BUITENLAND Plaatselijk Nieuws. niet voor tegenspraak vatbaar. Reeds boven hebben wij aangegeven welke omstandigheden tot dien bloei hebben medegewerkt. Maar daarenboven mag er hier wel eens nadrukkelijk op worden gewezen, dat de indrukwekkende voor uitgang in den export van onze tum- bouwprodukten heeft plaats gehad onder het vigeerend vrijhandelsstelsel van ons land. Al wie, als onze kweekers, van een onbelemmerden export hunner produk- ten afhankelijk zijn, is als bij intuitie vrijhandelaar, ook al behoort hij tot een politieke partij, die bescherming in haar program schrijft. Bij den een is het de vrees voor hoogere productie kosten, bij den ander die voor repres- saille-maatregelen van het buitenland. Onze kweekers wenschen geen be scherming, zij hebben zich meestal zelf in moeilijke omstandigheden ge red en zij zullen zich weten te redden, zoolang de Regeering van het eigen land hun niet de middelen daartoe ontneemt. In een geestige rede bij gelegenheid van den automobieltocht door de bollen streek aan de internationale jury der Haarlemsche Bloemententoonstelling aangeboden, verheerlijkte de oud-Minis ter Mr. de Marez Oyens het «automo bilisme horticole."» Gij bollen kweekers" zoo zeide de spreker o.a. »zijt zeer beleefd in uw speeches de wel willende gezindheid der Regeering te herdenken, maar ik heb steeds den indruk gekregen en in mijn lang durige amtenaarsloopbaan heb ik alle gelegenheid gehad dat waar te nemen dat gij u toch eigenlijk meestal zelf geholpen hebt en dat de opeen volgende ministeries maar heel weinig voor u hebben gedaan. Gij zijt dan ook echte automobilisten, «zelfbe- wegers," op het gebied van den tuin bouw." Het verleden van onzen tuinbouw en de kracht, die hij in onze dagen ontwikkelt, geeft ons het recht van onze kweekers te mogen verwachten, dat zij ook in de toekomst zich zelf zullen weten te redden. Het is de taak van den Staat te steunen door vak onderwijs, door snel en billijk Verkeer en vervoer, door een goed geregelde post en telegraafdienst, door insensief telefoonverkeer, door oordeelkundige bestrijding van plantenziekten en al dergelijke middelen, die de kweekers, ook bij de beste organisatie, niet zeiven kunnen tot stand brengen. Maar men stremme niet den na tuurlijken ontwikkelingsgang van dezen bloeienden tak van volkswelvaart, be- lemmere niet de gestadige toeneming van den uitvoer, verzware niet de kosten van het bedrijf door een be schermend tarief, dat, althans in den tuinbouw, niemand verlangt. Hoewel niet met zekerheid te voor spellen valt, hoe groot de nadeelige invloed van een beschermend tarief op onzen tuinbouw en onzen tuinex- port zal zijn, luide spreekt het feit der ervaring, dat onder het tegen woordig vrijhandelstelsel het tuinbouw bedrijf in Nederland zich gestadig en snel tot een ongekende hoogte ont wikkeld heeft uit eigen kracht en door eigen middelen. En zwaar lijkt ons de verantwoorde lijkheid van allen, die zouden willen medewerken om„ door invoering van een beschermend tarief, de lessen der ervaring in den wind te slaan en zich zeiven later het grievend verwijt te moeten maken, te hebben medege werkt tot den achteruitgang en het daar langer over gesprokenwie weet of binnen weinige weken, deze strijd niet door een vijandelijken kogel wordt geëindigd, dan is alles voorbij niet waar I" "Kom, Kom, nu niet zwaarmoedig en van het eene uiterste in het andere gevallende mensch wikt, maar God beschikt; berust in het onvermijde lijke, doch houd steeds het hoofd omhoog jongen. Wij zijn niet alleen voor ons vermaak op de wereldDoch laat ons thans eens zien, wat ge zoo al zult noodig hebben bij die affaire om te beginnen zal ik eerst maar eens je portefeuille voorzien, dat is toch het voornaamste, en verder heb ik hier nog eenige kleinigheden van je neven; onder andere heeft Jan me dien revolver voor je meegegeven. Wees