Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. RAADSTUKKEN. gedaan? Waarzullen ze vragenzijn dan de scherpzinnigheid, het door zicht van den man, die aan het hoold van Justitie te onzent is geplaatst? De September-avond, de reeds kille, begon te vallen. Doch vruchteloos trachtte ik, na zwartkijker's vertrek, mijn goeden luim terug te krijgen, 't Was me als eene obsessie, een dwang denkbeeld, dat vooruitzicht der verbrokkeling van goede krachten in ons volk... Dat verdwijnen van streven om saam te werken, met kracht en vergetend wat liefde voor het «salus publicum«, datgene, wat ons aller belang voor schrijft, kon doen bereiken. 't Zeggen is, dat straks, wanneer de Volksvertegenwoordiging hare werk tijd zal hervatten (en er is zoo-iets voor 't mes!) de man, die eenmaal verklaarde op «eenzamen poster te staan, ook na het judicium van den Eere-i aad op dien post zal toeven weinig in zijn irolement zal worden gestoord. 't Mag wezen hoe het wil!.,. Inde mistroostige najaarstemming, over mij gebracht, kwam opwellen de wensch, dat overheerscherid zal wezen het be sef, hoe er nu moet gewerkt worden. Stevig, krachtig, practisch. Terzijde- stellend al wat met personen betrek king heeftvoor oogen houdend de dringende noodzakelijkheid om de handen ineen te slaan. Zooveel moge lijk vergetend oude veetenterzijde schuivend, alsonnutte-ballast, kleinere, nietige; door lust om eigen «gewich tigheid,<r ydelheid, te streelen... Toen ik in dit stadium mijner hefst-peinzerij was gekomen, waar schuwde guur avondwindje een eind te maken aan de verandah-overpein- Zitlg... Mr. ANTONIO. Straten. Gedenkteeken. Rapport en voorstel van Burgemees ter er, Wethouders betreffende een adres van de Vereeniging «Johan van Oldenbarneveld.® Onder terugzending van het hier- bijgaand adres van de Vereeniging «Johan van Oldenbarneveld», hebben wij de eer U het volgende te be richten Adressante verzoekt toestemming tot oprichting van een blijvend monu ment voor den Staatsman Johan van Oldenbarneveld, op het plantsoen gelegen tusscben het Stationsplein en de Koninginnelaan, en in verband daarmede toestemming tot het mogen uitvoeren van de noodige grondwerken. Tevens biedt zij het monument aan de gemeente in eigendom aan. Wat het laatste deel van het ver zoek betreft, zijn wij van oordeel, dat er alle reden bestaan voor de gemeente het aanbod van de vereeni ging aan te nemen, en haar daarvoor den dank der gemeente over te brengen Ook de plaats die adressante voor het gedenkteeken heeft uitgezocht, komt ons zeor geschikt voor. Deze gelegenheid kan tevens benut worden om eene kleine verandering ter plaatse aan te brengen. Het thans bestaande plantsoen, ge legen tusschen het Stationsplein en de Koninginnelaan levert een groot bezwaar op voor het verkeer sedert de openstelling van den nieuwen weg naar Soestdijk en Baarn. De doorrit van den Vlasakkerweg naar den nieuwen weg wordt thans op gevaarlijke wijze gebroken door het genoemde plantsoen. Hierin kan verbetering gebracht worden door dit plantsoen eenigszins te verkleinen en een anderen vorm te geven, met be houd evenwel van de ligging aan het einde van de Koninginnelaan. Eene teekening van den aanleg zooals deze thans gedacht wordt, ligt voor u ter inzage en toont naar onze meening aan, dat aan de eischen van het ver keer kan worden voldaan, terwijl de aanleg van het nieuwe plantsoen met het gedenkteeken den welstand daar terplaatse zeer zal verhoogen. Het gedenkteeken zal volgens het ontwerp omgeven worden door een gazon met bloemen, terwijl het geheel zal worden afgesloten door een trot toir van tegels en hardsteenen banden. Het is voor den aanleg noodzakelijk zijne kameraden