GEMEENTERAAD. hoore worden gebracht. Daarna zullen de muzik korpsen in drie groepen opmarcheeren, onder het spelen van verschillende marsehen. De eerste groep zal zijn samenge steld uit de muziekkorpsen van het Instructie-Bataljon en van het 7e, 8e, 9e, 10e en lie reg. inf. De 2e groep uit de Kon. Mil. Kapel, het korps van de grenadiers en jagers en dat van de marine. De 3e groep uit de korpsen van het le, 2e, 3e, 4e 5e en 6e regiment infanterie. Openiug van de Staten-Generaal. In de »St, Ct.« No. 213 is opgeno men het programma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal te 's-Gravenhage, op Dinsdag 20 Sept. a.s. H. M. de Koningin zal te één uur van het Paleis afrijden. De stoet zal rijden door de Heulstraat, het Lange Voorhout en den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. Naar het Paleis wordt gereden van het Binnenhof, over den Korten Vijver berg, het Lange Voorhout en door de Heulstraat. Voorts zijn in bedoeld nummer van de j&St. Ct.« opgenomen de bepalingen van orde, getroffen door den voor zitter der vereenigde vergadering. Extra-trein naar Brussel. De Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij laat de speciaal voor de Bm-selsche tentoonstelling ingelegde Brussel-Express-treinen no. 45 en 46 die zooals in de dienstregelingen is aangegeven, aanvankelijk slechts tot i5 September worden ingelegd tot ultimo September loopen. Trein 45 vertrekt van Amsterdam C. S. 10 06 van Haarlem '10.27 van Den Haag 11.07 en komt te Brussel Noord aan ten 1.53. Trein 46 vertrekt van Brussel Noord aan ten 1.53. Trein 46 vertrekt van Brussel Noord ten 3.25, aankomst Den Haag 7.01, Haarlem 7.40. Amsterdam C. S. 8.00. Zooals bekend is doen deze treinen Antwerpen niet aan en loopt daarin een restauratierijtuig Amsterdam Biussel v.v. Treiuverminderring. Met den a.s. winterdienst zullen ook bij de Hoilandsche Spoor des Zondags verscheidene treinen uitvallen. Onze eerste militaire aviateur. Naar wij vernemen steeg Vrijdag 9 September de militaire luchtvaarder F. Lbtge met zijn Blériot in de buurt van Garderen op. Het was tamelijk gunstig weer, hoewel er toch nog een flinke bries over de beide lag. Hij klom direct tot een hoogte van 50 meter en vloog langs bet kamp van Milhgen. Het was reeds 7 uur, daar men gewacht had tot de wind zou gaan liggen. Bij het kamp vloog bij tot een hoogte van 100 M. Zijn mon teur had voor het opstijgen de machine goed nagegaan en alles liep uitstekend. Hij is dus de eerste militaire lucht vaarder geworden. Naar wij vernemen had zijn bat.- comm. inderdaad toestemming ge weigerd en niet de Minister van Oorlog. Deze zou het, naar ons gemeld wordt zeker toegestaan hebben. In korporaalsuniform steeg hij op en ontving van eenige vrienden bij zijn eerste vlucht op Nederlandschen bodem een krans. De landing bad vlot plaats. De heer Lütge is een voor zichtige jonge man, die niet anders dan bij gunstig weer zal opstijgen. zijde zullen er niet weinig gevallen zijn. Onder het terugkeeren verhaalde Ed- mond zijne kameraden de bizonderheden van den strijd. Op de hoeve aangekomen, achtten de vrijschutters het niet de moeite waard zich weder ter ruste te leggen. Hun gastheer liet derhalve aanstonds hun ontbijt gereed maken, hoewel de zon nog niet boven de kim men was verrezen, doch men wenschte tijding op verkenning uit te gaan. Ongeveer een uur na deze gebeur tenissen verlieten de partijgangers ongewapend en zonder herkenningstee- ken, de een na den ander het huis om er, volgens onderlinge afspraak, niet voor zonsondergang terug te kee- ren. Edmond zelf stak zich in de klee- diDg van een der beide zonen van den boer en vertrok naar Zutfen. Deze stad was door een talrijke vijandelijke troepenmacht bezet. Geen huis of er waren soldaten in kwartier. De pleinen en de kade waren met voertuigen bedekt. Afdeelingen infan terie bezetten hier en daar de strateD. Deze kwamen, gene vertrokken weder overal heerschte echter een voor- beeldelooze orde. Daar, waar een ba taljon bij de burgerij werd gehuisvest, Jan Olieslagers