BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. 0 Rijkspostspaarbank. Het aantal brieven bandelende over dienstzaken, geadresseerd aan den Directeur der Rijkspostspaarbank, met bijvoeging van diens familienaam, neemt dermate toe, dat hij zich, in het belang der schrijvers genoopt ziet, voor zoodanige adresseering te waarschuwen. Alleen brieven gericht aan den Directeur der Rijkspostspaarbank te Amsterdam, zonder meer, zijn vrij van port. Voegt men echter aan het adres diens familienaam toe, dan wordt de brief als van persoonlijken aard be schouwd en uit dien hoofde niet alleen met port bezwaard, doch loopt men ook de kans, dat het schrijven, bij diens afwezigheid, inzonderheid bij verlof, eenigen tijd onbehandeld blijft. Middenstand. Donderdag vergaderde te 's-Graven- hage de Staatscommissie voor den Middenstand in het gebouw van de Directie van den Landbouw. Behandeld werd een conceptwets ontwerp houdende maatregelen ter bevordering van contante betaling Aangezien hiermede de verschillende onderwerpen welke bij de Commissie aanhangig waren, zijn afgehandeld, besloot de commissie haar verdere werkzaamheden op te schorten tot na de verschijning van het rapport der Enquête Commissie. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Woensdag 3 Augustus 1910 des namiddags te half twee ure. 1. Benoeming van onderwijzeressen in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat, en de openbare lagere scholen 3e soort in de Koningstraat, de Puntenburgerlaan en de Beekstraat. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer A. Gaas beek (onderwijzer O. L. School Beek straat). 3. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een lid der Commissie van Toe zicht op bet lager onderwijs (vacature de Meyere). 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing der 6e klasse der Jongensschool. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende de loonen van werklieden, werkzaam aan de Gas fabriek, bij de reiniging en de fabricage. 6. Vooistel van Burgemeester en Wethouders betredende de jaarwed den van het personeel van politie. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende de splitsing der klassen der Hoogere Burgerschool en tot versterking van het personeel der Hoogere Burgerschool door de aanstelling van tijdelijke leerkrachten voor den cursus 19101911. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Nederlandscbe taal en letterkunde en de geschiede nis, en van een tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1910—1911. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot machtiging van hun college tot onderhandsche verhuring van een perceel weiland te Hoogland. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot machtiging van hun college tot verkoop van een partij veldkeien. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verharding van den weg van de Kleine Koppel naar het terrein der gemeentereiniging. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van den naam voor de nieuw aangelegde laan voor het huis van den heer De Groot. 13. Voorste! van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de rooilijnen voor de Ringlaan en voor Algemeen maakte meD zich bezorgd over de onvoldoende opruiming van het terrein om de forten; het werk viel schrikkelijk tegen. Hoewel er dag en nacht gearbeid werd en er zelf een aantal locomobielen ter plaatse aanwezig waren, waar de meeste en zwaarste boomen moesten geveld wor den, had men nog slechts een onbe duidende strook gronds om ieder fort gezuiverd. I W»rdt ttrtolgd). de nieuw aangelegde laan (Paulus Buyslaan). 14. Onbewoonbaarverklaring van de perceelen Hellestraat No. 32, 36, 38, 40, en St.-Janskerkhof 19 en 21. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende: le een be roep ingesteld door R. de Haas tegen de afwijzende beschikking door Burge meester en Wethouders op eene bouw- aanvrage gegeven en 2e een verzoek tot wijziging van de rooilijn voor het perceel Langestraat 86. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een beroep ingesteld door A. Buitenbos tegen eene afwijzende beschikking door Burgemeester en Wethouders op eene bouwaanvrage gegeven. 17..Benoeming van een stembureau ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in bet derde kies district. 18. Vaststelling van het 4e en 5e gedeelte van het primitief kohier der inkomstenbelasting 1910. Herstellingsoord «Klein Zandbergen." Het bestuur der maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin »Zand- bergena, bij Amersfoort, beeft thans te Nunspeet, op de Veluwe, een huis mogen inwijden, hetwelk onder den naam «Klein-ZandbergeiK, bepaaldelijk bestemd is tot opneming van kinderen die lijdende zijn aan begin van tuber culose. Door hulp van goede vrienden is namelijk dit huis, te midden van de gezonde boschstreek, aan de maat schappij in gebruik gegeven en ook van het noodige huisraad [voorzien, terwijl men nog hoopt op toezendingen van speelgoed enz., om aan de kleinen wat bezigheid te verschaffen. Nadat bet geheele bestuur en eenige genoodigden in deri tuin van dit nieuwe huis waren saamgekomen, hield de voorzitter, ds. A. J. Adriani, eene toespraak, waarin hij met erkentelijk heid gewaagde van den steun, dien het bestuur had ondervonden om deze nieuwe stichting mogelijk te maken. Herhaaldelijk had het bestuur het langzaam wegkwijnen van kleine tuber culoselijders moeten zien, doch thans hoopt het, dat hun verblijf in deze gezonde omgeving, onder de goede zorgen van dr. Schut en de gediplo meerde pleegzusters, heilzame gevol gen zal hebben en menig jong leven behouden. Daarna werd een bezoek gebracht aan het huis zelf, waarin reeds drie kinderen zijn genomen, die het daar wat goed hebben. De geheele inrichting bleek bijzonder practisch te zijn en beantwoordt aan de eischen der nieuwere gezondheidsleer. Blijft »Zandbergen« zelf steeds be hoefte gevoelen aan veler belangstelling en steun, in niet miuder mate hoopt men daarop nu ook voor »Klein-Zand- bergena. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren ds. A. J. Adriani, voorzit ter; J. H. A. A. Kalff, vice-voorzitter; inr. J. Winkel Jr., secretaris; en L. S. Gerard van Sysen, penningmeester. Dinsdagavond is in een leden vergadering der R. K. Coöp. Vereeni- ging »De Voorzorg» omgezet in eene spaarkas die den naam draagt van »R. K. Spaarkas*. Alhoewel de spaarkas geheel afgezonderlijk staat en ten doel heeft de spaarzaamheid te bevorderen van alle Katholieken, is zij aanverwant aan den R. K. Volksbond. De statuten werden in deze verga dering, die werd bijgewoond door Mr. H. W. J. M. de Jong, en als rechts kundig adviseur van de vereeniging is opgetreden, goedgekeurd, waarop de Kon. goedkeuring zal worden aan gevraagd. De commissie van toezicht bestaat uit de heeren Mr. de Jong, Dr. J. W. Jorissen, Th. ter Maat en Joh. Hamers. Een bestuur werd gekozen bestaande uit de heeren A. A. van Ooijen, Tb. Verhaar, J. Beus, W. van Roeien, C. van Bartele M. van Groenesteijn, S. Kraan, J. van Nooit en C. J. van den Heuvel. Aan het eind van de vergadering werd een woord van dank gebracht aan de heeren commissarissen van toezicht voor hunne bereidwilligheid waarmede zij hunne functiën op zich genomen hebben en met vol lof ge sproken over den onverdeelden ijver die Mr. de Jong reeds tot nu toe aan den dag heeft gelegd om de spaarkas daar te brengen waar zij thans is, waardoor hij voor een groot deel de eer toekomt dit groote sociale werk, ten gunste vau den werkman tot stand te hebben gebracht. AtnersfDagbl Bij de verkiezing voor den Gemeenteraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken door den heer Th. Sanders, werden jl. Donderdag candidatenlijsten inge leverd voor de heeren M. van Heioma J. Hofland en W. H. Kam. De stemming heeft plaats op 9 Augustus. De leerlingen der hoogste twee klassen van de openbare Lagerescholen Beekstraat en Koningstraat brachten Donderdag een bezoek aan Amster dam en onder meer aan »Artis«. Zondag 31 Juli zal om het kampioenschap van Nederland op den weg, uitgeschreven door den »Neder- landschen Wielerbondworden gere den over een afstand van 50 K.M. Begin en eindpunt zijn bij het café »De Hertekop« aan den Arnhemschen weg alhier. De wedstiijd begint om 1 uur 10 min. Er hebben zich 47 deelnemers aangemeld. Om d.20 zal aldaar ook de wedstrijd voor nieuwelingen beginnen over een afstand van 25 K.M. Hiervoor hebben zich 75 deelnemers aangemeld. Dinsdagavond bracht mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, met den Vicaris-generaal en den Deken van Utrecht een bezoek aan het thans voltooide St. Alphonsus retraitenhuis bijBirkhoven en betuigde zijn tevredenheid over de zeer prac- ttsche inrichting van het gebouw. Na het vertrek der bezoekers werden de kapel en de lokalen ingezegend door den Paler-provinciaal. Aan de Centrale bolermijn werd Dinsdag aangevoerd 10300 Kilo onge zouten en '1775 Kilo gezouten fabrieks boter onder Rijks-keur. De prijs was f 1.13 a f 1.24. Van de derde groep leerlingen der Hoogere Burgerschool te Amers foort, die van Maandag tot Woens dag deelnemen aan het mondelmg eindexamen zijn geslaagdR. N. Bar von Hemmersweil, Ch. W. F. Paine Strieker, C. J. Holst van Ingen, W. Strick van Linschoten, G. A. Schone en O. G. J. Gorter. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen: een brandkastsleutel, inde tram gevonden; een zilveren lepeltje, door den Reinigingsdienst in het huis vuil aangetrolleneen parapluie, een Teddy-beer, een sportgordel eri een ledige portemonnaie, op den openbaren weg gevonden. Door de agenten van politie alhier is het volgend schrijven verzonden aan de leden van den gemeenteraad: »Geven met verschuldigden eet bied te kennen, ondergeteekenden, alle agenten van politie te Amersfoort: dat zij met een gezin van het salaris dat zij ontvangen niet in de nood zakelijkste behoeften kunnen voorzien, en alzoo geen eenvoudig burgerlijk bestaan er van kunnen hebben; dat bij overlijden van een agent, vrouw en kinderen geheel onveizorgd achter blijven; redenen waarom zij, onder aanbie ding van bijgaande memorie van toe lichting u verzoeken, het salaris van iederen agent van politie in deze ge meente te willen verhoogen, en bij overlijden van een agent het pensioen waarop hij zelf recht heeft, uit te doen keeren aan de vrouw en kinderen, of bij reeds vroeger overlijden der echt- genoote aan de minderjarige kinderen. 't Welke doende, Alle agenten van politie te Amersfoort. In eene Donderdagavond gehou den bijeenkomst van gemeentewerk lieden werden deze door den heer N. van Hinte uit Rotterdam aangespoord geen genoegen te nemen met de door het Dagel. Bestuur der gemeente voor gestelde loonregeling, doch aan te dringen op een minimum van f 10. per week, zooals ook door de direc teuren was voorgesteld. Besloten werd een adres in dezen geest aan den gemeenteraad te zenden. Naar men ons mededeeld zijn gisteren Vrijdagavond de laatste kaar ten voor de vrije-baanwedstrijd in het kegelconcours verkocht. Er moeten nu nog 417 kaarten afgeworpen wor den, waartoe tot Dinsdagavond 12 uur gelegenheid bestaal. Alsdan wordt bet concours definitief gesloten. De corps wedstrijd zal a s. Donderdagavond plaats vinden. Met ingang van 1 Augustus wordt aan het post- en telegraaf kantoor alhier werkzaam gesteld als rijkstelefornste mejuffrouw G. Th. Mur- kens, thans rijkstelefoniste te Amster dam. In de vacature, ontstaan door het eervol ontslag op verzoek, verleend aan de hulptelefoniste mej. W. C. H. van den Burg, wordt tijdelijk voorzien door een gedetacheerd ambtenaar. Uit de legerplaats bij Zeist wordt tegen Dinsdag 2 Augustus voor de militairen, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M de Koningin- Moeder, een groot feest voorbereid. 