BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De zesdaagsche te New-York. Te 12 uur in den nacht van Zondag op Maandag j.l. is de zesdaagsche wielerwedstrijd te New-York weer begonnen. Onze landgenoot John Stol dingt ook weer mede. Zijn partner is Rütt, de kranige Duitscher, die reeds tweemaal in dezen reuzenwedstrijd als overwinnaar triomfeerde, Wij geven dit paar de grootste kans. Verder doen er nog 16 andere paren van allerlei nationaliteiten mee, o.a Walthouwer, de bekende motorracer, en Max Farland Onze beste wenschen voor het paar Rütt-Stol! Behoud van natuurmonumenten. De heer D. J. van der Ven, te Arn hem schrijft in de «Ariib. Ct.«: De door deze vereeniging uitgeschre ven leening, groot f400.000 voor het behoud van het prachtige landgoed Hagenau reeds eigendom der ver eeniging is in zeer korten tijd voor een groot gedeelte volteekend. Immers ongeveer f325,000 is on dershands genomen, zoodat nogslechts f75,000 aan obligaties, groot f 1000. rentende 3 pCt., bij elkaar gebracht dient te worden. Ofschoon het behoud van Hagenau verzekerd is, zoo is er voor de jonge vereeniging in de eerstvolgende jaren nog werk genoeg te verrichten, want uit vele deelen des lands komen be richten, waarin onze belangstelling gevraagd wordt voor terreinen, die al of niet in direct gevaar verkeeren en aanspraak maken op de bescherming der vereeniging. Daar vele personen zich echter zullen afvragen waar net heen gaat, als men alle bosscben zou willen behouden, en, daar hetgroote publiek wèl veel spreekt over natuur monumenten zonder precies te weten wat onder een natuurgedenkteeken verstaan wordt, men ook niet op de hoogte is met bet juiste doel en streven der vereeniging, zoo heb ik van den voorzitter, dr. J. Th. Oude mans, Paulus Potterstraat 12 Amster dam, een aantal jaarboekjes etc. ont vangen, die tegen vergoeding van porto op schriftelijke aanvrage gratis door mij zullen worden toegezonden. Bij den voorzitter, alsmede bij den penningmeester, mr. P. G. van Tien hoven, Heerengracht 184, Arasterdam, kan men op de leening ïnleekenen. Inenting tegen cholera. Het eerste geval in ons land heeft zich in Den Haag naar de »N. Ct.« meldt voorgedaan van een met verlof daar vertoefd hebbende Indische familie, die, alvorens naar Indië terug te keeren, zich tegen de cholera heeft laten inenten. Het is geschied door tusschenkomst van prof. dr. C. H. H. Spronck te Utrecht, die het zeer prijzenswaardig vond, dat de familie tot dien maat regel overging. Hij liet choleravaccin maken door zijn assistentie arts freule De Negri, die zich speciaal met vac cinetherapie bezig houdt voor de ziekenhuizen te Utrecht en in prof. Spronck's labotorium werkzaam is. Toen de stof gereed was, begaf freule De Negri zich naar Den Haag en heeft daar in het gemeenteziekenhuis, in overleg met den arts Polak Daniels, de inspuitingen verricht. De eerste geval van dien aard bad papa eens te komen bezoeken, daar het zeer gespeten had, door zijn plotseling vertrek, geen kennis met hem te hebben kunnen maken. Ver heugd een middel tot afleiding ge vonden te hebben, nam Edmond hare uitnoodiging gaarne aan en stelde, op aandrang van Helena, zijn bezoek op den volgende dag vast. Opgewonden van blijde ontroering, over deze ont moeting kwam Helena te huis en verhaalde haar wedervaren. De toon van hare stem verried zoo duidelijk wat er in haar omging, dat de kolonel, die nog steeds lijdende was, met een droefgeestig glimlachje het hoofd een weinig ter zijde wende om haar niet te doen bemerken hoe diep hij in hare ziel had geschouwd. Edmonds bezoek was dus op den volgenden dag vastgesteld, doch ge durende den nacht werd de toestand van den kolonel weder zoo ernstig, dat hij niemand mocht ontvangen. Van Rodenburg onderhield zich der halve bij zijne komst eenige oogen- blikken met Helena en vertrok weder, haar belovende, het bezoek op gele gener tijd te hervatten. De beleefdheid euohte evenwel van