voorzichtig! ik houd niet van die dingen." Edmond nam den revolver, dien zijn oom uit de reistasch had gehaald, ter hand en beproefde hem, door de haan eenige malen over te halen en weder af te trekken. »Gij kunt er op aan, dat het een goede is," merkte oom Willibald aan, «Jan is in het vak zoo als je weet." »Ja wel, 't is een beste," antwoordde verval van het eens zoo bloeiende tuinbouwvak in Nedeiland. Te Alsazaba Soveral in Spanje stond tot voor korten lijd een groote vesting, die eeuwen geleden gebouwd was om de stad ie beveiligen tegen aanvallen der Mooren. Bij de jongste aardbeving stortte een gedeelte van dit eeuwenheugende gebouw in en ver pletterde tegelijkertijd eenige naburige huizen. Een maand geleden viel nog een toren naar beneden en de autori teiten besloten toen de geheele ruïne te sloopen. Zaterdag werden nu bij het graven uitgestrekte onderaardsche kerkers blootgelegd, waarin tal van geraamten werden gevonden en tevens twee groote kisten, gevuld met munten en zilveren en gouden baren. De waarde van den gevonden schat wordt geraamd op ongeveer f 400.000, de eene helft daarvan vervalt aan den staat, en de andere komt ten goede aan den arbeider, die de vondst heeft gedaan. De oud-president Roosevelt heeft thans het voorzitterschap aanvaard van de commissie, die, ingevolge een besluit van het Amerikaansche Huis van Volksvertegenwoordigers, is be noemd, om werkzaam te zijn in het belang van het wereldvrede. De staat Ontaria in Canada wordt geteisterd door boschbranden en ei- schijnt geen eind aan te komen. Tot dusver is reeds een gebied van 150 viei kante mijlen verwoest. De steden Dewlin en Lavalloe zijn plat gebrand en het staat te vreezen, dat het vuur nog naar andere plaatsen zal over waaien. Duizenden kolonisten zijn op de vlucht gegaan en dakloos Honder den moeten in de vlammen zijn omge komen. Er is al weken lang geen regen gevallen. Naar het schijnt zal het ge heele gebied, over eene lengte van 100 mijl langs de Amerikaansch-Cana deesche grens, door het vuur worden verteerd. Nu reeds wordt de schade geraamd op vele millioenen dollars. Julius Sabbe. f Zondag is deze ook in Noord- Nederland zeer bekende en door velen gewaardeerde Vlaming overleden. Hij begon zich reeds voor '70 te wijden aan de taak, zijn land en volk te verhellen, en behoorde tot de meest geestdriftige voorvechters van het Vlaamsch en de rechten van zijn taal. Twaalf jaren lang werkte hij met woord en pen voor de oprichting van een standbeeld voor Breydel en de Coninck, tevens een nationale mani festatie, en evenzoo spande hij zich in voor Brugge-Zeehaven, nog onlangs in ons nummer van 22 Juni namen wij een artikel van hem op over »Uit Zuid-Nederland." Behalve schrijver van talent, was hij vooral een voortrellelijk spreker op volksvergaderingen en bijeenkom sten, altijd en overal bereid, om door een vrije voordracht, door een lied, op te komen voor zijn Viaamsche land en taal. Aviateur verongelukt. Weer is het gebeurd Bij de meeste menschvogels het eind van 't liedje. Het drama Maandagmiddag afgespeeld te Reims, is spoedig verteld. Ludwig Wachter, een nieuwe in 't vak, vloog hoog, vloog te hoog, zoodat de vrijschutter, "ik hoop er pleizier van te hebben." "Pleizier iB nu juist het woord niet, maar maak er gebruik van, als het te pas komt. Zij hebben ons lang ge noeg geplaagd, eindelijk moeten ze dan maar ondervinden, dat wij nog de oude Hollandsche jongens zijn van twee en drie eeuwen herwaarts." "Maar hemel oomik vergeet zoo waar met al die drukte, dat u den geheelen nacht op de heen zijt geweest en zeker wel een oogenblik I" Terwijl hij deze woorden sprak nam Edmond de tafelschel, ijlde naar de trap en begon teluiden, dat Daan en de dienstbode gelijktijdig de een uit zijne kamer en de andere uit de keuken aansnelden om de oorzaak van dat rumoer te vernemen. Op de zeer prozaïsche vraag naar