NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. u BINNENLAND. No. 57 Zaterdag 16 Juli 1910. Negwi-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. FEUILLETON. DE INVASIE DER DÜITSCHERS. -A-. J". ZDu-cïiatea/u.. Amersfoortsche Courant i? j;~- ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en "Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoouuo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentièn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Hitte in de Vereenigde Staten. In de oostelijke staten der Noord- Amerikaansche Unie heeft men in de laatste dagen veel van de hitte te lijden. Eergisteren w3rd te New-York het record van den vorigen dag voor dezen zomer geslagen, toen de thermo- eene temperatuur van 92 gr. in de schaduw aanwees. Te New-York kwamen vier sterfgevallen tengevolge van de hitte voor, te Washington drie, terwijl ook uit andere deelen van het land, ten Oosten van den Mississipi, gevallen met doodelijken alloop wer den geconstateerd. De heete lucht bereikte, volgens waarnemingen van den heer Glidden, in een luchtballon bij Boston, eene hoogte van 2100 voet. Tot die hoogte wees de thermometer 90 gr. aan, doch toen de ballon verder steeg, daalde de temperatuur plotseling tot 70 gr. Er zijn verschillende menschen krankzinnig geworden tengevolge van de hitte. Een Italiaansche straatveger had het zoo te pakken, dat hij, in een politiebureau gekomen, om daar wat water te vragen, plotseling, toen hem het gevraagde werd geboden, tot razernij verviel en de politieagenten overhoop wilde steken. Anderen sprongen uit de ramen naar beneden, en moesten voor dood worden weggedragen. Burgemeester Gaynor van New- York blijft in deze dagen van hitte steeds dezelfde. Evengoed als op stormachtige dagen in het hartje van den winter, ziet men hem thans den afstand van vijf kilometer van zijn huis in Brooklyn naar het stadhuis te voet afleggen. Hij is de stelling toegedaan, dat beweging het beste middel is, om de invloeden van weer en wind te kunnen doorstaan. Zater dag jl. bij de groote hitte van dien dag maakte hij een wandelingetje van deer dan 10 kilometer op zijn land goed, om toe te zien, dat liet hooi binnenkwam. Bcrgstorting. Uit Heidelberg wordt gemeld, dat in het plaatsje Müblhausen door de vele regens een ontzettende bergstor- tirig heeft plaats gehad. Reeds waren sedert eetiige dagen in de wijnbergen scheuren en spleten waargenomen, en waren in den nacht van Vrijdag en Zaterdag eenige huizen ontruimd. Op Zondagmiddag viel een rotsblok, 156 Meter lengte en 40—50 Meter breedte van den berg af, en vernielde drie woonhuizen rnet de daarbij be- hoorende stallen, schuren, enz. Vier andere woonhuizen en bijgebouwen zijn op het punt in te storten. Gelukkig zijn geen menschenievens te beklagen; maar een aantal koeien, varkens,geiten en kippen werden gedood. Vijf gezin nen zijn dakloos. Midden in de straat is een bron ontstaan, die de eigenlijk oorzaak van de instorting is. De van den berg komende bron heeft namelijk kalk meegevoerd, waarop de rotsblokken zich voortbewogen. Zondagmiddag werd de toestand zoo ernstig, dat de vijf woonhuizen, me onder de berg helling gelegen waren, moesten ont ruimd worden. Dat was juist optijd, want uur later stoi tte de rots met ontzettend geraas naar beneden, alles in zijn val verpletterend. Alle have en goed der bewoners is onder de puinboopen van hun woningen be graven. Zij konden slecht redden wat zij aan het lijf hadden. Twee toeristen uit het Rijksland, de beeren Kühn. uit Straatsburg en Barthold, uit Saarbrticken, zijn Vrijdag met zes gidsen op den Scheidegg in de