ÜI1ÜW I Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen uit Je rechtsaal. BUITENLAN h BINNENLAND. i\o. 76 Woensdag 21 September 1910. Negen-en-dertigste Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG M ZATERDAG. J. P. METZGEFUr Steniaweg Aanleg van Buitel Tuinarchitect. ZEIST, Parken, enz. FEUILLETON. Amersfoorts ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonuo. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'I, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en lignetten naar plaatsruimte. Het Insectarium op de Brusselsche Tentoonstelling. Het insectarium van de Levensver zekering-Maatschappij »De Utrechter rn een der kiosken van den Holland- schen tuin blijft in hooge mate de belangstelling van de tentoonstellings bezoekers trekken. Voor een rustige beschouwing is het gewenscht de ochtenduien te kiezen, in den namiddag is de toeloop van het publiek daarvoor1 te groot. Hoor de internationale jury, die de inzending van »l)e Utrechtrr met een «Grand Prix« bekroonde, werd aan den inrichter vari het insectarium nog afzonderlijk een gouden medaille toegekend. Behalve de reeds vroeger vermelde mierenkolonies, de keveis, de sprink hanen, de taknabootsende rupsen, de verschillende warei insecten en de vlinders, zgn dezer dagen ook levende poppen van den doodshoofdvlinder tentoongesteld. Daaruit komen in den loop van deze en van de volgende maand de reusachtige vlinders met prachtig gemarmerde bovenvleugels en gele ondervleugels met zwarte banden geteekend. Op de bovenzijde van het borststuk dragen ze een teekeniog, «elke op een doodshoofd gelijkt. Deze vlinders zijn de eenige van onze fauna «elke een stem be zitten als ze in actie zijn, brengen ze een viij sterk piepend geluid voor l. Verder herbergt het iusectariurn de zeer merkwaardige en zeldzame zak dragers in twee soorten. Dat zijn rupsen, welke zich van afgebeten heistengeltjes een costuum maken, een koker of zak om haar lichaam, dien ze nimmer vei laten. Als ze eten, steken ze alleen den kop daaruit naar buiten Zoo'n etende rups lijkt een zich bewegpnd miniatuur heibezempje. De vrouwelijke vlinders die uit deze zakdragende rupsen kornen, zijn zon derlinge diertjes. Ze hebben geen vleugels, geen pooten, zelfs bijna geen kop, zoodat ze meer op maden dan op vlinders lijken. De manneijes zijn normaal gevleugeld. Leer en Leven. Het nieuwe keizerlijke paleis te Po sen, dat ruim vijf millioen Mark heeft gekost aan de Duitsche belastingbe talers en dat nu het jaar onbewoond zal blijven staan, zal, naar de Berl. Politisehe Nachrichten meldt,jaarlijks 88.000 Mark aan onderhoud kosten, ten minste op de Pruisische be- grooling is dit bedrag uilgetrokken Up de vraag, waai om een nieuw en ongebruikt gebouw jaarlijks zooveel onkosten noodig maakt, wordt geant woord dal de kosten van onderhoud van de paleizen door elkaar worden geschat, en dit gemiddelde jaarlijks op de begrooiing wordt gebracht. Na tuurlijk is in den beginne dit bedrag te hoog, ten minste hooger dan het werkelijk benoodigde, maar dit teveel wordt dan voor het herstel of bet restaureeren van oude paleizen ge bruikt. Vandaar dat voor het onbe woonde en geheel nieuwe paleis voor taan jaar in, jaar uit een bedrag van 88.000 Mark op de begrooting zal worden uitgetrokken. Met de zoo zaak geroemde en ook door den keizer aanbevolen oud-Piui- sische zuinigheid, is die handelwijze eigenlijk wel eenigszins in tweestrijd. Aanslag op een gouverneur, Io den riaebt van 15 op 16 dezer, heeft een aanslag plaats gehad op den gouverneur van Guadeloupe, Gautret. Op diens rijtuig, waarin hij met den president van het hof en den secre taris-generaal was gezeten, werden twee geweerschoten gelost. Alleen de secretaris-generaal, Chariot, werd licht gewond. Niettegenstaande de gendarmerie onmiddellijk een onderzoek instelde, heeft men den schuldige niet kunnen ontdekken. Eergisteren werd de aanleg van den spoorweg in Fransch-Guinea, die den Niger met den Oceaan verbindt, voltooid. De laatste rail werd te Koe- roessa gelegd door den gouverneur Poulet en den directeur van den spoor weg Salesses. Een dreigende uitsluiting. Te Londen werd in een buitenge woon druk bezochte vergadering van den Bond van eigenaars van katoen spinnerijen besloten, dat bijaldien het gescbil op de katoenspinnerij te Old ham, «-eiker arbeiders de aanleiding waren lot de huidige moeilijkheden, voor I October niet is bijgelegd, al de bij de Bond aangesloten spinnerijen op genoemden datum gesloten zullen worden. Meer