Plaatselijk Nieuws. Nos Junguut Rosae. Ter gelegenheid van haar jaarver gadering hield de 10 November!891 opgerichte vereeniging »Nos Jungunt Rosae" II. Zondag te Amersfoort een rozendag, een vrije tentoonstelling, zonder programma of prijzen, waarbij ieder die op rozengebied iets moois wilde laten zien, kon inzenden. Al aanstonds kan gezegd, dat de quaestie van het najagen van onder scheidingen geheel op den achtergrond is geraakt en dat de beroepskweekers en de liefhebbers bijzonder hebben meegewerkt om dezen eersten rozen- dag te Amersfoort volkomen te doen slagen. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, jhr. J. L. Mock, uit Santpoort, dat geen eigenlijke ten toonstelling ditmaal is uitgeschreven èn in verband met den toestand van de kas der vereeniging èn omdat door bet vroege voorjaar en de wel wat groote warmte het leitelijk te iaat was, op den gewonen tijd een rozen-ten- toonstelling te houden. In weerwil van deze tegenheden waren er vele honderden rozen, de eene al fraaier dan de ander; vooral bij het begin der tentoonstelling, want later op den dag had menige Koningin der bloemen sterk geleden onder het zeer drukke bezoek. En 's avonds, toen de tentoonstelling tot 9 uur nog was geopend, was aan bijna alle bewaarheid bet woord van den dichter, dat de roos »ne peut vivre ce que vivent les roses; l'espace dun matin." De inzendingen waren te verdeelen in twee groote groepen die van lief hebbers en die van beroepskweekers. Bij de eerste groep muntte èn door het groote aantal èn door de zeer verschilende variëteiten uit die van baron J. M. van Pallant van Munten- burg, te Arnhem, den gelukkigen eigenaar van 2 H.A. rozenbedden van den heer Jac. Hackenberg, te Middel burg wiens afgesneden rozen in zeer praciische verzend-kist, bijzonder de aandacht trokken; van barones Van Ittersum, te Bennebroek; van fieule Sand berg van den Essen burg, te Harderwijk; van den heer N. G. Fran cken, te Eist; van jhr. Mock, te Sant poort en van kapitein A. Hogervorst, te Amersfooort, die een pract-collectie van 35 zijner schoonste variëteiten ten toon stelde. De beroepskweekers waren mede bijzonder goed vertegenwoordigd. Zoo de Kon. rozenkweekerij van Gebrs. Gratama, te Hoogeveen, met een heele tafel vol, die de geheele lengte der zaal in beslag nam. Haar catalogus met ruim 1000 variëteiten was voor menig een een zeer gewilde herinnering aan deze verrassend fraaie tentoonstelling; haar mededeeling dat zij in October de thee-hybride «Prinses Juliana", een bij uitstek mooie stam- en perkroos, in den handel zal brengen, een aan gename tijding. De heer J. G. Versteeg, kweeker te Arnhem, zond een zeer uitgebreide verzameling klimrozen in, die de zaal wonderfraai decoreerden. De inzending van den kweeker 11. \V. Teeuwsen, te Oosterbeek, trok buitengewoon de aandacht door den fraaien vorm, de zeer mooie kleuren en den bijzonder fijnen geur; vooral die mr. David Jardine, van 1908, en zijn George C. Worud, die in de zon niet verkleurt. Juffrouw Hamers had hoed opgezet en vastgespeld, mantel aangedaan, parasol gevat. Ze dankte gastvrouw met ijselijk-geaffecteerd stemmetje over de «aangename ontvangst"... Maakte vorstelijk statige hoofdbuiging voor «de dames«... Weg was ze... »'t Is erzei eene van de krans, toen de straatdeur secuur was dicht- geflapt "in d'r hoofd geslagen!...» Maar de Donderdag-avond was ver stoord. En... Door Hamers bleek, het geen niet later dan den Vrijdag-ochtend erna, klokke hoogstens tien uur, bleek gelijk te hebben- Meneer Klaassen had 't te pakken... De winkeljuffrouw die een paar weken geleden in dienst was gekomen- Brunette