BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. water gezet en zijn de verbindingen verbroken. Door modderstroomen zijn de straten op del Greco ernstig beschadigd, de straat «20 September« naar Torre del Greco is bijna geheel en al vernield. Vijf dooden zijn onder het pijn vandaan gehaald. NAPELS, 24 Oct. (Reuter.) Ver schillende gemeenten in de provincie Salerno hebben ernstig geleden door de overstroomingen. Te Napels is door aardverschuivingen en overstrooming eenige schade aan gericht. ROiME, 24 Oct. (Reuter.) De pre fect van Napels beeft aan minister Luzzatti getelephoneerd dat een koop vaardijschip' komende van Ischia, bet bericht beeft medegebracht, dat te Casamicciola en te Ischia groote schade is aangericht door stormen, maar dal geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Er is hulp gezonden. ROME, 24 Oct. (Reuter.) De Tri- buna deelt mede, dat Casamiciola bijna geheel en al verwoest is. Prins Francis van Teek f. Prins Francis van Teek, de broer van Koningin Mary van Engeland is Zaterdagavond, ten gevolge van een hevige buikvliesontsteking overleden. De Prins was pas 26 jaar oud, en bekleedde een rang van kapitein bij de marine. Een nieuwe stuiver. Men meldt uit's Gravenhage: Ten einde verwarring tusschen de stuivers en de kwartjes onmogelijk te maken, moet bet voornemen bestaan den tegenwoordigen rondon nikkelen stuiver te vervangen door een vierkant stuiverstuk, met afgeronde hoeken, gelijk deze bijv. op Ceylon gebrnikt worden. De vereeniging »Amerfoortsche Industrie- en Huishoudschool zal op Maandag 31 October 1910, des avonds ie aebt uur in het schoolgebouw, Beekesteinschelaan No. 23 haar Alge- tneene Vergadering houden, ter be handeling van de navolgende punten 1. Begrooting 1911; 2. Benoeming Commissie Rekening en Verantwoor ding 1910; 3. Verkiezing van vijf Bestuursleden wegens periodieke aftre ding van mevr. B. de PoolRoos en de heeren J. Bolk, J. W. Middelburg, dr. 11. J. Reynders en F. Wesseling; 4. Mededeehngen van het Bettuur. De heer W. Louis Morsink is benoemd tot technisch directeur der N.V. »Puralimentum.« Maatschappij tot bereiding van verduurzaamde le vensmiddelen, te Amsterdam. De heer W. Kraan staat op de voordracht ter benoeming tot onder wijzer aan de school Havikstraat te Utrecht. J. Eek, assistent bij de controle der H. IJ. S. M., hoopt 1 November den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. Mejuffrouw J M. van Helsdingen legde aan de Rijks-universiteit te Leiden met gunstig gevolg af het theoretisch geneeskundig examen. gens hé?...» «Zeker «had Dolf gezegd »heel graag... met alle genoe...» »Ja!» viel Donker, van het sigaren magazijn in «dat begrijp ik!... Dat snap ikEnfin, kom maar eens an, hoor!... morgen of overmogen...» En hij wuifde hem minzaam beschermend toe. Yroeger groette meneer Donker zeer hoffelijk... «Adieu, meneer De Louw!...» Nu was 't «Bonjour, hoor in zich ontplooiend patroonsbewustzijn. Maar dat kon Dolf niet schelen. Hij had al uitgerekend, wat het tientje per maand voor verbetering zou brengen... En hij had zich voorgenomen er Jaan mee te verrassen... Wat zou ze 'n oogen opzetten... Eerst moest hij iets eten... z'n maag kromp letterlijk ineen- En hij genoot letterlijk van de spruitjes, z'n lievelingsgerecht... Toen zag Dolf ineens, dat Jaan haar leeg bord had weggeschoven, met nijdig-starende oogen en gekruiste armen daar zat, wachtend tot hij klaar was... Legde hij vork en mes neer. Voelde dat z'n plezier over dat-met-Donker verdween... «Wat schéélt eran?" vroeg hij. De heer A. Nijhoff is weder benoemd tot Voorzitter van de com missie, belast met het afnemen van het examen voor adspirant-inspecteurs van politie. Het zal op 2 en 3 December weder te Amsterdam worden gehouden. Kapitein A. S. de Jongb, thans van het 10e