NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Steniaweg x x ZEIST. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. BINNENLAND. r\o. 74 Woensdag 14 September 1910. Negen-en-dertigste Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FiEUILLETON de' invasie der duitschers. Amersfoortsche Courant. 1 D; 1 'i ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langcstraat 17. Telephoonno. 69. Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Naar bet schijnt, zijn er plannen in de maak om de reis van Europa naar New-York nog zes uren te bekorten. De heer Ralph Peters, president van de Long Island Spoorwegmaatschappij, heeft op een feestmaal te New-York, ter inwijding van de nieuwe tunnels, die New-Yersey, New-York en Long Island verbinden, daarover het een en ander medegedeeld. Hij zeide, dat er voor de groote stoomvaartmaatschap pijen geen enkel bezwaar bestaat om de passagiers aan wal te zetten. Mon- tauk Point op 116 mijlen afstands van New-York, vanwaar zij dan per sneltrein naar alle deelen van het Amerikaanscbe vasteland kunnen wor den vervoerd. Het denkbeeld is geenszins nieuw wordt het verwezenlijkt, dan zullen de reizigers geen last meer hebben van vertragingen ten gevolge van mist als anderszins op den tocht langs de gevaarlijke zuidelijke kustlijn van Long Island en zullen zij te Montauk in den trein kunnen stappen, waardoor hun reis tevens belangrijk bekort zal worden. Roosevelt is van zijn zegetocht door verschillende staten weder te New- York teruggekeerd. Zooals reeds is gebleken uit hetgeen wij vroeger mededeelden, heeft zijn reis zijn toch reeds groote populariteit nog ^erhoogd vooral doordat hij een nieu ve republikemsche leer heeft ver- kom ^gd, gericht zoowel tegen de inrni nging der financiers in de politiek als ^gen de tirannie van de arbeiders bonden. Di komende strijd zal zeer hevig zijn, daai' zoowel republ.keitien onderling elkapder zullen bevechten als republi- keii'en en democraten. Laatstgenoem den; schijnen volgens de berichten uit Amerika, hunne pijlen vooral te willen riet ten tegen de leerstellingen van Rocsevelt, die zij het publiek als bij uitstek gevaarlijk voor het welzijn van de republiek zullen uitschilderen. Omtrent het spoorwegongeluk te Bernav wordt het volgende nader bericht Zaterdagmiddag 4 u. 50 is een sneltrein CherbourgParijs, even na het doorrijden van het spoorweg station, ontspoord. Van de 18 wagens, waaruit de trein bestond, bleven er slechts zes op het spoor; de overige lagen geheel of gedeeltelijk vernield op en over elkaar en uit dien ver warden hoop klonk een jammerlijk angstgeschrei der gewonden. Een van de wagens was op den «boulevard Dubus» neergestort, die daar evenwijdig met den spoorweg loopt. Daar werd door de rondvliegende wagenoverblijfselen en stukken ijzer eene vrouw, die er langs kwam, gedood en verscheidene andere voorbijgangers werden gewond. De stationsbeambten en anderen snelden toe om de eerste hulp te verleenen en er werd van alle kanten met ijver gearbeid aan het reddings werk en het vrij maken van den weg. Er werden zeven dooden te voorschijn gehaald en er zijn tusschen de 25 en 30 menschen gewond. De machinist en de stoker zijn onder de dooden. Londen, 11 Sept. (Reuter). De avia- teur Loraine vertrok met zijn vlieg machine van Holyhead, stak de Ierscbe zee over en landde in Ierland. Londen, 12 Sept. Een tweede tele gram uit Kingstown meldt, dat de motor van den vliegmachine Loraine slecht liep, waardoor de aviateur verplicht was te dalen in zee, twee honderd meter van de kust, die hij zwemmend bereikte. Een stoomboot nam zijn aeroplane aan boord en bracht ze aan land. Zondagochtend heeft in de Londen- sche wijk Brixton in een groote laken winkel een hevige brand gewoed, die helaas ook eenige slachtoffers beeft geëischt. Op de bovenste verdieping van het huis sliepen n.l. vijf winkeljuffrouwen. De meisjes, opgeschrikt door den brand, vlogen in haar nachtgewaad naar de vensters 011 riepen wanhopig om hulp, daar zij meende, dat de weg door de vlammen afgesneden was. Een paar fiinke mannen hielden een linnen doek op, twee der meisjes sprongen naar beneden, de eene viel echter naast het doek en werd levenloos opge nomen, en ook de andere werd ernstig gekwetst. De drie andere juflrouwen sprongen uit een venster van de tweede verdieping, een kwam zonder ongeval beneden, terwijl de twee andere zich ernstig bezeerden. In den loop van slechts weinig weken was er in ditzelfde perceel driemaal brand uitgebroken. Omtrent de voorgenomen reis van den Duitschen Kroonprins naar Oos- Azië worden thans de volgende bij zonderheden bericht. De Prins wordt nu de zeereis en een bezoek aan Cey lon den 14en December te Bombay verwacht. Zijn bezoek aan Britscb-Indië zal eenige weken duren. Uiterlijk 14 Februari, zal de Prins verder reizen naar Bangkok. Onderweg zal hij waar schijnlijk Singapore bezoeken. Van Siam uit gaat bij misschien nog naar Java en in dat geval zal hij half Maart van Java te Hongkong aankomen en van daar uit Kanton en Sjanghai bezoeken. Vervolgens zal bij een be zoek van verscheidene dagen brengen aan Kia.