Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemeentelijke drinkwaterleiding. Gemengd Nieuws. het geheele Poolbekken. Zijn naam wordt in verband met de ontdekking van een nieuw vulkanisch gebied ge koppeld aan dien van graaf Zeppelin. Uit Drontjem is nl. te Londen een telegram ontvangen van den volgenden inhoud. »Het schip «King Harold" is uit de Poolzee teruggekeerd. Het bereikte een breedte van 80 gr. 10 min. Bij Spitsbergen ontmoette het de «Fram"- expeditie De »Fram" heeft een vul kaan en warme bronnen ontdekt aan de Houtbaai. Het strand was met lava bedekt. «Zeppelin (de bekende expeditie met graaf Zeppelin, Prins Heinrich van Pruisen en prof. Hergesell) heeft een strook lands bij de Koningsbaai in beslag genomen. Ze kreeg den naam Zeppelinsbafen." Er is nog geen datum vastgesteld voor de luchtvaart in het hooge Noor den, waarschijnlijk echter in den volgenden zomer. Er zullen twee luchtschepen worden gebruikt. Het eene zal reserve blijven op Spitsbergen, het tweede grootere schip zal voor tochten worden gebruikt. De Zeppelin-expeditie is aan boord van de jMeinz" Woensdagmorgen be houden te Brunsbiittel, een voorhaven van Bremen, teruggekeerd. Prinses Heinrich was met twee zonen in een automobiel aan de landingsplaats ge komen om haar gemaal te verwelkomen. Eereraad in Kuypcr's decoratie-zaak. De eereraad in de bekende deco ratiezaak van dr. Kuyper, samenge steld uit de heeren Van Zwinderen, H. J. Kist en Van Karnebeek, heeft haar rapport uitgebracht aan baron Schimmelpenninck, van der Oye van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Zij is na onderzoek van al de betrekkelijke stukken, van eene door dr. Kuyper overgelegde memorie met in originali overgelegde brieven, van schriftelijke inlichtingen van onderscheidene per sonen en na mondeling mejuffrouw Westmeyer te hebben gehoord, tot de uitspraak gekomen: dat niet gebleken is van eenige aanduiding dat dr. Kuyper ten eigen bate geld heeft aangenomen van de heeren Lehmann dat voor wat den heer R. Lehmann betreft, die naar aanleiding van zijne ruime bijdragen ten behoeve van het herstel der Hollandsche Kerk te Colombo en van het repatrieeren der krijgsgevangenen van St. Helena 31 Augustus 1903 gedecoreerd werd, niet gebleken is van eenige reden om te twijfelen aan de verzekering van Dr. Kuyper en van hem zelf, dat hij voor het eerst in Mei 1904 geldt voor de partijkas heeft gegeven en dat het verband tnsschen het geven van ridderorden en geldelijke bijdragen aan de anti-revolutionaire partijkas ook niet af te leiden is uit het aanwijzen van verdienstelijke nationale daden door den heer Lehman, ingevolge een verzoek van Mej. West meyer. Werd deze omstandigheid in aanmerking genomen dan zou het verband in den zin van corruptie te ver gezocht zijn, terwijl ontwijfelbaar dr. Kuyper bijzonder belang stelde in het herstel der kerk en de repatri- eering. De poging van dr. Kuyper daaren tegen om den heer E. A. Lehmann voor een decoratie te doen voordragen, geschiedde nadat dr. Kuyper gelden van hem bad aangenomen voor de partijkas en zonder dat hij zich door eenige speciale daad verdienstelijk had gemaakt voor het nationaal belang. Ook deze feiten geven naar het oordeel der commissie echter geen grond om corruptie aan te nemen. Van het innerlijk verband dier feiten is der commissie niet gebleken en de voorspraak van dr. Kuyper bij een zijner ambtgenooten is niet te be schouwen als een ambtsdaad. Men verzoekt ons te melden, dat de parade a.s. Woensdag ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, door de troepen alhier in garnizoen te houden, des ochtends te ELF uur zal aanvangen. Agenda voor de openbare verga dering van den Raad der gemeente wezen en op de verschillende kaarten aangeduid. Wordt vertolgd). Amersfoort op Dinsdag 30 Augustus 1910 des namiddags te half twee uur. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school tweede soort in de Hellestraat (vac. Tick) 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school derde soort in de Beekstraat (vac. Gaasbeek). 3. Benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van adres sen tot uitbreiding van het buizennet der Gasfabriek in den Leusderweg en tot verlichting van dien weg. 5. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende een betere straatverlichtind in de Langestraat en Arn hemschestraat. 6. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot het aanleggen van een plantsoen gelegen aan den Soes- terstraatweg en de Puntenburgerlaan, en tot het doen een betaling uit de post voor onvoorziene uitgaven. 7. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende de loonen van de werklieden, werkzaam aan de Gasfabriek, bij de Reiniging en de Fabricage en de Agenten van Politie en de Nachtwakers. 8. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders betreflende de Water leiding en daarmede samenhangende onderwerpen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de rooilijn voor een gedeelte der Lan gestraat. 10. Benoeming van een tijdelijk Wethouder voor het tijdvak van 5 tot 14 September ter vervanging van den heer Celosse, die gedurende dat tijdvak met de waarneming van bet Burgemeesterschap belast is. 11. Vaststelling van het laatste ge deelte van het primitief kohier der inkomstenbelasting dienst 1910. 12. Vaststelling van het eerste suppletoir kohier der inkomsten belas ting dienst 1910 13. Behandeling van reclames tegen den aanslag in de inkomsten belasting dienst 1910. 14. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid van den gemeenteraad den heer W. H. Kam. Bij missive dato 20 Augustus stellen Burgemeester en Wethouders den gemeentelaad voor over te gaan tot oprichting en exploitatie eener Het water daartoe te betrekken uit de Geldersche vallei en daarvoor aan te koopen een terrein groot 4.29.40 II.A. toebehoorend aan notaris Knop pers en de directie op te dragen aan den directeur der gemeente gasfabriek. B. en W. zeggen niet te twijfelen of de ingezetenen, die nu bij de Utrecbtsche Waterleidingmaatschappij zijn aangesloten zullen hun water voortaan van den gemeentelijke leiding betrekken, waardoor deze een voor de gemeente winstgevend bedrijf kan worden. De gemeeDte zal daartoe o.i. met een veel lager tarief dan dat der Utrechtsche maatschappij voor den dag moeten komen. Naar aanleiding van den in de afdeelingsvergaderingen algemeen uit gesproken wensch, aan de gemeente werklieden geen lagere loonen dan f 10.of f9.90 uit te keeren, stellen Burgemeester en Wethouders de Raad voor de navolgende verordening tot regeling van loonen der werklieden in dienst bij de Fabricage vast testellen: Art. 1. De Ionen van de werklieden in dienst bij de Fabricage bedragen Verhoogingen o é-2 Loonei Aantal Bedrag. Tijdperk na v< waarvan telkci hooging zal vinden. Ambachts lieden 187.-217. cent per uur 4 2 verhoo gingen van 1 cent per uur 2 verhoo gingen van '/i cent per uur 2 jaar. Kantonnier 17-19 cent per uur 4 4 verhoo gingen van Va cent per uur 2 jaar. Niet^ge- schoolde werklieden 187.-187. cent per uur 4 4 verhoo- gingenvan '/j cent per uur. 2 jaar. Artikel 2. Bij aanstelling wordt het minimum der in het vorig artikel bepaalde loon toegekend. Artikel. 