Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. beteekenis, welke aan deze Tentoon stelling mag worden toegekend. Minis ter Talrna bield een voortreffelijke openingsrede en liet niet na daarin op de meest gelukkige wijze in het licht te stellen de beteekenis, welke in zoo menigerlei opzicht van de huis vlijt uitgaat, welke zij sociaal, econo misch en ethisch in haar programma voeren kan. De rondgang der gasten bij de ope ning deed reeds onmiddellijk zien hoe veel zorg aan deze tentoonstelling is besteed en met hoeveel voldoening de organisateurs op hunne thans vol tooiden arbeid mogen terugzien. Het ontbrak dan ook den eersten dag niet aan bewondering voor het vele, dat daar uit alle deelen des lands bijeen is gebracht en dat wel het beste be wijs is voor de groote kunstvaardigheid en het werkelijk innerlijk gevoel en smaak, dat bij ons volk in het algemeen nog wordt aangetroffen. Geeft de eerste afdeeling een meer theoretisch deel van handenarbeid en huisvlijt in ons land, en stelt afdeeling 11. welke de buisvüjtschool met jonge en met meer gevorderde leerlingen doet zien, de praktijk daar tegenover; laat de derde de historische afdeeling genieten van de rijke schatten van voorbeelden, welke het verleden geeft, met de vierde afdeeling begint op de meest gelukkige wijze de reeks der eigenlijke huisvlijt inzendingen. Afdee ling IV toch is de afdeeling van de houtbewerking en de metaalbewerking, en het is in beide onderdeelen, dat men de schoonste producten te aan schouwen krijgt. Zoowel zeer vernufti ge machines als keurig koperzaagwerk voor voorwerpen van smaak en voor voorwerpen van gebruik, toont de kracht van goede metaalbewerkers, en de keurigste voorwerpen, van de groot ste tot de kleinste toe, in hout, doen zien hoezeer op dit gebied in Neder land veel schoons aan te wijzen valt. Afdeeling V geeft kunstig riet-, touw- en stroovlecbtwerk te aanschou wen in afdeeling VI is een ontzag gelijke hoeveelheid van nuttige en fraaie handwerken bijeengebracht; in afdeeling VII zijn schilderijen en tee- keningen en keurige photo's nevens enkele fraaie producten van boetseer en kleiarbeid; in afdeeling VIII treft men eene bijzondere collectie aan van voorwerpen, vervaardigd uit postzegels, sigarenbandjes of waardelooze grond stoffen. Over het algemeen staat dit knutselwerk in veler oordeel niet hoog aangeschreven, doch bier ziet men de voorbeelden, dat ook daarbij artisiteit aanwezig kan zijn. Vermelden wij ten slotte nog afdeeling IX, de afdeeling der verzamelingen, en de zeer uitge breide afdeeling X, waar een groot aantal gestichten en instellingen van de meest uiteenloopende aard collectief hebben ingezonden. Het buitenland, dat bij de opening reeds van zijn belangstelling deed blij ken door de aanwezigheid van meer dere gezanten, neemt met het koloniale deel de afdeeling XI in beslag. Dank zy de volhardende werkzaamheden van de betreffende commissie, zijn zoowel de Oost als West uitnemend vertegen woordigd met inzendingen, waarvan de originaliteit geen nader betoog be hoeft. Van het buitenland trekt vooral de Oostenrijksche stand, met mede werking der Regeering tot stand ge bracht, de aandacht, terwijl niet min der de Zweedsche hoerenkamer be wondering verdient. Duitschland komt met een uitgebreide reeks van particu liere inzendingen, eveneens uitnemend uit; Noorwegen en Denemarken zijn ook goed vertegenwoordigd. Wij ver melden voorts nog Spanje met schit terend handwerk, Frankrijk, Schot land, Turkije en de Ardennen, die alle medehielpen tot een fraai geheel. De laatste afdeeling der Tentoon stelling eindelijk geeft een aanschou welijk beeld van wat de huisvlijt in de samenleving beteekent. In de zaal treffen wij nog tal van bijzonderheden aan, als het zeer eigen aardige Gzaar Peterhuisje uit Zaandam, het Óu'lhollandsche weefinterieur, de Markerkamer, de