buurt van een berghui door een sneeuwval bedolven. Vijf lijken werden reeds voor den dag gehaald, waarbij die van de beide toeristen en van bunne gidsen, twee uit het kanton Wallis en een uit Grindelwald. Twee andere gidsen werden zwaar gewond in bet hospitaal te Interlaken opgenomen. Men hoopt hen in het leven te behouden. Van de vier provianddragers is er een zwaar gewond, twee anderen zijn de zoons van een der'verongelukte gidsen. Vrijdagochtend is een kolonne van 00 gidsen uit Grindelwald naar het IJs- meer vertrokken om ook de beide andere lijken, die onder de lawine liggen, voor den dag te halen. Te Tokio is een moordcomplot tegen den Mikado en de Keizerlijke familie ontdekt. De aanlegger is de scbijver Saitokoe, die te Parijs heeft gestudeerd en die indertijd groot opzien wekte doorzijn revolutionnaire gescbiften, zoozeer, dat hij geruimeri tijd door de politie werd nagegaan. Hij was echter eenigen tijd gel-Men »bekeerd« en had bekend ge maakt, dat hij van zijn anarchistische denkbeelden was teruggekomen, om zich bij de liberale partij aan te sluiten. Intusscben beraamde hij in stilte met arbeiders van het arsenaal een komplol om de Mikado en de zijnen in de lucht te laten vliegen. Ook ver scheidene voorname staatslieden zou den vermootd worden en daarna zou de republiek worden uitgeroepen in Japan. De politie kwam echter door het nagaan van eeriige arbeiders achter bet komplot en Saitokoe werd met een aantal medeplichtigen gevangen genomen. In November zullen er groote fees ten gegeven worden te Kaapstad, ter viering van de Unie van Zuid-Afnka. De opperrechter de Villiers, tegenwoor dig Lord de Villiers, naar men weet, is in 1908 als officieel vertegenwoor diger van Zuid-Afrika bij de feesten te Quebec geweest en hij heeft daar toen de prachtige historische vertoo ningen gezien. Op zijn aansporen zal nu de man, die daarbij de artistieke leiding had, Frank Lasrelles met name, uit Canada, naar Kaapstad overkomen. Het plan is, om in een reeks van vertooningen en optochten de gebeele geschiedenis van Zuid-Afrika de revue te laten passen, dus de verschillende ontdekkingen en nederzettingen be nevens allerlei feiten uit geschiedenis van de verschillende staten. Het geheele spel zal wel twee dagen duren. Op den eersten dag zal men zien, hoe verschillende irilandscbe rassen elkander bekampen en verdringen, tot dat zij de vlucht nemen bij de landing van Barlholomeus Diaz, den Portu- geeschen ontdekker. Daarna komt Vasco da Gama omgeven door geeste lijken. Vervolgens Jan van Rtebeek, uitgezonden door de O.-I. Compagnie om hier een ververschingsplaats te stichten op den weg naar onze Oost. Het vierde tafereel vertoont de over macht van het toenemende blanke ras, over de naturellen. In een volgend tafereel is de gouverneur Simon van der Stel de hoofdpersoon, in een vroo- lijke omgeving, waarbij ook de eerste oosterlingen (»de Slamsche menschen», Maleiers uit de Oost en de Hugenoten als kolonisten verschijnen. Daarna ko men ook de Engelschen en zij leven vriendschappelijk met elkaar, zelfs als in een achtste tafereel, dat een geheel militaire vertooning moet worden, Kaapstad in 1806 door de Engelschen wordt bezet. Den tweeden dag worden deze ver tooningen voortgezet. Vooreerst den grooten toevloed van kolonisten in 1820 en verder verschillende tafereelen uit den tijd van den Grooten Tiek, waardoor de noordelijker streken wer den ontgonnen. Hel slottafereel ver zinnelijkt, boe vrede en kennis de overhand nemen op wildheid en onbe schaafdheid. De apotheose zal eene voorstelling geven van het herboren Zuid-Afrika, waarhij al de vertooners, ten