Plaatselijk Nieuws. opbrengst van sommige akker- tuinbouwgewassen te wenschen, doch voor de veehouderij zijn de tijden voordeelig. Ondanks eenige ongunstige omstan digheden was in handel en nijverheid in verschillende opzichten vooruitgan waar te nemen. Het scheepvaartverkeer nam weder, en in niet onbelangrijke mate, toe. In het scheepvaartbedrijf waren de uitkomsten van de vrachtvaart ter zee minder ongunstig. De staat der koloniën geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die als gevolg van het in de laatste jaren ten opzichte van de Buitenbezittingen in toepassing gebrachte regeeringsbe- leid in die streken zijn ontstaan, oefe' nen eene verblijdende werking op de ontwikkeling van handel en verkeer en geven grond om een gestadigen economischen vooruitgang van dat gebied te verwachten. Zeer betreur ik dat de cholera in verschillende streken van Nederlandsch- Indië slachtoffers eischte. Burgerlijke en militaire landsdiena^ ren, zoo hier te lande als in de kolo' niën vervullen hunne taak op eene wijze die lof verdient. Hoewel de loop van 's Rijks mid delen niet onbevredigend is, blijft toch ten gevolge van de vele hoogst nood zakelijke nieuwe uitgaven de financieele toestand des Rijks de grootste zorg eischen. Binnenkort zullen de reeds vroeger aangekondigde ontwerpen tot herzie ning van bet tarief van invoerrechten en tot invoering eener inkomstenbe' lasiing u bereiken. Tot dekking van het zeer aanzien lijke tekort op den aanstaanden dienst zal de toevlucht moeten worden ge nomen tot dezelfde tijdelijke maatre gelen als voor het loopende dienstjaar is geschied. Wetsontwerpen ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en tot wijzi ging der Ongevallenwet 1901 zullen u bereiken. De bij u ingediende wetsontwerpen, alsmede die waarvan de indiening reeds vroeger is toegezegd, zullen veel van uw tijd en uwe inspanning eischen. Toch zullen met het oog op noodig gebleken voorzieningen daarnevens nog eenige wetsontwerpen aan u worden aangeboden. Een wetsontwerp tot vaststelling van eene eedsformule en van de gevallen waarin de eed van getuigen in burger lijke en strafgedingen kan worden ver vangen door eene belofte, zal u bereiken. Ook zullen u worden voorgelegd een herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de ver bintenis uit onrechtmatige daad, als mede van de wet op bet auteursrecht. Bij de herziening der onderwijs- wetgeving, welke naar aanleiding van het rapport der ineenschakelingscom- missie zal moeten worden overwogen, zullen de onderwerpen, welke met de jongste wijziging der Wet op het Lager Onderwijs in nauw verband staan, als mede de wettelijke voorziening in zake het vakonderwijs het eerst de aandacht vragen voor zooveel zulks, zonder het geheel te verbreken, mogelijk blijkt. Indiening van een wetsontwerp tot herziening der Militiewet 1901 kan spoedig worden tegemoet gezien, ter wijl in verband daarmede eene wijziging van enkele bepalingen der Landweer- wet u ter overweging zal worden aan geboden. Was naar de dokter gevlogen. Had zóó lang moeten schellen, kloppen, smeeken, voordat dokter meekwam... Had eerst boodschap uit een boven raam gekregen, dat dokter morgen vroeg wel eens zou komen kijken... Maar Koen hield vol-schelde nog eens... Had, in z'n wanhoop, geschreeuwd dat-ie naar de politie zou gaan... Een menschenleven was ermee gemoeid... Hij zou de heereD van 't fonds waar schuwen... Een passeerende agent kwam erbij... Op-eens ging de straatdeur open, dokter zelf, kant en klaar. Had gedacht: anders krijg-je morgen avond weer allerlei stukjes in de kran tenInterpellatie in den raad misschien 'n Heele sensatie. Zulke dingen worden tegenwoordig opgeblazen... Maar inwendig kookte't hij dokter, in z'n eerste nachtrust ge stoord, van woede... Enfin, hij was dan meêgegaan met Koen Tuinders. Marie had inmiddels nog meer bloed opge geven... Dokter zei dat 't zeer ernstig was... Gaf zijne voorschriften. Zou morgen vroeg terug komen... Ant woordde verder niets op Koen's vragen... Stapte haastig weg, naar z'n huis terug, toch