Friesche kamer van Neeltje lettinga., de vertooning van Salorao's rechtspraak en niet te ver geten de afzondelijke kunstzaal met een prachtige collectie schilderijen. In den tuin zien wij een Zaansche windmolen in miniatuur, een groote motorboot, geheel huisvlijtwerk, die over zee naar hier gekomen is, en het hutje van de Friesche heide, het welk propaganda maakt voor hetzegen- rijke werk van Ds. Visscher uit Rot- tevalle. Voor afwisseling is er tevens gezorgd den geheelen dag is er muziek van een aardig buitenlandsch troepje; in de restaurant zal zoo nu en dan Kokadorus zich doen hooren en in het theesalon zijn een reeks van ar tistieke matinée's met veel zorg voor bereid. Scheningen telt in dit seizoen wer kelijk iets van beteekenis meer. Ontsmetting of onteigening. De minister van Binnenlandscbe Zaken bestrijdt in een nota naar aan leiding van het eindverslag over het wijzigingsontwerp der wet tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten, de meening, dat het ontwerp tegen den opzet er van ingaat. De strekking van het voorstel, de bevordering van de ontsmetting is gebleven. Het ont werp zal een gunstigen invloed heb ben, omdat, naarmate meer ontsmet tingsdiensten zijn opgericht, de noo- delooze onteigeningen vanzelf kunnen verminderen. Immers indien de ge neeskundigen kunnen rekenen op een behoorlijken ontsmettingsdienst, zullen zij hun adviezen tot onteigening gaan beperken. En als gevolg hiervan zullen de kosten voor het Rijk van onteigening en vernietiging ook verminderen. Opneming van tuberculose in deze wet zou bezwaarlijk gaan, zonder dat vooraf vaststond of de wet op die ziekte zou kunnen worden toegepast. Voor twijfel is in dezen alle reden. sans gêne, 't zou me niets verwonderen als zij heden avond in Apeldoorn of Amersfoort kwartier maakten.// //Maar dat is ongehoord meneer!// riep oom Willibald, door den schrik zijn koffie omwerpende. Wordt vervolgd). Burgemeester en wethouders van Amersf. brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag, den 28e Juli van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur ten Stadhuize, bij den Burge meester gelegenheid bestaat tot het inleveren van candidaten ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad van Amersfoort in hetllle kiesdistrict, ter voorziening in de vacature ontstaan door de ontslagname van den heer Th. Sanders. De formulieren van de opgaven van candidaten zijn ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar van af heden tot op den dag der verkiezing. Deze opgaven moeten inhouden de namen, de voorletters en woonplaatsen van de candidaten en onderteekend zijn door minstens 15 kiezers uit ge meld district. De stemmng en herstemming zoo noodig zullen plaats hebben op 9 en 19 Augustus d. a. v. Amersfoort heeft weder het ver lies van een zijner algemeen geachte burgers te betreuren. De heer H. W. de Heus jarenlang hoofd der openbare school aan de Hellestraat, en directeur der Rijks Normaallessenalhierisheden nacht plotseling op 76jangen leeftijd overleden. Uitnemend paedagoog, ge noot de tusscbenschool aan welker hoofd hij vroeger stond een zoo groote roep van degelijk onderwijs, dat vele stadgenooten, hoewel maatschappelijk niet voor den school aangewezen, hem het eerste onderricht hunner kinderen toevertrouwden. Ook een groot aantal onderwijzers danken hem hunne oplei ding. Woensdag jl. waren velen op Nimmerdor samengekomen om den velddag van het Heilsleger bij te wonen. Naar gissing waren er meer dan 10000 menscben op het terrein. Op verschillende plaatsen werd gesproken en gezongen. Muziek en zang voldeden goed en getuigden van veel oefening. Voor zoover we weten hebben er geen ongeregeldheden plaats gehad. De beeren M. L. Celosse en P. S. R. Wolterbeek zijn gekozen tot voorzitter en vice-voorzitter van het plaatselijk Nutsdepartement. In plaats