hem, dagelijks naar den toestand van haar papa te een zeer gunstig verloop. Het werd door de daarbij assisteerende artsen met groote belangstelling gevolgd. De Papendrechtsche strafzaak. Door den heer J. van Elk te Dor drecht is het volgende adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten- Genraal. Geeft eerbiedig te kennen Jan van Elk candidaatnotaris en rechtskundig adviseur te Dordrecht; dat hij door de uitspraak van het Arnhemscbe Hof in de zaak-Garstha- gen geoordeeld is op eene wijze die pijnlijker en ernstiger is dan eene veroordeeling tot gevangenisstraf zoude zijn dat een veroordeelde nog rechten heeft, doch ondergeteekende weerloos tegenover die uitspraak staat; dat hem geen gewoon rechtsmiddel bekend is om hiertegen op te komen; dat hij protesteert tegen en ver werpt de feitelijke overweging waarop de psychiaters hunne conclusies heb ben gebouwd en de onjuiste feitelijke voorstelling van ondergeteekende'shan- dehvijzen, zooals die in het Arnhemsche arrest staan vermeld dat hij zich diensvolgens tot de Tweede "Kamer wendt met eerbiedig verzoek om gebruik te maken van hare bevoegdheid tot het instellen van een onderzoek of ondergeteekende zich werkelijk heeft schuldig gemaakt aan hetgeen in bet rapport der psychiaters en in het airest is vermeld; dat zulks ook is in het Algemeen Belang daar door al die onjuistheden een valsch licht op de Papendrechtsche Strafzaak is geworpen. Tegen de 46'/i millioen. Door het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering is aan de Tweede Kamer een motie gezonden van den volgenden inhoud Het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering enz overwegende, dat ons Vaderland zelfs bij het kleinere Denemarken reeds 20 jaren ten achter is met de sociale wet geving, speciaal wat betreft de wette lijke verzorging van ouden van dagen; overwegende verder, dat door een militaire uitgaaf van 40 millioen, die met de rente wordt 46'/i millioen, de mogelijkheid van dringend noodzake lijke ouderdomspensionneering wordt geschaad dringt er bij uwe Hooge Vergadering met klem op aan, bedoeld voorstel der Regeering te verwerpen. Men schrijft aan de »N. Ct.c: Naar aanleiding van de onlangs in de Tweede Kamer aangenomen motie, bedoelende vervorming der muziek korpsen bij het wapen der infanterie in fanfarekorpsen, zijn door het leger bestuur van die korpsen opgaven ge vraagd omtrent de namen der leden, het door hen bespeelde instrument, hun leeftijd, den datum van den indiensttreding, wanneer recht wordt verkregen op pensioen enz. Verwacht wordt, dat de geheele vervorming nog wel een 10-tal jaren op zich zal doen wachten, tenzij er toe wordt overgegaan de overcomplete leden der muziekkorpsen op wachtgeld te stellen. Door het Rijk is aangekocht het perceel aan de Korte Gracht waarin thans gevestigd is de Amersfoortsche informeeren, zoodat bij in korten tijd verscheidene malen met het meisje in aanraking kwam. Hierdoor ontstond er een zekere vertrouwelijkheid tus- schen de jongelui die Edmond den moed gaf haar te verzoeken, nu en dan, haar zwaren post, om voortdurend bij den zieke te vertoeven, met haar te mogen deelen. Helena dankte hem voor zijn vrien delijk aanbod, doch, hoe zielsgaarne zij ja gezegd had, wees zij echter zijn voorstel af. Van dien dag af, ontstond er weder eenige verwijdering tusschen beide, tot van Rodenburg op zekeren dag de tijding ontving, dat de kolonel aan de betere hand was, en hem thans gaarne zou ontvangen. Edmond begaf zich ten gevolge van deze uitnoodiging weldra op weg en werd zeer hartelijk door den heer Winkel ontvangen. Tot zijn niet ge ringe verwondering, zeide de officier, had hij door zijne dochter hem mijn heer van Rodenburg hooren noe men aangenaam zou het hem zijn van zijn gast te mogen vernemen, of hij nog familieleden in Indië had of daar mogelijk zelf geboren was. Ed mond antwoordde, dat hij inderdaad uit Indië afkomstig was, en zijn vader