's Morgens om 6 uur militaire reveille door de gezamenlijke tamboers en hoornblazers. Daarna marcheeren met de muziek het kamp rond van 9 tot 10 uur voetbalwedstrijd; om 12 uur groote parade door de kampeerende troepen; om 1'/» uur verzamelen en opstellen van de deel nemers aan de wedstrijden, bestaande uit: toristeken, hinderniswedstrijd, estafettenloop, bivak-kook wedstrijd, kruiwagenwedstrijd touwtrekken, sleg- slaan, graafwedstrijd. Om 5 uur concert door het muziek korps van het reg. genietroepen en de zangvereeniging »Geniekoor«. Om halfnegen bioscoop-voorstellingen tot slot om 10 uur vuurwerk. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 31 Juli geregeld als volgt: Evang. Lutli. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. H. Makkink, Ev. Luth. Pred. te 's Hertogenbosch. Doopsgezinde Kring. Het logegetouic Van Persijnstraat No. 1. Voorm. lO'/i uur, 1)<. G Oosteibaan te Hilversum. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm 10 uur, Ds. D. Felix, Emer.-pred. 's Av. 5'/i uur, Ds. D. Felix. Beide keeren Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsiiigel). Voorm. 10 uur, Ds. Ringnalda, pred. te 's-Gravenhage. 's Av. 5'/j uur, Ds. Ringnalda. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Vooim. 9'/t uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Welgeslaagde vliegprocf te Ede. Op het vliegterrein van de firma Verwey Sc Lugard in de Doesburgbuurt nabij Ede heeft gisteren de eerste vliegproef plaats gehad en met schitterend resultaat. Daverend klonk het gejuich, luide het hoerageroep, toen de Heer J. W. E. L. Hilgers na de tweede ronde landde. Zonder eenige stoornis had de opstijging plaats. Zonder eenig ongeval kwam de hi»er Hilgers ook weder op den beganen grond. Het was een zeldzaam mooi gezicht het toestel, systeem Blé- riot, over het bruin van de "Veluwsche heide te zien zweven. In golvende bewegingen werd de tocht afge legd. Een oogenblik ook kreeg men de impressie vaneenreuzenzwaluw, beurtelings zichscherend langs het aardoppervlak,dan weerzich oprichtend en pijlsnel voortschietend. In het geheel werd een afstand van naar schatting 500 Meter twee maal heen en weer afgelegd. De bochten wer den echter op den beganen grond genomen. Gedurende de vlucht verhief het toestel zich 8 a 10 Meter. Het succes was overweldigend. Van alle zijden ontving de vlieger hulde, en werden de ondernemers gecomplimenteerd met het welslagen van dezen eersten proef. De officieren van het garnizoen te Ede, die met hun dames uitgenoodigd waren, gaven eveneens blijk van hunne onverdeelde inge nomenheid. Behalve deze en de Edesche nota belen, was er slechts weinig publiek. De opgetogenheid was echter groot. Vermel ding verdient nog dat het vliegtoestel was voorzien van een Anzani Motor, dat het prachtig weer was met een matigen westenwind en dat er bij gelijke weergesteldheid Zaterdagavond tegen denzelfden tijd, ongeveer 7 uur, wederom zal worden gevlogeD. Daarna wordt het toestel opgeborgen totdat de loods in gereedheid is. STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij Nederland. ss. Vondel arriveerde te Lissabon 27 Juli. Holland—Arnerika-Lijn. ss. Rotterdam passeerde Lizard 27 Juli. ss. Noordam atriveerde te New-York 20 Juli. ss. Potsdam arriveerde te Rotterdam 22 Juli. Aan hel Nederlandsche Volk L. S. Het is U niet onbekend, dat de stad Enschede in deze dagen gedrukt gaat onder de gevolgen eener werk staking en uitsluiting. Het is reeds de 4e week, dat 9000 arbeiders en arbeid sters in de textiel-industrie slechts een paar dagen per week tot hun arbeid wotden toegelaten en daaidoor voor een zeer groot gedeelte bet nood zakelijkste levensonderhoud derven. Van die 9000 toch zijn slechts 3000 bij verschillende vakveieenigingen aangesloten. De overigen zijn van alle uiikeering ver.