van den heer A. M Tromp van Holst, die niet herkiesbaar was, is de heer W. H. Kam tol lid van de commissie voor beheer van de Fröbelschool benoemd. De tuinpartij van H. M. de Koningin-Moeder, welke door het over lijden van Prinses Marie enkele weken is uitgesteld, is thans bepaald op Dinsdag 26 Juli e.k. Mej. G. J. R. die op 4 Juni 1.1. het ongeluk bad in »café Centraal« van de derde verdieping door een koekoek te vallen heeft j I. Dinsdag het St. Elisabeths gasthuis geheel hersteld verlaten en is naar haar ouderlijk buis te Arnhem teruggekeerd De heer G. IC. G. van Aken is aangezocht deel uit te maken der jury bij het op Hemelsvaartsdag i911 te Rhenen te houden concours van oen Utrechtschen bond van Harmonie- en fanfarekorpsen. In de Woensdagavond gehouden vergadering van «Handel en Nijver heid" kon omtrent het bestuursvoorstel tot reglementswijziging geen beslissing worden genomen, daar behalve twee bestuursleden slecht één lid was opge komen. De Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarige in het huisgezin »Zandbergen« heeft van een belangstellende onbekende een gift van Duizend gulden ontvangen. Het aantal Kilo's boter onder rijks controle aan de botermijn j.l. Dinsdag aangevoerd bedroeg 12575. De prijs was fl.80 a f 1.20. Woensdag moesten twee man den visch door den Keurmeester worden afgekeurd, die onder politie toezicht voor consumptie onbruikbaar werden gemaakt. Twee minderjarige, een jongen en een meisje in de hoofdstad zwer vende aangetroffen en door de Amster- damsche politie naar hier geleid, wer den door de politie hier overgenomen en op transport gesteld naar hunne woonplaatsen Meppel en Winschoten Aan het jaarverslag var. het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis alhier, loopende over het tijdvak I April 190931 Maart 1910, ontleenen wij het volgende: Het jaar is niet rijk geweest aan gebeurtenissen, waar'door het algemeen overzicht zeer kort kan zijn. Ter ge legenheid van het heugelijke feit der geboorte van Prinses Juliana op 30 April 1909, werden door den genees heer-Directeur, ook namens het Bestuur en de Eerw. Zusters, telegrammen van gelukwensch gezonden aan Z. K. H. Prins Hendrik en aan H.M.deKoningin- Moeder. Namens beiden werden tele grammen van dankzegging ontvangen. De «bloemendames» brachten alssteeds aan de zieken bloemen en vruchten. In afwijking van andere jaren, werd met Kerstmis geen Kerstboom geplant, maar werden de zieken op versnape ringen onthaald. Een woord van dank aan deze dames vinde ook thans we derom hier een welverdiende plaats. Het aantal Zusters, in het Ziekenhuis werkzaam, bedraagt thans 15. Het statistisch overzicht is als volgt Op 1 April 1909 waren in verpleging 26 patiënten, waarvan 15 m. en 11 r.van 1 April 1909 tot uit. Maart 1910 werden opgenomen234patiënten, n.l. 109 m. en 125 vr. liet aantal verpleegdagen steeg tot 9471gemid deld 36.4 dagen per patiënt. Overleden zijn: ISm.en 17 vr.patiënten, totaal32. Onder de patiënten bevonden zich 131 Hervormden, 120Roomscb Katho lieken, 3 Oud Katholieken en 6 Isra ëlieten. Aan de Isr. verpleegden werd weder gelegenheid gegeven om spijzen, enz. te verkrijgen, volgens ritueel voor schrift bereid. In 98 gevallen werd operatieve hulp verleend. Voor zoover du kon geschieden zonder storing der geregelde verpleging in het Ziekenhuis, werd aan aanvragen om Zusters in buitenverpleging te zenden, voldaan, doch wegens het beperkte aantal Zus ters moest dit meermalen worden ge weigerd. Er werden echter Zusters gezonden 141 maal voor dag- en naclit- verpleging; 31 maal voor nachtver- pleging en 8 maal voor dagverpleging. In het Bestuur kwam alleen verande ring door het vertrek van mevrouw de Wed. ThiesLagerwey; haar plaats bleef onvervuld. Aan het einde van het verslag wordt dank gebracht voor de groote toe wijding door de Zusters in hel belang