met ondeugende kijkers in 't hoofd, dertigjarig vrouwtje van rijpe, weelderige vormen, van resolute manieren, die van den eersten dag af baas-in-huis was geweest... Brunette met schaterlachje, dat net-klonk als waterpijpje, waarmee vogelties worden gelokt... Vrouwtje, dat met eigen hand het snoezige, echte, roode roosje in knoopsgat van meneer z'n linnen winkeljasje had gestopt... Knappe, welgevormde, welgemutste, bazige Nog zonden in de kweekers L. H. Pollaei t te MeerssenM. Leendertz Co. te Stcyl (Limb.); P. J. Theunis te Bergeijk en firma 11. A. Verschure te Haps(N.-Br.), welkelaatstedrie nieuwe kruisingen exposeerde. Des middags werd in »Amicitia" de jaarvergadering gehouden, welke door een 20-tal leden werd bijgewoond. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, jhr. Mock, dank aan de inzenders, die, ondanks de mindere gunstige weersgesteldheid, zulke fraaie rozen hadden gezonden. De voorzitter deelde hierna mede, dat de plannen voor het rosarium te Utrecht te stichten, bij het bestuur circuleeren en een gunstig onthaal vonden bij bet Dagelijksch Bestuur dier gemeente. Weldra zal den leden nadere mede deeling worden gedaan in «Rosarium", het tijdschrift der vereeniging. Het jaarverslag werd vervolgens gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Dank wordt daarin gebracht aan mr. P. L. Baudet te Amersfoort, den vader der vereeniging, die in het afgeloopen jaar aftrad als secretaris, doch als bestuurslid behouden bleef, en aan den heer E. E M. J. Kromme, die wegens vertrek naar Indië ophield bestuurslid te zijn en de vereeniging vooral verplichtte door zijn keurige photographische opnamen. Geconstateerd wordt ten slotte, dal de liefhebberij voor het kweeken van rozen hier te lande vooruitgaande is, al bleef het ledental ook stationnair op 294. De rekening en verantwoording van den penningmeester heeft bij een ontvangst van f 1041 een goed saldo van f136, doch een feitelijk tekort van f 486, omdat eenige rekeningen nog moeten betaald worden. Het bestuur zal met wjjs beleid al het geoorloofde doen om den finan- oieelen toestand te verbeteren en heeft goeden moed, daarin nog in dit ver- eenigingsjaar te zullen slagen. De heeren A. Hogervorst, Jhr. J. L. Mock en M. J. baron van Pallandt, die periodiek aftraden, werden bij acclamatie herbenoemd tot bestuurs lid. De heer E. E. M. J. Kiomme, sedert de oprichting lid en tot zijn vertrek naar Oost-Indië bestuurslid der vereeniging, werd alsnog benoemd tot eerelid. Viij geruimen tijd werd hierna besteed aan het behandelen van sta tuten en huishoudelijk reglement, die nagenoeg ongewijzigd werden vast gesteld. Bij de rondvraag werd verzocht te bewerken, dat de spoorwegmaatschap pijen steeds bloemen voor tentoonstel- of keuringen verzenden als passagiers- goed. Tot dusver is het een goedheid als zij dit doen: doch de beambten mogen zeggen»'t zijn bloemen en dus wordt dubbele vracht geheven.» Door gewone verzending lijden de bloemen te veel. Het bestuur zal bet verzoek overbrengen aan de spoor wegmaatschappijen en den uitslag zoo spoedig mogelijk ter kennis brengen van de leden. Hierna deelde de Voorzitter mede dat de jury, bestaande uit de heeren jhr. J. L. Mock, G. A. van Rossum en J. G. Versteeg, de nieuw-gewonnen rozen heeft gekeurd, doch niet heeft kunnen besluiten de gouden medaille der vereeniging toe te kennen aan een der noviteiten, en voorstelt in het najaar te herkeuren van de firma H. A. Verschure Zn. te Haps, de juffer Marie had orkaan weten te brengen in de rustige, windstille atmosplieer van Klaaszen's totdusver ongeschokt, onberoerd zieleleven... Voor de zevende maal had meneer Klaaszen, dien namiddag, zijn kas nageteld. Op zijn voorhoofd parelden zweetdruppels. Z'n dunne vingers trilden... 