dan 100 000 arbeiders zouden direct bij die uitsluiting betiokken zijn. Daniel Palmer, de zoon van een New-Yorkschen milhofinair, heeft de hand gevraagd van juffrouw Pearl Weiier, dochter van den Mormoon- schen bisschop Weder, te Zoutmeer- stad; maar hij beeft een blauwtje geloopen, omdat hij zoon en erf genaam van een millionnair is. De leer der Mormoonsche kerk toch bepaalt, dat een man niet in luiheid en ledigheid mag leven van het geld, dat door zijn vader of grootvader is vergaard. De jonkman, die tot dusver het leven van een »dollerprins« leidde, heeft nu besloten, zijn uitverkorene le verdienen en in de een of andere hetrekking te gaan werken voor zijn brood. De Tsaar heelt op een automobiel- tocht, dien hij van Friedberg uit ondernam, een ongeluk gehad, maar zonder ernstige gevolgen. Tsaar Nicolaas deed met den Groot hertog en de Groothertogin van Hes sen, de kinderen en een groot gevolg in zes automobielen een uit stapje naar Licb, om Prins Solms te bezoeken, toen bij bet dorp Nieder- mörlen zijn auto, die door den Groot door gehéel Ierland. Levering der verschillende gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. hertog werd bestuurd, tegen een zwaren balk aanreed, die dwars over een boerenwagen lag welken men voorbijreed. De keizerlijke auto bleek door den stoot defect te zijn en moest stilhouden. De vorstelijke personen en de heeren van 't gevolg die er in zaten stapten uit en werden over de andere vijf automobielen verdeeld. De beambten der geheime politie, die op rijwielen meereden, beschermden den Tsaar voor allen mogelijketi last en onaangenaam heid. De Tsaritsa is zeer tevreden over haar badkuur te Naubeim. Zij zegt dat zij na elk bad zich beter gevoelt. De kleine kroonprins doet nu, onder behoorlijk geleide, wandelingen of fietstechten in den omtrek van Fried berg. Hij heeft daar dezer dagen een boer geholpen bij het vei garen van appelen waarvoor hij tweo mooie appelen ter beloomng kreeg en op een anderen morgen moest en zou hij een veldai beider helpen bij het aardappelrooien. STATEN-GENERAAL. Verecnigde Vergadering van de beide Kamers. Dinsdag 20 September tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer Schimmelpenninck van der Oye, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich naar de Ridderzaal op bet Binnenhof hebben begeven, des middags te 12 uur de vergadering en laat door den griffier van de eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Besluit van 8 Sept. 1910, no. 25, houdende zijne benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer ge durende de zitting, die heden zal aanvangen. De voorzitter benoemd een commissie die H. M. de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De commissie bestond uit de heeren Breebaart, MiehiMs van Kessenich, Hovy, Van Lamsweerde, Van der Feltz, leden der Eerste,Kamer, en Van Dedem. Van Vlijmen. Roessingh, Ferf, Drucker, Van Doorn. Kooien, Bogaardt, De Vlugt en Oolijn, leden der Tweede Kamer. De Ministers, hoofden van Ministe- rieele Departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich, te één uur des namiddags, mede in de Ridderzaal. Haie Majesteit de Koningin, ver gezeld van Zijne Koninklijke Hoog heid den Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de Commissie in de vergaderzaal bin nengeleid, neemt plaats op den Troon en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins naast Haar gezeten is, de volgende rede: Mijne Heeren t Het verheugt mij weder in uw mid den te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van den meest vriendschappelijke aard. Gelijk te vreezen was. heeft de weersgesteldheid ten vorige jare op land- en tuinbouw een ongunstigen invloed geoefend. Ook thans laat de Na 't spreekuur. «Als je maar precies halftwee terug bent» bad de baas gezegd »want anders beb je een kwartje boete... 't kan me niks schelen. Er moet hier orde zijn!» "Zeker, baasbad ie geantwoord en zich den tijd niet eens gegund om z'n boterham te eten. Hij voelde trouwens geen honger, daar was Koen Tuinders veel te angstig voor. 