te volgen, of van de overzijde dreunde een kanonschot, onmiddelijk door een twede gevolgd. Sissend hoort de vrijschutter de gra naten over zijn hoofd vliegen en op een honderdtal scheden voor zich uit, met een hevigen knal spingen. Wordt vervolgd). dat de iepeboomen, die thans het plantsoen omringen, verwijderd werden Hieidoor zal men een veel ruimer aanzien aati het geheel kunnen geven en aan de eischen van het verkeer tegemoet kunnen komen. Bezwaar tegen deze verwijdering bestaat te minder, omdat de boomen van de aangrenzende lanen en tuinen een boomrijke achtergrond blijven vormen. Een moeilijk punt op bet Stations plein blijft de verlichting, omdat de boomrijke omgeving niet medewerkt tot weerkaatsing van bet licht. Vol gens het thans ontworpen plan zullen geplaatst worden 4 lantaarns om het beeld, terwijl bet plein verlicht zal worden door 5 driepits lantaarns hangend licht, waarvan twee lantaarns aan een paal zullen komen te hangen. De kosten van plantsoenaanleg met daaraan verbonden werkzaamheden ten aanzien der bestrating worden geraamd op f600.de kosten der verlichting op P620.Naar ons oordeel zijn deze uitgave gerechtvaar digd door den meer fraaien en voor het verkeer beteren toestand, die men terplaatse zal kunnen verkrijgen. Op grond van het bovenstaande hebben wij derhalve de eer u voor te stellen 1. adressante toe te staan onder nadere aanwijzing van ons college de noodige werkzaamheden te ver richten voor het plaatsen van een gedenkteeken voor Johan van Olden barneveld op het plantsoen nabij het Stationsplein, 2. dit gedenkteeken, met dankbe tuiging aan adressante, van haar in eigendom te-aanvaarden, 3. ons college een crediet vanf f1120 te geven voor het uitvoeren van de bovenomschreven werkzaamheden. Burgemeester en AVethouders van Amersfoort, De Burgemeester, CELOSSE Weth. L. B. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 13 September 1910, des namiddags ten half twee ure. 1. Installatie van het nieuw be noemde lid AV. H. Kam. 2. Benoeming van een wethouder (vacature Sanders 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van eene Commissie inzake onbewoonbaarver klaring van bet perceel Bloemendalsche straat 31. 4. Rapport van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de afdeeling Amersfoort van de Nederlandsche vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken en daarmede verband houdende adressen. 5. Rapport van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de Vereeniging «Vergunning" betreffende het sluitingsuur voor de koffiehuizen enz. tijdens de kermis. 6. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een adres van de Vereeniging «Johan van Oldenbarneveld". 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning der perio dieke verhooging van jaarwedde aan den leeraar van de Hoogere Burger school J. C. A. Havinga. 8. Loting van de afdeelingen. Volgens eene in dit nummer voorkomende annonce vangen de repe- titiën der Zangvereeniging van de plaatselijke afdeeling »Toonkunst«a.s. Maandag 12 September wederom aan. Ofschoon het aantal leden den laatsten tijd grooter is dan vorige jaren, is voor eene goede bezetting der ver schillende stemmen een meerdere toe treding zeer gewenscht, zoo van dames als heeren. De eerste uitvoering in het aanstaand seizoen is bepaald op 13 December, waarvoor in studie zijn genomen het in ons land nog niet ten gehoore gebrachte «Requim» van Sgambuti en «Pergolese» van Rijken, welke nummers begeleid zullen worden door het volledige Arphernsche orkest. Ned. bond van gemeente-ambtenaren. De afdeeling Utrecht van deze ver eeniging hield te Amersfoort, eene algemeene vergadering, voornamelijk tot behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene bondsverga dering te Middelburg. Instemming werd o.a. betuigd met de voorstellen van het bondsbestuur: a. tot het houden van eene loterij ten behoeve van het hulpfonds van den bond (tenzij principieele bezwaren tegen eene verloting mochten oprijzen); b. om over te gaan tot de instelling van een bureau voor inlichtingen; c. om in beginsel te be'sluiten tot stichting van een rust- en vacantie- oord voor de bondsleden; d. om tegen 1911 weder een prijs vraag uit te schrijven; e. om de regeering te verzoeken bevordering van de Zondagsrust der gemeente-ambtenaren f. om nogmaals krachtig aan te dringen op spoedige wettelijke regeling van den rechtstoestand der gemeente ambtenaren. Door den heer Kooiman werd voor gesteld voorloopig geen steun te ver- leenen aan de in sommige afdeelingen aangenomen motie, waarin streng wordt afgekeurd bet houden van een vergelijkend onderzoek voor gemeente secretaris van Schotorland. Ook hij zou stellig niet kunnen medegaan met een vergelijkend onder zoek naar de bekwaamheid, indien men den eisch wilde stellen, dat, met terzijdestelling van alle andere over wegingen, steeds de beste bij dat onderzoek vervolgens moest worden benoemd. Er zijn aan den gemeente secretaris onder andere ook eischen te stellen van geschiktheid en betrouw baarheid, die zwaar behooren te wegen. Maar feit is dat herhaaldelijk als ge meente-secretaris sollicitanten zich aanmelden en ook worden benoemd, welke niet voldoen aan een zekeren norm van bekwaamheid, die gesteld mag worden en ook in gemeenten als Schoterland belangrijk verder moet gaan dan het bestaande examen. Als een gemeentebestuur naar het aan wezig zijn van dien norm een onder zoek wenscht in te stellen, dan heeft dit wel degelijk ook zijn goede zijde, al ontveinst hij zich niet dat verschil lende bezwaren zijn te overwinnen. In hoever deze in Schoterland aan den dag zijn gekomen, wil hij thans niet beoordeelen. Hij stelt voor het bonds bestuur uit te noodigen zijne meening uit te spreken over het houden van een vergelijkend onderzoek voor ge meente-secretaris, ook door te over wegen op welke wijze dit eventueel het best zou kunnen worden ingesteld. Bij de hierop gevolgde bespreking wijst de heer Mr. Noorman er o.a. op dat dooreen vergelijkend onderzoek tevens worden geweerd die meesters- doctors welke van de practijk der gemeente-administratie nog geen ken nis hebben en dus het ambt van gemeente-secretaris niet naarbehooreri kunnen vervullen. Het voorstel wordt aangenomen. Het toelatingsexamen voorde Rijks landbouwschool te AAragen werd o.m. met goed gevolg afgelegd door A. de Boer van hier. Morgen is alleen de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingb, Langestraat 118 geopend. Door de politie werden hier aan gehouden een infanterist, die sedert 28 Aug. zonder verlof zijn garnizoen Arnhem had verlaten. Hij werd ter beschikking gesteld van den waarn. Garnizoens-commandant,die hem deed terugleiden naar Arnhem; en een doofstomme vreemdeling, die zonder legitimatie-papieren hier rondzwierf, werdt ter beschikking gesteld van den grenscommissaris te Zevenaar, die hem over de grens zal doen geleiden. Naar wij vernemen is baron Schimmelpenninck van der Oye her benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in het a.s. zittingjaar. De bij de periodieke aftreding in Juni jl. nieuwbenoemde leden van de Eerste Kamer zullen ditmaal in de vergadering na de opening van het zittingjaar in banden des voorzitters de vereischte eeden of beloften afleg gen. Nadat de Kamer zich zal hebben geconstitueerd, zullen de afdeelingen zich wijden aan het onderzoek dor nog aanhanging