regiment infanterie, is benoemd tot kapitein-adjudant van dat regimeDt. Tot kornet bij het le regiment huzaren zijn bevorderd de reserve- wachtmeesters jbr. M. van Asch van Wijck en VV. C. C. van Romondt Viscb, van het korps. Onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber vergaderde gisteravond te acht uur de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten Stadbuize. Alle leden waren aanwezig. Nadat de Secretaris, de heer H. P. van Haselen. de notulen van de ver gadering van 1 Oct. II. bad gelezen en deze ongewijzigd waren goedge keurd deelde de voorzitter mede, dat behalve de gewone periodieken, han delsverslagen, enz. waren ingekomen een missive van den min. van L. H. en N. over uitbreiding nachtvaart, een schrijven van de Kamer van Koop handel te Rotterdam een afschrift van een adres aan de Tweede Kamer over naamlooze Vennootschappen. Bij de Secr. voor belanghebbende ter inzage; een missive van de Mij. Nijver heid, met begeleidend rapport over handslopperij in zaken en te nemen maatregelen om hieraan paal en perk te stellenvari de Kamer te Velzen een adres over verreken pakketten aan de Dir. Gen. der Posterijen. De beer Eysink stelt voor het adres te steunen, wat aangenomen wordt; een adres van de Zwolsche Vleesch- houwersvereeniging om opheffing van belemmerende bepalingen te vragen. De heer Meursing stelt voor te steu nen; de heer van Haselen ook. Dit wordt met algemeene stemmen aan genomen. Verder wordt aangenomen de correspondentie met de Amsterdam- sche Kamer over postverbinding be kend te maken. Hiermede was de agenda afgehan deld. Doctf alvorens de vergadering te sluiten, richtte de voorzitter het woord tot de secretaris en zeide ongeveer: Geachte Secretaris! 't Is thans 25jaar geleden, dat ge secretaris werd van de Kamer van Koophandel. Al dien tijd hebt ge trouw uw plicht gedaan, ja, meer dan dat. Uw werkzaamheden zijn in dien tijd verdubbeld, doch helaas uw salaris niet. Toen ge indertijd uw voornemen mededeelde om ontslag te riemen, zijt ge op onzen aandrang ge bleven, hierom is het ons nu dubbel aangenaam u met uw 25 jarig feest geluk te mogen wenschen en u namens ons allen het souvenir te mogen aan bieden. Dit bestond uit een ets van den heer D. Harting: Gezicht op de Kamperbinnenpoort. Aan de achter zijde las men in fraaie letters Door de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amers foort aangeboden aan den heer Hermanus Petrus van Haselen ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum als secretaris der Kamer op den 17 Oct. 1910. De heer Sinnige sprak als oudste lid, die den Secretaris reeds zoolang had gekend en roemde hem ook als hulpvaardig man, die in minder dan geen tijd steeds inlichtingen wist te verstrekken, wat hij persoonlijk dik- »Niks," zei ze, kortaf en bruusk. »Hij probeerde door te eten. Vooral de spruitjes lokten zoo... Hij pikte er nog een paar. Nam slokje water... Kon zich, met den besten wil, niet te binnen brengen waar ze nijdig om kon wezen... Van morgen had hij haar laatste gulden uit z'n portemonnaie gegeven... Hij hield precies zestien centen over... Zoodat hij tot overmor- morgen met drie sigaren moest zijn uit te komen... Hij trachtte te eten, maar 't ging niet. «Weet jij." begon Jaan ineens «wat Hendrik gisteren verdiend heeft, zonder er een hand voor om te draaien Hij zag haar met groot verbaasde oogen aan en merkte tegelijk, dat er een nauw-bedwongen spotlachje om haar mond speelde... «Honderd zestig gulden riep Jaan uit, en de woede over zijn piente- rige, peuterige, mal onbeholpen sul- lijkend gloeide in haar blik... Hij kon geen stuk meer door zijn keel krijgen... Streek zich door de dunne blonde haren. «Carolien krjigt een dubbele boa en een hoed... 