der zieken aan den dag gelegd, even eens aan de heeren doktoren, voor hun goede zorgen en groote welwil lendheid, en aan het Bestuur der Gemeente voor de medewerking, maar inzonderheid aan de inwoners van Amersfoort en omliggende gemeenten voor den steun en de hulp, welke het Bestuur mocht ondervinden en als on ontbeerlijk voor den goeden gang van zaken ook in de toekomst moge onder vinden ter instandhouding van het Ziekenhuis, waar zooveel lijdenden en zieken herstel en leniging van smarten zoeken en vinden. Eembode Dinsdag j 1. behaalde onze stad genoot. de jongeheer H. P. J. de Rooy, liet diploma van de Electro-Technische School te Amsterdam. Van de 21 leerlingen, die dit eindexamen aflegden, was hij de jongste, terwijl bij als num mer 1 slaagde, met lof. Lijst van Brieven en Briefkaarten geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Amers foort, over de le helft van Juli 1910. Brieven Binnenland. Maatschappij Hera Amsterdam Kluit J. Boldert Enschede J. v. d. Hoek Gorinchem v. Driesseu Nijmegen Joh. Freem Rotterdam Brieven Buitenland. A. Schuilenburg Menes Briefkaarten Binnenland. C. Oostrom A. Kluit Amsterdam Heistsinge Mej. M. v. d. Bosch HolTslag Mej. A. Keilman 's Gravenhage. Mej. J. v. d. Berg L. v. d. Burg Nijmegen C. van Loenen Legerpl. bij Zeist l Briefkaart zonder adres. Briefkaarten Buitenland. Mej. C. Steeg Cöln? M. G. Gautbier Londen 22 drukwerken. Maandag 18 Juli zal door de Amersfoortsche Muziek vereeniging, Directeur den heer J. A. Jochems een Concert worden gegeven in het plant soen, aanvang 8 uur. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen geopend is de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, Langestraat2. Door tot nu toe onverklaarde oorzaak had een koetsier van den stalhouder W. gisteren avond het ongeluk rnet den disselboom van een door hem gereden bi ik tegen de de spiegelruiten van het parapluie- magazijn van den heer Spiekerman te rijden, waardoor deze totaal verbrij zeld werden. Het plaatselijk Nutsdepartement hield Donderdagavond in Amicitia eeri algemeene leden vergadering onder voorzitting van den lieer M. L. Celosse. Rekening en verantwoording over 1909'10 werd behandel/1. In totaal sloot de rekening met een bedrag van f2773,98 in ontvangstenen uitgaven. De heeren J. J. Heerma van Vos, D. J. G. Kam en R. G. Rijkens werden gekozen om de rekening na te zien. Aan de orde kwam nu de begrooting voor 1910'11, die werd vastgesteld op een bedrag in totaal aan onvang- stpn en uitgaven van f2266,10. Uit het voorgelezen verslag van de Commissie voor de Volksbibliotheek bleek, dat er steeds zeer groote ambitie voor het lezen blijft bestaan, blijkende o.a. uit het feit, dat er in het afge- loopen boekjaar 11000 boeken zijn uitgegeven. De Commissie bracht iri haar verslag dankbaar hulde aan den heer B. A. van Ruiven, die meer dan 25 jaar lid der commissie voor de volksbibliotheek is geweest. Namens het bestuur is aan genoemde heer een dankbetuiging gezonden. In de commissie voor de bibliotheek werden herkozen de heeren J. van der Horst Bruijn en A. H. Tromp van Holst en gekozen de heer G. J. Slothouwer. Eveneens werd rekening en verant woording van de bibliotheek commissie goedgekeurd. De heer Wolterbeek stelde voor urgentie te verleenen voor een voor stel tot reglementswijziging. Hierdoor werd het mogelijk de commissie van beheer van de Fröbelschool met twee leden nit te breiden. De heer Wolterbeek stelde in het licht het wenschelijke van het in die commissie zitten van een of twee dames. Dit voorstel werd aangenomen. Hierna deelde de voorzitter de samenstelling van het bestuur mede, waarna de vergadering gesloten werd. De regelingscommissie van het Kegelconcours in de Sociëteit »Ver- eeniginga biedt aan de deelnemers a s. Dinsdagavond een concert aan door de stafmuziek van het 1e regiment huzaren in