3. De verbooging wordt toegekend, indien wijze waarop de werkman de hem opgedragen werk zaamheden verricht, daartoe, naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders, aanleiding geeft. Artikel 4. Indien de verhooging (oegekend wordt, gaat deze in op den eersten dag der week, volgende op die, in welke het vereischte aantal dienstjaren bereikt is. Artikel 5. Als diensttijd telt mede de tijd in vasten en tijdelijken dienst bij de Gemeente Amersfoort doorge bracht; deze laatste slechts, indien zij niet onderbroken is geweest en zonder onderbreking gevolgd is door een vaste aanstelling. Artikel 6. Deze verordening wordt geacht op 1 Augustus 1910 in werking te zijn getreden. Art. 7. OVERGANGSBEPALING. Bij het in. werkjng treden dezer verordening worden de loonen als volgt vastgesteld Werklieden met minder dan 5 dienstjaren genieten op 1 Aug. 1910 het minimum-salaris en ontvangen de eerste verhooging op 1 Aug. 1912; Werklieden met 5 tot 10 dienst jaren genieten op 1 Aug. 1910 de eerste verhooging en ontvangen de tweede verhooging op 1 Aug. 1912 Werklieden met 10 of meer dienst jaren genieten op 1 Aug. 1910 de tweede verhooging en ontvangen de derde verhooging op 1 Aug. 1912 Alles behoudens art. 3 en met inachtneming van art. 5. Ook stelt het Dag. Best. voor de looneD van alle politie-agenten met f50.en die van de nachtwakers met f25.— te verhoogeri. Een ver hooging der jaarwedden van de inspec teur en van de adjunct-inspecteur van politie zal bij de behandeling der begrooting voor het aanstaande dienstjaar ter spiake gebracht worden. Hel bestuur der Oranje-Vereeni- ging alhier, verzoekt ons te vermelden dat wegens onvoldoende deelname de verlichte gondelvaart van het pro gramma der feestelijkheden op 31 Aug. a.s. is afgevoerd, en dat inplaats daarvan eene Bioscope Voorstelling in de openlucht, op den Hof zal plaats hebben. De feestelijkheden voor dien dag zijn nu als volgt: 's Vuormiddags. 87i uur Koraal gezang op Amicitia. 9'/i Aubade van 500 kinderen bij den Burgemeester. 's Namiddags. 1 uur Voetbalwedstrijd op Birkhoven l'/i Bloemencorso. 27. Ringrijderij op Birkhoven. 8 Bioscope Voorstelling op den Hof. Na afloop concert in den tuin van den Heer Otte, Heiligenbergerweg alwaar tevens de bekrooningen van het Bloemencorso, zullen worden uit gereikt en daar alleen de leden der Oranje Vereeniging en deelnemers aan de Wedstrijden toegang zullen hebben. De leden der Oranje Vereeniging met eene Dame hebben tegen halve entree prijs toegang tot het Sport terrein Birkhoven op vertoon van bun diploma kaart. De heer Ch. J. G. Dufour, laat stelijk onderwijzer der 2de klasse bij het openbaar Europeesch lager onder wijs, die tijdens zijn verloftijd alhier woonde is bij zijn terugkeer in Ned.- Indië belast met de waarneming der betrekking van tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde bij de afdeeling Hoogere Burgerschool van het Gymnasium Willem III te Batavia. Bij het te Woerden gehouden concours-hippique werden in het con cours voor springpaarden de volgende prijzen behaald le prijs luit. H. C. Labouchère, Ameisfoort, met Vanguard; 3de pr. luit. Labouchère met Perhaps; 5de pr. luit. H. Cb. H. barori van Lawick, Amersfoort, met Elstcourt; 6e pr. luit. J. M. de Kruyfl, Amersfoort, met Meg. R. P. Een eervolle vermelding verwierf luit. Labouchère met Gigolette. De zilveren medaille voor 24-jarige trouwen dienst is toegekend aan ser geant J. B. Steemers, van het 5e reg. infanterie en zal bem 1 September op plechtige wijze worden uitgereikt. Kapitein J. L. van der Moer is eervol ontheven van het bevel zijner compagnie en in verband met zijn benoeming tot kapitein voor speciale diensten overgeplaatst bij den staf van het 5e reg. infanterie. De kapitein W. E. van Dam van Isselt, overgeplaatst bij het le reg. veld-artillerie, is nader ingedeeld bij de 3e afdeeling van dat korps alhier in garnizoen. Zondagmiddag wordt in de Amersfoortsche zwemschool weder een waterpolo-wedstrijd