VANE C°- S VA N E C S 1 DE WITTE WINKEL Gemengd Nieuws. Advertentie». EMBROCATION Lamaison Hoiiier Ho. 'I Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor EMBROCATION den doorgang viijlatend, zoodat voor komen wordt, dat cle hal door de jeugd voor speelterrein in gebruik genomen zal worden. Oin geen sta-in-den-weg te hebben zijn de kolommen langs de zijkanten geplaats en zijn er geen vaste tafels geprojecteerd, doch hier voor verplaatsbare banken gekozen De verhoogde tegel vloer word t gesteund door trottoirbanden terwijl de kosten voor voldoende afwateringen rioleering in de begrooting opgenomen zij. Het geheel verkrijgt een asphaltbedekking. De kosten van hel oorspronkelijk plan zijn indertijd geraamd op f'15,300; voor het nieuwe plan zijn deze be rekend op f20.000. Het verschil in deze kosten achten wij ruimschoots vergoed door de meerdere, ruimte die die tevens doelmatiger gebruikt kan worden. Wat aangaatde eventueele opbrengst van markgelden meenen wij, dat, ook al mocht tot heffing daarvan door u besloten worden, men geen te groote verwachtingen van de opbrengst zal moeten koesteren. Wij meenen ons althans te moeten onthouden van eene vermoedelijke raming dier eventueele ontvangsten. Zooals bekend, is een gedeelte van het voormalige gebouw in gebruik bij het Rijk krachtens de Wet van 7 Juli 1887, Stbl. 124, en krachtens contract van 7 Juli 1892, waarvoor de gemeente jaarlijks f200 huur ontvangt. (Hoofd wacht. Red.) Hoewel de gemeente niet het recht heeft, de huur te doen eindigen, zoo mag worden aangenomen, dat de huur wel ontbonden zal kunnen worden, indien de gemeente inderdaaddringend behoefte heeft aan het terrein. Bij eindiging der huur zal de gemeente natuurlijk de f 200 inkomsten missen. In het andere gedeelte van het ge bouw worden thans brandbluschmid- delen bewaard. Ook daarvoor zal een andere gelegenheid gezocht moeten worden. Indertijd is deze gevonden in het gebouw aan de Breedestraat dat dan verbouwd zou moeten worden waarmede eene uitgaaf van f 3000 ge moeid zou zijn. Gelijk wij reeds meer malen te kennen hebben gegeven, zijn voornemens een voorstel tot reorganis atie van de Brandweer te doen zoo dra de waterieiding-quaestie baar be slag heeft gekregen. Waarschijnlijk zullen daarbij toch belangrijke ver anderingen in de organisatie van de brandweer moeten plaats hebben, zoo dat de bewaring van de branrlblusch- mtddelen, thans aanwezig in het Waag gebouw, bij de reorganisatie eerst de finitief beslist kan worden, Wij meen den dit punt evenwel met een enkel woord te moeten vet melden omdat de afbraak van bet voormalig Waagge bouw er mede in verband staat. Bijaldien de Appelmarkt ingenomen zal worden voor de boter- en eier markt zal de groenten overgebracht kunnen worden naar het Havik en de vruchtenmark naar het tegenwoordige groetenmarktplein zoodat de markten toch êéti geheel blijven vormen; de tegenwoordige botermarkt zou voor bloemenmarkt bestemd kunnen word en. Aannemende, dat uwe vergadering het in 't belang van de gemeente acht, de verbetering van de eier- en boter markt niet langer te laten rusten, stellen wij u voor, te besluiten tot den bouw van eene markt, overeen komstig het thans door den gemeente architect ontworpen plan.» Wij vermoeden dat men in de ver- eenigiDg «Handel en Nijverheid», Vruchteloos had de meesterknecht hem trachten te sussen... Gepoogd te beduiden, hoe ongelukkig Koen Tuin ders was... Met eene stervende vrouw... «Praatjes! overdrijving! smoesjes! Dat kennen we!» had het buikige mannetje met het varkensprofiel ge schreeuwd. Toen kwamen ze, de meesterknecht en Koen Tuinders. De baas balde de vuisten, 't Schuim kwam hem op de lippen... Karwei van meneer Tet vergde alle krachten... Zijn gedu Koen was uitgeput... Hij schree hem wat toe. Met wijd starende oogen luis', de man, die zooeven van