NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 87 Zaterdag 29 October 1910. Negen-en-dertigste Jaargang. 1 VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DE WEEK. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. DE INVASIE DER DÜITSCHERS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangegtraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 27 October. Het dilettantisme neemt, vind ik, in onze dagen schrikbareriden vorm aan. Wen vindt 't zooowat op elk gebied en de grens tusschen «vakmanci en «liefhebbers begint te verdoezelen, wat nog 't ergst van al is. Zoolang 't zich tot onschuldige, onschadelijke dingen bepaalt, kan men volstaan met erom te glimlachen. Wenschen, die zich verbeelden, in hunne vrije uurtjes, Talma's te zijn (ik bedoel nu den vermaarden tooneelspeler, niet Zijne Excellentie van Landbouw) och, hunne strooptochtjes op Thalia's gebied rich ten zooveel kwaad niet aan. Brave zielen, die alle denkbare muziek instrumenten bespelen; door Kring van zachtmoedig-bewonderende mede dilettanten stormachtig worden toe gejuicht, wie ter wereld benadeelen zei... Wanneer op bepaalde tijden de courant hetgebruikelijke «berichtjes bevat. van niet-onverdienstelijk applaus, welnu: ze zijn bevredigd hun eerzucht is voldaan, schilders teekenaars, redenaars vindt rnen onder de dilettanten, o, bij de vleet! Ze verrassen u met schilderstukken, waar gij vergeten hoekje voor moet opschommelen; ze tartten de.u'terste rekbaarheid van uw geauid. De lief hebberende Cicero's kan men de opvolgers noemen van het nagenoeg uitgestorven ras der reciteerders. Wie in de Tweede Kamer der Staten- Generaal komt, zal daar een longo- bardus Van der Molen aantreffen, die nog de echte, zwaie, geweldig- brullende stem heeft om een «Over- winterings of een «Ka'in en Abels voor te dragen om gansch 'n ouder- wetsch «Nutss auditorium te doen sidderen van heerlijke emotie... Ook in broeder Elkorst's klanken vindt men 't een en ander, dat hem reciteer- succes kon hebben verschaft, hier nu in de vrome, de preekende richting Over dilettanten had ik 't... De heer De Waal Malefijt gold, op het gebied der koloniale staatkunde en wat daarmee samenhangt, tot be trekkelijk kort geleden ook als «lief hebbers. Plots ontpopte hij zich als leider, opperchef. althans wat den oflïcieelen titel betreft. En de heer Talma, de minister van Landbouw, Handel en Nijverheid in het Kabinet-Heemskerk dan, is hij op sociaal-oeconomisch terrein al dan niet dilettant, hij, de oud-predi kant Een vraag, welke ik mij in de jonste dagen, naar aanleiding van de behan deling der Bakkerswet in ons Parle ment, bij herhaling heb gesteld!... Een der eigenaardigheden van vele dilettanten is, dat zij de beteekenis hunner gaven, de waarde van hun kunnen overschatten. Het rusteloos- zoekende, het onbevredigd zijn over eigen praestatiehet besef van eigen nietigheid tegenover den reusachtigen omvang van kunst of wetenschap, 't blijft hun vreemd. Zij meenen in vollen ernst en in volmaakte eerlijk heid, met een «caup d'essais een «caup de maitres te kunnen leveren- Wie betoogt, dat dergelijke wonderen slechts door genieen van den eersten hoogsten rang kunnen gewrocht wor den, wordt allicht door hen verdacht van naijver, boosaardigheid, afgunst en soortgelijke drijfveeren. Met een dilettant is daardoor vaak veel lastiger redeneeren, overleggen, dan met een «vakmans... En halsstarrigheid, naast kinderlijke eigenliefde, ontwikkelen zich in weelderigen bloei en wasdom... Ik heb mij, deze week, afgevraagd, of de heer A. S. Talma, had hij in kring van theologen eene stelling te verdedigen tegen overmacht van te genstanders, bij niet een gansch ander, veel plooizamer man zou blijken dan hier, op het terrein der sociale wetgeving?... Van alle kanten bassen ze hem aan. De oud-liberalen, de Unie-liberalen, de Chr.-historischen. Van deze laatsten maakt de heer Van Idsinga 't het ergst. Deze afgevaar digde ontziet zich niet om, in de eene hand een glas water en in de andere z'n lorgnet geklemd, de elle bogen ongeveer ter hoogte van de schouders gestrekt houdend; stram- correct en stokstijf als een Pruisisch luitenant uit de »Fliegende,« den minister dingen toe te voegen, die... waren ze in het Palais Bourbon tot een «monsieur Ie ministre« gezegd, binnen het etmaal de degens zouden doen kruisen of de revolvers ketsen... Een contrast met den man uit Bodegraven vormt iemand als de heer Snoek Henkemans. Men denkt zich het snoezig-zoetige, bloemzoete gelaat van een engeltje uit een plafond decoratie stijl-Louis XV. Zoo'n honnig engeltje uit de roccoco-dagen... Maar wat verouderd. De weelderige