-tsjou, de Duitsche kolonie in China. Den lOen Aprd zal de Kroon prins waarschijnlijk te Peking en den 25en April te Tokio aankomen. In 't begin van Mei aanvaardt hij dan de terugreis door Siberië. Het voordeel van draadlooze telegrafie Wederom heeft de draadlooze tele grafie haar groot nut bewezen bij het ongeluk met de veerboot van den Pere dóór geheel Nederland. - Levering der verschillende -gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. Marquette Spoorweg op het Micbigan- meer. Zoodra de boot begon te zinken, seinde de telegrafist aan boord om hulp, waarop een passagiersboot zich naar de plaats van bet onheil spoedde. Doordat de veerboot in enkele minuten in de diepte verdwenen, konden niet allen aan boord gered worden en kwam er een dertigtal opvarende in de gol ven om. Maar ruim dertig werden door de sloepen van de passagiersboot opgepikt en gered. Onder de slacht offers zijn de machinist, de kapitein en de telegrafist, die met een zekeren dood voor oogen op hun posten bleven en geen poging tot redding deden. Het Belgisch Koninklijk bezoek. Het officieel programma luidt aldus: Donderdag 15 September: 12.12 uur 's midd. Aankomst van H. M. de Koningin aan het Centraal station. 12.22 id. Aankomst van den Koning en de Koningin der Belgen, als voren. 3 u. id. Uitrijden voor een bezoek aan bet Rijks-Museumvan daar naar bet Raadhuis. 7.30 's av. Gala-diner. 9.30 id. Militaire taptoe op den Dam. Vrijdag 16 September: 10 uur 's m. Uitrijden voor een bezoek aan de diamantslijperij van de firma Asscher, Tolstraat 127129; van daar naar het Centraal-Station. 11 u. 40 's nam, Vertrek naar Soestdijk. 4.51 id. Terugkeer van Soestdijk daarna receptie van de Belgische Kolonie ten Paleize. 7 uur 's av. Diner. 8.45 id. Uitrijden voor een bezoek aan het Concertgebouw. Zaterdag 17 September; 9.30 uur 's m. Uitrijden voor een bezoek aan de op het IJ liggende oorlogsschepenvan daar vaartocht op bet IJ en door het Oosterdok en Nieuwe Heerengracht naar den Buiten- Amstel. Ontscheping aan de Sarp- hatikade. 2.15 's midd. Uitrijden voor een bezoek aan het Burgerweeshuis en aan het Bagijnhof. 3.50 id. Vertrek van den Koning en de Koningin der Belgen. 3.54 id. Vertrek van H. M. de Koningin van het Centraal-Station. De dame du palais van H. M. de Koningin, mevr. van LoonEgidius, te Amsterdam, zal, als toegevoegd aan Koningin Elisabeth van België, deel uitmaken van den eeredienst bij de Belgische vorstelijke gasten. Alle leden van den toegevoegden dienst zullen Donderdag aan het station Roosendaal aanwezig zijn om de Bel gische Majesteiten te begroeten en in den Koninklijken trein naar Am sterdam plaats te nemen, H. M. de Koningin-Moeder zal de Koninklijke gasten aan het déjeuner ten Paleize te Soestdijk od Vrijdag 16 dezer persoonlijk aan hot station te Baarn ontvangen en i aar het lustslot vergezellen. De taptoe op Donderdagavond 15 dezer te halftien staat ondtr leiding van kapt. Boellaard en d, :n lsten luitenant N. A. Bouman al^ dirigent. Voor het Kon, Paleis zullen de Bra- banconne en het Wilhelmus ten ge- '1 - 31)> DOOK .A.. T. nZiYxclAatea/u.. Daar hij voorzag, dat er meer scho ten zouden volgen, liet Edmond zich oniniddelijk van den dijk afglijden om zooveel mogelijk voor het vuur gedekt te, zijn. Nauwelijks was hjj heneden aangekomen' of opnieuw dreunen twee kanonschoten, echter met geen heter gevolg voor den vijand. Waarschijnlijk verkeert men aan de overzjjde in de meening, dat de dijk bezet is, dacht van Rodenburg. Nogmaals vielen er twee schoten. Daar er echter met geen enkel schot geantwoord werd, volgden er ook van de andere zijde geen granaten meer, Om zeker te zijn dat hij ook van vijandeijke ruiterij die daar even bezig was de rivier te doorwaden, niets te duchten had, begaf Edmond zich weder op den dijk en bespiedde den omtrek. Van de cavelerie was niets meer te zien, echter bemerkte hij, dat het aantal booten, waarmede de terpedo's