koffie en brood verdween het dienst meisje meesmuilende om den hoek, terwijl Daan teleurgesteld want hij had op een aardigheid gerekend zijn buurman gratis eenige titels ver eerde, die zeker niet in den geest van oom Willibald zouden gevallen zijn indien deze die liefelijkheden had kun nen vernemen. Waarom dat oor verdoovende leven hij kans had diep te vallen. En het gebeurde. Eén knal één plof, één hartverscheurende kreet, en 't was geschied. Weer was een jong leven in één seconde afgesneden. De vlugge, radde tongen derFransche toeschouwers ratelden vlug over »le catastrophe", gingen de oorzaak dei- val opsporen, hielden breedvoerige uiteenzettingen doch met dat al, Lud wig Wachter, de nobele, eenvoudigs Duitscher is dood morsdood! En steeds vliegen ze verder en booger de «menschvogels Aan het toelatingsexamen voor klasse I der hoogere burgerschool, dat op 4 Juli eindigde hebben, in volg orde der behaalde punten, voldaan: L. StasA.), Cath. Hofstede Crull (A.), G. C. van Schuppen (Indiê), G. L. van Straaten (A.), Cath. A. üankmeijer (Buss.) II. A. E van Dishoeek (Buss.), E. D. L. Spelberg (A.), Z. H. Kamer ling (A.), Corna. M. Huidecoper (Laren N. H.), C. G. J Teerink (A P. Wage naar (A.), J. v. d. Donker (A M. H. van Schuppen (Indië.). G. H. Roll (A.), J. R. Koerseiman (AW. F. Alle- brandi (Buss.), Joha. C. Geerls (Buss.), Henr. A. Meerman van der Horst (•Soest), H. A. Douw (Baarn), J. Bii nie (Hoogland), J. M. Smits (Naaiden), E. E. de Jong (Blaricum), J. W. P. Wassenberg (A.), H Hogervorst (A.), Joha. A. M. Douw (Baarn), G. A. v. Stijgeren ('s-Gra«e!and), Antoinette de Lind van Wijngaarden (Putten) G. A. Muys (A.), H. Strietman (Zeist), J. G. v. d. Pol (Arnhem), I. W. de Tourton Bruyns (A Antonia de Vries (A Corna M. Kollï (Epe), W. van Wisselingh (A J. C. van Heycop ten Ham (A J. C. Knoppers (A J. Veth (Buss P van Goor (A.), C. Th. J. Eckmann (Buss.), Adolphine van der Meiden (A.), W. Hubenet (Almelo), J. Hooykaas (Hoogland), Maria A.Thiel (A.), A. E Green (A.), C. L ter Meuleri (Buss.), G. J. A. van Munster (A Pauline Boerma (A.) A. J Bouwensch (A.), C. Vinju (Scherpenzeel), A. Miirckelbach (Buss). Alsnog zonder examenE. C. Kan (Maarssen). Voorwaardelijk, met herexamen voor één vak M. C. Smit (A.), H. C. Heukelom (A.), en K. A. Enklaar (Buss.). Van de 60 kandidaten voor kl. I afgewezen 6. De examen voor de hoogere klassen zijn nog niet afgeloopen. Het zag er Zondagmorgen niet naar uit, dat de zwemwedstrijden, georganiseerd door de Amersfoortsche Zwem- en Poloclub, begunstigd zouden worden door eenigszins goed weer. Toch klaarde de lucht tegen het uur van aanvang prachtig op, en toen de wedstrijden begonnen, bescheen een warm zonnetje de talrijke dames en heeren, die om de bassins in de zwem inrichting van den heer P. van Achter bergt), een plaatsje hadden gevonden. Te tien uur ontplooide de heer 11. Smit, vice-voorzitter der club, met eenige hartelijke woorden de clubvlag, waarna de wedstrijden aanvingen. De uitslag was als volgt: I. Borstzwemmen voor juniores, 20 M. Eerste groep. Ie prijs zilveren me daille, W. de Wekker in 16 3/5 sec 2e bronz. med. G. Bonk in 17 4/5 sec. Tweede groep. (Prijzen kunstvoor- vroeg Daan ten slotte, "als je daar buiten maar half zooveel rumoer maakt, ben je een verloren man-" "Ik heb bezoek. Kom op mijn kamer, dan zal ik het genoegen hebben, je aan mijn oom voor te stellen, en blijf dan dezen morgen bij ons koffie drin ken," antwoordde Edmond vergoeilij- kend, want hij meende, misschien niet ten onrechte, zijn vriend in den slaap te hebben gestoord. "Top! ik ben aanstonds tot je dienst". »Mijn vriend Daan!" stelde Edmond voor, toen deze een oogenblik later binnen kwam. »Oom Willibald "Aangenaam kennis te maken meneer I ook Amsterdammer," zei Daan en vervolgde, in een adam doorsprekende: "de oude heer deed in zijn tijd in grutterswaren, op