't Klopte niet. De twaalf gulden-vijftig ontbraken. Dat was nu de vierde maal, in den tijd van twee weken, dat de kas niet «klopte," Jantje, de loopjongen, was om twee uur met het geld van een paar quitanties thuis-gekomen. En dat had meneer Klaaszen zelf opgeborgen, in de secrétaire. Verder was hij 's ochtends naar het belasting-kantoor geweest, nog een paar boodschappen... Alleen Willem was in den winkel- Oude Willem, dien zijn vader al in dienst had— Als goud... Als stafgoud Willem en zij, Marie... Die, aan éen vinger van haar rechterhand, nu een keurig ringetje droeg... Met allerliefst steentje— Symbool van het verbond- voor 't leven, dat eerlang zou gesloten worden tusschen haar en zeer-verliefden meneer Klaaszen... thee-hvbride «La Hollanden, kruising van marchioness of Londonderry en Weisse Mamam Cochet; van de firma Leenders Co., te Steil hij Tegelen, no. 2408 Rose d'Eiran, en no. 2346. crimson rambler lutea; en van den heer W. Lourens, te Arnhem, no. 71, zonder naam, zaailing. Ten slotte dankte spr. zeer in 't bijzonder de heeren Baudet en Hoger vorst voor het vele, dat zij gedaan hebben om deze eerste rozen-tentoon stelling te Amersfoort mogelijk te maken en voor den arbeid, Zaterdag en den halven nacht daaraan besteed om een zóó fraaie expositie te ver krijgen. (Daverend applaus). Hierna werd de vergadering ge sloten. Tot vijf uur werd de tentoonstel ling bezocht door bijna 400 betalende bezoekers; in den avond, tot negen uur, toen uit den aard der zaak de toegangsprijs kleiner was, was de belangstelling nog ongedacht groot. De rozen werden afgestaan aan het St. Elisabeth's gast- of ziekenhuis te Amersfoort. (Handelsbl Bij de herstemming voor de provinciale Staten van Utrecht zijn de aftredende leden Mr. M. W. L. S. Bilderdijk (a.r.) J. Grijns (a.r.) en II T. Kol van Ouwerkerk (lib.) herkozen. De partijverhouding in de Staten dezer provincie blijft onveranderd, 32 rechts en 9 links. Door het Israëlitisch kerkbestuur werd Maandag publiek aanbesteed het verbouwen van de school voor gods dienstonderwijs aan de Drieringensteeg Inschrijvers warenJ. van Keulen f1726. C. J. Kunst f1700, J. G. v. d. Geest f1700, N Wolfswindel f1690, G. Mostertman f1670, L Lablans f1631, A. v. d. Velde f1600, J. Bos huizen f 1579 90. Den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Tot boekhouder der N.V. Amers- foortsche Tramweg Maatschappij is aangesteld de heer H.S. Valkenburg. De tijdelijke leening der Ge meente Amersloort ten bedrage van f71 784.33 is afgesloten met de firma Methorst van Lutterveld alhier. Heden vergadert bet Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk in de St. Joriskerk om te voorzien in de vacatures, ont staande door het periodiek afrieden van de heeren dr. II. H Meulenbelt, pred. te Baarn; sec. ds. D P. Brans, pred. te Soest; ds. A. Gelderman, pred. te Bunschoten; sec. ds. E. Postma, pred. te Blauwkapel; ds. H. Th. Barbas, pred. te Vreeland; sec. ds. G. Fijnvandraat, pred. te Tien hoven; H. Schoenmakeis, ouderl. te Achttienhoven H. A. van Baak, ouder ling te Zeist. Bij bet eindexamen van het Gymnasium zijn geslaagd voor get. A P. N. U. Harting, J. Jansen, R C. de Lange. B. H. Spijkerboer, 11. J. van der Weerd. Voor get. B: H. W. Nolting, D. F. van Slooten, A. W. Verhoef. De eerste wedrennen op de baan van «Birkhoven" zullen worden ge houden op Zondagen 17 en 24 Juli. De heer I. van Spiegel, onder wijzer aan de Jongensschool le soort, staat op de voordracht ter