Bank, en zulks in verband met be staande plannen tot uitbreiding van het Post- en Telegraafkantoor. Zondagochtend overleed plotse ling op 67-jarigen leeftijd de heer J. C. Kleber, tot 1907 deurwaarder bij het Kantongerecht alhier. Groot is het aantal vrienden dat de ontslapene zich door zijn jovialiteit maar meer nog door zijn goedhartigheid verwierf en die bem noode zien heengaan. Einde Januari zal Ds. G. W. C. Vunderink als predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem wor den bevestigd. Aan den beer J. M J. Borgerholf Mulder, Gemeenteontvanger van Hoeve laken, is bij Koninklijk Besluit ver gunning verleend tot 1 Mei 1911 alhier te mogen blijven wonen. De plaatselijke afdeeling der V. P. N. zal Woensdag 14 dezer hare jaarvergadering houden. Door eon goedgeefsch stadgenoot werden op Sint Nicolaas-avond de agenten van politie en de bestellers van post- en telegraalkantooronthaald. Waar ook in de omstreken onzer Gemeente tal ran peisonen lijdende aan longtuberculose voor hunne kwaal genezing zoeken, vestigen wij de aan dacht van belanghebbenden op de in dit nummer voorkomende annonce betreffende de opening van een Sana torium te Scheveningen. De daar te volgen geneeswijze door toepassing van hooge frequentiestroomen stelt de patiënten in de gelegenheid hunne gewone bezigheden te blijven ver richten. In het Buitenland werden schitterende resultaten daarmede ver kregen. Binnenkort zal bij den uit gever dezer van de hand van Dr. Baudet eerie brochure over deze nieuwe genees methode verschijnen. Voor het front van den troep werd gisteren ochtend op plechtige wijze het kruis voor 15-jarigon Neder landsehen dienst als officier uitgeieikt aan den lsten luitenant A. M. Mol van het 5e reg. Infanterie en aan den lsten luit.-adjudant W. H. E. Vrijdag van het 1ste reg. veld-art. De heer J. H. Verhaar slaagde voor het examen boekhouden, uitge schreven door 'de vereeniging van leeraren in het boekhouden. De heeren I. en v. W., apot hekers alhier, die door de kanton rechter eri later in hooger beroep door de Rechtbank, veroordeeld wei den tot f 1 boete subs. 1 dag hech tenis, omdat zij hun apotheek op Zondag gesloten hadden, gaan naar wij vernemen in cassatie. Voor de provincie Utrecht is de sluiting van de jacht bepaald op Za terdag 31 December met uitzondering van het schieten van waterwild en het vangen van waterwild met slag netten en het vangen van eendvogels in eene eendenkooi of een daarmede gelijkstaand toestel. In Gelderland zal de jacht op herte- bokken gesloten worden op Dinsdag 31 januari 1911 met zonsondergang. Behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Justitie werd j.l. Maandag door den directeur van het Rijks Opvoedingsgesticht aanbesteed de levering van de verschillende benoo- digdheden voor het gesticht gedurende het jaar 1911, behalve de artikelen roggebrood en aardappelen, die voor een half jaar werden aanbesteed. bij de eerste expeditie tegen Atjeh sneuvelde. Dan zijt gij de zoon van mijn braven, onvergetenlijken wapenbroeder, jonge vriend! en was het juist om U te be zoeken, dat ik de reis naar Utrecht ondernam, ontwoordde de kolonel met warmte, waarna beiden nog geruimen tjjd over Edmonds familieaangelegen heden spraken. Van toen af was het ijs voor Ed mond gebroken en hervatte hij bijna dagelijks zijne bezoeken. Intusschen ging de tijd voorbij. De bevelhebber der vrijschaar had nog herhaalde malen eenige honderden runderen uit Friesland en Overijsel naar Holland gevoerd en tevens zorg gedragen, dat zijne lieden voor de groote onderneming, die ophanden was, voldoende geoefend waren en, wat meer dan noodzakelijk was, dat zij geleerd hadden stipt te gehoorzamen. Niemand wist echter wat onze vriend Korf eigenlijk op het oog had, terwijl hij evenmin den dag van vertrek wilde vaststellen waarvoor nochtans alles steeds zooveel mogelijk gereed gehouden werd. De gezondheid van den kolonel liet in de laatste dagen veel