krulha ren tikje... Och, niet zoo heel veel!... gekortwiekt. En voorts gematomer- foseerd in een meneer in donker wandelkostuum, met boord en dasje. Zoo'n beeld van goedertierenheid lijkt de Rotterdamsche afgevaardigde Hen kemans, en als bij, in ietwat- gebogen houding, daar voortschrijdt; het gladgeschoren, blozend-glimla chende gelaat naar U wendend, wel, dan gevoelt ge, hoe zulk-een bij wereld-wedstrijd van braaf-goedhartige lieden met gerust hart naar den eere-prijs kan meedingen. Welnu, deze afgevaardigde, tegenvoeter dus, in zoowat elk opzicht van een krachtigen,stijf afgepasten Vanldsinga maakte 't den minister niet lastig of onaangenaam... Weineen, kunt-ge begrijpen!... Slechts gaf hij, als trouw hartig vriend in bedenking: Kom, broeder-Excellentie, zonder u nog eens of met uwe paperasse. Overdenk, overweeg!... Wij zijn, helaas, niet gediend van uwe bepalingen, waarbij de burger in zijn huis belet wordt arbeid te verrichten van welken aard en hoe lang hij verkiest; we wenschen niet de energie te knotten, te fnuiken, door te beletten dat jonge onderne mingen zich vrijelijk kunnen ont plooien, ontwikkelen, al kost 't dan ook veel werk van den dag en van den nacht. We willen misbruiken trachten te keeren, anders en verder niet. Daarombeter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Kostelijke, lief-gemoedelijke vrien- deraadi... Een heel ander geluid dan de onverzoenlijke grimmigheid van een Tydeman of de omstulmige ver ontwaardiging van choleri schulicbil- prikkelbaren, opstuivenden. De Savo- rin Lobman... Zeker, de toon, de manier van debateeren verschilt hemelsbreed. Maar het «ellecta is ongeveer het zelfde. De Bakkersraden liggen op sterven, op-apegapen... O, als gij daar ziet staan Z Exc. Talma, met van opwinding gloeiend gelaat, met schit terende oogen, in extase over den blakenden welstand van zijne ontwer pen... Ge zoudt in ernst denken, dat de koortsblos, die de teringlijders in laatste stadium, genaamd Bakkersraad op de wangen heeft, pittige gezond heid vertolkt... Het alleen werkende Pati oontjemaakt zich ben ik overtuigd nog vol strekt niet zoo erg-ongerust. De amendementen-Borgesius c. s. (het drieploegen-stelseljfladderdealsonheil- spellende vleermuizen om de sponde van den lijder... De heer Henkemans, met zijn systeem legt troostend de hand op een schouder van den patient... «Heb moed, mijn besteZie met man nelijke courage naderen wat toch onvermijdelijk is. Straks zal de ope ratie beginnen... ze is niet voor de poes!... Hier een stuk been af daar een brok arm weg... Inwendig iets héél-ernstigs, yaarvan 't de vraag is of patiënt Bakkersontwerp 't zal ver duren. 't Hart is niet alte sterk... 't Is erop of eronder... Nogmaalswees machtig De chirurgen Borgesius en Van Idsinga zijn van de hard-grimmige school. En arts Tydeman haalt de schouders op... Zegt op den ijskouden. afgemeten toon, hem eigen«Niets aan verlorenDoe geen moeite, 't Is zonde en jammer van de kosten en van den tijd, eraan besteedLaat den stumper maar voor-goed inslui meren En daar staat dan, temidden van die allen, aartsoptimist. Talma, die geen gevaar lijkt te duchten... Weg moet het operatiemes!.. De man komt er best boven op. Mijn recept, let op, o broeders! zal wonderen teweeg brengen. Ik vraag is dit zelfverblinding of een der eigenaardigheden van dilet tant, waar ik zooeven op wees?... «De eierena zullen toch voor het ministeri- eele geld moeten gekocht. Conedy of erros Gelijkend, in den grond der zaak, op de klucht van het Rapport kust verdediging, of te welSpel van Kiekeboe. Slechts over mijn lijk zult ge de volmacht krijgen om het rap port, geheel of gedeeltelijk te pubii- ceeren. Nooit of te nimmer!... Maar; zyt ge gesteld op eene Nota, waarin alles vermeld, behoudens dan «enkele bijzonderheden," accoord! Votre serviteur, messieurs!... Zulke wonderlijke dingen hoorend en aanschouwend, wordt men toch geneigd om de moderne sterrenwiche laars te gaan raadplegen, voor wie de toekomst geen geheimen verbergt... Mr. ANTONIO. Agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 November 1910, des namiddags te half twee ure, en, zoo noodig op Woensdag 2 November 1910 des namiddags te half twee ure. 1. Behandeling van de begrooting en te verleenen subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur, dienstjaar 1911. 2. Behandeling van het Burgerwees huis, dienstjaar 1911. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikking overeen 36) DOOB _A_. T. Ducïiateaju.. «Dat zou ik niet hebben kunnen doen, zij hadden niets noodig dan stroo en water, voor het andere zorgden zij zeiven." »Is er hier in de nabijheid niet ge streden «Hier I neen, maar bij Naarden moet het er geducht toegaan, want 's nachts kunnen wij hen hooren schieten dat het buldert.» «Nu. dan zal er hier in 't dorp wel niets van belang te vernemen zijn,» prevelde Edmond, onverschillig met zijn stok de grashalmen terzijde slaande. «Hoho I niets van belang?" riepen de boeren als uit een mond, «dat zou ik denken,» vervolgde de oudste, «of noemt gij dat niets, als men den bur gemeester, dan notaris en den heer Lorbet, dood wil schieten W"at zegt ge, den notaris vroeg Edmond ontroerd stilstaande, doch zich onmiddelijk herstellende, hernam hij, «notaris Harten is nog zoo wat in mijn familie moet ge weten; 't was juist mijn voornemen hem een bezoek te gaan brengen.» «Wanneer ge heden nog terugkee- ren wilt, zou ik je niet raden naai den notaris te vragen,» gaf een der boeren tot bescheid. «Om welke reden niet, als ik 't u vragen mag hernam Edmond, die intusschen wel begreep dat Harten een der gevangen genomen notabelen was, waarvan de Duitsche soldaat ge sproken had. «Ja, dat kan ik u zoo gemakkelijk niet ophelderen een paar dagen gele den is daar ginds een trein ontspoord naar men zegt moesten de burge meester en de notaris er van weten. Zij zitten op het kasteel gevangen en zullen wel doodgeschoten worden, volgens de soldaten, die wij in kwar tier hebben. Gisteren is het huis van een burgemeester doorzocht en later dat van den heer Hartende soldaten hebben alle kasten opengebroken en alles het onderst boven gehaald, zoo dat de jonge heer van Koppen, die bij den notaris inwoont, uit vrees dat men hem ook gevangen nemen zou, gevlucht is.» «De soldaten zullen u bang hebben willen makeD, gij moet niet gelooven, dat men die notabelen fusilleeren zal, «Neen, zij meenden het degelijk; het huis van den notaris wordt nog door soldaten bewaakt.» Edmond werd afgetrokken. Indien het bericht der boeren eens bewaar heid werd. Bij nader inzien geloofde hij echter niet, dat men, na hetgeeD de kapitein dien morgen aan den vijandelijken hevelbber had laten weten, de notabelen nog aansprakelijk zou stellen voor het vernielen van den spoortrein. Een andere vraag was het echter, of het niet gewaagd zou wezen, zijne begeleiders naar het dorp te volgen. Hoe licht kon men bemerken, dat hij daar niet thuis behoorde, vooral, als de argwaan eenmaal gaande was ge maakt, door het bericht van de van de vrijgelaten gevangenen. Wel bestond er weinig gevaar, dat hij die deze lie den die te Ede gekantoneerd waren, te Barneveld ontmoeten zou, doch de tijding, dat er vrijschutters in den omtrek waren, zou zich als een loopend vuur verspreiden en wee hem, indien hij als zoodanig herkend werd. Met in het open veld te blijven zwer ven, zou hij zich echter nog meer blootstellen, en terugkeeren, zonder den uitslag van het kort proces af te wachten, dat over het lot der notabe len moest beslissen, wilde hij niet. Om beide gevaren te ontgaan, zou het mogelijk nog het beste zijn, in de wo ning, welke aan de grens der heide sfehter het kasteel gelegen was, den afloop van het proces af te wachten. Edmond vroeg daarom den boer of hij hem dit wilde vergunnen. «Ga gerust met mij mee heerschap," antwoorde deze, «als je er maar van zwijgt, dat je in de familie van den notaris ben, want ik wil er niets mee te doen hebben, dat moeten de hee- ren zelf maar uitvechtenkom je van Nijkerk «Neen, van Harderwijk. Eigenlijk kwam ik eens hooren of er hier niets te verdienen zou zijn, ik doe in manu facturen weet je; daar de soldaten nog al het een en ander noodig heb ben, en de zaken bij ons stilstaan, dacht ik zooik zal maar eens gaan zien of neef Harten mij ook te paard kan helpen.» «Ja, ja, 't is waar, de tijden zijn droevigbij ons wordt er nog al ver kocht, maar voor de kooplui elders ik wil het best geloven.» Onder dit gesprek was men lang zamerhand de woning genaderd, waarin Edmond gastvrijheid zou worden ver leend men groette dus de boeren die dorpwaarts trokkeD en trad binnnen. Om een groote, wit geschuurde ta fel, in het midden van het vertrek, zaten drie soldaten, zich met kaartspel onledig houdende. Toen de bewoner met zijn gast bin nen kwam, zagen de fusiliers even op en beantwoordden hun «goeden mid dag», doch schonken hun verder geen aandacht. Bij het zien van deze onverwachte gasten was Edmond een oogenblik uit het veld geslagen, doch weldra had hij zich weder hersteld en speelde zijn ro'i op een onverbeterlijke wijzehij begreep, dat de inzet in het gevaar lijk spel, niet minder dan zijn leven gold. Tegen den avond vertrokken de sol daten en namen een zestal anderen hunne plaats in- Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1