-token. Het is dus niette verwonderen,dat in vele gezinnen gebrek, werkeljjk broodgebrek beersebt, of met den dag voor de deur staat. Ondergeteekenden, ingezetenen van Enschede, hebben zich, op uit- noodiging van deze noodlijdenden, ver- eenigd tot een comité, om een beroep te doen op de bekende mildadiglieid onzer landgenoolen, ten einde door Uwe giften in staat te worden gesteld, eenigszins den nood te lenigen. Het comité stelt zich geen partij in den strijd, die tot dezen droeven toestand aanleiding gaf. Immers, het is onmogelijk te venvachten een zóó ruimen toevloed van steun-gelden, dat daardoor eenigermatc zou kunnen vergoed worden liet arbeidsloon, wat dien duizenden in normale omstandig heden tot levensonderhoud strekt. Maar wij hebben diep medelijden met die gezinnen, waarin honger wordt geleden, medelijden vooral met de toch in ieder geval onschuldige kinde- len. Voor deze noodlijdenden doen wij een dringend beroep op Uwe mildadig lieid, opdat het scherpe zwaard van den honger niet diepere wonden toe- brenge dan naastenliefde en mensche- Iijkheld dulden mogen. Uwe giften, hetzij klein of groot, zullen dankbaar door ons worden aanvaard en overeenkomstig het aange geven doel worden besteed. Ieder 'derondergeteekenensteltzich beschikbaar tot in ontvangst neming van giften. Geeft, en geeft spoedig, want de nood dringt! Ook zoude het ons zeer aangenaam zijn en onze taak zeer vergemakke lijken, wanneer in plaatsen, waar dit eenigszins mogelijk is, een steun comité werd opgericht. Wie der lezers stelt zich bier voor beschikbaar? Het burger-comité tot steun van de ongeorganiseerde uitge stotenen te ENSCHEDE H. Th. DE BOUTEIt, Kapelaan en Adv. der R K. Arb. Ver. G. ELHOltST, Lid der 2e Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. G. B HOLST, Lid der Prov. Staten. A. LANGEJAN, Lid der Prov. Staten. Dr. A. v. e. HORST, Lid van den Raad. E. I.OO.MAis. Lid van den Raad. J. BRINKHUIS, Lid van den Raad. J. P. TIJHOF, Lid van den Raad en der Prov. Staten. H. VOOGSGEERD, Lid van den Raad. J WINKELS, Lid van den Raad. JUSTENS WEIJL, Lid van den Raad. W. F. HARMELIXK, Lid van den Raad. G. J. KóSTER, Lid van den Raad. marktbericht. AMERSFOORT, 29 Juli 1910 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 0.a f 0.Peren f 0.a 1 0.Nieuwe aardapp. f0 a f0zandaardapp. .f2.a f 3. Hoendereleren f4.a 14.50 per 100 St. Br. eieren f4.50 a f4 60 Boter 1.30 a 11.45 per kilo. Mrr- garinc 10.4 f0.Zoetem. kaas f0.a 10. Kippen fO.GOafi 10. Kuiken, fl.all.40Piep- kuikens f 0 30 a f 0.60 Ganzen f 0.A 10.Eenden f0 80 a fl.p. st. Jonge fl.a 11.20. Hazen 1 0.a f 0 Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.30 a f 0 80 Duiven f 0.40 af 0.50 paar. Magere varkens f20.— Af25.— Varkens r. export f 0.a 1 Zeugen f60.a f140. Biggen f 14.AM9SchrarnmenfafOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fOOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. JTarwe. heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 200 heet. Zandaardappelen, 90000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 1000 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 4 magere varkens Varkens voor eiportslagerijen 450 biggen en 50 zeugen. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 13 Juli tot en met 20 Juli 1910» GEVESTIGD. G. Heino, van Amsterdam naar Kampstraat 72. H. J. ter Beeke, van Ruinerwold naar Schimmel- penninckstraat 48.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2