te wenschen Inschrijvers waren A. Koning, rog gebrood 7 ets., tarwebrood U.melk- brood 16; Amersf. broodfabriek rog- gebiood 6 ets., tarwebrood 9 ct. p. K.G J. van Ginkel, steenkolen f 1 12, giet- cokes f 1.32. anthrar.iel f 1 98 p. 100 K.G., korte tuif 36s ct.. I. turf 48 ct.. takkebossen f 4.95 per 100 stuks; A. Bakkenes, cokes f 1.55, steenkolen f 1.15, anthraciet f 1 92s, I. turf 55 ct., k. turf 50 ct., takkebossen f6 50; Weduwe Brands fZeist), cokes f 1.4735, anthraciet f2.10, steenkolen f 1.40, 1. tui f f7214 ct., k. turf 65 ct., takkebossen f 4.50; Aug. Steenhuizen, steenkolen f 1.16, cokes f 1.70, anthra ciet f2,16 en f195, 1. turf 60 ct., k turf 59 ct.. takkebossen f5.25; J. v. d. Logt, cokes f137', anthra ciet f 1.90, steenkolen f0 98, 1. turf 55 ct., k. turf 55 ct., takkebossen f6.50; Ph. Putman, cokes f 1.48, steenkolen f0 98, anthraciet f 1.84, k. turf en I. turf f 0.49, takkebossen f4 20. J. W. Wehkamp (coöp. boterfabriek, Hoogland) melk 7' ct. per liter. Firma v. d. Zant, Arnhem: koffie f 0.964 per K.G., capucijners f 0 28 p. L., grauwe erwten f 0.364 p L. zeep f0 194 p. K.G., linsen f 0.1444 p. L., rijst f 0.159 p. K.G., boekweit f 0.179 p. K G stroop f 0.189 p K.G., stokvisch f0 649 p K.G., soda f 0.049 p. K.G., zout f 0 069 p. K.G. Firma Greeve: rijst f 0.1495, gr. erwten f 0.385, capucijners f0 3750, liriseri f0185 boekweit f0 1575, zout f0 06, azijn f 0.09, kaarsen f0 775, zeep f 0.1958, soda f0 039, stroop f 0.044, aardappelmeel 5 ct., thee f 1.80, suiker f 0.49 p. K.G. Henri Azijnman: koffie f 1thee f 1 60, zout f 0 07, mosterd f 0.20. rijst f0.125, zeep f019. soda f0 04. cichorei f 0.20, bloem f0.16, boekweit f0 20, linsen f 0.16. margarine f 0 73. boter f 1 50, br. boonen f0.17, capu cijners f0.24 azijn f0.08, J. C. v. d. Logt: Aardappelen f2.59 p H L. groenten 11 ets. p. K. G. C. Rijn, aardappelen f2.50, groenten f0 075; Ant. Wagenaar, aardappelen f2 40; Jan Rijn, aardappelen 2 25, groenten f0.10; A. B. Diekerhof. aardappelen f2.40; B. v, d. Hasel, groenten f 0.1225; P. Putman, f 1 91. F. J. Willenborg: Varkensvleesch f0.78 p. K. G, spek 10.70, gerookt f 0 71 p. K.G.; Ittin.in Rundvleesch 10 90, schenkel f0.70; G. Bentiink vleesch f0 821/,, schenkel f 0.76, kalf- vleesch f 1.40A. v. d. Starre, var kensvleesch f0 75, spek 10.71, spek (aerookt) f 0 75Bern. Koster, (Utrecht) rundvleesch f0 78. kalfs vleesch fl '10, schenkel f0 65;K. van Wteringen: rundvleesch 10.90, sch vleesch f0 80, vark. vleesch f0.90, spek f 0.90, gekookt spek f080; G. Brouwerrundvleesch f 0 90, schenkel (0 65 kalfsvleesch f 1, varkensvleesch f0 82. rookspek f0 73. Firma v. d. Bos. Alkmaar: Mar garine f0 595 p. K. G., v. d. Berg Vittello« Rotterdam f0.60, »Solo« Oss, f 0 60. Schrijfbehoeften: Meilink te Zut- phen, de eenige inschrijver. Bij de gister ten overstaan van architect M. J. Kleinstra gehouden aanbesteding voor hel maken van eikenhouten deuren met tochtpo'rtalen in de St. Joriskerk hier, werd inge schreven als volgt: Van Duflelen Pelt, te Rotterdam, f6288; F H van Malsen, te 's-Gravenbage, f3966; G. Prins Zn., te Amersfoort, f3583; W. Zwak, te Ermeloo, f2650; H. over. De herfstwind joeg de dorre bladeren langs de paden, en met het gure jaargetijde keerden de oude kwalen terug. Toen Edmond op een morgen de gastvrije woning had bezocht, was de zieke ijlende, en des avonds was zijn toestand niet verbeterd. Van Rodenburg besloot evenwel eenigen tijd te blijven, voornamelijk omdat hem opgevallen was, dat Helena in den laatsten tijd soms zeer afgetrok ken en droefgeestig gestemd kon zijn, wat hij aan haar voortdurend verblijf in de ziekenkamer toeschreef. Na een kort gesprek met het meisje, schoof Edmond zijn zetel in de nabij heid van den zieke en nam daarop plaats. Het was een droeve avond; daar buiten kletterde de regen tegen deuren en vensters, daar binnen hoorde men slechts de onregelmatige adem haling van den kranke, terwijl het matte