gebleven wetsont werpen, waaronder de octrooi wet. Burgemeester en AA'ethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op de eersten en den tweeden Maandag van de maand October, des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voormalig schoolgebouw wijk A, Koestraat no. 9. Burgemeester en AVethouders brengen ter openbare kennis, dat door hen een bedrag van driehonderd gulden is ontvangen van een «eerlijke belas tingschuldigen ter voldoening van te rnin betaalde Gemeente belasting, loopende over eenige jaren. Luitenant J. E. llaitsma Muiier, van het le reg. veld-artillerie. wordt 1 October eervol ontheven van zijn detacheering in de Legerplaats bij Oldebroek en daar vervangen door luitenant O. L. Eschauzier, van het korps. Aan het plaatselijk telefoon-net is met no. 237 aangesloten de beer M. Levinson, Arnhemsoheweg 31. Aan de Centrale boterrnijn wer den AVoensdag aangevoerd 10 300 Kilo ongezouten en 2575 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs was fl '17 a fl.28. Woensdag werden niet minder dan acht mindeijarigen van elders naar Amersfoort teruggebracht o.a.: 3, die uit jlvinderzorg1', ontvlucht, te Utrecht, werden aangetroffen; 3, die te Apeldoorn, zonder middelen van bestaan rondzwierven; 1, die onder Soesterberg zwervende werd aange troffen en 1, die naar Beverwijk werd doorgevoerd. Allen werden, na een hoogst ern stige vermaning naar hunne ouders en bestuurderen teruggebracht. De Min. van financiën maakt bekend, dat bij het Dep. van Binnenl. Zaken, ten behoeve van's Rijks schat kist, uit Amersfoort, van een onbe kende, onder letters N. N., is ont vangen f 12,40, ter voldoening van te weinig betaalde successierechten. St.-CtJ Op beleefd verzoek van den Iverkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurton bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 41 Sept. geregeld als volgt Evans. Luth. Kerk. Aroorm. 10 uur, Ds. D. Drijver, Ev. Luth. Pred. te Zaandam. Hciuonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring, Het logegebouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. 10'/» uur, Ds. E. M. Ten Cate. Gereform. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 91/» uur, de Heer H. J. Vaarties van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/t uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Een sensatioucele nederdaling. In de vliegwedstrijden te Deauville vloog Morane Zaterdag tot een hoogte van 8469 voet (2541 M en verbeterde het boogterecord, onlangs door hem zelf gemaakt. Gedurende de daling, toen Morane zich op een hoogte van ongeveer 2500 M. a 2000 bevond, ontdekte de vlieger, dat zijn moter bleef stilstaan. Dat moet een vreeselijk oogenblik voor hem zijn geweest. De aanwezigen gaven een gil: Daar hoog in de lucht zag men een zwart puntje met zulk een verbazendde snelheid naar beneden storten, dat ieder meende, dat Morane zich te pletter zou vallen. Vliegers en journalisten sprongen in hunne automobielen, terwijl ambu lance-rijtuigen in volle vaart naar Touques reden, waar het vliegtoestel moest neergestort zijn, doch tot ieders verbazing kwam Morane hen tegemoet met zijn hoogte-opnemer in de hand. Deze wees het maximum, zijnde een hoogte van 2582 meters. Morane vertelde, dat toen hij op 2500 M. hoogte gekomen was, de koude onuitstaanbaar was geworden, doch hij wilde nog hooger stijgen en toen zijn barometer het maximum aanwees, begon hij zachtjes te dalen, doch op 2000 M. gekomen, weigerde de motor allen dienst; onmogelijk was bet, de schroef in beweging te krijgen. In plaats van in zachte glijdvlucht naar beneden te komen, geleek het meer een val. De snelheid der daling werd zoo groot, dat Morane