NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. No. 85 Zaterdag 22 October 1910. IVegen-en-dertigste Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG FEUILLETON. DE INVASIE DER DÜITSCHERS. -A~ T. D'u.cïisitea.ia.. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoouuo. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Crippen-zaak voor den strafrechter. Had het Crippen-drama in ons land afgespeeld, de zaak zou na onderzoek door den rechter-commissaris verwezen zijn naar de openbare terechtzitting en dr. Chrippen, beschuldigd van moord eri miss Ethel Le Neve, van medeplichtigheid daaraan, zouden terechtgestaan hebben voor de arron- dissemeiits-reehtbank. Onze officier van justitie of diens substituut zou zijn opgetreden als openbaar aan klager, zou straks zijn eisch gesteld hebben; de advocaten van beklaagden zouden daarna hebben verdedigd en de rechtbank over zooveel dagen heb ben te wijzen. Het Engelsche recht is aeheel anders dan bet onze en nu dr. Chrippen en miss Le Neve, door den politie-magi- straat van Bow Street, na langdurige getuigenverhooren, waarvan ik uit voering melding maakte, naar den rechter zijn verwezen, of beter gezegd waar die magistraat meende dat er voldoende reden was om de zaak te verwijzen naar rechter en «Grand Jury«, en waar zij eergisteren daarvoor in behandeling kwam, zullen onze lezers wel eens willen weten hoe een dergelijke sensatie-wekkende geschie denis daar behandeld wordt. Daarvan zal ik een en ander vertellen, want over de eigenlijke behandeling zal ik deze dagen niet veel meer behoeven te zeggen. De zaak is bekendde meeste getuigen zullen niets nieuws meer kunnen vertellen. Er was zóóveel vraag naar toegangskaarten dat tal van liefhebsters, er óf geen kregen, öf slechts eene die toegang gaf tot een enkele of meer dan één der morgen- of middag-zittingen en builenlandsche dagbladcorrespondenten maken daarop geen uitzondering. De Under Sheriffs der City, die toegangskaarten hadden uit te reikeD, kregen wel 1500 aanvragen en dat voor een zaal, waar hoogstens voor een paar honderd menschen plaats is en waar allereerst natuurlijk getuigen, waardigbeidsbekleeders en Engelsche journalisten recht hadden te zijn. Honderden en honderden bevonden zich dien ochtend in New Cate Street en Old Baily, op den hoek van welke straten het Central Criminal Court zich verheft, hopende beklaagde Crip- pen te zien aankomen en tal van politie-agenten moesten het verkeer gaande houden. Groote crimineele zaken Londen en omgeving betreflende, worden in het Central Criminal Covert berecht, op welks voorgevel men leest: «Defend the children of the people and punish the wrongdoer.(Bescherm de kinde ren des volks en straf dengene, die misdreef.) Dat Central Criminal Court is het gebouw voor belangrijke strafzaken voor de County of Londen en voor een groot deel der Counties of Midd lesex, Essex, Kent en Surrey, om vattende ongeveer zeven millioen zielen. In vroeger eeuwen was het slechts het gerechtshof voor de City of Londen en vandaar dat behalve de Lord Chancellor die eenigszins de minister van justitie is en de ex- Lord Chancellor en alle rechters den hooge gerechtshoven, daar óók recht mogen doen de Lord Mayor der City, de Aldermen, de Recorder, de Comman Serjeant, de beide Sheriffs der City. Dat de Crippen-zaak hoogst belang rijk geacht wordt, wordt wel bewezen uit het feit, dat de Lord Chief Justice of England, die na den Lord Chan cellor de hoogststaande rechter is, gemeend heeft zelf deze zaak te moeten berechten. Wie dien ochtend in de gerechtzaal van de Central Criminal Court kwam, kon