getale van 5000, een lofzang zullen aanheffen. Er heerscht groote en algemeene geestdrift voor het plan. De Kaap en Transvaal hebben al elk 5000 pond sterling toegezegd. Generaal Botha zoowel als dr. Jameson steunen het plan. Het Algemeen Nederlandscb Verbond en de Hollandsche scholen te Stellenbosch hebben verschillende tafereelen op zich genomen. De Maleiers in Kaapstad stellen er prijs op, de komst hunner voorzaten onder een hadji voor te stellen. Trouwens, vor- schillende personen zullen optreden in de rol van hpnne stamvaders. Onder degenen die voor de muziek zullen zorgen vermeldt de «Timesn ook een musicus met den toepasse lijk naam Jan Luyt. De geheele tweedaagsche voorstel ling zal gegeven worden in de open lucht op een prachtig terrein met den hoogen tafelberg op den achtergrond, aan de andere zijde in de verte het wijde »veld« en de hoogten van Stel lenbosch in bet verschiet. De optoch ten zullen zich aldus bewegen langs de Tafelbaai van de Adelaide straat tot het oude fort, door Jan van Riebeek gebouwd. In November, als de vertooningen gehouden worden heeft men te Kaap stad altijd heerlijk weer. Het Biitsche Lagerhuis heeft een voorstel van Sir Edward Assoon, om toestellen vour draadlooze telegraphie verplicht te stellen voor alle schepen die passagiers vervoeren, in tweede lezing aangenomen met 299 tegen 190 stemmen. De voorsteller wees op het voor beeld van het stoomschip Triest, welks passagiers hun behoud alleen aan draadlooze telegraphie te danken had den. Nationale tentoonstelling voor Huisvlijt. De Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, welke, uitgaande van den Volksbond tegen Drankmisbruik, ge durende geheel dezen zomer te Scbe- veningen zal worden gehouden onder eere-voorzitterschap van Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Hendrik, is thans geopend. De opening was feestelijk en gal tegelijkertijd blijk van de booge 20) DOOB "Daar hebt gij gelijk in, maar dit moet dunk mij tevens bewijzen, dat het onderwaterzetten geheel overbodig is, dat ook zonder dat, de vijandelijke artil lerie niet door onze polders kan trekken.// //Dit is nu weer wat te kras gespro ken. Ten eerste zou hij alsdan des nachts groote massa's infanterie in het land achter de linie kunnen brengen, wat natuurlijk altijd min of meer gevaarlijk voor ons is. Vervolgens als de slooten voor den indringer zichtbaar waren, zou hij daarvan gebruik kunnen maken om zijn gesehut op platboomde vaartuigen te vervoeren naar het punt, waar hij ons aanvallen wil of van waar hij kans ziet in het land door te dringen. Van onze zijde zou dan, om dit te ver hinderen, groote waakzaamheid en in spanning noodig zijn en daar ons leger niet sterk genoeg is om uitgebreide liniën op deze wijze te bewaken, zoo sparen wij door de inundatiën vele troe pen, die thans voor andere doeleinden beschikbaar blijven. Bovendien, een mensch kan zeer waakzaam zijn, en van zijn waakzaamheid gedurende dat eene oogenblik, hangt soms het behoud van het gansche land af, terwijl het water steeds op zijn post is en altijd zijn plicht betracht.// //Behalve des winters al de themo- meter eenige graden onder nnl aan wijst.