Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. tuigen uit Amerika. De eene, mrs. Hunn, die in zware rouw was, een zuster van de ver dwenen Bell Elmore en haar getuigenis was van gewicht omdat zij verklaarde meer dan eens op het onderlijf harer zuster na haar huwelijk met Crippen bet hdteeken te hebben gezien, dat zooals men weet in dit proces van zooveel belang is. De andere getuige was een «land agent» uit Chicago, Robert Miller, die vroeger ook als Belle Elmore op het café-chantant tooneel was geweest, Hij erkende dat er tusschen de jaren 1899 en 1904 tusschen hem en Bell Elmore, toen hij te Londen was, in nige vriendschap had bestaan. Hij had veel van haar gehouden: hij had haar vaak geschenken gestuurd, ook erg hartelijke brieven geschreven, maar, op dat punt telkens scherp door Crippen's verdediger ondervraagd en ook door den rechter, bleef hij ver zekeren dat er tusschen hem er Bell Elmore nooit meer dan innige vriend schap had bestaan. En beslist dat hij haar sedert 1904 niet meer had ge zien. ter wijl Crippen destijds toeri men hem gevraagd had waar zijn vrouw was, hal gezegd «dat zij moge lijk wel naai baar vriend Robert Millet was gegaan.» Dit was het belangwekkende van den eersten dag van dit sensatie-proces in het Central Criminal Court. Het schieten op luchtballons. Hat aan de Russische grens op lucht ballons, die toevallig door wind of w er over die grens worden gedreven, geschoten wordt, moet niemand ver bazen. Rusland schijnt er nu eenmaal roem op te dragen zich altoos en oveial weer buiten de beschaving, buiten de tusschen de natiën als tus schen personen bestaande goede ma nieren te willen plaatsen. Maar dat aan de Fransehe grenzen die schietproeven op luchtballons thans ook werden genomen dat stemt tot droefheid en verbazing. In Fran krijk weet men toch te goed, hoe weinig luchtballons nietbestuurbare kunnen doen om een zekere rich ting te vermijden, of om een zeker land niet aan te doen. Verleden week is een ballon, die in Saarbrücken opgestegen was, door den wind over de Fransehe grens gedreven, en door de schildwachten der forten om Verdun beschoten. Het gelukte den luchtreiziger, door het uitwerpen van veel ballast, buiten bet bereik der Fransehe geweerkogels te geraken, en in hoogere luchtlagen een gunst'gen wind te vindeo, die hem naar Duitschland terugvoerde. Noch de ballon, noch een der reizigers is geraakt. De Köln. Zltj. zegt: »Deze handel wijze is in zeldzame tegenspraak met de verontwaardiging, waarmede inder tijd een uiting van de Strassburg Post in Frankrijk werd opgenomen. Toen bij den bekenden tocht der Fransehe luchtvaarders van nationalistische zijde tot de reizigers de oproeping werd gericht, om op provoceerende wijze over de vestingwerken van Metz te vliegen (en photo's daarvan te maken) het de Strassb. Post zich meesleepen tot de verklaiing: als ze dat deden kon van Duitsche zijde niet anders worden gedaan, dan de luchtballons stuk te schieten. »Het ging toen om een uitdagende oproeping van de Fransehe chauvin- nistiscbe pers. aan bestuurders van luchtvaartuigen, die bestuurbaar wa ren, zoodat de reiziger invloed oefenen kon op de vaartrichting. »Tbans echter is een ballon, die afhankelijk is van wind en weer, naar Frankrijk afgedreven, en moest daar oppassen voor de geweerschoten der fortposten. Het is nooit bekend gemaakt, dat de regeering bevel gegeven heeft op ballons te schieten, die boven de vestingwerken drijven; wij betwijfelen dan ook of zulk een bevel bestaat, en gelooven dat het schieten een ei genmachtige daad van den post is geweest. ï.Maar ballons zullen goed doen zoomin mogelijk de Fransehe of Rus sische grens over te vliegen, om het gevaar te ontgaan, dat zij met geweer schoten worden begroet.