benoeming tot onderwijzer aan school no. 1 te Apeldoorn. «Juist, Willem!" zei juffer Marie, en zij trommelde met de hand, waar aan de verlovings-ring schitterde, een wijsje op de leuning van haar stoel... Ze wachtte op haar zuster, die haar straks zou komen halen... Sinds ze met meneer Klaaszen geëngageerd was, paste 't niet meer dat ze tegen den avond alleen naar huis ging... En Klaaszen-zelf was, dezen avond, ver hinderd. Zou haar en zus mina eerst tegen acht uur komen halen, als de winkel gesloten was... Moê van juffer Marie hechtte ijselijk aan "vormen," zag niet graag, dat verloofde menschen zoo samen uitgingen—Erg-ouderwetsch, maar... Och, over twee maanden waren ze getrouwd. Marie was zoo'n volg- zaam-gehoorzame dochter... Wat haar in meneer Klaaszen's oogen nog be geerlijker maakte... "Juist, Willem!" zei ze. En trommelde wijsje- De bedoeling ontsnapte hem eerst. Hij zag haar, boven z'n brilledagen, 't aan... Schrok toen óp... Vloog over eind... Zelfs in deze zachte lijnen van vrouwelijke gedweeheid— Zelfs op dat goedige gelaat van monneken, die voor iets als toorn onontvankelijk is... Zelfs op meneer Klaaszen's gezicht De Burgemeester heeft vergun ning geweigerd voor den optocht met vaandels en muziek, op 3 Juli hier te houden door het Utrechtse!) propa ganda comité voor afschaffing van het gebruik van sterke drank. Onder voorzitting van den heer Van der Linden vergaderde Maandagavond in Café Otle de afdeeling Amersfoort van de V. P. N. Na de vergadering met een kort woord geopend te hebben verkreeg de heer Betufort, pluimvee consulent te Haarlem het woord om te spreken over coöperatieve voeleraankoop en verkoop van eieren en slachtgevogelte. Spreker begint met te zeggen, dat het geen technisch, noch minder een amusant onderwerp is, doch wel een nuttige zaak. Coöperatie is het wachtwoord van dezen lijd, het otfent aantrekkingskracht uit. Het wil zeggen te trachten door gemeen schappelijk samenwerken, een zaak, die we wenschen te bevorderen tot stand te brengen. We trachten door gemeenschappelijk koopen en verkoopen beter te slagen. Het blijft echler trachten. De vragen: Is samenwerking noodzakelijk? Is er kans van slagen dienen beantwoord. Een nadeel is, dat m«n bjj samenwerking een deel van zijn vrijheid inboet. Ook heeft men bij coöperatie te kampen met misplaatst wantrou wen. Het grootste nadeel is echter, dat men kunstmatig ingrijpt in den gang van onze maatschappij. tiet doet is nu te komen tot een coöperatie om gemeenschappelijk voederartikelen aan te koopen. Dat dit noodig is wordt door spreker in den breede aangetoond en met tal van voor beelden uit zijn ervaring opgehelderd. De eerste eisch voor den pluimveefokker is goed voer, en niet goedkoop voer. Hoofddoel is nu gevoegelijk het koopen van goed voer en als het kan ook goedkoop. Het voer moet bevatten eiwit, vet en kool hydraten. Het eerste is een beslist vereischte voor den groei, de vorming der veeren, enz. Het wordt alleen gevormd uit eiwit. Het eiwit in de voederartikelen is öf verteerbaar uf on verteerbaar. Aan dit laatste hebben de hoenders niets. De samenstelling van in den handel ge brachte ochtendvoeders zijn zeer verschillend en niet altyd goed. Van de onderzochte mon sters waren 37 vervalscht met gemalen rijst- doppen. Cacaodoppen geven wel eiwit, doch dit is niet verteerbaar; ook met koffiedoppen is het net zoo. Hier heeft het voeder wel de noodzakelijke bestanddeelen en toch is het niet goed, omdat ze niet verteerbaar zijn. Goed voeren is weten, wat je voert. De hoenders moeten dierlijk eiwit hebben. Nu gebeurt het soms dat de coöperatie nog bedrogen