gelegd werden, verdubbeld was. Nauwelijks had hij eenige oogen- blikken zijne aandacht aan deze bezig heid geschonken, toen zich plotseling een hevig gekraak aan de brug deed hooren, uit de verte een zwaar kanon schot dreunde, en bij den vijand een buitengewone beweging onstond. Bijna onmiddelijk werd het schot uit een aantal stukken van de overzijde beant woord, en in minder dan vijf minuten, waren er aan dien kant een tiental vuurmonden in gevecht. Slechts bij poozen hoorde men den doffen dreun van het zware stuk, waarmede de ka noneerboot was bewapend, die, moge lijk door den vuurpijl en het schieten gewaarschuwd, was komen opdagen. Zonder zich om het vuur der vijan- kelijken veldbatterijen te bekomeren, zond de oorlogsboot hare granaten op de pontons af, die de eeD na de ander in de diepte verdwenen. Lang kon keze ongelijke strijd echter niet duren. Hoewel de kanoneerboot door de snelheid waarmede zij zich bewoog en haren geringen omvang, weinig trefkans bood, behoefden er toch slechts als bij toeval, eenige der vele granaten, die rondom haar in het water ploften, tegen haar wand te springenom het niet gepantserde vaartuig hniten gevecht te stellen. Dit noodlottig oogenblik scheen wer-1 kelijk nabij, toen er van de tegenover gestelde zijde hulp kwam opdagen. Kort op elkander werden er van dien kant twee kanonschoten gelost, zonder dat iemand kon bevroeden van waar zij kwamen. Dit zon echter weldra opgehelderd worden. Langs den vijan delijken oever zag men kort daarop, juist in de bocht der rivier, een tweede oorlogsvaartuig naderen. Met wiskun stige zekerheid en bij gelijke tusschen- poozen, wierp het geschut van dien stoomer zijne projectielen tusschen de vijandelijke artillerie, die daardoor genoodzaakt was, dat vuur te beant woorden. Hierdoor komt de kanoneer- boot een weinig op verhaal en maakt van die gelegengeid gebruik: om nabij den oever een ander punt van aanval te kiezen, ten einde ook de laatste pontons te kunnen vernielen. Nauwelijks had zij echter de ge wenschte stelling ingenomen of een hagelbui van geweerkogels viel op het dek en sloeg tegen het boord en den schoorsteen. Onmiddelijk stoomde de boot thans terug en beproefde, in het midden der rivier gekomen, den aanval te herhalen. Heen en weer stoomende om geen vast mikpunt te bieden,loste zij haar eerste schot op de overgebleven pontons, toen zich plotseling een hevige slag, een gekraak en gebruisch deden hooren en het wa ter, als in zijn loop gestuit, zich tot een muur van schuim omhoog hief. De boot was op een der watermij- nen gelopen, welke de vijand eenige oogenblikken te vooren had gelegd, en in de lucht geslingerd Het ontzettende van dit schouwspel was oorzaak, dat aan heide zijden het vuur gestaakt werd, doch slechts een oogenblik. want toen er aan den over kant een oorverdoovende vreugdekreet opsteeg, scheen de kommandant van het andere vaartuig die nederlaag en zijne makkers te willen wrekenzijn positie verlatende, stoomde hij regel recht op de pontonbrug af en verwijlde zoolang op dat gevaarlijk punt' tot de geheel brug door het granaatvuur vernield was. Toen keerde het vaartuig terug, de vijandelijke batterijen onop houdelijk uit zijne stukken, die in een gepantserden toren gedekt stonden, met een hevig vuur teisterende. Tien minuten later verkeerde alles oogenschijnlijk in diepen rust. Edmond, die in groote spanning den strijd gevolgd heeft, is onmi(jdelijk, na het springen van de kanoneerboot, naar den oever gesneld, waar hijg geholpen door zijn hond, de gekwetsten tracht op te sporen, die mogelijk (den oever bereikt hadden, doeh zijnej pogingen blijven vruchteloos ongetwijfeld zijn allen omgekomen. Diep ter neer geslagen^ keert hij naar den dijk terug, waarin tusschen zijne makkers, ongerust doóy zijn lang durige afwezigheid en aangetrokken tevens door het hevig gewield, dat zij in de verte hadden vernhmen, naar hem zochten. jj «Wat is er gebeurd? Van waar dat hevig fuur?" riepen zij hem tegemoet »De brug is vernield maar het heeft ons veel gekost kameradende kanoerboot, welke dit riviervak moest bewaken, is in de lucht gevlogen." «Dat zal gewroken worden riepen de vrijschutters in koor. «Het is gewroken, hun brug is ver nield tot den laatsten paal, doch laat ons van hier gaan, onder weg verhaal ik u alles 't is niet waarschijnlijk, dat de vijand het dezen nacht nog weder wagen zal aan de brug te ar beiden, al had hij 't noodige materi eel bij de hand, want ook aan zijne

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1