licht van de lamp een zwak schijnsel op zijn gebruinde wangen wierp. Nu eens richtte zijn blik zich strak op het een of ander voorwerp, dan weder sloot hij de oogen en lag daar onbeweeglijk als een bronzen beeld. Van Rodenburg sloeg hem aandachtig Keizer, te Amersfoort, f2523; N. V. Oosterbeeksr.be meubelfabriek «Labor omnia vincit",. te Oosterbeek, f2393 G. C. Blanken, te Amersfoort, f 2064; D. G. van Buuren, te Enspijk, f 1949; E. Wolfswinkel te Amersfoort, f 1900 E. van der Wart, aldaar, f 1874 en Lookhorst Van de Velden, aldaar f1870. De gunning is beraad gehouden. De papeudrechtsche Psychiaters. Ons was bij gerucht een feit ter oore gekomen, 't welk wij zoo onge looflijk achtten, dat wij er een onder zoek naar hebben ingesteld. Het is ons thans door de stukken bevestigd. Men weet, welke conclusie de drie psychiaters, dr. Van Erp Taalman Kip prof. Jelgersma en dr. Van Deventer hebben kunnen goedvinden omtrent den geestetoestand van de getuig J. van Elk zijns ondanks te vormen en in het openbaar uit te spreken. Blijkbaar als weerslag daarop nu is den heer Van Elk onmiddelijk na de behandel.ng der Papendrechtsche zaak te Arnhefti, een fraaie reclame brochure toegezonden geworden, door eene inrichting waar men zich voor f6 tot f9 per dag als patient kan doen aannemen. En de inrichting van wie deze takt- volle fijngevoeligheid is uitgegaan, ishet Sanatorium Zenuwziekten te Arnhem, in welks bestuur, zooals in de reclamebrochure met groote letters veikondigd wordt, prof. Jelgers ma en dr. Van Deventer zitting heb ben en terwijl het is onderteekend door den geneesheer-directeur: »Dr. Van Eip Taalman Kip". «Leuk Zaken zijn zaken. Handelsbl. Volgens de «Echo de Parisa is er voor de Tsaritsa een villa gehuurd in San Remo, waar zij den winter zal komen doorbrengen. De Italiaanscbe «Tnbunea weet te vertellen, dat de Tsaar waarschijnlijk een bezoek zal brengen aan het Bul- gaarsche Hof, waar men zich ten zeerste verheugt over die belangrijke gebeurtenis. Tsaar Nicoiaas zou over de Zwarte. Zee naar Bulgarije komen, vergezeld door verscheidene oorlogs schepen. Abd-el-Azis is uit Amsterdam per Vondel in Marokko teruggekeerd. Hij is in Tanger begroet door El Menebi, zijn vroegeren minister van oorlog, en door tai van Europeanen, tot de diplomatie behoorende. Politieke fortuintjes. In een advertentie in de «Nieuwe Amsterdammerff worden kolen bij «nette en prompte bediening« aanbe volen onder deze zeer aanlokkelijke toevoeging: «Dames en heeren leden van de Viijz. Dem. Vereeniging ge nieten extra-provisie.« We weten niet, of deze gedachte ontsprong aan den vrijz.-democra- tischen geest dan wel aan dien van den kolenhandel. Maar erg fijn is ze niet Waar gaat 't heen. als 't ge woonte wordt bij zijn politieke over tuiging nog rabat of iets cadeau te krijgen óók? («Control.») Geknipt. Rijwieldiefstallen kwamen tot dus ver te Wageningen zoo goed als niet voor. Maandagmorgen bemerkte dr. gade en meende reeds te bemerken, dat de koorts weder toenam, toen de kolonel plotseling het hoofd naar zijn? zijde wendde, en hem een oogenblik strak aanzag; langzamerhand begon hij vervolgens geheel of gedeeltelijk onverstaanbare volzinnen te prevelen, zoodat Edmond half wanhopend een vragenden blik op Helena wierp. Het meisje kwam nader. En zie, 't was of haar verschijning aan den gedachten- gang van den lijder een bepaalde richting gaf. Hij glimlacht. «Zoo is 't goed," zegt hij met een goedkeurenden hoofdknik, doch aan den ongewonen gloed zijner oogen zag men dat hij ijlde; «zóó is 't wel! dat was eenmaal onze wensch mijn oude, brave wapen broeder," en dan plotseling in een heftigentoon vallende«teruglafaards! terug! de benting moet genomen worden voort koetsier, voort! ha! ginds rijst de spits van de dorpskerk boven 't geboomteddar wilde zij hem wachten reeds dSar arm kind! zij bemint hem zoo innig, en hij zwijgt." [Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2