word, het ligt dus voor de hand, dat de enkeling dikwijls slechte waar voor zijn geld krijgt. Ook tarwe en mais zjjn dikwjjls minder markt waardig. De eenige weg om niet bedrogen te worden is, gezamenlijk voederartikelen inkoopen. Dit kan men door tusschenpersonen doen, door handelaars, of zelf aan de Beurs, wat het beste is. Na aldus de voordeelen van coöperatie in dezen ontwikkeld te hebben, zegt spreker, dat de zaak dikwjjls strandt door een onvoldoende bond tusschen de coöperatie en de leden. Een bepaling, die de leden dwingt minstens een jaar lid te blijven is noodzakelijk. Coöperatie is zaken doen. De eenige band is de finantièele. Voor deze zaak is kapitaal noodig. Hiervoor is het goed, dat ieder die over betrekt, een aandeel van f2 50 neemt. Hij krijgt dan meteen belaag in de zaak. Hel inkoopen is een moeiljjk iels, want al koopt men op de beurs is men nog niet altijd voor bedrog gevrijwaard. Mettertijd moet de V. P. N. een centrale aankoop commissie hebben, dit kan verkregen worden, als maar de onder- afdeelingen begrijpen dat van hen de kracht moet uitgaan. Alleen aaneensluiting geeft een krachtige organisatie, die iets doen kan. De coöperatieve eierenverkoop kan hier geen grooten omvang verkrijgen. Het eenige zou zijn invloed op de marktprijzen uitoefenen. Hier is men nog overgeleverd aan enkele kooplieden. Spreker bedoelt hier niet de oprichting van een eierveiling, die alleen kan bestaan daar waar veel koopers komen, zooals te Amsterdam, Rotterdam en Roermond. Meer reden van be staan zou hier een eierverzendvereeniging hebben. De verzending van slacht gevogelte is een zeer ingewikkelde zaak, waarover later nog wel eens gesproken zal worden. Het doel van deze bijeenkomst is nu de zaak voor mekaar te krijgen. Er zijn 175 leden. Als ieder lid nu één aandeel minstens neemt dan is er vast wat kapitaal, de rest komt dan wel. Iedereen moet meewerken het goede doel te helpen bevorderen. Ieder lid moet trachtten een of meer leden te werven. Ook hiertoe wekte de voorzitter op. Na de aanwezigen voor hun opkomst te hebben dankgezegd, sloot hjj da vergadering. Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van de Burgemeester Jhr. J W. A. Barcbman Wuy tiers gehouden vergadering van den Gemeenteraad kwam, even, iets als ontkiemende ver ontwaardiging... Gemengd met schrik— "W—wat!?" Zij bleef wijsje trommelen. Hij wachtte. En wie véél scherper bad opgemerkt dan naïef oud-vrijertje, zou gezien hebben dat strak-peinzen in juffer Marie d'r gitzwarte oogen... Zou ze... Zou ze 't nu. Ze wist veel, dat-ie gehécht was aan den ouden man, aan den meesterknecht, die hem als knaap gekend had. Yan de eerste minuut af, dat zij juffer Marie, in de zaak was gekomen, had er vijandschap bestaan tusschen otlden Willem en haar— De meesterknecht kon haar aankij ken met zijn koele, slimme grijze oogen, dat ze moeite had— Groote moeite... zich te bedwingen... Hij was zeer be leefd tegen haar, vooral sinds ze met den patroon "verkeering" had. Maar hij kon haar aankijken, kijken... Dat 't vuurrood werd op haar welgevulde wangen. Wanneer ze met Klaaszen sprak, dan was 't of die oogen van ouden Willem zich tusschen hen in drongen. Zelfs wanneer de meester knecht z'n krantje zat te lezen, kau wend op z'n tabakspruim; zelfs dan was 't of zijn blik haar volgde, vast- was alleen de heer Veis Heijn met kennisgeving afwezig. Na vaststelling der notulen van 31 Mei ging de raad dadelijk in geheime zitting. Na heropening der openbare zittig leest de voorzitter de ingekomen stukken, van welke de belangrijkste waren, behalve goedkeuringen van Raadsbesluiten, o.a. tot