't Klemde om z'n hart en schoot soms naar z'n keel, dat 't was of ie zou stikken. De kameraden moesten soms drie-, viermaal wat vra gen, voordat Koen er begrip van had- Een, die pas een dag of drie, vier op den winkel was, maakte er zich nijdig om, bad gevraagd of ie bij geval Oostindisch doof was... Maar een van de onderen wenkte hem. Moest Koen Tuinders maar met rust laten. »Hij gaat er nog kapot van!» zei de knecht, die op hem volgde, en ook al bij de acht jaar bij baas Hoy er werkte. De oude meesterknecht zei niets. Die dacht er aan, hoe Marie nog vóór een week of zes aan den winkel was geweest om Koen iets te zeggen, met het jongsken op haar arm. Een fiksch, aardig wijf, met van die heldere, goedige oogen. Ze had het kindje de armpjes naar va laten uit strekken en laten wuiven met een armpje. Hij had gezien, dat ze haar man stilletjes een zakje tabak toe stopte... Extra fijne... Eene verrassing... »Van kleinen Pieterman, voor paatje!» had ze hem toegefluisterd. En haar man op den schouder geklopt, zoo fideel, zoo echt hartelijk, dat de oude meesterknecht hard en stevig op z'n tabakspruim moest knauwen, anders zou ie waarachtig nog geschreid hebben. Want zijn eigen brave wijf bad ie betrekkelijk kort geleden ver loren, en ze wisten allemaal op den winkel wat 'n verdriet dat voor hem bleef— Koen had z'n vrouw, dien middag, wel driemaal toegewuifd, 't laatst vóór dat zij den boek van de zijstraat insloeg. Jelui lijken wel een vrij end paartj e had een van de kameraden gespot, maar Koen werd er volstrekt niet boos om. Ging lustig aan bet werk; trok zoo'n vroolijk en gelukkig gezicht, dat 't een genot was om ernaar te kijken. 't Zal een week erna zijn geweest, dat Koen 's morgens ver over tijd op den winkel kwam... "Was nog nooit gebeurd, 't Werd balfacbt, acht uur, de klok wees al kwart over negenen... Geen Koen Tuinders. De baas kwam om de vijf minuten uit bet kantoortje... »Is-ie er nou nog niet P" stapte dan in de werkplaats rond, baalde z'n hor loge voor den dagVloekte grommend tegen den meesterknecht, alsof die er schuld van was— »Zoo'n luiwammes! Zoo'n slampam per Terwijl die karwei voor meneer Teunissen ligt te wachten... Zoo'n... Ik zal hem...» De oude meesterknecht liet den baas uitrazen. Elk woord was nu olie in het vuur... Maar zelf be- greep-ie er geen steek van... Kon zich niet te-binnen brengen, dat Koen, in al die jaren, driemaal over tijd was geweest— «Daar hèb-ie hem!" riep de krulle- jongen opeens... Ze keken allen naar de deur. Hij was 't. Bleek als een doek, met wilde oogen... Hemdsboord wijd-open... 't Zweet gutsend over z'n wangen... »M'n vrouw... van-nacht zoo ziek geworden... Zóó erg ineens...» zei Koen knecht gereserveerd. Sloot de deur, want de baas hoefde er niks-van te booren. Liet Koen water drinkenop I bet eenige stoeltje, dat er was, zitten. Legde hand vertrouwelijk op zijn schouder... Vernam toen het treurige van dien Dacht. Hoe Marie tegen een uur of twee wakker was geworden, in een hoestbui... Ze had 't in de laatste dagen 1 zoo erg te pakkenbad vroeger, voor haar huwelijk, ook wel eens gekucht— .Zelfs eens wat bloed opgegeven... Maar moeder bad gezegd: dat slijt met de jaren. Als ze nu maar eens over de vijf-en-twintig was, dan vergroeide dat wel... Koen had ze gewekt, want ze had, dien nacht, zoo'n vreemd-zoetigen smaak in de mond. Hij stak 't licht j aan, en plotseling; daar golfde 't over deken en lakens. Daar was alles 1 rood... En bij elk hoestgeluid golfde 't opnieuw.,. Marie jammerde, dat 't net-was als bij vader-zaliger, die ook bloed bad gespuwd... Ze wees schreiend ndar het kindje in de wieg, wakker geschrokken door het gedruisck... Koen bad baar gesmeekt om te zwijgen, doodstil te liggen. Had compres van koud water op haar borst gelegd, hijgend, gejaagd, met den klank van een, die zijn tranen met alle ge weld moet bedwingen. »Zoo erg... De dokter...» »Dat kan me allemaal niks schelen schreeuwde de baas, met zijn knijpende keelstem, en het kleine dikke mannetje met den borsteligen rossigen knevel en bet profiel van varkentje, dat zich opblaast... 't Buikige manneken werd vuurrood van nijdigheid.... »je weet dat de karwei van meneer Teunissen ligt te wachten... Als je vrouw ziek is, dan moet je hulp schaffen, man, maar mij niet laten stikken... Zulke menschen kan ik niet gebruiken... D5nk-ie wel, hoor!... Voor jou vijftig anderen... Aan iederen vinger honderd- Ik kan niet helpen dat je vrouw ziek is... 'n mooie geschiedenis— Ik...» De baas verdween in bet poortje. Koen had niets verstaan van wat bij zei— I Woelde maar met de onrustige vingers door de klamme baren. Wilde naar huis terug... Zoo gauw, zoo snel moge- lijk— En de oude meesterknecht bad hem 1 toen terzij-genomen, op die rustige, gemoedelijke wijze, waarmee bij met de lui kon omgaan. Koen weten te 'krijgen in het hokje, voor meester-eene buurvrouw te-hulp geroepen...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1