vliegt te Amsterdam. De Amsterdamsche vliegweek is al heel slecht begonnen 1 Zaterdag, de le dag ging de wind pas tegen half zeven liggen, doch door het oplaten van kleine balonnetjes, bleek het dat de bovenste luchtlagen nog in heftige beroering waren. Van daar dat de populaire Jan geen zin in vliegen had. Toen echter de burgemeester van Nieuwer-Amstel zekerheid wilde heb ben óf er gevlogen werd óf niet, en Olieslagers toevoegde, »dat het blad stil was," hoewel de vlaggen nog lustig wapperden, werd het Jan toch te warm, en in een vlaag van drift riep bij: »De mesjien der oit. Ik zei gaan vliegen, maar 't is op verant woording van den burgemiester!" Het publiek nam echter nu een uiterst sympathieke houding aan. «Niet vliegen Jan," »je leven niet wagen," werd er overal geroepen. Toen zag ook Olieslagers van vliegen af, en stroomde weldra het publiek in groote drommen huiswaarts. Ook Zondag heeft de «Antwerpsche duivel'' niet gevlogen. Toen lag het aan de benzine, die van een verkeerd gehalte was, zoodat de motor niet wilde werken. Gisteren echter is het dan eindelijk gebeurd! Om ruim half vier steeg Olieslagers op, om na een kleine 10 minuten in de lucht te zijn geweest, weer neer te dalen. Hij had veel last van rukwinden gehad, vandaar zijn korte doch mooie vlucht. Als het weer Dinsdag en Woensdag maar wil meewerken, kan de Amsterdamsche «grand semaine" nog best slagen. Bij goed weer hoopt Olieslagers 2 maal Woensdag op te stijgen. Bedrog met ingevoerde handels artikelen door onjuiste benamingen. Zooals bekend is, bestaan er in de meeste landen strenge bepalingen be treffende de benaming, waaronder handelsartikelen ingevoerd mogen wor den, en is bij zeer vele waren die juist bunne waarde aan een bepaald land waarin zij gefabriceerd worden, ontleenen, een certificaat van oor sprong bij de wet gevorderd. In ons land bestaat een dergelijke zeer gewenschte verplichting niet trouwens wij wezen reeds zoo dikwijls op de zoo hoogst gebrekkige wette lijke verordeningen op het levens- middelengebied zoodat het bedrog met z.g. «echte» ware hier te lande welig kan tieren. Niet zelden wordt een merk gedeponeerd van bet een of ander, quasi uit Spanje, Italië, enz. afkomstig en getracht dit met behulp van dergelijk merk aan den man te brengen, ook al hebben de bedoelde waren niets met de betreffende landen te maken. Een duidelijke illustratie dezer feiten hadden wij gelegenheid dezer dagen te constateeren, en bij gebrek aan behoorlijke wetten te dezer zake, is publicatie de eenige aangewezen weg om het kwaad te stuiten. Men biedt n.l. onder den naam van «V ermouth» een stof aan die blijkens ons onder zoek, een van het echt Italiaansche artikel geheel afwijkende samenstelling bezit. En bet is teekenend voor den gebrekkigen handelstoestand ten on zent dat in ons land een dergelijk artikel vrijelijk ingevoerd mag worden, zonder eenige douaneformaliteit, met uitzondering natuurlijk van de alcohol belasting. Door de bijvoeging van het werden onmiddelijk de noodige aan wijzingen aan de woningen en aan palen langs de straat geplaatst om vruchteloos vragen en heen en weer trekken te voorkomen. Had een corps eenige uren rust genoten, dan mar cheerde het onmiddelijk verder, om piaats te maken voor een ander. In de nabijheid van Gorsel had de vijand een pontonbrug gelegd, zonder dat onze marine het verhinderd haddaar er tot bewaking van den IJsel slechts een viertal oorlogsbodems beschikbaar waren gesteld, konden zij onmogelijk die rivier in hare geheele lengte be veiligen. Bovendien had de vijand, het vaartuig dat de bewaking van dat ge deelte der rivier wa9 toevertrouwd, door een schijnmanoeuvre weten te misleiden, zoodat de kommandant eerst toen het te laat was, en de in aan bouw zijnde brug reeds door een dub bele rij torpedos was beschermd, be merkte, dat men hem verschalkt had. De berichten der vrijschutters kwa men overigens allen op hetzelfde neer. Alle dorpen in den omtrek waren bezet. De staf van het legercorps, dat dien dag de rivier overtrekken moest, be