daar zijn Lordschap in zijn huog- staanden rechterstoel, waarboven hangt het groote zwaard der gerechtigheid in de scheede, zien zitten, in zijn roode toga met wit-hermelijnen kraag, en op het hoofd een «full-bottomed whigrr, den grooteri pruik met afhangende zij-stukken. Nevens hem za'ten de Lord Mayor, de Aldermen, de SherilTs; in de banken rechts de leden van de «Grand Jury«, twaalf in aantal, en de pers; in de banken links de leden van het «City Lands Committee«, recht hebbende daar te zijn, omdat het gerechtsgebouw in de Citystaai. Voor den rechter, in een ruimte onder zijn platfoim, de banken van de verdedt geride advocaten en openbare aan klagers, en daarachter het «dockt.de plaats der beklaagden, terwijl de banken daarachter en de gaanderij bezet waren door die bevoorrechten, die toegangskaarten haddon, onder wie een aantal »ladies«, want 't is verwonderlijk hoe vooral dames gaarne dergelijke sensatie-processen bijwonen. Ook was er nog een dame, die ver klaarde er «ik weet niet wat voor te zullen overhebben ais zij maar één Ciippen-zilting zou kunnen bijwonen!« De twee SherilTs zijn de Sheriffs voor de City ot London en de County of Middlesex tevens, zij zijn feitelijk degenen, die voor den Koning moeten zorgen dat de straf door den rechter opgelegd, wordt voltrokken. Werd iemand tot den strop verocrdeeld en was er geen beul te vinden, feitelijk zouden dan de Sheriffs het vonnis moeten voltrekken. In vroeger eeuwen is dat wel voorgekomen, in onzen tijd is er natuur lijk geen quaestie meer van. Eigenaardig genoeg zijn de SherilTs iedere County heeft er één ook van rechtswege de «returning officers der County-verkiezingen, eenigermate dus hoofd-voorzitters der stembureaux. De Common Serjeant en Recorder zijn hoogstaande City-rechterseerst genoemde wordt benoemd door de Kroon, laatstgenoemde gekozen door de Court of Aldermen der City. Een officier van justitie, zooals wij dien kennen, beeft men daar niet. Dr. Crippen wordt voor de «Grand jury" en Lord Justice heden van moord op zijn vrouw Belle Elmore beschul digd namens de Treasury, namens de Regeetirig dus, en voor haar treedt als zoodaning op een hoogstaand rechts geleerde mr. Muir, die ter zijde wordt gestaan door twee andere rechtsge- leetden mr. Travers Humphreys en mr. Ingleby Oddie. De «solltcitor". die Crippen en Le Neve voor den magistraat verdedigde, mag dit voor den Judge niet doen, Voor den rechter mogen alleen ver dedigen «barristers", advocaten, in den regel door den «sollicitor" in de zaak daartoe aangezocht. Hoe belang- i ijker proces, hoe bekwamer advocaten, en alweer een bewijs welk een sen satie-proces thans behandeld wordt, is dat zooveel Crippen als Le Neve als verdediger hebben een K. C., een «King's Counsel", d. z. de bekwaamste techtsgeleerden, die door den Koning den titel K. C. ktegen de «barristers", die «silk" dragen, d. w. z. zijde aan hun toga's. Dr. Crippen heeft als verdediger mr. A. Tobtus, K. C., miss Le Neve het bekende conservatieve Parlements lid mr. F. E. Smith. K. C\, beiden beroemd om hun wetskennis en meesterschap in kruisverhoor. Hun staan ieder twee andere advocaten ter zijde, want nooit komt een K. C. al leen in de rechtzaal om te verdedigen. Doch alleen hij «crossexamines" er: pleit, zijn jongere collega's helpen hem met stukken, e. d. De man voor wiens rechterstoel de zaak behandeld wordt is de Lord Chief Justice, Lord Alverstone, die het best bekend was toen hij nog Sir Richard Everard Webster was. Hij maakte als Attorney-General lid uit van conservatieve ministeries, o, a. van het Kabinet-Salisbury van 1895 