wat gekalmeerd in z'n ver ontwaardiging door het besef van den Een ontwerp van wet betreffende den Landstorm is in bewerking en zal u eerlang bereiken. In aansluiting aan de verbetering van de Waal zal in bet belang van de scheepvaart een aanvang gemaakt wor den met de normaliseering der Boven Merwede. Ontwerpen worden voorbereid tot bevordering van de verbetering der afwatering van de provinciën Friesland en Groningen, van bet Meppelerdiep en van de Vecht in Utrecht. Voorstellen tot hervorming van het binnenlandsch bestuur inNederlandsch Indië zijn mede in voorbereiding. Op uwe toewijding en ijver zal, naar ik vertrouw, niet tevergeefs eer. beroep worden gedaan. Gods zegen ruste op uw arbeid. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin, ver gezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en voorafgegaan door de commissie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de com missie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. De openingsplechtigheid. Tot de leden van het gevolg die te paard het koninklijke rijtuig op weg naar de Staten Generaal verge^ zelden, behoorden de adjudanten i. b. d luitenant-generaal Kool, luitenant- generaal Rost van Tonningen, gene- raal-majoor De Lannoy, kolonel Tonnet van het regiment Grenadiers en Jagers, terwijl H. M. aan de Ridderzaal werd opgewacht door de adjudanten i. b. d. vice-admiraals jhr. Roel, Stokhuijzen, baron Sweerts de Landas Wyborgh, Ellis en den kapitein t)z Zegers Rijser. Als kamerheeren i. b. d. volgden in rijtuigen in den stoet mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nijevelt, E. R baron van Weideren Rengers, jhr. mr. dr. W. Röell, mr. W. A. baron van Ittersum en jhr. Six, intendant van het koninklijk paleis te Amsterdam Uit Den Haag seint men nog: Na twee jaar heeft de Koningin thans weder in de Ridderzaal in per soon de zitting van de Staten-Generaal geopend. De zaal vertoonde weer het bekende schitterende schouwspel van uniformen rijk versierd met goud, ordeteekenen en kleurrijke ordelinten, van elegante damestoiletten, alles beschenen door bet mystieke licht uit de zijnissen der zaal en het ronde venster van beschilderd glas hoog boven de tribune. De meeste Kamerleden waren in hun gewone uniform, enkelen in rok of gekleede jas, de militaire leden der Staten-Generaal in groot tenue, de heeren Bosch van Drakestein, Van Wassenaer van Rosande, Van Lynden van Sandenburg en Van den Borch van Verwolde in hun zwaar met goud versierde kleeding van kamerheeren in buitengewonen dienst. De voorzitter der Tweede Kamer, graaf Van Bylandt, droeg de uniform an gezant. Onder de Kamerleden trok de aandacht dr. Kuyper getooid met het groote paarsroode lint van het grootkruis der Leopoldsorde, die zich opgewekt te midden zijner ambtge- nooten bewoog, links en rechts hand drukken gevend. De leden van het corps diplomatique zetten in hunne exotische gala uniformen bijzonderen luister bij aan het bont geheel, dat zich in de zaal bewoog. Tegen één uur namen allen op een hamerslag van den voorzitter van de Eerste Kamer, baron Schimmelpen- ninck van der Oye, die in generaals uniform de zitting leidde, op hunne zetels plaats en werd het Koninklijk besluit van den voorzitter door den griffier voorgelezen. Kort daarop traden de ministers binnen en de leden van den Raad van Sate. Tegen half twee verkondigde het kanongebom en het hoerageroep der menigte, dat gedempt in de zaal doordrong, de nadering van den Koninklijken stoet. Staande wachten allen het binnentreden van de Konin gin af. Na enkele oogenbltkken en terwijl daarbuiten plechtig de tonen van het oude Wilhelmus ruiscben klinkt kort en krachtig! Hare Majes teit! van den ceremoniemeester, die den stoet voorafgaat. De deuren van van de zaal worden geopend en statig treden twee aan twee de adjudanten en groot-officieren binnen, gevolgd door het Koninklijk Paar, begeleid door de commissie van ontvangst uit de Staten-Generaal. De Koningin die in een parelgrijze robe was, en op het hoofd eene zee groene toque droeg met witt aigret, was