seften, dat de sleutels van de geldkast zouden rinkelen, dan, in haar zak. Hoe ze zouden afpassen 't scheutje cognac voor het eene grogje, dat manlief op kouden winteravond kreeg... Hoe zij prompt-op tijd door hem zouden worden afgehaald uit «krans," waar zij, gehuwde, dan mik- en brandpunt zou zijn geworden van den brandenden naijver der anderen- Dien Donderdag-avond, dan, deed juffrouw Hamers beslist-ongewoon. Tegen haar vaste gewoonte van zeer- deftig zijnd; eerst na héél veel en druk aandringen iets accepteerend dametje, had ze binnen 't halfuur twee kopjes-chocoki opgeslurpt, drie koekjes opgeknabbeld. Ze scheen bijster verstrooid... De rossigblauwige punt van haar neus had eene aparte, speciale schakeering... En toen dan, meneer Klaaszen zeer- toevallig genoemd werden, had grietje van DaleD 't direct in de gaten, dat het ongewone in die richting was te zoeken... Listelijk o, Grietje was voor deplomatie in de wieg gelegd wist ze het gesprek op den kruidenier te richten... Ze zag het boosaardig-, het nijdig-, het vergramd-fonkelen van Door Hamers'oogen. Nu moést ze knit of hom hebben... En zóózeer brandde het geheim in Doortje's ouwevrijsters-hart, dat ze plots uitbarstte «De man is gek! StapelgekMéér hoef ik je niet te zeggen!" Kopjes kletterden op schoteltjes. Kruimels werden van maagdelijke schooten geveegd... Door schrok zelf van haar onstuimige openhartigheid... Maar de kogel was du door de kerk... Terugtreden onmogelijk... De schepen achter haar verbrand... En ze vertelde het verbijsterende. Hoe Klaaszen een roosje... Een echt, snoezig, rood roosje!... In het knoops gat van z'n witlinnen winkeljasje had gedragen... Hoe ze gezien had, dat z'n dunne haren van onbestemde kleur bijeen gekamd waren, over het kale schedelplekje heen... «Nou-ja!... Nou-ja!" galmde 't uit den krans. En er was genot in boos aardig oogen-geflikker... Van: och-och, wat laat die Door Hamers zich in de kaart kijken!... Wat hhd ze erop ge rekend dat Klaaszen, de vrijgezel van twee-en-vijftig jaar met het puik-be- klante winkeltje, zich door haar zou laten lijmen... »Nou-jé!... Is dat alles!..." «Misschien is-ie op jou verkikkerd, Door!" riep er een, de gelegenheid gretig aanpakkend om dat «malle draaisel"... Die gekke zottin van zeven- en-veertig... Wat haait zoo'n mensch zich in den kop... De krans j oel-schaterde met vettige terg-klanken... Door was wit van woede, ge troffen, regelrecht, in haar zoetste, geheimste illusiën... Ze stond op met energiek-ver- ontwaardigd gebaar. Nü wist ze wat ze aan d'r mooie vriendin had... Of de gastvrouw al smeekte, soebatte, haar om de sehouders beetpakte... Of al de anderen in opstand kwamen... Hoe hadden ze 't nou Kon Door niets eens 'n onschuldig grapje ver dragen?... Wie had er nu in vredes naam een onvertogen woord gesproken?

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1