'n Hoed..." De woorden stokten haar in de keel... Ze zag, dat wijls had ondervonden. Hij gevoelde zich gedrongen hem biervoor openlijk zijn dank le brengen. Zichtbaar be wogen dankte de eenvoudige Secretaris voor het gesprokene en hoopte, dat de leden nog jaren lang getuigen van zijn geschenk mochten zijtr De bode ten Stadhuize, de heer van Manen, schonk als blijk van hoog achting en waardeering den jubilaris een wapen, een zilveren pennehouder. Nadat de geschenken bezichtigd waren, sloot de voorzitter de verga dering. v Door sterfgeval van een der hoofdpersonen in de aangekondigde operettes, heeft de heer Janmart in plaats van »De Graaf van Luxemburge moeten geven «Het oolijke Weeuwtjee. Dit was misschien de voornaamste oorzaak, dat het Maandagavond avond in Amicitia niet erg vol was. Dan kwam er nog bij, dat deze operette hier reeds eenmaal is opgevoerd. De uitvoering liet anders weinig of niets te wenschen over Het kleine orkest voldeed ook uitstekend. Om boven genoemde reden ging Dinsdagavond inplaats van «De gescheiden Vrouw« «De klokken van Cornevilleci. De ran gen waren nu aardig bezet, veel beter dan Maandag. Zang en spel voldeed weer uitstekend, wat ook te verwach ten was. Ten nadeele van een bewoner van de Gaslaan is gisterochtend de Zondagsche jas en een rijksdaalder gestolen. De deur stond open »A. Ct.« Het vermiste meisje. Maandagavond zag een schipper in den Rijn nabij de spoorwegbrug bij Rosande een lijkje, dat achter een krib vastzat. Door de politie uit Oosterbeek en die uit Arnhem werd terstond een onderzoek ingesteld, doch teD gevolge van de duisternis was bet niet moge lijk om bet lijkje te bereiken. Hedenmorgen heeft de politie uit Oosterbeek opnieuw een onderzoek ingesteld. Te half acht ongeveer werd het lijkje opgehaald, dat achter de tweede krib aan den rechterover bij de spoorbrug vastzat. Hoewel men nog geen zekerheid heeft, bestaat vermoeden, dat men te doen heeft met het stoffelijk overschot van de dezen zomer zoo geheimzinnig verdwenen 13 jarige Theodora Kraak uit Oosterbeek. Het lijkje was bijna geheel naakt en verkeerde in verregaanden staat van ontbinding Het geslacht kon niet meer worden vastgesteld. Behalve de schoenen en een ge deelte van de kousen was geen spoor van kleeding meer aanwezig. In den middag hebben de ouders van Theodora Kraak de schoenen en kousen van het lijk herkend als die van hun dochtertje. Moord te 's-Gravenhage. Men meldt uit 's Gravenhage d.d. 23 October Zondagavond omstreeks half acht, is in haar woning in een hofje in de Koningstraat alhier, een 86-jarig vrouwtje vermoord. De politie en justitie, eerst om half drie in den afgeloopen nacht gewaar schuwd, vonden, in verband met ver schillende aanwijzigingen, aanleiding tot de airestalie van een man en vrouw, wonende naast het ongeluk hij, Dolf, bang was voor wat volgen kon— «En ik!» schreeuwde ze »ik mot met dat vod van den vorigen zomer loopen... Ik mot m'n grijze blouse verstellen... Met lappies, die Trui me geeft... Ik mot... O, als ik denk...» Hij was opgestaan, besefte dat de storm naderde... «Ja!» schreeuwde zij nu gilde ze, de dagmeid was toch al een paar uren weg... «Ja, als ik denk dat 'k in wéélde kon leven... Als eene déme... Als eene rijke mevrouw...» Ze zinspeelde op geheimzinnige flir tation met een med. stud., jonge ling, die nu goede dokterspraktijk had... Flirtation, waarover allerlei ge ruchtjes waren gegaan... Maar die zij nu en dan te-pas bracht om Dolf wèl goed' en wèl diep te laten voelen, welk «offer» ze gebracht had toen ze hem indertijd nam en dien ander, den medi cus, «had prijsgegeven»... «Als ik denk dat eene vrouw schande, vernedering, armoê moet dragen omdat haar man... Haar man...» En zij zonk bij de tafel neer. Ze snikte 't uit, met gillerigen klank, woelend in haar kapsel schud dend 't hoofd in radeloozen weedom... kige