evenals haar gemaal, die in ad miraalsuniform was, getooid met de bandeliere van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Zittend op den hoogen, rood fluweelen met goud versierden troon, las H. M. in ongeveer vijf minuten met haar klankrijke stem de Troonrede voor. Aan haar linkerzijde had de Prins op een lageren zetel plaats genomen Achter haar, scherp uitkomende tegen roode velum van den achtergrond, stonden ter weerszijden onbeweeglijk eenige kamerheeren en hofdames. Toen II. M. aan het einde van Haar rede met eenige stemverheffing de Staten-Generaalgeopend bad verklaard, tegelijk van Haar zetel oprijzend weerklonk een drievoudig Leve de Koningin! en Hoera! Enthousiast zwaaiden de autoriteiten in de zaal daarbij met hunne steken en uniform petten, terwijl de Koningin op Haar terugweg naar den uitgang door het lange middenpad der zaal voortdurend naar weerszijden boog om voor de ovatie dank te brengen. Onder de grootoflicieren in het gevolg der Koningin bevond zich de oud-gouverneur-generaal Van Heutsz Nederlandsehe bond van Geiueeute-aiubtenaren. Onder groote belangstelling werd Donderdag te Middelburg de jaarver gadering van deze vereeniging gehou den. Den avond te voren werden de opgekomenen verwelkomd ten stad- huize door het gemeentebestuur, waar de eerewjjn aangeboden, en de bur- emeester de volledige sympathie be tuigde van het gemeentebestuur met het optreden van den bond. Afgevaar digden waren tegenwoordig van Bel gische, Fransche en Luxemburgsche vereenigingen. De voorzitter, de heer Va.n der Laan, sprak in zijn ope ningswoord vooral over de Rijks- pensionneering der gemeente-amtena- ren. Dezer dagen is medegedeeld dat deze pensionneering 50 a 60 millioen zal kosten. Spreker uit het vertrouwen dat dit cijfer niet zal afschrikken, wat geenszins behoeft. Waar een wil is daar is een weg en deze weg is ook in dit geval zeer wel te vinden. Spre ker blijft zijn vertrouwen uiten in de regeering, die zeker zal tegemoet komen aan datgene waarop de ge meente-ambtenaren reeds zoolang hun toestand, waarin hij patiënte had aan getroffen- Dat alles had oude meesterknecht toen uit Koen's verhaal begrepen. De arme kerel sloeg de handen vóór het gezicht en barstte uit in gejammer van radelooze smart... En meesterknecht ging naar het kantoortje van den baas- Had daar harde karwei... Want de baas tierde er op los... Schreeuwde dat 't hem niet schelen kon... Dan maar een ander- Gelukkig hoorde Koen Tuinders er niets van. Die was weêr op weg naar huis, naar Marie... De rest liet hem koud, onverschillig... In de wachtkamer van dokter zaten vijf menschen, en Koen was numero vier. De klok wees al tien miDuten vóór tweeën... Hij zat op heete kolen. Ging eindelijk de gang in, naar den knecht, om te vragen of hij niet vóór zou kunnen gaan... De baas was zoo lastig... En ze vonden 't allemaal best. Eene oude juffrouw knoopte praatje aan, doch vruchteloos, want Koen Tuinders luisterde niet naar wat ze zei, zoodat j de juffrouw er haast toe zou gekomen zijn om tóch maar eerst naar dokter recht deden gelden en uit den wensch, dat de troonrede Rijkspen- sionneering zal toezeggen. Het bestuur blijft inmiddels in deze zaak krachtig werkzaam. Het jaarverslag over 1909 vermeldt een vermeerdering van ledental van 3363 op 3422. Commissiën werden ingesteld voor een onderzoek naar het leerlingwezen in de gemeente-admi nistratie en een veranderde werkwijze van den bond. Krachtig trad de bond ook nu weder in de eerste plaats op voor Rijkspensionneering van gemeen teambtenaren en verder voor jaarwed- deverbetering en regeling van den rechtstoestand. Belangrijke instellin gen bezit de bond in zijne bibliotheek, het jaarboekje, het bondsorgaan, het plaatsingbureau enz. Tal van gewich tige onderwerpen staan nog op zijn program. De rekening over 1909 wordt goed gekeurd. Ontvang f7498.19, uitgaaf f 7311,94', batig slot f 186 24a De begrooting voor 1911 wordt vastgesteld op f 8018,24' ontvang en uitgaaf. Met algemeene stemmen wordt aan genomen een voorstel van het bestuur om aan