wijziging der pohtie-verordening, een adres van de Ver. «Handelsschool voor Amersfoort en omstrekena om over 1911 een subsidie te mogen outvangen van f4000 om prae-advies aan B. en W.een adres van de Vereeniging van Directeuren van Hoogere Burgerscho len met 5 jarigen cursus om aan leer aren ontslag te verleenen op 65-jarigen leeftijd als voren een adres van de afdeeling Amers foort van den Bond van Ned. Onder wijzers, verzoekend de salaris regeling te wijzigen als voren een verzoek van den Gemeente secretaris, hem van 11 Juli tot 6 Augustus verlof te willen verleenen goedgekeurd z. h. st. adressen van Ph. H. Putman en E. van de Beek en van Th. de Bonte en A. H. Hoogenboom, waarbij de eerst- genoemden protesteeren tegen het met-gunnen van het uitvoeien van herstellingswerken aan den Eernmond en de Kleine Melm, en waarbij zij gezamenlijk verzoeken aan den Raad en aan hen zeiven kenbaar te maken de motieven, waarop de niet-gunning van voormelde werken aari adressanten heeft berust. Na vrij lange discussie, aan welke deelnamen de heeren Jorissen. Kioes, Salomons, Rijkens en de Wethouder van Openbare werken, werd besloten de reden der riiet-guuning aan adres santen mee te deelen, W6lke is, dat de besteders (Burgemeester en Wet houders) hebben gebruik gemaakt van het bekende artikel in de Algemeene Voorwaarden van het Departement vau Waterstaat, omdat zij meenden dat zij dit werk, dat een waterkeeringgeldi, beter konden opdragen aan iemand, die leeds getoond heeft daarmee vol komen vertrouwd te zijn dari aan een gegadigde die nog nimmer zelfstandig dergelijk werk heelt uitgevoerd. Om 3.15 kwam aan de orde de agenda. 1. Benoeming van 3 tijdelijke bui tengewone leeraren aan het Gymna sium, wegens het eindigen van de tijdelijke atfnstelling van de leeraren S. de Vries, A. K. Hovens Greve en Dr. A. A. Pulle. Herbenoemd. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het verlof te geven aan de onderwijzeres Mej M. B. Eykelboom. Woidt z. d. of h. st. verlengd tot 30 Juli, terwijl tot dien datum tevens verlof is verleend aan den onderwijzer O. Fokkel. B. en W. zullen voorzien in de vervanging. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan den onder wijzer W. H. Tick. In verband met zijn benoeming te Haarlem eervol ontslagen met ingang van 1 Augustus. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting dienst 1909. Z. d. of h. st. wordt afgeschreven f 13.65 en af- en overgeschreven f3298 90. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot behandeling van de hield... En wanneer ze hem dan met eene of andere boodschap naar boven, op zolder, of naar het pakhuis stuurde— Als Klaaszen toevallig uit was... .Ja, dan gehoorzaamde oude Willem. Maar in zijn zwijgen was iets van bedreiging... In de manier, waar op hij haar dan, onder 't weggaan en nog even-omkijkend, leek te bespie den, was wantrouwen... «Eén ding wil ik je zeggen!" viel juffer Marie plots uit, en ze hield Klaaszen vast met den blik van haar zwarte, wreede oogen die hij zoo mooi vond... Zoo mooi—Dat-ie er een versje op gemaakt had— Heuschelijk vers, waarover ze 's avonds gegierd, gescha terd had, dat ze dacht te stikken van de jool— Gegierd, met zus Ant, met streng-puriteinsche moe, en— en... met.. «Ben ding wil ik je zeggen» viel Marie uit, nog wachtte ze even. Toen vulde zij aan »Die Willem mot d'r uit!" Meneer Klaassen liet de bril, die hij van z'n neus had genomen, op den vallen. Hij schoof achteruit met z'n stoel— Nu gold 't: erop of eronder... Als Marie nu niet volhield— «Je mot 't zelf weten. Wat ik denk

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2