gehouden, nu tussehen de A. Z. P. C. en en een zevental der A. C. uit Amsterdam. Tot slot duiken naar een pop. Aan de Centrale botermijr, werd Dinsdag aangevoerd 8775 Kilo onge zouten en 3800 Kilo gezouten fabiieks- boter onder Rijkscontrole. De prijs was f d .18 a f 1.31 voor de ongezouten en f 1.24 a f 1 31 voor de gezouten boter. Op Zondag 4 September e. k. zal in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een ver gadering worden gehouden waar als sprekers zullen optreden Dr. J. van Leeuwen van Utrecht en A. G. A. Verstegen lid van de gemeenteraad te Den Helder. Deze vergadering waar iedere P. en T. beambte vrijen toegang heeft moet zooveel mogelijk in uniform bezocht worden. De onderwerpen voor deze ver gadering zijn: dr J. v. Leeuwen over «Hongerloon of Loonactie" en A. G A. Verstegen over «Rechtstoestand". De vergadering vangt aan te 5 uur n.m. onder samenwerking van deafdeelin- gen Utrecht, Amersfoort, Hilversum, Baarn, Zeist, Doorn, Nijkerk, Woerden, Cuilenborg en Veenendaal. De Voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort ïri de Helle straat bestaat uit: P. Kortland te Bergambacht; 2. W. van der Maat te Zwolle; 3. W. C. Luberti te Scher- penzeel. Op de Voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beek straat komen vooi 1. W. van der Maat te Zwolle2. W. C. Luberti te Scherpenzeel3. P. van Gestel te Kerk-Avezaath. Na de proef met hangend gloei- licht in de Utrechtsche straat als geslaagd mag worden beschouwd wordt door Burgemeester en Wethou ders aan den Raad een voorstel inge diend om tot verlichting der Lange straat op dezelfde wijze over te gaan, doch ook tevens de Arnhemschestraat te verlichten daar de passage door die straat des avonds minstens even druk is als door de Utrechtsche straat. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv, Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk riiet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 28 Aug. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. lü uur Ds. F. G. Lagers, Emer. Pred. le Amersfoort. Remonstrantsche kerk. Voorm. 'lOVi uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds T. Kielstra, Em.-Pred. le Oegstgeest. Gerefonn. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 57. uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 51/» uur, Ds. Teerink. Collecte voor de kas van Em.-pred. Wed. en Weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer D. Barth. van 's Gravedeel. 's Av. 5 uur, de heer D Barth. Ciir. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 97» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 57. uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb Eben Haëzer, Muurhuizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Voetbal. Nu nog slechts enkele weken ons scheiden van het oogenblik, dat het Voetbalspel wrer aan onze Holljeugd gaat verschaffen, die heerlijke ont spanning, welke meer en meer een vereischte is geworden, om zich dage lijks weer met nieuwe lust geheel te kunnen geven aan den arbeid, meenen wij met eenig recht een beroep te mogen doen op de medewerking, zooveel van de beoefenaars zelf, als van degenen, die de beoefening van ons Voetbal aan meer jonge krachten overlaten. Evenmin als een Olieslagers kan slagen in zijn beste pogingen om de aviatiek te bevorderen zonder den krachtigen steun van het stel handige monteurs, die hem ter zijde staan, evenmin zal ons Bestuur in staat zijn, het Provinciaal Voetbal in Utrecht, tot op eene bevredigende hoogte te brengen, zonder de krachtige hulp van het corps scheidsrechters, die gaarne een vrijen Zondagmiddag wil len opolleren terwille van ons spel. Zou er, goed beschouwd, wel sprake kunnen zijn van opofferen? Is 't voor den