® Het grensverkeer tusschen de vol ken is in vredestijd toch waarlijk niet zoo, dat er «vogelvrijheide heerscht en bij bet minste overal geschoten behoeft te worden. De zonderlinge opvattingen aan sommige grenswach ten en douanestations heerscbende, mochlen werkelijk wel eens worden gewijzigd. Wanneer grensgevechten voorvallen in den Balkan, of in half- Azië denken wij»die menschen we ten niet beter, of een bewoner van een ander land is persé bun vijand In beschaafde streken, en in beschaaf de tijden, staande in het teeken van verkeer, moest men toonen aan zulke Aziatische begrippen ontworsteld te zijn. Storm op Cuba. De storm, die Maandagavond over Cuba is gestreken, heeft de verwoes ting van verleden week voltooid. Van den tabaksoogst komt zoo goed al: niets meer terechthet te velde staand graan is platgeslagen door den wind de bananen Jiggen ter aarde. Het wa ter van de zee, opgezet door den storm overstroomde de kusten, een voorna me wijk van Havane staat vier voel onder water, men vaart er in de straten. Het bericht van dit onheil in den volksmond vergroot tot een vloedgolf, die een helft der stad zou hebben weggeslagen, veroorzaakte een paniekvele inwoners ontvluchtten de plaats en namen hun draagbare have mede. De voorstad Vedado was het ergst blootgesteld. Daar werden kleine huisjes tegen den grond gewor pen. Maar ook te Havana stonden enkele woningen op instorten en moes ten de bewoners door brandweer en politie worden gered. Toen de orkaan op het hevigst woedde bespoelden de golven der zee de wallen van het ka steel Morro, dat aan de waterzijde der stad de haven beheerst. De provincie Pinar del Rio is het zwaarst geteisterd. De steden Martinas Guanal Agrifa, Punta Carpes en Cor- tez liggen geheel, de stad Artemissia voor een groot deel in puin en we gens het verbreken der verbindingen is het onmogelijk te zeggen, of zich tot deze plaatsen de schade beperkt Naar schatting zijn duizend menschen in den storm verongelukt; te Havana wordt de schade op meer dan een milioen dollars geraamdover het ge heele eiland loopt zij natuurlijk in millioenen. Hoewel minder dan de tabaksvelden, hebben ook de suiker plantages geleden, het riet is door den wind geknakt en gewrongen. Een echt Amerikaansche huwe lijksgeschiedenis wordt uit Washington bericht. Een jonge dame, die een belangrijk vermogen kon erven, onder voorwaarde dat zij trouwde, beeft per advertentie in de dagbladen een man gevraagd, die voor 40 dollars (zegge honderd gulden) bereid was met haar te trouwen en haar onmiddelijk na de huwelijks voltrekking voor altijd te verlaten. Er kwamen veertig behoeftige vrij gezellen op; zij koosdaaruit een flink gebouwd man uit Vermont, die zeer goede getuigenissen omtrent zijn karakter kon overleggen. En bet paar werd getrouwd, na het onderteekenen van een contract, waarbij zij zich verbonden, na de voltrekking van bet huwelijk «niet te trachten elkander te zien, te bezoeken of op eenigerlei wijze lastig te vallen,® alsook om elkander geen geld of hulp te vragen, of op eenige wijze de rechten als echtgenoot te laten gelden. De jonggetrouwden scheidden met een bartelijken handdruk. De bruide gom, die zijn bruid nooit te voren bad gezien, had blijkbaar spijt dat bet zoo moest gaan, en ook de bruid scheen iets dergelijks te gevoelen. Of het paardje gescheiden zal blijven? Een mooi onderwerp voor een ope rette-tekst! Er is in Berlijn een zonderling soort van tweegevecht geleverdeen tweegevecht door de deur van een slaapkamer. De oorzaak was een vrou wen-geschiedenis. Een handelsman stond zich op zekeren morgen te scheren, toen aan de deur van zijn, gelukkig gesloten, slaapkamer kapitein Baron von E. verscheen, die brulde: »Open terstond, of ik schiet!® De ander, die juist ingezeept was, zei terug: »Ik heb ook een revolver en ik wed dat ik beter kan schieten dan gij.