den tuin dier sociëteit te geven. Zij die tot dusverre verzuimde op dit concours hun geluk te beproeven, dienen zich te haasten daar van de 4500 kaarten nog slechts plus minus 1500 beschikbaar zijn. Voor de eerste prijs staat op 't oogenblik een kaart met 40 houtendaarop volgen twee met 39. één met 38, twee met 37, zes met 36, vier met 35. vijf met 34, drie met 33, twee met 32, twee met 31 en twee met 30. Er is dus nog wel een kaartje te wagen. Op beleefd verzoek van_ den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 17 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. G. Munter, Ev. Luth. Pred. te Woerden. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Zogegebouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. 10'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Gercforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5Vi uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsing el). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforni. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Woensdagnamiddag, omstreeks 7 uur, had te Soest een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De '13 jarige zoon van den heer P. A. v. H. kreeg van een paard een slag tegen borst en kaak, waardoor hem een paar tanden uit den mond geslagen werden. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen voor den getroffene, die geheel buiten kennis werd opgenomen, doch gelukkig kwam hij weer spoedig tot bewustzijn en is thans redelijk wel. Hij schijnt het beest wat geplaagd le hebben", door het tegen de achter- pooten te slaan. Maandagavond omstreeks 8 uur reed de automobiel van den heer R. te Baarn op den straatweg tusschen het Kon. Paleis en den Oranjeboom onder de Gemeente Baarn voorbij een tweetal aan elkaar gekoppelde wagens met hooi, toen daar oriveiwacbts de 11 -jarige E. v. d. H., wonende alhier, tusschen uit kwam loopen. De auto kon niet meer stoppen en reed den jongen omver, met het gevolg, dat hij voor dood werd opgenomen. Onmiddel lijk werd hij naar Dr. Schoonenbeek te Soest vervoerd, bij wien hij wel dra den geest gaf. De automobilist treft geen schuld aan dit ongeluk. In het hótel-Stein aan het Hoof- spui te 's-Gravenhage had een boer uit Duitsch Zuid-West-Afrika intrek genomen, nadat bij in Duitschland by eene bankinstelling, waar hij zijn geld had staan, een bedrag van 24,060 Mark had opgenomen, ten einde daar voor in Afrika grond te kunnen koopen. De bótel-conducleur van bovenge noemd hotel, die bemeikt had dat de Duitscher een groot bedrag aan geld bij zich droeg, wist zich bij hem in te dringen en te zamen werd toen een flink glas gedronken. Vervolgens bracht de bótel-conducleur hem in aanraking met een Duitsche vrouw in de Krayen- hoflstraat, met wie de conducteur samenleefde. Het drietal ging daarop voort met diinken, met het gevolg dat de Duitscher zwaar beschonken werd. De vrouw begaf zich met den dronken man naar een kamer in het hótel en bleef daar den ganschen nacht bij hem. Ook de hötel-conducteur vroeg en verkreeg van den eigenaar toestemming den nacht in het hótel door te brengen. Den volgenden morgen zes uur is hij met de Duitsche vrouw naar hun gemeenschappelijke woning in de Kray- enboffstraat gegaan en daarna spoor loos verdwenen. Eerst des middags werd de boer uit zijn roes wakker en bemerkte toen weldra dat hij bestolen was. De bin nenzak van zijn jas was opengescheurd en van de 24,000 Mark aan bankpa pier was niets meer te vinden! De politie spoorde de vrouw op, bij wie een biljet van 100 Mark werd ge vonden. Zij beweerde, dat zij dit van den bestolene had gekregen, doch deze ontkent dit. De vrouw is ter beschikking van de justitie gesteld. Men doet thans pogingen om den verdwenen hótel- conducteur op te sporentot dusver echter te vergeefts.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2