de commissie voor bet hulp fonds, dat dringend versterking be hoeft, machtiging te verleenen tot het houden van eene verloting. De onder- afdeeling 's-Gravenhage heeft zich be reid verklaard deze zaak te leiden. Vervolgens wordt op voorstel van het bestuur in beginsel besloten tot oprichting van een rust-en vacantie oord. Het bestuur wordt uitgenoodigd ter zake een uitgewerkt voorstel in te dienen en ook de mogelijkheid te overwegen van bet sluiten van con tracten met pensionhouders. Daartoe wordt een blanco crediet verleend. Het bestuur stelt voor aan de re geering te verzoeken maatregelen te willen treffen ter bevordering van de Zondagsrust der gemeente-ainbtena ren. Een uitvoemg onderzoek heeft aangetoond, dat Zondagsdienst in tal van gemeenten voorkomt, vooral bij den burgelijken stand doch dat dit geenszins noodzakelijk is. Vooral blijkt lit uit een rapport van den heer Bredée, hoofdcommies bij den burger lijken stand te Amsterdam. Met groote meerderheid wordt ver worpen een voorstel van de afdeeling Noordholland om in de proeve tot wijziging van de gemeentewet ook op te nemen eene ontwerpregeling betref fende toelage voor woninghuur aan ite-arnbtenaren. Het bestuur adviseerde allereerst aan te sturen op eerie jaarwedderegeling die op zich zelf voldoende is. Onder applaus wordt aangenomen een motie, voorgesteld door het be stuur, waarin aan regeering en volks vertegenwoordiging nogmaals beleefd doch met den meesten aandrang wordt verzocht te bevorderen eene spoedige wettelijke regeling van den rechts toestand der gemeente-ambtenaren. Het gemis dezer regeling wordt door de gemeente-ambtenaren in steeds grooter mate gevoeld. Slachtoffers val len voortdurend. Telkens weder wor den gevallen bekend van ontslag, jaar- weddevermindering enz., waarin naar het oordeel van zeer velen aan be langhebbenden ODrecht wordt aange daan. In bijna al die gevallen staan zoowel hooger gezag als belangheb bende machteloos tegen plaatselijke te gaan... Maar Koen veegde zich zoo gejaagd over het bezweete voorhoofd, zag er zóó onrustig, ongelukkig uit, dat zij er zich mee vergenoegde met eene andere juffrouw knikjes van ver standhouding te wisselen... zich voor bereidend om straks den knecht van dokter toch eens uit te hooren... wat was met dien man... De klok wees al bijna vijf minuten óver tweeën, eD nog had het schel letje niet gerinkeld.. En er waren nog twee patiënten bij-gekomen, zoodat de knecht al iets had gemompeld van «Ja, ik weet niet... Dokter moet straks weg... De koetsier is er al lang..." Plotseling werd de deur, die wacht- van spreekkamers scheidde, met een ruk geopend, schokje, varend door groep van wachtenden... Dokter, in zijn wit-lrnnen jas, met geagiteerde blik kijkend naar het zevental... Denkend aan 't vele, dat hij nog had af te doen vóór zes uur... «Gauw dan maar asje blieft... Wie volgt...« Koen ging de spreekkamer binnen, 't Hart bonsde, bonkte hem in 't lij f. «Wat is er Tuinders?... Ja, ik kom straks wel aan, hoor..." En dokter maakte reeds aanstalten om den vol gende in spreekkamer... «Eén minuut, dokter!" smeekte de bleeke, gejaagde man, «eensecondetje..» «Nou, wat is er dan? Zeg 't gauw... Ze ziet...» Koen mompelde, op heeschen toon, wat- Dokter irriteerde 't blijkbaar. Mid den in de dolle drukte van spreekuur kwam die man me daar waarachtig vragen over... bijzonderheden van dat geval... «Dat weet je óók wel!» zei dokter, zich niet bewust van de wonde, die hij ging slaan, //natuurlijk hóógst bedenkelijk Hoogst bedenkelijk. 't Spijt me voor jou, vriend... De vader óók aan tering gestorven, hè Neen... Neen... In de gegeven omstan digheden... Néén...» Nóg mompelde Koen Tuinders, die zich van schrik aan de tafel had moe ten vasthouden... Want hij kón, hij woü niet gelooven, dat zijne Marie... »Neen,« zei dokter, »je moet je voorbereiden... 