1900. Bekend was hij als verdediger van zwakke conservatieve carididaten op verkiezingsvergaderingen. Er wordt o.a. van hem verteld dat eens, tijdens een verkiezings campagne, een can- didaat door een liberaal in een ver gadering met lastige vragen bestormd werd. Sir Richard Webster antwoordde telkens voor den zwakken candidaat. Endelijk stelde de liberaal nog een vraag, er bijvoegende: «I dont want any information from Webster's dio- ttonaty". (Maar ik heb geen inlich tingen uit Webster's woordenboek noodig Dat is het beeld van de gerecht zaal in het Central Criminal Court deze week en bet geheele drama draait thans om beklaagde Crippen alleen. Acht straks de jury hem schuldig en wordt hij veroordeeld, dan komt dearna miss Le Neve's zaak voor; acht de jury hem onschuldig of niets van den moord bewezen, dan komt Le Neve vanzelf vrij. Mr. Muir begon de zaak, door de geheele geschiedenis voor jury en rechter uiteen te zetten. Hij schetste de vondst in de kelder van Crippen's huis; wees er op dat hij destijds iu financieele moeielijkheden was en Le Neve wilde huwen en hoe hij door zijn vrouw te doen verdwijnen haar geld kon machtig worden en met Le Neve huwen. Daarna wees hij op hetgeen des kundigen omtrent de gevonden men- schelijke overbltjselen verklaard had den en meende dat dr. Crippen zijn vrouw vermoord had en later het lijk had verminkt om de sporen van dien moord te doen verdwijnen. Eindelijk wees hij op de tegenstrijdige berichten die Crippen over het verdwijnen zijner vrouw had verspreid en op zijn vlucht, en hoe hij in Canada door inspecteur Dew gearesteerd, had gezegd «blijde te zijn dat het maar gedaan was". Waarom', vtoeg mr. Muir de jury, «die vlucht, als Crippen's vroegere vei klaringen juist waren geweest?" De rede van den openbaren aan klager duurde meer dan anderhalf uur en toen begon hij de getuigen voor te roepen, die door hem, dan door mr. Tobies werden gehoord, ter wijl de Lord Chief Justice af en toe een vraag deed. De meeste getuigen verklaarden niets nieuws, doch belangrijker waren twee tot dusverre niet gehoorde ge- 35) DOOE Inderdaad zag hij nu, op een dui zendtal schreden van hunne legerplaats eenige ulanen, voorafgegaan door een grooten herdershond, juist toen de vrijschutter aan den zoom van het hout verscheen, bekroop den viervoe- tigen geleider de lust, eens een kijkje te nemen in het bosch, waar de vrij- schaar haar bivak had betrokken; de spitse snuit zeer verdacht in de rich ting van den schildwacht wendende, loopt hij regelrecht op den zoom van het woud af, langzaam gevolgd door de ruiters, die reeds aan den goeden uitslag van hun onderzoek wanhoop ten. In een oogwenk was de schildwacht thans bij zijne makkers teruggekeerd en wekte de naastbij zij nden, die op hunne beurt onmiddelijk de anderen deden ontwaken, zorgende dat alle luidruchtigheid daarbij vermeden werd. De schildwachten trokken op den hoofdtroep terug. "Achter de boomstammenkom mandeerde de kapitein op gedemten toon, welke maatregel echter weldra vruchteloos bleek, daar de hond, door zijn reukorgaan geleid, op een hon derdtal passen van de vrijschutters gekomen, stand hield, en een woest geblaf aanhief. "De schaapskop," riep Daan, die de buks van een zijner kameraden, had genomen, en den hond daaruit een kogel toezond, die eAter miste, daar het dier niet zoo dom was als Daan veronderstelde, en onmiddelijk, toen hij den geweerloop zag, het op een loopen zette. "De onvoorzichtige!» riep de kapi tein, teleurgesteld, daar hij bemerkte, dat de ulanen onmiddelijk na het schot een paar honderd pas in galop terug reden, vervolgens