// «Ook dan is het zoo goed als onmo gelijk, dat men met gunstig gevolg over het ijs een inval zou kunnen doen. Wij trachten ten eerste, door het water voortdurend in beweging te houden, het bevriezen te voorkomen en helpt dat niet meer, dan kunnen wij geulen in het ijs hakken en het hier en daar laten springen. Bovendien is het weer in ons land nooit te vertrouwen heden vriest het, en morgen dooit het en schijnt de zon, dat men zou wanen in de maand Augustus te zijn. Onder die omstandigheden blijft het een zeer gewaagde onderneming voor een leger om over het ijs in een land te dringen, waar het zeker weet, zeer slecht te zullen worden ontvangen en alle kans heeft van honger en koude om te ko men. Onmiddelijk van alle zijden aan gevallen en teruggedrongen, uit den aard der zaak niet overwegend in aan- tal, zal het zeker tot de wonderen behooren, indien een, onder deze om standigheden in het land gedrongen vijandelijke legermacht haar doel be reikt. Alleen reeds het voorwaarts trekken over het ijs tusschen het vuur van twee of meer forten door, behoort in onzen tijd van achterladers en snelvuur tot de strategische onmogelijkheden me neer. «Wij kunnen dus volgens uwe mee ning gerust zijn.// //Als het leger zijn plicht doet, en daaraan valt niet te twijfelen, het zal méér doen, dan zijn plicht, dan kunt u naar mijn bescheiden meening het hoofd er gerust bij neerleggen. Ik ge loof echter, dat de Amsterdammers zich volstrekt niet tevreden zullen stellen met rustig den loop der dingen af te wachten. De geschiedenis vermeldt op menige bladzijde het kloek en man moedig gedrag der afgevaardigden van Amsterdam, in tijden, dat de regee- ringsleden der andere gewesten dee moedig het hoofd wilden buigen voor den overheerscher en vrijheid en vader land verloren gaven. Alleen het woord van een afgevaardigde der hoofdstad was voldoende, om den gezonken moed van het Nederlandsche volk weder aan te wakkeren, het vertrouwen in zich zeiven te doen herwinnen en de oor logskans te doen keeren. Ook thans zal Amsterdam toonen, dat 't het bolwerk onzer onafhankelijk heid is, het zal toonen wat een groote stad vermag, wier bevolking bezield is met het onwrikbaar voornemen hare vrijheid en hare rechten te handhaven, het zal toonen welke offers een moedige bevolking weet te brengeD, om te zege vieren. 't Is het oude Amsterdam nog, al steekt het in een nieuw gewaad.» »Ik geloof, dat gij gelijk hebt. Parijs heeft het bewijs geleverd, dat het mogelijk is, zich tegen een machtigen vijand te verdedigen. Alleen door hon ger is het gevallen. Onze verdedigings middelen zullen zeker even goed zijn, als die der Parijzenaars, en zoolang het kanaal in onze macht blijft, kan geen vijand ons uithongeren.» "Gebrek aan levensmiddelen behoe ven wij niet te vreezen.// »Dan is er ook geen reden omniet met vertrouwen de toekomst te gemoet te treden.» //Zeker, binnen drie maanden telt ons leger twee maal honderdduizend geoefende soldaten, of ik zou mij groote- lijks in de vaderlandsliefde onzer Hol landsche jongens moeten bedriegen. Kan het leger, met dat deel der schut terij, hetwelk eenigszins geoefend i3, den vijand tot dien tijd tegenhouden, dan geloof ik, dat wij het hem warm genoeg kunnen maken. De uitvallen van het Nederlandsche leger zullen, vertrouw ik, die der Parijzenaars in de schaduw stellen. En wij papa, wij, jongens van het Gooi, zullen de treinen des vijands laten rollen, dat het een lust heeft. Hij zal er zoowaar nog toe komen, zijn erwtenworstsoep met vrachtkarren van den IJsel te moeten aanvoeren, of ik heet geen Daan meer. Leve het dynamiet!en onze Truida, die ik geloof, dat daar juist van pas met het ontbijt de vesting nadert. Wij zullen het alle eer aan doen, mogelijk is het heden de laatste maal, dat wij zoo vreedzaam en op ons gemak kunnen dejeuneeren.» »Waar denkt ge aan! Gij zult toch heden nog niet vertrekken?» «Heden nacht zonder verwijl waarde heer. Wij zullen aanstonds eens gaan vernemen tot hoever de ulanen reeds doorgedrongen zijn; dieheerennaderen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1