't haar natuurlijk zoo makkelijk mogelijk maken, hè?... Ja, daar kan ik geen antwoord op geven... Hoe ling nog, zoo'n geval?... Dat is niet te bepalen, 't Lijkt me snel- verloopend Neen, vriend, heusch, je moet je niet vleien, dat... maar willekeur. Meermalen worden hun zelfs geen redenen medegedeeld. In den re gel wordt hun niet de minste gelegen heid tot verdediginggegeven.Zelfsstaan de gemeente-ambtenaren sedert het arbeidscontract belangrijk achter bij de arbeiders in het vrije bedrijf. Er moet dan ook worden gevreesd dat door het volkomen gemis van een rechtsregeling de goede geest onder de ambtenaren zal verminderen en bovendien vele ambtenaren niet de zoozeer noodige opgewektheid zullen behouden om hunne steeds belangrij ker wordende taak naar behooren te kunnen vervullen. Zoowel bet algemeen belang als het belang der gemeente ambtenaren vorderen dus dringend, dat aan den bestaanden onhoudbaren toestand een einde kome. De aldus ge motiveerde motie zal aan ministers en kamerleden worden toegezonden, ter wijl bij den minister van justitie audiëntie zal worden aangevraagd. B. en W. hebben d.d. 30 Aug. een uitvoerig schrijven aan den ge meenteraad gericht, waarin zij, op grond van verschillende beweegreden en, voorstellen, in beginsel te besluiten tot de oprichting van een gemeente lijke Handelsschool, behoudens steun van Rijk en Provincie. De bedoeling is hiervoor het «Werk huis» te bestemmen. Het voorstel strekt in hoofdzaak om kinderen van 12 tot 16 jaar uit den middenstand gelegenheid te geven, zich voor den handel te bekwamen hetzij dat zij later een bestaan wenscben te vinden als bedienden, betzij zij zelf aan het hoofd van een zaak zullen komen te staan. Gerekend op een subsidie van 5CW van het Rijk en van 15% van de Provincie, worden de kosten voor de de gemeente geraamd op f4130 per jaar. B. en W van oordeel dat de ge legenheid om een of meer perseelen aan te koopen, die voor een doel treffende eier- en boterrnark ingericht kunnen worden, zich misschien niet zoo spoedig zal voordoen, hebben nog maals ernstig overwogen op welke wijze een noodzakelijke verbetering in den tegenwoordigen toestand kan ver kregen worden. Een ruimte van 450 vierk. M. is voor de bedoelde mark benoodigd. De tegenwoordige heeft slechts een oppervlakte van 1.20 vierk. M. Aan de gemeente-architect is nu opgedragen een ontwerp voor een markt te maken, daarbij in aanmerking nemend dat het voormalig Waagge bouw wordt afgebroken en de vrij komende ruimte, in één geheel met de Appelmark tot markhal wordt in gericht. In hun toelichtig aan den Raad schrijven B. en W. verder: Daardoor toch wordt niet alleen een belangt ijk grootere oppervlakte t. w. 580 MA, verkregen maar wordt deze hal door baar gewijzigden vor men aangezien de ruimte op de Ap pelmarkt en die. thans ingenomen door het Waaggebouw, verbonden zullen worden door een overdekten doorgang. Onder de opgegeven oppervlakte ad 580 M*. is niet begrepen de opper vlakte van dezen doorgang. Het gebouw is ontworpen in ge construeerd ijzerwerk met lichtraam in de eindvlakken, terwijl de geheele ruimte afgesloten zal kunnen worden met beweegbare ijzeren hekken, alleen ik kom straks wel aan, hoorDie poeiers om den hoest tegen te gaan, den prikkel te verzachten, maar door- gebruiken... Nou, dag Tuinders... Ik kom straks wel...» Dokter had de deur van spreekka mer al opengemaakt: «Wie volgt! Gauw een beetje! Koen stond beneden, in de vestibule met een arm tegen den muur geklemd, 't hoofd op elleboog gedrukt,teschreien als een kind. Huisknecht poogde hem te kalmeeren. Wou hem laten drinken. Een van de meiden wilde hem in de keuken laten komen... Den stakkert... Maar koen weigerde alles. Het ge jammer van zijn schreien klaagde door de gang van het groote heeren huis. Een minunt of wat zat hij in doffe wanhoop, op de bank bij de straatdeur. Zijn jammeren ging in kreunen over, als van iemand, die snerpende, snijdende pijnen verduurt... Toen liep hij de straat op. De oude meesterknecht was hem al tegemoet-gegaan... Besefte dat er iets-ergs zou gebeuren.. De baas stond wijdbeens in de werk plaats. Hij kookte... Rukte zoo heftig aan zijn rossige knevels, dat 't leek of hij ze wilde kapot-trekken...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2