vond zich te Deventer. Onophoudelijk trokken vijandelijke colonnes met een woord «Torino» wordt het publiek in den waan gebracht dat men met het bekenden echte Italiaansche artikel te doen heeft, terwijl het uit Zwitser land afkomstig is zoodat hierdoor een zeer oneerlijke concurrentie geschapen wordt. Wij hebben bier slecht één voor beeld uit velen genomen en behouden ons voor, meerdere gevallen te pu- bliceeren. In het belang van den eer lijken handel is het dringend nood zakelijk dat aan dergelijke misstanden zoo spoedig mogelijk door behoorlijke wettelijke maatregelen een einde ge maakt worde. «Mbl. tegen de Vervalschingen.» Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van den beer M. L. Celosse gehouden vergadering van den Ge meenteraad, was de heer A. H. van Kalken met kennisgeving afwezig. On middelijk na de opening der vergade ring werd hel nieuwbenoemde raadslid de heer W. H. Kam geïnstalleerd. Door den secretaris binnengeleid legde de heer Kam in handen van den voor zitter de voorgeschreven verklaring af en nam na door deze te zijn gecom plimenteerd zitting naast den beer Ruys. De notulen der vergadering van Dinsdag 30 Augustus werden daarop onveranderd goedgekeurd. De voor zitter deelde daarop mede dat de na volgende stukken waren ingekomen: Schrijven van de Gedeputeerde Sta ten van Utrecht van 29 Augustus 1910, 3e afdeeling, no. 2925/2306 betreflende de op 28 Juni 1910 vastgestelde bouw verordening (in handen vanB.enW. om advies). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 5 September 1910, 3e afdeeling, no. 3510/2343 tot goed keuring van het op 30 Augustus vast gestelde 6e gedeelte primitief kohier en le aanvullingskohier der inkomsten belasting, dienst 1910 (voor kennis geving aangenomen). Een adres van de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandsche gemeentewerklieden en van de agenten van politie 3e klasse houdende dank betuiging voor de Ioonsverhooging (voor kennisgeving aangenomen). Schrijven van W. van der Maat en P. Kortlang dat zij hunne benoeming tot onderwijzer aanvaarden (voor ken nisgeving aangenomen). Eene dankbetuiging van de onder wijzeres mej. M. C. E. Beek voor het haar verleende verlof (voor kennis geving aangenomen). Een adres van de afdeeling Amers foort en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers houdende verzoek drie lokalen te willen afstaan met gratis gebruik van vuur, licht en leermiddelen voor een cursus voor volwassenen (in handen van B. en W om advies). De raad benoemde daarna met 10 van de 16 stemmen tot wethouder de heer W. H. Kam. Op den heer Veis Heyn werden 4 en op de heeren H. Kroes en D. Gerritsen één stem uitgebracht. Door den voorzitter gelukgewenscht met zijne benoeming, verklaart de heer Karn deze onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen te aanvaarden. Spr. erkent de groote verantwoordelijkheid daaraan vei bon den en stelt er prijs op te kunnen verklaren, dat enkel plichtsgevoel hem drong de benoeming te aanvaarden. talrijke artillerie, gevolgd door een onafzienbaren trein, in de richting van Apeldoorn. Voor de laatste maal maakte de vrijschaar thans gebruik van de wel willend verleende gastvrijheid en legde zich eenige uren ter ruste, waarna men opnieuw de march aannam, dit maal om zich op het door kapitein Korf bepaalde punt in het Onzalige bosch, met de afdeeling van Daan te vereenigen, die tusschen clen spoorweg en den Rijn naar Arnhem was getrokken om zich langs Velp en de Steeg eveneens naar het bepaalde vereenigingspunt te begeven, van waar men te zamen terugtrekken zou. Een hevige regen had de vereenigde afdeelingen genoodzaakt, eenigen tijd onder een groep eikenboomen te ver toeven. In een oogwenk waren de zei len, waarvan iedere afdeeling er een had medegenomen, om des nachts bo ven hunne hoofden uit te spannen, Hij hoopt dat het hem gegeven moge zijn nog langen tijd te mogen mede werken aan de belangen der gemeente en burgerij. Spr. is geen vreemdeling voor de raadsleden en dit geeft hem vertrouwen in de samenwerking