slachtoffer, dat gekleed voor haar bed werd gevonden, met een wonde aan het hoofd. Er wordt een bedrag van f 140 en eenige sieraden vermist, zoodat aan den moord vermoedelijk diefstal is voorafgegaan. In verband met den moord op de 86-jarige weduwe werden nog aange houden een 21-jarige kellner, wonende in de Naaldwijkschestraat, en zijn bijzit, die eenmaal per week bij de vermoorde als werkvrouw huiselijke diensten ver richtte. Beiden zijn echter, naeenigen tijd iri bewaring te zijn gehouden, weder op vrije voeten gesteld. Ver moed wordt dat niet de gearresteerde buren den moord zouden hebben be dreven, maar dat een derde, naar wien thans gezocht wordt, de dader is en het zich thans in arrest bevindende echipaar medeplichtingen zijn. De inoord te Rcukuiu. Op 1 November zal door de Recht bank te Arnhem worden behandeld de zaak tegen J. v. Renesse beschul digd van moord, den 23 Aug. op de 13-jarige Adriana Pulle. In deze zaak zullen '17 getuigen worden gehoord, onder wie 4 deskun digen. Als verdediger is toegevoegd mr. M. van Gelein Vitringa. Luchtvaart. Wijnmalen's vlucht van Parijs naar Brussel en terug is ongeldig verklaard. Zijn Farman is nu ingepakt en naar Ede verzonden en daardoor is 't niet onmogelijk, dat daar toch nog einde October of in de eerste week van November wordt gevlogen. 's Zondags wordt uitsluitend gevlo gen in het vliegkamp van de firma Veiwey Lugard bij Soesteroerg, tusschen 2 en 5 uur. Wijnmalen. De «Daily Mailn meldt, dat Wijnmalen in hooger beroep gaat bij de Internationale Sporlcommissie. Wijnmalen betoogt, dat hij den tijd- waarnemer tijdig heeft gewaarschuwd. Deze verscheen niet, doch een gede legeerde van het comitié machtigde ten slotte den aviateur, na lang wach ten, te vertrekken. Vliegen te Breda. De bekende vlieger Küller zal Zon dag 30 October en Dinsdag 1 Nov. op de Molenheide bij Rijen, het ter rein der E. N. V vliegdemonstraties houden. Zfjn beide Antoinettes zijn reeds afgezonden. Küller zal, tenzij het stormt, beslist op die dagen tus schen half drie en vier uur opstijgen. Zelfs bij eene windsterkte van '15 tot 23 M. vliegt Küller nog. De Zweedsche aviateur baron Cederstrüm kwam Zondag te Cbristiania met zijn machine in de dichte menigte toeschouwers terecht Eenige perso nen werden gekwetst. De aéroplane bleek totaal vernield. Cerlerstaöm bleef wonder boven wonder ongedeeld. Aviateur doodgevallen. DOUA1, 22 Oct. (Reuter.) Kapitein Madiot, een militaire aeroplane bestu rende. deed een doodelijken val heden in den namiddag in het aerodroom te Douai. Nader vinden we nog vermeld, dat Madiot bij kalm weder vloog. Hij viel van een hoogte van 100 M. toen hij in vol planè wilde dalen. Ook tijdens den val bleef de motor werken. De aviateur was onmiddelijk gedood door een schedelbreuk. Madiot was 46 jaar oud. Van de oorzaak van het ongeval is niets bekend. Eenige aviateurs beb- Ze strekte de armen naar hem uit, wees op haar blouse... «Daèr... daar... zie-je-dat?... De lappies, waar mee ik 't gelapt heb... De lappies, die Trui me heeft gegeven... En hij ver dient honderd-vijftig gulden opéén dag!... Hij geeft dubbele boa en nieuwen hoed aan z'n vrouw... Dat kan jou niet schelen, hé?... Dat laat jou koud, hè?...« Zwak, bedeesd, blond manneke zat in een hoek van de kamer. Hij voelde zich als een schuldige, een, die zijn plichten met voeten treedt. Hij keek met weemoed naar de nu verstijfde spruitjes en naar de gestolde jus., 't Warrelde, dwarrelde hem door het hoofd. Hij wist wil wat ze bedoelde en ook wel wat hij ertegen had kunnen inbrengen. Hij dacht aan zwager Hen drik, die op de wedrennen, op de Beurs, overal «spekuleerde»... Die zulke «prachlige dagen« had... En aan schoonzusje Trui, met haar mooie toiletjes, die Jaan opstookte, aanvuurde... Hij had 't zoo dikwijls