er duizelig van werd. Toen dacht Morane dat hij verloren was, te meer daar hevige rukwinden zijn toestel aangrepen. De aarde eerst onzichtbaar, naderde nu met reuzen schreden. Eindelijk slaagde hij er toch in door het doen werken van zijn hoogte-stuurstoel, zijn Bleriot zachtjes naar den grond te brengen. Zoo ont snapte Morane als door een mirakel aan den dood, terwijl bij het hoogte record klopte. Later ging hij zijn toestel halen en keerde er mee terug door de lucht. Een grootscbe ovatie viel hem te beurt. Morane verklaarde, dat hij niet zou rusten vooraleer hij de 30Ó0 M. zou bereikt hebben. Diesftal. In het station te Bordeaux heeft een brutale diefstal plaats gebad, waarvan een Parijsche dame, op weg naar Lourdes het slachtoffer is ge weest. Tijdens een kort oponthoud van den trein wandelde zij op het perron heen en weer, terwijl haar dochter in de coupé door het portierraam de drukte gadesloeg. Van deze gelegenheid moet een net gekleed heer, die in hetzelfde compartiment de reis had meegemaakt, gebruik hebben gemaakt om zich met de twee handvaliezen der dames uit de voeten te maken. In een der tas- schen bevond zich een doos kleinoodiën ter waarde van 69,000 fr. benevens 800 fr. in contanten en papier. De leegen valiezen zijn nabij het station teruggevonden. Mijnheer de Redacteur I In «De Drankbestrijder", orgaan van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoh. Dran ken, van Zaterdag 3 September 1910 komt een waarschuwing voor aan katholieke ouders om hun kinderen geen lid te laten worden van de R. K. Patronaten. In dit stukje wordt met name genoemd het Patronaat op de Lange Gracht, waarmede waar schijnlijk bedoeld is het Patronaat der Parochie van O. L. Vr., gevestigd in de Elleboogsteeg. Aangezien het vol gend nummer van dit orgaan eerst verschijnt einde October, meen ik genoemde waarschuwing niet weer sproken te mogen laten en ben ik zoo vrij hiervoor in uw blad eenige plaatsruimte te vragen. Den «Katholiek", schrijver van dit artikeltje, die van zich zelf getuigd, dat hij zeer goed hierover kan mee praten, wensch ik te wijzen op het volgende, dat ik om vredeswille maar vergissingen wil noemen. 1°. In Nederland vindt men in de R. K. Kerken geen Zondagsscholen. Deze zijn een uitsluitend Protestant- sche instelling. 2°. Geen jongen wordt gedwongen lid van een Patronaat te worden. Dit is volkomen vrijwillig. 3". Men leert in de Patronaten geen biljarten nog kaartspelen. Er wordt iedere week godsdienst-onderricht gegeven, meestal 's winters bovendien herhalings-onderwijs. Zondag is er ge legenheid tot ontspanning, waarbij eebter geen centen en geen biljarts of kaarten aanwezig zijn. 4". Het Jongelings-Patronaat op de Langegraeht bestaat niet. 5°. Wanneer daarmee bedoeld wordt het Patronaat der Par. van O. L. Vr., staande in de Elleboogsteeg, dan is hiervoor nooit verlof gevraagd of ver kregen voor den verkoop van alcohol houdende dranken, andere dan sterke dranken, iets wat de «Katholiek* op het stadhuis kan aanvragen. Drank, welke ook, tot zelfs schoon water, wordt niet geschonken. 6°. Hoe het Patronaat dus de jongens opleidt voor de kroeg, zooals die heer beweert, is n.ij volkomen een raadsel. 7°. Wanneer genoemde katholiek, die er over kan meepraten, zelfs zon der kennis van zaken, zich op de hoogte wil stellen van de werking van een Patronaat, dan kan hij zich iederen Zondagmiddag, tusschen 5'/, 7 uur, aan het Patronaatsgebouw in de Elle boogsteeg vervoegen. M. de Red., onder dankzegging voor de opname. UEd. dw. dn. Tb. J. M. VAn ROSSEM, Iiapel.-Direc v. h. Patr. »St. Raphael." Amersfoort, Langegraeht 4, 5 Sept. 1910.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2