een oogenblik beraad slaagden en toen voor goed verdwenen. "Onmiddellijk de bagage bij elkander, de zeilen opgerold, en gereed te ver trekken», riep de bevelhebber. Terwijl men zijn bevel opvolgde, ontbood hij de beide gevangenen. "Ziet om U been», zeide de kapitein, toen zij in gespannen verwachting wat hjj over hen zou beslissen, tegenover den aanvoeder waren geplaatst »telt onze hoofden, beschouwt onze wapenen, prent U alles in het geheugen wat hier geschiedt, en wanneer ge zeker zijt, dat niets U ontgaan is, keert dan naar uw leger terug, en zegt uwen bevelhebber, dat gij te midden van hen geweest zijt, die uwe treinen de den derailleeren, zegt hem dat zy het waren, en niet de vreedzame bewoners der dorpen, die samenzwoeren om met alle middeleD, die natuur en weten schap hun aan de hand doen, de onder nemingen van uw leger te dwarsboo- men, te verijdelen waar dit mogelijk is zegt hem, dat zij vol vertrouwen op de rechtvaardigheid hunner zaak, en in weerwil van de felste vervolging, niet zullen aflaten, voor de laatste van hen is gevallen maar bovenal, ver geet niet, uw aanvoeder te zeggen, dat ik, de hoofdman der vrijschutters, thans verwacht, dat de onschuldige, gevangenen overheidspersonen van beide dorpen, hun vrijheid zullen ber krijgen, die zij nooit hebben verbeurt.» Daarop wenkte Korf ben been te gaan. "Voorwaarts mannen in deze rich ting,» kommandeerde de bevelhebber, zich vervolgens tot de vrijschutters wendende; zoo snel mogelijk gemar cheerd, opdat zij het spoor bijster worden; ik geloof dat die ulanen in grooter aantal terugkeeren zullen kunnen wij slechs tijdig een uitgestrekt bosch bereiken, dan zijn wij behouden, zoo niet, dan moet er gestreden wor den. Dat gij ook zoo dom kondet wezen om op dien hond te schieten voegde de kapitein er met een schijn van ontevredenheid bij. »Hij had toch dubbel en dwars een blauwe boon verdiend,» meend Daan. «Maar als men een hond wil raken, moet men geen bok schietenriep Rijnders ietwat boosaardig. »Als de canaille mij weer,voor de voeten komt,» hernam de andere, den schijn aannemende alsof hij het ge zegde voor een aardigheid hield, dan zal ik de revolver van Spitskerk nemen,» «Tans is het zaak mijne vrienden,» zeide de kapitein, te onderzoeken of de notabelen uit hunne gevangenschap zullen ontslagen worden. Wie van u wil zich met deze zending belasten «Als u mij die taak wildet toever trouwen vroeg Edmond. »Gij, mijn brave ik had waarlijk liever, dat een ander zich daarmede wilde belasten, doch daar er weinig liefhebbers schijnen te zijn, zal ik er maar in berusten, onder voorwaarde, dat gij uiterst voorzichtig zult wezen.» »U kunt op mij vertrouwen kapitein.» Edmond legde thans alles af, wat hem als vrijschutter zon kunnen doen kennen en begaf zich op weg naar Barneveld, in de nabijheid van welke plaats bij tegen den middag aankwam. Zich bij eenige over de heide huis waarts keerende boeren voegende, be gon hij een gesprek over onverschillige dingen, doch als van zelve kwam men weldra op den oorlog. 'T is nu zoo erg niet meer, zeide een der lieden, maar de eerste week bad ik dagelijks twintig man in kwar tier en in het dorp was bet nog erger.» "Woont gij dan niet in het dorp »Toch niet, kijk daar ginds aan het eind van dezen weg, waar de bei op houdt, aan den boek, dat is mijn huis 't ligt juist achter het bosch van het kasteel.» »'T kasteel »Wel ja, 't kasteel van Schaffelaar, waar de generaal verblijf houd.» »Zoo, zoo maar om op die inkwar tiering terug te komen, moest gij die lieden alle ook den kost geven Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1