de Prinsengracht nu al zes jaar dood. Ik ben de eenige die overbleef van de heele familie niet jong meer zoo als u ziet maar 'k studeer in de rechten, dus hebben we den tijd. Voor het oogenblik is de wetenschap echter voor onbepaalden tijd aan kant gezet en zullen wij ons een weinig in de heerlijke natuur van het Gooi gaan verpoozen." pen) le pr. M. de Tourten Bruyns in 17 2/5 sec.; 2e G. v. d. Boven- kamp in 19 2/5 sec.; 3e P. v. Veen in 19 3/5 sec.; 4e H. Bouwensch in 19 4/5 sec. II. Bostzwemmen, 600 M. Ie prijs, verguld zilveren med., C. Beem in 11 min. 57 1/5 sec.; 2e zil veren med. H. J. Smit in 11 min 57 2/5 sec.; 3e bronzen med., H. Munzebrock in 12 min. 54 1/5 sec, Deze wedstrijd was zeer spannend vooral de heeren Beem en Smit zwom men prachtig tegen elkaar op, zoodat het dan ook bij menigeen twijfelachtig was, wie als eerst aankomende moest worden beschouwd Een deel van het publiek meende dat Smit No. 1 was, maar de chronometers, die door den heer Groenhuizen welwillend ter be schikking van de jury waren gesteld wezen den heer Beem als winnaar aan. Hierna werd de pauze gehouden tot half twee. Ondertusschen begon hel tamelijk hard te regenen eri liet het zich aanzien, dat de middag-wed strijden, ouder het ongunstige weer. wel wat zouden lijden. Gelukkig be daarde het tegen half twee en, behou dens éèn felle bui, hield het weer zich den geheelen middag vrij eoed Er was dan ook weer een talrijk publiek, toen de wedstrijden, nu opgeluisterd door de muziek van de Amersfoortsche Muziekvereeniging, werden voortgezet. Vooral het gecostumeerd steekspel viel zeer in den smaak en deed meer malen een daverend gelach en gejuich opgaan. De uilslag was als volgt: III. Borstzwemmen, 80 M. le prijs, zilveren med., J. E. de Boer in 1 min 10 2/5 sec.; 2e idem H. J. Smit, in 1 min. 14 sec.; 3e, idem, C. Beem in 1 min. 14 2/5 sec. IV. Rugzwemmen, 40 M. le prijs, zilveren medaille, K.Beem in 34 4/5 sec; 2e. bronzen med., W. Maassen in 36 2/5 sec. V. Gecostumeerd steekspel. le prijs, zily. med W. Maassen. P/ijs voor het mooiste costuum, O. Bauer. Prijs voor het eigenaardigst cos tuum, W. v. d. Berg. VI Borstzwemmen 40 M. le pr. verguld zilveren medaille, J. E. de Boer in 30 1/5 sec.2e idem H. J. Smit in 31 1/5 sec ;3e zilveren med. C. Beem in 31 1/5 sec.; 4e M. Lagerweij in 32 sec.; 5e bronzen med C. Mahler in 33 3/5 sec. VII. Touwtiekken. le pr. zilveren med., C. Beem. VIH. Springen (3 verplichte spron gen, duik met aanloop, zweefduik, zitduik 2 vrije sprongen). le pr. verguld zilv. med. Benjamin met 32 punten; 2e, zilveren mea.,J. E. de Boer rnet 30 punten, 3e bron zen med., C. Beem met 29*/» punt. Springen voor juniores, le prijs C. baron Lewe van Middelstum2e D. Hogervorst. IX. Polo wedstrijd. Zevental A gewon nen van zeveutal B. met 1—0. De prijzen werden uitgereikt door den heer H. J. Smit, die de winnaars hartelijk gelukwenscbte met het be haalde succes en hen aanspoorde de zwemsport te blijven beoefenen Hiermede waren deze uitstekend geslaagde wedstrijden geëindigd. Heden wordt een zwemwijdstrijd gehouden vanaf den Koppel naar de zweminrichting, afstand 1800 M. Om twee uur vertrekken de deel nemers van af den Koppel. In verband met bevordering tot den hoogeren rang.zullen begin Augus tus bij het 5e regiment Infanterie een vijftal kapiteins van de Landweer wor- len gedetacheerd, tot bijwonen en leiden van practische oefeningen. Daar het korps geen voldoend aantal manschappen voor dit doel kan beschik baar siellen, zullen ook van andeie ïegimenten manschappen alhier wor den gedetacheerd. Lijst van Blieven en Brief kaar- "Dus is mijnbeer, even als mijn neef, vrijschutter." "Zoo als u zegt; wij deelen het zelfde voorrecht en dezelfde kans om op het zoogenaamde veld van eer te vallen maar dat hebben wij over voor de goede zaak. Is u heden morgen aangekomen" «Helaas! ja, mag ik wel zeggen. Het was namelijk mijn voornemen gister avond te komen, doch ik heb van negen tot half drie aan het station moeten wachten, voor er gelegenheid was naar Utrecht te vertrekken, en toen ik eindelijk hier aankwam, kon ik nog nauwelijks een vigelante krijgen om mij naar mijne bestemming te brengen." rdt vervolgd). ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoorst, over de 2e helft van Juni 1910. Mej Jobje Zijdveld, Amersfoort. Mej. M. E. G. Beukelaar Amsterdam. Mej. M. Versteeg Breukelen. Seor. Handelsver. »Merc." Zwolle. Heer en Mej Rameners Amsterdam. Joh. Fels Baarn. Jul. Simons Roosendaal. Mej. A. Munninkhuis Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden opdat deze bij onbestelbaar heid kunnen worden terugbezorgd. Overzicht omtrent vervoer en opbrengst der Amersfuorlsche Tramweg Maatschappij over de maanden Juni 19091910. 1909 1910 dus meer Aantal passag. 9663 11128 1465 Opbr. v/h verv. 1483.95 f556.60 1 72.65 Dagkil. opbr. - 8.95 - 10.31 - 1.35 Totale opbr. -503.62 -630.02 - 126.40 Dagkil. opbr. - 9.32 - 11.11 - 1.79 Zondag hield de Utrechtsche Prov. Propaganda Commissie van de Nederl. Ver. tot afschaffing va/i alcoholische dranken een openlucht vergadering op het Stort. Al regende het van tijd tot tijd dat het goot toch was er veel publiek. De «Harmonie" gaf eenige nummers ten beste en nadat een drietal zang koren hadden gezongen, werd het woord gevoerd door mevr. E. Hein- Bieren en de heeren A. H. Gerhard en J. bij de Ley. De heer Th. Sanders het eeuwige gevit en tegenwerken moede van de zijde der raadsleden Rijkens, Gerritsen e.s. ondervonden heeft als Wethouder bedankt en tevens zijn mandaat als lid van den gemeenteraad ter be schikking zijner kiezers gesteld. Voor de vacature aan de open bare school 2e soort aan de Helling- straat hebben zich 35 sollicitanten aangemeld. Het candidaatsexamen in de Wis- en Natuurkunde werd aan deUirechtsch Universiteit door Mej. Jacoba F. van Veen cum laude afgelegd. De heer J. L. Rauh, cadet-ser geant der artillerie aan de Kon. Militarie Academie te Breda, thans alhier gedetacheerd is bevorderd tot het oudste studiejaar. Tot brandmeester van de reserve spuit is benoemd de beer S. 11 Massa tot onder-brandmeester de heer H. G. Bosselaar, die dus beiden bij hun oude spuit, die der voormalige Vrijwil lige brandweer, zijn teruggekeerd. Aan het Commissariaat van politie zijn als gevonden gedeponeerd een broche, een zakmesje en een beursje met eenig geld. Een jongmensch van fatsoenlijken huize, die Zondag heel den dag de menschen op straat verveelde, maakte het tegen den avond zoó bont, dat de politie zich genoodzaakt zag. hem in arrest te stellen, hetgeen heel wat voeten in de aard had. Natuuilijk zal hij mettertijd moeten boeten voor zijn verzet en wat dies meer zij. De «Amersfoortsche Kunstkring" houdt thans een doorlooopende ten toonstelling van schilderijen, aquarellen en teekeningen in hotel-Reicbmann. In de groote eetzaal en de kleine zaal daarvóór zijn, vrij gunstig belicht, een vijftigtal werkjes geëxposeerd van Balwé. Van Brussel, A. van Everdingen, Aug. Falise, Grarnont-Hubrecht, Hen- geveld, Hoevenaar, Koning, Lapidoth, J. W. van Vloten, Voorn, M. van Wisselingh, Marcbant en anderen. De tentoon-telling is' voor ieder belangstellende kosteloos toegankelijk. STOOIÏIVAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Koninkl. Holl. Lloyd. s.s. Hollandia vertrok van Rio de Janeiro 29 Juni. s.s. Frisca passeerde Kaap Verdie Eilanden 4 Juli. s.s. Eemland arriveerde te Santos 24 Juni. Stoomv. Maatschij, Nederland, s s. Koning Willem III arriveerde te Sabang 28 Juni. s.s. Koning Willem II vertrok van Batavia 30 Jurii. ss. Rembrandt vertrok van Lissa bon 1 Juli. s.s. Koning Willem III. arriveerde te Batavia 3 Juli. s.s. Koning Willem II vertrok van Sabang 4 Juli.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2