fluitist niet evenzeer een goede ontspanning, zich vrij te bewegen in de open lucht, al is 't hem voor eenige uren verboden persoonlijk deel te nemen aan bet spel? en zou de scheids rechter niet wel degelijk in het dage- lijksch leven profijt trekken van de ervaring, door hem opgedaan, als hij geregeld bij ons spel, de verant woordelijke persoon is, die een wed- stiijd, waarvan een 22 tal spelers met evenveel uiteenloopende karakters deelnemen tot een goed einde moet brengen door onpartijdigheid en takt. Straks begint de Competitie van den U. P. V. B. Wel een vijftigtal teams zullen hieraan deelnemen, waaronder ruim twintig nieuwe elftalleneen kleine vierhondeid wedstiijden staan te wachten op het sein van den com- petineleider! Of hij dat teeken tot den aanvang met geiu.theid zal kun nen geven hangt af van het aantal beschikbare scheidsrechters! Men geve zich daartoe op, bij den le secretaris van den U. P. V. B. Witteiivrouweu- straat 24, te Utrecht. Groenc-Kriiis-Tcntoonstelling en Congres. Tot de gasten, die hunne aanwezig heid bij de opening van het congres op 1 September te Utrecht hebben toegezegd, bebooren behalve Z. K. H. de Prins der Nederlanden, de adju dant jhr. C. Hooft Graafland, de Com missaris der Koningin in Utrecht en de burgemeester van Utrecht ook de grootmeester van H. M. de Koningin- Moeder, jhr. S. M. S. de Ranitz, prof. dr. H. P. Wijsman, te Soesterberg, dr. C. B. Tilanus, te Amsterdam en de beer J. van Dam vanlssdt generaal- majoor en voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad te Utrechl, laatst genoemde als officieel vertegenwoor diger van de Regeering. De werkzaamheden op het tentoon stellingsterrein zijn reeds in vollen gang. Ook van de zijde van beroeps inzenders ondervonden de plannen belangstelling, dat herhaaldelijk tot uitbreiding moest worden overgegaan en toch geen enkele geschikte plaats onbezet bleef. Daarnevens worden een aantal merkwaardige inzendingen dooi ver schillende vereenigingen en stichtingen op vetplegingsgebied bijeengebracht. De waarde daarvan wordt geschat op ongeveer f 70,0u0. Tot de sieraden behoort o.a. ook een bostbeeld van Louis Pasteur, inge zonden door dr. Roux, te Parijs, direc teur van het «Instilut-Pasieur". Dit is een unicum, want de weduwe van Pasteur heeft slechts één zoodanig beeld doen gieten om het den heer Roux te vereeren. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben uit de Senaats kamer der Universiteit een geschilderd portret toegezegd van prof. Bonn, hoogleeraar in de anatomie in de tweede helft der 18e eeuw en de eerste die openbare lessen gaf betref fende het redden van drenkelingen. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andera Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 10 Augustus tot en met 16 Augustus 1910. GEVESTIGD. H. van Bruggen, van Woudenberg n. Utr.str. 2S. C. P. van Oosten, van Haarlem n. Arnh.w. 513. J. Dekker, van Gorinchem naar Zuidsingel 1. S. Swier, van Alkmaar naar Havik 4. M. J. Bakhuis, van Amsterdam n. Leusderw. 4. J. de Graaf, van Borbeck (Duitschland) naar Woesteigerweg 8. C. E. A. de Bruvn, van Breda n. Nieuwstr. 19. T. A. de Kruyf, van Maartensdijk n. Groenest. 1. J. van der Veen, van Sneek n. Parallelweg 30. A. J. Brand, van Oldenzaal naar Peperstccg 2. G. T. M. Kuster, van Utrecht n. Leusderweg 40. G. Hoff, van Amsterdam naar DalstTaat 17. H. J, Brugmans, van Leusden n. Schcrbierstr. 15. VERTROKKEN. J. E. de Hoop, van Havik 3 naar Borculo. P. Mertz, van Bolderstraat 62 naar Utrecht. W. de Kreek, van Weverssingel 23 n. Amsterdam. D. C. van Evk, van Van Persijnstr. 2 n. Woerden. G. K. van der Horst, van Langestraat 110 naar 's Heerenberg.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2