dokter doodvonnis van Marie had geho naar hem... Begreep eerst niet... T werd 't hem klaar. Oude meesterknecht greep hem een arm... Maar z'n krachten schot, tekort... Vóórdat de kameraden 't hadde kunnen verhoeden, was de man, in zij nu uitbarstende wanhoopin de felle dolle pijn van zijn waanzinnige smart op den haas aangevlogen. Het dikke lichaam van den patroon bonkte tegen den muur... »Wie is een ploert! wie is een slam- waar men voor bovenstaande zaken reeds zoo lang geijverd heeft, deze mededeeltngen met voldoening zal lezen. De inzending betreffende het Huishoudonderwijs in Nederland, waar aan verschillende scholen, o.a. ook de Industrie en Huishoudschool hier ter stede, deelnamen, is op de Brus- selsche tentoonstelling in groep I, klasse 6, door de klasse jury bekroond met gouden medaille Aan den Bond van leeraren bij hetHuishoudonderwijs, welk lichaam, het plan voorbereidde en de uitvoeiing leidde, is de bekroning toegekend. Bij het aanleggen van de collectie is steeds als doel in het oog gehouden een overzicht te geven van den stand van het Huishoudonderwijs in ons land, zonder hierbij een afzonderlijken school op den voorgrond te laten komen. Door deze eenheid trok de inzending, klein en bescheiden als ze was, de aandacht van belangstellenden, van Nederlanders, zoowel als van vreemdelingenook de onderscheiding, haar ten deel gevallen, is aan deze samenwerking te danken. Wie dezer dagen een Keulsche pot ge nu, laat ons maar zeggen gevonden mocht hebben, gebruike die toch vooral niet voor de inmaak. Het blauw aan den buitenkant ver toont op vele plaatsen alle kleuren van den regenboog, zóo is de pot doorvreten van allerlei zuren. Ze werd dan ook gebruikt om er zeer schadelijke vergiften in te werpen. Bezig haar dus niet voor inmaak, doch gooi haar stuk. Zegt het voort. Onze oud-stadgenoot, kolonel J. H. van den Burg, thans plaatselijk commandant te Amsterdam, is door Z. M. den Koning der Belgen benoemd tot commandeur in de orde van den Kroon van België. In stede van Dr. G. J. Heering zal a.s. Zondagochtend in de Remon- strantsche Kerk als spreker optreden Prof. Dr. B. D. Eerdmans te Leiden. Maandagochtend werden de ver sierselen van officier in de orde van Orarije-Nassau door generaal-majoor R. O. H. baron Van der Cappellen. inspecteur der cavalerie, uitgereikt aan luitenaot-kolonol A. G. M. J baron Vau Oldendeel, directeur Rij en hoefsmidschool. Vele hoofd- en subalterne officieren, ook van het Ie regiment huzaren, woonden de plechtigheid bij. Toen de koperslager C. gisteren ochtend te ongeveer 6 uur bezig was, de motor te repareeren van een beurt schip, liggende aan de Gr. Koppel, was hij zoo onvoorzichtig met vuur te dicht bij de benzine te komen. Een hevige ontploffing volgde. C. werd overdekt met brandwonden, daar zijn kleeren in de beperkte ruimte van t achterschip, hadden vlam gevat. Onder hevige pijnen werd de on gelukkige naar het St. Elisabeth Gast en Ziekenhuis overgebracht, Whar bij gisterenmiddag overleed. Arts Morren verleende de eerste hulp. Bij het 5e regiment infanterie is j.l. Maandag aangevangen bet examen voor vaandrig, waaraan 50 reserve sergeanten van verschillende regimen ten deelnemen. De examen-commissie is als volgt samengesteld Voorzitter: luit.-kolonel A. Holland; secretaris: le luit. H. F. Scharp; pamper!» gilde Koen Tuinders. Een der vuisten klemde, schroefde aan de keel van den baas, die blauw werd van verstikkende benauwdheid... De andere hand patste, beukte op 't dikke lijf... De kameraden vochten, rukten... Er werd hulp, hulp geroepen... Dochter van den baas gilde om politie... Maar Koen was door 't dolle, 't razende heen. De smart over wat dokter - 'ooeven gezegd had, maakte dat nde op den baas, htescholden... rmeesterden zij bewusteloos op Koen Tuinders •■veer tot Lez: m, stond haast itie, die al as- Was 't nieuwe Ue omstand'g zijn eist deling z. r ders; Ma eeld of hoordend met het geval, wils ernstige mis- tegen Koen een haartje er-om koud skundige de waarom de \tel van den leden: kapiieins J L. van der Moer, F. Kohlbrugge en C C. de Gelder, le luitenants B. Jansink, J. G. Hare maker en P. J. Gaillard. De beëediging dernieuwbenoemde officieren, herkomstig van den Hoofd cursus, zal aanstaande Zaterdag plaats hebben. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand September 1910. Brieven Binnenland. Tim Aalmeer. A. de Jager Amersfoort. Becker A'dam. G. Reepen td. H. van Doornst Baarn. D. Rohwsky Beverwijk. B. Tipkema Blokzijl. J. v. El Doorn. G. Hallenbach Ermelo. Smeele Haag. A. Thiel Valkenburg, v. Dissel Veenendaal. A. van Tiggelen Walsoorden. 2 blanco Briefkaarteu Binnenland. E. Hoogland A'darn. T. Sinnema id. W. Henderiks Boskoop. W. v. d. Wetering Haag. fibers Groningen. M. Brouwershaven Haarlem. II. Bakker Hoorn. J. Wamsinck w Terschelling, 4 blanco Brieven Buitenland. A. W. v. d Heyden Oberbausen. L. Moubis Remagen. Briefkaaiten Buitenland. Mollerus Cleve. A. v. d. Pol Horst. 21 Drukwerken. Vliegerij. Er heeft zich een uitvoerend comité voor eene vliegweek tusschen 20 en 30 October a.s. op de vlieg terreinen van Verwey Lugard te Ede en Soesterberg gevormd, en een organisatie-comité is in voorbereiding. Het voornemen bestaat nationale en internationale vliegwedstrijden met als deelnemers een 5 tot- 7 tal der beste aviateurs in binnen- en buitenland te houden en eene cross-country vlucht van Ede naar Soesterberg en terug, afstand hemelsbreed ongeveer 30 K.M. te orgatiiseeren. Daar het hoofdzakelijke doel der wedstrijden is, onze jonge Hollandsche vliegsport te bevorderen, hebben reeds eenige begunstigers der aviatiek prij zen ter beschikking gesteld. Secretaris-penningmeester is de heer mr. H. A. G. Venema, Hof van Gel derland te Ede. De belangstelling in de vliegsport neemt steeds toe. Als paddestoelen verrijzen de »menschvogels«waren er einde 1907 vier aviateurs, nl. Far- man, Santos Dumont en de Gebr. Wrigt, Januari 1910 waren er reeds 150, en 1 Sept. 1910 bedroeg het getal vliegeniers al over de 500. En van die 500 aviateurs zijn er 4 Hol landers. Moge dit luttele getal spoedig vermeerderen. We hebben er aardig van gelust den afgeloopen week. Olie slagers, de »Antwerpsche Duivel», (die er tusschen 2 haakjes niet zoo duivelachtig uitziet) verrukte de Hol- mishandelde, zoo'n ernstig karakter droegen, keken de rechters toch eens met scherpe attentie naar den beschul digde... De voorzitter van de Rechtbank vroeg hem, of hij spijt gevoelde van 't gebeurde. De fletsche, waterige oogen van den man in het zondaarskamertje hadden eene starende, zoekende uitdrukking. Blijkbaar begreep hij niet goed... Hij peinsde, voelde men, over heele-andere dingen... Yiln-vroeger, toen zij er nog was... De vrouw met de vriendelijke, zachte, goedige oogen, die met kleinen Pieterman v& kwam opzoeken, en dan verrassinkjes voor hem meebracht... Over zulke dingen peinsde de bleeke, vervallen man in het bankje, de sinds vele weken werkelooze, die als-ie iets verdiende 't aan drank uitgaf... Om te vergeten... Om te stillen de pijn, die in hem schroefde en schroeide... Veldwachter tikte Koen Tuinders op den schouder.,. Hóörde-ie dan niet?... President vroeg hem iets... Of hij, beklaagde, spijt had over die zware mishandeling, op zijn vroegeren pa troon gepleegd- Hij knikte nu, maar zóó wezenloos, zóó koud en werktuigelijk... Dat 't ook landsche gemoederen door zijn koene vluchten te Amsterdam en Leeuwarden en is nu bezig zich in Rotterdam populair te maken. Léon Verstraeten ook een geroutineerd vlieger, heeft het Berg-op-Zoomsche publiek door zijn korte maar pittige vluchten ver rast. Hilgers en Wijnmalen, twee Hol landers, en nog eenige buitenlandsche