® Daar ging het wapen van den officier af en een kogel vloog door de deur; de tegenpartij antwoordde met een schot door het hout en zoo bleven beiden been en weer schieten zonder elkander te raken, totdat hun voorraad kogels was uitgeput. Toen ging de kapitein weer naar huis. Vrouwenkiesrecht. De heer P. J. Oud uit's Gravenhage besprak dit onderwerp l.l. Woensdag in de Arend voor de plaatselijke afdeeling. Nadat Mej. de Holl de vergadering geopend had, zongen Mevr. Kamerling- van Vollenhoven en Mej. H. Smit eenige liederen, be geleid door Mej. Busquet. De heer Oud zegt nu, dat om vrou wenkiesreebt te verkrijgen, hetnoodi, te weten, hoe de leden der Eerste en Tweede Kamer er over denken Spreker schetst nu hoe het kiesrecht geworden is. Vóór de Fransehe revolutie bestond het niet en deze gaf alleen nog maar de mannen kiesrecht. Van 1814 tot '48 is van vrouwenkiesrecht geen sprake. De grondwetsherziening van '48 breidde het kiesrecht uit tot alle Nederlanden en hierom vroeg Dr. Aletta Jacobs dan ook een 30 jaren geleden om plaatsing op de kiezers lijst. Dit geschiedde echter niet, want de conservatieve rechter meende, dat allen mannelijke ingezetenen bedoeld werden. In 1887 werd het woord man nelijk dan ook bijgevoegd. In 1901 waren de Vrijzinnig-Democraten voor algemeenkiesreebt, ook voor vrouwen Na hen kwamen de Sociaal-Demo craten met dezelfde eiscben en na hen weer- de Liberale Unie. De Vrijzinnig Democraten hadden in hun program het verkrijgen van vrouwenkiesrecht. Door het wereld congres voor Vrouwenkiesrecht hebben de vrouwen bewezen voor openbare arbeid geschikt te zijn. Van de heeren Rink, Patijn en de Kanter verscheen in 1903 een rapport waarin het blanco art 80 verdedigd werd. Die commissie wilde alleen alge meen kiesrecht voor de mannen. De argumenten der Commissie wor- len door spr. weerlegd, ja. consequen doorgevoerd pleiten ze ook voor vrou wenkiesrecht. Het optreden van het ministerie de Meester is het volgend punt in de geschiedenis van het vrouwenkiesrecht Dit ministerie trad in '09 weer af, zooara hel wetsvoorstel, de regeling der kiesbevoegden overlatende aan de kieswet, niet in behandeling kwam Dit is jammer, omdat bij invoering het passief kiesrecht voor de vrouw- zou zijn ingevoerd De vraag of dit een nadeeligen invloed op het gezins teven zou hebben, wordt nu besproken en in gunstigen zin beantwoord. Spreker gaat nu na wat de rechter zijde van de kwestie denkt. Het rapport van de Bond vat) R. K. Kiesvereenigingen toont aan, dat de commissie niet tot eenheid kwam. De a. r. partij is voor gezinshoofden kiesrecht en maakt geen verschil ol hot gezinshoofd een man of vrouw is Ten laatste wijst Spr. er op. dat vr. kiesrecht door de gemeenschap dringend geëischt wordt. Do vrouw- werkt in veel zaken naast den man en heeft ook een warm hart voor de gemeenschap. Het actief en passief vrouwenkiesrecht zal dus een zegen voor de maatschappij kunnen genoemd worden. Geen der aanwezigen maakte van de gelegenheid om vragen te stellen of in debat te komen gebruik, waarom Mej. de Holl. den spreker voor zijn leerrijke rede dank zegde. Nog eenige liederen werden ten beste gegeven, waarna de vergadering gesloten werd. De leerlingen van de Volkszang school gaven onder leiding van bun onderwijzers, de heeren H. C. den Harlog en C. A. Heunks, Donderdag vond een uitvoering in »de Arend«, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Het bleek duidelijk, dat aan be schaafden zacht zingen veel zorg was besteed en een ieder, die maar iets an zangonderwijs afweet, kan beselïen hoeveel moeite het den onderwijzers moet gekost hebben de leerlingen zoover te brengen. Ons viel het op dat we volwassenen, die in het publiek optreden, soms