met hen. Op uitnoodiging van den voorzitter neemt de heer Kam daatop den ledigen wethouderszetel in. Tot leden der commissie in zake onbewoonbaarverklaring van het per ceel Bloemendalschestraat 31 werden daarop door den voorzitter aangewe zen de heeren A. M. Tromp v. Holst, W. Salomons en A. H. van Kalken. Aan de orde komt daarop het rapport van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van de afdeeling Amersfoort van de Neder landsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken en daarmede verband houdende adressen. Dit rapport luidt in zijn geheel als volgt Wij bebben de eer U hierbij weder aan te bieden het adres met Memorie van toelichting van de afdeeling Amers foort der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, voorts de verschillende adhaesie-betuigingen, en ter, slotte het adres van Vereeniging «Vergun ning,» hetwelk eene bestrijding iD houdt van het eerstgenoemde adres Adressante verzoekt, dat uwe ver gadering aan Hare Majesteit de Konin gin zal voorstellen te bepalen, dat in deze Gemeente door Burgemeester en Wethouders geen vergunningen rneer verleend mogen worden, terwijl zij voorts in bare toelichting gewaagt van de bevoegdheid van uwe vei ga- dering, gegeven in art. 35 der Drank wet, tot het stellen van nadere eischen voor lokaliteiten, waarvoor een verlof tot veikoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse is, of zal gelden. Volgens art. 4, 2e lid sub 2, kan door Hare Majesteit de Koningin, te beginnen met 1905, daarna in 1910 en vervolgens telkens om de vijf jaren op voorstel van den Gemeentelaad, Gedeputeerde Staten gehoord, worden bepaald, dat in eene Gemeente door Burgemeester en Wethouders vergun ningen, en, voorzoover art. 1, tweede lid, van toepassing is, die voor den verkoop, bedoeld aldaar onder letter a, of letters a en b, niet meer verleend mogen worden. Aangezien in deze Gemeente het aantal vergunningen het maximum nog belangrijk overtreft, zal de voor naamste werking van een besluit, zooals adressante weuscht vastgesteld te zien, hierin gelegen zijn, dat vari art. 5 lid 2 der Drankwet geen gebruik meer gemaakt zal kunnen worden. Dit lid toch bepaalt, dat Burgemeester en Wethouders, zoolang in hunne Gemeente het aantal vergunningen het vastgestelde maximum overschrijdt eene vergunning kunnen verleenen indien éen of meer vergunninghouders bij schriftelijke, door hen ondertee- kende verklaringen, afstand doen van twee te hunnen name verleende ver gunningen, onder vermelding van de lokaliteit waarvoor op dat oogenbhk iedere van die vergunningen geldt. Indien derhalve op uw voorstel door de Kroon bepaald wordt, dat in de Gemeente Amersfoort geen vergun ningen meer verleend mogen worden, zal het derhalve niet meer mogelijk zijn, door het opkoopen van twee afstads-verklaringen éen nieuwe ver- tusschen de boornen opgehangen. Daan stelde voor, om dit oogenblik van rust te bezigen, tot bet nuttigen van een middagmaaldat, zooals te verwachten was, uit een kouden schotel bestondbrood en vleescb. Gelukkig had men van weerszijden gelegenheid gehad de veldflesschen te vullen, zoo dat er in weerwil van het sober diner een uitmuntende stemming onder de vrijschutlers bleef heerschen. Men was thans in het Ederbosch en nauwelijks een half uur van het dorp verwijderd, waar het zijn naam aan ontleend. Yan tijd tot tijd had men den straatweg van Arnhem naar Utrecht in het gezicht gehad en daarop, zooals van zelf sprak, weder tal van vreemde soldaten, en vooral ook lange rijen militaire voertuigen en vracht karren ontwaard. Ook had men nu en dan een blik op den spoorweg kunnen werpen, en te oordeelen naar de drukke bedrijvigheid welke daar heerschte, moest het vervoer langs dien weg wel dra weder een aanvang nemen. Toen de maaltijd geëindigd was en allen verklaarden den marsch te kun nen voortzetten, werd het bivak ver laten en langzaam den weg naar het Noorden ingeslagen. gunning te verkrijgen. In dit verband moeten wij wijzen op eene belangrijke onjuistheid in het adres van de vereeniging «Ver gunning.» Hierin wordt toch het ver zoek van de oorspronkelijke adressante voornamelijk bestreden met de bewe ring, dat, indien het gevraagde besluit tot stand kornt, voortaan geen zoo genaamde »tapvergunningeu« meer gegeven worden, maar dat het geven van eene zoogenaamde «slijtvergun- ningcr daardoor geenszins verhinderd wordt. De vereeniging «Vergunning" meent dat men, bij inwilliging van bet adres, voorlaan toch, met gebruikmaking van art. 5 lid 2, eene siijtvergunning boven het maximum zal kunnen verkrijgen. Dit nu is onjuist. Volgens de zeer duidelijke bewoordingen van art. 4 lid 2, sub 2, kan het verbod in Gemeen ten, waar de splitsing tusschen »tap«- en »slijtvergunningen« geldt, betrek king bebben op den verkoop, bedoeld onder letter a van art. 1 (tapvergun- ning) of voor den verkoop, bedoeld onder letter a en b van art. 1 (tap en siijtvergunning). Het hangt derhalve van een eventueel voorstel van uwe vergadering aan de Kroon af, of voortaan alleen het geven van «tap- vergunningen« dan wel het geven van »tap«- en slijtvergunningen« verhin derd zal worden. Waar de bestrijding door de vereeniging »Vergunning« vooral steunt op deze niet juiste rneening, waren wij van oordeel, hierop uwe aandacht te moeten vestigen. Wat nu de zaak zelve betreft, meenen wij niet nader te behoeven te ver klaren, dat bet streven van adressante naar onze meening waardeering en aanmoediging verdient. Dat ook uwe vergadering het doel, waarvoor aclres- sante strijdt, bevorderlijk acht aan het gemeentebelang, meenen wij te mogen alleiden uit de jaarlijks door U toege kende subsidie tot bestiijding van drankmisbruik. Toch meenen wij uwe vergadering niet te mogen voorstellen, hetgeen adressante thans vraagt in te willigen. Immers bij inwilliging daarvan zal het niet mogelijk zijn, in eventueele nieuw te vestigen zaken eene vergunning te plaatsen. Wij kunnen ons gevallen voorstellen, waarin het geven van een nieuwe vergunning met toepassing van art. 5 lid 2, niet slechts niet strijdt met het gemeente belang, maar in zekere mate daarmede verbonden is. In dergelijke gevallen zal dan geen vergunning gegeven kun nen worden. Nog wijzen wij er op, dat de be voegdheid, ons College gegeven bij art. 5 lid 2 een facultatieve is. Het hangt van het oordeel van Burgemeester en Wethouders af of daarvan gebiuik gemaakt zal worden, zoodat onge- wenschte nieuwe vergunningen ge weerd kunnen worden. Wel is waar is het niet zeker, dat eene beslissing, door ons krachtens art. 5 lid 2 in beroep gehandhaafd zal blijven, doch in eerste instantie is het al of niet gebruik maken van de bevoegdheid, in het genoemde artikel gegeven, afhankelijk van het besluit van ons College, zoodat het weigeren van ongewenschte vergunningen steeds mogelijk blijft. Bij inwilliging van het verzoek is dus het geven van nieuwe vergun ningen, hetzij alleen «tapvergunnin- gen«, hetzij »tap«- en «slijtvergun- ningen« met gebruikmaking van art. 5, lid 2, niet meer mogelijk; bij af wijzen van het verzoek zal het moge lijk blijven, naar bevind van zaken op Lunteren kwam in het gezicht. Eenigen tijd later Meulunteren. Bij het ondergaan der zon, moest men zich een half uur ten Oosten van Barneveld, op een door den bevelhebber op de kaart aangewezen punt, bevinden. De afspraak was verder, dat, zoo men verhinderd was daar gezamenlijk te komen, men moest trachten een bode te zenden. Daar men dus tijd in overvloed had, 't was twee uur na den middag, be sloten de beide aanvoerders, door Vos en zijn makker, de oppasser van Daan, den omtrek te doen onderzoeken en zond de laatste bovendien een zijner wakkerste lieden naar Lunteren, om daar te vernemen wat de vijand in die streek verricht had. De beide dragers kwamen weldra terug met de tijding, dat zij niets van den vijand hadden bespeurd, doch het eene uur na het andere verliep, zonder dat de naar het dorp gezonden vrij schutter terugkeerde. Eindelijk werd meD ongerust. De tijd waarop men vertrekken moest naderde. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2