gevoeld, die twee brachten het ongeluk, de rampen... Maar als hij iets wou zeggen, dan was 't hem of zijn tong eensklaps lam en loom en machteloos werd... Dan luisterde hij en knikte... ben de machine onderzocht. Men ver moedt, dat de ongelukkige aviateur zijn tegenwoordigheid van geest en daarmede het bestuur over zijn toe stel heeft verloren. Gordon Bennettwedstrijd voor ballons. Volgens de Amerikaansche bladen is de voorloopige uitslag van dezen wedstrijd als volgt: 1. Dusseldorf (Duitschland), 2. Azu- rea (Zwitserland), 3 Helvetia (Zwitser land), 4. Germania (Duitschland), 5. Ile de France (Frankrijk), 6 Harburg (Duitschland). 7. St. Louis (Amerika), 8. Amerika II. 9. Condor (Frankrijk), 10. Million Population (Amerika). Men heeft naar de kust telegram men gezonden, met verzoek naar de Dusseldorf en de Amerika uit te kij ken. STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij Nederland, s.s Kon. Wilhelrnina, vertrok van Colombo 14 Oct. s.s. Koning Willem III, vertrok van Colombo 15 Oct. s.s. Vondel, arriveerde te Genua 16 Oct. s.s. Pr. Juliana, arriveerde te Port- Said 17 Oct. s.s. Kon. Willem III, arriveerde te Sabarig '18 Oct. s s. Oranje, arriveerde te Lissabon 21 Oct. Stoomv. Maatschappij Kon. Holl. Lloyd. s.s. Hollandia, vertrok van Vigo 17 Oct, s.s. Frisia, vertrok van Rio de Janeiro 6 Oct. s.s. Zeelandia, arriveerde te Buenos Aires. s.s. Amstelland, vertrok van Babia 7 Oct. s.s. Zaanland, passeerde Fernando Noronha. s.s. Rijnland, vertrok van Leixoes 16 Oct. s.s. .Maasland, vertrok van Santos 14 Oct. s.s. Delfland, passeerde Quessant 17 Oct. s.s. Eemland, arriveerde te Buenos Aires. Stoomv. Mij. Holl.-Amerikalijn. s.s. Rotterdam, vertrok van New- York 18 Oct, s.s. Nieuw-Amsterdam, arriveerde 13 Oct. s.s. Noordam, vertrok van New- York 11 Oct. s.s. Rijndam, arriveerde te New- York 18 Oct. s.s. Potsdam, passeerde Lizard 10 October. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit ziin vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 12 October tot en met IS October 1910. GEVESTIGD. H. van Harpen, van Baarn naar Hoogeweg 37. A. C. Befjer, van Leusden naar Krommestr. 48. E. H. Koning, wed. H. C. Knipscheer, van Bla- ricum naar Sehimmelpenninckstraat 44. Th. E. Kempers, van Breda n. Schimmelpen- ninckslraat 27. D. van den Broek, van Amsterdam naar Utr. weg 110. C. de Froe, van Utrecht naar Soeslerweg 161. J. van den Berg, van Utrecht naar Pieter Pij perstraat 21. A. C. J. L. Wezenberg, van Gorssel n. Kamp straat 39. R. Veldhoen, van Deventer n. Arnhemschew. 68. P. Ising, van Willemsoord n. Wollertstraat 20. D. E. Korthof, van Baarn n. Krommestr. 32. J. W. de KolT, v. Dordrecht n. Langestr. 119. dr. H. J. Toxopeus, v. Harlingen n. Arnh. weg 51'. raakte confuus, verward... merkte niet, dat ze elkaar knipoogjes toewierpen— Jaan, Hendrik en Trui... vanwacht maar, we krijgen hem er wel toe.:. Wist ook niet dat ze vanmiddag,, toen hij op kantoor naar de tabellen van 1906 zat te zoeken, smachtend naar z'n kadetje... Dat ze toen hadden af gesproken- Er werd gescheld, terwijl Jaan in haar kapsel woelde en 't uitsnikte aan de tafel, waar de verkilde spruitjes en de verstijfde aardappelen op stonden. Er werd gescheld., hard en nadruk kelijk., Kon slechts Hendrik wezen- Zij naar slaapkamer om behuilde oogen af te wasschen. Hij, Dolf, nog trillend op z'n beenen, trok aan het deurtouw— 't Waren Hendrik en Trui- Snapten natuurlijk alles. Deden of ze heel verwonderd waren dat de tafel nog niet afgeruimd was— Trui naar boven, naar Jaan, om te hooren hoe— Zusjes fluisterden— «Komt terecht! Hendrik heeft.,« Zwagers zaten tegenover elkander De bleekblonde, nog bevende, tegen over den dikke, roode, den man met opgeblazen wangen en waterige oogen.»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2