minder beschaafd hoorden zingen. De begeleiding van den heer Petri valt, dat spreekt van zelf, alleen te roemen. Na afloop werden de kinderen onthaald op taartjes en limonade. Of ze ook ge noten hebben! Wij wijzen er nogmaals op, dat met de eigenlijke kermisreizigers dit maal zeer veel vreemd volk is mee gekomen en raden daarom een ieder aan, voordeur en ramen aan de straat zijde goed gesloten te houden. Het Amersfoortsch Drankweer Comité is weer op zijn post. Niet alleen zal het tijdens de kermis weer zijn wagen met transparant laten rijden, maar het is óok op de goede gedachte gekomen een reeks meer blijvende en tevens meer lang durige waarschuwingen tegen drank misbruik onder de menschen te brengen. Op den achterkant van vijftigduizend tramkaartjes heeft het kernspreuken in vijf soorten doen drukken, welke alle iets te zeggen hebben tot ben die van de tram gebruik zullen maken. We zullen die spreuken hier niet meedeelen; met moet ze zelf maar lezen. En overwegen. De heer E. ten Kate, adspirant- commies der Posterijen en Telegralie, is werkzaam gesteld ten Post- en telegraafkantore, hier. Menigeen betreurt het, dat, vooral met het oog op de kermis, de nieuwe wijze van verlichting in de Langestraat en de Arnhemsche- straat nog niet gereed is. Zijn we welingelicht dan zou het nog wel een poosje kunnen duren eer het zoover is. Men zou te raden zijn gegaan met ervaringen, elders opgedaan en eerst eens willen nagaan of de toevoerbuizen ook veel te lijden hebben van vorst. De akte vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek is behaald door me juffrouw S. G. G. van Kalken en de heeren D. C. Bakkenes, A. C. Butselaar en F. Daniëls. Jhr. mr. dr. E A. van Beresteyn is benoemd tot Burgemeester van Veendam. De stafmuziek-korpsen blijven gehandhaafd, aldus besliste de Tweede Kamer Dinsdag zooder hoofdelijke stemming, met vervanging van het subsidie-stelsel door een soldij-regeling, welke aari de muzikanten een eenigszins behoorlijk bestaan verzekert en een einde maakt aan verschillende onge- wenschte toestanden, voortspruitend uit de verdeeling der particuliere verdiensten. Nochtans schijnt rnen aan te sturen op een vervanging der harmonie korpsen door fanfare-muziek. Althans de Kamer nam met 39 tegen '23 stemmen aan een rnotie-Marcbant, luidende De Kamer, van oordeel, dat de militaire muziek behoort te bestaan uit fanfare korpsen, op eenvoudigeri voet, gaat over tot de orde van den dag. De zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst is Donderdag op de gebruikelijke plechtige wijze uitgereikt aan hoefsmid W. M. C. Volkers, van bet le regiment veld artillerie. Het examen voor vrijwilliger bij het reserve-kader van het le regiment huzaren zal worden gehouden op 23 November te Amersfoort, voor dat van het le regiment veld-artillerie op 30 November te Utrecht. Aanmelding bij de regiments-com- maridanten vóór 9 November. Bijzonderheden in «Staatscourant® no. '245. Teneinde de miliciens der na- jaarsploeg die hun eerste-oefeningstijd nog niet hebben volbracht, zooveel mogelijk de hoofdoefening te doen bijwonen, zijn, evenals het vorig jaar, voor het doen verrichten van sommige corveediensten door tijdelijke burger werklieden, eenige gelden beschikbaar gesteld. Men verzoekt ons, de volgende mededeeling op te nemen. Een dertigtal dames en heeren heeft zich bereid verklaard, mee te werken tot de oprichting ook te Amersfoort van een comité van «HetNederlandsche Roode Kruis®. Van dit aanvankelijk gunstig resul taat is mededeeling gedaan aan den Hoofd-commissaris van het N. R. K., den gepensionneerd luitenant-generaal de Waal, die op het oogenbhk in het buitenland vertoeft, ten einde van hem voorlichting te ontvangen, opdat ook dit comité geheel naar de be doeling zal kunnen