aviateurs (men spreekt zelfs van Lat ham en Morane) zullen van 2030 Oct. a.s. de bewoners van Gelre op een reeks vluchten vergasten. Een vlucht van Ede naar Soesterberg over Amersfoort zal wel de clou van dat tiendaagsch vliegfeest zijn. Voorwaar het is enorm, zoo gauw de belangstelling voor de aviatiek in ons landje ingang heeft gevonden. Willen we hopen dat die belang stelling nog steeds hand over hand moge toenemen. Te Leiden werd dezer dagen een TSjarig meisje. Anna R. genaamd, zwervend gevonden. Zij had geen on derdak, zoodat zij in het politiebureau moest worden opgenomen. Daar ver klaarde zij, dat zij geen moeder meer had, maar wel een vader, die met een draaimolen op de kermissen reisde en nu laatstelijk te Zoeterwoude had ge staan. Een onderzoek werd ingesteld op verschillende kermissen en jaarmark ten, doch nergens werd een carous- selhouder van dien naam gevonden. Het meisje is nu opgenomen in het gesticht «Voordorp", onder Leiderdorp, uitgaande van de Ned. Hervormde Ge meente Leiden, en waar kinderen ge plaatst worden, wier ouders uit de ouderlijke macht zijn ontzet. Hulde aan de Marine. De Koningin heeft, naar wij verne men, door tusschenkomst van den Minister van Marine, Hr. Ms. tevreden heid te kennen gegeven over deKonin- klijke Marine bij het vlootbezoek vari den Koning en de Koningin der Belgen in de wateren van Amsterdam. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde echtgenoot en vader H. N.BARON SCHIMMELPENNINCK VAN DER 0YE, ren/meester van het Kroondomein, liidder in de Of-de van Oranje- Ncpsou. aller naam, M. BARONNfiSSÈ SCHIMMEL- PENNINCB'.'YAN DER OYE— geborcujfjSAfuVjDu Monte au. Huize «Randenbroek" bij Amersfoort, lj September 1910/ Vereoeke get4 bloeman, De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag a.s. onge veer 1 uur op de begraaf plaats »ter Navolging" te Scheveningen. Eenige en algemcene kennisgeving. Zij, die in werkelijk! willen vinden bij kaal ontijdig uitvallen van den zich in vertrouwen Haarkundige, Amstei steeg 4, boven Aan hen, di^1 behandeling wordt herstel Het Nieuws onder meer: Een feit is hier wonende leeftijd getuigen in het bi den haardos te zijn gekomen. lid genezing ofdigheid of haar, wen- tJ.CERATI, lam, Zout- per. derzoek tot 'aangenomen, 'deerd. Dag schreei mderscheidene en van allerlei tor hem weder t van den officier frappeerde. En in raad kamer bespraken de heeren het geval nog... Een paar der edelachtbaren von den wel aanleiding om «kassian» te hebben. Maar een derde, benevens de president, wezen op het type vau al coholist... Totaal gedegenereerd, hè!... Daarover waren zij 't allen eens. En ook, dat dergelijke individuen zoo lang mogelijk uit de maatschappij verwijderd moesten blijven. Oók voor hun eigen belang... «Volkomen waar!» erkende ook de barmhartigste der edelachtbaren... Zoodat, voor den beklaagde, het vonnis ten slotte toch minder clement luidde dan sommigen verwachthadden... Maïtre Cokbeaü. ,Spéc i aaI" Verkrijgbaar: Amersfoort bij defirmaP. DE ZWART, Langestraat 129. Utrecht bij de firma T. P. v. d. BERGH Zn., Heiligeweg 65. aan- e vaihBf verkoop sten, Wis sels ent Coupons, sluiten prolongatie. Safe-iim-ichting. ZUIVER WOLLEN: HALF A/ÖLLEN-: KATOENS-TRICOT-! RAMEH-'EN, NETy ONDERGOEDEREN £7 Fabrikaat WJansen rWK 7^ C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. voorheen W. CR00CKEWIT KOETE6E1 Voor paarden ;h vee Krflpe* Mtwchtl fneetlCct«okl% Kr.l/a. mei OAUVU'P* IJtvo co Il-J. Csiv'-v---- IC».Sap». fcclA I«MCI.|,«, 1 XfV-»iL:n ,-cc «tlciVt imci Ojwtp in Voplc. Uitsluitend gefabriceerd doort VANE C? Zoulkeetsgracht.AMSTERDAM Prijs f.t.50. Gebruiksaanwijzing ingesloten. Verknjgbaar: Amersluort bij de firmaP.DEZWART, Langestraat 129. Utrecht Lij de firma T. P. v. d. BERGH Zn., Heiligeweg 65.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3