werken, welke het Hoofd-comité van het N. R. K voorstaat. Zoodra mogeHjk, zullen nadere mededeelingen worden gedaan en zal de gelegenheid worden opengesteld, als gewoon lid dan wel als werkend lid toe le treden. Door den uitgever J. H. Scheen te Lochem zal dit jaar, evenals in vorige, weder een Bonds-Propagan- dascheurkalender worden uitgegeven voor den Nederl. Bond voor Staats- pensionneering. Met de samenstelling hebben zich belast mevr. KaastraBakker (de bekende schrijfster van »'t Genade brood® enz.) te Leeuwarden, en de heeren Jansen (Perio) te Rotterdam, ds. A. van Kievelen teOosterhesseleu en ds. L. M. de Boer te Hulst. Het schild zal worden ontworpen door het bondslid mejuffrouw Van Son, schilderes te Amsterdam. De heer B. van der Worp Jr. Directeur der Ambachtsschool alhier, andermaal daartoe aangezocht, heeft thans aangenomen de benoeming tot Directeur van de Ambachtsschool aan de Weteringschans te Amsterdam met ingang van 1 Jan. Naar wij vernemen wordt majoor A. J. L. M. van Schevichaven, eerst- aanwezend-ingenieur alhier, weldra overgeplaatst naar Haarlem luitenant ingenieur R. A. Meijer gaat als eerst aanwezende naar Harderwijk. De Afdeeling Amersfoort van den Nederlandsche Protestantenbond zal a s. Maandag 24 October 's avonds half negen haar jaarvergadering hou den in het catechisatielokaal van de Remonstrantsche keik. Agenda: 1. Jaarverslag secretaris en rekening en verantwoording van den penningmeester. 2. Verkiezing van vier bestuurleden wegens vertrek der heeren P. J. de Groot en L. van Wijngaarden, die herkiesbaar zijn. 3. Benoeming van afgevaardigden naar de algemeene vergadering. 4. Bespre king beschrijvingsbrief. 5. Bespreking volgende lezingen. De Directeur-generaal der Pos terijen en Telegrafie maakt bekend, dat den posttioden is opgedragen, met ingang van 1 November alle telegram men rnet bestemming binnen Europa, welke het publiek hun ter aanbieding aan een telegraaf- of hulptelegraaf kantoor overhandigt, mede te nemen, mits zij op die telegrammen niet oe- hoeven te wachten, gereed geld ont vangen en hun weg leidt langs een kantoor, dat geopend is. Deze maatregel, welke bij wijze van proef wordt ingevoerd, strekt om voor personen, wier woning ver van eenig telegraaf- of hulptelegraafkantoor verwijderd is, het verzenden van telegrammen te vergemakkelijken. - Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 23 Oct. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/i uur Dr. Toxopeüs. Remonstrantsche kerk. Voorrn. IO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegeboux Van Persijnstraat No. 1. Voorm. IO'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Maandel. collecte. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Collecte voor de kas van Em.-pred. Wed. en Weezen. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer H. J. Vaarties van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Vliegen te Ede en Soestcrberg. Er zal toch gevlogen worden! En door niemand minder dan door Wijn malen, onze veel belovende aviateur, de overwinnaar in de raid Parijs Brussel. Ook zal onze eerste gebreve- teerde vlieger, Cornells Kuiler, die door zijn durf en kunde, reeds veel naam in 't buitenland gemaakt heeft, verzocht worden om vliegdemonstraties te houden. Des Zondags zal uitsluitend op Soesterberg worden gevlogen, daar dit aerodroom gemakkelijk te bereiken is; nader zal bekend gemaakt worden op welke dagen (in de week) er te Ede en op welke dagen er te Soester berg zal worden gevlogen. Waarschijn lijk zullen de demonstraties begin November aanvangen; al de bijzon derheden worden echter nader nog bekend gemaakt. Hulde aan den Heeren Verwey en Lugard, op wier initiatief dit vliegfeest ontstond.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2